PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : LG Service

bobthebuilder
28 Σεπτεμβρίου 2007, 21:22
Είμαι κάτοχος μιας 19αρας οθόνης Ελ Τζι.

Ξαφνικά χθες 27/9 με το που την άνοιξα, έδειξε στιγμιαία για 1'' εικόνα και μετά έσβησε. Όσες φορές και αν την άνοιξα έκανε το ίδιο. Τη δοκίμασα και σε άλλον υπολογιστή και πάλι τα ίδια. Δοκιμάζα την οθόνη του γείτονα στο πισι μου και δουλευε κανονικά.
Παιρνω στις 7 το απόγευμα το σερβις της ελ τζι. Διηγούμαι το γεγονός, μου λέει να κάνω διάφορα τα οποία δεν έπιασαν. Στο τελος μου λέει να αποσυνδέσω την οθόνη απο το πισι να την αφήσω μόνο στο ρεύμα και να πω τι μήνυμα βγάζει. Λέω τίποτα! Μου λέει είναι για αλλαγή εντός εγγυησης, παίρνει τα στοιχεία μου και μου λέει να στείλω ένα φαξ σε νούμερο Θεσσαλονίκης με την απόδειξη αγορας και τα στοιχεία μου.

Σήμερα, 28/9 το πρωί με παίρνουν τηλέφωνο, παθαίνω πλάκα όταν ακούω ότι σε λιγότερο από 24 ώρες θα μου φέρουν νέα οθόνη. Έρχεται λοιπόν το απόγευμα ο εξουσιοδοτημένος από την ελ τζι τεχνικός με οθόνη στο χέρι. Μου λέει ότι δεν είναι καινούρια, αλλά ανακατασκευασμένη, η βάση της γρατζουνισμένη και μου λέει ότι η εγγύηση δεν αρχίζει ξανά για 3 χρόνια αλλά συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε.

Φεύγει ο τύπος. Τη δοκιμάζω, πάλι τα ίδια! Έλεος! Λέω ρε μήπως φταίω εγώ; Την παίρνω, πάω στο γείτονα και εκεί τα ίδια! Τη βάζω στο φορητό μου τα ίδια. Βάζω το φορητό μου στου γείτονα, δουλεύει καλά.

Παίρνω ξανά τηλέφωνο στην ελ τζι. Μου λένε συγγνώμη και άλλα τέτοια. Λένε επίσης πως η εγγύηση ξεκινάει ξανά για 3 χρόνια. Πρέπει να στείλω πάλι φαξ και όλη τη διαδικασία.

Συμπέρασμα: Στην Ελλάδα η εξυπηρέτηση πελατών είναι σε εποχή παλαιολιθική. Η πολιτική ή το στήσιμο των υπηρεσιών της ελ τζι είναι πολύ πίσω.
Σε ίδια περίπτωση προβλήματος με καμμένα πιξελ σε Σόνυ, μου την αντικατέστησαν με καινούρια και μάλιστα με νεότερο μοντέλο γιατί το προηγούμενο είχε πάψει να παραγεται. Στο Ντιβιντι μου Φιλιπς, έγινε πάλι αλλαγή και μάλιστα με μοντέλο που παίζει και Super Audio CD. Στην Ελ Τζι μου έφεραν πάλι χαλασμένη οθόνη. Για την οθόνη είχα σκάσει 360 ζεστά ευρώπουλα.

ΥΓ Στην αρχή τρόμαξα όταν επρόκειτο να εξυπηρετηθώ μέσα σε μια μέρα, τελικά επικράτησε η ελληνική προχειρότητα και ο ερασιτεχνισμός.

Αν και τα προιόντα της Ελ τζι τα βρίσκω εξαιρετικά, μετά από αυτήν την εμπειρία προσωπικά θα τα αποφεύγω.

Tigran
28 Σεπτεμβρίου 2007, 21:56
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένεις που λένε...;)

digekas
28 Σεπτεμβρίου 2007, 22:09
bobthebuilder πραγματικά ενδιαφέρον (όχι το πρόβλημα σου φυσικά που ελπίζω να λυθεί το συντομότερο), είχα την εντύπωση ότι μόνο η LG σε κάλυπτε με εγγύηση σε περίπτωση ενός καμένου pixel (και subpixel) και αυτό μέχρι τις 17'', η sony σου έδωσε νέα οθόνη επειδή η παλιά είχε ένα καμένο pixel;

amhel_79
28 Σεπτεμβρίου 2007, 22:14
και ελεγα να παρω οθονη lg γιατι εχω lg(ενα παλιο μοντελο) και μου χε πει ο τεχνικος οτι εχει τα πιο γλυκα χρωματα!!
να μου λειπει καλυτερα μετα απο αυτο που επαθες!!!

mamra_best
28 Σεπτεμβρίου 2007, 22:28
Eγγύηση on site υποσχονται πολλοι, το θεμα ειναι και ποιοι το κανουν πραξη. Αν τους απειλουσες οτι θα επικοινωνουσες με τα κεντρικα της εταιριας θα σου φερναν 2 μεσα σε κουτι. Πιστευω πως δεν ειναι θεμα εταιριας, αλλα θεμα αντιπροσωπειας, και μαλλον η συγκεκριμενη δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Οσο για τη μεταχειρισμενη που σου φερανε τι να πω. Και ειχαν το θρασσος να σου πουνε πως δεν εχει νεα εγγυηση. Δυο στα δυο, απλα τραγικοι. Η αντικατασταση του προιοντος εχει νεα εγγυηση και φυσικα εαν δεν υπαρχει το συγκεκριμενο μοντελο σου φερνουν ενα νεο, και ποτε χειροτερο απο το δικο σου. Εγω ειχα μια παρομοια εμπειρια, με μητρικη, και μου εκαναν αναβαθμιση μητρικη+επεξεργαστη+μνημη χωρις δευτερη κουβεντα.

dimath
28 Σεπτεμβρίου 2007, 22:35
Και εγώ είχα τα ίδια προβλήματα με την 19άρα LG μου... Η πρώτη μου έβγαλε πρόβλημα μετά από 4 μήνες περίπου(μαύριζε όποτε ήθελε...). Την άλλαξα τρεις φόρες. Και οι τρεις είχαν κάποιο πρόβλημα με το που τις δοκίμαζα. Τελικά την τρίτη την κράτησα γιατί είχε τα λιγότερα προβλήματα(ένα καμένο pixel). Μάλλον έπρεπε να την αλλάξω και αυτή, αλλά είχα νευριάσει τόσο όλη την εβδομάδα που δεν είχα οθόνη, που το καμένο pixel δεν μου φάνηκε μεγάλο πρόβλημα. Εδώ και 2 χρόνια τώρα δουλεύει μια χαρά, αν εξαιρέσεις το καμένο pixel βέβαια... Το καλό είναι ότι μου έστελναν την "καινούρια" μέσα σε 2-3 μέρες. Το συμπέρασμα που έβγαλα τότε, και ακόμα το πιστεύω, είναι ότι μάλλον η LG κάνει ανακατανομή των χαλασμένων οθονών της... Που ξέρεις φίλε bobthebuilder, μπορεί να πήρες κάποια από τις δικές μου και εγώ κάποια από τις δικές σου... :shock:

vagos
28 Σεπτεμβρίου 2007, 22:42
Εγώ πάντως που την έχω εδώ και ένα χρόνο και είναι και αναμμένη 24/7 δεν έχει καταλάβει τίποτα!!!

bobthebuilder
28 Σεπτεμβρίου 2007, 23:03
@ digekas, η Σονυ άλλαξε την οθόνη με καινούρια επειδή είχε καεί ολόκληρη οριζόντια σειρά.

@ mamra_best, η επικοινωνία με την Ελ Τζι γίνεται με τα κεντρικά της εταιρείας και αυτοί βρίσκουν και σου στέλνουν το σερβις της πόλης με το οποίο συνεργάζονται. Εγω επικοινωνώ μόνο με το τηλεφωνικό τους κέντρο και κάθε φορά βέβαια μιλάω με άλλον υπάλληλο. Πάντως είναι εξαιρετικά ευγενικοί.

@ dimath, φίλε μου καταλαβαίνω τι πέρασες. Πάντως η πολιτική τους να ανακυκλώνουν τις χαλασμένες και να μη δίνουν καινούρια είναι πολύ λάθος. Άλλωστε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το κόστος να πληρώσεις εργατοώρες τον τεχνικό, το κούριερ και τα ανταλλακτικά δεν είναι μεγαλύτερο από το κόστος μιας καινουριας που παραγεται σε μεγάλες γραμμές παραγωγής στην Ασία. Όταν έχουν φτάσει να πουλάνει 19αρες με κόστος 200 ευρώ φαντάσου πόσο τους κοστίζει να τις παραγουν για να έχουν και κέρδος.

@ vagos, εγώ σκέψου το έκλεινα και το πισι κιόλας.

Πάντως τελικά δε φτάνει μόνο μια εταιρεία να έχει καλή απόδοση τιμής/ποιόητας όπως η ελτζι αλλά έχει σημασία και το aftersale support. Άρα καλύτερα να δωσεις στην αρχή κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

gtrig
28 Σεπτεμβρίου 2007, 23:27
Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά, όταν πήρα την καινούρια μου οθόνη-Viewsonic είναι-σε μα βδομάδα ΚΡΑΣΑΡΕ ολοκληρωτικά! Με σβηστό pc η οθόνη έδειχνε φάσεις από διαγωνισμό σερφ, κοινώς ΚΥΜΑΤΙΖΕ. Την πήγα πίσω, την έβαλαν στην πρίζα κι όταν την είδαν τραβούσαν τα μαλλιά τους για κάνα δεκάλεπτο, μετά μου έδωσαν άλλη.

savvasferrari
28 Σεπτεμβρίου 2007, 23:49
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένεις που λένε...;)

Ακριβώς φίλε. Πάντα θα συμβαίνουν αυτά. Ακόμα και στους καλύτερους.

vasilis1971
29 Σεπτεμβρίου 2007, 01:08
Κορυφαία υποστήριξη η DELL. Όταν λένε next business day το εννοούν πραγματικά και σου αλλάζουν κάτι ακόμη και την υποψία να έχουν ότι μπορεί να είναι χαλασμένα, ακόμη και όταν τα διαγνωστικά τέστ δεν βγάζουν τίποτε. Βέβαια και αυτοί χρησιμοποιούν ανακατασκευασμένα είδη και οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπιμένες, αλλά όταν για 3 χρόνια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για ότι και αν χαλάσει... χαλάλι τους

brazdas
29 Σεπτεμβρίου 2007, 01:57
Απ' την LG δεν το περίμενα αυτό το πράγμα. Να σου φέρουν και "μεταχειρισμένη" οθόνη απ' τη στιγμή που έχεις εγγύηση και όλα τα σχετικά!
Τι να πεις; Κουράγια και ελπίζω να βγάλεις μια άκρη σύντομα!

birginioss
29 Σεπτεμβρίου 2007, 02:09
LG να προτιμας μονο ψυγεια..

brazdas
29 Σεπτεμβρίου 2007, 02:11
:offtopic: Άμα μου παρουσιάσει κανά πρόβλημα δεν πιστεύω να μου φέρουν μεταχειρισμένο, χωρίς να δουλευει η κατάψυξη; :lol: :rotfl: :offtopic:

firma
29 Σεπτεμβρίου 2007, 02:29
Εγώ παιδιά είμαι Super ευχαριστημένος από LG!!
Έχω 19άρα την 1982 LG και με το που την πήγα σπίτι διαπίστωσα καμένο pixel! Μου την αλλάξανε σε 2 μέρες! Η καινούρια που ήταν σφραγισμένη του κουτιού, είχε και αυτή 1 καμένο pixel! Μου την άλλαξαν σε μια μέρα μετά το φαξ που έστειλα! Την άνοιξα μπροστά τους αυτή τη φορά (και αυτή ολοκαίνουρια) και διαπιστώσαμε μαζί ότι αυτή τελικά δεν είχε κανένα πρόβλημα!!
Πείτε μου ποια εταιρία σου αλλάζει την οθόνη με 1 μόνο καμένο pixel? Καμία!
Όλες την αλλάζουν μετά από 6-7-8 καμένα!
Και όλα αυτά με 3 χρόνια εγγύηση on site!
Αν ποτέ την άλλαζα, πάλι LG θα έπαιρνα για το σέρβις της και μόνο! Άσε που η LG και η Samsung είναι οι 2 εταιρίες που φτιάχνουν τα πάνελ για όλες τις εταιρίες! Έτσι διάβασα τουλάχιστον όταν το έψαχνα! Και τηλεόραση LG έχω!!

Υ.Γ.: παρακαλώ την εταιρία LG να μου στείλει σύντομα το δωράκι που μου υποσχέθηκε για να γράψω καλά λόγια για τις οθόνες της! Διαφορετικά αναιρώ τα πάντα και ένα έχω να σας πω ......................... μακριά από LG!!
:D :D

birginioss
29 Σεπτεμβρίου 2007, 02:39
Πηρες σετακι και το air-condition ή σου εδωσαν πλυντηριο πιατων;

linkin
29 Σεπτεμβρίου 2007, 05:59
poio montelo file?ego exo lg 19ara kai einai komple...

dhmk
29 Σεπτεμβρίου 2007, 14:32
Εγώ παιδιά, πάλι, αγόρασα μια 24' τον Ιούνιο. Μου φάνεικε ότι δεν είχε καμένα pixel. Σε δυο βδομάδες κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι δεν λειτουργούσαν πια τα πλήκτρα. Την έσβησα βγάζοντας το καλώδιο από την πριζα. Φυσικά δεν ξαναάναψε. Επικοινώνησα, τα γνωστά, την επόμενη (ή κάτι τέτοιο) ήρθαν και την πήραν, και αν θυμάμαι καλά, σε τέσσερις μέρες μου την επέστρεψαν. Προτίμησα να την επισκευάσουν αντί να φέρουν καινούργια καθώς θα περίμενα μήνες. Μου την φέραν και όλα πολύ καλά. Αλλά πριν δυο μέρες που την καθάριζα διαπίστωσα ότι κάποια μαύρα στίγματα δεν έφευγαν, και επομένως δεν ήταν στην επιφάνεια την οθόνης. Φοβήθηκα καμένα pixel αλλά τελικά ανακάλυψα ότι ήταν σκόνες που είχαν επικαθήσει στο πίσω μέρος του panel και μερικές φορές, καθώς κτυπούσα ελαφρά την οθόνη αυτά μετακινιόντουσαν προς τα κάτω. Δεν ενοχλούν ιδιαίτερα. Αλλά κοιτώντας με έναν μεγενθυτικό φακό διαπίστωσα ότι υπήρχαν και καμένα pixel, τόσο μικρά όμως που πολύ δύσκολα διακρίνονται, οι σκόνες πολύ περισσότερο. Ηταν μάλιστα σε διαφορετικό επίπεδο από τις σκόνες που ήταν πιο πίσω.

Προς το παρόν δεν θέλω να μπω σε μπελάδες.

birginioss
29 Σεπτεμβρίου 2007, 14:57
Πωπωπω φαντασου προχειροδουλειες!Σα να σε κανουν εγχειρηση και ξεχναν μεσα ας πουμε ενα νυστερι ή κατι αλλο!!!

Τελικα και LG ψυγειο να παρεις αυτοι θα ξεχασουν καμια μπανανα μεσα στη καταψυξη και δε θα βγαινει!

dhmk
29 Σεπτεμβρίου 2007, 15:05
Δεν είμαι σίγουρος ότι οι σκόνες μπήκαν κατά την επισκευή ή αργότερα. Οταν την παρέλαβα από το service στον έλεγχό μου δεν διαπίστωσα κάτι. Το χειρότερο είναι να μπήκαν κατά την λειτουργία της μετά πράγμα που σημαίνει ότι το πρόβλημα της σκόνης είναι αναπόφευκτο να χειροτερέψει.

vassago
29 Σεπτεμβρίου 2007, 16:30
Παιδιά καθαρά for the records όταν μου χάλασε η LG 17" πείρα τηλε΄φωνο, ήρθανε, φέρανε καινούργια φύγανε σε λιγότερο απο 24 ώρες και είναι FULL ικανοποιημένος γιατι είναι η μόνη εταιρία μέχρι σήμερα που μου φέρθηκε έτσι.

smile88
29 Σεπτεμβρίου 2007, 16:33
Καλυτερη ειναι η Sony,αν και εγω εχω οθονη 19'' Philips...:oops: Ειναι καλη η Philips?

linkin
29 Σεπτεμβρίου 2007, 18:28
ego oti philips exo exei xalasei:video,dvd player,othoni 32ara....

digekas
29 Σεπτεμβρίου 2007, 18:50
Ο λόγος που πραγματικά σέβομαι τους Κορεάτες είναι γιατί προωθούν την τεχνολογία και δεν την θάβουν μέχρι να αδειάσουν οι αποθήκες τους με την προηγούμενη, δείτε τι κυκλοφορεί στην Κορεάτικη αγορά και πότε θα έρθει στην Ευρώπη...

Αν αναρωτιέστε που κολλάνε,
οι Κορεάτες με την LG,
ίσως για αυτό να απορείτε γιατί
στην LG γίνεται της Κορέας :lol:.

firma
29 Σεπτεμβρίου 2007, 21:21
Καλυτερη ειναι η Sony,αν και εγω εχω οθονη 19'' Philips...:oops: Ειναι καλη η Philips?

Εγώ πάντως μένω μακριά από οτιδήποτε είναι Sony! Έχει το χειρότερο Service και όποιον σοβαρό τεχνικό και πωλητή έχω ρωτήσει μου είπαν ότι σωστά πράτω και μένω μακριά γιατί χαλάνε εύκολα όλα της τα προϊόντα! η Sony απλή συναρμολόγηση κάνει, δεν έχει κάτι που παράγει σε τεχνολογία! καλό Marketing έχει πάντως!