PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Βάλτε τέρμα στους περιορισμούς του RapidShare

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:23
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει χρειαστεί να κατεβάσουμε μεγάλα αρχεία από το Διαδίκτυο, τα οποία έχουν ανέβει τμηματικά στην υπηρεσία RapidShare. Ωστόσο, επειδή το γνωστό Web Sharing Site θέτει περιορισμούς, υπάρχουν ορισμένοι τρόποι με τους οποίους μπορεί ο χρήστης να γλιτώσει την αναμονή...

Το RapidShare έχει τη βάση του στην Γερμανία και χρηματοδοτείται από την Google AdSense. Πρόκειται για μια υπηρεσία στη οποία κάθε χρήστης έχει την δυνατότητα να κάνει upload μέχρι 100ΜΒ, χωρίς την ανάγκη να κάνει register. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, το μεγαλύτερο μέρος των αρχείων που γίνονται upload φτάνει σε όγκο τα 99MB. Πέραν της δωρεάν χρήσης, το site έχει και συνδρομητές οι οποίοι έχουν κάποια έξτρα προνόμια. Οι non-registered χρήστες χρειάζεται να περιμένουν περίπου 20 δευτερόλεπτα, αρχικά, και 10 δευτερόλεπτα έξτρα, για κάθε 10ΜΒ που πρέπει να κατεβάσουν προτού ξεκινήσει το download. Σε περιπτώσεις μεγαλύτερων αρχείων οι χρήστες ίσως χρειαστεί να περιμένουν έως και 170 δευτερόλεπτα αρχικά, ενώ έπειτα από ένα συγκεκριμένο αριθμό downloads ο μη εγγεγραμμένος χρήστης αναγκάζεται να περιμένει από μία έως τρεις ώρες μέχρι το επόμενο κατέβασμα.

Αυτό που πρέπει να έχει στο νου του κάθε χρήστης του rapidshare είναι ότι οι περιορισμοί του site τίθενται ανά IP. Παρακάτω θα αναλύσω 10 τρόπους-τεχνικές και προγράμματα που θα σας βοηθήσουν να κατεβάσετε ταχύτερα τα αρχεία που επιθυμείτε, χωρίς καμία αναμονή...

1.) JAVASCRIPT
Πηγαίνετε στην σελίδα στην οποία βρίσκεται το αρχείο που θέλετε να κατεβάσετε και επιλέξτε τον free τρόπο κατεβάσματος. Στην μπάρα της διεύθυνσης γράψτε javascript:alert(c=0) και πατήστε το ΟΚ και μετά ξανά ΟΚ στο παράθυρο που θα εμφανιστεί. Αμέσως μετά μπείτε στην κατάλληλη σελίδα και θα μπορέσετε να κατεβάσετε το αρχείο που επιθυμείτε.

2.) ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΝΕΑ IP ΑΠΟ ΤΟΝ ISP
Από το Start Button των Windows επιλέξτε Run και γράψτε cmd.exe. Πατήστε ΟΚ και, όταν εμφανιστεί το παράθυρο γραμμής εντολών, δώστε τις παρακάτω 4 εντολές, πατώντας ENTER έπειτα από κάθε μία:

Ipconfig/flushdns
Ipconfig/release
Ipconfig/renew
Exit

Αμέσως μετά σβήστε τα cookies από τον browser που χρησιμοποιείτε και πηγαίνετε να κάνετε το νέο download. Θα πρέπει να προσέξετε ότι, για να δουλέψει το παραπάνω κόλπο, πρέπει να μην έχετε στατική IP.

3.) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ PROXY ΜΕ ΤΟ SWITCHPROXY ΤΟΥ FIREFOX
Ανοίξτε τον Firefox. Πηγαίνετε στην σελίδα http://mozmonkey.com/switchproxy/ και κατεβάστε το πρόγραμμα SwitchProxy. Ψάξτε για ελεύθερους proxy servers και, με το που θα φτάσετε στο όριο των downloads σας από το rapidshare, κάντε clean τα cookies και αλλάξτε το proxy που χρησιμοποιείτε.

4.) ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΜΕΤΟΝ DOWNLOAD RAPIDSHARE LINK GRAB HELPER
Αναζητήστεστο Google τοπρόγραμμα Download Rapidshare Link Grab Helper, τοοποίοαναλαμβάνεινακάνεισυνεχόμενα downloads ανά proxy. Κάντε paste μέσα στο πρόγραμμα το αρχείο που θέλετε να κατεβάσετε (της μορφής hxxp://rapidshare.de/file.html), επιλέξτε τον proxy που επιθυμείτε και πατήστε Grab. Από το επόμενο αρχείο και μετά χρησιμοποιήστε διαφορετικό proxy, έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα περιορισμού.

5.) PUBLIC PROXY SERVERS
Στη σελίδα www.publicproxyservers.com (http://www.publicproxyservers.com) θα βρείτε δημόσιους proxy servers. Από εκεί μπορείτε να πάρετε IP και port, τα οποία, αν εισαγάγετε στα Connection Settings του browser σας, θα έχετε στη διάθεσή σας άπειρους τρόπους για να κατεβάσετε αρχεία από το rapidshare!

6.) ΔΩΡΕΑΝ PREMIUM ACCOUNT
Το site παρέχει, για κάποιες συγκεκριμένες ώρες την μέρα, την ευκαιρία να αποκτήσετε Premium Account με μια πολύ απλή λειτουργία.
Συνεχίστε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα αρκετές φορές την μέρα και κάποια στιγμή θα εντοπίσετε ένα εικονίδιο με ένα στέμμα, που οδηγεί στη διεύθυνση http://rapidshare.de/cgi-bin/freeaccount.cgi. Δώστε το e-mail σας και τη rapidshare λέξη "Captcha". Θα σας αποσταλεί στο mailbox ένα κείμενο που θα περιέχει username και password για την υπηρεσία. Μ' αυτό μπαίνετε αυτόματα στην Premium κατηγορία χρηστών. Επιβεβαιώστε ότι έχετε ενεργοποιημένα τα cookies στον browser που χρησιμοποιείτε. Για να επεκτείνετε τη διάρκεια της δωρεάν χρήσης του Premium Account, αρχίστε να κάνετε upload αρχεία και μοιράστε τα links σε φίλους και γνωστούς σας.

7.) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΔΥΟ NICS ΚΑΙ ΕΝΑ HUB
Αρχικά κατεβάστε ένα αρχείο από το rapidshare. Απενεργοποιήστε ένα NIC (Network Interface Card) και ενεργοποιήστε ένα άλλο -αφού τελειώσει το download. Την ώρα της ενεργοποίησης κάντε restart το modem σας. Ο ISP θα σας δώσει νέα IP! Κατεβάστε ένα δεύτερο αρχείο από το site. Όταν τελειώσει το κατέβασμα, κάντε bridge ανάμεσα στα δύο NICS την ώρα που κάνετε restart το modem σας. Ο ISP θα σας δώσει ξανά άλλο IP!

8.) ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ MAC ADDRESS
Αναζητήστε στο Google εφαρμογές MAC Cloning. Κατεβάστε μία της αρεσκείας σας και μπείτε στο rapidshare για να πάρετε ένα αρχείο. Μετά το download αλλάξτε την MAC Address σας. Κάντε restart το modem, έτσι ώστε να πάρετε από τον ISP νέα IP. Με την ίδια διαδικασία μπορείτε να κατεβάσετε όσα αρχεία επιθυμείτε.

9.) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ RAPGET
Το RapGet είναι ένα πολύ ελαφρύ και δωρεάν πρόγραμμα που υποστηρίζει download από 65 free download sites, μεταξύ αυτών και το rapidshare. Κάντε το αναζήτηση στο Google και θα το βρείτε. Το πρόγραμμα σας επιτρέπει να κατεβάσετε είτε πολλαπλά αρχεία μαζί είτε ένα - ένα, χωρίς ωστόσο να παρακάμπτει το χρόνο αναμονής των site. Το μόνο που πρέπει να κάνει ο χρήστης είναι να ορίσει τη διεύθυνση του αρχείου που θέλει να κατεβάσει.

10.) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ DOWNLOAD GRABBER
Κάντε αναζήτηση στο Google και κατεβάστε το πρόγραμμα Download Grabber. Αυτό επιτρέπει τη χρήση πολλαπλών proxy, κάτι που σημαίνει ότι μπορείτε να κατεβάζετε παράλληλα πολλαπλά αρχεία από το rapidshare. Αρκετά χρήσιμη είναι και η λειτουργία Rapishare Explorer, η οποία διευκολύνει την πλοήγηση στο γνωστό site, για την αναζήτηση αρχείων.

Αυτά ήταν. Όσα από τα link δεν λειτουργούν να μου πείτε για να τα διορθώσω. Διαλέξτε μία από τις μεθόδους και καλό download!:thumbsup1

Μπορεί κάποια από τις μεθόδους να μην λειτουργούν, αυτό συμβαίνει γιατί η rapidshare βρίσκει τρόπους να κλείνει αυτές τις "τρύπες". Δοκιμάστε κάποια άλλη μέθοδο που λειτουργεί.

savvas999
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:34
αυτή η διαδικασία που λες δεν είναι κάπως... παράνομη?..

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:40
Δεν ξέρω...
Λες;
Ας μας πει κανένας admin τι να διορθώσω, αν είναι κάτι ενάντια στους κανόνες.
Πιστεύω όμως ότι θα είναι χρήσιμο για το site.

STANLEY5
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:42
mipos boreis me ligotera logia.?? diskolo na kaneis olo afto

unknown3479
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:43
mipos boreis me ligotera logia.?? diskolo na kaneis olo afto

ειναι 10 διαφορετικοι τροποι

savvas999
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:43
Δεν ξέρω...
Λες;
Ας μας πει κανένας admin τι να διορθώσω, αν είναι κάτι ενάντια στους κανόνες.
Πιστεύω όμως ότι θα είναι χρήσιμο για το site.

χρήσιμο φυσικά και είναι ;)
και έκανες και πολύ καλή δουλειά

απλά πιστεύω ότι είναι παράνομο!
αλλά αν είναι οκ από τους admins, no problem ;)

tolis_01
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:47
Πάντως από τη στιγμή που οι περισσότεροι τρόποι ανακαλύπτονται απ'το rapidshare και ακυρώνονται ή είναι αρκετά χρονοβόροι, ο καλύτερος τρόπος να κατεβάζεις άπειρο απ'το rapidshare είναι... το premium account. 5ε/μήνα είναι υπερβολικά μικρό ποσό γι'αυτά που προσφέρει ;)

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:48
Είναι 10 διαφορετικοί τρόποι. Τους διαβάζεις και παίρνεις έναν.

kostassssst
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:50
Τι είναι τα proxy και που βρίσκω τέτοια;

savvas999
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:51
θα συμφωνήσω με τον tolis
αγόρασα account για ένα χρόνο, μόνο 50 ευρώ. και τα πλεονεκτήματα είναι πολλά!

αν βέβαια δεν θέλετε να δώσετε κάποιο ποσό τότε χρησιμοποιήστε την μέθοδο του savvasferrari :)

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 14:57
Τι είναι τα proxy και που βρίσκω τέτοια;
Διάβασέ το όλο πρώτα.

Τέλος πάντων ένας proxyserver είναι ένα πρόγραμμα που δέχεται αιτήσεις για την παρουσίαση σελίδων του WorldWideWeb από το πρόγραμμα πλοήγησης (browser) ενός χρήστη και αναλαμβάνει να προσκομίσει τις ζητούμενες σελίδες. Δηλαδή σου δείχνει άλλη IP από την πραγματική σου.

kostassssst
29 Δεκεμβρίου 2007, 15:09
Διάβασέ το όλο πρώτα.

Τέλος πάντων ένας proxyserver είναι ένα πρόγραμμα που δέχεται αιτήσεις για την παρουσίαση σελίδων του WorldWideWeb από το πρόγραμμα πλοήγησης (browser) ενός χρήστη και αναλαμβάνει να προσκομίσει τις ζητούμενες σελίδες. Δηλαδή σου δείχνει άλλη IP από την πραγματική σου.

Έκανα με το 4ο τρόπο που λες, κατέβασα το Grabber, βάζω τη σελίδα αλλά δε μπορεί να βρει proxy. Πως μπορώ να βρω;

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 15:50
ΟΚ. Το θέμα πήρε έγκριση από τον civil! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...;)

Rorschach
29 Δεκεμβρίου 2007, 15:57
Εγω απλως ανοιγοκλεινω το ρουτερ.

dimath
29 Δεκεμβρίου 2007, 15:58
Προσωπικά χρησιμοποιώ τον 11ο τρόπο. :P

Πάντως από τη στιγμή που οι περισσότεροι τρόποι ανακαλύπτονται απ'το rapidshare και ακυρώνονται ή είναι αρκετά χρονοβόροι, ο καλύτερος τρόπος να κατεβάζεις άπειρο απ'το rapidshare είναι... το premium account. 5ε/μήνα είναι υπερβολικά μικρό ποσό γι'αυτά που προσφέρει ;)

Το πρόβλημα του premium δεν είναι τα 5? για μένα, αλλά το "άπειρο" που λες, που δεν είναι άπειρο! Μιλάω για τον περιορισμό των 25GB/5μέρες που υπάρχει. Γιατί να δώσω τα 5?, όταν έχω υπολογίσει πως με 768kbps(που να είχα και μεγαλύτερη) κατεβάζω 7-8GB/ημέρα. Δηλαδή στο 5ήμερο 35-40GB.

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:01
Και εγώ βγάζω το καλώδιο του DSL. :D
Σε λίγο δεν θα πιάνει αυτό με τις ΙΡ. Λέγεται ότι θα βάλουν περισσότερη ασφάλεια και αυτή η αλλαγή της IP δεν θα λύνει το πρόβλημα.

spot
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:17
11ος τρόπος και ο καλύτερός.

tolis_01
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:27
Π
Το πρόβλημα του premium δεν είναι τα 5? για μένα, αλλά το "άπειρο" που λες, που δεν είναι άπειρο! Μιλάω για τον περιορισμό των 25GB/5μέρες που υπάρχει. Γιατί να δώσω τα 5?, όταν έχω υπολογίσει πως με 768kbps(που να είχα και μεγαλύτερη) κατεβάζω 7-8GB/ημέρα. Δηλαδή στο 5ήμερο 35-40GB.

Εντάξει, δεν είναι και λίγα 25GB/5μέρες. Είναι κοντά στα 200GΒ/μήνα. Που θα τα βάλεις τόσα αρχεία? :???:
Ή μάλλον, θα τα χρησιμοποιήσεις/δεις/ακούσεις τόσα αρχεία?

tonypapadovic
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:30
¶μα οι παραγγελίες σου είναι απαιτητικές (720p, 1080 για movies/shows) τότε μαζεύονται εύκολα τα 25gb.
Ρε dimath πότε προλαβαίνεις με 768 και κατεβάζεις τόσα πολλά gigs; :???: :p

Εγώ μόνο πολύ "γόνιμες" μέρες τερμάτιζα το όριο με 24mbps ;)
Βέβαια υπάρχουν καβάτζα και άλλοι θείοι και ευτυχώς που κάτι BSG 720p δεν υπάρχουν σε rs

Και για μένα, αξίζει και με το παραπάνω το premium και γιαυτό έχω εδώ και 1+ χρόνο.

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:31
Καλά σου λέει. Τι στο καλό θα κατεβάσεις κι εσύ;:confused:

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:35
Kales oi paranomies, alla me to premiun account exo sothei! Oute polla lefta einai k to basiko einai oti bazo ola ta arxeia poy thelo to brady, pao gia ypno, kai to proi ola OK!

(sorry gia ta greeklish, alla eimai ston apple tou patera mou kai den ksero pos allazei se ellinika)

geodlord7
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:36
Αν ειναι καθε φορα που θα κατεβαζω κατι να κανω ολα αυτα...οταν θες να παρεις κατι μαζεμενο(ας πουμε μια ολοκληρη σαιζον με 100 parts ή μια ταινια 720p 90 parts) τα βαζεις στο flashget το αφηνεις και καθαρισες.Αξιζει το premium και με το παραπανω.Αν ειναι σε καθε part να κλεινω το ρουτερ και να το ξανανοιγω...

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:38
Kales oi paranomies, alla me to premiun account exo sothei! Oute polla lefta einai k to basiko einai oti bazo ola ta arxeia poy thelo to brady, pao gia ypno, kai to proi ola OK!

(sorry gia ta greeklish, alla eimai ston apple tou patera mou kai den ksero pos allazei se ellinika)

Command+Space!!!:thumbsup1:thumbsup1

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:40
Geodlord, αυτο με το flashget που λες τι ειναι?

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:40
Αν ειναι καθε φορα που θα κατεβαζω κατι να κανω ολα αυτα...οταν θες να παρεις κατι μαζεμενο(ας πουμε μια ολοκληρη σαιζον με 100 parts ή μια ταινια 720p 90 parts) τα βαζεις στο flashget το αφηνεις και καθαρισες.Αξιζει το premium και με το παραπανω.Αν ειναι σε καθε part να κλεινω το ρουτερ και να το ξανανοιγω...
E, ναι βρε geodlord7. Αυτή η περίπτωση είναι όταν θέλεις να κατεβάσεις κάτι στα πεταχτά από το rapidshare και δεν έχεις premium.:yes:

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:43
Ante να κατεβασεις στα πεταχτα ενα αλμπουμ ας πουμε. Οταν ψαξεις πολυ το rapidshare και συνειδητοποιησεις τι εχει, τοτε βαζεις επιτοπου premium!

Savva εσυ εχεις βαλει premium???

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:45
Μ@λ@κ@ς είμαι; Έχω τον τρόπο τον γνωστό...

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:52
Εγω πιστευω πως το premium ειναι κορυφη! Με τον πλαγιο τροπο σου ειναι μεγαλη διαδικασια!
Πες πως θες να κατεβασεις μια σεζον: 24 επεισοδια * 4 μερη το καθενα = 92 αρχεια... Θα κανεις το ιδιο πραγμα 92 φορες??? Και πρεπει να'σαι καθε 10 λεπτα που κατεβαινει το καθε αρχειο διπλα στον υπολογιστη για να κανεις τα χακερικα σου!
Ενω στο premium τα βαζεις ας πουμε τεσσερα τεσσερα τα επεισοδια, πας κοιμασαι, βγαινεις για καφε κτλ κ οταν τελειωσεις θα τα εχεις ετοιμα!

geodlord7
29 Δεκεμβρίου 2007, 16:58
Geodlord, αυτο με το flashget που λες τι ειναι?

Αν θες να κατεβαζεις πολλα μαζι και να τα αφηνεις ολο το βραδυ υπαρχει ενα προγραμμα το flashget που μολις κανεις copy τα λινκς(οσα και αν ειναι, 500) τα παιρνει αυτοματα και τα καταβαζει μονο του!!!Τοσο καιρο εσυ πως τα κατεβαζες με τον browser ενα-ενα:shock::shock:

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:01
Δεν αντιλέγω. Όπως είπα και πιο πριν συμφέρει μόνο όταν είναι για ανάγκη να κατεβάσεις ένα πράγμα και όχι για αντικατάσταση του premium.

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:01
Αν θες να κατεβαζεις πολλα μαζι και να τα αφηνεις ολο το βραδυ υπαρχει ενα προγραμμα το flashget που μολις κανεις copy τα λινκς(οσα και αν ειναι, 500) τα παιρνει αυτοματα και τα καταβαζει μονο του!!!Τοσο καιρο εσυ πως τα κατεβαζες με τον browser ενα-ενα:shock::shock:

Οχι, εβαζα τα λινκς απο 5 επεισοδια ας πουμε στον Mozilla και μου τα κατεβαζε ολα μαζι...
Αυτο το προγραμμα που λες στα κατεβαζει ενα-ενα??????? Βαζεις 500 ας πουμε, κατεβαζει το πρωτο, τελειωνει, αρχιζει το δευτερο, τελειωνει, αρχιζει το τριτο κτλ???

tolis_01
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:03
Οχι, εβαζα τα λινκς απο 5 επεισοδια ας πουμε στον Mozilla και μου τα κατεβαζε ολα μαζι...
Αυτο το προγραμμα που λες στα κατεβαζει ενα-ενα??????? Βαζεις 500 ας πουμε, κατεβαζει το πρωτο, τελειωνει, αρχιζει το δευτερο, τελειωνει, αρχιζει το τριτο κτλ???

Ρυθμίζεις εσύ πόσα θες να κατεβάζεις ταυτόχρονα (αν έχεις μεγάλη σύνδεση, 10Mbit+, καλύτερα να βάζεις 3-4 μαζί). Εγώ προτιμώ τον idm (internet download manager), αλλά δεν είναι free, πρέπει να τον "αγοράσεις".

geodlord7
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:04

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:: shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Στο flashget με ενα απλο Ctrl+C τα links αμεσως σου πεταει πινακακι το flashget, πατας οκ, τα παιρνει ολα και αρχιζει να τα κατεβαζει μονο του.Το οριο που μπορεις εσυ να το ρυθμισεις ειναι ταυτοχρονα να κατεβαζει 8 αρχεια!

Καλα με εχεις αφησει αφωνο τωρα:shock::shock::shock::shock::shock:

Edit: αν εχεις premium πρεπει να εχεις και flashget

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:05
Ωραιο! Το'χεις κι εσυ αυτο το προγραμμα Τολη?
Εψαχνα στον Mozilla μπας και ειχε τετοια ρυθμιση, αλλα μπαααααα......
Οταν παω στον υπολογιστη μου στην Πατρα θα το δοκιμασω!

geodlord7
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:07
Googlαρε το και θα το βρεις.Ειναι free!

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:07
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:: shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Στο flashget με ενα απλο Ctrl+C τα links αμεσως σου πεταει πινακακι το flashget, πατας οκ, τα παιρνει ολα και αρχιζει να τα κατεβαζει μονο του.Το οριο που μπορεις εσυ να το ρυθμισεις ειναι ταυτοχρονα να κατεβαζει 8 αρχεια!

Καλα με εχεις αφησει αφωνο τωρα:shock::shock::shock::shock::shock:

Edit: αν εχεις premium πρεπει να εχεις και flashget

Γι'αυτο σ'εχουμε εδω Geodlord, για να μου κανεις την ζωη πιο ανετη!

Πολλα :respect: και πολλα ευχαριστω Geodlord!!!!!!
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

tolis_01
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:08
Ωραιο! Το'χεις κι εσυ αυτο το προγραμμα Τολη?

Το χρησιμοποιούσα παλιότερα, αλλά για κάποιο λόγο με... έκλεβε (έστελνε λάθος δεδομένα στο rapidshare και με χρέωνε παραπάνω GB), δεν ξέρω γιατί.
Μετά δοκίμασα το idm, το οποίο κατέβαζει και πιο γρήγορα, οπότε και το χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ;)

Tigran
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:08
Αν αρχίσουμε όλοι να κατεβάζουμε με αυτά τα κόλπα, η υπηρεσία θα πάει για φούντο. Αλλά επειδή προφανώς δεν θέλουμε να πάει μια τέτοια υπηρεσία στο φούντο, την ενισχύουμε.
Οπότε Premium Forever!

kostasm13
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:09
Googlαρε το και θα το βρεις.Ειναι free!

Otan ανεβω Πατρα μετα τις γιορτες θα ειναι το πρωτο πραγμα που θα κανω!!! :thumbsup1

savvasferrari
Ο καλύτερος download manager είναι παιδιά...
FlashGet Simply the best...

blueshark
aurio teleinei to premium.ama o spot den mou to ananewsei gt den exw pistotiki tha anagastw na paranomisw. :P

Kai premium FTW.

kostasm13
Το χρησιμοποιούσα παλιότερα, αλλά για κάποιο λόγο με... έκλεβε (έστελνε λάθος δεδομένα στο rapidshare και με χρέωνε παραπάνω GB), δεν ξέρω γιατί.
Μετά δοκίμασα το idm, το οποίο κατέβαζει και πιο γρήγορα, οπότε και το χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ;)

Θα τα ψαξω και τα δυο! Καλα μ'εχετε στειλει τωρα!!!! :respect: :respect: :respect: :respect:

Ο/η kostasm13 έγραψε μετά από 1 λεπτό(ά) και 22 δευτερόλεπτο(α)...

aurio teleinei to premium.ama o spot den mou to ananewsei gt den exwpistotiki tha anagastw na paranomisw. :P

Λιγο ασχετο με το θεμα του τοπικ, αλλα σου προτεινω να βγαλεις μια χρεωστικη VISA και θα εισαι ενταξει! Υπαρχει καπου θρεντ γι' αυτο το θεμα στο φορουμ......

tolis_01
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:12
aurio teleinei to premium.ama o spot den mou to ananewsei gt den exw pistotiki tha anagastw na paranomisw. :P

Μπορείς και μέσω τράπεζας. Έτσι είχα βάλει εγώ αρχικά, αλλά μου πήραν +30ε για να στείλουν τα λεφτά :mad: (Εθνική Τράπεζα).

spot
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:13
Α ρε blueshark!
Επίσης να τονίσω ότι το ίδιο ακριβώς κείμενο υπάρχει και στο περιοδικό HACKER τεύχος 1.

digekas
29 Δεκεμβρίου 2007, 17:34
Από την στιγμή που κάποιος μπορεί να κατεβάσει και μη παράνομο υλικό από rs ή torrent η διαδικασία είναι το μέσο και σαν μέσο δεν είναι παράνομη, θέλει όμως προσοχή τι αναφέρει κανείς ώστε να μην περάσουμε στην άλλη άκρη. :)

Το καλό με το rs είναι ότι σαν ftp που είναι κρατάει τα αρχεία και η ταχύτητα του δεν εξαρτάται από την διάθεση των seeders, ιδίως όταν ψάχνουμε παλιό υλικό όπου δεν μπορούμε να βρούμε αλλού ή ακόμα και αν το βρούμε σε torrent η ταχύτητα με την οποία το κατεβάζουμε είναι πολύ μικρή.

Πέρα από τα trick που έχουν αναφερθεί παραπάνω αξίζει να αναφερθεί πως είναι στημένο το όλο πράγμα, φυσικά δεν είναι δυνατό για ένα ftp server να κάνει rename και copy αρχεία πολλών petabytes, έχει τα αρχεία σε κάποια σταθερά links και για αυτά δημιουργεί νέα links ανάλογα το είδος των χρηστών, τα οποία έχουν μια διάρκεια ζωής, δεν ισχύει όμως το ίδιο και για τα πρώτα. Κάντε μια αναζήτηση για "rapidshare premium links" και ψάχνοντας θα βρείτε αρκετές πληροφορίες.

Είμαι και εγώ της άποψης ότι 5 ευρώ το μήνα δεν είναι πολλά, γι' αυτό μην με ρωτήσετε εδώ ή σε pm για τα παραπάνω, σε ότι αφορά την διακίνηση copyrighted υλικού το rapidshare είναι παράνομο πέρα έως πέρα και τακτικές του τύπου χρησιμοποιείται .rar με κωδικό ώστε να μην ξέρω τι μου στέλνεται δεν στέκουν, σε αντίθεση με κλειστές κοινότητες torrent όπου η ανταλλαγή αρχείων είναι νόμιμη αφού είναι σαν να δανείζεις ένα cd σε ένα γνωστό σου, χώρια που η όλη διαδικασία δεν έχει να κάνει με χρηματικές δοσοληψίες, αλλά μια παροιμία λέει φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά, οπότε links και λοιπά απαγορεύονται κατά τα γνωστά. :)

Υ.Γ Αρκετές από τις διαδικασίες για να έχουν εφαρμογή (όπως πχ αυτή με το ipconfig) πρέπει ο ιδιοκτήτης της γραμμής να έχει πολλά ip από τον isp του οπότε να μπορεί να αλλάζει μεταξύ τους, όσοι έχουμε router μπορούμε να αλλάξουμε στο lan τα ip που έχουμε όπως θέλουμε αλλά στο wan δεν ισχύει οπότε και δεν θα πιάσει το κόλπο, ούτε το κόλπο με τις mac addresses γιατί προς το παρόν τουλάχιστον δεν χρησιμοποιεί τις mac το rs, οι οποίες δεν μεταφέρονται με τα πακέτα εκτός lan αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί κάλλιστα να τις περάσει στα data των πακέτων. ;)
Το ίδιο ισχύει και για την ιστορία με τις nics (κάρτες δικτύου), για τους proxy πρέπει αυτοί να υποστηρίζουν java και το εύρος των ip τους είναι πλέον γνωστό στο rs οπότε και γίνονται ban.

Κλείνοντας και το υστερόγραφο :lol: να επισημάνω ότι το κόλπο με την αλλαγή ip που είναι και το μόνο ουσιαστικό trick που δουλεύει για τον μέσο χρήστη είναι γνωστό στην rs αλλά φυσικά το αφήνει σαν κράχτη, γιατί κάποια στιγμή ο χρήστης κουράζεται κάθε λίγο και λιγάκι να κάνει την διαδικασία και το να πληρώσει τα 5 ευρώ του φαίνεται πολύ απλό σε σχέση με την ταλαιπωρία. :)

batigoal
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:10
To 8ema gia mena den einai an ta 5e ton mina einai polla i liga alla i nootropia. I "magkia" einai na vriskeis auto pou 8eleis sto internet xwris na plirwneis. Stin arxi borei na ta vreis skoura alla oso to prospa8eis kai to psaxneis toso pio apla kai eukola 8a ginoun ta pragmata. Ama o monadikos tropos gia na vreis auto pou 8eleis einai to RS ....klauta xaralabe. Eimai kata tou "pay2leech" kai xrisimopoiw RS poli spania parolo pou exw tin dinatotita na to kanw.

savvas999
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:22
I "magkia" einai na vriskeis auto pou 8eleis sto internet xwris na plirwneis.

από που κι ως που αυτό είναι "μαγκιά"? :???:

Rorschach
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:24
Συμφωνω απολυτα με batigoal.

savvasferrari
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:25
Κι εγώ επίσης...
;)

tsabasid
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:34
Εγώ ήμουν premium χρήστης Rapidshare επί 2 χρόνια. Πρόσφατα που έληξε η συνδρομή μου δεν την ανανέωσα. Γιατί; Διότι μπήκα σε ορισμένες από τις καλύτερες "torrent κοινότητες" παγκοσμίως, όπως τις χαρακτήρισε και o digekas, και απλά είναι να σου πέφτουν τα μαλλιά. Ο μύθος με τις ταχύτητες καταρρίπτεται( Κατάφερε και μου τερμάτισε πανεπιστημιακή σύνδεση 10ΜΒ/s), και από άποψη περιεχομένου, είναι να σου πέφτουν τα μαλλιά με αυτά που υπάρχουν. Απλά, κάποια πράγματα δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξουν στο Rapidshare. Όσοι είναι λίγο εξοικειωμένοι με τον όρο "The Scene" και ξέρουν πως και πότε προμηθεύονται οι κλειστές torrent κοινότητες όλα τα..."καλούδια" καταλαβαίνουν. Από κει και πέρα Rapidshare μπορεί να χρησιμοποιήσω αν θελήσω κάτι ελληνικού περιεχομένου κυρίως, το οποίο δεν θα μπορέσω να βρω στις ελληνικές torrent κοινότητες.(Και τότε free φυσικά. Μέχρι στιγμής δεν το έχω χρειαστεί και δεν έχω κάνει ποτέ τις αλχημίες με IPs και Proxies)

ΥΓ: Το κλειστές το τόνισα ιδιαιτέρως διότι δεν έχουν ουδεμία σχέση με τις ανοικτές που είναι για γέλια και για κλάματα ταυτόχρονα.

dimath
29 Δεκεμβρίου 2007, 18:55
Εφόσον βλέπω ότι επιτρέπεται η κουβέντα για το πως θα ξεγελάσουμε το RS, να πω και εγώ τον τρόπο που χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν 1 χρόνο. Το βασικό πρόγραμμα είναι το USD (Universal Share Downloader). Εκεί βάζεις τα links. Μπορείς να το ρυθμίσεις να εκτελεί κάποιο πρόγραμμα, αφού κατέβει κάποιο link. Μπορείς να ρυθμίσεις πάρα πολλά, αλλά αυτό είναι που χρειάζεται.

Φτιάχνεις ένα αρχείο που να κάνει reconnent την σύνδεση(έχω modem). Όποιος έχει router πρέπει να φτιάξει κάτι ανάλογο. Όπως καταλαβαίνετε, μετά από κάθε download εκτελείτε το προγραμματάκι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως θα ξεπεράσουμε την εισαγωγή των χαρακτήρων. Για να κάνει την αναγνώριση, πρέπει να έχει όλα τα γράμματα. Αυτά τα βρίσκεις έτοιμα στο internet. Απλά πρέπει όταν αλλάζουν οι χαρακτήρες, να τους κατεβάσεις πάλι και να τους κάνεις extract στο κατάλληλο folder.

Για να το κάνω να παίξει σωστά και απροβλημάτιστα, μου πήρε λίγο χρόνο καθώς δεν είναι το-κάνω-install-και-κατεβάζω, αλλά τώρα το αφήνω 24/7 χωρίς να σκέφτομαι τίποτα. Απλά, κάνω C/P τα links και τσεκάρω που και που αν έχουν αλλάξει οι χαρακτήρες για να εισάγω τους νέους.

¶μα οι παραγγελίες σου είναι απαιτητικές (720p, 1080 για movies/shows) τότε μαζεύονται εύκολα τα 25gb.
Ρε dimath πότε προλαβαίνεις με 768 και κατεβάζεις τόσα πολλά gigs; :???: :p

Καλά σου λέει. Τι στο καλό θα κατεβάσεις κι εσύ;:confused:

7+GB/24ώρο έχω με καλούς θείους. 6GB/24ώρο έχω σε RS με όλα αυτά τα reconnects κτλ. Ένα από τα καλά της επαρχίας είναι ότι δεν γίνεται χαμός από χρήστες :P. Κατεβάζω σταθερά 80-85kb/sec.

Όσο για το τι κατεβάζω, πάντα υπάρχει κάτι να κατεβάσεις. :lol:
Τώρα τελευταία, ταινίες 720p. Το premium συμφωνώ ότι είναι ευκολία και θα το έβαζα αν δεν υπήρχε το όριο. Οι private "θείοι" είναι καλύτεροι βέβαια, αλλά θέλει invitation και καλό ratio, που με 768/192 δεν πρόκειται ποτέ να το καταφέρεις εκτός και αν κατεβάζεις 1GB/24ώρο.

Tigran
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:13
Πάντως με 24Mb/s DL(ονομαστικό) και 512KB/s UP(σχεδόν ονομαστικό), εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο να κρατήσω ένα account σε έναν Private tracker ακόμη κι αν κατεβάζω τα μισά από όσα κατεβάζω τώρα.

geodlord7
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:16
Premium Rapidshare Rulezzz....Ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

tsabasid
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:21
Πάντως με 24Mb/s DL(ονομαστικό) και 512KB/s UP(σχεδόν ονομαστικό), εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο να κρατήσω ένα account σε έναν Private tracker ακόμη κι αν κατεβάζω τα μισά από όσα κατεβάζω τώρα.

Ακόμη και στους πιο στρυφνούς "θείους", ειδικά με τέτοια γραμμή μπορείς άνετα να κρατάς ratio. Είναι αυτονόητο βέβαια πως θα πρέπει να το αφήνεις να seedarei και μετά το τέλος του download.

Premium Rapidshare Rulezzz....Ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Όπως είπα και παραπάνω, για μένα δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά ποικιλίας, υλικού και ποιότητας.

dimath
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:35
Ακόμη και στους πιο στρυφνούς "θείους", ειδικά με τέτοια γραμμή μπορείς άνετα να κρατάς ratio. Είναι αυτονόητο βέβαια πως θα πρέπει να το αφήνεις να seedarei και μετά το τέλος του download.

Όχι και άνετα... Μόνο αν αχρηστεύσεις το download σου γίνεται. Θεωρητικά με σύνδεση 24/0,5 έχεις μια αναλογία 48/1. Δηλαδή για να έχεις 1:1 ratio πρέπει για κάθε μια ώρα download, να αφήνεις 2 μέρες να κάνει upload! Ε δεν τρελάθηκα να έχω 24Mbit και να κατεβάζω μισή ώρα την ημέρα. Οι private αξίζουν για κάτι σπάνιο που δεν θα το βρεις πουθενά αλλού.

tsabasid
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:45
Μα το πρόβλημα είναι μεγάλο download; Κατέβασέ ότι θέλεις, και μετά άφησε το να seedάρει. Είναι γεγονός πως σε κάποιους private(Ειδικά σε αυτούς όπως ο ScT, όπου υπάρχουν πολλά seedbox) δεν είναι και εύκολο, αλλά στην πλειοψηφία τους, μια χαρα μπορείς να είσαι με τέτοιες γραμμές. Εγώ έχω κρατήσει μια χαρά ratio με την 1024/256. Υπάρχουν και κάποιοι πιο elite βέβαια όπως ο FTN όπου δεν υπάρχουν ratio. Αλλά θα μου πεις εκεί έχουν μαζέψει την elite του παγκόσμιου Bittorrent...

batigoal
29 Δεκεμβρίου 2007, 21:59
Aneta kratas ratio me 24/0.5, egw tetoia sindesi exw edw kai kairo, akomi kai pio palia me xeiroteri sindesi pali den eixa provlimata me ratios. I moni proipo8esi einai na menei o ipologistis polles wres anoixtos (o dikos mou pezei na min kleinei pote). Apo kei kai pera boreis na kaneis diafora "kolpa". PX exeis account se 5 private 8eious, katevazeis to teleutaio X episodio tis X seiras apo enan ek autous kai to seedareis kai stous 5. Allo paradeigma einai twra tin periodo twn xristougennwn se pollous 8eious den metraei ka8olou sto ratio auto pou katevazeis i metraei x2 auto pou anevazeis ktl. Oreksi na exeis kai ola ta vriskeis ;).

PS: Otan i forthnet anevasei kiolas to upload ta pragmata 8a einai akomi kalitera.

tsabasid
29 Δεκεμβρίου 2007, 22:03
Ακριβώς αυτό που λέει ο batigoal. Στην τελική αν κάποιος ικανοποιείται με το RS, καλά κάνει και το χρησιμοποιεί.(Όπως το χρησιμοποιούσα και εγώ για 2 χρόνια). Απλά εγώ πλέον δεν καλύπτομαι από το Rapidshare, και κατέφυγα στους πιο στοργικούς... "θείους" μου.:lol:( Που είναι και ratio-free) :P

Tigran
29 Δεκεμβρίου 2007, 22:17
Ρε εσυ tsabasid συγκρίνεις το 1024/256 με το 24/512; Κατ'αρχάς με την 1024 δεν μπαίνεις καν στο κόπο να κατεβάσεις κάποια πράγματα τα οποία με την 24 τα έχεις στο πιτς φιτίτιλι. Αυτό σημαίνει οτι αυτόματα μειώνεται ο αριθμός των download σου, αλλά αυξάνονται οι πιθανότητες να κρατήσεις σε υψηλά επίπεδα το ratio.
Επίσης, με τα τόρρεντ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ανα πάσα στιγμή θα υπάρχουν αρκετοί leechers ώστε να ανεβάζεις με full upload.
Εγώ σταμάτησα να κατεβάζω από torrent μόλις ήρθε η 24άρα. Με τόσα που κατεβάζω(άσχετα με το αν μου είναι χρήσιμα ή όχι μερικά), το βλέπω αδύνατο να κρατήσεις ratio με 512 Upload. Όταν ελευθερώσουν το upload και το πάνε στα 2MB/s ίσως το ξανασκεφτώ να χρησιμοποιήσω τους trackers.

Και σχετικά με το οτι "το download πρέπει να είναι free", να πω οτι στο rapidshare ουσιαστικά δε πληρώνεις το κατέβασμα αλλά τον server όπου μπαίνουν τα αρχεία. Ειδάλλως δεν θα υπήρχε το rapid και θα χρησιμοποιούσαμε τα τόρρεντ.

tsabasid
29 Δεκεμβρίου 2007, 22:24
Καλά, εγώ δεν είμαι και το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα, γιατί πλέον έχω στη διάθεση μου, 3-4 πανεπιστημιακές συνδέσεις όποτε θέλω. Αλλά και όταν δεν είχα με την 1024 κρατούσα ratio. Εγώ πήγα στους private θείους από το Rapidshare,γιατί άρχισα ψιλιάζομαι τι υλικό υπάρχει. Και την περίοδο που είχα και το RS και τους "θείους" χρησιμοποιούσα πιο πολύ το RS, και τους θείους λιγότερο, για κάτι πιο σπάνιο. Το θέμα είναι όμως ότι αν κάποτε θελήσεις κάτι που δε βρίσκεται στο Rapidshare, δεν μπορείς να πας ας πούμε και να πεις σε έναν ελάχιστα χρησιμοποιημένο θείο:"Στείλε μου το πακέτο των 10GB". Αν και με τον καινούριο μου θείο, δεν έχω να ανησυχώ για ratio και θέματα uploading πλέον, απλά κουβέντα να γίνεται.;)

Tigran
29 Δεκεμβρίου 2007, 23:37
Σχετικά με την ποικιλία των διαθέσιμων download θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Απλά εγώ προσωπικά κατεβάζω πράγματα που τα βρίσκεις εύκολα σε RS, για αυτό και το προτιμώ. Περι ορέξεος κολοκυθόπιτα δηλαδή :)

Nik_sgr
30 Δεκεμβρίου 2007, 00:07
Παντως οσοι θελουν να βγαλουν πιστωτικη τυπου ''κουμπαρας'' δηλ. οσα ? βαζεις μεσα τοσα εχει, μια τζαμπα καρτα ειναι η Gift card της Αττικης. Καθε φορα που την γεμιζεις σου κραταν μονο 1? προμηθεια, αυτη ειναι και η ολη χρεωση. Μετα κανεις εναν λογαριασμο στην paypal και αγοραζεις οτι θες απο το ιντερνετ, rapidshare accounts, ebay κλπ. Κοιταξτε και στην τραπ. Κυπρου και διαλεξτε οτι σας συμφερει. Παντως η Gift χρησιμοποιειται και για αγορες απο καταστηματα και σαν cash card(εφοσον εχεις μεσα λεφτα). Για την εκδοση της μονο ταυτοτητα θελει.

spalas
30 Δεκεμβρίου 2007, 00:32
Cryptload για Rapidshare!

Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.:)

aroulis
15 Ιανουαρίου 2008, 12:01
paidia exw to Internet Download Manager(oxi free)pws katevazw ta parts tou rapidshare?prepei na exw prenium?
Thanks
Aroulis
Y.G:Sorry gia ta greeklish sto laptop m den exei greek!(8a to ftiasw sintoma)

politakos
18 Φεβρουαρίου 2008, 18:23
Κι' αυτό φαίνεται καλό :

Edit by digekas

digekas
18 Φεβρουαρίου 2008, 18:42
Φίλε μου καλωσόρισες στο forum :), έκανα edit στο ποστ σου γιατί είδα σε blog αναφορές ότι περιέχει virus-adware, οπότε για να μην την πατήσει κάποιος καλό είναι πρώτα να το ελέγξουμε και αν είναι καθαρό βλέπουμε και κάνουμε. :)

Υπάρχουν προγράμματα για rs που δουλεύουν αυτόματα, δλδ παίρνουν τα links, κάνουν αυτόματη αναγνώριση κειμένου, κατεβάζουν το μη copyrighted υλικό και στην συνέχεια κάνουν disconnect-connect για να πάρουμε νέα ip.

Αυτά όμως δεν λέγονται δημόσια για ευνόητους λόγους οπότε όποιος θέλει να μάθει, νομίζει ότι έχει προσφέρει στην κοινότητα με υπότιτλους, συγχρονισμούς και λύσεις σε προβλήματα στο forum των τεχνικών ας στείλει pm να του πω ποια είναι. :)

Y.Γ. Μιας και είμαι στις καλές μου, και αφού όλα τα παιδιά του forum έχουν την καλή διάθεση να προσφέρουν να σας πω ότι στο google είναι ένας Raymond που ξέρει τι είναι το captcha καλύτερα από την wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha).

Porgie
24 Φεβρουαρίου 2008, 13:51
καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρεις κανείς γιατί δεν μπορώ να κάνω login στο rapidshare. είμαι premium user και όταν βάζω τον κωδικό μου στο rapidshare μου λέει ότι το όνομα χρήστη αναγνωρίζεται αλλά ο κωδικός δεν είναι σωστός (Account found, but password is incorrect)!

Να ανησυχήσω ότι μόλις έχασα 55 ευρώ? Κάποιος μου άλλαξε τον κωδικό μου και τώρα χαίρετε τα ωραία μου λεφτάκια?

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον/α απαντήσει!!!

chch
7 Μαρτίου 2008, 20:35
Eχω προβλημα με το rapidshare χωρις να πειραξω τιποτα οταν παταω το κουμπι free και με παει στην επομενη σελιδα μου βγαζει το μνμ Enable javascript!!!!Χρησιμοποιω Firefox και μολις εκανα το τελευταιο update της javascript δεν ξερω απο που να την ενεργοποιησω!!!!Βοηθειααααα..........

t0ny3
7 Μαρτίου 2008, 21:16
ναι παιδια το ιδιο προβλημα εχω.μου λεει Please enable JavaScript.τι συμβαινει??????

savvasferrari
10 Μαρτίου 2008, 02:19
Κάντε ένα refresh. Κι εμένα το έβγαλε και πάτησε ανανέωση και φτιάχτηκε!;)

lan-di
16 Απριλίου 2008, 22:55
Mας ξεεεεε ξεεε ξεεεε ξέσκισαν! :lol:

http://i31.tinypic.com/3151zpe.jpg

1. Στην εικόνα βγάζει πότε 5, πότε 6 και πότε 7 χαρακτήρες.
2. Κίτρινο φόντο
3. Γατάκια
4. Σκυλάκια
5. Στο πεδίο γράφουμε μόνο τα γατάκια.

Κι εγώ τι κάνω;;; Μαστιγώνω το rapidshare. :whip: :whip: :whip:

¶ντε δω πότε θα βγει update γραμματοσειρών γι'αυτη τη μπούρδα. Κι όταν καταφέρουν μερικοί να φτιάξουν το update, μετά θα μας ζητήσουν να μη γράφουμε γατάκια, αλλά να γράφουμε σκυλάκια.
Rapidshare:whip: :whip: :whip:

alexdeli
17 Απριλίου 2008, 00:15
...μετά θα μας ζητήσουν να μη γράφουμε γατάκια, αλλά να γράφουμε σκυλάκια.

Και μετά θα μας ζητάνε αίμα, ούρα κτλ.

Ηλιθιότητες.

lan-di
17 Απριλίου 2008, 00:33
Bγήκε κιόλας το update... Moyxaxaxa! :twisted:

Πέφτω με τα μούτρα στο Stargate. Έχω άλλα 180 επεισόδια να παραγγείλω. :lol:

smile88
17 Απριλίου 2008, 02:06
Mας ξεεεεε ξεεε ξεεεε ξέσκισαν! :lol:

http://i31.tinypic.com/3151zpe.jpg

1. Στην εικόνα βγάζει πότε 5, πότε 6 και πότε 7 χαρακτήρες.
2. Κίτρινο φόντο
3. Γατάκια
4. Σκυλάκια
5. Στο πεδίο γράφουμε μόνο τα γατάκια.

Κι εγώ τι κάνω;;; Μαστιγώνω το rapidshare. :whip: :whip: :whip:

¶ντε δω πότε θα βγει update γραμματοσειρών γι'αυτη τη μπούρδα. Κι όταν καταφέρουν μερικοί να φτιάξουν το update, μετά θα μας ζητήσουν να μη γράφουμε γατάκια, αλλά να γράφουμε σκυλάκια.
Rapidshare:whip: :whip: :whip:

OMG!!!!!!!!!
Ελεος!!!!!!!!!!!!!:thumbdown

carlos55
17 Απριλίου 2008, 20:45
Δεν πρόλαβαν να φτιάξουν τη νέα captcha χθες οι Ρώσοι, μετά από καμιά ώρα έκαναν από τη rapidshare τα γατάκια περιστρεφόμενα και μας ξέσκισαν πάλι. Σήμερα ή αύριο απ'ότι λένε πάντως θα τη βρουν τη λύση.
Το θέμα είναι ότι αυτή η γρήγορη αλλαγή της captcha από τη rapidshare (με το βρήκαν την προηγούμενη) είναι ανησυχητικό σημάδι.

Αυτό πάλι τι είναι :???:

http://img187.imageshack.us/img187/4493/rapidshareix4.th.png (http://img187.imageshack.us/my.php?image=rapidshareix4.png)

Εκεί που περίμενα να δω γατιά και σκυλιά να σφάζονται :lol: , με πήγε κατευθείαν στο κατέβασμα. Ούτε το αρχικό wait time υπήρχε, ούτε κωδικό ζήτησε :???:

savvasferrari
17 Απριλίου 2008, 21:46
Λέει από πάνω Rapidshare Happy Hours, προφανώς κάποια διαστήματα θα κατεβάζουμε με την μία.

smile88
17 Απριλίου 2008, 21:50
Λεει "The Rapidshare Happy Hours"...
Mπορει να ειχαν κεφια και να το εβγαλαν!:lol::lol::lol:

carlos55
17 Απριλίου 2008, 21:53
Μωρέ το κατάλαβα, αλλά μου φάνηκε περίεργο. Happy Hours θα είναι όταν βγάλουν τελείως την captcha ή σταματήσουν να την αλλάζουν :lol:

savvasferrari
17 Απριλίου 2008, 22:23
Θα τα βγάζουν εντελώς!

lan-di
17 Απριλίου 2008, 23:39
To κόλπο τους είναι και θα είναι να πάθουμε εξάρτηση έτσι ώστε να μπούμε στο πειρασμό να πληρώσουμε.

Δελέασαν τόσο καιρό εμάς που χρησιμοποιούσαμε download managers, τώρα δελεάζουν και τους 100% free users που παίρνουν τα αρχεία από τη σελίδα.

Για μένα ισχύει αυτό που έχουν πει πολλοί κατά καιρούς. Μπορεί το ποσό για 1 μήνα να είναι εξευτελιστικό, αλλά και πάλι δε πρόκειται να δώσω φράγκο για οτιδήποτε μπορώ να το βρω τζάμπα.

Αν συνεχίσουν να μας "παίζουν" με γατάκια, σκύλους, γατάκια που κάνουν κωλοτούμπες... και στη συνέχεια έπονται πίθηκοι, χιμπατζήδες και μαϊμούδες που μπορεί να πηδάνε από γράμμα σε γράμμα, εγώ θα τους πως ένα μεγαλοπρεπέστατο ΑΝΤΙΟ γιατί κι ο "θείος" δεν υστερεί σε τίποτα.

t0ny3
29 Απριλίου 2008, 15:23
οχι παιδια rapidshare rulezzzzzzz!!!Να ρωτησω κατι ξερει κανεις πως μπορεις να ξεγελασεις το rapidshare σε Internet Cafe???????και κατι αλλο.Πριν 4 μερες ειχα παει σε ενα Inernet Cafe και ως δια μαγειας μπορουσα μονο μεσω Explorer να κατεβαζω οσα παρτ θελω χωρις να περιμενω το χρονομετρο.βασικα με το που πατουσα το link μου εβγαζε αποθηκευση του part.LOL????Ξαναπηγα την επομενη μερα και γινοταν το ιδιο αλλα χθες που πηγα δεν γινοταν ξερει κανεις γιατι????????

gtrig
29 Απριλίου 2008, 20:33
Προσωπικά υποστηρίζω το rapidshare. Δε λεω, μου τη σπάνε οι περιορισμοί του, αλλά δεν ξεχνάω κάτι πολύ σημαντικό: Ότι τα αρχεία του είναι καθαρά, δεν κατεβαίνουν από το σκληρό του κάθε απίθανου τύπου, αλλά από ταχύτατους servers. Και μη μου πείτε τώρα ότι τα 30 ευρώ κάθε έξι μήνες είναι το τρομακτικό ποσό. Βάζω και στοίχημα ότι έχετε κλάψει πολλά περισσότερα σε άλλα πράγματα.

JHRZ
29 Απριλίου 2008, 20:37
οχι παιδια rapidshare rulezzzzzzz!!!Να ρωτησω κατι ξερει κανεις πως μπορεις να ξεγελασεις το rapidshare σε Internet Cafe???????και κατι αλλο.Πριν 4 μερες ειχα παει σε ενα Inernet Cafe και ως δια μαγειας μπορουσα μονο μεσω Explorer να κατεβαζω οσα παρτ θελω χωρις να περιμενω το χρονομετρο.βασικα με το που πατουσα το link μου εβγαζε αποθηκευση του part.LOL????Ξαναπηγα την επομενη μερα και γινοταν το ιδιο αλλα χθες που πηγα δεν γινοταν ξερει κανεις γιατι????????

Προφανώς κάποιος premium ξέχασε να κάνει logout.... τυχεράκια...:lipsseale

Rorschach
29 Απριλίου 2008, 20:38
Βάζω και στοίχημα ότι έχετε κλάψει πολλά περισσότερα σε άλλα πράγματα.
Το'χασες:P

nickoleta
1 Μαΐου 2008, 18:46
ρε παιδια εγω ειμαι μελος και τωρα παω να κατεβασω κατι και μου βγαζει αυτο:

You have downloaded more than 25 GB in the last 5 days exceeding your download limit.

Μπορω να κανω κατι εκτος απο το να περιμενω?:P

lan-di
1 Μαΐου 2008, 18:51
Aυτή τη στιγμή είναι ανοιχτό το happy hours. Τζάμπα κατέβασμα.

Όταν τελειώσεις ένα αρχείο, κάνε επανεκκίνηση στο router σου για να πάρεις νέα ip και κατέβασε κι άλλο.

alex4paok
1 Μαΐου 2008, 18:51
ρε παιδια εγω ειμαι μελος και τωρα παω να κατεβασω κατι και μου βγαζει αυτο:

You have downloaded more than 25 GB in the last 5 days exceeding your download limit.

Μπορω να κανω κατι εκτος απο το να περιμενω?:P

Ότι κάνουν όσοι δεν έχουν λογαριασμό στο rapidshare. Restart το router και free download αν επείγεσαι. Ξεπέρασες το όριο της συνδρομής σου.

nickoleta
1 Μαΐου 2008, 19:15
Η ΙΡ μου ειναι σταθερη..Μπορω να κανω κατι αλλο?

lan-di
1 Μαΐου 2008, 19:58
Η ΙΡ μου ειναι σταθερη..Μπορω να κανω κατι αλλο?

Δοκίμασε ένα από τους παρακάτω δύο τρόπους.

3.) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ PROXY ΜΕ ΤΟ SWITCHPROXY ΤΟΥ FIREFOX
Ανοίξτε τον Firefox. Πηγαίνετε στην σελίδα http://mozmonkey.com/switchproxy/ και κατεβάστε το πρόγραμμα SwitchProxy. Ψάξτε για ελεύθερους proxy servers και, με το που θα φτάσετε στο όριο των downloads σας από το rapidshare, κάντε clean τα cookies και αλλάξτε το proxy που χρησιμοποιείτε.

5.) PUBLIC PROXY SERVERS
Στη σελίδα www.publicproxyservers.com (http://www.publicproxyservers.com/) θα βρείτε δημόσιους proxy servers. Από εκεί μπορείτε να πάρετε IP και port, τα οποία, αν εισαγάγετε στα Connection Settings του browser σας, θα έχετε στη διάθεσή σας άπειρους τρόπους για να κατεβάσετε αρχεία από το rapidshare!

freedoom
5 Μαΐου 2008, 19:14
Καλό αυτό με το router! Δεν το είχα σκεφτεί! Ευχαριστώ!

Σάββα αυτό με το javascript μου λειτούργησε μόνο μια φορά, αλλά δεν πειράζει!

alexdeli
5 Μαΐου 2008, 23:06
Λίγο οff-topic, αλλά μια αστεία φώτο που είδα κάπου...

http://img219.imageshack.us/img219/3082/259k5eqjpghv8.th.png (http://img219.imageshack.us/my.php?image=259k5eqjpghv8.png)

smile88
6 Μαΐου 2008, 00:33
WTF!!!!!!!!
Εβαλαν τετοιο πραγμα???????:shock:

alexdeli
6 Μαΐου 2008, 00:52
"Ειρωνική" είναι, μετά τα γατιά και τα σκυλιά, να βάλουν εξισώσεις. :lol:

smile88
6 Μαΐου 2008, 00:54
Α,με τρομαξες!:lol:

digekas
6 Μαΐου 2008, 01:04
Βρε παιδιά αυτά τα λένε πιο μπροστά, τώρα που έλυσα την υπόθεση του Riemann δεν χρειάζεται η λύση για το rs... :mad:

Το είχε αναφέρει και ο dimath. :)

alexdeli
6 Μαΐου 2008, 01:07
Α,με τρομαξες!:lol:

Eπειδή δεν ξέρεις να τη λύσεις, ε; :P

smile88
6 Μαΐου 2008, 16:06
Eπειδή δεν ξέρεις να τη λύσεις, ε; :P

E ναι...Δεν ειμαστε ολοι στο μαθηματικο!:oops:

skyman34
19 Μαΐου 2008, 22:58
You have downloaded more than 25 GB in the last 5 days exceeding your download limit.ΡΕ παιδια ποσες μερες πρεπει ν περιμενω για να ξανακατεβασω?ξερει κανεισ?

tsabasid
19 Μαΐου 2008, 23:21
Είναι όπως λέει και στο μήνυμα, 25GB/5 μέρες. Εξαρτάται πότε τα εξάντλησες. Αν για παράδειγμα την 1η μέρα κατέβασες 15GB, τις 3 επόμενες τίποτα, και σήμερα ας πούμε ότιι κατέβασες 10GB, τότε αύριο θα έχεις 15GB διαθέσιμα στο account σου.

suomi30
21 Μαΐου 2008, 11:16
αν έχεις μεγάλη σύνδεση τα 25gb είναι μια μέρα!
Πονεμένη ιστορία!

gtrig
21 Μαΐου 2008, 12:15
Πάντως το Rapidshare δεν χρησιμοποεί όλο το εύρος μιας σύνδεσης, μιλάω για συνδέσεις άνω των 6mbit. Η μεγαλύτερη ταχύτητα που θα δείτε είναι μετα βίας 600kb/s, διαφορετικά θα κρασάρουν οι servers του και θα αναρωτιούνται όλοι τι γίνεται και δεν μπορούν να κατεβάσει κανείς.
Το εύρος μιας σύνδεσης εξαντλείται μόνο σε "θείους", εκεί βέβαια πρέπει να συντρέξουν κι άλλοι λόγοι και όσοι είστε σχετικοί νομίζω ότι με καταλαβαίνετε.

spalas
21 Μαΐου 2008, 12:53
Πάντως το Rapidshare δεν χρησιμοποεί όλο το εύρος μιας σύνδεσης, μιλάω για συνδέσεις άνω των 6mbit. Η μεγαλύτερη ταχύτητα που θα δείτε είναι μετα βίας 600kb/s, διαφορετικά θα κρασάρουν οι servers του και θα αναρωτιούνται όλοι τι γίνεται και δεν μπορούν να κατεβάσει κανείς.

Χμμμ... δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Έχω κατεβάσει χαλαρά με 4Mb/s

Ίσως κατεβάσεις μέσω firefox ή explorer και όχι με κάποιο πρόγραμμα που κάνει πολλαπλές συνδέσεις πάνω στο rapid (τύπου flashget ή cryptload) και έτσι δεν το εκμεταλεύεσαι πλήρως :)

savvasferrari
21 Μαΐου 2008, 16:21
Ναι αλλά αν δεν είσαι μέλος μπορείς να κάνεις πολλαπλές συνδέσεις;
Δεν το νομίζω...
Παλιά δεν γινόταν!

amerzone
21 Μαΐου 2008, 17:35
Εξυπακούεται ότι δεν μπορείς. Γενικώς, όποιος δεν έχει λογαριασμό και χρησιμοποιεί RS, απλώς ματαιοπονεί.

savvasferrari
22 Μαΐου 2008, 02:46
Ε, τότε άντε γεια rapidshare.

freedoom
22 Μαΐου 2008, 04:31
Με αυτή τη σύνδεση:

http://img528.imageshack.us/img528/9275/speedjs1.png κατέβαζα με: http://img87.imageshack.us/img87/508/speed2xu1.png

¶ψογη ταχύτητα, όχι βέβαια αντίστοιχη της σύνδεσης.

smile88
22 Μαΐου 2008, 16:15
Κι εσυ γιατι χρησιμοποιεις ΙΕ ΑΚΟΜΑ(ασχετα αν ειναι το 7!)?:P

tsabasid
22 Μαΐου 2008, 17:27
Η ταχύτητα με την οποία κατεβάζεις από RS έχει να κάνει και με το φόρτο του εκάστοτε δικτύου που χρησιμοποιείς. Από πανεπιστήμιο έχει τύχει να κατεβάζω αρχείο με 13ΚΒ/sec. Ενώ την ίδια στιγμή κατέβαζα άλλο αρχείο με 1.5ΜΒ/sec. Mιλάμε πάντα για premium account.

proview
29 Μαΐου 2008, 16:59

Απειρο? 5 giga την ημέρα είναι στο premium και άμα περάσεις τα 25 σε 5 ημέρες τρώς ban και περιμένεις.Μόλις λήξη ο λογαριασμός σκέφτομαι για megupload η κάποιο άλλο.

dalas9
29 Μαΐου 2008, 17:26
Μια χαρά είναι τα 25Gb, μην κατεβάζετε ότι σκουπίδι κυκλοφορεί. Επιβαρύνετε και το δίκτυο, χωρίς λόγο. :P

savvasferrari
23 Ιουλίου 2008, 03:03
Μήπως είστε από τους τζαμπατζήδες που κατεβάζουν περιστασιακά από το rapidshare (ναι εσάς λέω:P) και δεν θέλουν να εγκαταστήσουν έναν download manager; Αν ναι, τότε διαβάστε πιο κάτω στο post μου.

Το download μέσα από το rapidshare έχει ένα χρονικό πέναλτι 45 δευτερολέπτων. Αν δεν κατεβάζετε με τον jDownloader αλλά με τον browser, μπορείτε να παρακάμψετε το χρονικό περιορισμό πληκτρολογόντως την εντολή javascript:var%20c=0; στην γραμμή διευθύνσεων, αμέσως μόλις εμφανιστεί η αντίστροφη μέτρηση. Αυόματα ο χρόνος θα μηδενιστεί και θα εμφανιστεί η σελίδα για να κατεβάσετε το αρχείο.

Μπορείτε κάλιστα να αυτοματοποιήσετε αυτήν την διαδικασία δημιουργώντας ένα link της εντολής μέσα στο Bookmark Toolbar του Firefox ή στα links του Internet Explorer. Λέω για το Bookmark Toolbar και τα Links, επειδή θα μπορείτε απευθείας να πατάτε πάνω στο link χωρίς να ψάχνετε μέσα στα favorites/bookmarks.

Για να δημιουργήσετε το link, αποθηκεύστε μια οποιαδήποτε σελίδα στο Bookmark Toolbar ή στα Links. Στη συνέχεια κάντε δεξί κλικ πάνω της και επιλέξτε Properties. Αν έχετε Explorer, συμπληρώστε την εντολή στο πλαίσιο URL, ενώ στον Firefox πληκτρολογήστε την εντολή στο πλαίσιο Location και στο πλαίσιο Name δώστε ένα όνομα για το link, όπως π.χ. Rapidshare No Wait Time. Για να δώσετε ένα όνομα στο link του Explorer, απλά κάντε δεξί κλικ κι επιλέξτε Rename. Εφεξής, κάθε φορά που θα εμφανίζεται η σελίδα του RapidShare με την αντίστροφη μέτρηση, πατήστε το link για να την προσπεράσετε ακαριαία.:thumbsup1

gate13
23 Ιουλίου 2008, 03:16
πολυ χρησιμο ....αν και το η3ερα ηδη....και σε καμια βδομαδιτσα 8α γινω prenium οποτε..

Miss_Depp
23 Ιουλίου 2008, 03:31
Wow!!!Thanks;) !Πολύ χρήσιμο:yes: :respect: !Δεν το ήξερα...:oops:

GdSkAtE
23 Ιουλίου 2008, 09:28
Με έφτιαξες τώρα!!!! :D Ευχαριστώ πολύ!!!

108asteri
23 Ιουλίου 2008, 09:55
Ευχαριστώ πολύ ρε Σάββα!!! Μέχρι να ξαναγίνω premium αυτό είναι πολύ χρήσιμο!!!:thumbsup1

fleshextinction
23 Ιουλίου 2008, 10:17
Mε την ταχύτητα τι θα παίζει όμως;;;Τώρα πια οι free users κατεβάζουν με ταχύτητα γύρω στα 50 kb/s :mad: !

jack_sheph
14 Αυγούστου 2008, 18:52
Mε την ταχύτητα τι θα παίζει όμως;;;Τώρα πια οι free users κατεβάζουν με ταχύτητα γύρω στα 50 kb/s :mad: !

Με την ίδια άθλια ταχύτητα :thumbdown
Ο μηδενισμός του χρόνου δεν έχει σχέση με την ταχύτητα που θα κατεβάζεις ενα αρχείο.

savvasferrari
16 Αυγούστου 2008, 14:38
Δυστυχώς πρέπει να γίνει premium!

Tio-Var
12 Ιανουαρίου 2009, 17:43
Και όλοι αυτοί που είμαστε premium και κάναμε χαρές που θα κατεβάζαμε με 50 Gb ανα εβδομάδα είμαστε ξανά στα 25 και άν θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι με πολύ καλή ανάλυση μέχρι να στριψουμε έχουμε περάσει τον περιορισμό.:mad:

Αν δεν ανεβάσει τα gb το Raphidshare δεν αξίζει να είσαι premium τελικά. Τώρα όλα τα αρχεία είναι τεράστια.