PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ripping hardware devices

ref5412
6 Σεπτεμβρίου 2007, 12:33
Χαίρετε. Εδώ και καιρό προσπαθώ να νάνω rip κάποια dvd που έχω (πάνω από 500 τεμ.) και πολλά (περίπου το 50 %) "κολλάνε". Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει υπεύθυνα μια συσκευή dvd-rom για to καλύτερο ripping? Ευχαριστώ.

Thanasis159
6 Σεπτεμβρίου 2007, 15:41
Δυστυχώς φίλε μου δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να σου εγγυηθεί κάτι. Απλά θα παραθέσω εγώ την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ έχω αυτό (http://www.e-gate.gr/v2/egate/Product.aspx?id=001891) και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα σε ανάγνωση ή εγγραφή οπτικού δίσκου μέχρι τώρα! Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου είναι και εσένα εντάξει...

brazdas
6 Σεπτεμβρίου 2007, 15:44
Έχω ακούσει τελευταία ότι η LG έχει αρκετά καλά DVD Roms, είναι και φθηνά! Πάντως και τα Plextor δεν πάνε πίσω!

Thanasis159
6 Σεπτεμβρίου 2007, 15:51
Nα πω και κάτι που απλά έχω διαβάσει αλλά δεν έχω τεστάρει! Σε ένα περιοδικό για παιχνίδια υπολογιστών πρότεινουν συνεχώς τα DVD Roms της ετιαρείας Lite-On και τα διαφημίζουν ως "σκυλιά" αποδόσεων και ότι διαβάζουν και γράφουν τα πάντα! Αλλά ξαναλέω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία!

tonypapadovic
6 Σεπτεμβρίου 2007, 16:24
Εγώ έχω LG και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

vassago
6 Σεπτεμβρίου 2007, 17:12
μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις DVD Decripter και DVD 2 One και να τα βαλεις στον σκληρό σου. Μετά τα καίς όπου θες χωρίς problems.

tgiannak
6 Σεπτεμβρίου 2007, 19:01
Θα συμφωνήσω με τον tony κι εγω LG εχω και δεν με εχει απογοητευσει ;)

Madarb
7 Σεπτεμβρίου 2007, 00:04
Φιλε Θαναση εγω εχω Lite-on και δεν ειναι και τοσο τρομερες συσκευες...
Νταξει, τη δουλεια της την κανει [ειναι και 3 χρονων πλεον...!] αλλα σε μερικα δισκακια κολλαει, ενω εξ αρχης νομιζω οτι δεν ηταν τρομερης ποιοτητας [κυριως σε θεμα εγγραφης]

brazdas
7 Σεπτεμβρίου 2007, 01:30
Να τονίσω μόνο, με όλο τον σεβασμό προς του προλαλήσαντες, να μην γίνει συζήτηση γύρω από διαδικασίες "σπασίματος" των DVD. Ο φίλος απλώς ζήτησε να του προτείνουμε μια συσκευή που κατά την άποψή μας θα φέρνει σε πέρας την όλη διαδικασία επιτυχώς.
Αυτό με αφορμή το ποστ του vassago.:):)

tonypapadovic
7 Σεπτεμβρίου 2007, 02:57
Brazdas εφ' όσον οι ταινίες που θέλει να ripαρει είναι αυθεντικές δικές του δεν πειράζει πάντως η αναφορά των προγραμμάτων, δεν είναι παράνομο αλλά φυσικά θέλει προσοχή όπως πολύ σωστά λες ;)

smand
7 Σεπτεμβρίου 2007, 04:30
Εγω εχω LG πια και δεν μπορω να πω οτι ειναι κακο, αλλα θεωρο καλυτερο το Nec που ειχα πριν. Ακομα και οταν Αντεγραφα μια δικια μου ταινια για να την εχω διπλη γαι δικη μου χρηση(σε καλυψα Brazdas και Τονυ πιστευω:P :P ) για να μου το περασει μεσα στον σκληρο το Nec εκανε σχεδον το μισο χρονο αποτι κανει τωρα το LG.

digekas
7 Σεπτεμβρίου 2007, 11:14
smand πήγαινε στο control-panel-> system -> hardware -> device-manger -> ide ata/atapi controllers, και βρες το dvd που το έχεις συνδέσει και αν είναι το transfer mode σε ultra dma, αν δεν είναι άλλαξε το και κάνε επανεκκίνηση.

Συνήθως οι συσκευές σε ότι αφορά την ανάγνωση δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές, διαφορά έχουν τα λέιζερ και η ευαισθησία τους, που ορισμένα δισκάκια μπορεί το ένα player να μην τα διαβάζει ενώ ένα άλλο να τα βλέπει μια χαρά. Τα τελευταία 10 χρόνια προτιμώ dvd recorders της LG και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

ref5412
7 Σεπτεμβρίου 2007, 13:00
Παιδιά, για να μην παρεξηγηθώ, το πρόβλημα το έχω με δισκάκια κακογραμμένα. Με τα νορμάλ dvd δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα. Το ερώτημα είναι αν ξέρετε κάποια συσκευή που να έχει μια παραπάνω ικανότητα στην ανάγνωση του δίσκου (π.χ. καλύτερη δέσμη laser).

smand
7 Σεπτεμβρίου 2007, 17:25
smand πήγαινε στο control-panel-> system -> hardware -> device-manger -> ide ata/atapi controllers, και βρες το dvd που το έχεις συνδέσει και αν είναι το transfer mode σε ultra dma, αν δεν είναι άλλαξε το και κάνε επανεκκίνηση.

Συνήθως οι συσκευές σε ότι αφορά την ανάγνωση δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές, διαφορά έχουν τα λέιζερ και η ευαισθησία τους, που ορισμένα δισκάκια μπορεί το ένα player να μην τα διαβάζει ενώ ένα άλλο να τα βλέπει μια χαρά. Τα τελευταία 10 χρόνια προτιμώ dvd recorders της LG και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Ευχαριστω digeka αλλα μηπως μπορεις να μου το πεις για vista ελληνικα?

crueljay
7 Σεπτεμβρίου 2007, 18:55
Παιδιά, για να μην παρεξηγηθώ, το πρόβλημα το έχω με δισκάκια κακογραμμένα. Με τα νορμάλ dvd δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα. Το ερώτημα είναι αν ξέρετε κάποια συσκευή που να έχει μια παραπάνω ικανότητα στην ανάγνωση του δίσκου (π.χ. καλύτερη δέσμη laser).

Δοκίμασε και το bad copy pro, http://www.jufsoft.com/badcopy/
Εγώ έχω καταφέρει να σώσω μερικά κακογραμμένα δισκάκια με αυτό το πρόγραμμα...

brazdas
7 Σεπτεμβρίου 2007, 20:48
Brazdas εφ' όσον οι ταινίες που θέλει να ripαρει είναι αυθεντικές δικές του δεν πειράζει πάντως η αναφορά των προγραμμάτων, δεν είναι παράνομο αλλά φυσικά θέλει προσοχή όπως πολύ σωστά λες ;)
:offtopic:Η αναφορά των προγραμμάτων όντως δεν είναι παράνομη, αλλά πολλές φορές όπως ξέρουμε, από κάτι τέτοιες συζητήσεις ξεκινάνε οι "παράνομες", οπότε καλού κακού εγώ το είπα. ;):)
:offtopic: