PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πώς γίνεται ο ... να είναι ένας από τους Oceanic 6; ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS

grabgr
21 Μαρτίου 2008, 20:06
[/URL]Επιβεβαιώθηκε λοιπόν οτι o Ααρών είναι ένας από τους Oceanic Six.

Είδα ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα στο [URL="http://www.lostpedia.com/wiki/Oceanic_6"]Lostpedia (http://www.lostpedia.com/wiki/Oceanic_6):

"How do 8 crash survivors, 2 deaths, and 1 birth yield an Oceanic 6?"

Θυμίζω οτι ο Τζακ στο δικαστήριο της Kate λέει οτι από την συντριβή σώθηκαν 8 από τους οποίους οι 2 απεβίωσαν.

Hint: Αφού ο τίτλος του θέματος περιέχει την ένδειξη "Spoilers" νομίζω δεν χρειάζεται να βάζουμε spoiler tags.

lola77
21 Μαρτίου 2008, 20:12
Χαίρομαι που πονοκεφάλιασαν κι άλλοι σχετικά μ'αυτό, νόμιζα πως μόνο εμένα δε μου βγαίνανε τα νούμερα!

xifomaxos
21 Μαρτίου 2008, 20:20
Δεν ξέρει ο Jack μαθηματικά;

grabgr
21 Μαρτίου 2008, 20:26
Δεν ξέρει ο Jack μαθηματικά;

Μή βάζεις ιδέες στους σεναριογράφους. :lol::lol::lol:

smile88
21 Μαρτίου 2008, 20:43
Μωρε,επισημο και να ειναι,εγω διαφωνω.Ας τους λενε Οσεανικ 5...
Βεβαια μετα απο το 4x08,μπορει να ειναι και ο Γουολτ!:???:

xifomaxos
21 Μαρτίου 2008, 21:23
Οι Oceanic 6 είναι Jack, Kate, Hurley, Sayid, Sun, Aaron επιβεβαιωμένο και από το τελευταίο podcast των παραγωγών μετά το 4Χ08.
Επομένως ο Jack δεν ξέρει μαθηματικά, γιατί αν επιβίωσαν υποτίθεται 8 τότε θα πέθαναν 3. Προφανώς δεν έχει κάποια σημασία, απλώς ειπώθηκε για να γίνει η ιστορία πιστευτή...

Krasas
21 Μαρτίου 2008, 21:41
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα;
Η Kate αποκλείεται να παρουσιάζεται στο δικαστήριο ως η ετοιμόγενη που έβγαλε τον Τζακ στην στεριά και περιποιήθηκε τους πάντες. Δεν είναι νορμάλ αυτά.
¶ρα: στους οχτώ είναι και ο Aaron. Τώρα πως και γιατί εμφανίζεται σαν γιος της είναι άλλο ευαγγέλιο.

lostmymind
21 Μαρτίου 2008, 22:32
Ο Τζάκ λέει.
Σώθηκαν 8 και κολύμπησαν στην στεριά.
ΔΥΟ δεν τα κατάφεραν.
8-2=6
Αρα αφού 2 δεν τα κατάφεραν μένουν 6.
6 λοιπόν σώθηκαν.
Τα λέω αυτά για να εμπεδώσουμε τα νούμερα.
Τώρα.
Ο Ααρών κολύμπησε?
Όχι.
Αφού δεν κολύμπησε δεν συμπεριλαμβάνεται στους 6.
Για να συμπεριληφθεί θα έπρεπε:
Η να αναφερθούν 7 επιζήσαντες που εξ αυτών πέθαναν 2 μένουν 5 + τον μετά γεννηθέντα Ααρών = 6, η 8-3=5+Ααρών= 6.
Τα άλλα είναι μπαρούφες και θα το διορθώσουν κάποια στιγμή με άλλο τρόπο.
Η πρώτη φορά θα είναι, η, η τελευταία.

grabgr
21 Μαρτίου 2008, 22:39
Τώρα πως και γιατί εμφανίζεται σαν γιος της είναι άλλο ευαγγέλιο.

Αμ δεν είναι. Η μόνη λογική εξήγηση που θα μπορούσε να υπάρχει ώστε να μετριέται ο Ααρών στους 6 είναι να γνωρίζει ο κόσμος οτι πρόκειται για τον γιό της Κλαιρ τον οποίο γέννησε στο νησί ενώ εκείνη δεν επέζησε. Αν είναι έτσι όμως, πως μπορεί να επιτράπηκε στην Κειτ να έχει την κηδεμονία του, να τον παρουσιάζει ως γιό της και εκείνος να την φωνάζει μαμά;

Τα άλλα είναι μπαρούφες και θα το διορθώσουν κάποια στιγμή με άλλο τρόπο.

Με ποιόν τρόπο; Λέτε να μας δείξουν κανένα fb του Jack παιδάκι να δυσκολεύεται στην αφαίρεση, που λέει και η ξιφομάχος; :lol::lol::lol:

lostmymind
21 Μαρτίου 2008, 23:10
Όχι.
¶κου πώς έγινε.
Η Κειτ είχε φούσκωμα. Νομίζανε ότι είναι από τα πολλά παπαγιας.
Ήταν όμως έγκυος.
Όταν γυρνούσαν με το καράβι ο 6ος την ώρα που πάταγε στον μόλο πέθανε από την συγκίνηση.
Εκείνη την ώρα πετάγεται από το νερό ένας καρχαρίας τους τον βουτάει από τα χέρια και τρώει τον πεθαμένο.
Η Κέιτ ταράχτηκε στην θέα του γεγονότος και από την τρομάρα απέβαλε στην στιγμή.
¶ρα πόσοι βγήκαν στο νησί που είπε ο Τζακ? 8-2=6
¶ρα πόσοι γύρισαν στην στεριά στον πολιτισμό?
6-1(πεθαμένος στον μόλο)=5+1(Ααρών)=6
Κατάλαβες τι είπανε στον κόσμο, η να κάνω άλλο σενάριο γιατί αυτό είναι πολύ Lost?

Krasas
21 Μαρτίου 2008, 23:25
Λοιπόν είναι οριακό και ίσως αστήριχτο αλλά...μου καρφώθηκε η εντύπωση ότι στον τύπο πουλήθηκε ένα ρομάντζο ίσως και γάμος; μεταξύ Kate και Jack.
Εξού και η ερώτηση:
- Do you love miss Austin?
- Not any more.

Αν υποθέσουμε στο ψεύτικο στόρυ ότι η Claire βγήκε στη στεριά, ετοιμόγενη, γέννησε, πέθανε και το μωρό το πήρε ο Τζακ ως next of kin. Αυτό θα δικαιολογούσε γιατί ο Aaron κατέληξε στην Kate. ε; ε;

sangreaL
21 Μαρτίου 2008, 23:28
ρε παιδιά τι λέτε; ο michael δεν μετράει σαν oceanic 6 αφού δεν είναι επίσημα επιζών. Τόσο δύσκολο είναι να το σκεφτείτε; :p :)

lostmymind
21 Μαρτίου 2008, 23:41
Λοιπόν είναι οριακό και ίσως αστήριχτο αλλά...μου καρφώθηκε η εντύπωση ότι στον τύπο πουλήθηκε ένα ρομάντζο ίσως και γάμος; μεταξύ Kate και Jack.
Εξού και η ερώτηση:
- Do you love miss Austin?
- Not any more.

Αν υποθέσουμε στο ψεύτικο στόρυ ότι η Claire βγήκε στη στεριά, ετοιμόγενη, γέννησε, πέθανε και το μωρό το πήρε ο Τζακ ως next of kin. Αυτό θα δικαιολογούσε γιατί ο Aaron κατέληξε στην Kate. ε; ε;
krasas με τι κόλλα φτιάχνεσαι? UHU?
:P

