PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Deadwood

JackShephard
24 Ιουλίου 2006, 23:57
Deadwood
Του Ντέηβιντ Μιλτς
Με τους Τίμοθυ Όλυφαντ, Ίαν ΜακΣέιν, Μόλι Πάρκερ, Μπραντ Ντούριφ, Κιθ Κάραντάιν κ.α.

Season 1: http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif,5
Season 2: http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif,5
Season 3: http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif http://www.greekmeds.gr/forum/style_emoticons/default/star.gif

http://img107.imageshack.us/img107/7495/deadwoodlogoxv8.jpg

Κάπου στα τέλη του 19ου αιώνα, η κατασκήνωση Deadwood αποτελεί καταφύγιο για χρυσοθήρες αλλά και κάθε "καρυδιάς καρύδι": ληστές, πιστολάδες, πόρνες. Άδιαμφισβήτητος άρχοντας της υποτυπωδους αυτής πόλης είναι ο Άλ Σουέριντζεν (Μακ Σέιν), ένας σαρκαστικότατος και μοχθηρός ιδιοκτήτης σαλούν. Στο Deadwood θα καταφθάσουν δύο συνέταιροι, ο Σεθ Μπούλοκ (Όλυφαντ) και ο Σολ Σταρ (Τζων Χωκς) προκειμένου να ανοίξουν κατάστημα με προμήθειες για χρυσωρύχους. Οι δυο τους θα έρθουν σε αντιπαράθεση με τον πρώτο, ενώ η άφιξη του "Άγριου" Μπιλ Χίκοκ (Κάρανταϊν) και της Καλάμιτυ Τζέιν (Ρόμπιν Βάιγκερτ) θα περιπλέξει ακόμα περισσότερο τα πράγματα...

Αν σας προδιέθεσα για μια ακόμη ιστορία γουέστερν- μάχη Καλού και Κακού, μάλλον απέτυχα να συνοψίσω καλά την υπόθεση: γιατί το Deadwood πήρε μια τροπή που δεν περίμενα καθόλου.

Ξεχάστε τη "Bonanza", τους "Young Riders". Το Deadwood καταρρίπτει το μύθο της Άγριας Δύσης με πυροτεχνήματα και κατασπαράσσει το κουφάρι του. Σαδιστικά βίαιο, εξωφρενικά αθυρόστομο, κυνικό στα όρια του μηδενισμού (και γι'αυτό κάπου- κάπου αστείο) σε μεταφέρει σε έναν κόσμο που δε μοιάζει σε τίποτα με την εικόνα του ένδοξου Ουεστ που μερικοί μεγαλώσαμε και (πιο μερικοί) αγαπήσατε. Πέρα όμως από μια απομυθοποιητική ματιά στο ρομαντικό σύμπαν των "Καουμπόηδων και Ινδιάνων", είναι ταυτόχρονα και ένα αστείρευτα εμπνευσμένο και βαθύ ανθρώπινο δράμα, με χαρακτήρες εντυπωσιακά πολυδιάστατους και γι'αυτό συμπαθητικούς σχεδόν στο σύνολο τους, ερμηνευμένους από ένα εξαιρετικό ensemble cast. Συγκεκριμένα ο Ίαν Μακ Σέιν δινει ρέστα και ταυτόχρονα σάρκα και οστά σε έναν ήρωα αθεράπευτα αδίστακτο αλλά όχι χωρίς ίχνος ανθρωπιάς ή αίσθησης δικαιοσύνης, ο δε Τίμοθυ Όλυφαντ δε θα διστάσει να λερώσει την pretty face εικόνα του. Σε δευτερεύοντες ρόλους ξεχώριζουν η Ρόμπιν Βάιγκερτ στο ρόλο της εριστικής, φωνακλούς Καλάμιτυ Τζέιν, ο έξοχος καρατερίστας Μπραντ Ντούριφ στο ρόλο του γιατρού Κόχραν και η Πώλα Μαλκόμσον στο ρόλο της πόρνης Τρίξι.

http://img107.imageshack.us/img107/3917/castrd7.jpg

Αν προσβάλλεστε εύκολα και δε σας αρέσουν τα γουέστερν καλύτερα να το αποφύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε ΚΑΘΕ αντίθετη περίπτωση η πρώτη σεζόν του Deadwood είναι must viewing με όλες τις δυνατότητες να γίνει ένα τηλεοπτικό αριστούργημα. Στόχο τον οποίο πέτυχε με την τωρινή, άκρως καθηλωτική σεζόν.

Μην ξεγελιέστε από τη συχνότητα και την ένταση των μπινελικιών (:p) που ξεστομίζουν οι ήρωες. Τα σενάρια και ιδίως οι διάλογοι του Deadwood είναι τόσο θαυμάσια γραμμένοι που αγγίζουν τα όρια της λογοτεχνίας.

Πρώτος κύκλος σε DVD εισαγωγής στα βίντεοκλαμπ. Τώρα και δεύτερος στο Play.com.

CAST

Timothy Olyphant .... Seth Bullock
Ian McShane .... Al Swearengen
Molly Parker .... Alma Garret
Jim Beaver .... Whitney Ellsworth
W. Earl Brown .... Dan Dority
Kim Dickens .... Joanie Stubbs
Brad Dourif .... Doc Cochran
Anna Gunn .... Martha Bullock (2005-)
Chase Ellison .... Richie
John Hawkes .... Sol Star
Jeffrey Jones .... A. W. Merrick
Robin Weigert .... Calamity Jane
Paula Malcomson .... Trixie
Leon Rippy .... Tom Nuttall
William Sanderson .... E.B. Farnum

Links

Official Site (http://www.hbo.com/deadwood/)
Tv.Com (http://www.tv.com/deadwood/show/16362/summary.html)
Imdb.com - Deadwood (http://www.imdb.com/title/tt0348914/)

firma
25 Ιουλίου 2006, 09:13
Super Περιγραφή, φίλε JackShepard! Πρέπει να ήσουν πολύ καλός στην Έκθεση! Τι μου θύμησα τώρα!
Μάλλον θα δοκιμάσω με την 1η season, άλλωστε μόνο αυτή είναι μεταφρασμένη εδώ!Θα πώ στο θείο να μου την στείλει (βλέπεις φίλε b_minor23 μαθαίνω!!), αν και έγω αρκετές σειρές στην αναμονή! τώρα είμαι στην μελέτη του Invasion.
Και πάλι μπράβο φίλε Jack-Deadwood-Shepard

JackShephard
25 Ιουλίου 2006, 14:50
Don't worry! Έχω και τους τρεις κύκλους (τον 3ο μέχρι και το 3χ07 που έδειξε προχτές :P) και θα κάνω ότι μπορώ για να μεταφράσω! Το ίδιο και για carnivale Season2. Aξίζουν! :)

sefiroth
28 Σεπτεμβρίου 2006, 22:46
aaaa exeis kai ton trito kyklo....emena o theios mou esteile ton deutero kai ta tria prwta epeisodia tou tritou kuklou....an mporeis sun-kamene jack na metafrazes tton trito kuklo tha sou imoun eugnwmwn...vlepeis o theios mou esteile kai tous dio mono me agglikous upotitlous.

good work you fucking cocksucker:dance::dance:

JackShephard
29 Σεπτεμβρίου 2006, 21:57
exw eksetastikh twra :P :P den prolabainw oute na klasw
alla mhn anhsyxeite! Egw kai mia allh kopella poy me vrhke mesw tou site tha to metafrasoume oloklhro to 2o... o tritos en kairw.

captain-cook
30 Σεπτεμβρίου 2006, 00:13
exw eksetastikh twra :P :P den prolabainw oute na klasw
alla mhn anhsyxeite! Egw kai mia allh kopella poy me vrhke mesw tou site tha to metafrasoume oloklhro to 2o... o tritos en kairw.

Ο δεύτερος κύκλος θα κυκλοφορήσει μέσα στον οκτώβριο σε dvd με ελληνικούς υπότιτλους...:)

SAMURAi
22 Οκτωβρίου 2006, 02:16
πολύ καλή!
σενάριο ωραίο και γενικά το κλήμα και τα σκινικά είναι ότι πρέπει για τέτοιου είδους σειρά.

Movie_Man
25 Οκτωβρίου 2006, 13:01
tsimpise kaneis to Season 2 apo Deadwood na riparei tous subs ?

XhmikosR
2 Δεκεμβρίου 2006, 01:07
tsimpise kaneis to Season 2 apo Deadwood na riparei tous subs ? Ναι κάποιος το τσίμπησε:P:P Να ενημερώσω λοιπόν πως ανέβηκαν όλοι οι υπότιτλοι της Δεύτερης Σαιζόν (DVDRip), μια ευγενική χορηγία του Movie_Man.:grin:

Movie_Man
2 Δεκεμβρίου 2006, 01:11
monos mou tous zitao monos mou tou anebazo :P :P :P

sefiroth
2 Δεκεμβρίου 2006, 02:17
εισαι θεος....προσκυνω.....αντε τωρα να περιμενουμε για την τριτη σαιζον....

και ενα ασχημο νεο....το κοψανε το σοου στην τριτη σαιζον....αλλα το hbo ανακοινωσε οτι θα κανει 2 τηλεταινιες για να απαντηθουν ο,τι κενα δημιουργηθηκαν απο την τριτη σαιζον...

savdown
20 Δεκεμβρίου 2006, 16:18
γκλούπ! πάνω που μου το έστειλε η θεία από το Σικάγο διακόπηκε;
btw στο δεύτερο κύκλο είναι λίγο οut of sync το audio, υπάρχει καμιά proper ή να μην ψάχνω άδικα;

efthgeo
12 Αυγούστου 2007, 12:28
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια

george1559
20 Αυγούστου 2007, 20:33
Ειλικρινά, νιώθω ευγνώμων που έστω και καθυστερημένα, γνώρισα αυτή τη σειρά εξαιτίας του εξαίρετου review.
Βλέπω όμως πως δεν υπάρχουν υπότιτλοι για το Season 3.
Μήπως πρόκειται να υπάρξουν;

theoxenia
27 Αυγούστου 2007, 16:22
Ειναι μια απο της καλητερες σειρες που εχω δει ποτε.Κριμα που τι κοψανε στην 3 season.Δεν βλεπω την 3 season περιμενω τους υποτιτλους.Πρόκειται να υπάρξουν;

takisx
12 Σεπτεμβρίου 2007, 14:04
θα υπάρξουν λογικά με την κυκλοφορία της σειράς σε DVD.

πετρος4
11 Οκτωβρίου 2007, 19:45
Yποτιτλους 3ου κύκλου να περιμένουμε σύντομα;

πετρος4
17 Οκτωβρίου 2007, 18:15
Απαντηση δεν πήρα,ισως να μην βλεπουμε και πολλοι αυτην την σειρα. Τελικα ασχολήται κάποιο παιδι με τους υπότιτλους του 3ου κύκλου;

tonypapadovic
17 Οκτωβρίου 2007, 18:19
Mάλλον όχι φίλε μου.
Αν γίνει κάτι θα ενημερωθείτε από τον μεταφραστή.

tolisargy
17 Οκτωβρίου 2007, 18:36
Αλήθεια γνωρίζουμε αν υπάρχει περιπτωση να βγει σε DVD και η τρίτη σαιζόν;

aceman
29 Οκτωβρίου 2007, 23:25
paidia na kanw ki egw thn erwthsh m? eida thn 1h season k 8elw na dw an yparxei periptwsh na dw th 2h. eida oti yparxoyn subs apo dvdrip, 3erei kaneis na m pei ean yparxei kapoia ekdosh sto internet na thn noikiasw p na tairiazei me ta subs?

thanks in advance re guys, einai wraia seira ;)

andrek1982
29 Οκτωβρίου 2007, 23:40
Δε νομιζω παντως να βγει η τελευταια σαιζον στην Ελλαδα(τουλαχιστον συντομα)
Οσον αφορα τις 2 πρωτες οι Ελληνικοι υποτιτλοι υπηρχαν σε εκδοσεις του εξωτερικου,οποτε δεν ειχαν προβλημα
Αυτη τη στιγμη βλεπω την 3η σαιζον με Αγγλικους υποτιτλους(εκδοση TOPAZ).Εχω
φτασει μεχρι τη μεση και μπορω να πω οτι μεχρι τωρα δε με συγκινει οπως οι 2 προηγουμενες.Παντως σε μερικες σκηνες η γλωσσα ειναι αρκετα δυσκολη

aceman
29 Οκτωβρίου 2007, 23:45
kala,kati 8a kanoyme totez.....

ευη ορφανιδου
25 Φεβρουαρίου 2008, 02:04
είδα 3 επεισόδια από τον πρώτο κύκλο και μου άρεσε πολυ!!!μπράβο jack για το ωραίο review

ευη ορφανιδου
12 Μαρτίου 2008, 19:27
http://divxtitles.com/DEADWOOD/English/any/2

αγγλικοί υπότιτλοι για την 3 σεζόν.όποιος έχει την θέληση και την όρεξη να τους κάνει ελληνικούς γιατί αξίζει!!!

aceman
15 Μαρτίου 2008, 03:03
thn eixa 3exasei teleiws ayth th seira, eixa dei th se01 k m arese, paw na dw an mporw na vrw se02 ;)

chrisdavebut
19 Απριλίου 2008, 16:42
μόλις είδα τον πιλότο της σειράς και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις!! ωραία σκηνοθεσία , ερμηνείες αλλά και διάλογοι!! σίγουρα θα την συνεχίσω!

gfilippas100
26 Απριλίου 2008, 21:32
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ , ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ . ΜΠΡΑΒΟ

natasssa
6 Μαΐου 2008, 04:45
Εντελώς πληροφοριακά, η σειρά παίζει αυτή την στιγμή στο Star, στη λογικότατη ώρα (για βαμπίρ και τυχόν άλλα πλάσματα της νύχτας) 4.30 προ μεσημβρίας.

Κύκλο & επεισόδιο που προβάλλει, δυστυχώς δεν τα γνωρίζω.

Gonzo
6 Μαΐου 2008, 04:57
Παλιά του τέχνη κόσκινο του κριθαριού :???: :innocent: :P :lol: ( το καλοκαίρι την ίδια ώρα είχε Everwood & One Tree Hill καπάκι :shock: ) . Τώρα για την σειρά προσπάθησα να την παρακολουθήσω αλλά δεν βρήκα κάτι στην υπόθεση που να μου κινήσει το ενδιαφέρον για να ασχοληθώ μ΄ αυτήν και για του λόγου του αληθές μετά τα από καμιά 10 λεπτά του επεισοδίου ήμουν κάπως έτσι :yawn: :yawn: :yawn: και άλλαξα κανάλι κατευθείαν :yes: .

steve67
14 Ιουλίου 2008, 14:10
Κάποιο νέο για υπότιτλους της 3ης season????

πετρος4
17 Ιουλίου 2008, 16:13
Ναι ρε παιδια και εγω τους ψαχνω τοσο καιρο και ειναι κριμα να μενει ετσι αυτη η σειρα γιατι είναι απο τις καλυτερες του είδους της και ακομα και αν δεν της εγινε ισχυρη διαφημηση μεταδοθηκε απο στομα σε στομα στοιχειο που δειχνει την αξια της.

d3athc0n
27 Ιουλίου 2008, 09:21
Απλά κορυφαία σειρά...με τελείως δυσδιάκριτα όρια καλού και κακού όλοι οι ήρωες σου προκαλούν ανάμικτα συναισθήματα...ελπίζω σε μια ολοκλήρωση της έστω με την μορφή ενός ή δύο μινι επεισοδίων όσο δύσκολο κ αν είναι αυτό!

alex4paok
31 Ιουλίου 2008, 02:09
Μου έστειλε ο θείος μου τους δύο πρώτους κύκλους. Κατέβασα τους υπότιτλους και είναι εξαιρετικοί. Μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν...Ευχαριστώ.

steve67
13 Σεπτεμβρίου 2008, 21:54
Η τρίτη season θα μεταφραστεί? Υπάρχει κάποια εξέλιξη???

SilverNick
29 Σεπτεμβρίου 2008, 13:47
Αρχισα να βλεπω την πρωτη season και με εχει ενθουσιασει. Πολυ προσεγμενη δουλεια. Α ρε ΗΒΟ με τις σειραρες σου... :worthy:

Grace_Kelly
14 Δεκεμβρίου 2008, 23:18
Το HBO απέδειξε για μια ακόμη φορά οτι αποτελεί εγγυηση στις σειρές. Η σειρά είναι εξαιρετική, σκηνοθεσία, κοστούμια, σκηνικά ολα υπέροχα και προσεγμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Απο τις ερμηνείες ξεχώρισα αυτη του Ian McShane ως Al Swearengen, απο τους πιο καλογραμμένους και "cool" χαρακτήρες κατα την άποψη μου. Η σειρά είναι must see για μένα.

ευη ορφανιδου
23 Δεκεμβρίου 2008, 09:23
οι άνθρωποι είναι απατεώνες!!έχει χρόνια που τελείωσε αυτή η σειρά και ακόμα στα video club έχουν μόνο τις 2 σεζόν.πότε δηλ. περιμένουν να βγάλουν την τρίτη.υπότιτλοι δεν υπάρχουν πουθενα και ύστερα στέλνουν τα εξώδικα.ΑΙΣΧΟΣ

careless
18 Οκτωβρίου 2009, 18:49
Ξεκίνησα κι εγώ την 1η σεζόν, η σειρά είναι άψογη. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από το HBO.

dalas9
11 Μαρτίου 2010, 20:45
Γουέστερν; Χμ...

Αν θέλετε να βάλετε μια μικρή "πρόκληση" στον εαυτό σας και να δείτε μια σειρά χωρίς ιδιαίτερη δράση, χωρίς μυστήριο και μυθολογίες, χωρίς εφέ και cliffhangers, αλλά μια πραγματική σειρά χαρακτήρων, ένα "ωμό" και κυνικό δράμα που στηρίζεται στις ερμηνείες των ηθοποιών, που ξεχειλίζει από μηνύματα, μια σειρά με διαλόγους που νομίζεις ότι διαβάζεις λογοτεχνικό βιβλίο, ατάκες που πέφτουν σαν βροχή, με ίσως την καλύτερη ερμηνεία που έχω δει σε σειρά - αυτή του τεράστιου Ian McShane - μια σειρά που θα σας καθηλώσει από την αρχή μέχρι το τέλος, τότε ξεχάστε ότι έχετε δει μέχρι τώρα και δείτε Deadwood.

Τεράστια σειρά, εκπληκτικό καστ, φοβερή μουσική επένδυση ειδικά στις στιγμές που "ερχόταν" μια κορύφωση, σούπερ τα κομμάτια και στους τίτλους τέλους καθαρά μέσα στο πνεύμα της σειράς. Γενικότερα άλλη μια παραγωγή που μόνο το HBO μπορεί να δώσει.

Το μόνο ψεγάδι που βρήκα είναι ότι το τέλος μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση γιατί ήταν περισσότερο season finale παρά series finale. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δε συνεχίστηκε πάντως πήγαινε άνετα άλλες δύο σεζόν. Επίσης θα ήθελα περισσότερο Wild Bill Hickock στη σειρά.

smallville
11 Μαρτίου 2010, 21:17
την σειρά την ξεκίνησα πριν κανα 2 ημέρες και πραγματικά είναι εξαιρετική!Άτάκες η μια μετά την άλλη και η πλοκή ξεδιπλώνεται πολύ ωραία και χωρίς να σε κάνει να βαριέσαι!

fisher90
6 Ιουνίου 2010, 03:51
Παιδια με τους υποτιτλους της 3ης season θα υπαρξει καποια εξελιξη?

Chrisb
6 Ιουνίου 2010, 10:20
To forum έχει σταματήσει την διανομή υποτίτλων, για νομικούς λόγους.

tasiab
23 Οκτωβρίου 2011, 14:08
eyxaristo poly

Maxus
16 Δεκεμβρίου 2011, 16:32
Moλις τελειωσα και τον 3ο κυκλο της σειρας και πραγματικα λυπήθηκα που δεν βγηκε αλλη σεζον ή οι δυο τηλε-ταινιες.
Η σειρά ήταν φοβερή,πολυ καλη παραγωγή,καλογραμένοι χαρακτηρες και επισης πολυ καλες ερμηνειες.Παρόλο που δεν είχε πολυ δράση οχι μονο δεν με κουρασε αλλα δεν κατάλαβα καν την έλλειψή της!
Αυτο που θα μου μεινει σιγουρα και μετα απο χρόνια ειναι ο Ιan McShane στον ρόλο του Al...
Aυτές οι ατάκες...αλλα και οι ''συζητησεις'' με τον Mr Wu...:respect::respect:

patrickdrd
12 Ιανουαρίου 2012, 13:14
εγω παλι ηθελα να την δω, αλλα ξενερωνω μ'αυτα που διαβαζω για το τελος :S

Maxus
12 Ιανουαρίου 2012, 14:35
Για το τελος εχω να πω οτι ειναι τελος σεζον και οχι σειράς,γιαυτο ήθελαν να κανουν τις 2 ταινιες.
Eγω και παλι θα σου ελεγα να τη δεις,αξιζει.
Εξαλου μπορεις να δεις την πρωτη σεζον(12 επεισοδια) και να αποφασισεις αν θελεις να δεις την συνεχεια.

dalas9
12 Ιανουαρίου 2012, 16:20
εγω παλι ηθελα να την δω, αλλα ξενερωνω μ'αυτα που διαβαζω για το τελος :S

Το μόνο ξενέρωμα του τέλους είναι ότι λες "γαμώτο αυτή η σειράρα θα μπορούσε να τραβήξει κι άλλες σεζόν". Όχι ότι σου έχει αφήσει ένα "τούβλο" wtf στο μυαλό σου...

Καμία σχέση με διάφορα season finale που έγιναν αναγκαστικά series finale χωρίς να έχουν ίχνος κλεισίματος, που μπορεί να σου έρχονται στο μυαλό, και καταστάσεις τύπου βάζω τρελό cliffhanger μπας και με ανανεώσουν, κτλ.

Δες την χωρίς δεύτερη σκέψη.

McRenas
11 Φεβρουαρίου 2012, 00:06
Την τελειωσα.. αλλη μια σειρα που αξιζει με τα χιλια!

t0ny3
16 Φεβρουαρίου 2012, 02:21
Ολοκληωρσα τη σειρα πριν λιγο. Θα συμφωνηω κι εγω πως το τελος σου αφηνει μια γλυκοπικρη γευση αφου δεν ειναι σουσιαστικο series finale, αλλα πιο πολυ season finale. Βεβαια δεν αφηνει και τιποτα το τρομερο ανεξηγητο, απλα ηταν λιγο ωμο το τελος και θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο το HBO την εκοψε.

Περιεργη σειρα, κι οχι για ολα τα γουστα, αλλα δεν παυει να ειναι ακομη μια MUST υπερπαραγωγη του ΗΒΟ.

Υ.Γ. Μια απορια μονο, οποιος μπορει να μου λυσει. Ο Garret Dillahunt, γιατι επαιξε δυο διαφορετικους ρολους στη σειρα? Μου φανηκε πολυ περιεργο και δεν νομιζω να το εχω ξαναπαρατηρησει σε αλλη σειρα! :???:

dalas9
16 Φεβρουαρίου 2012, 11:35
Υ.Γ. Μια απορια μονο, οποιος μπορει να μου λυσει. Ο Garret Dillahunt, γιατι επαιξε δυο διαφορετικους ρολους στη σειρα? Μου φανηκε πολυ περιεργο και δεν νομιζω να το εχω ξαναπαρατηρησει σε αλλη σειρα! :???:

Για μένα είναι ίσως το μοναδικό φάουλ του Milch στην σειρά. Δεν έχω βρει για ποιον λόγο τον ξαναχρησιμοποίησε (ο ποιο απλός λόγος είναι ότι τον είχε σε μεγάλη εκτίμηση και ήθελε να τον ξαναχρησιμοποιήσει), αλλά ήταν κάτι το οποίο προφανώς και γινόταν αντιληπτό και μπέρδευε τον θεατή αφού τον οδηγούσε σε σκέψεις κατά πόσο είναι π.χ. δίδυμος αδελφός του Jack McCall κτλ. Ίσως θεώρησε ότι επειδή στην 1η σεζόν ήταν guest χαρακτήρας με μικρό appearance ο κόσμος δεν θα τον θυμόταν.

Πάντως ηθοποιούς να παίζουν πάνω από έναν ρόλους έχουμε δει αρκετούς (αν και κυρίως σε ταινίες).

t0ny3
16 Φεβρουαρίου 2012, 12:50
Για μένα είναι ίσως το μοναδικό φάουλ του Milch στην σειρά. Δεν έχω βρει για ποιον λόγο τον ξαναχρησιμοποίησε (ο ποιο απλός λόγος είναι ότι τον είχε σε μεγάλη εκτίμηση και ήθελε να τον ξαναχρησιμοποιήσει), αλλά ήταν κάτι το οποίο προφανώς και γινόταν αντιληπτό και μπέρδευε τον θεατή αφού τον οδηγούσε σε σκέψεις κατά πόσο είναι π.χ. δίδυμος αδελφός του Jack McCall κτλ. Ίσως θεώρησε ότι επειδή στην 1η σεζόν ήταν guest χαρακτήρας με μικρό appearance ο κόσμος δεν θα τον θυμόταν.

Πάντως ηθοποιούς να παίζουν πάνω από έναν ρόλους έχουμε δει αρκετούς (αν και κυρίως σε ταινίες).

Μαλλον οπως ειπες θα τον ειχε σε μεγαλη εκτιμηση. Δεν λεω ωραιος ηθοποιος και επαιξε πολυ καλα το ρολο του, αλλα μεχρι να καταλαβω τι γινεται ειχα μπερδευτει αρκετα!

matovel
18 Φεβρουαρίου 2012, 14:10
Είδα πολλά μαζεμένα επεισόδια της 1ης σεζόν, αλλά όταν σταμάτησα το σερί, δεν είχα περιέργεια να δω τα παρακάτω... χμμμ..
Η σειρά είναι πολύ καλή, HBO δλδ η σκηνοθεσία είναι απλά καλύτερη κι από ταινίες γουέστερν και οι ηθοποιοί άψογοι.
Απλά κάπου μου φάνηκε ότι έβλεπα, έβλεπα και δεν υπήρχε κάποια εξέλιξη ή δεν κατάλαβα και τι ακριβώς περίμενα να γίνει. Εκεί το έχασα, αλλά οκ στο μέλλον ίσως:)

dalas9
18 Φεβρουαρίου 2012, 20:50
Ο Milch είναι λίγο περίεργος στις σειρές του. Λένε ότι πρέπει να κάνεις μια υπομονή μέχρι το 4ο-5ο επεισόδιο. Αν και τότε δεν σου κάνει κλικ, τότε ίσως δεν σου κάνει καθόλου. Εγώ πάντως θα σου έλεγα να του δώσεις άλλη μια ευκαιρία.

thanasislost
22 Απριλίου 2013, 12:13
Το καλύτερο cast σε σειρά ever...H πιο περίτεχνη και ιστορικά άρτια γραφή όλων των εποχών...Ο Αλ Σουέραντζεν του Ian McShane είναι απλά ο απόλυτος αντιήρωας της τηλεόρασης γιατί κατάφερε΄το ανεπανάληπτο...Ενώ στην αρχή τον μισούσαμε μετά τον αγαπούσαμε όσο ελάχιστους....Με λίγα λόγια το Deadwood αποτελεί μια από τις καλύτερες σειρές όλων των εποχών...Βαριά,δύσκολη να την δεις,χωρίς πλήρες closure αλλά μοναδική και υπέροχη σαν τον δημιουργό της...

Reben
22 Ιουνίου 2013, 15:38
Deadwood 01x01 - 01x04

Μου αρέσει να ξεκινάω σειρές γνωρίζοντας το ελάχιστο γι' αυτές ή και καθόλου, όπου αυτό είναι δυνατό. Είναι ωραίο να μπαίνεις σε κάτι καινούργιο χωρίς να ξέρεις τι σε περιμένει και σιγά σιγά να ανακαλύπτεις τι σου επιφυλάσσει μια νέα τηλεοπτική περιπέτεια. Το μόνο που ήξερα για το Deadwood ήταν οι συστάσεις που το συνοδεύουν και οτι η ιστορία του διαδραματίζεται κάπου στο 1800, σε μια περιοχή της άγριας δύσης όπου το έγκλημα και η διαφθορά δεν αποτελούν είδηση αλλά συνηθισμένη συμπεριφορά και στοιχείο της καθημερινότητας. Και κάποιες φωτογραφίες που θύμιζαν κλασικό γουέστερν.

Καουμπόικο καπέλο, γιλέκο, ψηλές μπότες και δερμάτινη ζώνη για να κρέμονται τα όπλα. Αξεσουάρ του ενδυματολογικού κώδικα που δεν επιτάσσει η μόδα αλλά η αναγκαιότητα, σ' έναν κόσμο όπου ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι το άλογο και όχι ο σκύλος. Αν εξαιρέσουμε βεβαίως το πιστόλι του. Και το μουστάκι του, γιατί κάθε βαρβάτο αρσενικό οφείλει να φαίνεται και όχι μόνο να είναι βαρβάτο, αν θέλει να επιβιώσει ανάμεσα σε βαρβάτους. Και μπορεί να ξυρίσει τις πατούσες του όταν του κάνει κέφι, αλλά ποτέ το πρόσωπό του. Γιατί το πρότυπο του άντρα που εμπνέει σεβασμό σε αυτόν τον κόσμο είναι του σκληρού, του σοβαρού, με τη μόνιμα στραβωμένη μούρη και το καχύποπτο βλέμμα. Του άντρα που είναι βαρύς και δεν σηκώνει πολλά. Και του άντρα του βρώμικου, που πατάει με το ένα πόδι στην κυριολεκτική και με το άλλο στη μεταφορική σημασία του όρου. Υπάρχουν και κάποιοι που κάνουν μπάνιο, που φοράνε ψηλά καπέλα, ακριβά κοστούμια, ατσαλάκωτα πουκάμισα και έχουν ρολόι στην τσέπη. Το πόσο "καθαροί" είναι σηκώνει συζήτηση.

Κάπου ανάμεσα στην εμφάνιση και την όψη των ανθρώπων, τα άλογα και τις άμαξες, τα πιστόλια, τα σαλούν, τους λασπωμένους δρόμους και τους ινδιάνους που ζουν κάπου εκεί έξω, τελειώνουν και οι ομοιότητες με το είδος που νομίζει κανείς οτι ανήκει το Deadwood πριν το δει. Γιατί δεν πρόκειται για το κλασικό γουέστερν έτσι όπως το έχουμε συνηθίσει απ' τη μεγάλη οθόνη. Το Deadwood είναι ένα εξαιρετικό δράμα χαρακτήρων.

Με εξέπληξε ευχάριστα λοιπόν, πολύ ευχάριστα. Πρώτα απ' όλα με την απίστευτη ευκολία που χτίζει τον κόσμο του. Το Deadwood είναι μια περιοχή χωρίς νόμους, αποκομμένη απ' τον πολιτισμό και τις οργανωμένες κοινωνίες της Αμερικής. Στο επίκεντρο ένας παράδεισος για τους χρυσοθήρες που εκμεταλλεύονται τον ορυκτό πλούτο του. Και γύρω του μια χαοτική κόλαση ανομίας που λειτουργεί με τους δικούς της άγραφους κανόνες. Καταφύγιο για κυνηγημένους του νόμου, τυχοδιώκτες που ψάχνουν μια θέση στον ήλιο, φονιάδες, ληστές και πόρνες. Όλοι μαζί πλέκουν τον ιστό μιας κοινότητας που αν και μοιάζει εξωφρενικά πρωτόγονη για να χωρέσει στο μυαλό του σύγχρονου θεατή, είναι τόσο καλοφτιαγμένη που απ' τα πρώτα κιόλας λεπτά σε παρασύρει τόσο εύκολα στην δική της πραγματικότητα και σου αφήνει μια αίσθηση περίεργης οικειότητας.

Οι άντρες που περιέγραψα πιο πάνω δεν πίνουν καφέ όταν ξυπνούν, πίνουν ουίσκι και το βράδυ παίζουν πόκερ, πηδάνε πουτάνες και κανονίζουν τους λογαριασμούς τους με δολοπλοκίες, πισώπλατα μαχαιρώματα ή/και εν ψυχρώ επιβολή του "νόμου" που διέπει τον κόσμο τους. Δεν είναι πάντα εύκολο να ακολουθήσεις τους κανόνες της συμπεριφορά τους. Μπορεί να σπάνε στο ξύλο μια πόρνη χωρίς ίχνος δισταγμού και ενοχής, αλλά σταματούν να μπεκροπίνουν και σηκώνονται όρθιοι όταν μια κυρία μπαίνει στο μαγαζί. Το κακό και το καλό, το δίκαιο και το άδικο, το ηθικό και το ανήθικο αποκτούν άλλη διάσταση και ο θεατής καλείται να αποκωδικοποιήσει αυτές τις έννοιες και να μάθει τι είναι αποδεκτό και τι όχι. Σαν να βρέθηκε ξαφνικά με κάποιον μαγικό τρόπο σ' αυτόν τον κόσμο που ξεδιπλώνεται μπροστά του, εκεί που οι ισορροπίες είναι λεπτές και η άμεση προσαρμογή μπορεί να κάνει την διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Οι ανυποψίαστοι δεν έχουν καμία τύχη και η σειρά πλάθει αυτόν τον κόσμο με μαεστρία για να σε βάλει αμέσως στο κλίμα και να σε προετοιμάσει. Απορίες και ερωτηματικά υπάρχουν, οι άνθρωποι παραμένουν αινιγματικοί και οι αντιδράσεις τους απρόβλεπτες. Αλλά την δικαιολογία του ανυποψίαστου φροντίζουν να στην κλέψουν απ' την αρχή.

Οι ερμηνείες είναι εντυπωσιακές και πολύ υψηλού επιπέδου. Το καστ γεμάτο εκπλήξεις, αφού γνώριμες φάτσες πετάγονται απο παντού. Ίσως όχι μεγάλα και πρωτοκλασάτα ονόματα του χώρου, αλλά καλλιτέχνες αδιαμφισβήτητης αξίας και ταλέντου που δίνουν σάρκα και οστά σε χαρακτήρες πολύπλοκους και πολυδιάστατους. Ο Αλ είναι φυσικά αυτός που κουβαλάει στις πλάτες του μεγάλο μέρος της ιστορίας και ξεχωρίζει. Σκοτεινός, αποκρουστικός, μοχθηρός και αδίστακτος, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος είναι το μεγάλο αφεντικό. Πολύ ιδιαίτερη περίπτωση χαρακτήρα που αν και έχει κάποια κοινά στοιχεία με διάφορους άλλους "κακούς" που έχω δει κατά καιρούς, μου ξυπνά πρωτόγνωρα συναισθήματα. Τον Vic Mackey για παράδειγμα τον μισούσα στην αρχή και τον έλεγα σκατόμπατσο, αλλά ήξερα μέσα μου οτι αυτός ο χαρακτηρισμός δεν φτάνει παρά για να περιγράψει ένα πολύ μικρό κομμάτι αυτού του πολύπλοκου χαρακτήρα. Και βλέποντας αυτά τα σημάδια απο νωρίς, ήξερα οτι σύντομα θα καταφέρει να με πάρει με το μέρος του. Ο Tony Soprano είναι κάθαρμα απ΄τα λίγα, απ' τους ανθρώπους που θεωρητικά ο θεατής δεν έχει κανέναν λόγο να συμπαθήσει. Το αφεντικό της μαφίας όμως είχε και μια άλλη, πολύ ανθρώπινη πλευρά που ήταν αδύνατο να σε αφήσει ασυγκίνητο. Με τον Αλ λοιπόν έχω πάθει για πρώτη φορά το εξής... αν και πρόκειται για καθαρόαιμο κάθαρμα που, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν έχει δείξει κανένα ίχνος ανθρωπιάς και δεν μου έχει δόσει την παραμικρή αφορμή για να τον συμπαθήσω, αισθάνομαι μια έλξη που δεν μπορώ να εξηγήσω. Η γοητεία που ασκεί πάνω μου αυτός ο κατάμαυρος χαρακτήρας είναι αρρωστημένη και με ανησυχεί! :lol:

Αυτά τα ολίγα (;!) για αρχή, το 4ο επεισόδιο έφυγε με ένα αναπάντεχο "μπαμ" και ανυπομονώ για τη συνέχεια. Πολύ σπουδαία σειρά, ήδη αισθάνομαι οτι θα βρει τη θέση της ανάμεσα στις αγαπημένες μου. Το soundtrack είναι εξαιρετικό!

υ.γ. Πολλοί cocksuckers λέμε! :lol:

dalas9
23 Ιουνίου 2013, 00:05
Καλωσήρθες (επιτέλους) στον κόσμο του Deadwood. Έχε υπόψη σου ότι μιλάμε για μια πραγματική περιοχή (http://en.wikipedia.org/wiki/Deadwood,_South_Dakota) (πόλη-καταυλισμό) και πραγματικά-ιστορικά πρόσωπα, με μόνο εξωπραγματικό στοιχείο τους απίστευτους διαλόγους - ποίηση του David Milch. :)

A, επίσης τον πάτερ που είδες (Reverend Smith), ερμηνεύει ο Ray McKinnon δημιουργός του Rectify...

Reben
23 Ιουνίου 2013, 00:17
^ WOW :shock: Τι λες τώρα! Και κοίτα να δεις σύμπτωση, πριν απο μόλις λίγα λεπτά μπήκα στο imdb για να ρίξω μια ματιά στο cast και είδα οτι αναφέρει τη σειρά ως Crime | Drama | History, με το τελευταίο να με βάζει σε σκέψεις...

Ευχαριστώ για την πληροφορία και το λινκ (θα το μελετήσω βεβαίως). Απ' ότι είδα μέχρι και τα ονόματα των χαρακτήρων είναι αληθινά. Περιττό να σου πω οτι το ενδιαφέρον μου για τη σειρά ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο.

Καλώς σας βρήκα. Απ' οτι φαίνεται θα έχουμε να πούμε πολλά. ;)

thanasislost
23 Ιουνίου 2013, 00:57
Reben σε ζηλεύω...Μπήκε σε ένα κόσμο ποίησης που δεν έχεις ξαναδεί ποτέ σου..Το Deadwood πήγε την τηλεόραση ένα βήμα παρακάτω...Την ένωσε με το θέατρο και την ποίηση...Όταν ολοκληρώσεις το ταξίδι σου στα στέκια του Αλ Σουέραντζεν δες και τα άλλα δυο αδικοχαμένα διαμάντια του Milch,το Luck(9 επεισόδια,ΗΒΟ,πρωταγωνιστής ο Hoffmann) και το John from Cincinnati(είδα τα πρώτα 2 σήμερα,ότι πιο ιδιαίτερο έχω δει ποτέ και θα το συνεχίσω σίγουρα).Η Αγία τριάδα των David της τηλεόρασης είναι Milch,Chase,Simon.....

Reben
4 Ιουλίου 2013, 22:50
Κρίμα που κόπηκε αυτή η σειρά. Δύσκολη και όχι για όλα τα γούστα, θα μπορούσε να πει κάποιος. Κι αν στα περί γούστου θα συμφωνούσα, εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου δύσκολο. Έχω ήδη εκθειάσει την ποιότητα του σεναρίου, τις ερμηνείες αυτού του εξαιρετικού καστ, την ατμόσφαιρα και την αναπαράσταση της εποχής, τα κουστούμια, το μακιγιάζ, τα σκηνικά, τη μουσική επένδυση... όλα εκείνα που ζωντανεύουν τον κόσμο του Deadwood, απ' τα πιο μικρά και απλά έως τα πιο μεγάλα και δύσκολα. Και βεβαίως, την λογοτεχνική αξία της πένας του David Milch, με τους κορυφαίους διαλόγους και τους θεατρικούς μονολόγους, βασικά εργαλεία με τα οποία επιχειρεί την εκ βαθέων ανάλυση και ενδοσκόπηση των χαρακτήρων του.

Αυτό είναι το Deadwood, οι χαρακτήρες του. Καμιά φορά βαφτίζουμε ορισμένες σειρές ως "σειρές χαρακτήρων" και το κάνουμε για να τονίσουμε οτι οι χαρακτήρες έχουν σημασία, λες και υπάρχουν σειρές που οι χαρακτήρες τους είναι ασήμαντοι. Ίσως το κάνουμε για να μετριάσουμε κάποιες αδυναμίες, ή ακόμη χειρότερα, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Ε λοιπόν το Deadwood είναι σειρά χαρακτήρων και δεν έχει καμία σχέση με τις "σειρές χαρακτήρων" που έχω συναντήσει. Αν είσαι απ' αυτούς που αγωνιούν για τις εξελίξεις, μείνε μακριά του. Αν είσαι απ' αυτούς που ψήνονται με clifhangers, μείνε μακριά του. Αν είσαι απ'αυτούς που περιμένουν απαντήσεις στο πιάτο, μείνε μακρυά του. Αν είσαι απ' αυτούς που τους ενδιαφέρει ο προορισμός και όχι το ταξίδι, μείνε μακριά του.

Δεν γίνεται τίποτα στο Deadwood... τίποτα που να θυμίζει πλοκή με τον τρόπο που έχουμε συνηθίσει. Είναι σαν να μπαίνεις στη μηχανή του χρόνου και να μεταφέρεσαι στους Μαύρους Λόφους της Νότιας Ντακότα το 1870. Σταμάτα να ψάχνεις για ιστορίες γεμάτες μυστήριο και δράση. Σταμάτα να ψάχνεις για ευφάνταστους σεναριογράφους, σκηνοθέτες, ηθοποιούς, σκηνικά και κάμερες. Πιάσε ένα γαμημένο ουίσκι και κοίτα γύρω σου... υπάρχουν μονάχα άνθρωποι και χαρακτήρες αληθινοί, όχι χάρτινοι.

Έτσι αισθάνομαι, σαν να πέρασα μια βόλτα απ' την περιοχή, έμεινα εκεί για λίγο και γνώρισα τους ανθρώπους. Και έφυγα... δεν με νοιάζει που κόπηκε, δεν μου άφησε κάποιο κενό ούτε ψάχνω για απαντήσεις. Στο Deadwood κανείς δεν μου υποσχέθηκε απαντήσεις. 36 ώρες φιλοξενίας μου υποσχέθηκαν πριν ξεκινήσω... πέρασα ωραία... και έφυγα...

dalas9
4 Ιουλίου 2013, 23:30
Το μόνο πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι που δεν έχεις "σταθεί' καθόλου στον Αλ... Καθόλου για τα δεδομένα των σεντονιών σου, βέβαια. :lol:

Johnni007
5 Ιουλίου 2013, 00:53
Μου έχει κινήσει την περιέργια αυτή η σειρά και θα ήθελα να την ξεκινήσω.Απλά επειδή ξέρω πως την κόψανε στην 3η σεζον θέλω να μου πείτε αν αξίζει να την αρχίσω καθώς δεν θέλω να φτάσω στο τέλος της 3ης σεζόν και το τέλος της να μην είναι τέλος σειράς(δλδ να μην έχουν μείνει γεγονότα με τα οποία θα ασχολούνταν στην 4η σεζόν αν γινόταν)

thanasislost
5 Ιουλίου 2013, 01:21
Μου έχει κινήσει την περιέργια αυτή η σειρά και θα ήθελα να την ξεκινήσω.Απλά επειδή ξέρω πως την κόψανε στην 3η σεζον θέλω να μου πείτε αν αξίζει να την αρχίσω καθώς δεν θέλω να φτάσω στο τέλος της 3ης σεζόν και το τέλος της να μην είναι τέλος σειράς(δλδ να μην έχουν μείνει γεγονότα με τα οποία θα ασχολούνταν στην 4η σεζόν αν γινόταν)

Αν αξίζει λέει..Πιθανότητα μιλάμε για μια απο τις 10 καλύτερες σειρές όλων των εποχών..Η μόνη σειρά που ενώσε την τηλεόραση με την ποίηση και το θέατρο...Αξίζει όσο ελάχιστες...Πίστεψε με,το καταλάθος φινάλε του Deadwood είναι πολύ ανώτερο και ολοκληρωτικό από προγραμματισμένα φινάλε άλλων ''μεγάλων'' σειρών..Το Deadwood έχει βάση και άξονα τους χαρακτήρες του...Αυτοί καθορίζουν την ιστορία και όχι κάτι άλλο αυτούς...Το τελευταίο πλάνο του σου δίνει όλες τις απαντήσεις που πιθανόν θα ψάχνεις...Σου εύχομαι ολόθερμα να την δείς..

Ένα σχόλιο του αγαπητού φίλου Reben που μόλις ολοκλήρωσε την σειρά και έρχεται να επιβεβαιώσει τα λόγια μου...
''Δεν γίνεται τίποτα στο Deadwood... τίποτα που να θυμίζει πλοκή με τον τρόπο που έχουμε συνηθίσει. Είναι σαν να μπαίνεις στη μηχανή του χρόνου και να μεταφέρεσαι στους Μαύρους Λόφους της Νότιας Ντακότα το 1870. Σταμάτα να ψάχνεις για ιστορίες γεμάτες μυστήριο και δράση. Σταμάτα να ψάχνεις για ευφάνταστους σεναριογράφους, σκηνοθέτες, ηθοποιούς, σκηνικά και κάμερες. Πιάσε ένα γαμημένο ουίσκι και κοίτα γύρω σου... υπάρχουν μονάχα άνθρωποι και χαρακτήρες αληθινοί, όχι χάρτινοι.

Έτσι αισθάνομαι, σαν να πέρασα μια βόλτα απ' την περιοχή, έμεινα εκεί για λίγο και γνώρισα τους ανθρώπους. Και έφυγα... δεν με νοιάζει που κόπηκε, δεν μου άφησε κάποιο κενό ούτε ψάχνω για απαντήσεις. Στο Deadwood κανείς δεν μου υποσχέθηκε απαντήσεις. 36 ώρες φιλοξενίας μου υποσχέθηκαν πριν ξεκινήσω... πέρασα ωραία... και έφυγα...''

Reben
5 Ιουλίου 2013, 01:31
Το μόνο πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι που δεν έχεις "σταθεί' καθόλου στον Αλ... Καθόλου για τα δεδομένα των σεντονιών σου, βέβαια. :lol:

^ Δεν έχεις και άδικο... :lol::lol:

Oh Boy... τι να πρωτο-πεις για τον Αλ βρε dalas... ό,τι και να πούμε είναι λίγο. Θα πρότεινα σε κάποιον να δει το Deadwood, ακόμη κι αν ήξερα οτι δεν θα του αρέσει καθόλου, μόνο και μόνο για να γνωρίσει τον Αλ.

Μιλάμε για έναν απ' τους πιο γαμάτους χαρακτήρες που έχω δει σε σειρά. Καθαρόαιμο κάθαρμα αλλά, όπως είπα και στο πρώτο μου σχόλιο για τη σειρά, σε κερδίζει αμέσως. Όχι με τις γκρίζες αποχρώσεις που σε κερδίζουν συνήθως οι "κακοί" όταν βγάζουν αδυναμίες και γίνονται συμπαθητικοί. Ο Αλ έχει αδυναμίες, αλλά σε κερδίζει πριν τις αντιληφθείς.

Δεν θυμάμαι σκηνή του μέσα στη σειρά που να μη κρεμόμουν απ' τα χείλη του. Ξυράφι η γλώσσα του, στάζει δηλητήριο όταν παίρνει το σοβαρό του και καταλαβαίνεις οτι δεν αστειεύεται. Ταυτόχρονα όμως έχει και έναν έντονο λυρισμό στο λόγο του που κάνει ακόμη και τις καφρίλες που ξεστομίζει να μοιάζουν με στίχους από ποίημα. Πανέξυπνος, τρομερά ετοιμόλογος, καυστικός και πικρόχολος, με μια σπάνια αίσθηση του χιούμορ που μόνο τα κοφτερά μυαλά μπορούν να διαθέτουν. Απίστευτες ατάκες...

Οι διάλογοι του "Σγουέτζεν" με τον "Γου" θα μου μείνουν αξέχαστοι. Το ίδιο και οι "διάλογοι" με το κουτί. Και η εμμονή του να καθαρίζει το αίμα απ' τα πατώματα. Και η ικανότητά του να χωράει σε μια πρόταση αμέτρητα "Fuck" και "Cocksucker". Και ο τρόπος που διακόπτει τις σοφιστείες του για να δώσει οδηγίες στην πόρνη που έχει γονατίσει μπροστά του.

Τίποτα... δεν περιγράφεται, πρέπει να τον γνωρίσεις. Σπάνια περίπτωση χαρακτήρα που θα τολμήσω να πω οτι ούτε στον κινηματογράφο συναντάς εύκολα. Μόνο ο Ταραντίνο ξέρει να γράφει τέτοιους τύπους και μπορώ άνετα να τον φανταστώ σε ταινία του. Πολλά μπορούμε να πούμε για τον Αλ, μας έδωσε υλικό να συζητάμε με τις ώρες. Θα κλείσω με μια ατάκα που ειπώθηκε στο φινάλε για εκείνον:

"When he ain't lyin', Al's the most honorable man you'll ever meet"

Δεν υπάρχει Deadwood χωρίς τον Αλ... και δεν υπάρχει Αλ χωρίς τον Ian McShane! :worthy: :respect:

thanasislost
5 Ιουλίου 2013, 01:35
PZj7H8sfkR0

dalas9
7 Ιουλίου 2013, 20:34
Αντιγράφω από την υπογραφή του Straniero, το quote από τον περίφημο μονόλογο του Αλ που συγκεντρώνει όλη την ουσία της σειράς.

"Pain or damage don't end the world. Or despair, or fucking beatings. The world ends when you're dead. Until then, you've got more punishment in store. Stand it like a man... and give some back." Al Swearengen

t0ny3
8 Ιουλίου 2013, 05:29
Δεν γνωριζα πως ο Ian McShane ηταν η τριτη επιλογη του Milch για τον ρολο του Al. Επισης διαβασα τυχαια πως πρωτος υποψηφιος ηταν ο Ed O'Neill, αλλα το καναλι δεν τον ηθελε επειδη ηταν ακομα συνδεδεμενος με τον Al Bundy.

Ποτε δεν καταλαβα τον λογο που κοπηκε και οσο το ψαχνω ακρη δεν βρισκω. Αλλου διαβαζω για το κοστος, αλλου για τον Milch τον ιδιο. Εδω (http://www.youtube.com/watch?v=JOpTlUlIkIk) παντως ο Milch αρχικα αναφερεται σε εναν "jerk", αλλα δεν συνεχιζει και υστερα κανει λογο για μια σειρα απο περιπλοκα γεγονοτα, που δεν εχουν καμια σχεση με τη σειρα. Επισης οπως εξηγει δεν αποσπαστηκε η προσοχη του απο το John From Cincinnati, οπως ακουγοταν πολυ εντονα, αφου το καναλι τον ηθελε για καινουργια σειρα μετα το τελος του Deadwood.

Το καναλι ηθελε η 4η σεζον να αποτελειται απο 6 επεισοδια, ομως ο Milch δεν συμφωνησε, αφου ξεφευγε απο το original format της σειρας που καθε σεζον διαδραματιζοταν σε δυο βδομαδες. Στη συνεχεια συμφωνησαν για τηλεταινια, ομως δεν ξερω που στραβωσε το θεμα και δεν ειδαμε ποτε να συνεχιζεται το Deadwood.

Εντυπωση μου κανει και η δηλωση του "I wrote ("Deadwood's") Al Swearingen for Ed...If he'd had that part the show would still be running.".

thanasislost
4 Ιανουαρίου 2014, 10:13
Ρε παιδιά ειλικρινά τώρα ψήθηκα να δω ξανά Deadwood...Ήταν το πρώτο από τα μεγάλα dramas του HBO που είχα δει και όσο να ναι έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου...Μαζί με το The Wire είναι οι καλύτερες σειρές του καναλιού...Ειλικρινά το λέω...Αν το HBO άφηνε τον Milch να ολοκληρώσει αυτό που είχε στο μυαλό του στις 5 σεζόν που ήθελε πιστεύω ακράδαντα ότι το Deadwood θα ήταν το νούμερο 1 στην ιστορία της τηλεόρασης...Αντικειμενικά είναι στο top7 μαζί με τα Wire,Sopranos,Mad Men,Breaking Bad,The Shield,Six Feet Under...όλες οι άλλες είχαν ένα τεράστιο πλεονέκτημα όμως...Κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις ιστορίες τους...Μόνο το Deadwood δεν τα κατάφερε....Φανταστείτε να είχαμε 5 σεζόν Deadwood...5 σεζόν παρέα με τον μεγάλο Al.....

dudelexin
12 Ιανουαρίου 2014, 22:33
το παρατησα μετα την πρωτη σεζον...
καλο μου ειχε φανει αλλα βαρυ.

JohnFSI
15 Ιανουαρίου 2014, 13:51
Επειδη σκεφτομαι να το αρχισω, ειναι παρομοιας λογικης με το OZ μηπως; Το OZ μου αρεσε btw.

dudelexin
15 Ιανουαρίου 2014, 14:16
το οζ ειναι φοβερο.
αλλη υποθεση και εποχη το deadwood..
νομιζω βγαζει μια στοιβαροτητα σαν το οζ,οπως αλλωστε οι σειρες εκεινηης της εποχης(σοπρανος,the wire,)

blackys88b
25 Ιανουαρίου 2014, 17:53
εξαιρετικη η πρωτη σεζον...αυτο που ειδα δεν ειχε στοιχεια εντυπωσιασμου οπως τεραστια μυθολογια και εφε...ηταν η ιστορια μιας πολης σε μικρο χρονικο διαστημα με τις πιο απλες υποθεσεις...αλλα ειχε τρομερες ερμηνειες...με τον McShane να ειναι αξεπεραστος...ειχε και ενα Olyphant που επεισοδιο με επεισοδιο γινοταν καλυτερος..τα σκηνικα και η βρωμια των χαρακτηρων εδειχαν οτι θα μπορουσε να ειναι πραγματι στην Αγρια Δυση...προβληματικοι χαρακτηρες...τι αλλο να ζητησει καποιος..μακαρι να συνεχιζει ακομη καλυτερα...ειναι και ο man in black απο το Lost στο γκεστ...θα ηθελα να δω περισσοτερο..την Κριστεν Μπελ οσο ειδαμε την ειδαμε...:D

blackys88b
7 Φεβρουαρίου 2014, 15:48
παρα πολυ καλη και η δευτερη σεζον....παραξενος ο Milch για το ενα τριτο της μικρης ετσι και αλλιως σεζον αχρηστευσε τον βασικο του χαρακτηρα και εδωσε ευκαιρια στους υπολοιπους να λαμψουν...ο Dillihunt που τον ειδαμε σε γκεστ στη πρωτη σεζον σε διαφορετικο ρολο ηταν φοβερος στο ρολο του...και για τα επεισοδια απουσιας του Αλ...τα καλυψε πολυ καλα..κατι που ηθελα να πω απο την πρωτη σεζον ειναι οτι βρισκω πολυ ωραιο στοιχειο που σχεδον καθε επεισοδιο εκλεινε με ενα μονολογο...συνηθως απο Αλ..που σε κανει να νιωθεις οτι βλεπεις θεατρικο εργο...

ερμηνειες...χαρακτηρες...καστ..παραγωγη...ολα σε επιπεδο ΗΒΟ και λιγο πιο πανω...ειχε και καποιες σκηνες χιουμορ μεσα οταν επρεπε...μοναδικη σειρα στο ειδος της και αξιζει να την γνωρισουν ολοι..!!

blackys88b
20 Φεβρουαρίου 2014, 16:33
τελος για μια απο τις καλυτερες παραγωγες που κυκλοφορησαν ποτε...το ΗΒΟ δυστυχως δεν ολοκληρωσε το οραμα του δημιουργου παρα το γεγονος οτι εχεις ενα καποιο closure...ανετα θα μπορουσαν να υπαρξουν και αλλες σεζον...οι χαρακτηρες ηταν ολοι εντυπωσιακοι...διαφοροι, παραξενοι και περιεργοι χαρακτηρες με μεγαλο ενδιαφερον..! μου αρεσε που σε καθε σεζον αλλαζε η δυναμικη μεταξυ τους αλλα καταλαβαινες οτι και ο πιο κακος χαρακτηρας ειχε τις αδυναμιες του...

επειδη ζουμε και σε μια εποχη που μικρα τηλεοπτικα ονειρα γινονται πραγματικοτητα...ελπιζω κατι να γινει και εδω...

t0ny3
16 Μαρτίου 2014, 15:38
http://vimeo.com/88681835

Presented by RogerEbert.com and Hitfix.com
Narrated by Jim Beaver
Written & Produced by Matt Zoller Seitz
Edited by Steven Santos

Καθως οδευουμε στις επετειο των 10 χρονων απο την πρεμιερα του Deadwood, 21 μαρτιου του 2004, το HBO αποφασισε να κανει εναν μαραθωνιο, προβαλοντας και τις 3 σεζον της σειρας, ξεκινωντας απο τις 15 Μαρτιου και τελειωνοντας την επομενη μερα. Παραπανω βρισκεται ενα μισαωρο βιντεο που δημιουργηθηκε για την επετειο, το οποιο εξερευνα τα θεματα, τους χαρακτηρες και τις επιρροες της σειρας.

ΠΗΓΗ (http://blogs.indiewire.com/theplaylist/watch-26-minute-visual-essay-about-deadwood-before-this-weekends-hbo-3-season-marathon-20140314)

t0ny3
28 Αυγούστου 2014, 11:15
https://www.youtube.com/watch?v=ZxFugEmIs3c

Chiras365
28 Αυγούστου 2014, 12:37
Βαθιές ανάσες με την Kim Dickens, hot as hell, και το 2015 μπαίνει στα 50.

Τα έχουμε πει για το Deadwood, μόνο χαρά που το καταπληκτικό Treme εκπροσωπήθηκε φέτος στα βραβεία.

GEORGE77
24 Νοεμβρίου 2014, 01:22
Τελειώνοντας την τρίτη και τελευταία σεζόν του Deadwood μου μένει η γεύση της πικρίας διότι μπορούσε να συνεχίσει άνετα η σειρά.Όντως θα συμφωνήσω πως έμοιαζε πιο πολύ με φινάλε σεζόν και όχι σειράς αλλά για μένα το ταξίδι μέχρι εδώ ηταν εξαιρετικό.Άλλη μια μεγάλη παραγωγή του HBO με μαγικό καστ,φοβερές ερμηνείες και ανάπτυξη χαρακτήρων .

Ξεχωριστή αναφορά στον Ian McShane που από αντιπαθητικός χαρακτήρας κατέληξε στους αγαπημένους.Απίθανος,από τις καλύτερες ανδρικές ερμηνειες που έχω δει σε σειρά.
Και ο Timothy Olyphant μου άρεσε αλλά νομίζω ότι θα θελα περισσότερες σκηνες μαζι του,στην 3η σεζόν περα απο κάποιες σκηνες ήταν λίγο στο περιθώριο μου φάνηκε.
Ο Powers Boothe ήταν δυναμικός στις πρώτες 2 σεζόν,μετά από διάφορα γεγονότα έχασε και αυτός τη πυγμή του λίγο.

Και μία πρόχειρη αναφορα στους χαρακτήρες:

Μεγάλος Γου :rotfl::rotfl: όπως και ο Gerald McRaney στην 3η σεζόν (επιβλητικός όπως και στο House of Cards),ο E.B. Farnum :rotfl: (δν υπαρχουν λογια,γλοιωδης οσο δν παει ),Ρίτσαρντσον όλα τα λεφτά ,η μονιμως μεθυσμενη Τζεην(οσο περναγαν τα επεισόδια τόσο περισσότερο την συμπαθούσα,η Τριξυ,ο Μερικ (αντικειμενικη δημοσιογραφία :p ) ,η σέξι Kim Dickens ,Μπιλ Χικοκ και τέλος αφήνω τον Brad Dourif που ήταν απίστευτος ως γιατρός καθώς και τον W. Earl Brown που ξεχώριζε από τα ¨τσιράκια¨ του Αλ.

Βαριά σειρά σίγουρα, τις σεζόν τις είδα με μεγάλα κενά βέβαια(ίσως καλύτερα έτσι) όμως την προτείνω ανεπιφύλακτα.