PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πρόβλημα με το LaCinema Premier

arisasv
23 Φεβρουαρίου 2008, 23:01
Φιλαράκια μια ερώτηση: Έχω το LaCinema Premier της LaCie (είναι ένας multimedia σκληρός, για όσους δεν το ξέρουν) στο οποίο μεταφέρω τα video και τα βλέπω απ' ευθείας στην τηλεοράση. Ενώ μου δείχνει τέλεια, μου βγάζει τους υπότιτλους στα αλαμπουρνέζικα. Από αυτούς που ξέρουν το μηχάνημα, γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω;
:cry:

digekas
23 Φεβρουαρίου 2008, 23:12
Δες εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?threadid=14390) :)

ilisepe1
8 Αυγούστου 2008, 09:33
to lacinema den exei KAMIA sxesi me to silverscreen
nai, paizoun ta ellinika sto lacinema:
1) katebazeis to teleuteo firmware pou ipostirizei ellinika apo to www.lacie.com (http://www.lacie.gr) (stin ekdosi 3.10 douleuoun ta ellinika)
2) to kaneis install simfona me tis odigies
3) pas sta settings tou lacinema kai bazeis tin elliniki glosa
3b) se antithesi me to ti lene merikoi, DEN xreiazete na oriseis "megala fonts". gia tin akribia i rithmisi "megala fonts" den douleuei...
4) to .srt file prepei na exei AKRIBOS to idio onoma me to .avi
5) ta .srt files prepei na einai ISO8859-7 (kai OXI unicode, opos lei to manual)

vagelan
24 Σεπτεμβρίου 2008, 16:28
Μήπως θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς πως γίνεται η εγκατάσταση του firmware(αποσυμπίεση επιλογή αρχείων κ.λπ.) γιατί πολλά παιδιά αντιμετωπίζουν προβλήματα.Ευχαριστώ πολυ...

ilisepe1
24 Σεπτεμβρίου 2008, 20:11
Katebase to firmware (zip) apo to site lacie.com.
Kanto extract kai diabase tis odigies.
To mono pou prepei na prosejeis (an kai to lei stis simpliromatikes odigies sto site tous), to update prepei na ginei me tin ejis seira:
1- ntd00fw.bin
2- lacinema_premier_fw.bin

good luck

vagelan
26 Σεπτεμβρίου 2008, 00:07
Ευχαριστώ πολυ ilisepe1!

NIKOSXOND
26 Σεπτεμβρίου 2008, 02:54
καλημερα παιδια,εχω αγορασει κι εγω το LaCinema Premier της LaCie αλλα εχω προβλημα με τους υποτιτλους.Δεν εχω βρει το ISO8859-7 όπως αναφερη ο φιλος πιο πανω ειναι ευκολο να εξηγησης πως γινετε ,που το βρικες??
(ta .srt files prepei na einai ISO8859-7 (kai OXI unicode, opos lei to manual))

ευχαριστω

vagelan
27 Σεπτεμβρίου 2008, 11:11
Oι υπότιτλοι πρέπει να είναι σε μορφή ANSI και όχι unicode όπως γράφει στο manual (ανοίγεις το αρχείο .srt με το notepad και το κάνεις Αποθήκευση Ως ANSI).

vagelan
28 Σεπτεμβρίου 2008, 17:31
Ήθελα να ρωτήσω όταν είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή πώς κλείνει;;;
;;Όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής και τον αφαιρώ από την ασφαλή αφαίρεση συσκευών από τα windows συνεχίζει να δουλεύει και αναγκάζομαι να τον βγάλω από την πρίζα.Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείνω τον υπολογιστή ,αυτός συνεχίζει να δουλεύει...είναι φυσιολογικό αυτό;;;Κάνω κάτι λάθος;;Δεν γίνεται να κλείνει ο δίσκος απλά πατώντας το κουμπί power on/off;;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

tsesme
28 Οκτωβρίου 2008, 11:28
φίλε μου vagelan (αφορά το μύνημα 27-09-08 12:11)

σχετικα με τους υπότιτλους, που πρέπει να είναι ANSI, για μένα δεν ισχύει. δοκίμασα ταινία με ansi ελληνικούς υπότιλους, αλλά εξακολουθεί και τους βγάζει αλαμπουρνέζικα.

any suggestions?

eyxaristw

vagelan
29 Οκτωβρίου 2008, 18:50
Την αναβάθμιση στο Firmware την έκανες;

tsesme
30 Οκτωβρίου 2008, 09:37
Την αναβάθμιση στο Firmware την έκανες;

ναι. σε μερικές ταινιες παίζει τους υπότιτλους ενώ σε μερικές όχι.

qbrain
30 Οκτωβρίου 2008, 12:38
Ήθελα να ρωτήσω όταν είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή πώς κλείνει;;;
;;Όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής και τον αφαιρώ από την ασφαλή αφαίρεση συσκευών από τα windows συνεχίζει να δουλεύει και αναγκάζομαι να τον βγάλω από την πρίζα.Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείνω τον υπολογιστή ,αυτός συνεχίζει να δουλεύει...είναι φυσιολογικό αυτό;;;Κάνω κάτι λάθος;;Δεν γίνεται να κλείνει ο δίσκος απλά πατώντας το κουμπί power on/off;;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ετσι κανει, απλα αποσύνδεσε το usb

εγω βασικά εχω ενα αλλο πρόβλημα αλλά δεν νομίζω οτι μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, (έστειλα και στην lacie μαιλ αλλα απάντηση ακόμα περιμένω) σε παρά πολλά αρχεία video οταν το παω λιγο μπροστά η λιγο πίσω, η οταν χρησιμοποιώ το "GO TO" μου κολλάει και πρέπει να το βγάλω απο την πρίζα, το θέμα ειναι οτι το κάνει σε παρά πολλά αρχεία

σε εσάς γίνεται αυτό?? και επίσης οταν στον υπότιτλο υπάρχει Ά (τονισμένο κεφαλαίο) βγάζει μονο τον τόνο, χωρίς το Α, αυτο δεν με νοιάζει και πολυ, αλλα το κόλλημα ειναι ενα θεμα!

άσχετο, αλλα θεϊκό!!

στο αρχικό μενού εκει που είναι οι φωτογραφίες γράφει "Φωτογραψιες" :lol:

georgetilemaxos
4 Νοεμβρίου 2008, 20:21
Παιδες γεια σας! Γραφω πρωτη φορα στο Forum κ δεν ειμαι πολυ σχετικος με τους Η/Υ! Ειχα κ εγω ενα τετοιο μηχανημα κ ειχα επισης προβλημα με τους υποτιτλους.Καταφερα να το κανω να δουλεψει...Τα βηματα που ακολουθησα: 1.κατεβασα την εκδοση 3.10Ε απο το site της εταιριας.Απο την αγορα του το

μηχανημα ειχε την 3.7, κ μετα αποσυμπιεσα το αρχειο!

2.απο το φακελο αποσυμπιεσης πηρα το αρχειο Lacinema premier fw. και το αντεγραψα στο φακελο update του μηχανηματος,αφου πρωτα το συνδεσα με την TV.
3.Απο τον browser του μενου βρισκεις το αρχειο αυτο και ο.κ!
4.Αρχιζει το update.Μολις ολοκληρωθει το βγαζουμε απο την μπριζα!
5.Το ξανασυνδεουμε στο ρευμα κ απο το setup επιλεγουμε τα ελληνικα!
6.Οσον αφορα την ταινια, οι υποτιτλοι πρεπει να εχουν την μορφη ANSI.Την μετατροπη την εχω κανει με το Νotepad που ειναι δωρεαν.Προσοχη στην αποθηκευση των υποτιτλων που μετατρεπουμε! Ως ονομα αρχειου αφηνουμε το ιδιο και στο Αποθηκευση ως: επιλεγουμε το text files (*.txt) ! Στην ερωτηση για αντικατασταση παταμε ο.κ!
7.Μετα ολοκληρο το φακελο(με το αρχειο AVI και τους υποτιτλους που εχουμε μετατρεψει) τον αντιγραφουμε στον σκληρο του μηχανηματος!

Αυτα εκανα και δουλεψε!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Υ.Γ:Δουλευω με vista:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1

evagouts
21 Δεκεμβρίου 2008, 02:16
γεια σας παιδια και καλές γιορτές.
μόλις απέλτησα κι εγώ αυτό το εργαλείο, αλλά η ιστορία με
τους υπότιτλους μ' έχει τσατίσει, καθώς παρα τα firmware updates,
αποτέλεσμα 0-0=0. Δοκίμασασ όλες τις συνταγές που προτείνατε,
αλλά ούτε καν τους βλέπει το μηχάνημα.
Παιδια, δωστε λύση, plz!!!

litsaki73
21 Δεκεμβρίου 2008, 17:34
καλησπερα παιδια!! Εχω αγορασει το lacie lacinema 500gb και αντιμετωπιζω ενα προβλημα. οταν το συνδεω με το usb μου βγαζει μηνυμα ¨αγνωστη συσκευη¨.και φυσικα δεν εμφανιζει εικονιδιο στο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ. αυτο βεβαια δεν το κανει παντα. ειναι φορες που αναγνωριζει κανονικα και εμφανιζεται. τι μπορει να σημαινει αυτο?? αν καποιος εχει καμια ιδεα....

evagouts
21 Δεκεμβρίου 2008, 20:07
Αυτο μαλλον σημαινει πως η θυρα θα αντιμετωπιζει καποιο προβλημα,
αν και ειναι αληθεια πως και το μηχανακι κανει "νουμερα". Ειναι η μπροστινη που σου προκαλει προβλημα; Παντως δοκιμασε στις πισω θυρες και λογικα δεν θα εχεις προβληματα (το ιδιο ισχυει και για τη δικια μου μπροστινη USB θυρα και με αλλες τετοιες συσκευες - flash drives, κλπ.)

georgetilemaxos
22 Δεκεμβρίου 2008, 01:24
Καλησπέρα παιδιά!Όσον αφορά το θέμα που συζητάτε,προσθέτω ότι,όντως το μηχάνημα είναι πολύ <<ευαίσθητο>> και κολλάει πολύ εύκολα όταν γίνεις ιδιαίτερα απαιτητικός!Σε μενα κολλησε μια φορα οταν το συνδεσα πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο ρευμα!Γι' αυτο απο τοτε κανω ακριβως το αντιθετο!

evagouts
22 Δεκεμβρίου 2008, 18:32
Παιδια καμια βοηθεια με το θέμα των υποτίτλων; Ξεχασα να προσθεσω πως το δικο μου μηχανημα ουτε καν βλεπει τα αρχεια υποτιτλων, και δοκιμασα Unicode & ANSI. Και format του έκανα και παλι τζιφος! Αμα ηξερα απο πριν οτι θα μου εκανε τετοιο χουνερι με τους subs δεν θα το έπαιρνα το μηχανακι παρα την ελκυστικη του τιμη (110 Euro)

lover_gr
26 Ιανουαρίου 2009, 21:47
Παιδες διαβασα ολα αυτα που εχετε γραψει και εχω το εξης προβλημα δεν μου κανει instal το update εκανα format μυπως ειχε κολησει τπτ αλλα τσαμπα ο κοπος καμια ιδεα- προταση για το τι να κανω?

alexxx11
15 Φεβρουαρίου 2009, 23:39
Καλησπερα
εχω δοκιμασει σχεδον οσα εχω διαβασει στο φορουμ ...
κωδικοποιηση σε ainsi, unicode, utf-8 ...εχω φτιαξει και φακελο Font στο Update και εχψ βαλει γραματοσειρα εκει μεσα ελληνικη ...
εχω κατεβασει και το firmware 1.10 ...
δεν γινεται τιποτα ομως .. ακομα δεν μπορω να παιξω τους ελληνικους υποτιτλους ...
please help !!!
:)

NEXTNEXT
20 Οκτωβρίου 2009, 16:47
παιδες μια απορια γιατι δεν βρισκω ακρη
αγορασα το lacie cinema record
και δουλευω με mac

το αναβαθμισα με το τελευταιο firmware
αλλα ελληνικους υποτιτλους δεν βλεπω.(τα ονοματα ειναι ακριβως τα ιδια)

καμμια ιδεα;

ευχαριστω

YOSHIMITSU
31 Μαρτίου 2011, 14:57
Επαναφέρω στην ζωή το παρόν θέμα, γιατί το firmware update δεν υπάρχει πια στο επίσημο site της Lacie και δυστυχώς ούτε κάπου στο διαδίκτυο. Επειδή ταλαιπωρήθηκα να το βρω, δεν θα ήθελα κάποιος που το αναζητάει να αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Τα αρχεία είναι τα γνήσια και 100% λειτουργικά καθώς τα εφάρμοσα επιτυχώς στον δικό μου δίσκο (Lacinema Premier 500GB) πρόσφατα και μάλιστα επάνω από το 3.11Κ (κορεάτικο) που είχα δοκιμάσει πριν από αυτό, οπότε μπορείτε να προχωρήσετε στην χρήση τους χωρίς φόβο και πάθος. Μετά την εφαρμογή του lacinema_premier_fw.bin θα πρέπει να βλέπετε απροβλημάτιστα τους Ελληνικούς υποτίτλους.

1. Αναφέρουν ως απαραίτητο να γίνει πρώτα εφαρμογή του ntd00fw.bin και μετά του lacinema_premier_fw.bin. Δεν γνωρίζω γιατί είναι απαραίτητο αυτό, καθώς το πρώτο αρχείο ουσιαστικά φέρει το FW update της έκδοσης 3.08 που δεν υποστηρίζει Ελληνικά. Άρα είναι σαν να περνάτε διαδοχικά δύο διαφορετικά firmwares, δεν γνωρίζω γιατί κρίνεται αυτό απαραίτητο, αλλά αφού το γράφει η εταιρεία στο αντίστοιχο αρχείο οδηγιών, δεν βλάπτει να ακολουθήσουμε τις εντολές της.

2. Η διαδικασία είναι: αποσυμπίεση των αρχείων στον Η/Υ σας. Μεταφορά των *.bin αρχείων στον κατάλογο updates του δίσκου. Σύνδεση του στην τηλεόραση σας. Από τον browser, επιλέγετε το αρχείο και το εκτελείτε. Γράφει erasing (0~100%) / writing (0~100%) / verifying. Μετά το πέρας της διαδικασίας, εμφανίζεται το αντίστοιχο μήνυμα της επιτυχούς επιβεβαίωσης ενημέρωσης του σκληρού σας δίσκου και σας προτρέπει να τον κλείσετε. Αυτό δεν είναι δυνατόν από τα κουμπιά του δίσκου ή του χειριστηρίου, θα πρέπει οπωσδήποτε να τον βγάλετε από την πρίζα. Είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό ΠΡΟΣΟΧΗ, όμως μόνο αφού σας βγάλει το αντίστοιχο μήνυμα.

3. Προσοχή, επίσης όπως αναφέρθηκε ήδη η μορφή των υποτίτλων ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε ANSI και φυσικά να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο και να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα μ το αντίστοιχο αρχείο βίντεο.

4. Επίσης, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ κρίνεται να αλλάξετε την γλώσσα των μενού στην Ελληνική, καθώς στην Αγγλική δεν εμφανίζει σωστά τους υποτίτλους.

Αυτά από μένα, καλή τύχη.

http://www.mediafire.com/?xxoif2f5li5cvxd

LaCinema Premier Firmware Update 3.10
Ημερομηνία έκδοσης: 10 Απριλίου 2008

Please update the following firmware sequentially:
1- ntd00fw.bin < αυτό είναι το 3.08 FW που δεν έχει Ελληνικά, δεν γνωρίζω γιατί πρέπει να περαστεί πρώτα.
2- lacinema_premier_fw.bin < αυτό είναι το 3.10Ε με την υποστήριξη των Ελληνικών υποτίτλων και μενού

Changes:
Added Polish, Greek languages

Bug fixes:
Access Movies, Music and Pictures folder using respective remote control shortcut buttons

ID 10124

Υ.Γ.: για να φαίνονται τα Ελληνικά πρέπει να σώζονται από τον editor σε μορφή ANSI και φυσικά να έχετε ενεργό στο μενού την Ελληνική γλώσσα.

UPDATE READ ME FIRST

ENGLISH

The LaCie LaCinema Premier allows you to update the firmware of the device by reading firmware binary codes which are located in the update folder. To update the firmware:

Go to www.lacie.com/support and click on the Downloads link.

- Select the most recent LaCinema Premier firmware download.
- Connect your LaCinema Premier to your computer.
- Drag the firmware file you just downloaded into the Update folder on the LaCinema Premier.
- Disconnect the LaCinema Premier from your computer and connect it to your TV.
- Go to Browser view from the main menu. Select the Update folder and press the OK button to open it.
- Select ‘lacinema_premier_fw.bin’ file and press the OK button. The firmware update will begin.
- When the firmware update is completed at 100% and shows “Power off player …”, power off LaCie LaCinema Premier by disconnecting the AC adapter jack on the back of the product.
-Reconnect the power jack and power on the LaCie LaCinema Premier to restart the product using the new firmware.