Krasas
21 Μαρτίου 2008, 23:57
krasas με τι κόλλα φτιάχνεσαι? UHU?
:P

Με αναθυμιάσεις από μαρκαδόρο φροντιστηρίου. :lol: :lol:

sarasker
22 Μαρτίου 2008, 00:08
Μην παίρνετε κυριολεκτικά τα λόγια του Jack. Εκεί που λέει ότι κολύμπησαν οι 8 εννοεί 7 και με τον άαρον 8. Προφανώς το είπε έτσι για λόγους συντομίας μιας και είχε πει την ιστορία πάρα πολλές φορές και όλοι ξέρανε τι έγινε...

lostmymind
22 Μαρτίου 2008, 00:20
Με αναθυμιάσεις από μαρκαδόρο φροντιστηρίου. :lol: :lol:
Καλά θα χτυπάς κάτι time travel με αυτά κάτσε καλά ε?
Για να μην είμαστε και off topic μάλλον δεν θα μπορούσε να πάει μάρτυρας σε δίκη σύζυγος φαντάζομαι.
Πάμε πάλι στην ......
Και η logo κάνει δουλιά αλλά θέλει προσοχή γιατί κολλάει το σωληνάριο στην μύτη αν δεν προσέξεις και ..αματα μετά.

Μην παίρνετε κυριολεκτικά τα λόγια του Jack. Εκεί που λέει ότι κολύμπησαν οι 8 εννοεί 7 και με τον άαρον 8. Προφανώς το είπε έτσι για λόγους συντομίας μιας και είχε πει την ιστορία πάρα πολλές φορές και όλοι ξέρανε τι έγινε...

Ναι του είχαν φορέσει και βατραχοπέδιλα του μικρού για να τους προφτάνει στο κολύμπι.
:)

Krasas
22 Μαρτίου 2008, 00:25

Όχι ο δικηγόρος της αργότερα λέει ρητά στην δικαστή (εκεί που συζητάνε την ποινή) ότι η Κεητ είναι ηρωίδα γιατί έσωσε τις ζωές άλλων 5 ατόμων.

sarasker
22 Μαρτίου 2008, 00:34
Ναι του είχαν φορέσει και βατραχοπέδιλα του μικρού για να τους προφτάνει στο κολύμπι.

Προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω και θα προσπαθήσω να το πω με πιο απλά λόγια. O Jack είχε πει την ιστορία καμιά εκατομμύρια φορές. Λέει ότι μόνο 8 επιβιώσανε της σύγκρουσης. Σε αντίθεση με σένα, ο Jack μετράει τον ¶αρον ως επιζήσαντα αυτής της σύγκρουσης. Δεν είπε ότι κολύμπησε το μωρό, είπε ότι πέσανε στην θάλασσα. Κολύμπησε η κλαιρ, γέννησε και μετά κάπως πέθανε.

krasas μέσα σαυτούς τους 5 περιλαμβάνεται και ο ¶αρον.

lostmymind
22 Μαρτίου 2008, 00:40
Λογικό ακούγεται.
Αν και δεν ξέρω αν θα μπορούσε να στέκει το ότι πέθανε η μητέρα και την θέση της στο μέτρημα την πήρε το παιδί της.
Θα μπορούσε να το είχαν διατυπώσει κάπως διαφορετικά πιστεύω.
Μπορεί να παίζει όμως έτσι το σενάριο πράγματι.

Krasas
22 Μαρτίου 2008, 00:47
Ναι αλλά γιατί το μωρό το παίρνει η Kate τελικά;

eltsiko
22 Μαρτίου 2008, 00:50
Το προηγούμενο avatar ήταν πιο ζαλιστικό ρε lostmymind! Καλό όμως κι αυτό!:offtopic:
Μάλλον κάτι πολύ απλό θα μας δείξουν ενώ εμείς θα περιμένουμε κάτι συγκλονιστικό...

sarasker
22 Μαρτίου 2008, 00:58
Ναι αλλά γιατί το μωρό το παίρνει η Kate τελικά;

http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=17092

Ψάξε για το post μου, εκεί εξηγώ το πως θα μπορούσε η κέιτ να είναι ο κηδεμόνας του παιδιού.

lostmymind
22 Μαρτίου 2008, 01:08
Γιατί γύρισε άλλη γυναίκα?
Εκτός την κορεάτισα που δεν κολλάει να έχει ξανθό παιδί.

ne3go
22 Μαρτίου 2008, 11:19
Όποιος από σας μου πεί, τί ρόλο φαντάζεται ότι παίζει στο στόρυ της σειράς, αν γύρισαν 5 ή 6 και τί σημασία έχει, να είναι οι συγκεκριμένοι 6 ή άλλοι, θα τον ευγνωμονώ μέχρι το τέλος της σειράς!!! (και θα του γεμίσω thanks όλα τα ποστ)

grabgr
22 Μαρτίου 2008, 11:34
Όποιος από σας μου πεί, τί ρόλο φαντάζεται ότι παίζει στο στόρυ της σειράς, αν γύρισαν 5 ή 6 και τί σημασία έχει, να είναι οι συγκεκριμένοι 6 ή άλλοι, θα τον ευγνωμονώ μέχρι το τέλος της σειράς!!! (και θα του γεμίσω thanks όλα τα ποστ)

Ανάλογα από ποιά οπτική το βλέπεις.
Υπάρχουν πολλές ιστορίες που διαδραματίζονται παράλληλα στο Lost και μάλιστα σε κάθε σαιζόν υπάρχει και μία αυτοτελής ιστορία. Νομίζω οτι η κεντρική ιστορία της 4ης σαιζόν είναι οι Oceanic 6 και η διάσωσή τους. Κάνω λάθος;

lostmymind
22 Μαρτίου 2008, 11:39
Πλάκα μας κάνεις?
Ένας και μοναδικός είναι ο ρόλος.
Δες τα avatar και θα καταλάβεις.
Η μια είναι ερωτευμένη με τον Σώγιερ το ρεμάλι.
Ο "άλλος" με τον Τζάκ Σεπαρντ.
Η τρίτη με τον Τσάρλυ, με την Κειτ, τον Χιούγκο dude and so on.
Τι ρωτάς λοιπόν?

sheik
22 Μαρτίου 2008, 11:44
Ρε παιδια τι εχετε παθει με τους "8"?
Ηταν ιστοριουλα του Τζακ μεσα σε ολα τα ψεμματα που ειπε στο δικαστηριο.Δεν εχει νοημα και σημασια να καθομαστε να σκεφτομαστε ποιοι ηταν αυτοι,αφου καλλιστα μπορει να μην υπηρξαν ποτε.Σημασια εχουν οι 6 που σωθηκαν ΕΠΙΣΗΜΑ απο το δυστηχημα και εκαναν ανα σωρο συμφωνιες με Oceanic και ποιος ξερει με ποιον αλλο στο να λενε ψεμματα μετα κλπ.

redoctopus
22 Μαρτίου 2008, 11:47

ε οπως και να εχει διαφορα θα υπαρξει, ειδικα τωρα που η εξαδα ολοκληρωθηκε. δηλαδη εσενα δεν σου λεει κατι που ο Σαιντ ειναι μεσα και πως αυτο σε σχεση με τον Μπεν θα μας δωσει πολυ ψωμι παρακατω??????
αν μπορουσε καποιος να στο ξεκαθαρισει τοτε να το προσεξεις μηπως και ειναι οι παραγωγοι και μας βοηθησουν και εμας. απορια: ο Χερλυ πως αλλαξοπιστησε???:shock:
:worthy:ειμαι πολυ χαρουμενη που επιβεβαιωθηκα για τον 6ο:worthy:

ne3go
22 Μαρτίου 2008, 11:53
Ανάλογα από ποιά οπτική το βλέπεις.
Υπάρχουν πολλές ιστορίες που διαδραματίζονται παράλληλα στο Lost και μάλιστα σε κάθε σαιζόν υπάρχει και μία αυτοτελής ιστορία. Νομίζω οτι η κεντρική ιστορία της 4ης σαιζόν είναι οι Oceanic 6 και η διάσωσή τους. Κάνω λάθος;

Εγώ ρώτησα τί σημασία έχει, το ποιοί είναι αυτοί οι 6? Τί σημασία έχει αν ο Ααρών πρέπει ή δεν πρέπει να μετρηθεί? Έχουν ιδιαίτερη σημασία τα συγκεκριμένα 6 πρόσωπα και έφυγαν?
Εγώ δεν μπορώ να βρώ κάποια λογική, γι'αυτό ρωτάω εσείς που το ψάχνετε, τί φαντάζεστε?
Γιατί απλώς να περιμένουμε και να κάνουμε μαντεψιές προσώπων όλη την 4η σεζόν, δεν οδηγεί κάπου, ούτε αποτελεί αυτοτελή ιστορία...

Ο/η ne3go έγραψε μετά από 3 λεπτό(ά) και 27 δευτερόλεπτο(α)...

redoctopus αν αντί για τον Σαίντ ο Μπεν είχε επιλέξει τον Τζιν να σκοτώνει, και τον εκβίαζε με την Σαν και το μωρό, θα άλλαζε τρομερά τα πράματα? Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι κάποιοι Losties γύρισαν, για να προωθηθεί το στόρυ και στον έξω κόσμο. Το ποιοί γύρισαν, στο δικό μου μυαλό είναι ανευ σημασίας...

redoctopus
22 Μαρτίου 2008, 12:07
δηλαδη αν γυριζαν οι κομπαρσοι παλι καρφι δεν θα σου καιγοταν?? ναι για μενα θα ειχε διαφορα τον Τζιν τον εχω δει να κανει "θεληματα" στον μπαμπακα της Σαν, τον σαιντ δεν νομιζα πως θα μπορουσε να εκβιαστει τοσο απλα. για μενα ο Ααρων "κλεβει" την θεση απο καποιον αλλο, αρα περισσοτεροι στο νησι=περισσοτεση δραση και πισω

108asteri
22 Μαρτίου 2008, 16:11
Ρε παιδια τι εχετε παθει με τους "8"?
Ηταν ιστοριουλα του Τζακ μεσα σε ολα τα ψεμματα που ειπε στο δικαστηριο.Δεν εχει νοημα και σημασια να καθομαστε να σκεφτομαστε ποιοι ηταν αυτοι,αφου καλλιστα μπορει να μην υπηρξαν ποτε.Σημασια εχουν οι 6 που σωθηκαν ΕΠΙΣΗΜΑ απο το δυστηχημα και εκαναν ανα σωρο συμφωνιες με Oceanic και ποιος ξερει με ποιον αλλο στο να λενε ψεμματα μετα κλπ.

Σωστός:thumbsup1.....
Γι' αυτό θα την πληρώσει ο τζακ
στην 6η σεζόν με τη δίκη του για ψευδορκία

Ας ήξερε πρόσθεση και αφαίρεση....:P
Στην πρώτη δημοτικού τα μαθαίνεις.

Krasas
22 Μαρτίου 2008, 17:14
Ναι ο Jack λέει ψέμματα. Αλλά προφανώς μια και το όλο γεγονός (Oceanic 6) πήρε πολύ δημοσιότητα, το ψέμμα που λένε όλοι (και οι 6) είναι προσυμφωνημένο και είναι το ίδιο. (αλλιώς η ιστορία θα είχε ασυνέπειες και ο "τύπος" ως γνωστόν θα σκάλιζε).

kate123
23 Μαρτίου 2008, 00:29
Αμ δεν είναι. Η μόνη λογική εξήγηση που θα μπορούσε να υπάρχει ώστε να μετριέται ο Ααρών στους 6 είναι να γνωρίζει ο κόσμος οτι πρόκειται για τον γιό της Κλαιρ τον οποίο γέννησε στο νησί ενώ εκείνη δεν επέζησε. Αν είναι έτσι όμως, πως μπορεί να επιτράπηκε στην Κειτ να έχει την κηδεμονία του, να τον παρουσιάζει ως γιό της και εκείνος να την φωνάζει μαμά;

Με ποιόν τρόπο; Λέτε να μας δείξουν κανένα fb του Jack παιδάκι να δυσκολεύεται στην αφαίρεση, που λέει και η ξιφομάχος; :lol::lol::lol:
πολυ καλο!!!!!:respect: