PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Hχεία PC ή Home Cinema;

geo_gar7
16 Μαρτίου 2008, 13:27
Γεια χαρά παιδιά! Εδώ κ λίγες μέρες ψάχνω να βρω ηχεία για το PC μου. Είχα καταλήξει στα TEAC XT- 5 μιας κ έχουν σχετικά καλή τιμή (100 ευρώ), ισχύ (95 Watt RMS) κ διαθέτουν κ ασύρματο χειριστήριο το οποίο θεωρώ απαραίτητο. Μετά όμως σκέφτηκα ότι με λίγα παραπάνω χρήματα θα μπορούσα να αγοράσω ενα ΗΟΜΕ CINEMA 5.1 ίσης ή κ μεγαλύτερης ισχύος έστω κ με 50 ευρώ παραπάνω, για να τα συνδέσω με το PC. Κατέληξα λοιπόν στο THOMSON DPL-914 VT BLACK, στο LG 362ST κ στο PHILIPS HTS3154.
- Εσείς τι θα μου προτείνατε ανάμεσα στα ηχεία για PC κ το ΗΟΜΕ CINEMA?
- Κ αν ναι στο ΗΟΜΕ CINEMA, ποιό από τα τρία? Υποστηρίζουν ελληνικούς srt υπότιτλους τα 3 παραπάνω μοντέλα? (το THOMSON δεν ξέρω, τα μοντέλα της LG νομίζω ναι - για τοPHILIPS γράφει στην κριτική για τα DVD players ότι “υποστηρίζει λίγο δύσκολα ελληνικούς υπότιτλους out of the box”, χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί με το λίγο δύσκολα...)
Ελπίζω να μην σας κούρασα. Όποιος έχει άποψη για το θέμα ή οποιαδήποτε άλλη προταση, παρακαλώ να μου απαντήσει. Ευχαριστώ!

mefisto26
16 Μαρτίου 2008, 13:42
Εγω θα σου πρότεινα με μεγάλη ευκολία να προτιμήσεις τα 5.1 ηχεία για τον υπολογιστη.
Αν εχεις και μια καλή οθόνη στον υπολογιστή σου θα είσαι μια χαρά.
Δεν αξίζει να δωσεις τοσα λεφτα για Home Cinema. Η απόδοσή τους θα είναι απαράδεκτη.
Δυστυχώς για να πάρεις ένα καλό Home Cinema θα πρέπει να σκάσεις πολύ περισσότερα. Η ιδανική λυση θα ήταν να αγοράσεις έναν τελικό ενισχυτή που θα έχει και όλες τις απαραίτητες εισόδους-εξόδους και ξεχωριστά τα ηχεία και το dvd-player.
Οσον αφορα για το αν τα συγκεκριμένα μοντέλα υποστηρίζουν Ελλ. υπότιτλους μπορείς να κοιτάξεις το θέμα του φίλου Asxetius ΕΔΩ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=3231)

Εγώ πάντως που έχω 5.1 ηχεία στο pc μου, μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
:)

geo_gar7
16 Μαρτίου 2008, 14:19
Έχω αρχίσει να κάνω μία αναβάθμιση στα περιφερειακά του PC. 'Ετσι πριν λίγες ημέρες άλλαξα την παλιά CRT 17άρα οθόνη μου κ πηρα την 20άρα LG 207WT (τεράστια διαφορά) κ τώρα θέλω να παρω κ ηχεία (5.1 κ ασύρματο χειριστήριο απαραίτητο για μένα). Στην αρχή αρχή έψαχνα για LOGITECH, μάρκα που εμπιστεύομαι, αλλά πακέτο με ασύρματο χειριστήριο πάει πολύ ακριβά. Έτσι κατέληξα στα TEAC XT-5 (δεν με τρελαίνει η εμφάνιση τους, δεν ξέρω κάποιον που να τα έχει κ να μου πει γνώμη, αλλά πιστεύω πως η ΤΕΑC είναι αξιόπιστη εταιρεία). Πάντως σε ευχαριστώ πολύ-ήσουν κατατοπιστικός! :)

gtrig
16 Μαρτίου 2008, 15:03
Προτείνω Creative Inspire Τ7900 7.1, με 99 ευρώ, έχω τα ακριβώς προηγούμενα εδώ και 4 χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο. Καταπληκτικός ήχος, πεντακάθαρο σήμα, τρομερά εφέ και ένταση που κάνει ένα σπίτι να "τρίζει". Μπορείς να τα δεις εδώ:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977637&product=668397

orion_rs
16 Μαρτίου 2008, 15:16
prosfata phra ta logitech 5:1 mono me 66 euro.Ta exw syndesei me ps3 kai einai tromera!!!poly kalos hxos!!!

birginioss
16 Μαρτίου 2008, 15:16
gtrig τα ιδια εχω κι εγω...
Ειναι εκλπηκτικα ηχεια..
Βεβαια εγω τα ειχα παρει πριν 2 χρονια 140?...
Φοβερα..Μαζι με μια καλη καρτα ηχου θα απολαμβανεις μουσικη και στις ταινιες απιστευτο surround...

geo_gar7
16 Μαρτίου 2008, 17:54
Nαι έχω κ τα Creative Inspire Τ7900 7.1 υπόψιν μου. Βέβαια δεν έχουν ασύρματο χειιστήριο. Όμως μπορείς να το αγοράσεις ξεχωριστά-δες επίσημο site της CREATIVE το wireless remote I200. Τα TEACXT- 5 που είναι 5.1 στην ίδια περίπου τιμή, έχουν περίπου την ίδια ισχύ (95 Watt RMS) κ διαθέτουν κ ασύρματο χειριστήριο.

Stelth28
16 Μαρτίου 2008, 18:55
phillips einai kalo kai ypostirizei greek srt alla dose kati parapano an pareis home cinema kai to syndeis kai me tv ama laxei !!!!

birginioss
16 Μαρτίου 2008, 19:19
Τα TEACXT- 5 που είναι 5.1 στην ίδια περίπου τιμή, έχουν περίπου την ίδια ισχύ (95 Watt RMS) κ διαθέτουν κ ασύρματο χειριστήριο.

Απο ποιοτητα ηχου ομως;;

Μη κοιτας μονο Watt...

digekas
16 Μαρτίου 2008, 20:45
H Creative είναι γνωστή για την ποιότητα της, και εγώ με τα ηχεία μου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (για τα δεδομένα του pc). :)

Tigran
16 Μαρτίου 2008, 20:59
Όπως και ειπαν και τα παιδιά παραπάνω, για να πάρεις ενα καλό Home Cinema πρέπει να σκάσεις πολλά λεφτά και μάλιστα δεν αρκει μονο ενα καλό HC, αλλά χρειάζεται και ενας καλός ενισχυτής.

Από εκει και πέρα, εγω θα σου πρότεινα να πάρεις ή Creative ή Logitech ηχεία, με τη δεύτερη να αποτελεί σαφώς καλύτερη επιλογή(αλλά και πιο ακριβή).

geo_gar7
17 Μαρτίου 2008, 01:14
Σίγουρα LOGITECH κ CRΕATIVE είναι κορυφαίες εταιρείες σε ηχεία PC κ όχι μόνο...Ευχαριστώ πολύ παιδιά! θα δω τι θα κάνω τελικά. Πάντως με βοηθήσατε πολύ.:thumbsup1

manost
19 Ιουλίου 2008, 14:44
Για να μην ανοίγω καινούριο thread.
Θέλω να κάνω το εξής: έχω συνδεδεμένο τον η/υ στην tv και βλέπω εκεί ταινίες κάθε τύπου (divx, xvid, 720p κ.α)
Τί ενισχυτή + ηχεία θα μπορούσα να πάρω για να έχω 5.1;
Αν ο η/υ έχει κάποια κάρτα ήχου με έξοδο 5.1 (πχ. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977761&product=797014) τότε είμαστε εντάξει ή δεν αρκεί μόνο αυτό;
Και το κύριο θέμα είναι αν θα μπορώ αργότερα που θα πάρω ένα bluray player (όχι για η/υ, αλλά φέτα για tv) να το συνδέσω και αυτό παράλληλα με τον η/υ στον ενισχυτή για 5.1

mamra_best
20 Ιουλίου 2008, 15:01
manost με μια κάρτα 5.1 και ηχεία 5.1 (όπως αυτά (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977637&product=911631)) μπορείς να έχεις 6κάναλο ήχο, σε αρχεία που έχουν ac3 6κανάλο πάντα. :grin:

Είναι η πιο φθηνή λύση νομίζω (η συνδεσμολογία, όχι τα συγκεκριμένα ηχεία), έχουν καλή ένταση και ένα wooferακι που ρυθμίζεις τα μπάσσα μαζί με την ένταση. Συνήθως έχουν και μια line-in (mini-jack) για να παίζουν 2κάναλο ήχο από διάφορες πηγές. Και με ενσωματωμένο ήχο 5.1 στη μητρική δουλεύουν συνήθως. Αν τα αγοράσεις, δοκίμασε το (αν έχεις 5.1 ήχο στη μητρική) και μετά βλέπεις αν θα χρειαστείς επιπλέον κάρτα. Φυσικά, υπάρχουν και ακριβότερες επιλογές με καλύτερα αποτελέσματα, ανάλογα με τις απαιτήσεις πάντα.

Μάλιστα στα δικάναλα αρχεία ήχου (mp3 κτλ), αν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις, θα έχεις ήχο και από τα πίσω ηχεία (rear δηλαδή), και θα ακούγεται ότι ακούς και από τα μπροστά.

Για το Blu-Ray που αναφέρεις, τα πράγματα περιπλέκονται λίγο, είναι ανάλογα με τη συσκευή που θα αγοράσεις. Αν επιλέξεις την παραπάνω λύση, για να έχεις 6κάναλο σε αυτά τα ηχεία, μάλλον θα πρέπει να έχει αναλογική 6κάναλη έξοδο, κάτι σαν και αυτό (http://techblog.gr/bluray/sony-bdp-s300/) δηλαδή.

Για καλύτερο ενισχυτή (που δέχεται ήχο από H/Y αναλογικά και ψηφιακά) και έχει ψηφιακές εισόδους για να δέχεται ήχο ψηφιακά από Blu-Ray players κτλ, και να αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση του AC3, δεν γνωρίζω να προτείνω, σίγουρα είναι πιο ακριβή σαν λύση αλλά έχεις περισσότερες επιλογές.

Για παράλληλη σύνδεση Blu-Ray και Η/Υ δεν γνωρίζω κάτι, μου φαίνεται λίγο περίπλοκο πάντως (για ψηφιακό σήμα) αν πρέπει η αποκωδικοποίηση του ήχου να γίνει στον Η/Υ και μετά να το στέλνει στα ηχεία.