PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πάλι από την αρχή...

tatyana
19 Σεπτεμβρίου 2007, 12:35
Επειδή ο Φεβρουάριος αργεί ακόμα είπα να δω ξανά από την αρχή τη σειρά μήπως και βγάλω καμία άκρη. Από τη Season 1 Episodes 1-5 έμεινα με τις εξής απορίες και θέλω τη γνώμη σας..
1. Ποιο είναι το μυστικό που λέει ο Lock στον Walt? (Ο Walt λέει μετά στον πατέρα του ότι του είπε ότι σε αυτό το νησί έγινε κάποιο θαύμα) Εννοεί το γεγονός ότι ο Lock περπάτησε (όπως μας εξηγούν οι σεναριογράφοι αργότερα) ή μήπως του λέει κάτι παραπάνω?
2. Ο Walt είναι αυτός που σταματάει τη βροχή όταν ζηταέι από τον πατέρα του να του βρει το σκύλο του?
3. Γιατί ο Lock λέει ψέμματα στον Μαικλ ότι δεν είδε το "τέρας"? Ενώ από την άλλη λέει στο Jack ότι κοίταξε το "νησί" και είδε κάτι πανέμορφο?
4. Βλέπουμε τον Jack να βλέπει τον πατέρα του και ταυτόχρονα το φέρετρο είναι άδειο. Ο Lock σε μια σχετική συζήτηση (που και οι δύο ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάνε αλλά δεν το αναφέρουν ανοιχτά) του λέει ότι αυτός που βλέπει κατά κάποιο τρόπο μπορεί να είναι όντως εκεί.
5. Όλες αυτές οι κούκλες που είναι στο χώρο των αποσκευών μαζί με το φέρετρο σημαίνουν κάτι?
6. Το ότι δεν μπορούν να βρούν βούρτσες ανάμεσα στις αποσκευές σημαίνει κάτι? (Η Κλαιρ λέει ότι είναι περίεργο)
7. Η κοπέλα που πνίγεται και δεν καταφέρνει να τη σώσει ο Jack είναι απλώς ένα τυχαίο περιστατικό? (Ασχολούταν με τις καταδύσεις)
8. Και βέβαια αυτά που μας απασχολούν μέχρι σήμερα... Πολική αρκούδα, τέρας(καπνός) κτλ

Τάσος
19 Σεπτεμβρίου 2007, 13:13
Ας προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις, διότι και εγώ, όπως είπα, ξαναβλέπω τον 1ο κύκλο, φυσικά με άλλο μάτι τώρα. Ο sheik πιστεύω να έχει πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις, όσο βέβαια είναι κατορθωτό κάτι τέτοιο, απλά επειδή γνωρίζει κάποια στοιχεία που έχουν δώσει κατά καιρούς οι παραγωγοί.
Λοιπόν, έχω καταλάβει και μας έχουν δείξει φυσικά ότι Λοκ και Γουόλτ, είναι ΄΄ιδιαίτεροι΄΄, ότι και αν σημαίνει αυτό.
Το ότι ο Λοκ κρατάει κάποια πράγματα για τον εαυτό του, είναι λογικό. Ήταν ο πρώτος που ΄΄πάτησε΄΄ το πόδι του στο νησί και κατάλαβε ότι ε΄δω κάτι ΄΄παίζει΄΄. Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το backround! του.
Αυτό με τον πατέρα του Τζακ, δεν εξηγείται προς το παρών (εάν αποκλείσουμε την περίπτωση να βλέπει όραμα).
Βούρτσες δεν υπάρχουν, διότι κάποιοι! τις εξαφάνισαν. Διαφορετικά ΟΛΟΙ θα καταλάβαιναν αμέσως ότι υπάρχει ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο στο νησί (το κατάλαβαν κάποιοι όταν είχαν μπει ήδη μέσα στην καταπακτή)
Για τα υπόλοιπα...σκοτάδι βαθύ.

