PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πρόβλημα με το μTorrent

Sorin
3 Απριλίου 2008, 01:42
Καλησπερα παιδια,εχω ενα προβλημα.παω να το ανοιξω και μου λεει φαινεται οτι το μTorrent ηδη τρεχει αλλα δεν ανταποκρινεται,παρακαλω κλειστε ολες τις διεργασιες μTorrent και προσπαθηστε ξανα

οταν το ξανανοιγω ανοιγει κανονικα και κατεβαζει αλλα μετα απο λιγο τα βελακια γινονται κοκκινα,,, δεν ξερει γιατι το κανει...

το μTorrent ειναι το 1.6

fleshextinction
3 Απριλίου 2008, 03:14
Εχεις κάνει portforward;

carlos55
3 Απριλίου 2008, 08:41
Όσον αφορά το πρώτο θέμα, μάλλον στο κάνει όταν έχεις κλείνεις το πρόγραμμα και πας να το ξανανοίξεις σχεδόν αμέσως και σου βγάζει αυτό το μήνυμα γιατί το utorrent δεν έχει προλάβει να κλείσει (τρέχει ακόμα στις διεργασίες μέχρι να αποθηκεύσει κάποια δεδομένα).

Όσον αφορά το 2ο θέμα, μπορεί να φταίνε 1002 πράγματα (που λέει ο λόγος, μην πανικοβληθείς :lol: ).

1. Κοίταξε (αν έχεις ρούτερ) να έχεις ανοίξει μια πόρτα όπως επίσης να έχεις ρυθμίσει και σωστά το firewall σου (αν έχεις). Μερικά firewall επίσης, (outpost, zone alarm) τρώνε μερικές φορές κόλλημα με το utorrent.

2. O αριθμός των ολικών συνδέσεων καθώς και peer ανά torrent να μην είναι πολύ μεγάλος. Καλύτερα κράτησε τους αριθμούς που σου δίνει ο οδηγός ταχύτητας του utorrent.

3. Την ταχύτητα upload να μην την έχεις στο απεριόριστο αλλά στο 80% της ονομαστικής (για θέμα ταχύτητας download θα σου πρότεινα ακόμα παρακάτω).

4. Αν με τα παραπάνω δε διορθωθεί το πρόβλημα και σε περίπτωση που έχεις windows xp με sp2, τότε κάνε search στο google για το EvID4226Patch. Κατέβασε το πατσάκι από την πρώτη ιστοσελίδα που θα σου βγάλει και εκτέλεσε το (αν το antivirus που έχεις σε προειδοποιήσει για ιό, μην ανησυχήσεις δεν είναι ιός). Αυτό που κάνει το συγκεκριμένο patch είναι να αυξάνει τις half-open connections από 10 (που έγιναν με το sp2) σε 50 (έχε υπόψη σου ότι αν έχεις ενεργοποιημένο το windows update, κάθε φορά που γίνεται update το νούμερο θα επανέρχεται στις 10).

Τώρα αν και μ'όλα αυτά δεν λυθεί το πρόβλημα, τι να πώ :*(

Edit. Μόλις είδα ότι έχεις το utorrent 1.6. Πριν κάνεις τα παραπάνω, βάλε την έκδοση 1.6.1 από εδώ (http://www.filehippo.com/download/be077aebf6591f78fbd8d0b73c6882ff/download/) (γιατί απ'όσο θυμάμαι η 1.6 είχε κάποιο bug που δημιουργούσε τέτοια προβλήματα) και κοίταξε σε περίπτωση που παραγγέλνεις από πριβέ θείο αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη έκδοση.

savvasferrari
3 Απριλίου 2008, 11:52
Εγώ θα σου προτείνω να κάνεις μια επανεκκίνηση και να βάλεις την 1.7.7 version άμα θέλεις!;)

Sorin
4 Απριλίου 2008, 01:11
Βασικα οι νεες εκδοσεις ειναι καλες??θα χω καποια πλεονεκτηματα με ταχυτητα κλπ ?? ευχαριστω παντως για ολα!

carlos55
4 Απριλίου 2008, 10:29
Οι ταχύτητες εξαρτώνται από διάφορα πράγματα. Να έχεις ρυθμίσει σωστά τον client, router, firewall και επειδή μιλάμε για p2p εξαρτάσαι πάντα και απ'αυτούς που παίρνεις.

Όσον αφορά τις εκδόσεις, εγώ χρησιμοποιώ την 1.6.1 (βγήκε μετά την εξαγορά του utorrent, αλλά επειδή η 1.6 είναι προβληματική, ευελπιστούμε να μην είχαν προλάβει να αλλάξουν τίποτα πονηρό).

Όσο για τις καινούριες εκδόσεις, πολλά λέγονται, δεν έχει αποδειχτεί ακόμα τίποτα, αλλά μια παροιμία λέει "φύλαγε τα ρούχα σου, για να'χεις τα μισά".

dimitrisx88
4 Απριλίου 2008, 11:32
Εχεις κάνει portforward;

pws kaneis portforward...?gt exw k egw provlima me tis taxitites..exw 4ara
k m katevazei me 10-15kb/s..an iparxoun k odigies tha me voithousan...
a k kati allo exw tin ekdosi 1.7.7

Sorin
4 Απριλίου 2008, 12:31
κατεβασα το 1.6.1 και το 1.8 Beta...ποιο απο τα δύο να εγκαταστήσω?

carlos55
4 Απριλίου 2008, 12:50
pws kaneis portforward...?
Από το manual του ρούτερ σου θα δεις πώς μπορείς να ανοίξεις μια πόρτα, την οποία θα επιλέξεις και στο utorrent. Υπάρχει και αυτή η ιστοσελίδα
http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm
που σε μπορεί να σε βοηθήσει, αν έχει το μοντέλο του ρούτερ σου.

κατεβασα το 1.6.1 και το 1.8 Beta...ποιο απο τα δύο να εγκαταστήσω?

Όσον αφορά τις εκδόσεις, εγώ χρησιμοποιώ την 1.6.1 (βγήκε μετά την εξαγορά του utorrent, αλλά επειδή η 1.6 είναι προβληματική, ευελπιστούμε να μην είχαν προλάβει να αλλάξουν τίποτα πονηρό).
Όσο για τις καινούριες εκδόσεις, πολλά λέγονται, δεν έχει αποδειχτεί ακόμα τίποτα, αλλά μια παροιμία λέει "φύλαγε τα ρούχα σου, για να'χεις τα μισά".
Διαλέγεις και παίρνεις. The choice is yours :)

dimitrisx88
4 Απριλίου 2008, 13:03
Από το manual του ρούτερ σου θα δεις πώς μπορείς να ανοίξεις μια πόρτα, την οποία θα επιλέξεις και στο utorrent. Υπάρχει και αυτή η ιστοσελίδα
http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm
που σε μπορεί να σε βοηθήσει, αν έχει το μοντέλο του ρούτερ σου.

exei t modelo t router mou...t epeleksa alla meta ti kanw??dn exw idea...
me pige se mia lista me diafora programata , pexnidia k alla...
stin ousia ti ipotithete oti prepei n kanw...??

carlos55
4 Απριλίου 2008, 13:17
Κοίταξε να δεις. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη σελίδα, αφού την πόρτα την άνοιξα μόνος μου. Υποθέτω ότι θα πρέπει να διαλέξεις το πρόγραμμα για το οποίο θέλεις να ανοίξεις κάποιο port, δηλαδή το utorrent.

dimitrisx88
4 Απριλίου 2008, 13:26
Κοίταξε να δεις. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη σελίδα, αφού την πόρτα την άνοιξα μόνος μου. Υποθέτω ότι θα πρέπει να διαλέξεις το πρόγραμμα για το οποίο θέλεις να ανοίξεις κάποιο port, δηλαδή το utorrent.

kala pws dn t skeftika...epsaxna me t onoma torrent..eleos dn pame kala:shock:
to vrika...thnx pantws re file..

carlos55
4 Απριλίου 2008, 13:42
Τίποτα φίλε μου. Να ξέρεις πάντως ότι χαμηλές ταχύτητες μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες. Κάνε πάντως και αυτά που γράφω στο http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=420331&postcount=3

Το 3 πρώτα που αναφέρω είναι απαραίτητο να είναι ρυθμισμένα σωστά.

Το 4ο δε βοηθάει τόσο στην ταχύτητα όσο browsing όταν ταυτόχρονα κατεβάζεις, ή το ότι μερικές φορές τα torrent κοκκινίζουν χωρίς να είναι πρόβλημα τράκερ. Αν δεν αντιμετωπίζεις τέτοια προβλήματα, δε χρειάζεται να ασχοληθείς μ'αυτό.

naya83
19 Ιουλίου 2008, 12:25
παιδια εχω κ εγω ενα προβλημα σχετικο με downloading απο torrents.
χρησιμοποιω μtorrent κ το θεμα ειναι το εξης: ειμαι γραμμενη σε 2 trackers αλλα μπορω να κατεβασω μονο απο τον 1. στον αλλο, ενω υπαρχουν seeders δεν κατεβαινει/ανεβαινει ουτε kB. με τορρεντ απο αλλους tracker (μου τα εστειλαν φιλοι για να κανω δοκιμη) εχω το ιδιο προβλημα, απο αλλους κατεβαζω, απο αλλους οχι. τι μπορει να φταιει? δεν ξερω καθολου που να ψαξω ή που να απευθυνθω. αρχικα ειχα σκεφτει μηπως φταιει το ratio μου, αλλα δεν ειναι τοσο χαλια...

ευχαριστω προκαταβολικα.:)

ΥΓ: @carlos55 δοκιμασα την "λυση" 4 που εξηγεις (δεν ξερω αν εκανα καλα), διαφορα δεν υπαρχει.

savvasferrari
19 Ιουλίου 2008, 17:29
Δοκίμασε να κάνεις login στο site και μετά δοκίμασε να κατεβάσεις.

naya83
19 Ιουλίου 2008, 19:19
Δοκίμασε να κάνεις login στο site και μετά δοκίμασε να κατεβάσεις.

το ειχα προσεξει αυτο κ δεν ισχυει. μου ειπε ενας φιλος, εκτος φορουμ, οτι ο οτε εχει κανει καποιους περιορισμους, αλλα τι να πω... να επηρεαζουν μονο καποιους τρακερ αυτοι οι περιορισμοι? δεν ξερωκατα ποσο μπορει να ισχυει κ αυτο.

ευχαριστω για την βοηθεια ετσι κ αλλιως!!!