PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Εξωτερικός σκληρός δίσκος

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 00:46
Καλησπερα, πριν απο περιπου μιση ωρα, ενω περνουσα μια ταινια στον εξωτερικο σκληρο δισκο μου και ενω εδειξε οτι ολα ενταξει και αποθηκευτηκε μια χαρα,( ο δισκος ειναι Samsung Avalon, 400GB), ξαφνικα παρουσιασε προβλημα και κολλησε το παραθυρο, με αποτελεσμα να μενει ολο το παραθυρο ασπρο και πανω στην γραμμη να φαινεται εκεινο το σηματακι, το οποιο εμφανιζεται για τον τερματισμο ενος προγραμματος. Στη γραμμη εναρξης μου εμφανισε ενα συννεφακι το οποιο ελεγε περιπου οτι τα windows δεν μπορεσαν να αντιγραψουν το αρχειο στο G... Τα δεδομενα εχουν χαθει!:cry: και η εφαρμογη δεν μπορει να ανοιξει... Σε οποιον φακελο και αν ειχα με το που πηγαινα να τον ανοιξω, πετουσε ενα πινακακι σφαλματος, το οποιο ελεγε η εφαρμογη δε μπορει να ανοιξει, λειτουργησει, κατι τετοιο. Παω να κανω ασφαλη καταργηση αλλα δυστυχως δεν γινοταν με τιποτα και ετσι τον εκλεισα απο το κουμπακι on/off. Δοκιμαζω να τον ξανανοιξω μετα απο λιγη ωρα, και ενω ακουγεται οτι φορτωνει και λειτουργει, δε μου εμφανιζει τιποτα!!!:cry3: Σαν να μην υπαρχει... :*(:cry:Και επιπλεον περα απο το βουητο το οποιο κανει σε κανονικη λειτουργια, παντα οταν τον χρησιμοποιω, ακουγεται ενα τικ-τικ στο βαθος... Αυτο δε το 'χει ξανακανει ποτε!:( Plz help!!! Εχω τρελαθει....:cry3:

Acro
6 Οκτωβρίου 2007, 04:49
Έτσι όπως τα περιγράφεις μου θυμίζει τον δικό μου όταν κάηκε...το κουτί (όχι ο δίσκος).
Δοκίμασε και μια πλήρη επανεκκίνηση (αν και πολύ φοβάμαι ότι τον έχασες)

KoStIsTR
6 Οκτωβρίου 2007, 09:52
tik tik kai den graftikan ta dedomena... hmm mallon kaike... bebaia dokimase na ton bgaleis apo to reuma na ton kouniseis 2-3 fores apotoma kai na xanaprospathiseis bas kai ginei tpt...

digekas
6 Οκτωβρίου 2007, 10:08
Προς θεού όχι απότομες κινήσεις και χτυπήματα, δίσκος είναι όχι χταπόδι.
Αν τα πας καλά με τα κατσαβίδια και τις αναβαθμίσεις βγάλε τον από το κουτί του και σύνδεσε τον στην μητρική, δες αν τον αναγνωρίζει το bios και από εκεί και πέρα πάρε backup το υλικό που έχεις βάλει μέσα.

Αν είναι στην εγγύηση πήγαινε τον πίσω διαφορετικά αν ο δίσκος είναι εντάξει κάνε του πάρα πολλές δοκιμές και τσέκαρε τον με S.M.A.R.T. (με μια αναζήτηση θα καταλάβεις τι λέω) πάρε ένα νέο κουτί και βάλε τον μέσα. Αν πάλι δεν τα πας καλά με τα κατσαβίδια / σφυριά / κομπρεσέρ ζήτησε από ένα φίλο σου που έχει κάνει υδραυλικός να τον κοιτάξει.

Επαναλαμβάνω θέλει μεγάλη προσοχή στις μετακινήσεις του, ακόμα και αν είναι κατεστραμμένος ο δίσκος σε κάποιο ποστ φίλου είχε αναφερθεί ότι για πολύ σημαντικά δεδομένα υπάρχει εταιρία που κάνει αυτή ακριβώς την δουλειά (με το αζημίωτο βέβαια) αλλά τσέκαρε πρώτα αν είναι εντάξει ο δίσκος και φταίει το κουτί και βλέπουμε παρακάτω.

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 10:08
Οταν λες οτι καηκε δηλαδη το κουτι αλλα οχι ο δισκος τι εννοεις? Τα δεδομενα εχουν χαθει ολα δηλαδη??? Αν το παω στην αντιπροσωπεια καθως ακομα ισχυει η εγγυηση δε θα μπορουν να κανουν κατι?? Παιδια σ' αυτον τον δισκο ειχα τα παντα.... Σειρες, ταινιες, μουσικη, οτι μπορει να φανταστειτε... Ολα γυρω στα 200GB... Δυστυχως δεν εχω ιδeα απο αναβαθμισεις και κατσαβιδια... Δεν ξερω να τον ανοιγω.... Εδω περα Θεσσαλονικη γνωριζετε που υπαρχει η αντιπροσωπεια Samsung?

digekas
6 Οκτωβρίου 2007, 10:20
Οι εξωτερικοί δίσκοι αποτελούνται από ένα δίσκο (ide atapi ή sata) και ένα κουτί μέσα στον οποίο βρίσκονται και που έχει τον αντάπτορα που συνδέει τα δυο πρωτόκολλα του usb με αυτό του δίσκου. Στο παρελθόν έχει τύχει να καεί αυτό το κύκλωμα, ο δίσκος να είναι εντάξει και με αλλαγή κουτιού να επανακτηθούν τα δεδομένα.

Το ότι είναι στην εγγύηση είναι καλό, το ότι έχεις μέσα "παράξενο" υλικό δεν είναι και τόσο καλό. Υποθέτω ότι αν το επιστρέψεις πίσω στην εταιρία και ζητήσεις από ένα τεχνικό να τον κοιτάξει (μεταξύ κατεργαρέων...) θα μπορέσει αν θέλει και εφόσον είναι το πρόβλημα στο κουτί και όχι στον δίσκο, στο νέο κουτί που θα σου δώσει με τον νέο δίσκο, να περάσει τα δεδομένα σου.

Κανονικά θα πρέπει να σου δώσουν νέο κουτί χωρίς δεύτερη κουβέντα, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι υποχρεωμένοι να σου μεταφέρουν τα δεδομένα και αν η προστασία προσωπικών δεδομένων τους επιβάλει να κάνουν την όποια μεταφορά χωρίς να βλέπουν τι μεταφέρουν και φυσικά να φορμάρουν τον προβληματικό δίσκο μπροστά σου.

Εφόσον είναι στην εγγύηση μην τον πειράξεις γιατί θα την χάσεις από εκεί και πέρα πέρνα μια βόλτα από εκεί ή πάρε τους ένα τηλ (με το τεχνικό τμήμα) και θα σου πουν τι μπορεί να γίνει.

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 10:33
Ok, σ' ευχαριστω παρα πολυ... Δεν γνωριζω ομως κανενα τηλεφωνο τεχνικου τμηματος για να επικοινωνησω μαζι τους... Ουτε ξερω αν υπαρχει αντιστοιχη αντιπροσωπεια εδω περα στη Θεσσαλονικη... Πως θα τους βρω για να μιλησω μαζι τους, η και να μαθω τη διευθυνση τους...

digekas
6 Οκτωβρίου 2007, 10:41
Πήγαινε το στο κατάστημα από όπου το αγόρασες και εκείνοι θα σου πουν τι πρέπει να γίνει, μην τους το αφήσεις γιατί μπορεί να χαθεί ή να διαγραφούν τα αρχεία. Αν είναι κατάστημα υπολογιστών πιστεύω ότι θα βοηθήσουν αν είναι μανάβικο κλάψτα Χαράλαμπε.

Αν σου αρχίσουν τα μα / μου / σου / του τρίξτους τα δόντια πες του ότι είναι θέμα αξιοπιστίας και ότι σε καλύπτει η εγγύηση και ότι αν δεν διορθωθεί άμεσα το πρόβλημα θα είναι μεγάλη δυσφήμηση για το μαγαζί, αυτά βέβαια αφού δεν αποδώσει ο καλός ο τρόπος, γιατί αν τους αρχίσεις από το καλημέρα με μπινελίκια το ποιο πιθανό και όρεξη να έχουν να τον κοιτάξουν να μην δώσουν καμία σημασία.

Πήγαινε τώρα που είναι πρωί και είναι ξεκούραστοι ακόμα.

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 11:03
Μπορεσα και βρηκα την εγγυηση η οποια δινει μια γραμμη επικοινωνιας για Ελλαδα, και οι ωρες λειτουργιας ειναι Δευτερα-Παρασκευη 09:00-12.00 / 13:00-17.00. Οποτε τωρα απο Δευτερα... Σαββατιατικα δε θα 'ναι κανεις... Ευχαριστω πολυ και παλι για ολη τη βοηθεια...

Acro
6 Οκτωβρίου 2007, 11:21
Αφού έχει εγγύηση...το πολύ πολύ να έχασες μερικά δεδομένα...
αν ήταν απο το ιντερνετ, θα τα ξαναβρείς :)

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 15:00
Φιλε σ' αυτον τον δισκο ειχα οτι σειρα και οτι ταινια μπορεις να φανταστεις, ελληνικα και ξενα... Οι ταινιες μονο που ειχα ηταν γυρω στις 50, και μεγεθος κοντα στα 40GB, αν θυμαμαι καλα... Για σειρες, ασ' το παλι... Lost S3, Nip Tuck S1,2,3, Dexter S1, Alias S1... Για μουσικη ας μη μιλησουμε καθως ηταν αναμεικτα, ελληνικα και ξενα, ολοκληρα CDs... Video Clips επισης τα ιδια... Και πολλα αλλα... Στην ιδεα και μονο οτι εχω χασει δεδομενα 200GB (δεν τον ειχα και γεματο, καθως ολοκληρος ειναι 400αρης, ειχα γεμισει δηλαδη περιπου τον μισο), παω να τρελαθω... Και ακομα ειναι Σαββατο!!!

dimath
6 Οκτωβρίου 2007, 16:25
Μην τρελαίνεσαι καθόλου. Όπως λέει και ο Acro, αφού είναι είναι από το internet θα τα ξαναβρείς. Δεν έχει κάποιος φίλος σου τις σειρές και τις ταινίες? Είναι και στην εγγύηση, οπότε δεν θα αναγκαστείς να πληρώσεις για άλλο δίσκο. Το πρόβλημα θα ήταν να είχες καμιά πτυχιακή εργασία ή κανένα project για την δουλειά σου και να έπρεπε να τα παραδώσεις τις επόμενες μέρες...

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 17:59
Φιλε, για σενα μπορει να μην ειναι τιποτα... για μενα ομως σημαινει πολλα... Μιλαμε για 200GB download οχι για τιποτα ελαχιστα πραματα... και οχι, τα αρχεια αυτα τα εχω εγω και κανενας αλλος... Δυστυχως...

dimath
6 Οκτωβρίου 2007, 18:42
Δεν ήθελα να υποβαθμίσω το πρόβλημά σου φίλε μου και αν το έκανα σου ζητώ συγνώμη. Είναι πολύ πιθανό άλλωστε, να σου αλλάξουν μόνο την θήκη ή να σου μεταφέρουν τα δεδομένα στον νέο δίσκο, οπότε δεν θα χάσεις τίποτα.

Acro
6 Οκτωβρίου 2007, 18:56
Δεν ήθελα να υποβαθμίσω το πρόβλημά σου φίλε μου και αν το έκανα σου ζητώ συγνώμη. Είναι πολύ πιθανό άλλωστε, να σου αλλάξουν μόνο την θήκη ή να σου μεταφέρουν τα δεδομένα στον νέο δίσκο, οπότε δεν θα χάσεις τίποτα.
Εδώ συμφωνώ και θα προσθέσω (το προφανές): Ζήτησέ τους να δοκιμάσουν και οι ίδιοι να το δουνε μπροστά σου ότι δεν παίζει, και ζήτησε επίσης να δοκιμάσουν να αλλάξουν κουτί πριν σου πάρουν ολόκληρο το δίσκο και τον αντικαταστήσουν.

Lost fan
6 Οκτωβρίου 2007, 20:30
dimath, δεν το ειπα με την κακη εννοια...;) Προφανως με παρεξηγησες...:oops: Δε χρειαζεται να ζητας συγνωμη για τιποτα.:) Καταλαβαινω οτι δεν ηθελες να υποβαθμισεις το προβλημα μου... Ολα ok.:thumbsup1 :)
Acro, ok θα τους το πω οταν τους δω απο κοντα με το καλο την Δευτερα μαλλον... Μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο και να 'ναι κατι που επιδιορθωνεται χωρις την απωλεια δεδομενων... Βασικα δεν εχω ξαναδοκιμασει απο τοτε να τον ξανανοιξω, αλλα δε νομιζω να 'ταν κατι της στιγμης και τωρα να 'γινε ξαφνικα... Φοβαμαι μην τα κανω και χειροτερα και η Δευτερα αργει ακομα...:*(

DamnFineCherryPie
6 Οκτωβρίου 2007, 21:50
Μπορείς να κάνεις και ένα search στο google "data recovery" και θα βρεις εταιρείες, ακόμη και ελληνικές, που ίσως μπορέσουν να επαναφέρουν τα δεδομένα τα σκληρού.

Lost fan
8 Οκτωβρίου 2007, 22:18
Παιδια, επικοινωνησα σημερα με την εταιρεια εξυπηρετησης πελατων της Samsung, σχετικα με την εγγυηση του προιοντος, και πραγματικα δεν πιστευω αυτο που ακουσα... Το τηλεφωνο το οποιο πηρα τηλεφωνο ηταν ενα νουμερο στη Λαρισα και ητανε το μονο καταστημα το οποιο υπηρχε σχετικα με την εξυπηρετηση πελατων σ'ολη την Ελλαδα... Ο υπευθυνος δηλωσε οτι το συγκεκριμενο προιον, η εταιρεια Avalon της Samsung, ερχεται απο τη Γερμανια και πως δεν του εχουν σταλθει οποιαδηποτε ανταλλακτικα ετσι ωστε να μπορεσει να βοηθησει και πως δεν μπορει να κανει τιποτα...Καθως και οτι δεν εχει νοημα να το παω ουτε στην ιδια την αντιπροσωπεια της Samsung, η οποια υπαρχει εδω στη Θεσσαλονικη, διοτι δεν μπορουν και 'κεινοι να κανουν τιποτα... Με συμβουλεψε να επικοινωνησω με το καταστημα απο το οποιο προμηθευτηκα τον σκληρο. Τους πηρα τηλεφωνο και αυτους, και ακουστε τι μου δηλωσαν... Πως η μονη εγγυηση που προσφερουν ως καταστημα ειναι να λαβουν πισω το προιον και να επιστρεψουν τα χρηματα πισω στον πελατη, και πως δεν ασχολουνται με την επιδιορθωση του προιοντος... Δηλαδη θα επιστρεψω πισω τον σκληρο, θα παρω πισω τα λεφτα μου, 125Eυρω, και τα αρχεια μου θα εχουν χαθει και πως οι ιδιοι δεν προτιθενται να κανουν τιποτα γι' αυτο... Πραγματικα τρελαθηκα οταν το ακουσα!!! Η μονη ελπιδα που μου μενει και πιστευω θα μπορεσω να σωσω τα αρχεια μου, και ισως και τον σκληρο μαζι, ειναι ενα μαγαζακι εδω στην γειτονια μου το οποιο το 'χει ενας τυπος ο οποιος με εχεις σωσει πολλες φορες στο παρελθον.Μια φορα οταν ειχε καει η μητρικη καρτα του υπολογιστη μου λογω διακοπης ρευματος της ΔΕΗ!, καθως και οταν χρειαστηκε να κρατησει back up τα αρχεια του εσωτερικου σκληρου του υπολογιστη για ενα σοβαρο προβλημα που ειχε παρουσιαστει στο pc λογω καποιων ιων που ειχε κολλησει τοτε... Ειναι ο μονος ο οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι αν περιμενω απο την εξυπηρητηση της Samsung, σωθηκα!!! Θα επικοινωνησω μαλλον αυριο με το ατομο που σας αναφερα πριν και ελπιζω να μπορεσει να με βοηθησει γιατι θα τρελαθω...

dimath
8 Οκτωβρίου 2007, 23:16
Σκέψου το καλά πριν το κάνεις. Για να προσπαθήσει να σώσει τα αρχεία σου, το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να ανοίξει την θήκη, ώστε να βγάλει τον δίσκο. Αυτό, ίσως σημαίνει και ακύρωση της εγγύησης που έχεις.

Με λίγα λόγια, δεν θα πάρεις τα 125 ευρώ πίσω και δεν είναι και σίγουρο ότι θα μπορέσει να σώσει τα δεδομένα σου.

Lost fan
9 Οκτωβρίου 2007, 00:27
Το ξερω φιλε μου και το 'χω σκεφτει και 'γω, αλλα αυτος θελω να πιστευω οτι μπορει και να επισκευασει το σκληρο και να 'ναι ολα ok... Και ετσι δε θα χρειαστει να γυρισω τιποτα πισω... Γιατι ελπιζω οτι θα μπορεσει να σωσει και τα δεδομενα που υπαρχουν μεσα... Μου φαινεται τελειως απιστευτο ετσι ξαφνικα, στα καλα του καθουμενου, να 'χει καει η δε ξερω και 'γω τι αλλο, και να 'χουν χαθει τα παντα... Τον σκληρο τον ειχα αγορασει τον περασμενο Απριλιο, εδω και 6 μηνες δηλαδη, βρισκεται σε αριστη κατασταση, τον προσεχω σαν τα ματια μου και δεν τον εχω χτυπησει ποτε μου, δεν εχει την παραμικρη γρατζουνια...