Τάσος
19 Σεπτεμβρίου 2007, 13:43
Ερώτηση κρίσεως:
Αφού ο καπνός είναι ο ΄΄προστάτης΄΄ του νησιού, κάτι σαν τον Τάλω, τον μυθικό γίγαντα που φυλούσε την Κρήτη, γιατί δεν τους προστατεύει από αυτούς που έρχονται για τους ΄΄σώσουν΄΄?
Ή, μήπως μετά το γύρισμα του κλειδιού από τον Ντέσμοντ, δεν λειτουργεί? Εκτός βέβαια εάν τον χειρίζονται αυτοί που έρχονται...

skywalker00
19 Σεπτεμβρίου 2007, 13:45
3.O Λοκ στα 1-5 βλεπουμε να κοιταει κατι με εκπληξη.Μετα τον ρωταει ο Τσαρλι ειδες το τερας και λεει οχι γιατι αυτο που ειδε δεν ηταν το τερας.Λεει στον Τζακ οτι ειδε στο νησι και ηταν κατι πανεμορφο.Οποτε παιζει να μην ειχε δει τοτε τον καπνο ή τουλαχιστον αν μην ηταν με την απειλητικη μορφη που στο τελος της 1ης κυνηγαγε το Λοκ.

sheik
19 Σεπτεμβρίου 2007, 13:50
Το μυστικο του Λοκ στον Γουωλτ ειναι σαφως το οτι ο Λοκ περπατησε.
Οσο για τον πατερα του Τζακ ας το ξεκαθαρισουμε(για ακομη μια φορα) οτι ειναι ΝΕΚΡΟΣ.Τον αναγνωρισε στο νεκροτομειο,τελεια και παυλα.Στο νησι,ηταν μια μεταμορφωση του καπνου(οπως αφεθηκε να εννοηθει και στο special The Answers).Τωρα για τις...βουρτσες,δεν ξερω.Προς το παρον δε βρισκω κατι περιεργο που να εχει καποια σχεση.Ειδωμεν...

Η πολικη αρκουδα εξηγηθηκε πολλακις.Βρισκοντουσαν εκει για τα πειραματα της Νταρμα.

tatyana
19 Σεπτεμβρίου 2007, 14:12
Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι το μυστικό είναι αυτό. Δεν μου κολλάει ο πρόλογος που κάνει ο Λοκ με το τάβλι και τη φιλοσοφία του.
Επίσης μιας και οι συντελεστές έχουν πει οτι ποσπαθούν να κινηθούν στα πλαίσια των φυσικών νόμων πως ο καπνός μπορεί να παίρνει μορφές?
Καταλαβαίνω να υπάρχει μία συσσωρευμένη ενέργεια που κινείται αλλά να εμφανίζεται ως άνθρωπος, άλογο κτλ δεν είναι too much?

Τάσος
19 Σεπτεμβρίου 2007, 15:09
Πολύ καλή η επισήμανση σου, για το μυστικό του Λοκ!
Ας ξαναπούμε για ακόμη μία φορά ότι, σύμφωνα με τους παραγωγούς πολλά μυστικά κρύβονται στον 1ο κύκλο.
Η σχέση του Λοκ με τον Γουόλτ είναι ιδιαίτερη, μεταξύ 2 ΄΄ιδιαίτερων΄΄ κατοίκων του νησιού. Ο Λοκ καταλαβαίνει...αισθάνεται...αλλά, στο περίπου (όταν ανακαλύπτει τελικά το αεροπλάνο από την Νιγηρία, που είδε σε όραμα, πλησιάζοντας στο μέρος, τα πόδια του τον εγκαταλείπουν, μετά κουβαλώντας τον Μπουν βαριά τραυματία ξαναπερπατά κανονικά). Έχω παρατηρήσει ότι ο Λοκ ναι μεν περπατά, αλλά τα πόδια του είναι νεκρά από νεύρα. Το νησί του ΄΄δείχνει΄΄ και του ΄΄φαίρεται΄΄ τελείως διαφορετικά από ότι στους υπόλοιπους.
Ο μικρός Γουόλτ ΄΄δένει΄΄ αμέσως με τον Λοκ. Νωρίς νωρίς, με το παράδειγμα του χρώματος από τα πούλια, αναφέρει στον μικρό την σχέση Λευκού μαύρου, καλού κακού. Ο μικρός είνα αυτός που στην ουσία τον ΄΄σήκωσε΄΄ από τον παρολίγο τάφο του που τον έριξε ο Μπεν.
και κάτι τελευταίο. Πόσο περίεργο είναι ότι από τους επιβαίνοντες στην ουρά, εάν εξαιρέσουμε τον άντρα της Ρόουζ, όλοι οι άλλοι πέθαναν!

sheik
19 Σεπτεμβρίου 2007, 15:33
Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι το μυστικό είναι αυτό. Δεν μου κολλάει ο πρόλογος που κάνει ο Λοκ με το τάβλι και τη φιλοσοφία του.
Επίσης μιας και οι συντελεστές έχουν πει οτι ποσπαθούν να κινηθούν στα πλαίσια των φυσικών νόμων πως ο καπνός μπορεί να παίρνει μορφές?
Καταλαβαίνω να υπάρχει μία συσσωρευμένη ενέργεια που κινείται αλλά να εμφανίζεται ως άνθρωπος, άλογο κτλ δεν είναι too much?

Φυσικα και ειναι too much,αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι με αυτα που εχουμε δει,δεν μπορουν να κινηθουν αποκλειστικα στα πλαισια της λογικης και της φυσικης.Διοτι με αυτα τα πλαισια,πολυ απλα δεν μπορουν να εξηγηθουν οι θεραπευτικες ιδιοιτητες του νησιου,ουτε το οτι το νησι μπορει και σε δοκιμαζει,παρουσιαζοντας σου αναμνησεις του παρελθοντος σου(μεσω του καπνου)...

smand
19 Σεπτεμβρίου 2007, 16:49
Για την πολικη αρκουδα πιστευω ειναι ευχολο. Αφου ειχαν εκεινα τα κλουβια μετα που κλεισαν τον Σογιερ που ηταν για τις αρκουδες. Αρα τις ειχαν φερει εκει για καποια πειραματα και τις ειχαν στα κλουβια. Το πως δραπετευσαν δεν με απασχολει. Παντως μονες τους εκει δεν βρεθηκαν.

natasssa
19 Σεπτεμβρίου 2007, 21:14
Άσχετο, αλλά εγώ νόμιζα πως οι αρκούδες εμφανίζονταν μέσω του χαρίσματος του Walt, όποτε διάβαζε το κόμικ του Hurly.

sheik
19 Σεπτεμβρίου 2007, 21:53
No,υπηρχαν ηδη στο νησι για τα πειραματα της Νταρμα.
Ο Walt απλα τις "καλουσε" κοντα του,οπως ακριβως με το πουλι...

OdiE_SseUs
20 Σεπτεμβρίου 2007, 03:39
συμφωνω απολυτα με τον sheik για τον walt οτι απλα αυτος το μονο που εκανε ηταν να καλεσει τις αρκουδες κοντα στην παραλια / οπως και το πουλι στο δωματιο του σπιτιου του τοτε που προσγειωθηκε ανωμαλα στο παραθυρο του... και το πουλι προυπηρχε και οι αρκουδες.:yes:

θελω να πω δηλαδη οτι ο walt δεν μπορει να δωσει σαρκα και οστα με την σκεψη του αλλα μπορει να λειτουργησει σαν ενα ειδος μαγνητη... :???:

:yahoo: :dance: :rotfl: :clapping: :yahoo: :dance: :rotfl: :clapping: :yahoo: :dance: :rotfl: :clapping: :yahoo: :dance: :rotfl: :clapping:

ΑΛΛΑ οπως εχω ξαναπει δεν νομιζω να τον ξαναδουμε τον walt γιατι περασανε κατι παραπανω απο 3 χρονια απο την αρχη της σειρας και ο μικρος δεν ειναι πια μικρος αλλα μοιαζει με παιχτη του μπασκετ... οποτε ο θεος να βαλει το χερι του να μην καταντησει η σειρα σαν το χαλι ποτερ... :lock:

:twisted: