PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Μοντέλα DVD/Divx Players και ελληνικοί υπότιτλοι [merged]

pakisantreas
30 Μαρτίου 2006, 05:31
Καλησπέρα παιδιά.Συγχαρητήρια για το site! Έχω κάποια επεισόδια και τα έγραψα όπως είναι μαζί με τα .srt τους σε DVD.Σε .avi μορφή όπως είναι αφού το DVD PLAYER μου πάιζει DIVX και διαβάζει .srt υπότιτλους.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ τους αναγνωρίζει, δεν βγάζει ελληνικά αλλά αλαμπουρνέζικα. Έχει κανείς καμια ιδέα γιατί? Όταν τα γράφω σε DVD μορφή με το VSO δέν έχω τέτοιο πρόβλημα.:clapping:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και συγνώμη για το αρχικό post με κεφαλαία!)

AgiOsAll
30 Μαρτίου 2006, 06:09
Επειδή δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με divx standalone players θα αφήσω
να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Εγώ απλά θα σου πω να ξαναγράψεις όλο
το μήνυμα σου από την αρχή με μικρά (πεζά) γράμματα γιατί απαγορεύονται
τα κεφαλαία από τους κανόνες του site (http://www.greektvsubs.gr/announcement.php?f=8).

Ευχαριστώ και ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημά σου. :wink:

DIMITRAMI
30 Μαρτίου 2006, 14:14
Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, πήγα στις ρυθμίσεις του dvd και έβαλα στις επιλογές γλώσσας να επιλέγει ως αυτόματη γλώσσα υπότιτλων τα ελληνικά.

dimeco
30 Μαρτίου 2006, 14:51
Έχεις δοκιμάσει με άλλες ταινίες αν το Divx player σου υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους? Αν δεν εμφανίζει σε καμία ταινία ελληνικούς υπότιτλους τότε προφανώς δεν υποστηρίζει ελληνικά. Υπάρχει ένα ελληνικό forum πολύ αξιόλογο ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Ειδικεύεται στα firmware updates ορισμένων divx player που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και δεν υποστηρίζουν ελληνικά. Με αυτά τα firmware updates (αν είσαι τυχερός και υπάρχει firmware update για το μοντέλο σου) μπορεί το standalone player σου να διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους. Επίσης διορθώνει και άλλα προβληματάκια όπως να μεγαλώνει τους χαρακτήρες να υποστηρίζει 3 ή και 4 γραμμές υπότιτλων καθώς και άλλα προβλήματα ανάλογα με το μοντέλο.

http://forum.stuff.gr/viewforum.php?f=57

Αν πάλι το player σου το έχεις δοκιμάσει με άλλες ταινίες και υποστηρίζει τα ελληνικά τότε δεν ξέρω τι να σου πω... Στον υπολογιστή φαίνονται κανονικά οι υπότιτλοι?

Και εγώ πάντως έτσι βλέπω όλες τις divx σειρές και ταινίες. Με standalone divx player LG DV 9900 μετά από αναβάθμιση του firmware και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα...

Αν θέλεις γράψε μου πιο πολλές λεπτομέρειες για το πρόβλημά σου μηπως και μπορώ να σε βοηθήσω...

Movie_Man
30 Μαρτίου 2006, 15:29
opos akribos ta eipe o dimeco.LG rules.ki emena to DV 9800 paizei kanonika.mallon o player pou exeis den ipostirizei ellinika.to idio eixa pathei ki ego me ena allon pou eixa parei apo to media markt ta xristougenna kai den mporesa na kano kati mias kai thelei propopiisi to firmware kai kaneis den asxolite.

pakisantreas
31 Μαρτίου 2006, 02:34
Παιδιά ευχαριστώ πολυ! με τα upgrades του standalone player έγιναν όλα κομπλέ! Να είστε καλά.! Keep up the good work!! Thanx!

dimeco
31 Μαρτίου 2006, 02:59
Έτσι από περιέργεια ποιο standalone divx player έχεις και πόσο κάνει?

pakisantreas
1 Απριλίου 2006, 05:30
pioneer DV-575A Πιστεύω οτι πλέον θα το βρεις 100 ευρώ και κάτω.

sateo
31 Αυγούστου 2006, 19:52
filoi mou mou symvenei to ekseis!!
Κanw kapoio .avi se dvd me ypotitlous me to ConvertXtoDvd .kai to dvd tous pezei kanonika!!!
kai enw sto pc exontas kai to .avi kai tous ypotitlous(srt)ston idio fakelo o player to pezei pali kanonika (oi ypotitloi diavazonte)!!
ton idio fakelo ton grafw se dvd(gia oikonomia tria px .avi se ena DVD).oi ypotitloi emafnizonte san kinezika!!!
to DVD player einai ena pioneer DV-380!!!
ps
sto menu tou dvd player exw <el> toys ypotitlous!!!

b_minor23
1 Σεπτεμβρίου 2006, 01:08
Aν καταλαβαίνω καλά, φτιάχνεις ένα Dvd δεδομένων με avi και τους αντίστοιχους υπότιτλους, σωστά; Και μετά, αυτό το Dvd προσπαθείς να το παίξεις στο σταθερό Dvd Player σου, το οποίο προφανώς υποστηρίζει divx.

Aν είναι έτσι, νομίζω ότι απλά το Dvd Player σου δεν υποστηρίζει τους ελληνικούς subs στα divx ή χρειάζεται αναβάθμιση το firmware. Αν πάλι εννοείς ότι κάνεις τα avi dvd με το convertxtodvd, μάλλον φταίει κάτι άλλο.

sateo
1 Σεπτεμβρίου 2006, 02:04
to idio arxeio me tous idious ypotitlous san DVD to pezei kanonika,alla an to valw na peksei prin to kanw \DVD san avi me tous ypotitlous xwria tous vgazei san kinezika!!!

b_minor23
1 Σεπτεμβρίου 2006, 02:09
Είναι αυτό που είπα τότε. Ή το Dvd player δεν υποστηρίζει τους ελληνικούς υπότιτλους ή θέλει αναβάθμιση το firmware (αν όντως θέλει update δες εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1231&highlight=firmware)). Ψάξτο λίγο ;)

sateo
1 Σεπτεμβρίου 2006, 22:53
Loipon to ekana anavathmisi me tou Grufiak ena firmware kai twra einai ola OK!!!
opoios filos to thelei ,an exei to idio provlima me to pioneer tou na mou pei na tou to doso!!einai gia DV-2850/380/383/585/588/686 Pioneer divx players. Thanks for all;)

nikolakiss
24 Οκτωβρίου 2006, 04:01
kalhspera paidia.proto mhnyma kai erothsh.exo katebasei to lost mazi me srt greek subtitles opou sto bs player paizoyn kanonika. otan ta pairnao se dvd kai ta vazo sto divx player moy(philips dvp 3042) oi subtitles bgainoyn me mia korakistikh morfh. kserei kaneis giati ayto?:oops: :oops: :oops:

katsosi
24 Οκτωβρίου 2006, 04:22
Μάλλον το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει υποστήριξη για ελληνικά. Μπες στο site της εταιρίας ή επικοινώνησε μαζί τους για να δεις αν μπορείς να περάσεις κάποιο upgrade για να εμφανίζει και ελληνικούς υπότιτλους.

ps: Καλό είναι να αποφεύγεις τα greeklish και οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι στα ελληνικά.

mikronano
24 Οκτωβρίου 2006, 12:56
Ενδέχεται να φταίει και το character encoding των αρχείων srt. Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα όταν με το avi2dvd πρωτο-μετέτρεψα τα divx σε dvd. Χρειάστηκε να βάλω το σωστό encoding: iso-8859-7 αντί του iso-8859-1. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σε βοηθάει...

thymgreg
24 Οκτωβρίου 2006, 16:19
Δεν φταίνε τα srt. Οι Ελληνικοί υπότιτλοι σε divx είναι πρόβλημα. Έψαχνα για dvd player πριν το καλοκαίρι και δεν βρήκα κανένα που να υποστηρίζει ελληνικά. Πήρα το philips 3010 και κατέβασα firmware για να μπορέσει να δει ελληνικούς χαρακτήρες. Ψάξε στο google να βρεις σε διάφορα forums τι έχουν γράψει, γιατί μόνο έτσι θα βρεις άκρη. (π.χ. ρίξε μια ματιά στο http://board.softpedia.com/lofiversion/index.php/t4061.html ).

nikolakiss
25 Οκτωβρίου 2006, 00:12
παιδια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια .θα δω τη μπορω να κανω

chrysodimi
25 Οκτωβρίου 2006, 15:15
και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το philips 3040 μεχρι που βρηκα ενα πολυ ευκολο προγραμματακι που ενσωματωνει τους srt μαζι με avi και τους κανει σε divx.καντο σε περιπτωση που δεν εχει upgrade για ελληνικα to 3042

mitsakos74
25 Οκτωβρίου 2006, 16:33
Φίλε μου, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το 3042.
Custom firmware δεν έχει βγάλει κανείς ακόμα (έψαξα πολλά forums), μίλησα και
με το customer support της Philips την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν πως
ούτε επίσημο firmware υπάρχει ακόμα για ελληνική γραμματοσειρά.
Οπότε, υπομονή...

nikolakiss
25 Οκτωβρίου 2006, 20:44
και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το philips 3040 μεχρι που βρηκα ενα πολυ ευκολο προγραμματακι που ενσωματωνει τους srt μαζι με avi και τους κανει σε divx.καντο σε περιπτωση που δεν εχει upgrade για ελληνικα to 3042για πες για πες:dance: :dance: :dance:

my_jmail
25 Οκτωβρίου 2006, 22:02
Κατέβασα τελευταίο επεισόδιο των Lost (XviD) και τους αντίστοιχους υπότιτλους και τα έγραψα σε ένα CD.
Το έβαλα στο DVD-player που έχω (Magnavox MDV434) και μπορεί να παίζει DivX με υπότιτλους. Δυστυχώς, ενώ οι υπότιτλοι φαίνονται και ο συγχρονισμός τους είναι τέλειος, εμφανίζονται σαν αλαμπουρνέζικα. Συγκεκριμένα εμφανίζονται ειδικοί λατινικοί χαρακτήρες (a, o , u ... με τόνους, διαλλυτικά κ.α.) αντί για τους ελληνικούς χαρακτήρες.
Στον υπολογιστή με τον Media Player Classic δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται σε άψογα ελληνικά (Συγχαρητήρια στους μεταγλωτιστές).
Ο DVD-player δεν έχει κανένα πρόβλημα με ελληνικούς υπότιτλους σε DVD-video.
Επειδή δεν πιστεύω να υπάρχουν πολλοί με DVD-player Magnavox MDV434, αναφέρω ότι η magnavox είναι θυγατρική της philips. Οπότε αν κάποιος ξέρει κάτι για ανάλογο πρόβλημα σε DVD-player της phillips ας βοηθήσει.

b_minor23
25 Οκτωβρίου 2006, 22:11
Το έβαλα στο DVD-player που έχω (Magnavox MDV434) και μπορεί να παίζει DivX με υπότιτλους. Δυστυχώς, ενώ οι υπότιτλοι φαίνονται και ο συγχρονισμός τους είναι τέλειος, εμφανίζονται σαν αλαμπουρνέζικα. Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα υποψιάζομαι ότι είναι ίδιο όπως παραπάνω. Πιθανότατα ο player σου δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους σε divx αρχεία. Επειδή έχει τη δυνατότητα να παίζει τα συγκεκριμένα αρχεία δε σημαίνει ότι μπορεί να υποστηρίζει και τους ελληνικούς υπότιτλους.

