PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Τι πραγματικα συμβαινει με το νησι;

Sotos_2002
7 Αυγούστου 2006, 02:13
Διαβασα σημερα σε μια εφημεριδα, συγχωρεστε με αλλα δεν θυμαμαι σε ποια, οτι υπαρχει καπου στη Γη ενα νησι το οποιο βρισκεται σε χαμηλοτερο επιπεδο απ' αυτο της θαλλασσας(δηλαδη σε βαθουλωμα) το οποιο δεν ειναι oρατο λογω της καμπυλοτητας της Γης. Διαβασα επισης οτι αν η πορεια ενος πλοιου ειναι σταθερη με κατευθυνση προς αυτο το νησι, αυτη θα αλλαξει τοσο ωστε να μην μπει στο βαθουλωμα αλλα να περασει απο διπλα.
Το αρθο αυτο ηταν υπογεγραμενο απο ενα πολυ ευηποληπτο αμερικανο επιστημονα.
Λετε η "αορατοτητα" και η δυσκολη προσβαση στο νησι να βασιζεται σ' αυτην την θεωρια;

Μονο ο χρονος μπορει να το δειξει αυτο...
Ας ελπισουμε το LOST να μας συναρπασει για ακομη μια χρονια

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 02:36
Καλώς τον Αρχηγό καταρχάς!:clapping:

Λες να βασίζεται σε πραγματικό/υπαρκτό νησί τελικά η ιστορία?Προσωπικά δεν το πιστεύω αλλά αν πράγματι είναι γεγονός αυτό που ανέφερες τότε πολύ πιθανό οι σεναριογράφοι να βασίστηκαν σε αυτό.Εγώ περί τοποθεσίας παραμένω πιστός στο κόμικ(τεχνητό νησί μέσα στα παγόβουνα περιβαλλόμενο από πεδίο που το καθιστά αόρατο) και άντε και λιγάκι στη θεωρία περί νησιού μέσα σε χρονοδίνη...κι ο Θεός βοηθός...:*(

PS:Eννοείται πως θα μας συναρπάσει όπως και οι 2 προηγούμενες:thumbsup1

Gonzo
7 Αυγούστου 2006, 02:47
Γιατί μου μυρίζει χοντρό διαφημιστικό κόλπο αυτό:thumbdown .

digitalsoul
7 Αυγούστου 2006, 03:54
nisi se vathouloma??
sa na leme mia trypa sto nero!!

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 04:42
digitalsoul LOL
Θα συμφωνήσω με τον Gonzo ότι θυμίζει κάτι από τρικ των παραγωγών του LOST.
Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα άποψη...
Αλλά από όσο ξέρω (διορθώστε με οι σπουδαγμένοι) το νερό έχει την τάση να γεμίζει τα.. κενά και η επιφάνειά του να έιναι επίπεδη χωρίς "βαθουλώματα". Εξηγούσε στην εφημερίδα τι προκαλεί αυτό το φαινόμενο; Ασκούνται κάποιες περίεργες βαρυντικές δυνάμεις εκεί ή κάτι άλλο;

Sotos_2002
7 Αυγούστου 2006, 09:27
Λοιπον φιλε anarxaki επειδη εδωσα το νοημα του αρθου μες τις ακρες και εξαπλουστευμενο ισως να το απεδωσα καλα... θα ψαξω σημερα να βρω την εφημεριδα και θα ανεβασω ολοκληρο το αρθο. Παντως ο,τι εγραφε ηταν απολυτα θεμελιωμενο απο τους νομους της φυσικης.

Yannaki σ'ευχαριστω για το θερμο σου καλωσορισμα!
Αυτα ειναι που δινουν την δυναμη και την θεληση οχι μονο σε εμενα αλλα και στα αλλα μελη των διαφορων μεταφραστικων ομαδων να συνεχισουν...

stubborn
7 Αυγούστου 2006, 13:12
Περί βαθουλωμάτων δεν έχω ακουστά. Μπορεί και να ισχύει. Άλλο με καίει εμένα, πότε θα αρχίσει η προβολή του νέου κύκλου επισοδείων. Ξέρεις κάτι? Αρχίζω και παθαίνω στέρηση.

b_minor23
7 Αυγούστου 2006, 13:13
Εμένα άλλο με καίει, πότε θα προβληθεί ο επόμενος κύκλος επισοδείων?! Ξέρεις κάτι? Έχω αρχίσει και παθαίνω στέρηση.
Αν και είμαστε λίγο off topic, δες εδώ :
Πρεμιέρες για τη νέα σεζόν (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1269)

Η 3η σαιζόν ξεκινάει στις 4/10 ;)

XhmikosR
7 Αυγούστου 2006, 13:38
Διαβασα σημερα σε μια εφημεριδα, συγχωρεστε με αλλα δεν θυμαμαι σε ποια, οτι υπαρχει καπου στη Γη ενα νησι το οποιο βρισκεται σε χαμηλοτερο επιπεδο απ' αυτο της θαλλασσας(δηλαδη σε βαθουλωμα) το οποιο δεν ειναι oρατο λογω της καμπυλοτητας της Γης. Διαβασα επισης οτι αν η πορεια ενος πλοιου ειναι σταθερη με κατευθυνση προς αυτο το νησι, αυτη θα αλλαξει τοσο ωστε να μην μπει στο βαθουλωμα αλλα να περασει απο διπλα.
Το αρθο αυτο ηταν υπογεγραμενο απο ενα πολυ ευηποληπτο αμερικανο επιστημονα.
Λετε η "αορατοτητα" και η δυσκολη προσβαση στο νησι να βασιζεται σ' αυτην την θεωρια;

Μονο ο χρονος μπορει να το δειξει αυτο...
1) Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο νησί.
2) Χαμηλότερα από το επίπεδο της θάλασσας προφανώς και γίνεται, δείτε την Ολλανδία (γεωφυσικοί λόγοι).
3) Το νερό δεν έχει βαθουλώματα λόγω της επιφανειακής τάσης, της διπολικής φύσης και της ελαστικότητας των δεσμών υδρογόνου.
4) Αν υπήρχαν όμως δεν θα άλλαζε η πορεία του πλοίου απλά ίσως ήταν πιο δύσκολο να προσεγγίσει το πλοίο αλλά ίσα ίσα θα έπρεπε να το τραβάει προς το "βαθούλωμα" λόγω των δυνάμεων που ασκούνται γύρω από το βαθούλωμα που έλκουν οτιδήποτε προς αυτό.
Οπότε ως συμπέρασμα από μένα να σας πω ότι δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο νησί αλλά τα επιχειρήματα είναι λάθος.
Αυτά από μένα και ούτε θέλω να το παίξω τρελός επιστήμονας :p απλά είναι βασικές αρχές αυτές.;)
Και γενικά σε 2 μήνες περίπου θα αρχίσουμε να μαθαίνουμε περισσότερα οπότε μην σκάτε με θεωρίες, εκτός και γουστάρετε:P

sheik
7 Αυγούστου 2006, 13:41
Yiannakis αυτο που λες με το κομικ οντως εχει βαση(τα εχουμε αλλωστε ξαναπει),αλλα τωρα σκεφτηκα το αλλο.Το αεροπλανο απογειωθηκε απο Σιδνευ με κατευθηνση Λ.Α
Βρισκοταν κοντα στα Φιτζι οταν συνεβη το μοιραιο,οταν δηλαδη το κουμπι δεν πατηθηκε.Πως ηταν δυνατο να το τραβηξει μεχρι τον (Νοτιο) πολο αφου η διαταραχη δεν κρατησε πολυ και ο Ντεσμοντ το επανεφερε σχετικα γρηγορα?

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 15:15
Θα συμφωνήσω με τον Gonzo ότι θυμίζει κάτι από τρικ των παραγωγών του LOST.
Λέτε οι παραγωγοί να είναι τόσο μαφιόζοι τελικά ? Δεν αποκλείεται...τα πάντα για την τηλεθέαση...:???:

Yannaki σ'ευχαριστω για το θερμο σου καλωσορισμα!
Γενικά έχω μια αδυναμία στους υποτιτλιστές του Lost και του 4400!:thumbsup1

...Και γενικά σε 2 μήνες περίπου θα αρχίσουμε να μαθαίνουμε περισσότερα οπότε μην σκάτε με θεωρίες, εκτός και γουστάρετε
Δύο μήνες είναι μεγάλη στέρηση και πρέπει να τους καλύψουμε με δικές μας θεωρίες και σενάρια...αλλιώς δεν παλεύεται;)

Βρισκοταν κοντα στα Φιτζι οταν συνεβη το μοιραιο,οταν δηλαδη το κουμπι δεν πατηθηκε.Πως ηταν δυνατο να το τραβηξει μεχρι τον (Νοτιο) πολο αφου η διαταραχη δεν κρατησε πολυ και ο Ντεσμοντ το επανεφερε σχετικα γρηγορα?
Πολύ λογικό αυτό που λες και σωστή παρατήρηση ,όμως δεν είπα ότι ντε και καλά τα παγόβουνα αντιπροσωπεύουν τον νότιο πόλο.Αν θυμάσαι οι επιστήμονες της Dharma κάνουν και πειράματα ατμόσφαιρας.Αναφέρεται ξεκάθαρα στην κασέτα.Είναι δεδομένο και όχι υπόθεση.Οπότε το να δημιουργούν τροπικό(νησί) ή ψυχρό κλίμα(παγόβουνα) είναι μέσα στα πειράματά τους.Τα λέω καλά?Όσο για την αορατότητα του νησιού λόγω χρονοδίνης και παράλληλων διαστάσεων (2η θεωρία) την πιστεύω κι αυτή σε πολύ μικρότερο βαθμό από τη στιγμή που έχουμε διπλές παράλληλες εμφανίσεις ατόμων,καθώς και ασυνάρτητες εμφανίσεις αλόγου,αρκούδας κτλ.

sheik
7 Αυγούστου 2006, 16:19
Ναι απλα εγω ειπα Νοτιο πολο γιατι εκει υπεθεσα οτι εννοουσες εσυ,εξαλλου στον Βορειο(!) θα παραηταν απιθανο.Σιγουρα εχει βαση η "θεωρια του κομικ"(νομιζω ειναι ελληνικη πρωτια αυτη η θεωρια) και δεν θα μου φαινοταν παραλογο αν οντως κατι τετοιο παιζει...

Ερωτηση:Στο φιναλε της 2ης,ο Μαικλ ακουει τις οδηγιες που του δινει ο Χενρυ για το πως θα φυγει.Σε καποια φαση τον ρωταει για το πως ειναι σιγουρος ο Χενρυ,οτι δεν θα πει τιποτα στον κοσμο για το πως γυρισε και που ηταν.Η απαντηση του Χενρυ ειναι αυτη που μπερδευει.Λεει "Δεν εχει σημασια αν το πεις,γιατι αν το κανεις ο κοσμος θα μαθει τι εκανες για να παρεις πισω τον γιο σου"...
Δηλαδη?Τοσο "αγιο" ειναι το εργο που επιτελουν εκει οι Others και ο κοσμος θα τα βαλει με τον Μιχαλακη που εκανε οτι εκανε?Εννοω οτι κανει σαν να μην τον πολυενδιαφερει που ο κοσμος θα μαθει την υπαρξη του νησιου,των πειραματων κλπ κλπ....

Tapame
7 Αυγούστου 2006, 16:30
απλα στοχευει με σιγουρια στο γεγονος οτι δεν προκειται να μιλησει γιατι θα μαθει ο γιος του τι εκανε για να τον παρει πισω κ να παρει κ την βαρκα.
ασε που δεν νομιζω να παει κ πουθενα.εδω ο αλλος με πυξιδα δεν τα καταφερε.θα τα καταφερει ο γκουφυ με προφορικες οδηγιες που του εδωσε ο περιεργος?

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 16:54
Συμφωνώ με τον "tapame".
Γενικά αυτό το θέμα περί επαφής του νησιού με τον έξω κόσμο είναι πολύ δύσκολο.Αν το λύναμε νομίζω πως θα καταλαβαίναμε και την όλη ιδέα του lost.

Τα λόγια του Henry με μπέρδεψαν γιατί στην ουσία λέει από την αρχή "δεν θα καταλήξεις πουθενά αλλά κι αν καταλήξεις δεν θα πεις στον κόσμο...."
Είναι σαν να απαντά "δεν υπάρχει επαφή του νησιού με τον έξω κόσμο αλλά κι αν υπάρχει τότε..."
Ρε σεναριογράφε μην μας μπερδεύεις.Τί φράση είναι αυτή???:thumbdown

Αν ισχύει η θεωρία ότι ένας ιός έχει καταστρέψει την ανθρωπότητα και ότι οι τελευταίοι επιζώντες επιστήμονες προσπαθούν σε απομονωμένο-προστατευμένο μέρος να φτιάξουν μια νέα γη τότε εκεί κολάει η άλλη φράση του Henry "we are the good people "....Όμως αν προσπαθούν να κάνουν αυτό τότε ποιον φοβούνται να μη μάθει τί γίνεται και εκβιάζουν τον Michael...Έχω την εντύπωση πως πολλές φράσεις-υπονοούμενα αποσκοπούν να δώσουν hints στον τηλεθεατή και κατά το άλλο αποσκοπούν στο να το μπερδέψουν για να μην καταλάβει τι γίνεται....με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή...:thumbdown

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 17:42
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο;
Πόσα από αυτά που δείχνει στο comic χρησιμοποιείτε σαν hints και σε τι ποσοστό τα παίρνετε τοις μετρητοίς;
Εγώ βλέπω στην πρώτη εικόνα έναν εξωγήινο, συνδεδεμένο με καλώδια, χωρίς να γνωρίζουμε εάν του κλέβουν αναμνήσεις, αν τις εμφυτεύουν ή αν απλά προσπαθούν να εξετάσουν αυτή τη διαφορετική μορφή ζωής.
Στο comic, το οποίο έχω και διάβασα με περισσή προσοχή, ο εξωγήινος είναι από το γνωστό περιστατικό στην Περιοχή 51. Επικοινωνεί με τηλεπάθεια, και τον έπιασαν με τη βοήθεια 2 σούπερ ηρώων. Τον κρατάνε 50 χρόνια σε αυτή την κατάσταση (καλωδιωμένο) προσπαθώντας να βρουν τι στο καλό είναι και πώς λειτουργεί, μέχρι που στο τέλος, μετά τα επανειλημένα πειράματα, του μεταδίδουν κάποια ανίατη ασθένεια.

Στη δεύτερη εικόνα δείχνει κάποια τεράστια μεταλλική κατασκευή, σε σχήμα δίσκου, θαμμένη μέσα στον πάγο (λογικά είναι σε κάποιον πόλο γιατί πού να βρεις αλλού τόσο πάγο) η οποία κατασκευή (ή αλλιώς σκάφος) με κάποιον τρόπο αρχίζει να βγαίνει στην επιφάνεια.
Ξανά, στο comic, είναι το σκάφος του εξωγήινου, που έθαψαν στο Νότιο Πόλο οι ίδιοι σούπερ ήρωες που έπιασαν τον "οδηγό" του, όταν κατάλαβαν ότι το κράτος τους εκμεταλλεύτηκε για να πιάσουν ένα ακίνδυνο ον και με το φόβο όταν αν έπεφτε στα χέρια τους τόσο προηγμένη τεχνολογία, δεν θα μπορούσαν να τη χειριστούν σωστά.

Τέλος, στην τρίτη εικόνα βλέπουμε έναν σούπερ ήρωα και πάλι, αντιμέτωπο με μία φαινομενικά υπερμεγέθη πολική αρκούδα.
Και ξανά, στο comic, οι "κληρονόμοι" των αρχικών σούπερ ηρώων, ψάχνουν να βρουν το σκάφος, πιστεύοντας ότι εκεί βρίσκεται ο εξωγήινος (ο οποίος το έσκασε αφού πρώτα απήγαγε τους τύπους που τον έπιασαν 50 χρόνια πριν) και όπως είναι συγκεντρωμένος να τους εντοπίσει με τις υπεράνθρωπες δυνάμεις του, πιάνει κάτι τριχωτό. Μία πολική αρκούδα που βρίσκεται στο φυσικό της περιβάλλον...

Επίσης να πω ότι ο μικρός κοιτάζει και άλλες 2 σελίδες του περιοδικού:
1) Το εξώφυλλο, που δείχνει ξεκάθαρα τον τίτλο "Lantern Verde, Flash, los amigos"
2) την πρώτη σελίδα με τίτλο "Πρόλογος" που δείχνει ξανά τους σούπερ ήρωες και κάποια όντα, σίγουρα εξωγήινους, με κεφάλια (ή έστω μάσκες) που θυμίζουν μυρμήγκια.

Οπότε μας δείχνει συνολικά 5 σελίδες. Ο μικρός λέει ότι δεν ξέρει ισπανικά αλλά του αρέσουν οι εικόνες, και όντως, αυτές είναι οι πιο ενδιαφέρουσες εικόνες (εκτός ίσως από άλλες 2 που δείχνουν τους ήρωες σε φουλ δράση).

Τα ονόματα π.χ. Green Lantern και Flash δεν είναι στοιχεία για το τι μπορεί να συμβαίνει στο νησί; Κάποιο πείραμα σε άνθρωπο ας πούμε... Ή τα όντα εκείνα που θυμίζουν μυρμήγκια...

Tapame
7 Αυγούστου 2006, 18:00
Χμμ το "we are the good people " που λεει ο Henry εγω δεν το πιστευω.Κυριως γιατι η κορη(?) της Γαλλιδας δεν θα εκανε σαν τρελη για να τους ελευθερωσει.Εξαλου κ αυτη δειχνει να τους φοβαται κ ουτε οι αλλοι νομιζω να την πολυεμπιστευονται,κυριως ο μουσιας.Ισως ακομα κ οι αλλοι να ειναι μερος του πειραματος χωρις να το ξερουν.
Πολυ καψιμο,μια χαρα ημουν με 24 κ prison :P

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 18:31
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο;
Πόσα από αυτά που δείχνει στο comic χρησιμοποιείτε σαν hints και σε τι ποσοστό τα παίρνετε τοις μετρητοίς;
Eννοείται σαν hints ! Σιγά μην αντιγράφανε όλη την ιστορία.

Στο comic, το οποίο έχω και διάβασα με περισσή προσοχή, ο εξωγήινος είναι από το γνωστό περιστατικό στην Περιοχή 51. Επικοινωνεί με τηλεπάθεια, και τον έπιασαν με τη βοήθεια 2 σούπερ ηρώων. Τον κρατάνε 50 χρόνια σε αυτή την κατάσταση (καλωδιωμένο) προσπαθώντας να βρουν τι στο καλό είναι και πώς λειτουργεί, μέχρι που στο τέλος, μετά τα επανειλημένα πειράματα, του μεταδίδουν κάποια ανίατη ασθένεια.
Καταρχάς που πουλάνε το κόμικ?Ιντερνετικά? Το θέλω τωωωώρα!!!!
Κατά 2ον , όπα να και η τηλεπάθεια,να και η ασθένεια !Επαναλαμβάνω: ως hints!

Ξανά, στο comic, είναι το σκάφος του εξωγήινου, που έθαψαν στο Νότιο Πόλο οι ίδιοι σούπερ ήρωες που έπιασαν τον "οδηγό" του, όταν κατάλαβαν ότι το κράτος τους εκμεταλλεύτηκε για να πιάσουν ένα ακίνδυνο ον και με το φόβο όταν αν έπεφτε στα χέρια τους τόσο προηγμένη τεχνολογία, δεν θα μπορούσαν να τη χειριστούν σωστά.
Υπονοείς ως "οδηγό" τον πιλότο?Εσύ θα πιστέψεις και περισσότερο από μένα στο τέλος:p

...οι "κληρονόμοι" των αρχικών σούπερ ηρώων, ψάχνουν να βρουν το σκάφος, πιστεύοντας ότι εκεί βρίσκεται ο εξωγήινος (ο οποίος το έσκασε αφού πρώτα απήγαγε τους τύπους που τον έπιασαν 50 χρόνια πριν) και όπως είναι συγκεντρωμένος να τους εντοπίσει με τις υπεράνθρωπες δυνάμεις του, πιάνει κάτι τριχωτό. Μία πολική αρκούδα που βρίσκεται στο φυσικό της περιβάλλον...
Oι "κληρονόμοι" είναι οι others?Kαι είναι κληρονόμοι του Dharma Project?Για την πολική αρκούδα απορώ μόνο πως από τον φυσικό της χώρο μεταφέρθηκε στο νησί.Το νησί μπορεί να είναι στα παγόβουνα αλλά περιτριγυρίζεται από θάλασσα.Πως μεταφέρθηκε?Κολύμπησε?Τόσο κοντινή απόσταση είναι?

Επίσης να πω ότι ο μικρός κοιτάζει και άλλες 2 σελίδες του περιοδικού:1) Το εξώφυλλο, που δείχνει ξεκάθαρα τον τίτλο "Lantern Verde, Flash, los amigos"
Μετάφραση???

Επαναλαμβάνω για να μην δεχτούμε καμιά επίθεση:Το ότι το κόμικ έχει εξωγήινους δεν σημαίνει ότι το lost έχει να κάνει με εξωγήινους.Ηints παίρνουμε και παραλληλισμό κάνουμε!:thumbsup1

Πολλά πολλά πολλά ευχαριστώ Anarxaki!:clapping:

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 20:17
Α καλά. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο, δεν θα με τρελάνετε εσείς!

gatoslocos
7 Αυγούστου 2006, 22:56
Συγνώμη που ίσως επαναλάβω κάτι που έχει ειπωθει πρίν ή σε άλλο topic Όλη η φασαρία γίνεται για τον walt το παιδι αυτό - πιστευω - έχει την ικανότητα να φέρει στον υλικό κόσμο πράγματα - πλάσματα της φαντασίας. .προσεξτε το επισόδιο στην 1η περιοδο που πάει ο πατέρας του να τον πάρει απο το σπίτι του πατριού.εκει κάπου αναφέρει ότιο πατριός του δεν έχει σκύλο...:???:Τώρα για την ύπαρξη της πολικής αρκούδας στο νησί...υπάρχει και στο κόμικ ζωγραφισμένη.Ακόμη δεν παρατηρήσατε ότι το τέρας που ρίχνει δένδρα δεν εμφανίστικε καθόλου όσο ο walt ήταν υπο απαγωγή;

sheik
7 Αυγούστου 2006, 23:55
"δεν θα καταλήξεις πουθενά αλλά κι αν καταλήξεις δεν θα πεις στον κόσμο...."

Δεν λεει αυτο...
Λεει :
-Πως ξέρεις πως δεν θα πω
στον κόσμο που ήμουν;
-Ίσως το πεις, ίσως όχι.Αλλά δεν έχει σημασία.Από τη στιγμή που φύγεις,
δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις εδώ.Και το ένστικτο μου μου λέει
πως δεν θα πεις λέξη σε κανένα.Γιατί αν το κάνεις,ο κόσμος θα μάθει τι έκανες
για να πάρεις πίσω το γιό σου.

Oσο για τον Γουωλτ ΔΕΝ φερνει απο την φαντασια του,απλα με τη οποια σπεσιαλ δυναμη του μυαλου του,συγκεντρωνεται και φερνει κοντα του οντα που ΗΔΗ προυπαρχουν εκει γυρω.Δεν τα δημιουργει αυτος...(Βαλε μεσα και τις τηλεπαθειες ως ειδικη δυναμη του).
Επισης το τερας αν θυμασαι εμφανιστηκε οσο ο Γουωλτ ηταν αλλου.Στο 2χ10 εμφανιζεται στον Εκο.

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 23:59
Πού ακριβώς το λέει αυτό; Για να μην κάτσω να ξαναδώ όλο το επεισόδιο τώρα....
Πάντως δείχνει τον μικρό με το σκύλο και μετά που πάει να τον πάρειο Michael, του λέει να κρατήσει τον κρατήσει παρόλο που είναι το πατριού του...

Όσο για το comic, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι όλη η αναφορά στο βιβλίο ήταν ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να δείξει ότι ο μικρός κοίταζε την εικόνα της πολικής αρκούδας όταν το πέταξε ο πατέρας του στη φωτιά, και λόγω των ικανοτήτων του, την έκανε να εμφανιστεί (δηλαδή με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη :yes: ).

Αυτά. Θερμοπαρακαλώ να μην απαντήσετε στο σχόλιό μου για το comic, έγινε σε μια στιγμή αδυναμίας. Θα κρατήσω την υπόσχεσή μου, στο λόγο μου! :lol:

Yiannakis
8 Αυγούστου 2006, 01:18
"Από τη στιγμή που φύγεις,δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις εδώ.Και το ένστικτο μου μου λέει πως δεν θα πεις λέξη σε κανένα.Γιατί αν το κάνεις,ο κόσμος θα μάθει τι έκανεςγια να πάρεις πίσω το γιό σου."

Ίδια αντίφαση :
"Από τη στιγμή που φύγεις,δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις εδώ".Αν ισχύει αυτό τότε τι τον ενδιαφέρει τον Henry να εκβιάσει τον Michael λέγοντάς του την επόμενη φράση "Και το ένστικτο μου μου λέει πως δεν θα πεις λέξη σε κανένα.Γιατί αν το κάνεις,ο κόσμος θα μάθει τι έκανες για να πάρεις πίσω το γιό σου."

Γιατί να εκβιάσει κάποιον από τη στιγμή που η είσοδος για το νησί είναι κλειστή? Ή θα είναι κλειστή μόνο για το Michael ?Άλλοι μπορούν να μπουν?Δε νομίζω...απλή χαζομάρα του σεναριογράφου είναι είτε από αφέλεια είτε για να μπερδέψει τον τηλεθεατή που δίνει βάση στα λόγια...

Όσο για το κόμικ ότι είπαμε είπαμε...ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει και ότι ταιριάζει στη λογική και τη φαντασία του...

anarxaki
8 Αυγούστου 2006, 01:31
Εχμ... μην το πάρεις ότι το έχω βάλει σκοπό να σε διαψεύσω :lol: αλλά θα διαφωνήσω πάλι μαζί σου...
Αν εμένα μου έλεγε ότι δε μπορώ να βρω το νησί, δεν θα τον πίστευα. Και θα προσπαθούσα να το ξαναβρώ. Οπότε νομίζω ότι αυτό που είπε είχε την έννοια "δε μπορείς να βρεις το νησί, αλλά ακόμα κι αν θες να προσπαθήσεις (ή αν δε με πιστεύεις ότι δε μπορείς να το βρεις) δεν θα έλεγες τι έκανες μπλα μπλα μπλα".
Γενικά πάντως ο Fenry μας έχει δείξει ότι ξέρει πώς να χειριστεί τον ψυχολογικό εκβιασμό... Και νομίζω ότι αυτό που κάνει είναι αυτό ακριβώς. Παίζει με τα νεύρα τους, τους αναγκάζει εμμέσως να κάνουν αυτό που θέλει, χρησιμοποιώντας τα σωστά λόγια, χωρίς βία...

Ή όντως δε μπορείς να βρεις το νησί αλλά γιατί να πει στον κόσμο τι συμβαίνει εκεί; Η DHARMA (ή όπου ανήκουν οι others) λογικά είναι γνωστή και στον έξω κόσμο... Δεν θα ήταν ωραίο να γίνει ντόρος για κάποιο πείραμα ή ό,τι είναι αυτό που κάνει σε ένα νησί...

Ίσως βέβαια και να μην είναι τόσο δύσκολο να ξαναβρείς το νησί... δεν ξέρω, δε μπορώ να σκέφτομαι άλλο! Θέλω να κοιμηθώ και όταν θα σηκωθώ να είναι 4 Οκτωβρίου 8)

Yiannakis
8 Αυγούστου 2006, 02:31
Σωστή σκέψη.Μπορεί η αορατότητα του νησιού να μην είναι πλήρως διασφαλισμένη και να το φοβάται αυτό ο Henry.Κι επίσης έχει λογική αυτό από τη στιγμή που η Penny είναι κοντά στο να ανακαλύψει το νησί.Συγνώμη, λάθος μου για το γρήγορο συμπέρασμα για τα λόγια του Henry.

PS:Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να κριτικάρει κάποιος καλοπροαίρετα τις υποθέσεις μου για το lost.Αυτό έλειπε...Να σαι καλά ρε Αnarxaki

daffy
7 Μαρτίου 2007, 01:45
mia aporia re paidia to 2 nhsi afou einao toso konta pos kai den to eixan dei oi ypoloipoi kai o sagint me to istioforo poy ekane to gyro tou nhsioy giati den to eide!?

sheik
7 Μαρτίου 2007, 02:27
Ο Σαγιντ δεν εκανε το γυρω του νησιου.Προφανως ο ψευτικος καταυλισμος των Αλλων(με τις καλυβες) ηταν πιο πριν.

lan-di
26 Μαρτίου 2007, 04:09
Ήρθε η ώρα να ξεθάψουμε πάλι αυτό το θέμα! Νησί σε βαθούλωμα εεε; Ενδιαφέρον!

Οι άλλοι λένε ότι το υποβρύχιο είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με τον έξω κόσμο...άρα ξεκαθαρίζουμε ότι με το ιστιοφόρο του Ντέσμοντ δεν υπάρχει τρόπος διαφυγής. Κι ο ίδιος ο Ντέσμοντ τζάμπα πάλευε. Θα πάρω επίσης το ρίσκο να πω ότι ο Μάικλ επίσης δεν κατάφερε να ξεφύγει. Όπως είδαμε, ο Μπεν έκανε τα πάντα έτσι ώστε να κρατήσει τον Τζακ στο νησί, παρόλο που του είχε δώσει τον λόγο του ότι θα τον αφήσει να φύγει. Τα ίδια είχε πει και στον Μάικλ! "Είμαστε άνθρωποι που κρατάμε τον λόγο μας!!!"... Nαι καλά, σε πιστέψαμε, παλιοαλεπού! Όπως έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει στο νησί τον Τζακ, έκανε τα ίδια για να κρατήσει και τον Γουόλτ. Άμα ο Τζακ έβλεπε ότι ο Μπεν δεν τήρησε την συμφωνία με τον Μάικλ, δεν θα τον εγχείριζε ποτέ. Οπότε τους άφησε να κόβουν βόλτες γύρω από το νησί μέχρι να σωπάσει η καταιγίδα...και μετά ποιος ξέρει...;

Ένα άλλο στοιχείο που στηρίζει αυτή τη θεωρία είναι ότι Μπακούνιν θα προσπαθούσε να επικοινωνήσει με τον έξω κόσμο μέσω του δορυφορικού πιάτου. Υπάρχει επίσης και ο πύργος από τον οποίο εκπέμπεται το σήμα της Ρουσσώ (και παλαιότερα τα νούμερα), ο οποίος θα βρίσκεται λογικά σε ένα ψηλό σημείο, έτσι ώστε το σήμα να μπορεί να μεταφερθεί στον ωκεανό έξω από το νησί. Για κάποιο λόγο που δε μπορούμε να εξηγήσουμε, αυτό το μήνυμα δε φτάνει στον έξω κόσμο, ή απλά λόγο συμπτώσεων κανείς δεν το έχει ακούσει εκτός από τις δύο αναφορές, α) της Ρουσσώ που άκουσε το μήνυμα με την ομάδα της και γύρισαν να ελέγξουν την πηγή της (άρα με κάποιο τρόπο εισέβαλαν κατά λάθος στην περίμετρο του νησιού, με τον ίδιο τρόπο πιθανώς εισέβαλε και ο Ντέσμοντ) και β) του Λεόναρντ (ο οποίος άκουσε τους αριθμούς σε ένα πόστο ακούσματος στον Ειρηνικό). Σε συνδυασμό με το τραγούδι που έπιασε ο Σαγίντ με τον Χέρλι στην 1η season (ραδιοσήματα που ανακλούν στην επιφάνεια), βγάζω το συμπέρασμα (έτσι νομίζω τουλάχιστον!!!) ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι επικοινωνίας αλλά οι μόνοι 2 σίγουροι, είναι α) οι δορυφορικές ζεύξεις και β) να φύγεις ο ίδιος από το νησί για να φέρεις βοήθεια από έξω.