PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Lost 3x03 - Further Instructions

doc_79
19 Οκτωβρίου 2006, 09:20
*** ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ SPOILER ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ 3Χ03***
πολυ καλο επεισοδιο.ειδατε που γκρινιαζατε για τη δραση?
φανερα αλλαγμενος και μετανιωμενος ο λοκ,ισως αρχισω να τον συμπαθω...πολυ μυστηριωδης ατμοσφαιρα.και το οραμα του λοκ φοβερο...αυτο που με απασχολει ειναι γιατι η τετραδα(λοκ,ντεσμοντ,εκο,τσαρλι) δεν μιλησαν πολυ για την εκρηξη,ηταν ολοι ψιλοχαμενοι λες και δεν εγινε η δεν θυμοντουσαν πολλα πραγματα η δεν πολυκαταλαβαν τι εγινε.τι να πω?τωρα θα περιμενω με περισσοτερη αγωνια μεχρι την αλλη πεμπτη......dejavu............

liakanel
19 Οκτωβρίου 2006, 11:21
Πολύ καλό επεισόδιο!!Είχε αρκετή δράση και το όραμα του Λοκ ήταν πολύ weird!

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 12:19
Παρα πολυ καλο το επεισοδιο! Εκτος της δρασης και του μυστηριου που μας προσεφερε ειναι και οιωνός για το τι προκειται να ακολουθήσει!
Θα σκασω ρε γαμωτο, τι ειναι αυτο το παρεσθησιογωνο που χρησιμοποιει ο Λοκ και που ειχε χρησιμοποιεισει και στον Μπουν;

8,9/10 απο εμένα.

sfairas
19 Οκτωβρίου 2006, 13:06
έχετε ανοίξει 500 topic,που μιλάμε?

τελοσπάντων το επεισόδιο έσπειρε, δηλαδή απίστευτο λέμε

EDIT:

α εδω :)

αψογο

Steven
19 Οκτωβρίου 2006, 13:58
Αρκετά καλό επεισόδιο, αρκετά υποσχόμενο για τη συνέχεια. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας.

alikos
19 Οκτωβρίου 2006, 14:37
καλησπέρα παιδιά!μια ερώτηση...Πώς τα βλέπετε τόσο έγκαιρα τα επεισόδια;εγώ ******* περιμένω ακόμα...

ΙLLEGAL STUFF: READ THE RULES (http://www.greektvsubs.gr/announcement.php?f=22)

mitsosG7
19 Οκτωβρίου 2006, 15:06
Το όραμα ήταν πράγματι απίστευτο.
Το dejavou αυτό μάλλον επαληθεύει κάποιες απόψεις περί διατάραξη της χρονικής αλληλουχίας γεγονότων (λόγω έκρηξης; ). Όπως και όταν βγήκε από την ζούγκλα ο Τσάρλι μετά την έκρηξη και ερωτήθηκε που είναι ο Λοκ και ο Έκο, απάντησε "Δεν έχουν γυρίσει ακόμα;", σα να είχε λανθασμένη αίσθηση του χρόνου που είχε διανύσει.
Επίσης η αντίδραση του Desmond ίσως δείχνει ότι ξέρει κάτι παραπάνω για την όλη υπόθεση, ή απλά ήταν όντως μπερδεμένος. Προς αναμονή του επόμενου επεισοδείου...

EDIT: Ποιός είναι ο μορφονιός και η κοπελιά που απασχολούν τηλεοπτικό χρόνο από τη σειρά και μάλιστα έχουν και ατάκες; Το τελευταίο που θέλω είναι νέα πρόσωπα με νέα flashbacks, μακάρι να μην τους ξαναδούμε ή να πεθάνουν σύντομα.

Dexter
19 Οκτωβρίου 2006, 15:58
Καταπληκτικό επεισόδιο και αν μη τι άλλο ανοίγει νέα ερωτήματα (γουστάρω!) Πωρώθηκα με το deja vu και με την όλη κατάσταση με το Mr. Eko και τις παραισθήσεις του Λοκ. Άραγε στο flashback του τελευταίου, τι έπαιζε με εκίνο το μέρος και το θερμοκήπιο...? Γιατί άραγε τους κηνυγούσε η αστυνομία? Και μια ερώτηση:

Το επεισόδιο έδειχνε σκηνή που η Καλιρ πετυχαίνει τους καινούριους στη σκηνή του Τζακ? Γιατί η έκδοση LOL που έχω δεν έχει κάτι τέτοιο... Κατατοπίστε με please...

sfairas
19 Οκτωβρίου 2006, 16:04
sorry,τα πράσινα φυτά στο θερμοκήπιο δε σου λένε τίποτα? :P

anarxaki
19 Οκτωβρίου 2006, 17:38
Επιτέλους! Μετά από 2 εβδομάδες απογοήτευσης, επιτέλους ένα επεισόδιο αντάξιο του LOST που ξέραμε και αγαπήσαμε :grin:

Κορυφαίο το όραμα του Locke, φοβερός ο Boone, μέσα στην ειρωνία :lol:
Φοβερό το σκηνικό με το Hatch, αλήθεια, τι σημαίνει "inplode"; Ανατινάσσομαι προς τα μέσα;
Για να μην πω για το deja vu του Desmond... Προφανώς ταξίδεψε στο χρόνο και το ξέρει, αυτά τα "είμαι ακόμα ζαλισμένος" είναι μούφες...
Τι άλλο; Α ναι, επιτέλους ένα ενδιαφέρον flashback!
Αλλά μία απορία, εντάξει, όλοι καταλάβαμε ότι δεν καλλιεργούσαν ρίγανη, αυτό που δεν κατάλαβα είναι για πού προοριζόταν. Δε θα μου άρεσε να δω τον Locke ως έμπορο ναρκωτικών....

aris3
19 Οκτωβρίου 2006, 17:41
sotoooo κανε το θαυμα σου.

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 17:45
Φοβερό το σκηνικό με το Hatch, αλήθεια, τι σημαίνει "inplode"; Ανατινάσσομαι προς τα μέσα;
Ειναι implode. Μας δυσκολεψε λιγο και εμας στο τροπο που θα το μεταφρασουμε και καταληξαμε στο "καταρρέω".

dastheone
19 Οκτωβρίου 2006, 17:47
Φοβερό το επεισόδιο.... το όραμα του Locke ήταν καταπληκτικό....
και μάθαμε τι απέγιναν αυτοί που ήταν στον σταθμό Pearl.... :clapping:

anarxaki
19 Οκτωβρίου 2006, 17:51
Μας δυσκολεψε λιγο και εμας στο τροπο που θα το μεταφρασουμε και καταληξαμε στο "καταρρέω".

Ναι sorry, είναι implode και όχι inplode. Βίαιη συμπίεση ε; Χμ.... Είχε πολύ ψωμί το συγκεκριμένο περιστατικό. Σηκώστε μανίκια και αρχίστε τις θεωρίες!

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 17:54
Ναι sorry, είναι implode και όχι inplode. Βίαιη συμπίεση ε; Χμ.... Είχε πολύ ψωμί το συγκεκριμένο περιστατικό. Σηκώστε μανίκια και αρχίστε τις θεωρίες!

Οντως τι μπορει να προκαλεσαι την καταρρευση της καταπακτης;
Τι την εξαφανησε εντελως; Επισης τι επαθαν τα ρουχα του Ντεσμοντ εξαυλώθηκαν;

wertyu5555
19 Οκτωβρίου 2006, 18:02
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki

Δηλαδή να ρωτήσω, υπάρχουν οι αγγλικοί υπότιτλοι; γιατί στο αντίστοιχο θέμα δεν έχουν ανέβει και η αγωνία να δούμε το επεισόδιο κορυφώνεται :*(

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 18:08
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki

Δηλαδή να ρωτήσω, υπάρχουν οι αγγλικοί υπότιτλοι; γιατί στο αντίστοιχο θέμα δεν έχουν ανέβει και η αγωνία να δούμε το επεισόδιο κορυφώνεται :*(

Δεν υπαρχουν αγγλικοι, εξ' ακοης εχει γινει η μεταφραση.

anarxaki
19 Οκτωβρίου 2006, 18:09
Οντως τι μπορει να προκαλεσαι την καταρρευση της καταπακτης;
Τι την εξαφανησε εντελως; Επισης τι επαθαν τα ρουχα του Ντεσμοντ εξαυλώθηκαν;

Για να δούμε... Μια πρώτη θεωρία είναι ότι το Falesafe κατέστρεψε τον μαγνήτη, ολοσχερώς. Άρα, το hatch κατέρρευσε μιας και ήταν χτισμένο πάνω στον μαγνήτη...
Τώρα για τα ρούχα του Desmond. Αν έχει κάνει κάποιο μίνι ταξίδι στο χρόνο, μπορεί τα ρούχα να μην τα έχασε λόγω της έκρηξης αλλά... να τα έβγαλε ίσως; Βέβαια δε στέκει, εκτός αν το ταξίδι αυτό του ξύπνησε καμιά επιδειξιομανία :lol:

anarxaki
19 Οκτωβρίου 2006, 18:58
Εεε... να, κοίτα :oops: όλο ρωτάγανε πώς μεταφράζεται το implode και δώστου για το implode, inplode και δε συμμαζεύεται (ούτε εγώ :p ) και μετά είχαμε και την διευκρίνηση ότι κάνανε εξ'ακοής μετάφραση και όχι από αγγλικούς κλπ,κλπ. Συγχωρείστε μου βρε 'σεις την ανυπομονησία :innocent: . Είμαι σίγουρος ότι κάπου (βαθιά?) μέσα σας (πολύ βαθιά??) με νιώθετε :)

Κι έτσι γίνονται οι παρεξηγήσεις. Το implode το ρώτησα εγώ ΜΟΝΟ και αυτιά έχω κι ακούω... ;)
Άντε, ας μην το τραβάμε κι άλλο το θέμα. Όταν με το καλό είναι έτοιμοι, σας εγγυώμαι ότι θα σας τους δώσουν :lol:

mikronano
19 Οκτωβρίου 2006, 19:09
Καλά :*( ... Ζεν τσαναμιλάω... :lipsseale γιατί θα φάω ποινή για τα τόσα off-topic :lock: :closed-to
...περιμένω

jerry
19 Οκτωβρίου 2006, 19:34
Αυτό με την περίεργη κύλιση του χρόνου φαίνεται όντως να συμβαίνει...και μ αρέσει σαν ιδέα. Άστε που δε που θα μας το πασάρουν κάποια στιγμή σαν εξήγηση (συνοδευόμενη βέβαια και από άλλα στοιχεία) και πολύύύύύύύ γουστάρω..

Εξακολουθώ να μπερδεύομαι με την αρκούδα που πήρε τον ΈΚο, με την καταπακτή που implodώθηκε.... Κενά κενά κενά...

Θέλουμε και άλλο ΤΩΩΩΩΩΩΩΡΑ

violete
19 Οκτωβρίου 2006, 20:19
καλο το επεισοδιο αν και locke!:yawn:
βεβαια, δεν μας εφταναν οι αλλες αποριες και τα κοσμοιστορικα ερωτηματα αρχισαμε και τις αποριες στα flashback :mad:
Τελοσπαντων.....να ρωτησω κατι???
ο desmοnd πως το ηξερε οτι ο λοκ θα βγαλει λογο στον οποιο θα πει οτι θα παει να σωσει τους αλλους????και που κολλαει η φραση του hurley "dejavou" οταν το καταλαβε στο τελος??? :???:

Ενα εχω να πω...Εφυγε ο jack και την ειδε αρχηγος ο locke!Μωρε τι μας λες...Ετσι ειναι το αρχηγιλικι χρυσε μου ???αμα δεν το εχεις αστο....κανε τον ψαρα ,κατι ξερει ο κορεατης...:P

jager
19 Οκτωβρίου 2006, 20:47
μπορειτε να βρειτε τους αγγλικούς υπότιτλους στο www.forom.com

chris739
19 Οκτωβρίου 2006, 21:09
Είμαι μέλος λίγο καιρό και έχω βαρεθεί να βλέπω ποτε θα βγούνε η υπότιτλοι .....ήμαρτον ρε παιδιά όταν είναι έτοιμη βγούν

sfairas
19 Οκτωβρίου 2006, 21:10
παιδιά τους αργήσατε πολύ τους υπότιτλους σήμερα,έχω δυο τρία άτομα εδώ που με πρήζουν ώρες :P

by the way μυρίζει έντονα υπόθεση με time travel ε

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 21:16
Εδω και πολλες ωρες δεν μιλαω, αλλα το πραγμα εφτασε στο απροχωρητο.
Αν νομιζεται οτι αργουμε σας παρακαλω την αλλη φορα μην τους παρετε απο εμας τους υποτιτλους αλλα απο αλλου.

Σεβαστειτε τον κοπο καποιον ατομων. Εγω με τον georgadams ειμαστε απο τις 10 το πρωι μεχρι και τωρα μπροστα απο τον υπολογιστη. Μην κανετε και τα λιγοστα ατομα που ασχολουνται να τα παρατησουν...

blu-ray
19 Οκτωβρίου 2006, 21:22
aston na perimenei . . .

sfairas
19 Οκτωβρίου 2006, 21:26
ελπίζω να καταλάβατε και από το smilie ότι το σχόλιο μου ήταν εκφρασμένο χιουμοριστικά

και βεβαια σεβόμαστε τον κόπο σας και σας συγχαίρουμε x10000000

όλα ok

mikronano
19 Οκτωβρίου 2006, 21:36
Sotos συγγνώμη αλλά εγώ φταίω που ξεκίνησε αυτό το πρήξιμο με τους υπότιτλους :*( . Έχεις δίκιο ό,τι και να πεις. Και αν δεν το ανεβάσετε τελικά από τσαντίλα, πάλι δίκιο θα έχετε, η αλήθεια να λέγεται. Η δουλειά που κάνετε είναι αξιέπαινη από κάθε άποψη και κυριολεκτικά, χάρη μας κάνετε - όχι και να σας πρήζουμε!!!
Συγνώμη και πάλι από μέρους μου :lipsseale :thumbsup1

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 22:00
Οι υποτιλοι ειναι ετοιμοι!
Ανεβηκαν.

JaBa
19 Οκτωβρίου 2006, 22:23
Δεν μου πολυάρεσε το επεισόδιο, αν και επιτέλους έδειξε τον Locke.... Δημοιύργησε καινούργια ερωτήματα αντί έστω και για λίγες απαντήσεις. 'Ολα τα λεφτά ο Hurley. Dude.... :)

robotech_
19 Οκτωβρίου 2006, 22:31
Ο Μάικ δεν μοιάζει...
με τον "άλλο" με τα μούσια????

Αρχικά έτσι μου φάνηκε αλλά δεν νομίζω...

tavlakis
19 Οκτωβρίου 2006, 22:48
Παντως εγω παιδια για λιγο πιστεψα οτι ο locke παλι θα γινοταν αναπηρος μιας και οταν τον εδειξε νομιζα οτι δεν θα σηκωνοταν καθως ο μαγνητης και γενικα η καταπακτη "imploded"...:)
οσο για τον desmont μπορει να ειδε κανενα οραμα και αυτος και να νομιζε οτι ειδε τον locke να κανει αυτη την ομιλια...η' μπορει να ηταν και αυτος στο θερμοκηπιο και να ετριβε την "ριγανη"....:thumbsup1

JaBa
19 Οκτωβρίου 2006, 23:06
Aυτό άραγε το flashback του Locke ήταν πριν την εταιρία κουτιών που δούλευε η μετά, πριν τον "θάνατο" του πατέρα του ή μετά, προς το παρόν δεν μπορώ να το τοποθετήσω χρονικά...

spermi
19 Οκτωβρίου 2006, 23:11
Poli kalo episodio.Aytos o Locke tha mas trelanei!

A re Locke skotose to mpatso na goustaroume!!!
Polla kena polla kena...alles 7 meres anamonis tora :'(

sheik
19 Οκτωβρίου 2006, 23:15
Aυτό άραγε το flashback του Locke ήταν πριν την εταιρία κουτιών που δούλευε η μετά, πριν τον "θάνατο" του πατέρα του ή μετά, προς το παρόν δεν μπορώ να το τοποθετήσω χρονικά...

Δεν εχω δει ακομα το επεισοδιο,αλλα αφου ο Λοκ περπαταει στο φλασμπακ ειναι πριν να δουλεψει στην εταιρια κουτιων και μετα τον "θανατο" του πατερα του.Στην εταιρια κουτιων ηταν αναπηρος οταν δουλευε

MikeGeo
19 Οκτωβρίου 2006, 23:52
Χμμμ για δείτε τι μας περιμένει στο επόμενο:

http://www.youtube.com/watch?v=0lCxJVNO-zY

(Do u love him ???):???:

@dirac
20 Οκτωβρίου 2006, 00:00
Θα μας τρελάνουν τελείως!!!

Δυνατό επισόδειο ... πάντως ,αν η σεναριογραφική ομάδα του Lost διατηρήσει αυτη τη γραμμή θα κρατήσει 10 season.... απίστευτοι!

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 00:12

Νομίζω μετά το σκηνικό με τον πατέρα του γιατί, αν θυμάσαι, όταν πήγαινε έξω από το σπίτι του κι έκλαιγε και χτυπιόταν είχε μαλλιά ενώ στο σημερινό επεισόδιο είχε προχωρημένη φ****ρα (τι κοιτάει ο άνθρωπος...)
Και μιας και ο mr.forum μας έσβησε τη λέξη σαν πιθανή βρισιά, να το πω αλλιώς: απώλεια μαλλιών σε προχωρημένο στάδιο :lol:

JaBa
20 Οκτωβρίου 2006, 00:19
Τhanks to sheiκ και anarhaki που μου έλεισαν την απορία... :thumbsup1

Tώρα γιατί η φ-α-λ-α-κ-ρ-α βγαίνει με αστέρια είναι άλλη ιστορία. :closed-to

Άλλο φ****ρα άλλο μ****ας mr. forum! :grin:

Elesar
20 Οκτωβρίου 2006, 00:22
Καταρχήν συγχαρητηρια για τουσ υπότιτλους. Επεισόδειο για "δυνατούς λύτες" το τελευατίο". Και τα ερωτήματα συνεχίζονται .....
1)Τι πίνει (που μάλον είδαμε τι "έπινε" στο παρελθόν) ή καλύτερα τι "τρώει" και δεν μας το λένε???
2)Οκ "implode" = "έκρηξη προς τα μέσα", Και αυτοί που ήταν ήδη μέσα πώς βρέθηκαν από έξω???
3)Ο Desmont επιδειξίας??? Είπαμε Άγγλος άλλα όχι και ετσι!!!Θυμυθείτε το Terminator, όπου όλοι έρχονταν από το μέλλον γυμνοί!!!
4)Τα περι time travel έχουν μια βάση για να εξηγηθούν τα λεγόμενα του Desmont.Εκτος και αν μπήκε και αυτόσ σε κανένα ινδιάνικο "τίπι", πλακώθηκε στα "γλυκά" τύπου Λοκ και είδε και αυτός διάφορα!!!
5)Curly = άπαιχτος. Το παλικάρι παραλίγο να αποκτήσει ολόκληρη χειρουργική τομή από τον "κυνηγό" και όμως συνέχισε ακάθεκτος!

Το flashback του Λοκ όλα τα λεφτά, οτι θα ήταν και συνεργάτης σε "ριγανοποιεία" δεν το περίμενα.Εκτός και αν προοριζώταν για "ιατρικούς" λόγους!!!:dance:Ο Boone μέσα στην ειρωνεία είπε κάποιος... Ε ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ??? ""Ευχαριστώ που με θυσίασες????" 8)
Και κάτι τελευταίο, έτσι σαν ερώτηση(μπορεί χαζή για μερικούς αλλά έτσι απλά ρωτάω)
ΌΛΟΙ ΜΑ ΌΛΟΙ σε αυτό το νησί έχουν κάνει πρόσκοποι??? Δηλαδή ο οποιοσδήποτε βρεθεί στη μέση της ζούγκλας μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσανατολιστεί και να βρει (!!!!) ακριβώς τη συγκεκριμένη παραλία όπου έιναι οι υπόλοιποι????? (ο γράφων δεν είχε την τιμή να είναι πρόσκοπος)
Και πάλι συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά (αλήθεια τι θα γίνει με τουε υπότιτλους, θα τους τελειώσετε ποτε?????:shock:έχετε "ιώβια" υπομονή παίδες :thumbsup1Keep up the good work:thumbsup1

Yiannakis
20 Οκτωβρίου 2006, 00:24
Ως οπαδός του μυστηρίου δηλώνω ότι το 3ο επεισόδιο ήταν από τα καλύτερα που έχω δει στο lost.Πως να μην ήταν βέβαια αφού ήταν Locke centric (πετυχημένη συνταγή εδώ και 2 χρόνια);)

Και φυσικά περνάω κατευθείαν στο ψητό του 3ου επεισοδίου:
(Δεν το βάζω σε spoiler γιατί ο τίτλος του τόπικ είναι ο τίτλος του 3ου επεισοδίου οπότε ο καθένας καταλαβαίνει ότι μιλάμε για αυτό κι επίσης μιλάω για προσωπικές θεωρίες=όχι spoilers.Αν υπάρχει πρόβλημα το βάζω:yes: )

Λοιπόν από τη μία πλευρά έχουμε επίσημη δήλωση των σεναριογράφων ότι δεν ισχύει η θεωρία του time travel.Aπό την άλλη πλευρά στο επεισόδιο αυτό βλέπουμε στοιχεία time travel.Για μένα δεν είναι στοιχεία ταξιδιού στο χρόνο.
Δύο πράγματα μου έρχονται στο dharmatiano μυαλό μου :
1)Η Dharma πειράζει τις αναμνήσεις των "χαμένων" κι έτσι ας πούμε ο Desmond θυμάται ένα γεγονός (ομιλία Locke) και ο Hurley με τους άλλους στην παραλία δεν το θυμούνται γιατί δεν τους έχει τοποθετηθεί τέτοια ανάμνηση.Όπως καταλαβαίνετε ισχυρίζομαι ότι τα πειράματα στους εγκέφαλούς τους διεξάγονται τώρα.(ίσως όλοι καλωδιομένοι σε μια καταπακτή)
2)Η εκτόνωση του πεδίου δημουργεί παράλληλες πραγματικότητες.

Α και ακούστε και μια άλλη σχιζοφρενική μου σκέψη:Το implode της Hatch και η έλλειψη ρούχων του Desmond είναι delete memory data.(το ξέρω ότι το παράκανα αλλά δεν συγκρατούμαι...είναι στη dharmatiaνή φύση μου;)

tavlakis
20 Οκτωβρίου 2006, 00:26
λυστε μου μια απορια ομως..
γιατι να μουγκαθει ο locke αφου στο τελος επανερχεται κανονικα και μιλαει...?

dreyffous
20 Οκτωβρίου 2006, 00:28
paidia to epeisodio itan metrio .
to flashback provlepsimo . I istoria me ton mpatso kai ton emporo narkotikon einai toulaxiston klise . To mono oraio pou eida einai i idea gia metafora ston xrono tou desmond . Fusika auti i idea edo sto idio forum exei analythei apo perusi otan me kapoious allous anarotiomastan to idio pragma me ton xoro ( stin periptosi tis polikis arkoudas ) . En pasei periptosi , perimeno to epomeno pou fainetai oraio , kai to xexnao auto os ena akoma Locke ( xriste mou ) epeisodio .[/QUOTE][/QUOTE]

JaBa
20 Οκτωβρίου 2006, 00:31
λυστε μου μια απορια ομως..
γιατι να μουγκαθει ο locke αφου στο τελος επανερχεται κανονικα και μιλαει...?
1) Ξαναβρήκε τη φωνή του ύστερα από μια έντονη συγκίνηση όπως ήταν το όραμα με τον Boone.
2) Οι σεναριογράφοι βλέπουν και αντιγράφουν το Παρά Πέντε όπου και η Ζούμπι είχε μουγκαθεί και επανήλθε όταν τσάκωσε το "Δράκουλα" και τον Θωμά στο κρεβάτι. :p8)

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 00:32
To oτι μουγκαθηκε για λιγα λεπτα νομιζω ητα περισσοτερο ψυχολογικο,παρα "φυσικο" προβλημα.Ισως ειναι και ενα hint απο τους παραγωγους,οτι τελικα ο Λοκ δεν ηταν ποτε αναπηρος επειδη τραυματιστηκε αλλα για καθαρα ψυχολογικους λογους.
Λεω τωρα εγω...

Elesar
20 Οκτωβρίου 2006, 00:35
Και ένα τελευταλιο που ξέχασα:
Οι (ΛΕΥΚΕς) πολικές αρκούδες (επαναλαμβάνω ΛΕΥΚΕς), έχει κάτι με τους έγχρωμους, μήπώς ήταν μέλος (η μασκώτ ίσως) της ΚΚΚ (κατά κόσμον Κου Κλουξ Κλαν)?? Ρωτάω γιατί μέχρι στιγμής έχουν να επιδείξουν μια ιδιαίτερη προτίμιση στο μαύρο χρώμα :p:p

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 00:46
Και ένα τελευταλιο που ξέχασα:
Οι (ΛΕΥΚΕς) πολικές αρκούδες (επαναλαμβάνω ΛΕΥΚΕς), έχει κάτι με τους έγχρωμους, μήπώς ήταν μέλος (η μασκώτ ίσως) της ΚΚΚ (κατά κόσμον Κου Κλουξ Κλαν)?? Ρωτάω γιατί μέχρι στιγμής έχουν να επιδείξουν μια ιδιαίτερη προτίμιση στο μαύρο χρώμα :p:p

Μάλλον τις τραβάει το διαφορετικό, η αντίθεση :lol:

Α, τώρα που το θυμήθηκα, άλλες 2 θεϊκές ατάκες:
Hurley "Αρκούδα... εσύ είσαι;"
και Charlie (όταν βλέπει τον Locke να μαστουρώνει) "πρόσεχε γιατί σε βλέπω να αρχίζεις να ρίχνεις μπουνιές στον εαυτό σου".

Ήρθε λοιπόν η ώρα να πληρώσει ο Locke για όλα όσα έχει κάνει; Ο Boone του την λέει, ο Charlie του την λέει, το νησί τον κατηγορεί για το κακό που έκανε...

ilektrojohn
20 Οκτωβρίου 2006, 00:52
Καλησπερα, μετα απο "παροτρυνση" αναδημοσιευω και εδω
Προσεξε κανεις οτι ο αρχηγος της φυτειας (αυτο που λεμε ροδακινα με φουντες:p) ειναι μελος των "αλλων"? Εμφανιζεται και στο προηγουμενο επεισοδια που παιρνουν την κειτ κ τον σωγιερ απ'τα κλουβια για τα κατεργα και ειχε παιξει και σε αρκετα στο 2ο κυκλο ως υψηλοβαθμο στελεχος των "αλλων", πχ στην σκηνη που jack, locke κ swyer πανε να βρουν τον michael και τους λεει if you cross this line...
για του λογου το αληθες
http://users.ntua.gr/el02693/john κ
http://users.ntua.gr/el02693/john2

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 00:54
ΔΕΝ ειναι το ιδιο ατομο...

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 01:13
ΔΕΝ ειναι το ιδιο ατομο...

Συμφωνώ κι επαυξάνω:

Zeke a.k.a. Mr. Friendly a.k.a. Tom (από τους Others): M.C. Gainey (http://http://www.imdb.com/gallery/granitz/2167/Events/2167/MCGainey_Vespa_1555561_400.jpg?path=pgallery&path_key=Gainey,%20M.C.)
Mike (ο τύπος στη φάρμα ριγανο-ραδάκινων): Chris Mulkey (http://www.imdb.com/gallery/hh/0611889/HH/0611889/iid_1034903.jpg.html?path=pgallery&path_key=Mulkey,%20Chris%20(I))

jerry
20 Οκτωβρίου 2006, 01:40
Εντάξει βρε παιδιά μη το φάτε το παιδί...

Εγώ έκανα την παρότρυνση στον Ilektrojohn σε άλλο forum γιατί όντως μου φάνηκε και μένα καλή ομοιότητα...

Παρόλα αυτά οι διαφορετικοί ηθοποιοί μαρτυρούν πως είναι διαφορετικά πρόσωπα...

Το κάψιμο συνεχίζεται

ilektrojohn
20 Οκτωβρίου 2006, 01:42
Παντως εμοιαζαν αρκετα ρε γμτ:oops:
το πρωτο Link με πεταει στο www.ntua.gr , jerry τυχαιο?:lol:

sfairas
20 Οκτωβρίου 2006, 01:43
παραμοιαζουν,οπως και αρκετοι χαρακτηρες ανα καιρους

μονο τυχαιο δε το κοβω...

di99
20 Οκτωβρίου 2006, 01:50
Πολύ καλό επεισόδιο!!Είχε αρκετή δράση και το όραμα του Λοκ ήταν πολύ weird!
Τι δράση?Σε όλο το επεισόδιο βλέπαμε τον Λοκ να κυνηγάει μία αρκούδα...δεν μου άρεσε καθόλου..Απογοητεύτηκα οικτρά...:( :(

GP force
20 Οκτωβρίου 2006, 01:53
Mέτριο επεισοδιάκι ήταν.

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 01:58
Εμενα αυτο που μου την εδωσε ηταν η "εξηγηση" για την καταπακτη.Πως ειναι δυνατον η καταπακτη να καταστραφηκε ολοσχερως(προς τα μεσα) και οι Λοκ/Εκο/Ντεσμοντ(ειδικα αυτος που ηταν στα "θεμελια") να επεζησαν?Τι διαολο συνεβη?Ελπιζω να το εξηγησουν,γιατι δε φτανει που δεχθηκαμε το οτι επεζησαν της πτωσης,τωρα θα επιζουν σε καθε ατυχημα ετσι ανεξηγητα?
Κατα τα αλλα το επεισοδιο μια χαρα!Μου αρεσε και το ολο θεμα με τον psychic Ντεσμοντ..

GP force
20 Οκτωβρίου 2006, 02:13
Προφανώς λόγω του μαγνητικού πεδίου επηρεάστηκαν μεταλλικά αντικείμενα και μόνο αυτά μπορούσαν να καταστραφούν. Κακό ο άνθρωπος δεν θα μπορούσε να πάθει, μάλλον...
Τώρα βέβαια, το πώς βρέθηκαν κάμποσα μέτρα μακριά από την καταπακτή όλοι τους, δεν το ξέρω...
Από τα ανεξήγητα του Lost!

papajohn
20 Οκτωβρίου 2006, 02:15
Δε μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Ήταν ένα κλικ πιο πάνω απο εκείνο με τα μωρά του Chralie. Ενώ είχα τόση αγωνία για τις άλλες δύο ομάδες "Χαμένων" (Sayid-Jack) ένα ολόκληρο επεισόδιο κυνηγουσαμε αρκούδες και μπλέκαμε τα μπουτια μας μεταξύ time travel, χωρίς νόημα εκρυγνυόμενων καταπακτών και δεν συμμαζεύεται.

Αν το γυρίσουν το Lost σε Matrix ιστορία, go to "$=(#$#).
(και μιλάει οπαδός του Matrix...)

magica
20 Οκτωβρίου 2006, 02:31
paides mipws i arkouda tous glitwse?? ka pire meta ton mr eco mazi??? etsi wste na anaggasei ton locke na vrei tin pisti tou sto nisi???

tavlakis
20 Οκτωβρίου 2006, 02:43
παντως ειναι περιεργο...δηλαδη η καταπακτη τελος?και τοσο χρονια που πατουσαν το κουμπι τσαμπα πηγανε?ετσι απλα?χαζο μου ακουγετε λιγο...

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 05:20
Το πρόβλημα με την κατάρρευση του Hatch είναι μεγάλο τελικά. Γιατί αν όντως έπεσε προς τα μέσα, τότε πώς πετάχτηκαν στον αέρα η πόρτα και το μπαστούνι του Eko; Και επίσης, αν έπεσε προς τα μέσα θα έπρεπε να είχε κάνει ακορντεόν τον Desmond και τους άλλους. Εκτός και αν έγινε κάτι σαν έκρηξη πρώτα και μετά συρρικνώθηκε... Κι αν έγινε έκρηξη και πετάχτηκαν όλοι έξω από το hatch, όπως πολύ σωστά παρατήρησε κι άλλος, πώς στο καλό επιζήσανε;
Και υπάρχει και το πρόβλημα του χρόνου. Όταν ο Locke συνήλθε, του ήρθε στο κεφάλι το μπαστούνι του Eko, ενώ κανείς θα περίμενε ότι θα προσγειώνονταν την ίδια ώρα. Εκτός αν "κάποιος" τοποθέτησε τον Locke σε εκείνο το μέρος και μετά έγινε η έκρηξη.

Δε νομίζω ότι τους έσωσε η αρκούδα. Γιατί, αν το έκανε, τότε για ποιο λόγο άλλαξε γνώμη κι άρχισε να μασουλάει τον Eko;

Elesar
20 Οκτωβρίου 2006, 06:45
Tους έσωσε η αρκούδα!!!!!????? Ειπαμε τρέλα το Lost αλλα και όχι έτσι!!!!
Αφού είπαμε "ΟΙ ΠΟΛΙΚΕς ΑΡΚΟΥΔΕς ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΕς" :P Εκτος και αν έχουν και σαδιστικές τάσεις, πρώτα σώζουν τους έγχρωμους τις σειράς και έπειτα αφού τους ταλαιπωρήσουν αρχικα (αλήθεια για ποιο λογο η εν λόγο αρκούδα δεν καθαρισε τον "μιστερ" αμέσως??) και εν συνεχεία τους μασουλάνε.8)

Gordon`s
20 Οκτωβρίου 2006, 08:35
Είπαμε είναι "πολική αρκούδα" όχι "αρκούδα κομμάντο"!

Το επεισόδιο μέτριο, flashback χωρίς ουσία, εξέλιξη σχεδόν μηδαμινή. Τα μόνα που ήθελε να μας πει σε 2 γραμμές είναι:
1) Επέζησαν όλοι.
2) Ο Locke θα πάει να βρει τους υπόλοιπους.

Μέσα σε πλαίσια, ο Locke ξαναβρίσκει τη πίστη του, το νησί παρόλο που καταστράφηκε η καταπακτή συνεχίζει να έχει τις ιδιότητες του και ο πλέον αγαπημένος μου Ντέσμοντ βλέπει κι αυτός οράματα...

Αλήθεια είναι ότι περίμενα περισσότερα σε ένα επεισόδιο, τουλάχιστον έτσι όπως δείξαν τα τελευταία, αλλά λογικό είναι επίσης να αρχίσει η σειρά να καθυστερεί. Μετά το άκαιρο flashback της Sun (αλήθεια εγώ το όνομα το ακούω "Σάιαν) κι ενώ περίμενα John Locke με αγωνία, λίγο απογοητεύτηκα.
Κατά τα άλλα, ένα κλασσικό επεισόδιο μυστηρίου, αγωνίας και αργής πλοκής. Νέα ερωτηματικά, λίγες απαντήσεις.

Από το trailer του επόμενου βλέπω ότι φέτος η σειρά θα επικεντρωθεί περισσότερο στη δράση παρά στα υπόλοιπα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά πρέπει να το συνιθίσουμε...

Α, καλημέρα.

great
20 Οκτωβρίου 2006, 10:08
στα επεισόδια του lost καταλαβαίνεις ποσα διαφορετικά γούστα υπάρχουν καθώς και αν τελικά οι μισoi βλέπουν άλλο επεισόδιο από τους άλλους μισους :grin:

είδα χθες το επεισόδιο και θα το χαρακτήριζα μέτριο.
Τα τελευταία δυο επεισόδια είναι απλά fillers και κουραστηκά...μπορείς να τα δες στο fast forward και να προσέξεις μονο τα τελευταία 5 λεπτά όπου είναι και το νόημα του επεισοδίου και να μην εχεις χασει τιποτα....

το ξέρω θα απογοητεύσω πολλούς fan αλλα θα το χαρακτήριζα βαρετό :yawn:

Εχουμε καινουριο concept τωρα με το time travel/deja vu όπως θελετε πειτε τo και πραγματικα αρχιζω και εγω να πιστευω οτι με αυτον τον ρυθμο παει χαλαρα για πολεεεες σεζον...
ελπιζω σε καλυτερο μελλον παντως

μπορείτε να αρχίσετε τα ban :lol:

wertyu5555
20 Οκτωβρίου 2006, 10:55
και εγώ το βρήκα καλό το επεισόδιο - όχι κάτι καταπληκτικό- και δημιουργησε αρκετά ερωτήματα -πόσα ακόμη;!!!!-. Ελπίζω να υπάρχει εξήγηση για όλα στο τέλος... και να είναι και ενδιαφέρουσα.... Πάντως για συνέχεια για πολλές σαιζόν δεν το βλέπω γιατί τα ποσοστά τηλεθέασης πέφτουν :(
Αντε υπομονή μια εβδομάδα ακόμη.
ΥΓ Μπράβο στα παιδια που ασχολούνται με την μετάφραση και ανεβάζουν και τους αγγλικούς υπότιτλους των επεισοδίων :clapping:

Sotos_2002
20 Οκτωβρίου 2006, 11:50
και εγώ το βρήκα καλό το επεισόδιο - όχι κάτι καταπληκτικό- και δημιουργησε αρκετά ερωτήματα -πόσα ακόμη;!!!!-. Ελπίζω να υπάρχει εξήγηση για όλα στο τέλος... και να είναι και ενδιαφέρουσα.... Πάντως για συνέχεια για πολλές σαιζόν δεν το βλέπω γιατί τα ποσοστά τηλεθέασης πέφτουν :(
Αντε υπομονή μια εβδομάδα ακόμη.
ΥΓ Μπράβο στα παιδια που ασχολούνται με την μετάφραση και ανεβάζουν και τους αγγλικούς υπότιτλους των επεισοδίων :clapping:

Ποσοστα δεν χανει καθολου! Καθε βδομαδα το Lost χτυπαει κορυφη. Και μην κοιτας μονο στην Αμερικη αλλα δεν και την κινηση στο ιντερνετ;) .

Ουτε εγω πιστευω οτι τους εσωσε αρκουδα γιατι πως να μπηκε η αρκουδα στην καταπακτη;

Οσο για την καταρευση της καταπακτης, τι ακριβως εγινε;
που πηγε η καταπακτη(εγινε τενεκεδακι);

Αμ ο Ντεσμοντ πως ηξερε για την ομιλια του Locke;

Πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου.

festias
20 Οκτωβρίου 2006, 11:52
Μέτριο το επεισόδιο. Αν έβαζα τίτλο αυτός θα ταν Deja vu. Eίμαι σίγουρος ότι την επόμενη βδομάδα το νέο επεισόδιο(αν κρίνω από το trailer) θα μας κάνει να το ξεχάσουμε εντελώς.

γιατι ο Βen ήταν ελεγκτής στο αεροδρόμιο?

Gaspar
20 Οκτωβρίου 2006, 11:54
εμένα μου άρεσε... ειδικά μετα τα δύο πρώτα ήταν ενα δείγμα ότι τα επόμενα επισόδια θα είναι πολύ κάλα...
μου άρεσε πάρα πολύ η όλη φάση με τον ντέσμοντ και θα αρχίσει να έχει πολύ ζουμί η υπόθεση...
θέλω να δω και το επόμενο για να είμαι σίγουρη ότι η σειρά επέστρεψε στα παλιά καλά επισόδια...

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 11:55
Τα ποσοστα πεφτουν.Το προχθεσινο εχασε ΚΙ'ΑΛΛΟΥΣ τηλεθεατες και βγηκε 2ο,πισω απο το Criminal Minds.Αυτο δεν ειναι καθολου κακο.Στην ουσια γινεται οτι ευχοταν ο Lindelof.Μη δειτε λεει την 3η σαιζον,ωστε η 4η να ειναι η τελευταια και να μην μας αναγκασει το ABC να κανουμε κι'αλλες. :)
Kατα τα αλλα το επεισοδιο θα ελεγα ηταν ΚΛΑΣΣΙΚΗ 1η σαιζον.Μυστηριο,αγωνια και πολυ λιγη εξελιξη στην υποθεση.Οσοι λατρεψαν την 1η σαιζον,σιγουρα το βρηκαν αψογο.Οι υπολοιπο απλα καλο...

great
20 Οκτωβρίου 2006, 12:01
Kατα τα αλλα το επεισοδιο θα ελεγα ηταν ΚΛΑΣΣΙΚΗ 1η σαιζον.Μυστηριο,αγωνια και πολυ λιγη εξελιξη στην υποθεση.Οσοι λατρεψαν την 1η σαιζον,σιγουρα το βρηκαν αψογο.Οι υπολοιπο απλα καλο...

πραγματικα νομιζω οτι βλεπουμε αλλο Lost τελικα !!
ιδια με την 1η sezon ??? εγω θα ελεγα οτι ηταν φτηστο η δευτερη! μηδεν εξελιξη, καθολου αγωνια και μυστηριο παρα μονο 5 λεπτα στο τελος!

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 12:04
γιατι ο Βen ήταν ελεγκτής στο αεροδρόμιο?

Για τον ίδιο λόγο που ο Hurley ήταν στα εκδοτήρια...
Όραμα ήταν, μην ψάχνεις λογική :)

Sheik
Αν η κατρακύλα έχει απώτερο σκοπό να το δεχτώ. Γιατί είχαν ολόκληρο καλοκαίρι να γράψουν ενδιαφέροντα και WOW επεισόδια...
Αν είναι όντως για να αναγκάσουν το κανάλι να το σταματήσει σε 4 Season εγώ μαζί τους. Τι να κάνει την κοιλιά τώρα, τι να την κάνει σε 2 χρόνια. :P

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 12:28
πραγματικα νομιζω οτι βλεπουμε αλλο Lost τελικα !!
ιδια με την 1η sezon ??? εγω θα ελεγα οτι ηταν φτηστο η δευτερη! μηδεν εξελιξη, καθολου αγωνια και μυστηριο παρα μονο 5 λεπτα στο τελος!

Xμ...νομιζω ειδαμε αλλη σειρα ο καθενας.
Αν η 2η ειχε μηδαμινη εξελιξη,τοτε η πρωτη δεν ξερω αν παει με την λεξη εξελιξη.Η 2η σε ενα μονο επεισοδιο σου εισηγαγε την Νταρμα,τους Others,τους υπολοιπους επιζωντες.Οταν το επεισοδιο δεν ηταν filler,υπηρχε εξελιξη,σημαντικη.
Αντιθετα στη 1η πες μου τι εμαθες για το νησι μεχρι το τελευταιο επεισοδιο.Υπηρχαν πολλα επεισοδια στα οποια δεν γινοταν πραγματικα τιποτα,απλα τους εβλεπες να επιβιωνουν.Υπηρχε περισσοτερο μυστηριο(ελλείψει απαντησεων).Βεβαια σε αυτα τα επεισοδια υπηρχαν εξαιρετικα ενδιαφεροντα φλασμπακ,αντιθετα με τωρα.
Τελος παντων,εμενα μου θυμισε ΠΟΛΥ 1η σαιζον.Θυμηθειτε και πως αρχιζει ο πιλοτος.Ετσι ακριβως αρχισε και αυτο,αλλα αντι για Τζακ ειχε Λοκ.

Περα απο αυτα,ο Ντεσμοντ δεν σας θυμησε λιγακι τον Χριστο?(μη γελατε)
Ειδικα οταν φορεσε τη μπλουζα του Χερλυ,ο τροπος που μιλουσε και περπατουσε,ηρεμος,γαληνιος ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΣ...Να επαναλαμβανει συνεχεια το "brother,brother"....Σιγουρα ηταν αναφορα στο Χριστο :P

nkt_13
20 Οκτωβρίου 2006, 12:34
Πιστεύω ότι ο Hurley είπε στον Charlie ότι είχε deja vu για να δικαιολογηθεί, όταν αυτός τον ρώτησε, αφού είχε δει την αντίδραση του στα λόγια του Locke. :yes:
Ο Locke πιθανόν να "τρώει" κάποιο μίγμα από διάφορα φυτά τα οποία με τη ζέστη, τους καπνούς και την όλη φάση να δημιουργούν παραισθήσεις. Είναι λίγο μυστηριακό το όλο θέμα.... ;)
Τα κελιά που βρίσκονται οι Sawyer (θεός) και Kate είναι 2... και προφανώς είναι τα 2 που κράταγαν τις πολικές αρκούδες. Όπως είπαν στο θεό Sawyer οι αρκούδες ήταν πιο έξυπνες και βρήκαν πιο γρήγορα από αυτόν τον τρόπο να πάρουν το μπισκότο, το οποίο επιβεβαιώνεται από αυτό που είπε ο Charlie ότι είχε παρακολουθήσει ντοκυμαντέρ για το πόσο έξυπνες είναι.
Μεγάλη εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι είπαν ότι πέρασε μια μέρα και κανείς δεν είχε ψάξει να τους βρει. Λες και κανείς δεν ενδιαφερόταν για την ύπαρξη τους!!! Δεν τους έκανε εντύπωση ο θόρυβος, ο ουρανός και δεν είπε τίποτα ο Charlie ώστε να πάνε να τους ψάξουν και να κοιτάξουν αν ζουν και να τους βοηθήσουν??? :whip:
Το flashback του Locke δεν τελειώνει απότομα??? ;)
Πως βγήκαν από την καταπακτή, γιατί δεν δείχνει να θυμούντε τίποτα και μόνο ο Desmont βρέθηκε γυμνός, γιατί δεν τραυματίστηκαν, ποιος τους πήρε από εκεί μέσα, τί συμβαίνει επιτέλους??? :shock: :shock: :shock:

willow
20 Οκτωβρίου 2006, 12:45
Και εμενα μου αρεσε πολυ το επεισοδιο,αλλα ψιλοχαλαστηκα που επεζησαν ολοι και δεν δινει καμια απαντηση γιαυτο...δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα οι σκηνες με την αρκουδα ηταν πολυ προσεγμενες,σαν τα videakia απο psx3 ενα πραγμα!

skiabox
20 Οκτωβρίου 2006, 14:05
Δεν εχει αναφερει κανεις τον mr.eco που ειναι απο τους πιο ενδιαφεροντες χαρακτηρες της σειρας για μενα και που φενεται να εχει μια ιδιαιτερη σχεση με το νησι!Ελπιζω να ειναι ζωντανος γιατι εκει που του δινουν νερο δεν αντιδρα καθολου!Επισης θεωρω πολυ συγκινητικο πως εχει αλλαξει η θρησκεια εναν πρωην εμπορο ναρκωτικων!

Mike
20 Οκτωβρίου 2006, 14:26
Το όλο σκηνικό με το deja vu μου θύμησε μία ταινία που είχα δει, και στο αντίστοιχο βιβλίο που είχα διαβάσει. Αναφέρομαι στην "Επαφή", όπου όταν πραγματοποίθηκε ένα ταξίδι από τη γη σε άλλο πλανήτη του αστερισμού Βέγκα, μία ομάδα ανθρώπων ταξίδευε σε μία σφαίρα μέσω σκουληκότρυπων-μαύρων τρυπών. Κατα τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού συνέβαινε το φαινόμενο της αλλαγής αιτίας και αποτελέσματος δηλαδή πρώτα ζούσαν το αποτέλεσμα και μετά την αιτία που προκάλεσε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Στο συγκεκριμένο επεισόδιο μετά την έκλιση ενέργειας, πρώτα ο Ντέσμοντ έζησε το αποτέλεσμα (θυμήθηκε την ομιλία του Λοκ) και μετά ακολούθησε η συγκεκριμένη ομιλία του Λοκ.
Οπότε μάλλον κάπως έτσι μπορεί να εξηγηθούν τα πειράματα που συνέβαιναν στο νησί.

akoulgr
20 Οκτωβρίου 2006, 14:44
Το όραμα ήταν πράγματι απίστευτο.
Το dejavou αυτό μάλλον επαληθεύει κάποιες απόψεις περί διατάραξη της χρονικής αλληλουχίας γεγονότων (λόγω έκρηξης; ). Όπως και όταν βγήκε από την ζούγκλα ο Τσάρλι μετά την έκρηξη και ερωτήθηκε που είναι ο Λοκ και ο Έκο, απάντησε "Δεν έχουν γυρίσει ακόμα;", σα να είχε λανθασμένη αίσθηση του χρόνου που είχε διανύσει.
Επίσης η αντίδραση του Desmond ίσως δείχνει ότι ξέρει κάτι παραπάνω για την όλη υπόθεση, ή απλά ήταν όντως μπερδεμένος. Προς αναμονή του επόμενου επεισοδείου...

EDIT: Ποιός είναι ο μορφονιός και η κοπελιά που απασχολούν τηλεοπτικό χρόνο από τη σειρά και μάλιστα έχουν και ατάκες; Το τελευταίο που θέλω είναι νέα πρόσωπα με νέα flashbacks, μακάρι να μην τους ξαναδούμε ή να πεθάνουν σύντομα.
Γιατί όχι??
Καλό το γκομενάκι...
Μην το σκοτώσουν σαν την ***** και την ****!!!

Elvenking
20 Οκτωβρίου 2006, 15:02
Καλά όλα αυτά αλλά πώς ο Λοκ συμπαίρανε ότι τον Έκο τον πήρε αρκούδα; Δεν είδε τίποτα τέτοιο στο όραμα. Και αυτή η σπηλιά της αρκούδας είναι δυνατόν να ήταν τόσο κοντά στον καταυλισμό και στην καταπακτή και να μην την είχαν πάρει χαμπάρι; Για να μη μιλήσω για τον τρόπο που την ανακάλυψαν... Τριχόπτωση είχε η αρκούδα και άφηνε τούφες από τη γούνα της εδώ κι εκεί; Και πάλι, είπαμε είναι παρατηρητικός ο Λοκ αλλά το να εντοπίζει τρίχες πάνω σε ολόκληρο νησι τόσο γρήγορα είναι γελοίο. Υπάρχει και μια ένσταση για το μαχαίρι που χτύπησε το παγούρι του Χέρλι αλλά το προσπερνάω ως ακόμα μια "σύμπτωση".

Ενώ το επεισόδιο αρχικά μου άρεσε για το μυστήριο που είχε, αν τελικά το καλοσκεφτείς, πλέον τα όσα συμβαίνουν δεν είναι απλά παράλογα, είναι αστεία. Και αν δε φροντίσουν να δώσουν καμιά πειστική απάντηση σύντομα, βλέπω τα νούμερα να παίρνουν την κατρακύλα για τα καλά.

akoulgr
20 Οκτωβρίου 2006, 15:05
Πριν βγεί από τη σκηνή, είδε την αρκούδα να βρυχάται...
Δες το ξανά αυτό...
Όσο για τα άλλα, μπορείς να δεις Desparate Housewives ή Sex and The City!
Σίγουρα δεν έχουν τόσα σεναριακά κενά...

anarxaki
20 Οκτωβρίου 2006, 15:14
Ναι όντως, αυτό με το παγούρι ήταν λίγο άκυρο. Πότε πρόλαβε και κατάλαβε ότι θα του πετούσε το μαχαίρι και το σήκωσε; Εκτός αν είχε τύχη βουνό και απλά ετοιμαζόταν να πιει νερό. Αλλά και πάλι... δε με καλύπτει.

Και είναι πολύ ασήμαντες αυτές οι λεπτομέριες για να μην τις καλύψουν σεναριακά. Σιγά, θα μπορούσε απλά να πει ο Hurley "dude ευτυχώς που διψούσα"...

Tapame
20 Οκτωβρίου 2006, 15:30
το δα κ γω σημερα,τα πρωτα 5 λεπτα κ τα τελευταια 5 μετραγαν πολυ.Θα συμφωνισω πως ειναι λιγο ενοχλητικο να βρισκει μεχρι κ τις τριχες ο λοκ :P παντως το οραματου λοκ ηταν ολα τα λεφτα ομολογω
Κατι που με φοβιζει ειναι πως θα δυσαρεστηθουν πολλοι τηλεθεατες γιατι το ενα επισ θα μας δειχνει τους μισους κ την αλλη τους αλλους μισους κ θα κοβεται η αγωνια στην μεση.

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 15:31
anarxaki δεν καταλαβε ο Χερλυ οτι θα πετουσε το μαχαιρι ο Λοκ.Απλα την ωρα που επινε(η πηγαινε να πιει) το πετυχε....
Τωρα αν καθομαστε και συζηταμε για το αν μας καλυπτει σεναριακα το οτι ο Χερλυ ηταν τυχερος και το μαχαιρι βρηκε στο παγουρι,καλυτερα να σταματησουμε να βλεπουμε.Υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα πραγματα απο αυτο στη σειρα :)

akoulgr
20 Οκτωβρίου 2006, 15:37
Σωστός Sheik!!
Επίσης παιδιά προσέξτε και το άλλο:
είναι τηλεοπτική σειρά επιστημονικής φαντασίας και όχι εξιστόρηση πραγματικών γεγονότων.

Sotos_2002
Εγώ θέλω να δω τι θα συζητάμε όταν τελειώσει το Lost. Aναφερομαι σε όλους όσους λένε ότι έχουν κουραστεί, που παρεπιπτώντος συνεχίζουν να το βλέπουν... :p

Η σειρά δεν είναι ούτε περιπέτεια ούτε επιστημονικής φαντασίας, αλλά είναι δραματική. Το ότι τα προσφέρει όλα όμως στο πακέτο του ενός αυτό είναι προτέρημα. Μόνο και μόνο που κάθε βδομάδα μας κάνει να ανοίγουμε τοπικ που φτάνουν τις 10 και 20 σελίδες αυτό εγώ το θεωρώ επιτυχία για μια σειρά( και αυτό μόνο στην Ελλάδα, αν πάτε και σε αλλά φόρουμ εκεί να δείτε χαμός που γίνεται). Ποια η χαρά του να βλέπεις μια σειρά που από την αρχή γνωρίζεις τι θα γίνει στο τέλος;(Και το prison break είναι τρομερή σειρά αλλά όλοι γνωρίζουμε που θα καταλήξει) Επίσης πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους ανθρώπους που δημιούργησαν την σειρά και που σκέφτηκαν όλ’ αυτά τα πράγματα. :clapping:

Όλο αυτό το μυστήριο είναι η μαγεία της σειράς και αυτό που μας κάνει κάθε βδομάδα να την παρακολουθούμε, με αγωνιά ή όχι. Προσωπικά δεν ξέρω κανένα άτομο(απ' τα πολλά που γνωρίζω ότι την παρακολουθούν) να έχει πάψει να την παρακολουθεί.

Αυτά από εμένα. Συγνώμη αν κούρασα και συγνώμη για το off-topic.

lost123
μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το επεισόδειο!το flashback,το timetravel(ίσως),το όραμα,γενικά ήταν υπέροχο και πολύ παράξενο επεισόδιο!το περιστατικό με τον desmond και τον hurly που του είπε για την ομιλία του locke αφήνει πολλά ερωτήματα..
να πώ ότι στο τέλος του οράματος του locke δεν εμφανίστηκε αρκούδα αλλα λύκος.

Airbourne
20 Οκτωβρίου 2006, 15:41
Το όλο σκηνικό με το deja vu μου θύμησε μία ταινία που είχα δει, και στο αντίστοιχο βιβλίο που είχα διαβάσει. Αναφέρομαι στην "Επαφή", όπου όταν πραγματοποίθηκε ένα ταξίδι από τη γη σε άλλο πλανήτη του αστερισμού Βέγκα, μία ομάδα ανθρώπων ταξίδευε σε μία σφαίρα μέσω σκουληκότρυπων-μαύρων τρυπών. Κατα τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού συνέβαινε το φαινόμενο της αλλαγής αιτίας και αποτελέσματος δηλαδή πρώτα ζούσαν το αποτέλεσμα και μετά την αιτία που προκάλεσε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Έχω δεί την επαφή πολλές φορές αλλά μόνο την Τζούντι Φόστερ να ταξιδεύει μέσω της σφαίρας.Όχι ομάδα ανθρώπων.

Τώρα προσωπικά πιστεύω ότι το flashback του Λόκ έχει να κάνει με το γεγονός ότι πρέπει να σώσει τους υπόλοιπους...Σε μια φάση στο τέλος λέει ο κύριος Έκο ότι μπορεί ακόμη να τους σώσει γιατί αυτός είναι Ο κυνηγός!
Το ίδιο πράγμα επαναλαμβάνει και ο Λοκ στην σκηνή που σημαδεύει τον Κρυφό...I'm not a farmer..I'm a hunter...

psss κορυφαίος..:clapping:

Ο ντέσμοντ μπορούμε να πούμε ότι ή έχει το χάρισμα της προφητείας ή μεταφέρθηκε στον χρόνο και άκουσε την ομιλία του Λοκ αλλά....στην σκηνή με την ομιλία του Λοκ ο ντέσμοντ είναι αρκετά μακρυά και πετάει πέτρες στην θάλλασα..εκτός και άν έμαθε πιο μετά τι είπε ο Λοκ...

Περίεργο επίσης το γεγονός ότι ενώ ακούν αρκούδα να γυροφέρνει στα χόρτα ο Λοκ λίγο έλειψε να <<φάει>> την άλλη ανθρώπινη αρκούδα χεχε...

Είδωμεν....:yahoo:

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 15:52
Να πω και γω κατι τελευταιο off topic γιατι θα σκασω...
Αν υπαρχει εστω ενας που περιμενει να δει το επομενο επεισοδιο μονο και μονο επειδη θελει να δει τι συμβαινει στο νησι,ποιοι ειναι οι Αλλοι,τι ειναι οι αριθμοι, μπλα μπλα μπλα....ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!!!
Μαντεψτε,στο επομενο δεν θα μαθουμε ποιοι ειναι οι Αλλοι!Ουτε στο μεθεπομενο!Ουτε στα επομενα 10 επεισοδια θα μαθουμε τι ειναι οι αριθμοι!
Εκπληξη ε?

marios78
20 Οκτωβρίου 2006, 16:03
Εμένα το επεισόδιο δε μου άρεσε.

Μόνο καλό σημείο ο ντεζαβού με τον Ντέσμοντ.

Ο Λοκ είναι πολύ λούζερ χαρακτήρας στην κανονική ζωή και θα αποτελέσει αδύναμο κρίκο για του Άλλους. Είναι "good person" που λένε και οι Άλλοι.

Βλέπω έναν νέο Μάικλ να γεννιέται. Το δίνεται βέβαια η ευκαιρία να γίνει ο ήρωας που πάντα ονειρεύονταν αλλά πιστεύω ότι κάπου θα ξανακάνει το μεγάλο λάθος όπως με την καταπακτή.

Θεωρώ πολύ αδύναμο σεναριακά ότι έγινε μια σούπερ γουάου έκρηξη και κανείς από αυτούς που είναι στην παραλία δεν κουνήθηκε να πάει να δει τι έγινε στην καταπακτή.

Τα δύο πρώτα επεισόδια για μένα ήταν πολύ καλύτερα. Βέβαιά έχει σχέση και με ποιον ήρωα γουστάρει ο καθένας.

pav_rod
20 Οκτωβρίου 2006, 16:25
Παιδιά και εγώ περίμενα περισσότερη δράση και τέλος πάντων κάποια απάντηση σε τόσα ερωτήματα. Εντούτοις προέκυψαν και άλλα...Πάντως απορρίπτω κατηγορηματικά την άποψη για time travel διότι και οι ίδιοι οι παραγωγοί δήλωσαν ότι όλα θα εξηγηθούν επιστημονικά ή έστω ψευδοεπιστημονικά. Θέλω να πιστεύω ότι οι παραγωγοί δεν έχουν "χάσει τη μπάλα" και τα έχουν όλα μελετημένα. Έχουμε λοιπόν ακόμη πολύ δρόμο να διανύσουμε.

Seascouts
20 Οκτωβρίου 2006, 16:57
Λόγω δουλειάς δεν είδα το επισόδειο και διαβάζω το τοπικ (εκτός από τα κομμάτια που λένε για το επισόδειο αυτό) για να προετοιμαστώ... Θα το δω σήμερα το βράδυ...

Βλέποντας όμως ταυτόχρονα και τις νέες σειρές που βγάλανε για να πάνε "κόντρα" το Lost (λες και μπορούν...) βρήκα 2 από αυτές που πραγματικά με συγκίνησαν...

Δεν έχουν σχέση με το Lost (Αναφέρομαι για το Heroes & Jericho) αλλά το να κάθεστε και να λέτε "κακιούλες" για το Lost, χίλιες φορές να το κάνετε για να πηγαίνουμε εμείς και να βλέπουμε τα νέα επισόδεια και... να πέφτουμε από τα σύννεφα με όλα αυτά που γίνονται...

Ποιός θα ξεχάσει τις... εκφράσεις των προσώπων μας όλων μας όταν είδαμε το πρώτο της τρίτης Season??? Με 5 άτομα που είδαμε το επισόδειο μαζεμένοι δεν πιστεύαμε τι σκέφτηκαν τα άτομα...

Και τώρα λέμε για το 3ο επισόδειο της Season και κρίνουμε όλη τη Season από αυτό :(

LostManiacs για να σοβαρευτούμε! :D Έρχονται και άλλα καλύτερα επισόδεια! (Άσχετο: Στο internet άκουσα πως υπάρχει site που παίζει "εκδοχές τέλους" για στοίχημα για το Lost.... - Στοιχηματίζεις δηλαδή πιθανό σενάριο για το τέλος - όποιος ξέρει κάτι ας γράψει url ;) )

akoulgr
20 Οκτωβρίου 2006, 17:19
Γιατί να γράψουμε πιθανά σενάρια τσάμπα?
Μάλλον ούτε αυτοί ξέρουν πως ακριβώς να το τελειώσουν οπότε συλλέγουν τα καλύτερα από τα forum παγκοσμίως και την βγάζουν μέλι-γάλα (τσάμπα δηλαδή)!!

Conspiracy theory No1

xixixi

skywalker00
20 Οκτωβρίου 2006, 17:53
Και γω θεωρω οτι ειναι ενα πολυ καλο επεισοδιο και γιατι ειχε δραση αφου ο Die Hard Λοκ αναλαμβανει να σωσει τους αλλους χαμενους, ξανα βρισκει τη πιστη του και βλεπουμε τι παιχτηκε με τη καταπακτη.Το φλας μπακ δεν ηταν τοσο καλο κυριως γιατι δε κολλαει ο Λοκ σαν ''αγροτης'' που καλλιεργει 'ριγανη'.Εκτος και αν και αυτοι τον κοροϊδεψαν λεγοντας του οτι καλλιεργουν κατι αλλο (του στυλ θεραπευτικα βοτανα).Το οραμα με τον Μπουν ηταν καλο.
Παρατηρησεις ερωτηματα¨
-Αν ο rookie cop που φοραγε μπλουζα Τζερονιμο Τζακσον ειπε αληθεια και οντως ειναι του πατερα του ο οποις εχει πεθανει τοτε μπορει να ειναι αυτος που ειχε εξοπλισει την καταπακτη με δισκο των Τζερονιμο Τζακσον(τον δειχνει στη 2 σεζον σε μια ομολια Τσαρλι με Χιουγκο )
-Αν η καταπακτη δεν εχει γκρεμιστει , τοτε η εικονα του σημειου της καταπακτης μου εκανε σα να ξεριζοθηκε απο εκει,οποτε λεω μηπως τηλεμεταφερθηκε καπου αλλου.Και ισως το ιδιο να εγινε και με αυτους που ηταν μεσα και γι'αυτο ισως βρεθηκαν σε διαφορετικα σημεια .Αυτο μπορει κατα καποιο τροπο να εξηγει και το''de javu'' του Ντεσμοντ.
Συμφωνω με sotos 2002 και ntk 13

Sotos_2002
20 Οκτωβρίου 2006, 18:30
-Αν ο rookie cop που φοραγε μπλουζα Τζερονιμο Τζακσον ειπε αληθεια και οντως ειναι του πατερα του ο οποις εχει πεθανει τοτε μπορει να ειναι αυτος που ειχε εξοπλισει την καταπακτη με δισκο των Τζερονιμο Τζακσον(τον δειχνει στη 2 σεζον σε μια ομολια Τσαρλι με Χιουγκο )

Οχι σημαντικη παρατηρηση αλλα ο πατερας του δεν πεθανε.Απλα ειναι μπεκρουλιακας.
Σκεφτηκα κατι γι'΄αυτο το πραγμα που εφαγε ο Λοκ και ειδε το οραμα.
Νομιζω πως αφου ηταν εκει στη φυτιες σιγουρα θα εμαθε καποια κολπακια σχετικα με το πως να φτιαχνει μονος του ναρκωτικα χρησιμοποιωντας καποια συγκεκριμενα φυτα. Ισως ετσι να εφτιαξε και αυτο!

Τι λετε;

Yiannakis
20 Οκτωβρίου 2006, 18:59
Soto : Nαι αυτό είναι δεδομένο για μένα.:thumbsup1

Με την σύγκριση των seasons του lost δεν ασχολούμαι.Βαρέθηκα.Αντί να αναλύουμε το συγκεκριμένο επεισόδιο συνέχεια μπαίνουμε σε κόντρα οι lostovioi για το ποια σεζόν είναι η καλύτερη και πόσα ερωτήματα έχουν απαντηθεί...ήμαρτον:thumbdown

Για όσους κάνετε λόγο για time travel η θεωρία αυτή ξαναλέω πως έχει απορριφθεί επίσημα από τους σεναριογράφους.Άλλο είναι το "ταξίδι στο χρόνο" και άλλο οι "παράλληλες πραγματικότητες" οι οποίες σιγά σιγά φαίνεται να επαληθεύονται ως θεωρία μετά από το "see you in another life brother" και τα λόγια του Desmond για τη ομιλία του Λοκ.Μάλλον ο Desmond είναι έξω από το πείραμα και ορισμένες φορές δεν συμπίπτει η δίκη του πραγματικότητα με εκείνη των χαμένων.Η Dharma ίσως να δημιουργεί αυτές τις πραγματικότητες αφού παίζει με τη μοίρα και προκειμένου να την αλλάξει ψάχνει να βρει την ιδανική πραγματικότητα που θα οδηγήσει στα γεγονότα που θέλει να συμβούν.Τα οράματα του Locke στην 1η σεζόν με Boone και αεροπλανάκι, στη 2η με Eko και ερωτηματικό και τώρα με Έκο και "σώσε τους φίλους σου" μου μοιάζουν σαν καθοδήγηση από την Dharma ώστε να συμβούν κάποια γεγονότα που "πρέπει" να συμβούν.Όπως ειπε και ο Λοκ , το λάθος του στην καταπακτή έγινε για να λάβει δράση μετά και να σώσει τους φίλους του.Μια αλυσίδα γεγονότων προκατασκευασμένη δηλαδή.Και μην μου πείτε ότι το πάω μακρυά μετά από όσα είδατε στο 3ο επεισόδιο....;)

PS:Να ζητήσω και συγνώμη που επέμενα ότι όταν δεν πατήθηκε το κουμπί δεν υπήρξε σεισμός.Όπως είπε ο Herly όλη η γη κουνιόταν...άλλο αν δεν μας έδειξε κάτι τέτοιο ο σκηνοθέτης.Επομένως ο σεισμός στην other πόλη προήλθε από το μη πάτημα του κουμπιού από τον Desmond.

jowl_tnt
20 Οκτωβρίου 2006, 19:04
Σύγουρα κάτι τέτοιο παίζει.
Άλλα ο Λοκ, έχει μάθει να το ελέγχει από την 'οικογένια' του στη φυτία.
Γιατί δεν το είχαν για να το 'πίνουν', αλλά για να το πουλάνε.
Ξέρει πότε να σταματάει και έτσι προσπάθησε να περάσει αυτή του τη γνώση και στον Τσάρλι...

slapfish
20 Οκτωβρίου 2006, 19:59
Thelw na pw k egw merikes skepseis mou alla prin to kanw na zitisw prokatavolika signwmi giati den exw diavasei osa exoun graftei se proigoumenes sezon.

To episodio itan kalo kai pisteyo oti to flash back to Locke den teleiwse..pisteyw tha eksigithei me ayto to flash back toulaxiston ti einai to "narkotiko" pou xrisimopoiei...allwste tin texniki me ti skini kai to "narkotiko" tin ixan apo to flash back...eixan kai ekei to indiko xamam pou evelepan pragmata gia ton eayto tous....

Oso gia ta oramata pou exoun mesa ekei, (eixe k o Boun gia tin adelfi tou) einai kathara prosopika themata pou vgainoun stin epifania. O Locke enoiwthe tipsis gia ton Boun kai ton eide, enoithe tipsis gia ton mr. Eco kai kanonise na paei na ton swsei...fovate mipws minei pali paralitos kai eide to karotsaki kai oti pali den mporouse na perpatisei...kai nomizw ta ipoloipa sto aerodromio den einai kai diskolo na ta fantastei... oi tetrada eixe paei na vrei ton arxigo twn allwn,(an den kanw tragiko lathos) o Hurly eixe pei gia to laxeio kai tous arithmous (??????) klp...

Oso afora tin katapakti einai pasifanes oti to mistirio vriskete ston ilektromagnitismo... profanws o magnitis travouse ta panta se ena simeio mexri pou girise to klidi kai ... kati egine, ekriksi??? antistrofi tou magniti opote ola ektinaxthikan pros ta eksw??? elpizw na mathoume...

Episis o magnitis pisteyw einai kai o logos pou kopike sta 2 to aeroplano... thimithite oti egine xwris ekriski...apla kopike sta 2... san kapoios na to epiase kai to travikse... ayto eksigeite poly eykola apo ti fisiki...malista an kapoios exei diavasei gia to ti simvainei otan kati plisiasi mia mavri trypa tha kserei idi... An sto pedio pou meletame, eite pedio varititas (mavri tripa) eite ilektromagnitiko pedio eiparxei analogia tis entasis tis dinamis me tin apostasi apo tin pigi tou pediou einai dinaton gia megala pedia mia mikri sxetika diafora stin apostasi efarmogis tis dinamis (miti kai oyra toy aeroplanou) na prokalesei megali diafora dinamis kai na diamelisei to swma pou mpainei sto pedio...

Telos agwniw ki egw mazi me tous allous ti egine me ton Desmont (i profora tou opoiou me pethainei, isn't it brother???) kai iksere apo prin ti eipe o Locke (an kai pisteyw kai emeis tha perimename ena logo apo ton Locke kai na prospathisei na tous sosei, einai sti fisi tou alla de nomizw na eksigithei etsi...), an ta logia tou mr. Eco ta fantastike o Locke i telika kati kserei kai o mr. Eco... kai gia na stamatisw na sas kourazw me to terastio post mou, na thimisw oti oi alloi sixna anaferoun oti "den imaste emeis oi exthri sas" stous kratoumenous J,K,S... ti simvainei telika? :)

kali tiletheasi...

wertyu5555
20 Οκτωβρίου 2006, 20:18
Ποσοστα δεν χανει καθολου! Καθε βδομαδα το Lost χτυπαει κορυφη. Και μην κοιτας μονο στην Αμερικη αλλα δεν και την κινηση στο ιντερνετ;) .

Καλή η κίνηση στο Internet αλλά αυτό που "μετράει" είναι η Αμερική και στην Αμερική http://www.lost-theseries.com/news.php?view=news&newsid=299
Πάντως είναι μακράν η καλύτερη σειρά που υπάρχει στην τηλεόραση :thumbsup1

jowl_tnt
20 Οκτωβρίου 2006, 20:28
Παιδιά είχα παρατηρίσει κάπου, όταν ποιάστηκαν από τους 'Αλλους, έναν απ'τους άλλους (νομίζω ο Ben) να τους λέει οτι έχετε σκοτώσει 2 δικούς μας.
Ένας απ'τη μία αυτός που είχε απαγάγει την Κλαίρ
και ο άλλος απ΄την αλλη μεριά που τον κατάλαβε η Άννα Λουσία.

Ναι. ωραία, αλλά οι άλλοι δυο που σκότωσε ο Mr Eco όταν τον πρώτο είδαμε;
Δεν ήταν των 'Άλλων';

Μήπως ειπάρχει και ΑΛΛΗ ΄'ομάδα' στο νησί;

Mathias
20 Οκτωβρίου 2006, 20:54
Καταρχήν, παιδιά ευχαριστούμε πολύ για όλη την προσπάθεια και τους υπότιτλους.:worthy:

Όσο για το επεισόδιο, κατ΄ εμέ ήταν κορυφαίο, ίσως στα δύο καλύτερα όλων των seasons.

Α)Σχετικά με τη λέξη implode, δεν θα μπω στη πιστή μετάφρασή της, έτσι κι αλλιώς για εμένα δεν έχει σημασία. Σύμφωνα με αυτά που εγώ πιστεύω (και βάση της θεωρίας που έχω αναπτύξει), έγινε μια τεράστια συμπίεση της μάζας, κάτι αντίστροφο από την ένοια της έκρηξης. Κάτι παρόμοιο με τις μαύρες τρύπες. Αυτό σημαίνει, εξαύλωση (ρούχα των Ντέσμοντ και Λοκ), παραμόρφωση του χωροχρόνου, εισαγωγή σε νέα διάσταση και επανασύνδεση των μορίων.
Αυτά με απλή δική μου μετάφραση, περιγράφει Ο Αινστάιν γενικότερα, ο Κάπρα στο Ταο και Φυσική και ο Χόκινσ στο Το Χρονικό του Χρόνου. Όλα αυτά ταιρίαζουν με αυτά που είδαμε ΑΛΛΑ δεν ταιρίαζουν με κάτι βασικό: " Oι παραγωγοί έχουν αποκλείσει αυτή την πιθανότητα". Αλλιώς θα ήμουν σίγουρος. :???:
Β)Έτσι έχοντας αυτό που είπαν οι παραγωγοί ως δεδομένο απλά θα βρεθώ πολύ κοντά σ΄ αυτό που είπε ο Yiannakis περί καλωδίωσης και εμφύτευσης μνήμης. ( Μέχρι τώρα μιλούσα για εφάπαξ εμφυτεύσεις, ενώ ο Yiannakis όπως κατάλαβα μιλά για συνεχόμενη κατάσταση).:cry:
Γ)Σε ότι αφορά την προσωρινή μουγγαμάρα του Λοκ, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Sheik, περί καθαρά ψυχολογικής αιτίας ( μας δίνει τροφή και για την αιτία της αναπηρία του):yes: .

lost123
20 Οκτωβρίου 2006, 21:11
μεγάλο μπέρδεμα τελικά ...
αυτό που είπες Mathias περί καλωδίωσης και εμφύτευσης μνήμης ,εννοείς ότι δεν είναι στην πραγματικότητα στο νησί αλλα κάπου αλλού και τα φαντάζοντε όλα αυτά ;

slapfish
20 Οκτωβρίου 2006, 21:52
pantws an isxyei ayto me tin kalodiosi (pou egw amfivalw) tha prepei na einai kalodiomenoi oloi osoi einai sto nisi... kai oi alloi diladi...

togusa
20 Οκτωβρίου 2006, 21:59
PS:Να ζητήσω και συγνώμη που επέμενα ότι όταν δεν πατήθηκε το κουμπί δεν υπήρξε σεισμός.Όπως είπε ο Herly όλη η γη κουνιόταν...άλλο αν δεν μας έδειξε κάτι τέτοιο ο σκηνοθέτης.Επομένως ο σεισμός στην other πόλη προήλθε από το μη πάτημα του κουμπιού από τον Desmond.

...και όμως ο σκηνοθέτης το έδειξε τότε φίλε yiannaki με το κούνημα της κάμερας. ;) Στο επεισόδιο αυτό ήρθε και η επιβεβαίωση από τον Hurley για τον σεισμό.

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 22:27
Εγω αυτα τα περι παραλληλων πραγματικοτητων και εμφυτευσεων δεν τα πιστευω :P
Οχι σοβαρα,μου φαινεται απιθανο να ειναι κατι τετοιο.Θεωρω πως οτι βλεπουμε να συμβαινει,συμβαινει κανονικοτατα.Τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθω λαθος αυτο θα πιστευω.

Οσο για

Παιδιά είχα παρατηρίσει κάπου, όταν ποιάστηκαν από τους 'Αλλους, έναν απ'τους άλλους (νομίζω ο Ben) να τους λέει οτι έχετε σκοτώσει 2 δικούς μας.
Ένας απ'τη μία αυτός που είχε απαγάγει την Κλαίρ
και ο άλλος απ΄την αλλη μεριά που τον κατάλαβε η Άννα Λουσία.

Ναι. ωραία, αλλά οι άλλοι δυο που σκότωσε ο Mr Eco όταν τον πρώτο είδαμε;
Δεν ήταν των 'Άλλων';

Μήπως ειπάρχει και ΑΛΛΗ ΄'ομάδα' στο νησί;

ΝΑΙ,υπαρχει και αλλη ομαδα των αλλων.Ετσι ειπαν τουλαχιστον οι παραγωγοι και το ακουσα με τα ιδια μου τα ματια...εχμ...τα αυτια εννοω.
"There are more than 1 factions of Others."

persefoni
20 Οκτωβρίου 2006, 22:46
ο desmοnd πως το ηξερε οτι ο λοκ θα βγαλει λογο στον οποιο θα πει οτι θα παει να σωσει τους αλλους????και που κολλαει η φραση του hurley "dejavou" οταν το καταλαβε στο τελος???

γ τ πρώτο είπαν κάτι οτι ο desmond ταξίδεψε στ χρόνο + εχασε τα ρούχα του εκεί. Για το άλλο το dejavou λογικά πήγαινε στο γεγονός ότι θυμήθηκε ότι κάτι είχε πει ο Ντεσμοντ για λόγο και νόμιζε ότι το είχε ξαναζήσει...

Mathias
20 Οκτωβρίου 2006, 22:48
μεγάλο μπέρδεμα τελικά ...
αυτό που είπες Mathias περί καλωδίωσης και εμφύτευσης μνήμης ,εννοείς ότι δεν είναι στην πραγματικότητα στο νησί αλλα κάπου αλλού και τα φαντάζοντε όλα αυτά ;
Παιδιά ναι κάπως έτσι το εννόησα. Βασικά το είπε ο Yiannakis, μερικές σελίδες πριν ή έτσι είναι η εικόνα που μου δημιούργησαν τα λόγια του...

1)Η Dharma πειράζει τις αναμνήσεις των "χαμένων" κι έτσι ας πούμε ο Desmond θυμάται ένα γεγονός (ομιλία Locke) και ο Hurley με τους άλλους στην παραλία δεν το θυμούνται γιατί δεν τους έχει τοποθετηθεί τέτοια ανάμνηση.Όπως καταλαβαίνετε ισχυρίζομαι ότι τα πειράματα στους εγκέφαλούς τους διεξάγονται τώρα.(ίσως όλοι καλωδιομένοι σε μια καταπακτή);

ΝΑΙ,υπαρχει και αλλη ομαδα των αλλων.Ετσι ειπαν τουλαχιστον οι παραγωγοι και το ακουσα με τα ιδια μου τα ματια...εχμ...τα αυτια εννοω.
Μαζί σου :thumbsup1 , αυτό μας λύνει και την απορία, γιατί πέθαναν το πρώτο βράδυ τρεις αν θυμάμαι καλά από την ομάδα της Άννας Λουσία, ενω ο Μπεν είχε ζητήσει απλά να του φέρουν σε τρεις μέρες ονόματα.

Πάντως επειδή εγώ είμαι από τους "χαμένους" :) και δεν τα ξέρω τα πρώτα ψαξίματα μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μου πει, πόσο έγκυρη είναι η δήλωση των παραγωγών, ότι δεν έχει να κάνει με ταξίδι στο χρόνο ή παράλληλες πραγματικότητες; Μέχρι τώρα τη θεωρώ δεδομένη επειδή την έχουμε αναφέρει πολλές φορές στο forum. Έχει γίνει τέτοια δήλωση ή όχι;
Please brothers, tell me.

sheik
20 Οκτωβρίου 2006, 23:38
Mε πειραξε παντως που κοπηκαν 2 σκηνες που περιμενα να δω.Στη περιγραφη ελεγε οτι Claire is shocked to find Nikki and Paulo in Jack's tent.Δεν το ειδαμε αυτο.
Οπως και στο τρεηλερ,εδειχνε τον Λοκ πριν μπει στη σπηλια και να λεει στο μαχαιρι "I missed this..."
Ηταν πολυ cool,αλλα δεν το εδειξε...

theok2005
20 Οκτωβρίου 2006, 23:47
Mathias εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1663&highlight=%E5%F0%DF%F3%E7%EC%E5%F2+%E1%F0%E1%ED%F4 %DE%F3%E5%E9%F2) είναι το thread του γιαννακη που γραφει για τις επισημες απαντησεις των παραγωγων. Στην 1η παραγραφο με τις δηλωσεις των παραγωγων γάφει στο τέλος ότι" there is no time travel". (Αν και λογικά το έχεις δει αφού έχεις απαντήσει παρακάτω. Μήπως δεν το θυμόσουν?) Πάντως εγώ γενικά πιστεύω ότι αν και λίγο πολύπλοκο το τέλος, δεν θα είναι τόσο παράξενο όπως η θεωρεία στυλ matrix. Δηλαδη σκεφτομαι καποια εξηγηση αντιστοιχη μ΄αυτη που ειπωθηκε για τους αριθμους (με τα πειραματα, τις εξισωσεις κτλ.)

Gonik
21 Οκτωβρίου 2006, 00:50
Ειδικα οταν φορεσε τη μπλουζα του Χερλυ,ο τροπος που μιλουσε και περπατουσε,ηρεμος,γαληνιος ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΣ...Να επαναλαμβανει συνεχεια το "brother,brother"....Σιγουρα ηταν αναφορα στο Χριστο :P

Φίλε, ακριβώς αυτό σκέφτηκα μόλις είδα τη σκηνή που φορούσε την XXXL μπλούζα.. Το μαλλί, το περπάτημα και η "προφητεία", για το τι θα κάνει ο Λοκ.. Ειλικρινά μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό μου ο Χριστός.

sheik
21 Οκτωβρίου 2006, 01:24
Yiiiha!!!!
Δεν ειμαι ο μονος τελικα.Πολυ χαρηκα :P

Elesar
21 Οκτωβρίου 2006, 01:32
Εγω αυτα τα περι παραλληλων πραγματικοτητων και εμφυτευσεων δεν τα πιστευω :P
Οχι σοβαρα,μου φαινεται απιθανο να ειναι κατι τετοιο.Θεωρω πως οτι βλεπουμε να συμβαινει,συμβαινει κανονικοτατα.Τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθω λαθος αυτο θα πιστευω.

Οσο για

1)Μαζί σου "all the way brother"!!! Το να είναι καλωδιωμένοι ΌΛΟΙ ΜΑ ΌΛΟΙ σε στυλ Matrix, και να τουσ εμφυτεύουν αναμνήσεις δεν με πείθει. Το έχω ξαναδεί το έργο!!!
2)Συγχαρητηρεια σε όλουσ που προσπαθούν να δώσουν εξηγήσεις με επιστημονικές αποδείξεις
3)Αυτά περί παράλληλων πραγματικότητων (μια και δεν γνωρίζω πολλα) Desmont :"see you in another life" και τα σχετικα, τι ακριβώς ενοείται???
4)Κάποιος παραπάνω είπε ότι τους εμφυτεύουν μνήμες - deja vu και τα σχετικα, για να τους οδηγήσουν σε ενέργειες που "πρέπει" να κάνουν (όπως στην περίπτωση του Λοκ) για νβα φτάσουν σε κάποιο αποτέλεσμα που η Dharma έχει σχεδιάσει. Δηλαδή....τι?????:shock:
Θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι real και σας ξαναθυμίζω αυτό που λέει ο Ben στον Sawyer στο promo για το επόμενο επεισόδειο όπου τον ανεβάζει στην κορυφή και του λεεί "Thers no way to run" και στη συνέχεια λέει (προφανός μόνο στους "άλλους" ) "In order to gain a cons trust, you have to con him" Τώρα με ποιον τρόπο.....Ειδωμεν:lipsseale

isidora
21 Οκτωβρίου 2006, 01:34
Επιτέλους το είδα και εγώ... :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Καλό το επεισόδιο αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας :oops:...
Anyway... Συμφωνώ απολύτως με την άποψη του slapfish:

Oso gia ta oramata pou exoun mesa ekei, (eixe k o Boun gia tin adelfi tou) einai kathara prosopika themata pou vgainoun stin epifania. O Locke enoiwthe tipsis gia ton Boun kai ton eide, enoithe tipsis gia ton mr. Eco kai kanonise na paei na ton swsei...fovate mipws minei pali paralitos kai eide to karotsaki kai oti pali den mporouse na perpatisei...:yes:

Yiannakis
21 Οκτωβρίου 2006, 03:09
Sheik,αν δεν βαριέσαι πες μου τι εννοείς όταν λες "Θεωρω πως οτι βλεπουμε να συμβαινει,συμβαινει κανονικοτατα".Εννοείς τους χαμένους ως υπάρξεις, οτί δηλαδή δεν είναι projections του μυαλού τους?Αν εννοείς αυτό τότε η προβολή του Walt στη season2 (σκηνή με Shannon) τι ήταν?Aν ήταν παραίσθηση της Shannon τότε πάω πάσο.Αν όμως δεν ήταν παραίσθηση τότε πρέπει να δεχτούμε ότι στο lost υπάρχει mind projection (σαν Matrix).To είδαμε να συμβαίνει.

Προσωπικά είμαι οπαδός της θεωρίας ότι έχουν εμφυτευτεί μνήμες και απλά μετά το hint του 3ου επεισοδίου προσπαθώ να χωρέσω 2 αντιφατικά πράγματα μαζί : α)επίσημη δήλωση ότι δεν υπάρχει time travel , β)de j' a vu
Aυτά τα 2 πράγματα δεν κολάνε μεταξύ τους.
Η μόνη εξήγηση στην οποία καταλήγω είναι ότι με βάση το ότι το video του lost experience game είναι αληθινό εκ παραγωγής(για όσους δεν έχετε ενημερωθεί πληκτρολογήστε "εξίσωση Valenzetti" στην αναζήτηση του forum) τότε:
H Dharma εφαρμόζει την εξίσωση Valenzetti για να αποφύγει το μοιραίο αφανισμό της ανθρωπότητας τον Δεκέμβρη του 2012.Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξει το πεπρωμένο, την μοιραία πορεία των πραγμάτων.Για να αλλάξεις κάτι προδιαγεγραμμένο στο μέλλον πρέπει να αλλάξεις την πορεία των γεγονότων στο παρελθόν και να δεις τί αποτελέσματα-συνέπειες επιφέρει αυτή η αλλαγή.Ένας τρόπος για να αποτρέψεις τις ανθρώπινες πράξεις που θα οδηγήσουν στο αφανισμό του είδους είναι να αλλάξεις το παρελθόν αυτών των ατόμων για να αλλάξουν τα ερεθίσματα από το περιβάλλον τους και έτσι να αλλάξει η μελλοντική τους συμπεριφορά.Όταν κατά τη διάρκεια του πειράματος αλλαγής της μοίρας το περιβάλλον ελέγχου του πειράματος διαταραχθεί (μη πάτημα του κουμπιού), τότε το σύστημα μπερδεύεται και δημιουργεί διαταράξεις στο τεχνητές μνήμες που έχεις εισάγει.Έτσι ο ένας ζει ένα γεγονός (ο Desmond την ομιλία Locke) και οι υπόλοιποι όχι αφού η πορεία των πραγμάτων σε αυτούς έχει διαταραχθεί.

PS1:Αν δεν ισχύει η παραπάνω θεωρία τότε θα σκηνοθετήσω ένα δικό μου lost...θα περιορίσω και τα flash back...θα το κάνω και 1 σεζόν μόνο για τους παραπονιάρηδες...α, και πρωταγωνιστές θα είναι οι Ben και Locke...όλους τους άλλους αργά ή γρήγορα θα τους πεθάνω.:p

PS2:Slapfish,ωραίο post.:thumbsup1

anarxaki
21 Οκτωβρίου 2006, 03:56
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σας έκανε τόση εντύπωση το deja vu που είπε ο Hurley. Δεν έχει κανένα βαθύτερο νόημα.
Όταν άκουσε το λόγο του Locke και συγκεκριμένα ότι θα πάει αυτός να σώσει τους 3 απαχθείς, έπαθε ένα μίνι σοκ. Γιατί; Γιατί του το είχε πει ο Desmond και φυσικά δεν τον πίστεψε. Και τώρα ξαφνικά βλέπει ότι μάλλον τελικά κάτι ήξερε. Τον βλέπει ο Charlie με αυτό το ύφος, τον ρωτάει σαν καλό παιδάκι τι συμβαίνει, κι εκείνος, μη θέλοντας να πει ότι "να, μου το είχε πει ο Des και τώρα έχω μείνει λίγο :shock: " του λέει "τίποτα μωρέ. Απλά νιώθω σαν να το έχω ξανακούσει".
Αυτό και τίποτα παραπάνω. 8)

Για άλλη μία φορά θα παραβώ τον όρκο μου να μην ξανασυζητήσω τη θεωρία σου Yiannakis γιατί με τρώει το χέρι μου. :lol:
Το ότι ένας ή 2 ή 5 ή 45 είχαν κάποιο όραμα ή παραίσθηση δε σημαίνει αποκλειστικά ότι βρίσκονται όλοι καλωδιωμένοι σαν άλλο Matrix και κάποιος παίζει με τον κεντρικό υπολογιστή. Άλλωστε οι παραγωγοί μίλησαν για επιστημονικές ή έστω ψευδοεπιστημονικές εξηγήσεις και η τηλεπάθεια ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Δε θα μπορούσε ο Walt σαν special που είναι, να επικοινώνησε έτσι μαζί της;

Και να ζητήσω και μία διευκρίνηση. Για αυτό που λες μέσα στο spoiler.
Ας αποδεχτούμε το ότι είναι καλωδιωμένοι μπλα μπλα, και με τα κατάλληλα μέσα καταφέρνουν α) να τους πείσουν ότι έχουν ζήσει μία διαφορετική ζωή από την πραγματική και β) με τα σωστά ερεθίσματα τους καθοδηγούν σε ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης/δράσης ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στην αποστολή τους να σώσουν τον κόσμο.
Τότε, πώς έγινε το "ατύχημα" και δεν πατήθηκε το κουμπί; Γιατί δεν προβλέφθηκε από το πρόγραμμα που τους έχουν συνδεδεμένους ότι κάποιος θα παραστρατήσει από τον προγραμματισμένο τρόπο δράσης; Εκτός αν δεν είναι όλα 100% τεχνητά, αλλά βρίσκονται όντως μέσα σε κάποιο hatch όπου υπάρχει και κάποιος μη καλωδιωμένος ο οποίος όντως πατάει το κουμπί. Αλλά αν το εξωτερικό περιβάλλον είναι ίδιο με το τεχνητό, τότε ποιος ο λόγος της καλωδίωσης; Γιατί απλά δεν τους μαζεύουν όλους σε ένα απομονωμένο νησί και να δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες ώστε μέσα από αυτά που θα ζήσουν και τις αποφάσεις που θα αναγκαστούν να πάρουν να αλλάξουν προς την κατεύθυνση που θέλουν;

sheik
21 Οκτωβρίου 2006, 04:23
Yiannakis το λεω αυτο διοτι οταν ειχα διαβασει την απορριψη των παραγωγων για τη θεωρια Καθαρτηριου,ειχαν πει "Οτι βλεπετε να συμβαινει,συμβαινει στα αληθεια,δεν ειναι ονειρο καποιου ουτε ειναι νεκροι"...
Αν οντως ισχυε αυτο που λες,τοτε απλα θα απεφευγαν να απαντησουν.
Το οτι ο Γουωλτ εμφανιστηκε,οφειλεται σε mind projection,που απο οσο ξερω(διοτι εχω γνωστους) ειναι εφικτο απο τον ανθρωπο.Ακομα και αν δεν ηταν,υπαγεται στο pseudo-science...

lost123
21 Οκτωβρίου 2006, 08:47
εμένα πάντως δεν θα μου άρεσε να είναι τελικά όλα στην φαντασία τους!ευτυχώς που οι σεναριογράφοι είπαν ότι δεν ισχυεί αυτό.
επίσης μου αρέσει που μάλλον υπάρχει ακόμα μία ομάδα "the others" ..!

Mathias
21 Οκτωβρίου 2006, 10:14
Mathias εδώ http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1663&highlight=%E5%F0%DF%F3%E7%EC%E5%F2+%E1%F0%E1%ED%F4 %DE%F3%E5%E9%F2είναι το thread του γιαννακη που γραφει για τις επισημες απαντησεις των παραγωγων. Στην 1η παραγραφο με τις δηλωσεις των παραγωγων γάφει στο τέλος ότι" there is no time travel". (Αν και λογικά το έχεις δει αφού έχεις απαντήσει παρακάτω. Μήπως δεν το θυμόσουν?) Πάντως εγώ γενικά πιστεύω ότι αν και λίγο πολύπλοκο το τέλος, δεν θα είναι τόσο παράξενο όπως η θεωρεία στυλ matrix. Δηλαδη σκεφτομαι καποια εξηγηση αντιστοιχη μ΄αυτη που ειπωθηκε για τους αριθμους (με τα πειραματα, τις εξισωσεις κτλ.)
Ευχαριστώ φίλε, απλά ρωτώ πόσο έγκυρο είναι; Αλλά θα μας πεί ο Yiannakis που είναι με τους άλλους:P ΄
Πάντως εγώ θα επιμείνω λίγο. Θεωρώ πως και ο sheik, lost123, έχουν δίκιο αλλά και εμείς:( . Όπως έχω αναφέρει νομίζω πως όλα όσα συνβαίνουν τώρα στο νησί είναι πραγματικότητα. Οι μνήμες τους όμως κυρίως όχι. Αυτές είναι ψεύτικες. Δεν θέλω να πω πολλά για να μην γίνω κουραστικός. (Τα έχω αναφέρει στο παρελθόν).
Πάντως σχετικά με τη συμπίεση της μάζας όταν ο ντέμοντ γύρισε το κλειδί, αυτό το πιστεύω. Μια μικρή ανωμαλία στο χρόνο, εκείνη τη στιγμή δεν είναι ενάντια στις διφορούμενες δηλώσεις των παραγωγών εεε;;) Μια τόση δα στιγμούλα, είναι.:yes:(Αν δεν ισχύει αυτό, τότε σχετικά με τις μνήμες πάω από στιγμαία εμφύτευση στην καλωδίωση,- α ρε Yiannaki πλάκα θα έχει να συμφωνήσω ολοκληρωτικά μαζί σου, μάλλον δεν έπιασαν τα πειράματά σου σ΄΄εμένα, σου ξέφυγα.:p )

raindog_1981
21 Οκτωβρίου 2006, 11:19
Αρχικό μήνυμα απο sheik
Ειδικα οταν φορεσε τη μπλουζα του Χερλυ,ο τροπος που μιλουσε και περπατουσε,ηρεμος,γαληνιος ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΣ...Να επαναλαμβανει συνεχεια το "brother,brother"....Σιγουρα ηταν αναφορα στο Χριστο

Και εμένα μου τον θύμισε πολύ έντονα σε αυτές τις σκηνές, αλλά πίστευα ότι είχα επηρεαστεί από το γεγονός ότι είχε πράγματι παίξει τον Χριστό στην ταινία The Visual Bible: Gospel of John ( δεν την έχω δει το είχα βρει παλιά στο imdb). Anyways, I love Desmond!

gregkerkyra
21 Οκτωβρίου 2006, 15:02
Φοβερό το επεισόδιο μάρεσε παρα πολύ. Δεν κατάλαβα όμως πως γίνετε να ανατινάχτηκε η καταπακτή και να έζησαν όλοι, επίσης τι ήταν αυτό που είπε ο Ντέσμοντ; Κάτι παίζει με τον χρόνο σίγουρα αλλά ελπίζω να μην είναι καμιά βλακεία και να μας ξενερώσουν στο τέλος. Ο Λοκ μια χαρά φουμάρει :grin: και βλέπει τι πρέπει να κάνει... Λετε να παίζει καμιά θεωρία για παράλληλα σύμπαντα???:shock: Γίνετε να αλλάξεις το μέλλον σου και τις μελλοντικές συμπεριφορές των ανθρώπων αλλα απαραίτητη προυπόθεση είναι πως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε(φτάσουμε) την ταχήτητα του φωτός, πράγμα αδύνατον γιατί θα έπρεπε να έχουμε και άπειρη μάζα, λέτε η Ντάρμα να είναι πιο μπροστά απο όλους μας??? Ανυπομονώ για την συνέχεια!:yahoo:

Yiannakis
21 Οκτωβρίου 2006, 15:43
Παιδιά κοιτάξτε ,
το γεγονός ότι ο Desmond γνώριζε από πριν την ομιλία του Locke είναι μια αναμφισβήτητη πραγματικότητα.Το είδαμε.Πάει και τελειώσε αυτό.Το να έχει ζήσει ένα μελλοντικό γεγονός (παρελθοντικό για τον ίδιο) και το τέλος του 3ου επεισοδίου να εστιάζει σε αυτό το γεγονός δείχνει ότι παίζει ρόλο στο σενάριο.Δεν ξυπνήσανε ένα πρωί οι σεναριογράφοι και είπαν "δεν βάζουμε μια σκηνή deja vu έτσι για πλάκα?" ...αλίμονο αν ήταν έτσι...

Την σκηνή με τον Walt σας την ανέφερα για να σας αποδείξω ότι αυτά που συμβαίνουν δεν είναι ρεαλιστικά = δεν αποτελούν κομμάτι της επιστήμης που εφαρμόζεται στις μέρες μας.Ο Walt έχει μάλλον αυτό το χάρισμα το οποίο είναι μεταφυσικό.Δεν καταλαβαίνω γιατί αποδέχεστε τον καπνό ως ψευδοεπιστήμη,το χάρισμα του Walt να αυτοπροβάλλεται ως ψευδοεπιστήμη , και δεν αποδέχεστε την εμφύτευση μνημών ως ψευδοεπιστήμη.Δεν σας λέω να αποδεχτείτε τη θεωρία που λέω αλλά να αποδεχτείτε ότι δεν είναι παρατραβηγμένη με βάση τα παραπάνω που έχετε δει.Δεν κάνω λόγο ούτε για όνειρα , ούτε για νεκρούς-ζωντανούς.Αν το έχετε καταλάβει έτσι τότε έχετε παρανοήσει αυτό που λέω.Οι μνήμες κατά τη γνώμη μου έχουν εμφυτευτεί εφάπαξ και οι χαμένοι που βλέπουμε είναι πραγματικοί άνθρωποι και όχι mind projections (τους πυροβολείς και πεθαίνουν).Την καλωδίωση(συνεχόμενη εμφύτευση) την ανέφερα ως 2η ιδέα βάσει του γεγονότος ότι είδαμε διαταραχή του χρόνου (την είδαμε ξεκάθαρα στο 3ο επεισόδιο) και κάτι τέτοιο έχει απορριφθεί από τους σεναριογράφους.
Αρχίζω και σκέφτομαι μήπως είναι άλλο αυτή η διαταραχή του χρόνου και άλλο το time travel (αυτό που λέει κι ο Mathias δηλαδή) στο μυαλό των σεναριογράφων.Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.Ούτως ή άλλως η πρόβλεψη του αφανισμού της ανθρωπότητας το 2012 έχει να κάνει με το χρόνο εκ των πραγμάτων.:yes:

PS1:Δεν ξέρω αν κάποιους σαν ενοχλούν αυτά που γράφω θεωρώντας τα παρατραβηγμένα.Αν ενοχλείστε από αυτά τότε κάθε φορά που θα βλέπετε τον μαύρο καπνό θα πρέπει να κλείνετε την τηλεόραση...εκτός αν έχετε έναν μαύρο καπνό ως κατοικίδιο στο σπίτι σας όπως ο Sotos:P

PS2:Oύτε με απασχολεί αν θα βγει πραγματική η παραπάνω θεωρία.Μακάρι να μη βγει για να νιώσω κι έκπληξη στο τέλος.Μην νομίζετε ότι θα νιώσω κι εκτεθειμένος αν δεν βγει αληθινή η θεωρία...σε ένα forum μιας τηλεοπτικής σειράς γράφω ιδέες...δεν κάνω παρουσίαση οικονομικού project στον διευθυντή μου...;)

mpiras
21 Οκτωβρίου 2006, 16:40
Πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες εκδοχες αυτη του Yiannakis που εχω διαβασει και που δικαιολογει πολλα πραγματα.Μπραβο σου.

Υ.Γ.Πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του σαιτ για την δουλεια που κανουν στουσ υποτιτλους

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 19:11
Γκρίνιαζα και ξαναγκρίνιαζα για τους υπότιτλους και τελικά το είδα σήμερα το επεισόδιο...:oops:. Θα πω και εγώ τη γνώμη μου τώρα!!! :dance:
Κατ'αρχήν, προσωπική άποψη, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Σίγουρα το επεισόδιο δίνει πολλά νέα στοιχεία στην υπόθεση, όχι όμως προς απάντηση. Αυτά περί time travel και παράλληλα σύμπαντα κτλ, ούτε και εγώ τα πιστεύω. Και εγώ θα συμφωνήσω πως ό,τι υποτίθεται ότι συμβαίνει εκεί πέρα, είναι real time.
Όσο για την καταπακτή, θα ακουστώ science freak, αλλά μου θυμίζει πολύ το περίφημο πείραμα της Καλιφόρνιας. Γυρίσαν το κλειδί και "πουφ": λάμψη, θόρυβος, ιριδισμοί του ουρανού και όλα εξαφανίστηκαν για να "επιστρέψουν" πάλι οι δικοί μας "χαμένοι" κάπου στο νησί. Θυμηθείτε και το πρώτο-πρώτο επεισόδιο. Είδαμε τον Λοκ στην ίδια πόζα που είχαμε πρωτοδεί και τον Τζακ. Ποτέ δεν χώνεψα πώς στο καλό μπορεί να βρέθηκε ο Τζακ μέσα στο δάσος ανάσκελα έπειτα από συντριβή και να έχει μόνο πονοκέφαλο και ένα σκίσιμο στο πλευρό :shock:.
Προσέξτε και τα ευρήματα του Λοκ μέσα στην σπηλιά της αρκούδας: ένα παιδικό παιχνίδι και έναν "φαγωμένο" dharmanian από την pearl team (διορθώστε με). Αυτή η αρκούδα μάλλον βρισκόταν στα κελιά που τώρα είναι ο Sawyer και η Kate, και είναι αυτή που της πήρε "μόνο δύο ώρες" για να καταλάβει πώς θα φάει από το μηχάνημα (επεισόδιο 3-1).

Οι σεναριογράφοι σιγά-σιγά δίνουν στοιχεία για το τί πραγματικά συμβαίνει και το κάνουν με τέτοιο τρόπο που να μην κολλάνε όλα μεταξύ τους από τώρα. Να είναι αρκετά μόνο για να γεννούν πλήθος υποθέσεων. Οι τύποι είναι "διαβασμένοι" ψυχολόγοι.

Η δική μου υπόθεση για το σενάριο είναι ότι πράγματι κάτι πήγε κάποτε στραβά στην περίφημη καταπακτή και όλοι πήγαν κατά διαόλου: το σκάσαν οι αρκούδες, τους έμεινε το πάτημα του κουμπιού, χωρίσαν οι "others" σε δύο ομάδες και δεν συμμαζεύεται.
Κατά τη γνώμη μου ο Ben και οι λοιποί μάλλον προσπαθούν να βρους τους αντικαταστάτες τους πάνω στο νησί => λίστες επιζώντων.

Αυτά...:yawn: και συγνώμη για το ατελείωτο post

Yiannakis
21 Οκτωβρίου 2006, 19:24
Θυμηθείτε και το πρώτο-πρώτο επεισόδιο. Είδαμε τον Λοκ στην ίδια πόζα που είχαμε πρωτοδεί και τον Τζακ. Ποτέ δεν χώνεψα πώς στο καλό μπορεί να βρέθηκε ο Τζακ μέσα στο δάσος ανάσκελα έπειτα από συντριβή και να έχει μόνο πονοκέφαλο και ένα σκίσιμο στο πλευρό :shock:.

Για ανάλυσε λίγο παραπάνω αν δεν βαριέσαι τη συγκεκριμένη σκηνή

Sotos_2002
21 Οκτωβρίου 2006, 19:27
Εμενα με χαλασε λιγο που μπηκαν πολυ αποτομα στο προσκηνιο οι καινουριου losties...(αφου στην αρχη νομιζα οτι θα ειναι απο τους αλλους οπως ο Ιθαν)
Δεν ξερω αν αυτο ενοχλησε μονο την δικη μου αισθητικη.

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 19:47
Για ανάλυσε λίγο παραπάνω αν δεν βαριέσαι τη συγκεκριμένη σκηνή

Να την αναλύσω αλλά μετά μη μου πείτε "ωχ βαρέθηκα" ;):p.
Αν και πάει καιρός από το πρώτο-πρώτο επεισόδιο... συνδυάζοντάς το και με στοιχεία από άλλα επεισόδια, διαφαίνεται σε μένα το εξής:
Ο Τζακ λιποθύμησε (από το ποτό της θλίψης για τον πατέρα του??) λίγο πριν κοπεί το αεροπλάνο στα δύο. Δεν πήρε μυρωδιά από την συντριβή. Αυτή όμως συμβαίνει και το τμήμα του σκάφους που είχε και αυτόν μέσα λιπόθυμο, "σκάει" στην ακροθαλασσιά. Όλοι οι υπόλοιποι εκτινάσσονται εκεί γύρω πάνω στην άμμο ενώ αυτός δεκάδες μέτρα μέσα στο δάσος και την πυκνή βλάστηση. Όλοι οι άλλοι έχουν σκισμένα-καμμένα ρούχα ενώ αυτός ένα μικρό σκίσιμο στο πλευρό. Και... ωπ, ξυπνάει....
Προσέξτε ότι το κάθισμά του ήταν κοντά στο σκίσιμο της ατράκτου. Αυτό συνέβει ακριβώς πάνω από το νησί (επεισόδιο 3-1). Μήπως ακριβώς πάνω και από την ηλεκτρομαγνητική έκρηξη (system failure) της καταπακτής?? Την ίδια ηλεκτρομαγνητική έκρηξη που εξαφάνισε την ίδια και την υπόλοιπη τριάδα όταν γυρίσαν το κλειδί? Και νάσου πάλι πάνω στο νησί έπειτα από λίγο να ξυπνά και ο Λοκ (σίγουρα και οι άλλοι) σαν από λήθαργο. Προσέξτε ότι και το μπαστούνι του Mr.Eko "από πάνω" έπεσε στον Λοκ.

Τι άλλο να πω βρε σεις... έχω χαθεί και εγώ στις λεπτομέρειες που μας σερβίρουν και προσπαθώ και εγώ να μαντέψω...

EDIT:

Εμενα με χαλασε λιγο που μπηκαν πολυ αποτομα στο προσκηνιο οι καινουριου losties...(αφου στην αρχη νομιζα οτι θα ειναι απο τους αλλους οπως ο Ιθαν)

Ειλικρινά εμένα με έχει ενοχλήσει που από τους 44 επιζώντες έχουμε δει μέχρι τώρα μόνο καμιά 10ριά... Αντίθετα από σένα, για μένα καιρός ήταν να δούμε και κανέναν άλλον. Και να δεις ότι και αυτοί σιγά-σιγά θα μας αποκαλύψουν νέα στοιχεία για το λόγο που το "νησί" τους έφερε εκεί.

Όλοι οι καλοί πάντως έχουν καταλήξει εκεί. Ένας γιατρός, ένας κυνηγός, δύο φιλότιμοι κακοποιοί (Kate-Sawyer) που όμως ξέρουν να "κόβουν" φάτσες, να κρίνουν χαρακτήρες και να επιβιώνουν (επεισόδιο 3-2), μια μπατσίνα (θεός'σχωρέστην), ένας φυσικός (θεός'σχωρέστον) και άλλοι που μου διαφεύγουν τώρα. Όλοι όμως που έχουν απομείνει να δεις στο τέλος ότι για την ιδιότητά τους και τα χαρακτηριστικά τους και μόνο έχουν "κουβαληθεί" εκεί.

Mathias
21 Οκτωβρίου 2006, 21:25
Αυτά περί time travel και παράλληλα σύμπαντα κτλ, ούτε και εγώ τα πιστεύω. Και εγώ θα συμφωνήσω πως ό,τι υποτίθεται ότι συμβαίνει εκεί πέρα, είναι real time.
Όσο για την καταπακτή, θα ακουστώ science freak, αλλά μου θυμίζει πολύ το περίφημο πείραμα της Καλιφόρνιας.
Γειά σου mikronano, ποιό ήταν το πείραμα της Καλιφόρνια;

Κι εμένα Soto με ενόχλησε ο τρόπος σύνδεσης, αισθητικά όπως κι εσένα. Το διευκρινίζω.:oops:

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 21:48
Γειά σου mikronano, ποιό ήταν το πείραμα της Καλιφόρνια;

Προς τα τέλη του Β' παγκ.πολέμου οι αμερικάνοι πειραματίστηκαν πάνω σε ένα αντιτορπιλλικό (που μετά το δώσαν σε εμάς) με σκοπό να το κάνουν αόρατο στα ραντάρ των Γερμανών. Τα αρχεία λένε ότι του βάλαν επάνω τρεις μεγάλους ηλεκτρομαγνήτες, ανεβάσαν και τους ναύτες και ξεκίνησαν το πείραμα. Βάλαν μπρος τους ηλεκτρομαγνήτες και σύμφωνα με μαρτυρίες το πλοίο καλύφθηκε από ένα άσπρο-πράσινο σύννεφο, άρχισε να γίνεται ημιδιάφανο μέχρι που εξαφανίστηκε (λένε) εντελώς από τα μάτια τους αλλά και από τις οθόνες. Κάποιοι μάρτυρες λένε ότι εμφανίστηκε κάπου χίλια μίλια μακριά σε ένα άλλο λιμάνι για λίγο και μετά ξαναεμφανίστηκε στο χώρο του πειράματος. Το θέαμα όμως ήταν αποκρουστικό. Οι τυχεροί ήταν απλώς αλληλουισμένοι. Κάποιοι άλλοι ήταν σαν καμένοι, άλλο είχαν εγκαύματα (ηλεκρικά) και κάποιοι άλλοι (οι ατυχέστεροι) είχαν γίνει ένα με τις λαμαρίνες. Σαν να είχαν κάνει copy-paste and mix η σάρκα τους και η λαμαρίνα. Εκεί σταματάνε και όλες οι αναφορές στο συγκεκριμένο πείραμα.
Φαντασία? Αλήθεια? Fifty-fifty? Σε καμιά 50αριά χρόνια θα μάθουμε!!
Πάντως η όλη φάση με τον ηλεκτρομαγνήτη της καταπακτής, το τρέμουλο, η φλασιά, τα χρώματα του ουρανού και οι ανεξήγητες επιβιώσεις των δικών μας, αυτό το πείραμα μου θύμισαν. Σαν να προσπάθησε η Dharma να το ψάξει καλύτερα σε αυτό ειδικά το νησί έχοντας νεώτερα επιστημονικά στοιχεία αλλά πάλι σαν να την πάτησε και αυτή.

anarxaki
21 Οκτωβρίου 2006, 21:51

Κι εμένα με ενόχλησε. Ο λόγος άγνωστος. Ίσως γιατί τόσο καιρό παρακολουθούσαμε από κοντά κάθε τους κίνηση, νομίζαμε ότι ξέραμε τι κάνουν ανά πάσα ώρα και στιγμή, και ξαφνικά, από το πουθενά, βλέπω την Claire να μιλάει με 2 άτομα που δεν έχω ξαναδεί ούτε φευγαλέα και δείχνει να έχει και μεγάλη οικειότητα.
Ένιωσα λες και έχω χάσει επεισόδια. Ποιοι είναι αυτοί; Γιατί δεν τους ξέρω εγώ; Γιατί τους ξέρουν οι άλλοι και όχι εγώ; :lol:

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 21:58
Ποιοι είναι αυτοί; Γιατί δεν τους ξέρω εγώ; Γιατί τους ξέρουν οι άλλοι και όχι εγώ; :lol:

Διότι η Claire έχει φάει ψωμί κι αλάτι μαζί τους δυο μήνες τώρα στο κ...νήσι ;). Γιαυτό δεν τους ξέρεις :p. Γιατί ποτέ δε σε ένοιαξε εσένα πώς τη βγάζουν πέρα κάθε μέρα εκεί πέρα με τα μπαρουτοκαπνισμένα θηρία και τους μυστηριώδεις "άλλους" και τις αρκούδες κτλ,κτλ :cry::*( Δεν μπορώ άλλο... δεν μεταδίδω άλλο...:closed-to

Mathias
21 Οκτωβρίου 2006, 22:08
mikronano καλά λοιπόν είχα καταλάβει ότι εννοούσες το Πείραμα της Φιλαδέλφειας και όχι της Καλιφόρνιας. Το αντιτορπυλικό λέγεται ΛΕΩΝ Β'.
Μπορείς να δεις αναφορές που έχω κάνει σχετικά με αυτό το θέμα σ' αυτό το τόπικ, τρεις σελίδες πριν για επανασύνδεση της ύλης και στο τόπικ "θεωρία για το νησί" με αναφορά στο Πείραμα της Φιλαδέλφειας :yes: . Χαίρομαι που συμφωνούμε σ' αυτό.
Μου κάνει εντύπωση όμως που απορρίπτεις από την μία το time travel και από την άλλη οι σκηνές στην καταπακτή σου θυμίζουν το Πείραμα της Φιλαδέλφειας. Μα το Πείραμα σχετίστηκε με ταξίδι στο χρόνο.
Το ότι ο Τζακ (συγκεκριμένα) δεν έχει παρά ένα σκίσημο στα πλευρά δεν μου φαίνεται παράξενο, τη στιγμή που άλλοι είχαν απλές γρατζουνιές, όπως ο Λοκ, που απλά βρέθηκε χωρίς παπούτσια και με μια γρατζουνιά στο πρόσωπο, η Σάννον και πιθανότατα κι άλλοι.
Εκτός από μένα φυσικά που βρέθηκα εντελώς ατσ****ωτος:p

ps: Master voise η λέξη α τ σ α λ ά κ ω τ ο ς δεν είναι κακή... καλή είναι χι χι χι

anarxaki
21 Οκτωβρίου 2006, 22:14
mikronano καλά λοιπόν είχα καταλάβει ότι εννοούσες το Πείραμα της Φιλαδέλφειας και όχι της Καλιφόρνιας. Το αντιτορπυλικό λέγεται ΛΕΩΝ Β'.
Μπορείς να δεις αναφορές που έχω κάνει σχετικά με αυτό το θέμα σ' αυτό το τόπικ, τρεις σελίδες πριν για επανασύνδεση της ύλης και στο τόπικ "θεωρία για το νησί" με αναφορά στο Πείραμα της Φιλαδέλφειας :yes: . Χαίρομαι που συμφωνούμε σ' αυτό.
Μου κάνει εντύπωση όμως που απορρίπτεις από την μία το time travel και από την άλλη οι σκηνές στην καταπακτή σου θυμίζουν το Πείραμα της Φιλαδέλφειας. Μα το Πείραμα σχετίστηκε με ταξίδι στο χρόνο.
Το ότι ο Τζακ (συγκεκριμένα) δεν έχει παρά ένα σκίσημο στα πλευρά δεν μου φαίνεται παράξενο, τη στιγμή που άλλοι είχαν απλές γρατζουνιές, όπως ο Λοκ, που απλά βρέθηκε χωρίς παπούτσια και με μια γρατζουνιά στο πρόσωπο, η Σάννον και πιθανότατα κι άλλοι.
Εκτός από μένα φυσικά που βρέθηκα εντελώς ατσ****ωτος:p

:lol: :lol: Τόση ώρα Καλιφόρνια διάβαζα; Ούτε που το πήρα είδηση! Ήμουν σίγουρη ότι έλεγε "Φιλαδέλφια"! :???:

Α, και Mr. Forum Α-τσα-λά-κω-τος είπε, όχι καμιά βρισιά :grin:

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 22:15
Αμάν κάζο που έπαθα...:oops: να ανοίξει τρύπα να με καταπιεί... και έλεγα ότι κάτι δε μου κολλάει με την Καλιφόρνια... :lipsseale Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι Φιλαδέλφεια και όχι Καλιφόρνια....
Πάντως, πραγματικά, το Πείραμα εκεί έγινε με σκοπό την κάλυψη από τα ραντάρ και όχι το time travel. Τουλάχιστον το βιβλίο που έχω διαβάσει, από χρόνια, δεν κάνει καμία αναφορά σε time travels από το Πείραμα. Για ταχύτατες μεταφορές από το ένα μέρος στο άλλο, ναι. Για αλλοιώσεις του οπτικού πεδίου (ορατό φάσμα) υπό την επίδραση ισχυρών και συντονισμένων ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, ναι.
Και αν προσέξεις τις λεπτομέρειες που αφήνουν να φανούν στη σειρά, όλα αυτά κολλάνε μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να "κολλήσουμε" και το time travel.

Τι να πω... αυτά! :)

Mathias
21 Οκτωβρίου 2006, 22:20
Αμάν κάζο που έπαθα...:oops: να ανοίξει τρύπα να με καταπιεί... και έλεγα ότι κάτι δε μου κολλάει με την Καλιφόρνια... Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι Φιλαδέλφεια και όχι Καλιφόρνια....

ok man don't worry μόνο ο Σαγίντ είναι αλάνθαστος:P :P :P

Με την επεξεργασία πρόσθεσα τα παρακάτω για να μην κάνω νέο post:
Αν κάποιος κινηθεί με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, θεωρητικά ταξιδεύει στο χρόνο. Πολύ θεωρητικά. Για παράδειγμα, ετσι γιατί παρασοβάρεψε:oops: αν εσύ πάρεις ένα όχημα και για μια ώρα κινηθείς στο διάστημα με πολλαπλάσια ταχύτητα του φωτός. Πιεις έναν καφέ και μετά ανάψεις ένα τσιγάρο και κοιτάξεις πίσω σου, τι θα δείς; Τον εαυτό σου να έρχεται και να πίνει καφέ. :shock: Κοιτάς το παρελθόν σου ή είσαι στο μέλλον σου.......... :p τέλος πάντων, λέω να τα πούμε σε προσωπικό μήνυμα, γιατί είμαστε off topic.

mikronano
21 Οκτωβρίου 2006, 22:46
Πάντως, όπως είπε και ο Sheik, για τα επόμενα 15-20 επεισόδια μην περιμένετε τίποτα συγκλονιστικά και ανατρεπτικά νέα στοιχεία. Ψίχουλα θα μας δίνουν συνεχώς και εμείς θα τρελαινόμαστε στις υποθέσεις, σαν να είμαστε ένα ακόμη group της Dharma και μας παρατηρούν :shock: και καταγράφουν τις φαντασιώσεις μας :shock: :shock: . Πωπώ μα τί λέω ο άνθρωπος... πάει... χάθηκα και εγώ :???: :???:

Σοβαρά τώρα, θυμηθείτε με την επόμενη φορά που θα κάνει την εμφάνισή της η έτερη αλληλουισμένη κάτοικος του νησιού, η Ρουσώ. Τότε να περιμένετε σοβαρή ανατροπή ή/και εξέλιξη των πραγμάτων και της υπόθεσης. Για να με πιστέψετε, απλά κάντε μια αναδρομή σε όσα επεισόδια εμφανίστηκε και προσέξτε τί επακολούθησε. Παρά τα όσα ισχυρίζεται αυτή είναι πιο μυστήρια και από τους "άλλους". Και αυτή θα είναι που στο τέλος θα δώσει απαντήσεις. Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια, και μικρός δεν έχει μείνει στη σειρά. Εκτός και αν κάνει την εμφάνισή του πάλι ο Μάικλ μετά του υιού.

gregkerkyra
22 Οκτωβρίου 2006, 10:03
Πάντως, όπως είπε και ο Sheik, για τα επόμενα 15-20 επεισόδια μην περιμένετε τίποτα συγκλονιστικά και ανατρεπτικά νέα στοιχεία. Ψίχουλα θα μας δίνουν συνεχώς και εμείς θα τρελαινόμαστε στις υποθέσεις, σαν να είμαστε ένα ακόμη group της Dharma και μας παρατηρούν :shock: και καταγράφουν τις φαντασιώσεις μας :shock: :shock: . Πωπώ μα τί λέω ο άνθρωπος... πάει... χάθηκα και εγώ :???: :???: .

Πολύ καλό λες φίλε να είμαστε τελικά εμείς το πείραμα?????? :shock:

lost123
22 Οκτωβρίου 2006, 11:26
μιάς και αναφερθήκατε στο γεγονός με τον jack στο πρώτο επεισόδιο όταν αυτός βρέθηκε στο δάσος και όχι στην παραλία,το ίδιο περίπου συνέβηκε και με τον charly!όταν πέφτει το αέροπλάνο ο charly είναι στην τουαλέτα δηλαδή εκεί που είναι το πιλοτήριο περίπου.οπως ξέρουμε το μπροστινό μέρος του αεροπλανου πέφτει μέσα στην ζούγκλα.ο charlie όμως βρέθηκε μαζί με τους υπόλοιπους επιζώντες στην παραλία ,να περπατάει στην άμμο χώρίς να έχει πάθει τίποτα!επίσης δεν είχε πεί στον jack και στην kate όταν πήγανε να βρούνε το πιλοτήριο ότι ήταν και αυτός εκεί και ξέρει πού ακριβώς είναι το πιλοτήριο για να τους οδήγησει σε αυτό!απλά τους είπε όταν βρήκαν το πιλοτήριο ότι ήτανε στην τουαλέτα πρίν πέσει το αεροπλάνο!...........

mikronano
22 Οκτωβρίου 2006, 16:22
Ναι, τώρα που το αναφέρεις, και η ιστορία του Charlie είναι λίγο περίεργη... Πράγματι, όταν τελικά βρήκαν το πιλοτήριο, ήξερε και πήγε καρφωτός στην τουαλέτα για να βρει την τζούρα του :thumbsup1 .

Για να επανέλθω στο παρόν επεισόδιο... ο Χέρλι έφαγε κόλημα μόλις άκουσε τον Λοκ να λέει ό,τι ο Ντέσμοντ του είχε πει από πριν ότι θα πει ο Λοκ :???: . Εκεί κολλάει το "deja vu" του μπουλούκου ;) .

Να αναφέρω μερικούς συσχετισμούς ακόμη... Από αυτά που αφήνουν να φανούν, φαίνεται ότι πράγματι στην καταπακτή κάτι πήγε στραβά και κάποιος έπρεπε να μείνει να πατάει το κουμπί. Ο φίλος μας ο Κέλβιν, που περισυνέλεξε τον Ντέσμοντ, πιστεύω ότι εξαναγκάστηκε από τους "άλλους" να μείνει εκεί. Για αυτό και τους χαρακτήριστε "hostiles" στον Ντέσμοντ. Και φαίνεται ότι ο Ντέσμοντ ήταν η διέξοδός του από αυτήν την κατάσταση, για αυτό και οι "άλλοι" αγνοούσαν την ύπαρξή του καθώς και την ύπαρξη του ιστιοπλοϊκού του, που το επισκεύαζε ο Κέλβιν για να την "κάνει". Εξ' ου και η απορία του Ben για τη ύπαρξη του σκάφους.
Για αυτό και ο φίλος μας ο Ντέσμοντ δε φαίνεται να κολλάει σε κανένα πείραμα της Dharma. Ίσως για αυτό να τον ψάχνει και η παλιά του αγάπη και ήδη από το πρώτο ταξίδι του που χάθηκε έβαλε να τον ψάχνουν. Θυμηθείτε τον επιστημονικό σταθμό παρατήρησης ηλεκτρομαγνητικών ανωμαλιών που έστησε αυτή ψάχνοντας την επανάληψη της ανωμαλίας που προκάλεσε την εξαφάνιση του Ντέσμοντ. Απόδειξη ότι έχουν γίνει αρκετές στο παρελθόν.

Αφήστε δε που το αεροσκάφος τελικά κόπηκε στα τρία. Μην ξεχνάτε το πιλοτήριο που βρέθηκε μέσα στο δάσος. Στον αέρα μας δείξαν μόνο την αποκόλληση της ουράς. Το πιλοτήριο δεν δείξαν ποτέ πώς κατέληξε μέσα στο δάσος εκατοντάδες μέτρα μακριά. Ούτε και για τον Charlie δείξαν.

alexd
22 Οκτωβρίου 2006, 19:37
Σίγουρα το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν μέχρι τώρα. Αρκετά μέτριο σε σχέση με άλλα.

Λογικά για να μας παρουσιάζει 2 νέα άτομα είναι τα επόμενα θύματα του νησιού ή των others

lost123
22 Οκτωβρίου 2006, 20:30
ένταξη ρε παιδιά,δηλαδή πως θα θέλατε να μας τους παρουσιάσουν?εδώ και δυο σεζόν οι υπόλοιποι επιζώντες του νησιού δεν έπαιζαν κανένα ρολο,ήταν εντελώς ασήμαντοι,θα ήταν λίγο βλακεία να τους έβαζαν σε όλο το επεισόδιο,εκεί που δεν τους ξέραμε καθόλου να παίζανε σημαντικό ρολο?αυτό θα γίνει στην συνεχειά.αλλα σύμφωνω ότι ο τρόπος που τους παρουσίασαν δεν ήταν και ο καλύτερος.

Yiannakis
23 Οκτωβρίου 2006, 23:59
Άσχετο με τα παραπάνω(μην κάνω και ξεχωριστό τόπικ) αλλά θα σας αρέσει...;)

Αν βάλετε το system failure να παίξει ανάποδα (όχι δεν είμαι τόσο geek,δεν το ανακάλυψα εγώ,έχω προσωπική normal ζωή και ζω σε μια συνηθισμένη καταπακτή όπως όλοι) τότε ακούγεται αυτό:

ΒRAINWAVE ASSIST (http://www.zshare.net/download/brainwave-assist-wma.html)

πςςςςςςςςςςς...

teo_sawyer
24 Οκτωβρίου 2006, 12:10
Από τα καλύτερα του λοστ για μένα!! Απίστευτη δράση και επιτέλους αναγνωρίζω τον Λοκ μετά από μια 2η σεζόν όχι και τόσο καλή για τον ίδιο. Μου θύμισε Λοκ πρώτης σεζόν που δείχνει να ξέρει τι κάνει. Επιτέλους έγινε hunter!!!!!!!!!! Ανυπομονώ να δω με ποιό τρόπο θα καταφέρει να απελευθερώσει τους αιχμάλωτους!
Ζήτω ο LOCKE!!!!!!!!!!!!!!!:dance: :dance: :dance:

nkt_13
24 Οκτωβρίου 2006, 12:54

Έχεις δίκιο. :yes: Έπρεπε να τους έχει δείξει ως background τουλάχιστον σε κάποιες στιγμές, όπως και κάποιους άλλους... π.χ. τη Rose την έδειξε στο δικό της flashback και μετά με τον άντρα της που βρέθηκαν με τους άλλους LOST. Λες και από τη στιγμή εκείνη και μετά δεν υπάρχουν στο νησί (δε σημαίνει ότι τρελαίνομαι για τη πάρτη τους, το παράδειγμα είναι τυχαίο). Κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζονται κάποιες φάτσες στη σειρά, χωρίς να σημαίνει ότι θα παίζουν και κάποιο ρόλο, απλά για να μας δείξουν ότι υπάρχουν.;)

Υ.Γ. Mathias ευτυχώς που έχει πάντα δίκιο ο Sayid. :oops:
Υ.Γ. Τελικά έχω αρχίσει και ψήνομαι με όλες αυτές τις θεωρίες.... όχι ότι μου φαίνεται αδύνατον να συμβαίνουν και στη πραγματικότητα, αφού πάντα πίστευα ότι κάπου, κάποτε αυτά θα είναι εφικτά (ακόμα και τώρα;) ), απλά με έχει εντυπωσιάσει ο τρόπος που αναφέρονται κάποια πράγματα στο LOST. Με πορώνει..... :dance: :dance: :dance:

mikronano
24 Οκτωβρίου 2006, 15:08
Υ.Γ. Mathias ευτυχώς που έχει πάντα δίκιο ο Sayid. :oops:

Κι εγώ τον πάω τον τύπο πολύ ;), όμως με το ιστιοπλοϊκό και τα κορεατάκια την ψιλοπάτησε :yes:. Και επειδή ένας τύπος σαν τον Sayid, όπως έχουν φτιάξει το χαρακτήρα, δεν μπορεί να την "πατάει", πιστεύω ότι σεναριογραφικά ήταν ατόπημα το σκηνικό με την παγίδα και την απώλεια του ιστιοπλοϊκού.

nectar
24 Οκτωβρίου 2006, 16:08
Για μένα το επεισόδιο ήταν από τα καλύτερα του Lost μέχρι σήμερα:thumbsup1
Συμφωνώ με όσους προείπαν ότι θύμισε 1η season κι αυτό ήταν που μου άρεσε... το μυστήριο του επεισοδίου (κύριο χαρακτηριστικό και της 1ης season, που με έκανε και κόλλησα τόσο με το Lost)

Φυσικά μου δημιουργήθηκαν κι εμένα πολλές απορίες όπως... π.χ. όταν έφτασε ο Λοκ στον καταυλισμό κι ενώ ήταν εκεί ο Τσάρλυ (ο οποίος συμμετείχε σε μεγάλο μέρος του χαμού της καταπακτής) ήδη μία μέρα, κανείς δεν τους είχε ψάξει και ο Τσάρλυ που ήξερε τι είχε συμβεί δεν παρότρυνε τους άλλους να κάνουν κάτι για να τους βρούνε... περίεργο κενό :???: Όλοι συμπεριφέρονταν σαν να είχαν πάει (οι τρεις) για αγριογούρουνα κι απλά είχαν αργήσει κάπως...
ή το γιατί μόνο ο Ντέσμοντ βρέθηκε χωρίς ρούχα, ενώ με τους άλλους δύο (και ειδικά με τον Λοκ) ήταν στο ίδιο σημείο της καταπακτής (κάτι παίχτηκε την ώρα που πήγε και γύρισε το κλειδί;:???: )
Το μπαστούνι του Έκο πως έπεσε την συγκεκριμένη στιγμή...:???: (μήπως το πέταξε για να πετύχει την αρκούδα κι αστόχησε;:*( ).
Όσο για το "νέο αίμα" συμφωνώ με όσους είπαν ότι παρουσιάστηκαν κάπως άχαρα.

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το όραμα του Λοκ.
Καταρχάς σχετικά με αυτό συμφωνώ με τον slapfish. Αυτό το ναρκωτικό πρέπει να είναι κάποιο παραισθησιογόνο (απ' ότι έχω διαβάσει υπάρχουν διάφορα τέτοια φυτά σε ζούγκλες), το οποίο βοηθά να "φτάσει" κάποιος και να "δει" το υποσυνείδητό του!
Θα ήθελα όμως να μείνω λίγο παραπάνω σ' αυτό το όραμα, γιατί κατά την άποψή μου όλα αυτά που διαδραματίζονται κατά την διάρκειά του έχουν ίσως κάποιο ιδιαίτερο νόημα.
Παρατήρησα λοιπόν ότι ο Λοκ βλέπει τρία άτομα εκτός των επιβατών. Τα άτομα αυτά είναι ο Μπεν (στην ασφάλεια του αεροδρομίου), ο Ντέσμοντ (Πιλότος) και ο Χάρλεϋ (εκδοτήρια εισητηρίων). Δεν είναι λίγο περίεργο να είναι τυχαίες αυτές οι τρεις θέσεις;
Εντάξει στο υποσυνείδητο του Λοκ ο Μπεν ίσως συμβολίζει κάποιου είδους εξουσία (αν και την στιγμή του οράματος δεν έχει μάθει ακόμα από τον Χάρλεϋ ότι ο Μπεν είναι αρχηγός των "άλλων"), ο Ντέσμοντ (όπως ο ίδιος ομολόγησε στον Λοκ) έριξε το αεροπλάνο με το μη πάτημα του κουμπιού... αλλά ο Χάρλεϋ??? Άν θυμάμαι καλά (αν όχι διορθώστε με) ο Χάρλεϋ έχει εξομολογηθεί την ιστορία με το Λόττο μόνο στον Τζακ... ίσως και σε κάποιον άλλο, αλλά όχι στον Λοκ. Τι παίζει ή τι θα παίξει με τον Χάρλεϋ? Μην ξεχνάτε, ότι αν αληθεύουν όλα όσα έχουμε δει ο Χάρλεϋ είναι ένας εκατομμυριούχος που δεν ξέρει τι έχει... άρα μήπως έχει κάποια σχέση με την Dharma?
Εντάξει μη με κράξετε, αλλά νομίζω ότι αυτές οι τρεις θέσεις παραήταν συμβολικές! Άλλωστε το ρεζουμέ του οράματος ήταν να καταλάβει ο Λοκ ότι κινδυνεύει άμεσα ο Έκο (του οποίου είδαμε μόνο το ματωμένο μπαστούνι) και έμμεσα οι τρεις που περίμεναν στον έλεγχο του αεροδρομίου (Τζακ, Κέιτ, Σώγιερ).
Γιατί έδειξε αυτούς τους τρεις στις συγκεκριμένες θέσεις?
Τι λέτε;

Mathias
24 Οκτωβρίου 2006, 23:00
φίλη nectar, το σκηνοθετικό κενό που αναφέρεις σωστά, δεν το είχα προσέξει. Αλήθεια λες και γύρισε ο Λοκ από το καφέ που έπινε μαζί μου. :P Ίσως το καλύψουν σε κάποιο άλλο επεισόδιο και δεν έιναι κενό μετά.;)
Για το ρόπαλο του Έκο, θα πω την τελείως "φευγάτη" άποψη, για αποσύνδεση των μορίων ΄στην "έκρηξη" και επανασύνδεσή τους ( πείραμα Φιλαδέλφειας). Απλά να προσθέσω ότι το μπαστούνι του Έκο, όταν το κοιτάζει ο Λοκ, γράφει: "Σήκωσε το βλέμμα σου και κοίτα το Βορά". Ιωάννη 3,05.
http://img230.imageshack.us/img230/9230/ekobaspr2.jpg
Τώρα εννοεί John ( τον Λοκ) σήκωσε τα μάτια και κοίτα το Βορά, πορεία 3,05. Κάτι δηλ. σαν την πορεία του Μάικλ στο σκάφος ή εννοεί το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο κεφάλαιο 3 εδάφιο 5. Εκεί πάντως Ο Χριστός αναφέρει πως κάποιος για να σωθεί πρέπει να ξαναγεννηθεί από νερό και αέρα;8)
Σχετικά με το όραμα στο αεροδρόμιο συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Δύο επιπλέον παρατηρήσεις να κάνω. Η θέση του Χέρλυ ίσως να είναι άνευ σημασίας και οτι ο Μπουν είπε στον Λοκ για Τζακ, Κέιτ, Σώγιερ, άστους αυτούς θα τους σώσεις αργότερα ή κάτι τέτοιο.

Lizard
25 Οκτωβρίου 2006, 16:30
Παιδιά έχω μία απορία γι' αυτό το επεισόδιο. Γιατί η αρκούδα δεν τον είχε φάει τόσες ώρες τον Eko?

spermi
25 Οκτωβρίου 2006, 17:14
De peinouse

marios78
25 Οκτωβρίου 2006, 17:48
Η αρκούδα δεν τον σκότωσε γιατί κάνει active kill όπως είπωθηκε και στην ταινία. Χτυπάει, τραυματίζει και τρώει όταν πεινάει.

Επειδή αναφέρθηκε κάτι για 2 ομάδες των Others. Οι τρεις που πήγαν στην ομάδα της Άννας Λουσία δεν σκότωσαν κανέναν, απλά απήγαγαν κάποιους.

Η εισαγωγή της Νίκης και του Πάολο μπάζει πάρα πολύ και δεν έχει καμία σχέση με την εισαγωγή της Άννας Λουσία ποιυ έγινε πολύ πιο ομαλά. Ίσως να έπρεπε να τους βάλουν έναν-έναν και να άφηναν και την εισαγωγή στην αρχή με την Κλέρ. Έχει σχέση μάλλον με την απότομη έξοδο της Λίμπυ από τη σειρά;

Για μένα πράγματι είναι μεγάλο κενό ότι δεν αντέδρασε κανείς που έλειπε ο Τζον και οι άλλοι. Όπως και ότι λείπει ο Τζακ, η Κέιτ και ο Σόφιερ τόσες μέρες. Μάλιστα έγινε μια σούπερ γουάου έκρηξη και όλοι συμπεριφέρονται τελείως παθητικά. Παραείναι "κομπάρσοι".

efakidaraki
25 Οκτωβρίου 2006, 23:18
ένταξη ρε παιδιά,δηλαδή πως θα θέλατε να μας τους παρουσιάσουν?εδώ και δυο σεζόν οι υπόλοιποι επιζώντες του νησιού δεν έπαιζαν κανένα ρολο,ήταν εντελώς ασήμαντοι,θα ήταν λίγο βλακεία να τους έβαζαν σε όλο το επεισόδιο,εκεί που δεν τους ξέραμε καθόλου να παίζανε σημαντικό ρολο?αυτό θα γίνει στην συνεχειά.αλλα σύμφωνω ότι ο τρόπος που τους παρουσίασαν δεν ήταν και ο καλύτερος.

Θα μπορούσαν να τους δείξουν σε κάποιο flashback, όπως και την Άννα Λουσία.

bilias666
25 Οκτωβρίου 2006, 23:30
Με το Episode 3 λυτρωθηκα. Είχα βαρεθει με τα 2 προηγουμενα. Σαφώς καλύτερο.

Yiannakis
25 Οκτωβρίου 2006, 23:48
Νkt13,για μένα ο Herly ίσως να τοποθετήθηκε εκεί από άποψη σκηνοθεσίας για να μπορεί να πληκτρολογήσει τους αριθμούς με τους οποίους συνδέεται πιο πολύ από όλους.Πάντως αυτό δεν αναιρεί την υπόθεση ότι μπορεί να παίζει κάτι μεταξύ ζάμπλουτου Hugo και Dharma.:yes:

Μathias,αυτό που λες για το πειραμα της Φιλαδέλφειας ταιριάζει...σιγά μην διαφωνούσα...:yes:

Marios78,ακριβώς αυτό που λες.

Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι σεναριακά και σκηνοθετικά οι αντιδράσεις όλων μετά το μη πάτημα του κουμπιού ήταν απαράδεκτες.Πολύ light και εκτός τόπου και χρόνου.Αλλά τι να στεκόμαστε σε αυτό το λαθάκι μπροστά στο μεγαλείο του Lost.;)

PS: Eγώ παιδιά δεν είδα καθόλου αυτή τη σκηνή που λέτε με τους άλλους χαμένους στη σκηνή.Αυτή δεν λέτε?Δεν την είχε το επεισόδιο που αγόρασα αλλά δεν με πειράζει καθόλου.Ανούσια σκηνή φαντάζομαι ότι θα ήταν.:yawn:

anarxaki
26 Οκτωβρίου 2006, 00:52
Μιας και σε όλους μας έκανε εντύπωση η μη αντίδραση στο όλο γεγονός, τείνω να πιστέψω ότι κάτι μεγαλύτερο κρύβεται από πίσω και όχι απλά σεναριακό λαθάκι. Ίσως να το κάνουν επίτηδες και στο 5ο-6ο επεισόδιο να μας δείξουν τι έγινε στον καταυλισμό εκείνη την ώρα και γιατί δεν αντέδρασαν όπως θα ήταν αναμενόμενο....

sheik
26 Οκτωβρίου 2006, 01:53
PS: Eγώ παιδιά δεν είδα καθόλου αυτή τη σκηνή που λέτε με τους άλλους χαμένους στη σκηνή.Αυτή δεν λέτε?Δεν την είχε το επεισόδιο που αγόρασα αλλά δεν με πειράζει καθόλου.Ανούσια σκηνή φαντάζομαι ότι θα ήταν.:yawn:

Μα ουτε εμεις την ειδαμε.Ουτε ο υπολοιπος κοσμος.Η σκηνη οπου η Κλαιρ πιανει τον Παολο και τη Νικι να ερωτοτροπουν(lol) μεσα στη σκηνη,κοπηκε απο το τελικο επεισοδιο.

Mathias
26 Οκτωβρίου 2006, 16:13
Μα ουτε εμεις την ειδαμε.Ουτε ο υπολοιπος κοσμος.Η σκηνη οπου η Κλαιρ πιανει τον Παολο και τη Νικι να ερωτοτροπουν(lol) μεσα στη σκηνη,κοπηκε απο το τελικο επεισοδιο.
Παιδιά, μισό λεπτό γιατί τα έχασα:*( . Η σκηνή που απάντησα εγώ στο Soto «Κι εμένα Soto με ενόχλησε ο τρόπος σύνδεσης, αισθητικά όπως κι εσένα. Το διευκρινίζω.:oops:», κατάλαβα ότι ήταν στο σημείο που οι τρεις τους όρθιοι μιλούσαν, έξω από τη σκηνή (τέντα). Φίλε sheik μαζί σου και με τον Yiannaki. Μέσα στη σκηνή (τέντα) δεν είδα τίποτα.:thumbsup1
Τι στο καλό ματάκιας είμαι;:P

southerncomfort
26 Οκτωβρίου 2006, 20:47
Τελικά ο Τζον τον σκότωσε τον Έντι. Για 'μένα αυτό είναι δεδομένο. Όταν ο Έκο είναι αναίσθητος, δεν μιλάει ο ίδιος στον Λοκ. Ο Έντι μιλάει. Το ίδιο είχε συμβεί με την Κέιτ που μιλούσε στον πατέρα της μέσω του Σώγιερ. Τι λέτε;;;

lost123
27 Οκτωβρίου 2006, 17:21
Τελικά ο Τζον τον σκότωσε τον Έντι. Για 'μένα αυτό είναι δεδομένο. Όταν ο Έκο είναι αναίσθητος, δεν μιλάει ο ίδιος στον Λοκ. Ο Έντι μιλάει. Το ίδιο είχε συμβεί με την Κέιτ που μιλούσε στον πατέρα της μέσω του Σώγιερ. Τι λέτε;;;

δεν κατάλαβα τι εννοείς,ο έντι ποιός είναι..? :oops:
και πότε (και πώς) η kate μιλούσε στον πατέρα της μέσω του sawer?:oops: :???: :oops: δεν θυμάμαι... :oops:

Elesar
27 Οκτωβρίου 2006, 21:05
δεν κατάλαβα τι εννοείς,ο έντι ποιός είναι..? :oops:
και πότε (και πώς) η kate μιλούσε στον πατέρα της μέσω του sawer?:oops: :???: :oops: δεν θυμάμαι... :oops:

Τζον = "φιλόσοφος" ή Λοκ

Εντι = "κάνω οτοστόπ σε προηγούμενο flashback του Λοκ" ή
"στην πραγματικότητα είμαι undercover μπάτσος και προσπαθώ να πιάσω τους "καλλιεργητές" περίεργων εξωτικών φυτών (ή αν προτιμάς) τους παρασκευαστές ρίγανης" ή
με συμαδεύει με όπλο ο φιλόσοφος και κάπου εκεί κόβετε το flashback και δεν ξέρω αν πέθανα ή όχι ! :???:

lost123
29 Οκτωβρίου 2006, 00:07
α οκ,κατάλαβα thanks :P

nectar
30 Οκτωβρίου 2006, 11:23
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Λοκ, μάλλον τελικά δεν σκότωσε τον Έντυ.
Στη σκηνή που τον σημαδεύει, δείχνει ότι στο τέλος δακρύζει (στην προσπάθειά του να πυροβολήσει) και μετά κατεβάζει το όπλο. Τώρα δεν ξέρω μπορεί να μας δείξει στη συνέχεια ότι αλλάζει γνώμη, βρίσκει το θάρρος, ξανασηκώνει το όπλο και πυροβολεί.
Όσο για τον Έκο, πιστεύω ότι αυτός μιλάει στον Λοκ και όχι ο Έντυ... η φωνή είναι καθαρά του Έκο.

Sotos_2002
30 Οκτωβρίου 2006, 11:28
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Λοκ, μάλλον τελικά δεν σκότωσε τον Έντυ.
Στη σκηνή που τον σημαδεύει, δείχνει ότι στο τέλος δακρύζει (στην προσπάθειά του να πυροβολήσει) και μετά κατεβάζει το όπλο. Τώρα δεν ξέρω μπορεί να μας δείξει στη συνέχεια ότι αλλάζει γνώμη, βρίσκει το θάρρος, ξανασηκώνει το όπλο και πυροβολεί.
Όσο για τον Έκο, πιστεύω ότι αυτός μιλάει στον Λοκ και όχι ο Έντυ... η φωνή είναι καθαρά του Έκο.

Ολ' αυτα που ακουει ο Λοκ απο το στομα του Μπουν και του Εκο ειναι η φωνη του υποσυνηδητου του. Το μονο που με μπερδευει ειναι πως ειδε ποιοι κινδυνευουν.

nectar
30 Οκτωβρίου 2006, 12:01
Ολ' αυτα που ακουει ο Λοκ απο το στομα του Μπουν και του Εκο ειναι η φωνη του υποσυνηδητου του. Το μονο που με μπερδευει ειναι πως ειδε ποιοι κινδυνευουν.
Συμφωνώ απόλυτα... όπως επίσης το υποσυνείδητο μιλούσε και στην Κέιτ παλιότερα με τη μορφή του Σώγιερ.
Όσο για το πως είδε ποιοι είναι αυτοί που πραγματικά κινδυνεύουν πιστεύω οτι το υποσυνείδητο είναι ψυχολογία, αλλά στο Λοστ παίζει και λίγη παραψυχολογία (βλέπε όνειρα Έκο, Λοκ κλπ.). Ή ίσως να το πω... ότι ο Λοκ έχει αυξημένη διαίσθηση...?

lost123
30 Οκτωβρίου 2006, 15:35
αυτό με την kate δεν το θυμάμαι..

nectar
30 Οκτωβρίου 2006, 15:46
Τότε που είχαν φέρει (η ομάδα της Άννα Λουσία) τον Σώγιερ, πληγωμένο από την σφαίρα στον ώμο, στην καταπακτή.
Κάποια στιγμή που η Κέιτ τον πρόσεχε (αυτός ήταν λιπόθυμος ή σε κώμα) αυτός της μίλησε με την φωνή του πατέρα της και της είπε "γιατί με σκότωσες" ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Μετά από λίγο (όταν η Κέιτ συνήλθε από το σοκ) του είπε ότι φοβόταν ότι είχε μέσα της (αφού ήταν κόρη του) τα αρνητικά στοιχεία του και δεν ήθελε να του μοιάσει... πίστευε πως την εμπόδιζε να γίνει καλύτερη απ' αυτόν.

walker
31 Οκτωβρίου 2006, 20:00
ΛΟΚ
Ο αγαπημενος χαρακτηρας μου ο μονος που εχει παρει χαμπαρι τι γινετε απο την αρχη που σταθηκε στα ποδια του,καταλαβε οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο πανω σε αυτο το νησι.
Μετα την επιβεβαιωσει και του Mr Eco το νησι επικοινωνει μαζι τους..
Πεφτωντας σε ενα ειδος νιρβανας,μπορουν να δουν ξεκαθαρα σημαδια απο ατομα του παρελθοντος με σκοπο να προλαβουν η να διορθωσουν τα λαθη τους....

lost123
3 Νοεμβρίου 2006, 17:15
Τότε που είχαν φέρει (η ομάδα της Άννα Λουσία) τον Σώγιερ, πληγωμένο από την σφαίρα στον ώμο, στην καταπακτή.
Κάποια στιγμή που η Κέιτ τον πρόσεχε (αυτός ήταν λιπόθυμος ή σε κώμα) αυτός της μίλησε με την φωνή του πατέρα της και της είπε "γιατί με σκότωσες" ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Μετά από λίγο (όταν η Κέιτ συνήλθε από το σοκ) του είπε ότι φοβόταν ότι είχε μέσα της (αφού ήταν κόρη του) τα αρνητικά στοιχεία του και δεν ήθελε να του μοιάσει... πίστευε πως την εμπόδιζε να γίνει καλύτερη απ' αυτόν.

ok thanks :)
αν και πάλι δεν θυμάμαι πολύ καλά αυτή την σκηνή,μάλλον διότι δεν είχα δόσει σημασία

zzooiiee
3 Νοεμβρίου 2006, 19:09
ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΛΟΚ ΕΙΧΕ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ...
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΥ LOST ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΚΥΚΛΟΥ!!!
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ!ΚΙ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ BREAK ΠΑΘΑΙΝΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!ΤΟ ΕΒΔΟΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΣΤΙΣ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ!!!!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ PRISON BREAK NA ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ!!!!!

edit:
Mην γράφετε με κεφαλαία!

prisonlost
4 Νοεμβρίου 2006, 04:47
emena mou aresoune ola ta epeisodia , giati to ka8ena sou dinei k kati gia ftiakseis olo to pazl-ths seiras-xarakthrwn(pou fantazei polu duskolo auth thn stigmh). vevaios to n3 einai ena polu dunato ep. --- opws k to telos tou 2ou kuklou , LOST=H KALUTERH SEIRA EVER....

lost123
4 Νοεμβρίου 2006, 09:47
απο την τρίτη season μέχρι τώρα αυτό το επεισόδιο μου άρεσε περισσότερο.αλλα το 6ο πιστεύω θα είναι το καλύτερο! :D

Mathias
7 Νοεμβρίου 2006, 23:01
Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να σοβαρευτώ. Έτσι λοιπόν έψαξα και βρήκα από τους φίλους μου στην παραγωγή τις κομμένες σκηνές από το 3Χ03, που δείχνουν ξεκάθαρα τι συνέβει στον Ντέσμοντ, και παρανόησε. Προσοχή mega foiler, η μουσική δυνατά και οι ντομάτες σε χαμηλή πτήση.
Ιδού η αποκάλυψη. Desmond : I have seen the future. (http://www.youtube.com/watch?v=uK6o53mZO9w)
Ελπίζω να μείνετε ικανοποιημένοι.:twisted: Βέβαια ξέχασα να σας πω, πως για να το δείτε πρέπει ν΄απαντήσετε πρώτα στο παρακάτω κουίζ:
1) Πόσες φορές έχει πει ο Μικές "I want my son";
2) Πείτε δέκα ατάκες του Sawyer μέσα σε 5 δευτερόλεπτα.
3) Πόσες φορές έχει πάει στην τουαλέτα ο Πάολο χωρίς να τον έχουμε δει, στις seasons 1 και 2;
και 4) Στη season 1 τι προκάλεσε τη διάρροια του Χάρλευ;
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:???: ;

24-400
7 Νοεμβρίου 2006, 23:25
:grin: Στάχτη στα μάτια έ;Υποννοείς και κάτι παραπάνω:shock:
Γιατί όμως τόσο μικρό;έπρεπε να το κάνεις κανονικό clip..!

Elesar
7 Νοεμβρίου 2006, 23:28
:grin::grin::grin: Οut of control brother :grin::grin::grin:

Lunargap
7 Νοεμβρίου 2006, 23:40
Ελπίζω να μείνετε ικανοποιημένοι.:twisted: Βέβαια ξέχασα να σας πω, πως για να το δείτε πρέπει ν΄απαντήσετε πρώτα στο παρακάτω κουίζ:

1) Πόσες φορές έχει πει ο Μικές "I want my son"; έχουμε και λέμε: :*(, δεν είμαι απολύτως σίγουρη :shock: νομίζω 526.232,5
εεεε, hello sunshine, :*( time΄s up sorry :twisted:
3) Πόσες φορές έχει πάει στην τουαλέτα ο Πάολο χωρίς να τον έχουμε δει, στις seasons 1 και 2;πολλές, γι' αυτό δεν τον βλέπαμε μέχρι τώρα, είμαι σίγουρη όμως (γιατί μίλησα κι εγώ με τους φίλους μου στην παραγωγή) ότι θα έχει flashbacks...γαμώτο:(
και 4) Στη season 1 τι προκάλεσε τη διάρροια του Χάρλευ; η πτώση, κοινώς έκλ...σε από φόβο

Πέρασα;:???:

24-400
7 Νοεμβρίου 2006, 23:48
ο Πάολο θα έχει flashbacks...γαμώτο:(
Ένα μήνυμα προς τους φίλους σου
Μην μας δείξετε Flashback.
And we beg you:take him back:whip:

Mathias
8 Νοεμβρίου 2006, 00:02
:grin: Στάχτη στα μάτια έ;Υποννοείς και κάτι παραπάνω:shock:
Γιατί όμως τόσο μικρό;έπρεπε να το κάνεις κανονικό clip..!
Θα κάνω άλλο!Τίποτα σε πέντε λεπτά το έκανα γιατί απλά μου άρεσε ο συγκεκριμένος στίχος. Πλάκα δεν έχει.

Πέρασα;:???:
Πέρασες, θα λάβεις και το υπόλοιπο.

:grin::grin::grin: Οut of control brother :grin::grin::grin:
Όντως, πάντως είπα τη γνώμη με πρωτότυπο τρόπο.

nectar
8 Νοεμβρίου 2006, 12:25
Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να σοβαρευτώ. Έτσι λοιπόν έψαξα και βρήκα από τους φίλους μου στην παραγωγή τις κομμένες σκηνές από το 3Χ03, που δείχνουν ξεκάθαρα τι συνέβει στον Ντέσμοντ, και παρανόησε. Προσοχή mega foiler, η μουσική δυνατά και οι ντομάτες σε χαμηλή πτήση.
Ιδού η αποκάλυψη. Desmond : I have seen the future. (http://www.youtube.com/watch?v=uK6o53mZO9w)
1) Πόσες φορές έχει πει ο Μικές "I want my son";
3) Πόσες φορές έχει πάει στην τουαλέτα ο Πάολο χωρίς να τον έχουμε δει, στις seasons 1 και 2;
και 4) Στη season 1 τι προκάλεσε τη διάρροια του Χάρλευ;
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:???: ;
Λέω να προσπαθήσω...:*(

1) Πόσες φορές έχει πει ο Μικές "I want my son"; εεεεεεεεε επόμενη
2) Πείτε δέκα ατάκες του Sawyer μέσα σε 5 δευτερόλεπτα. εεεεεεεεε επόμενη
3) Πόσες φορές έχει πάει στην τουαλέτα ο Πάολο χωρίς να τον έχουμε δει, στις seasons 1 και 2; Άπ' ότι φαίνεται μονίμως... γι' αυτό δεν τον βλέπαμε ως τώρα
και 4) Στη season 1 τι προκάλεσε τη διάρροια του Χάρλευ; εεε τι απ' όλα....
Μάλλον κόπηκα εεε:cry: Γι' αυτό ήταν τόσο μικρό...;:(

Πέρα απ' την πλάκα... είχε πλάκα το κλιπάκι... και το ύφος του Ντέσμοντ στο τέλος σε συνδυασμό με το τραγούδι... ανατρεπτικός συνδυασμός:)

ria2006
13 Νοεμβρίου 2006, 12:07
Παρα πολύ καλό επεισόδιο!Θύμιζε οντως seazon 1 & 2 , τότε που ειχαμε κατενθουσιαστεί όλοι με το Lost. Ηταν κ η παρουσια του Boone που το έκανε καλύτερο. Ομως πέρα απο όλα αυτά αυτό με τον Desmond κ τα τρελά που έλεγε για το μέλλον πως τα εξηγείτε????? Κοντεύω να τρελλαθώ με αυτή τη σειρά!!!!!!!!!!! :shock:

Sotos_2002
13 Δεκεμβρίου 2006, 21:18
Οσο για το συμβαν με τον Χερλυ τον ρωτησα κατι και μου απαντησε διπλωματικα. Δειτε εδω ;) (http://www.thefuselage.com/Threaded/showthread.php?t=66114)

lan-di
19 Φεβρουαρίου 2007, 00:06
"ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ, ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΣΑΡΩ
ΣΑΒΟΥΡΟ-ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ"

...κάτι τέτοι σκεφτόταν προφανώς ο τύπος που έκανε τον υποτιτλισμό για λογαριασμό του Filmnet! Έτυχε να δω το επεισόδιο πριν από μια βδομάδα και παρόλο που το έχω δει κάπου 5 φορές, το είδα άλλη μια και καράφλιασα! Για τη λέξη "imploded", σιγά μη καθόταν να σκάσει! Πέταξε ένα "εκράγηκε" και ξεμπέρδεψε! Όσων αφορά το "sweat lodge", όπου ο Sotos με μεγάλη μαεστρία το απέδωσε ως "Ινδιάνικο χαμάμ", ο τύπος στο Filmnet το απέδωσε ως "σκηνή των υρδατμών"! Αν συνεχίσω να λέω και τα υπόλοιπα μάλλον θα χρειαστώ και δεύτερη σελίδα. Πού θέλω να καταλήξω; Στο ότι υπάρχουν πολλά άτομα που δε δίνουν μία στο αποτέλεσμα της δουλειάς τους γιατί την 1η του μήνα θα πάρουν το πακέτο τους, και υπάρχουν άτομα όπου αφιλοκερδώς ξυπνάνε άγρια χαράματα για να φτιάξουν υπότιτλους για όλους εμάς... και για ποιο λόγο; Γιατί έτσι γουστάρουν! Soto και λοιποί... ένα πράγμα θα σας πω! Συνεχίστε να γουστάρετε!