PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Η κατασκευή του μηχανισμού (spoiler τελ. επεισοδίων)

lostmymind
3 Ιουνίου 2008, 14:59
Την άποψη σας παρακαλώ για το τι είναι όλες αυτές οι κατασκευές.
Έχουμε δει περίεργα πράγματα όπως:
Το πόδι με τα 4 δάχτυλα.
Γραφές (ιδεογράμματα) σε άγνωστη γλώσσα.
Κατασκευές όπως κίονες.
Και τέλος τον μηχανισμό στο υπόγειο τούνελ.

Το ερώτημα είναι.
Πρόκειται για κάποιον παλαιό γήινο πολιτισμό, η για κατασκευές εξωγήινων?

Εγώ λέω το δεύτερο.

xifomaxos
3 Ιουνίου 2008, 15:27
Ένας εξωγήινος πολιτισμός που παγιδεύτηκε στη γή και ανέπτυξε έναν εξαιρετικά εξελιγμένο γήινο πολιτισμό αλλά για κάποιους λόγους εξαφανίστηκε...εκτός από τον Richard:???::P

Elle1
3 Ιουνίου 2008, 15:32
Ωραία... τώρα ο Richard είναι υποψήφιος και για εξωγήινος...

xifomaxos
3 Ιουνίου 2008, 15:33
Πρέπει να του μετρήσουμε τα δάκτυλα για να ξέρουμε σίγουρα

XriSToZzZ
3 Ιουνίου 2008, 15:35
Πιστευω οτι απλα ειναι παραξενοι ανθρωποι με πολλη τρελα που ηθελαν λιγη παραπανω δραση στη μιζερη ζωη τους και τελικα πηγαν σε ενα μαγικο νησι!

Περπατανε και ξυπολυτοι...

sheik
3 Ιουνίου 2008, 16:17
Καποιος αρχαιος -χαμενος- πολιτισμος φανταζομαι εγω..
Αν και αμα ηταν εξωγηινος πολιτισμος θα μου αρεζε τρελαααααα.....!

takisant
3 Ιουνίου 2008, 16:20
Μάλλον κάποιος αρχαίος πολίτισμός.

Άν μπλεχτούν και εξωγήινοι σωθήκαμε!!!!!!!!!!!!!!!

:lol:

xifomaxos
3 Ιουνίου 2008, 18:35
Και εμένα θα μου άρεσε μια δόση εξωγήινων

Elle1
3 Ιουνίου 2008, 19:14
Αν και φαν των X-Files, πήρα τη δόση μου στον Indiana Jones... δεν θέλω να δω εξωγήινους και στο LOST...

lostmymind
3 Ιουνίου 2008, 21:03
Αν δεν είναι εξωγήινοι που κατασκεύασαν όλο αυτό το πράγμα, τότε πώς θα μπορούσαν οι κάτοικοι ενός μικρού χώρου σαν αυτόν να έχουν αυτήν την τεχνογνωσία? Πόσοι έξυπνοι θα μπορούσαν να βρίσκονται εκεί, από πού προήλθαν και είναι άγνωστοι, και πότε. Εγώ λέω φουλ ΕΤ το θέμα. Αυτά.

xifomaxos
3 Ιουνίου 2008, 22:10
Αν δεν είναι εξωγήινοι τότε θα είναι Έλληνες:grin: Εξηγείται έτσι και η μανία με το τάβλι....

Radiolina
4 Ιουνίου 2008, 10:53
Είναι σαφές ότι στο νησί υπάρχουν δύο ειδών "κατασκευές": κάποιες πιο "πρωτόγονες" (ή παλιές, όπως θέλετε πείτε το), που παραπέμπουν σε έναν αρχαίο (διαφορετικό; εξωγήινο;) πολιτισμό, και αυτές της Νταρμα. Οι κατασκευές του πολιτισμού που λέμε συμπεριλαμβάνουν το γιγάντιο άγαλμα και τον παγωμένο μοχλό. Ο λαός ο συγκεκριμένος που τα δημιούργησε παραπέμπει στον Richard και τους Hostiles, που ζουν εκεί γενιές ολόκληρεσ και ξέροντας τα μυστικά του νησιού προσπαθούν να τα διαφυλάξουν και να προστατεύσουν το μέρος.
Η Ντάρμα με κάποιο τρόπο μαθαίνει για το νησί και τις ιδιότητές του, και το αποικίζει με σκοπό να διεξάγει πειράματα (για να σώσει την ανθρωπότητα ίσως; για να φτιάξει έναν τέλειο κόσμο;). Πάντως είναι σαφές ότι η Ντάρμα γνώριζε τις μοναδικές ιδιότητες του νησιού και τον μοχλό. Γι'αυτό και στήνει τον σταθμό Ορχιδέα, κρύβοντας το παγωμένο δωματιο και προστατεύοντάς το (βλ. βίντεο Orchid)

omfg
4 Ιουνίου 2008, 15:31
έλα guys μην το βασανίζετε.
πρόκειται σαφέστατα περί της ατλαντίδας
έτσι μου είπε φιλαράκι που έχει info εκ των έσω ναούμι lol

justlost
4 Ιουνίου 2008, 19:39
Πρόκειται για έναν αρχαίο πολιτισμό εξωγήινων, που επισκέφτηκαν το νησί στα αρχαία χρόνια και έμαθαν στους κατοικους τον τρόπο για να ταξιδεύουν στο χρόνο. Δεν είμαι σίγουρη όμως, γιατι μπορεί τελικά αυτοί οι εξωγήινοι να μην ήταν αρχαίοι, αλλα απο το μακρινό μέλλον, που γύρισαν στην αρχαιότητα της γής και σε αυτό το νησί, για να φτιάξουν τους hostiles.Ορίστε. και αρχαίο και εξωγήινο :grin:

tkollias
4 Ιουνίου 2008, 20:43
Δεν έχουναποκλείσει οι δημιουργοί το ενδεχόμενο να πρόκειται για εξωγήινους;

sheik
4 Ιουνίου 2008, 20:47
Bασικα,σε μια πολυ προσφατη συνεντευξη οπου δεχονταν ερωτησεις απο φανς,ρωτηθηκαν "Ειναι ολοι οσοι βλεπουμε στο νησι,απο τον πλανητη Γη?"

Αμεσως υπηρξε μια μεγαααλη παυση απο αυτους.....ειπαν "That's a really good question"....και μετα απο λιγο αποφανθηκαν "...Yes..."

Πολλα μπορει να σημαινει.Μπορει ναι,ολοι οσοι βλεπουμε να ειναι γηινοι,αλλα το νησι....η τεχνολογια του,οι ιδιοτητες...να ειναι απο "αλλου" ;)

108asteri
4 Ιουνίου 2008, 20:49
Παιδια, μην το ψαχνετε, ειναι τα transformers8), που εχουν ρθει απο τον πλανητη cube και θελουν να βρουν "τη φλογα" για να επιστρεψουν και πάλι πισω . Ο αρχηγός τους ο Optimus Prime ειναι ο Ριτσαρντ και σαν ρομποτ μπορει και διατηρειται αγεραστος....:P

Πάντως την εξωγηινη παρουσια εγω την αποκλειω. Τα άλλα ολα πιθανα ειναι.

GRETEL_LOST
4 Ιουνίου 2008, 22:42
Τους εξωγήινους τους έχουν αποκλείσει οι παραγωγοί εδώ και καιρό

sheik
5 Ιουνίου 2008, 01:18
Oπως ειχαν αποκλεισει και το time travel πριν 1 χρονο,αλλα μετα οταν τους ρωτησαν ειπαν οτι αναγκαστηκαν να το πουν για να μην spoilerιασουν...

smile88
5 Ιουνίου 2008, 02:07
Oπως ειχαν αποκλεισει και το time travel πριν 1 χρονο,αλλα μετα οταν τους ρωτησαν ειπαν οτι αναγκαστηκαν να το πουν για να μην spoilerιασουν...

Πηραν ιδεες απο τους φανς δλδ?
Μας δουλευουν?

sheik
5 Ιουνίου 2008, 10:41
Καμια σχεση...

Απλα αν ελεγαν οτι ναι,παιζει σημαντικο ρολο ο χρονος και το time travel,θα ηταν σαν να λενε την συνεχεια...

tasoskratos
5 Ιουνίου 2008, 11:40
Πρόκειται για έναν αρχαίο πολιτισμό εξωγήινων

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φοβερή ατάκα, νάσαι καλά.
Δεν ήξερα ότι και οι εξωγήινοι είχαν αρχαίους.

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

sheik
5 Ιουνίου 2008, 11:49
Δε καταλαβα γιατι να μην εχουν?Με το που γεννηθηκαν ειχαν διαστημοπλοια και laser beams?
:D

tasoskratos
5 Ιουνίου 2008, 12:14
sheik φίλε μου,
ξέρεις πολύ καλά ότι χαίρομαι να συζητάω μαζί σου.
Όμως, περί εξωγήινων είναι κάτι που δεν θέλω να το συζητήσω.
Όταν καμμιά μέρα εμφανιστεί κανένας, να τον δούμε και τι χρώμα έχει, τότε θα τον ρωτήσουμε εάν είχαν ή όχι και αυτοί αρχαίους.
:)

enstikto
5 Ιουνίου 2008, 13:04
Παιδιά άμα μπλεχτούν εξωγήινοι στο Lost θα πάω να αυτοκτονήσω.... Δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι η σειρά που έχω υπεραγαπήσει και όλα αυτά τα ερωτήματα που έχουν θέσει θα εξηγηθούν με τη φράση "Είναι εξωγήινοι, έχουν καλύτερο πολιτισμό, δεν χρειάζοντε παρατέρω εξηγήσεις....." Προσωπικά θα το προτιμούσα πολύ περισσότερο αν το νησί ήταν η Ατλαντίδα που υποτίθετε ότι είχε φοβερά αναπτυγμένο πολιτισμό πριν καταστραφεί/εξαφανιστεί.
Τα X-Files ήταν και μένα η αγαπημένη μου σειρά παλιότερα αλλά αυτή η σειρά είχε βάση τους εξωγήινους οπότε δεν με ενοχλούσε. Σε άλλες περιπτώσεις όμως όπως Indiana Jones με ξενερώνει ΤΡΕΛΑ! Ιδίως στο Lost που λένε ότι τα πάντα που γίνοντε μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά έστω και μόνο στην θεωρία....

tkollias
5 Ιουνίου 2008, 13:11
Το time travel το είχαν "χαϊδέψει" μεταξύ σοβαρού και αστείου όταν ο Χέρλι έκανε πλάκα στο Σαγίντ στο 2ο κύκλο σε ένα επεισόδιο ότιτο ερώτημα δεν είναι από πού έρχεται το σήμα (ένα τραγούδι που είχαν πιάσει με ένα δέκτη) αλλά από πότε.
Οι εξωγήινοι θα ξενερώσουν πολύ κόσμο πάντως. Μεταξύ αυτών κι εμένα, παρόλο που εν γένει δεν έχω τέτοιους ενδοιασμούς. Όχι ότι το θεωρώ απίθανο, απλά θα ξεφύγουν τρελά και θα ξενίσουν μεγάλο μέρος του κοινού! Ήδη αρκετοί κρατιώνται με το ζόρι μετά από τα ταξίδια στο χρόνο και τη μετακίνηση του νησιού.

Ο/η tkollias έγραψε μετά από 6 λεπτό(ά) και 10 δευτερόλεπτο(α)...

ensticto, σχετικά με το spoiler που έβαλες, γιατί ξενέρωσες;
Δεν είναι οι εξωγήινοι μια από τις πιο διαδεδομένες θεωρίες/εικασίες που σχετίζονται με αρχαιολογικά ευρήματα (Μάγια, Ίνκας, Στόουνχεντζ, Πυραμίδες, ακόμη και Αρχαία Ελλάδα!); Γιατί δεχόμαστε στις προηγούμενες ταινίες Θεό, Δαίμονες και μαγίες και όχι αυτό;!;

kxrem
5 Ιουνίου 2008, 13:48
Παιδια δεν θελω να σας τρομαξω αλλα ο Jacob ειναι μαλλον ο Fox Molder...:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

enstikto
5 Ιουνίου 2008, 14:12
Το time travel το είχαν "χαϊδέψει" μεταξύ σοβαρού και αστείου όταν ο Χέρλι έκανε πλάκα στο Σαγίντ στο 2ο κύκλο σε ένα επεισόδιο ότιτο ερώτημα δεν είναι από πού έρχεται το σήμα (ένα τραγούδι που είχαν πιάσει με ένα δέκτη) αλλά από πότε.
Οι εξωγήινοι θα ξενερώσουν πολύ κόσμο πάντως. Μεταξύ αυτών κι εμένα, παρόλο που εν γένει δεν έχω τέτοιους ενδοιασμούς. Όχι ότι το θεωρώ απίθανο, απλά θα ξεφύγουν τρελά και θα ξενίσουν μεγάλο μέρος του κοινού! Ήδη αρκετοί κρατιώνται με το ζόρι μετά από τα ταξίδια στο χρόνο και τη μετακίνηση του νησιού.

Ο/η tkollias έγραψε μετά από 6 λεπτό(ά) και 10 δευτερόλεπτο(α)...

ensticto, σχετικά με το spoiler που έβαλες, γιατί ξενέρωσες;
Δεν είναι οι εξωγήινοι μια από τις πιο διαδεδομένες θεωρίες/εικασίες που σχετίζονται με αρχαιολογικά ευρήματα (Μάγια, Ίνκας, Στόουνχεντζ, Πυραμίδες, ακόμη και Αρχαία Ελλάδα!); Γιατί δεχόμαστε στις προηγούμενες ταινίες Θεό, Δαίμονες και μαγίες και όχι αυτό;!;

Αν και βγαίνουμε :offtopic: με αυτή τη συζήτηση....

Οι τρείς προηγούμενες ταινίες είχαν να κάνουν με θρησκείες. Η 1η με την Εβραϊκη, η 2η με Ινδουισμό και η 3η με Χριστινισμό. Θα προτιμούσα πολύ περισσότερο και στην καινούρια να ασχολούνταν με κάτι παρόμοιο πάλι... Ναι μεν είχα συνηθίσει στο εξωπραγματικό στις ταινίες Ίντι αλλά στην μορφή "πίστης - μαγείας" και περίμενα κάτι παρόμοιο. Μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήθελα να πιστέψω ότι έχει να κάνει με εξωγήινους (το ίδιο και ο ίδιος ο Ίντι ο οποίος λέει σε κάπποια φάση μα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ) ώσπου είδα τον ιπτάμενο δίσκο και φρίκαρα.... Πάντως η καινούρια ταινία είχε και πολλά άλλα προβλήματα σε σύγκριση με τις παλιές ακόμα και τους εξωγήινους να βγάλουμε απ' έξω αλλά για να συνεχίσουμε την συζήτηση μάλλον θα πρέπει να ανοίξουμε καινούριο τόπικ...

enstikto
6 Ιουνίου 2008, 12:12
tkolias έχω γράψει την γνώμη μου για την ταινία στο σχετικό τόπικ στο forum movies\movie-reviews. Δες εκεί αν θες για παραπάνω συζήτηση....

lostmymind
6 Ιουνίου 2008, 22:43
Στα πολύ παλιά χρόνια (όπως το μια φορά και έναν καιρό) υπήρχαν κάπου στην γη κάτι άνθρωπα που έγραφαν στις πέτρες και στους τοίχους με ιδεογράμματα.
Αυτά τα άθρωπα ζούσαν σε ένα νησί που έπεσε ένας κομήτης με μαγνήτη και πέφτοντας, τους πήγε σε άλλη εποχή.
Τότε σκεφτήκανε ότι αν τον σηκώσουν ψηλά από το χώμα, και με έναν τρόπο τον ανεβοκατεβάζουν, θα κάνουν κατά βούληση ταξίδια στο χρόνο.
Φτιάξανε μια μεγάλη βίδα με ένα τροχό σαν παξιμάδι που όταν τον γυρίζουν ο κομήτης πάει πάνω κάτω, και ανάλογα την απόσταση από το έδαφος ταξιδεύει το νησί στο χρόνο.

Λόγο του ότι όμως η γη γυρίζει γύρω γύρω και όταν το νησί θα ήταν ανάποδα θα έπεφτε ο κομήτης από την βίδα που ήταν στερεωμένος, σκέφτηκαν αυτοί οι αρχαίοι άνθρωποι να παγώσουν την βίδα και τον τροχό παξιμάδι για να μην κουνιέται από το κρύο.
Το πώς το κατάφεραν αυτό θα το μάθουμε στο μέλλον.

Αν και ο κομήτης μπορεί να είναι τόσο πολύ παγωμένος, που δεν ξεπάγωσε μετά τόσα χρόνια σαν τα κατεψυγμένα κρέατα του στρατού.
Αυτό είναι το ένα σενάριο.
Το άλλο είναι οι εξωγήινοι.
Ήρθαν εδώ με τους τροχούς έτοιμους, που πιθανόν βγάλανε από το χαλασμένο διαστημόπλοιο τους, φέρνοντας και τον καπνό που είναι ένα πλάσμα σαν εξωγήινος σκύλος και βουαλά.
Διαλέγετε και παίρνετε.
Φυσικά μπορεί να παίζει έτσι για πρωτοτυπία και το πάντρεμα των δύο σεναρίων.

Κάποιος ήταν ανύπανδρος όταν το Lost άρχισε και μέχρι να τελειώσει έχει παιδί στην πρώτη δημοτικού.
Καλά είναι.

konner kent
6 Ιουνίου 2008, 22:56
Θα γίνει άθλιο άμα εμπλέξουν εγωγήινους!...
Έλεος!

Radiolina
9 Ιουνίου 2008, 12:34
Μπράβο lostmymind!!!! Δηλαδή αν έχουμε πολύ μαγνήτη μπορούμε να ταξιδεύουμε στο χρόνο ε; Φοβερή η θεωρία σου! Τρέχω να μαζέψω όσα μαγνητάκια έχω στο σπίτι για να το δοκιμάσω.....!

DeSmOnDo91
18 Ιουνίου 2008, 23:50
νομιζω πως οι ιδιοι οι παραγωγοι ειπαν πως δεν υπαρχουν και δεν θα υπαρξουν στο Lost (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια)

achilleas19
23 Ιουνίου 2008, 18:48
Προσωπικά είμαι πολύ φαν των εξωγήινων και όλων των σχετικών ΕΤ θεμάτων...θα μου άρεσε να είναι εξωγήινης προέλευσης...όμως πιστέυω ότι πρόκειται για αρχαίο πολιτισμό που ίσως εκμεταλλεύτηκε κάτι "εξωγήινο" που έπεσε εκεί...;)

Darien
21 Ιουλίου 2008, 10:37
Μπράβο lostmymind!!!! Δηλαδή αν έχουμε πολύ μαγνήτη μπορούμε να ταξιδεύουμε στο χρόνο ε; Φοβερή η θεωρία σου! Τρέχω να μαζέψω όσα μαγνητάκια έχω στο σπίτι για να το δοκιμάσω.....!

Το εχει αποδειξει και ο Αινσταιν, οτι κατω απο την επιδραση μαγνητικου πεδιου, ο χρονος κυλαει πιο αργα. Η θεωρια του συμπαντος λεει οτι αν μπεις σε μια μαυρη τρυπα (και βγεις ζωντανος :P ) μπορει να βρεθεις στο παρελθον. :)