aSMiLoN
25 Οκτωβρίου 2006, 22:13
Oσοι εχουν το Philips DVP3040 και το Serial Number τους ειναι της μορφης XX1AXXXXXXXXXX μπορουν να κατεβασουν το custom firmware του Zavlaka που μου ειχε φτιαξει στο Insomnia εδω:

Philips DVP3040 - firmware update (http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1221564#post1221564)

Επισης μπορειτε να κανετε καποιο request για να δειτε αν μπορει να φτιαξει κατι και για το δικο σας divx player...

chrysodimi
25 Οκτωβρίου 2006, 22:38
avisub λεγεται.
α!!!στο divx player στο pc σου δεν θα φαινονται τοσο καλα οι υποτιτλοι ενω στο dvd player σου θα ναι τελεια οπως στην τηλεοραση.
Αλλο ενα πλεονεκτημα ειναι οτι η γραμματοσειρα εχει μεγεθος 22,ενω στα dvd player που υποστηριζουν ελληνικη γραμματοσειρα τα γραμματα ειναι τοσο μικρα που σε στελνουν κατ ευθειαν στον οφθαλμιατρο.
Θα σου παρει και μονο 1 λεπτο να το κανεις.Ειναι σωτηριο!!!
Καλη τυχη

harmteo
26 Οκτωβρίου 2006, 13:00
apla to sigekrimeno dvd player pou to exo k ego den ipostirizei eksoterikous ellinikous ipotitlous.isos an vreis kapoio update gia to firmware tou player na doulepsei alla mporei na sou xalasei

vagpan
28 Οκτωβρίου 2006, 21:42
"Chrysodimi" το avisub που προτείνεις δουλεύει σε NTSC, (το Αμερικάνικο πρότυπο) και όχι στο PAL που έχουμε στην Ευρώπη!

chrysodimi
1 Νοεμβρίου 2006, 02:48
δυστυχως δεν κανει παντα τη μετατροπη.εχεις κανενα καλυτερο προγραμμα να κανει και τα pal?

vagpan
1 Νοεμβρίου 2006, 03:18
Ναι! Με το VirtualDub μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Έχει γραφτεί και σε άλλα θέματα.
Θ'ανήξεις το αρχείο σου, θα πάς "Video - Filters" και θα κάνεις Add το "TextSub". Είναι φίλτρο που θα στο εμφανίσει εφόσον έχεις εγκατεστημένο το "VobSub".
Επόμενο βήμα να επιλέξεις απο το "Video - Compression" ποιον συμπιεστή θέλεις, (συνήθως βάζουμε τον Divx ή τον Xvid). Εκεί θα πέξεις λίγο με τις ρυθμίσεις για να βρείς το αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί.
Τέλος "File - Save as Avi"......και περιμένεις ανάλογα με τη διάρκεια της ταινίας και τον υπολογιστή σου!

Μη πανικοβληθείς με όσα σου είπα. Δεν είναι τίποτα το φοβερό. Αν το ανοίξεις θα το καταλάβεις. Μπορεί να σε δυσαρεστηθείς επειδή είναι αργό αλλά σου βγάζει καλό video. Τα άλλα που κυκλοφορούν και τελειώνουν σε 5' δεν έχουν καλό αποτέλεσμα στο τέλος.
Εσύ αποφασίζεις!!

tzot
1 Νοεμβρίου 2006, 04:03
Υπάρχει λόγος να γίνει recompress η ταινία και να έχεις απώλεια ποιότητας, όταν υπάρχουν τα xsub αρχεία; Αναζητήστε bmp2xsub, fuse και λοιπά εργαλεία.

chrysodimi
2 Νοεμβρίου 2006, 01:05
thanks vagpan.
θα το δοκιμασω.εχεις κανα λινκ για να κατεβασω αυτο το προγραμματακι?

vagpan
2 Νοεμβρίου 2006, 01:17
http://www.free-codecs.com/VirtualDub_download.htm

Δοκιμάζω και τη λύση του "tzot" αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Αν υπάρξει νεότερο θα στείλω!

http://www.free-codecs.com/VirtualDub_download.htm

Δοκιμάζω και τη λύση του "tzot" αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Αν υπάρξει νεότερο θα στείλω!

chrysodimi
2 Νοεμβρίου 2006, 12:05
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ TΕΛΕΙΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟΙ Ο ΗΧΟΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ.
ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ:
AVI: Variable bitrate (VBR) audio detected. VBR audio in AVI is
non-standard and you may encounter sync errors up to 5952ms when
attempting to extract WAV files or processing the audio in Direct Stream
Copy mode. Full Processing mode is recommended to decompress or recompress
the audio. (bitrate: 121.8 ± 14.7 kbps)
ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

tzot
2 Νοεμβρίου 2006, 12:47
Δυστυχώς, κάνοντας τη διαδικασία μέσα από το VirtualDub, όταν ο ήχος είναι κωδικοποιημένος με VBR και βγάζει αυτό το μήνυμα, πρέπει να κάνεις recompress ΚΑΙ τον ήχο με κάποιο σταθερό bitrate (τυπικά 128 ).

Paratrooper
2 Νοεμβρίου 2006, 18:48
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα.Ειμαι καινουργιο μελος στο Φορουμ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.
Μολις αγορασα ενα DVD Player της Toshiba το sd-261 το οποιο παιζει DIVX και XVID.! Το προβλημα ειναι οτι εβαλα μια ταινεια σε xvid format και τους αντιστοιχους υποτιτλους σε .srt και τους επαιζε κανονικα σε χρονισμο μονο που εβγαζε ακαταλαβιστικους χαρακτηρες.Φταιει το dvd player η το οτι ειναι σε μορφη .srt?
Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε παρα πολυ!!!
Ευχαριστω.
Γιαννης

piroges
2 Νοεμβρίου 2006, 18:54
Το πρόβλημα είναι στην ελληνική κωδικοσελίδα που το δικό σου αδυνατεί να την προβάλει σωστά .
Ψάξε να βρείς αν υπάρχει custom firmware για το δικό σου player .
Ένα καλό σημείο για αυτό είναι το http://dvd.stuff.gr/

Paratrooper
2 Νοεμβρίου 2006, 19:36
Ευχαριστω...

giannis82
1 Δεκεμβρίου 2006, 23:49
Παιδια εγω εχω το εξης μοντελο της Τoshiba:SD-350E το οποιο υποστηριζει divx/xvid αρχεια και οπως ειδα πριν λιγο στο net οτι υποστηριζει διαφορα subs formats.Οταν δοκιμασα να βαλω ενα dvd που ηταν γραμμενο ως data(το prison break season 1 ειναι και καθε επεισοδιο ειναι μεσα σε ενα διαφορετικο φακελο μαζι με τους αντιστοιχους υποτιτλους του, οι οποιοι εχουν την ιδια ονομασια με το avi) οι υποτιτλοι δεν επαιζαν.Τι τους εβαλα πρωτα να διαβαστουν πριν την εναρξη του επεισοδιου,τι κατα την διαρκεια του,τα ιδια-δεν παιζουν.Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν μου βγαινουν "κινεζικα"(οπως γινεται συνηθως στις περισσοτερες υποθεσεις) αλλα με παυλες η underscore.Κατι τετοιο δηλ _ _ _ _ _:lol: Κοιταξα για firmware update και στο official site της εταιριας και σε κανα δυο αλλα, χωρις αποτελεσμα.Μηπως ξερεις κανεις πως λυνεται αυτο η εχει καμμια προηγουμενη εμπειρια με Toshiba?

brazdas
2 Δεκεμβρίου 2006, 01:40
Όταν λες ότι το έγραψες ως date εννοείς την επιλογή (DVD-ROM) ISO έτσι;
Δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση, αλλά αν δοκιμάσεις να το γράψεις ως DVD-Video, μήπως τότε παίξει κανονικά τους υπότιτλους;

firemax7
2 Δεκεμβρίου 2006, 02:15
Όταν λες ότι το έγραψες ως date εννοείς την επιλογή (DVD-ROM) ISO έτσι;
Δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση, αλλά αν δοκιμάσεις να το γράψεις ως DVD-Video, μήπως τότε παίξει κανονικά τους υπότιτλους;

ε ετσι θα παιξει αλλα δεν θα χε νοημα να παρει dvd με υποστηριξη για xvid/divx, δε μπορει να βαλει μια ολοκληρη season σε DVD Video ;)

brazdas
2 Δεκεμβρίου 2006, 02:32
Έχεις δίκιο firemax. Μπορεί να χωρίσει τη σαιζόν σε 2 μέρη ή 3. Να γράψει δηλαδή, 2 ή 3 dvd αντί για ένα.:)

firemax7
2 Δεκεμβρίου 2006, 02:39
;) ναι.. το καλυτερο βεβαια ειναι αυτο που θελει να κανει, να μπορεσει να το κανει να δουλεψουν οι υποτιτλοι στα avi.

Εβγαλες ακρη giannis82? sorry δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ιδεα απο τετοια dvd players.

giannis82
2 Δεκεμβρίου 2006, 14:07
Οχι παιδια τιποτα ακομα.Για το dvd video δεν πρεπει να ειναι το αρχειο vob?Ετσι κι'αλλιως και να το'θελα να το κανω ετσι,πως θα'γραφε το winavivideo converter με τους υποτιτλους μαζι?

XhmikosR
2 Δεκεμβρίου 2006, 14:09
Οχι παιδια τιποτα ακομα.Για το dvd video δεν πρεπει να ειναι το αρχειο vob?Ετσι κι'αλλιως και να το'θελα να το κανω ετσι,πως θα'γραφε το winavivideo converter με τους υποτιτλους μαζι?

Θα σε μαλώσω φίλε Γιάννη:P:P:P

Τσέκαρε εδώ (http://www.greektvsubs.gr/forumdisplay.php?f=65), υπάρχει οδηγός με το Winavi;)

D-Saz
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:27
Ξερει κανείς να μου πει γιατί το συγκεκριμένο player δεν παίζει τους υπότιτλους srt σε ελληνικά;
Εμφανίζονται κινέζικα παρόλο που υποστηριζει 136 γλώσσες και για srt αρχεία.
Ευχαριστώ

Asxetius
19 Φεβρουαρίου 2007, 22:20
Φιλε D-Saz δες την απάντηση, στην ερώτησή μου ποια Pioneer παίζουν ελληνικούς υπότιτλους στα Divx.

Post #44
http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=3231&page=5

Η απάντηση ήταν για τότε που ρώτησα. Τωρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
Οπότε καλύτερα επικοινώνησε με την εταιρία.

Τεχνική υποστήριξη - Κέντρο υποστήριξης πελατών
Βόλου 7 - 18346 Μοσχάτο
Τηλ. 2109554066, FAX. 2104815194
e-mail :swsupport@intersys.gr

powersky
28 Φεβρουαρίου 2007, 23:54
Loipon to ekana anavathmisi me tou Grufiak ena firmware kai twra einai ola OK!!!
opoios filos to thelei ,an exei to idio provlima me to pioneer tou na mou pei na tou to doso!!einai gia DV-2850/380/383/585/588/686 Pioneer divx players. Thanks for all;)

Ένας φίλος ψάχνει firmware για το Pioneer DV 380. Αν μπορούσες να δώσεις κάποιο link για το firmware που χρησιμοποίησες, ή κάποιο νεώτερο.... Ευχαριστώ προκαταβολικά.:thumbsup1

Asxetius
1 Μαρτίου 2007, 02:27
Ένας φίλος ψάχνει firmware για το Pioneer DV 380. Αν μπορούσες να δώσεις κάποιο link για το firmware που χρησιμοποίησες, ή κάποιο νεώτερο.... Ευχαριστώ προκαταβολικά.:thumbsup1

http://www.pioneerfaq.info/english/dv585.php?player=DV-585A&question=Firmwares

powersky
1 Μαρτίου 2007, 19:10
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει official firmware και είναι άδικος κόπος να περιμένουμε κάτι τέτοιο. Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν πρόβλημα κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης? Πόσο πιθανό είναι να κολλήσει το player?

sateo
1 Μαρτίου 2007, 19:19
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει official firmware και είναι άδικος κόπος να περιμένουμε κάτι τέτοιο. Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν πρόβλημα κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης? Πόσο πιθανό είναι να κολλήσει το player?

to exw perasmeno apo ton Augoustoxwris kanena provlima,alla kai na pathene tipota ,milame gia ena montelo twn 60 euro!!!!

powersky
4 Μαρτίου 2007, 22:46
Τελικά η αναβάθμιση έγινε χωρίς πρόβλημα και το μηχάνημα άλλαξε προς το καλύτερο. Πολύ καλή δουλειά. Μακάρι να είχαν και άλλα players την ίδια υποστήριξη.

Σας μεταφέρω τα thanks του φίλου μου!!!

netslaveone
12 Μαρτίου 2007, 00:06
Έχω αγοράσει το DVD του Lidl που ειχε βγαλει πριν 2 χρονια περιπου. Αυτο με το card reader αλλα οχι με το USB (Λυσαξα οταν το ειδα αλλα απο λεφτα 0).
Μπορει ολοι οι φιλοι μου να με κοροιδευαν αλλα οταν αυτοι περιμεναν το Nero Recode εγω εβλεπα το Lost.

Το προβλημα ειναι οτι με αγγλικους υποτιτλους ειμαι ΟΚ αλλα οι ελληνικοι βγαινουν με αλλοκοτους χαρακτηρες. Εχω δοκιμασει καποια φορματ αλλα τιποτα. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι?

earthdog
1 Απριλίου 2007, 19:19
Geia xara,

Phra to Sony DVP-NS36 dvd player, kai prospatho na bro tropo na peraso ta video poy exo kai tis tainies se dvd san file gia na ta blepo ston player.

Exo dokimasei to Super converter, WinAvi, Divx converter.

Metatrepo oti video exo se divx morfh alla kapoia den ta paizei to player

Mporei kapoios na moy pei asfalh settings (p.x. bitrate, poio programma klp) poy mporo na xrhsimopohso gia na kano ta mpg,wmv, klp se divx avi poy na ta paizei to player?

kapoios na boithisei giati exo xalasei kamia 10aria dvd kai den exo bgalei akrh..

Thanks
Elias

P.S. Ektos toy oti den exo brei poythena update firmware gia to en logo mhxanhma.An kapoios kserei kati kai gia ayto as moy to pei...

digekas
2 Απριλίου 2007, 21:31
Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο μοντέλο το έχουν και άλλοι χρήστες για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1231)
Σε ότι αφορά τα δισκάκια εντάξει 25 λεπτά έχουν φτάσει αλλά αμαρτία είναι, για δοκιμές πάντα χρησιμοποιώ επανεγράψιμα.

Asxetius
3 Απριλίου 2007, 01:24
......
Σε ότι αφορά τα δισκάκια εντάξει 25 λεπτά έχουν φτάσει αλλά αμαρτία είναι, για δοκιμές πάντα χρησιμοποιώ επανεγράψιμα......

Πολύ σωστός. :thumbsup1

Τι να πω και εγώ που αγόραζα τα CD-R 3.500δρχ to '95 για να κάνω δοκιμές στο Philips (921.000 χωρίς ΦΠΑ, τιμή χονδρικής) με την καταπληκτική ταχύτητα 2Χ. :grin::grin::grin::grin::grin: