PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Υπαρχει και τριτη ομαδα στο νησι;

kskenteris
30 Οκτωβρίου 2006, 18:14
Εχει γραφτει σε αυτο το forum οτι ισως υπαρχει και μια τριτη ομαδα στο νησι.Αλλοι ''Αλλοι'' δηλαδη.Με το που το διαβασα (sorry αλλα δεν θυμαμαι ποιος το εγραψε) μου ηρθε αμεσως στο μυαλο κατι που το ειχα αφησει να περασει ψιλοαπαρατηρητο.
Εχουμε 4 απο τους αλλους να πεθαινουν:O Ethan,o Goodwin και οι δυο που εφαγε ο mr. eko στο 2x07 The Other 48 Hours.
Τοτε γιατι ο Ben στο 2x20 οταν εχει πιασει απο το λαιμο την Ana-Lucia της λεει "You killed 2 of us -- good people who were leaving you alone".Οπως βλεπουμε απο το 3x01 σιγουρα εννοουσε τους Ethan & Goodwin.Αρα ποιοι ειναι αυτοι οι 2 που σκοτωσε ο Eko?Που συν της αλλοις τους επιτεθηκαν κιολας ενω ο Ben λεει οτι δεν τους πειραζαν.Ποιοι ειναι αυτοι που επιτεθηκαν στους αλλους επιζωντες;
Γιατι αυτοι που ξερουμε ως The others συνεχιζουν να λενε ειμαστε οι καλοι;
Μηπως υπαρχουν και αλλοι οι οποιοι ειναι κακοι;
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας.

sheik
30 Οκτωβρίου 2006, 18:21
Σιγουρα κι εγω πιστευω πως υπαρχουν κι αλλοι,αλλα ειναι ενα πραγμα που με μπερδευει.Αυτοι που σκοτωσε ο Εκο,ανηκαν στην ομαδα που τους επιτεθηκε κι εκλεψε τα παιδια.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?
Αν εχω δικιο,τοτε γιατι ο Γκουντγουιν παραδεχθηκε στην Αννα-Λουλου οτι "τα παιδια ειναι καλυτερα τωρα?"
Αυτο σημαινει οτι ανηκαν στην ιδια ομαδα,που τους επιτεθηκε,τους εκανε κακο,σε αντιθεση με τα οσα λεει ο Μπεν.

tgiannak
30 Οκτωβρίου 2006, 18:21
Εχει γραφτει σε αυτο το forum οτι ισως υπαρχει και μια τριτη ομαδα στο νησι.Αλλοι ''Αλλοι'' δηλαδη.Με το που το διαβασα (sorry αλλα δεν θυμαμαι ποιος το εγραψε) μου ηρθε αμεσως στο μυαλο κατι που το ειχα αφησει να περασει ψιλοαπαρατηρητο.
Εχουμε 4 απο τους αλλους να πεθαινουν:O Ethan,o Goodwin και οι δυο που εφαγε ο mr. eko στο 2x07 The Other 48 Hours.
Τοτε γιατι ο Ben στο 2x20 οταν εχει πιασει απο το λαιμο την Ana-Lucia της λεει "You killed 2 of us -- good people who were leaving you alone".Οπως βλεπουμε απο το 3x01 σιγουρα εννοουσε τους Ethan & Goodwin.Αρα ποιοι ειναι αυτοι οι 2 που σκοτωσε ο Eko?Που συν της αλλοις τους επιτεθηκαν κιολας ενω ο Ben λεει οτι δεν τους πειραζαν.Ποιοι ειναι αυτοι που επιτεθηκαν στους αλλους επιζωντες;

Σωστα τα λές..ή τοτε που έιχε κρυφτεί ο σαγιντ στους θάμνους δε θυμαμαι με ποιον αλλο και περνουσαν κατι ξυπολυτοι και ο ενας εσερνε μια κουκλα...:shock:

mitsos10
30 Οκτωβρίου 2006, 18:27
Σίγουρα υπάρχει και 3η ομάδα.

HarrisZ
30 Οκτωβρίου 2006, 18:35
Εγώ το πιστεύω αυτό δλδ ότι υπάρχει και 2 ομάδα των "Others" γιατί και από ότι θυμάμε ο Γουόλτ ήταν σε καλή κατάσταση όταν τον είχε δείξει με τους άλλους στο 2x22 ενώ τα άλλα παιδιά στην σκηνή με τους Jin και Eko στο 2x05 φαινόταν σε πολύ κακή κατάσταση.

kskenteris
30 Οκτωβρίου 2006, 18:36
Φιλε μου Sheik,οντως πηρανε τα παιδια.
βεβαια δεν θυμαμαι αυτο που λες οτι ειχε πει ο Goodwin στη μπατσινα
αλλα θα το τσεκαρω και θα σου πω.Γιατι αν ειναι ετσι τοτε ο Ben λεει ψεμματα,αν και δεν βλεπω το λογο να πει ψεμματα,ισα ισα που το κανει και πιο δραμματικο.Μηπως τελικα εκεινοι πηρανε τα παιδια και οι γνωστοι μας αλλοι καταφεραν να τα παρουν για λογιαριασμο τους;Γιατι αυτους που πηραν τα παιδια τους ειδα ημιαγριους χωρις σχεδιο δρασης και με ροπαλα.Ενω ομαδα του Ben μας εχει συνηθισει σε πιο σοφιστικε σχεδια δρασης και το κυριοτερο εχουν οπλα.

sheik
30 Οκτωβρίου 2006, 18:45
Βασικα τσεκαρα το Other 48 Days και νομιζω πως οι σεναριογραφοι τα εχουν κανει αχταρμα(και ειναι η πρωτη φορα που το λεω αυτο).Χωρια του οτι ο Γκουντγουιν ηταν εκει 10 λεπτα μετα τη πτωση,ενω ο Μπεν του ειπε οτι σε καμια ωριτσα θα ειναι εκει αν βιαστει,νομιζω πως το αρχικο τους σχεδιο ηταν αν υπαρξει μοναχα μια ομαδα "Αλλων" και στη συνεχεια το αλλαξανε.Δεν εξηγειτε αλλιως.Αυτοι που σκοτωσε ο Εκο,ειναι στην ιδια ομαδα με αυτους που ηρθαν το 7ο βραδυ και πηραν τα παιδια διοτι ολοι τους ηταν ξυπολυτοι και με παρομοια ρουχα.Ο Γκουντγουιν ξερε για τα παιδια αρα ανηκε σε αυτους.Επισης,ενω ο Μπεν ειπε να του φερει λιστα σε 3 μερες,ειδαμε πως το ΠΡΩΤΟ βραδυ επιτεθηκαν αλλα ατυχησαν λογω Εκο.Δεν ξερω,μπερδεμα μεγαλο..

kskenteris
30 Οκτωβρίου 2006, 18:53
To τσεκαρα και εγω sheik και συμφωνω απολυτα με το πιο πανω μηνυμα σου.

idos
30 Οκτωβρίου 2006, 18:58
Μαλλον πρεπει να υπαρχει και δευτερη ομαδα "others" και οι γνωστοι "others" να ειναι the good guys οπως λεει ο Ben. Το ζητημα ειναι ποιοι ειναι οι αλλοι others. Dharmaτιανοι που αποσχιστηκαν?

filo
30 Οκτωβρίου 2006, 20:29
Αν και είναι πολύ καλή σκέψη πιστεύω ότι απλά οι σεναριογράφοι τα 'καναν λίγο θάλασσα στις λεπτομέρειες. Μου φαντάζει κάπως υπερβολικό, αλλά βέβαια Lost είναι αυτό.

ipoxthonios
30 Οκτωβρίου 2006, 20:36
αφου η κεϊτ βρηκε ψευτικα ρουχα και συνεργα μεταμφιεσεων,
αρα αυτοι που πηραν τα παιδια ηταν η νορμαλ αδερς μεταμφιεμενοι,
επισης οταν ο μπεν μαθαινει οτι ο σαϊντ βρισκει το ψευτο-χωριο, λεει, αυτο περιμεναμε
αρα ηξερε ποιοι ηταν εκει και τι κανανε
αν υπαρχουν αλλοι αδερς, ποιοι ειναι ? the bad guys ?

palto
30 Οκτωβρίου 2006, 20:38
κάπως έτσι... :/

αλλά δε χάνουμε την πίστη μας (τουλάχιστον οχι μέχρι να μας τη βγάλουν) :p

Yiannakis
30 Οκτωβρίου 2006, 20:41
Σε μια συνέντευξη που είχε παιχτεί τον Σεπτέμβρη ,o Lindelof είχε παραδεχτεί πως υπάρχει και 2η ομάδα others ξεκάθαρα.Μάλιστα σε άλλες συνεντεύξεις έχουν υπονοήσει ότι οι other others είναι το "true evil" και όχι ο καλούλης ο Benakos.

sheik
30 Οκτωβρίου 2006, 20:43
Υiannakis ναι,κι εγω την ειδα τη συνεντευξη,αλλα με βαση τα οσα εχουμε δει τα εχουν κανει αχταρμα με τις λεπτομερειες.Οποιο σεναριο κι αν παρεις,δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.Εκτος κι αν τους TRUE OTHERS δεν τους εχουμε δει ακομα,αλλα και παλι δεν βγαινει ακρη,διοτι τοτε τα περι "we are the good guys" κλπ πανε περιπατο..

tgiannak
30 Οκτωβρίου 2006, 20:50
Σε μια συνέντευξη που είχε παιχτεί τον Σεπτέμβρη ,o Lindelof είχε παραδεχτεί πως υπάρχει και 2η ομάδα others ξεκάθαρα.Μάλιστα σε άλλες συνεντεύξεις έχουν υπονοήσει ότι οι other others είναι το "true evil" και όχι ο καλούλης ο Benakos.

Υiannakis ναι,κι εγω την ειδα τη συνεντευξη,αλλα με βαση τα οσα εχουμε δει τα εχουν κανει αχταρμα με τις λεπτομερειες.Οποιο σεναριο κι αν παρεις,δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.Εκτος κι αν τους TRUE OTHERS δεν τους εχουμε δει ακομα,αλλα και παλι δεν βγαινει ακρη,διοτι τοτε τα περι "we are the good guys" κλπ πανε περιπατο..

Να δείτε που στο τέλος θα γίνουν και φίλοι με τον Μπενάκο...:grin:

gregkerkyra
30 Οκτωβρίου 2006, 21:01
Να δείτε που στο τέλος θα γίνουν και φίλοι με τον Μπενάκο...:grin:
Αν γίνει αυτο θα ξενερώσω...:*(

Yiannakis
30 Οκτωβρίου 2006, 21:02
Sheik, πιστεύω πως δεν έχουμε δει τους κακούς others.Oι ομάδα του Ben φαίνεται κακή αλλά νομίζω πως παίρνει ακραία μέτρα για να πετύχει κάποιο καλό σκοπό.Σκέψου ότι οι "χαμένοι" είναι σχεδόν όλοι τους δολοφόνοι οπότε εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπεις το πράγμα.Ούτε η Juliette ούτε ο άντρας της Κολίν ,ούτε ο πρώην μούσιας μου φαίνονται κακοί άνθρωποι.
Βέβαια σωστά λες ότι υπάρχει αδιέξοδο σε σχέση με αυτό που είπε ο Ben "we don't kill people" ενώ η ομάδα του Goodwin σκότωσε people...δεν ξέρω:(

Τgiannak, εννοείται;)

sheik
30 Οκτωβρίου 2006, 21:14
Επισης αν θεωρησεις οτι ΔΕΝ εχουμε δει τους κακους Αλλους ακομη,τοτε γιατι μια ομαδα απο τους Αλλους πηγε το πρωτο βραδυ στους tailies ενω ο Γκουντγουιν ηταν εκει και κατασκοπευε οπως διαταχθηκε απο τον Χενρυ?Κι αν δεν ηταν απο τους καλους,τοτε ηταν απο τους κακους,οι οποιοι πηραν τα παιδια,στους οποιους ανηκε ο Γκουντγουιν..
Παει,τα θαλασσωσαν...
Δεν πειραζει,τους συγχωρω,ελπιζω τουλαχιστον να κλεισουν 1-2 τρυπες σχετικα με αυτο το θεμα...

idos
30 Οκτωβρίου 2006, 21:18
Yannakis : Sheik, πιστεύω πως δεν έχουμε δει τους κακούς others.Oι ομάδα του Ben φαίνεται κακή αλλά νομίζω πως παίρνει ακραία μέτρα για να πετύχει κάποιο καλό σκοπό.Σκέψου ότι οι "χαμένοι" είναι σχεδόν όλοι τους δολοφόνοι οπότε εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπεις το πράγμα.
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισοτερο. Στο φοβο τους πανω οι losties εχουν κανει τοσους φονους. Το οτι οι others δεν εχουν πει ποιοι ειναι και ποιες ειναι οι προθεσεις τους κανει τους losties να νομιζουν οτι εχουν κακες προθεσεις. Οταν μιλαει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις...

aris3
30 Οκτωβρίου 2006, 22:15
η κοπελα στους θαμνους? αυτος στο κλουβι διπλα στον σωγιερ?
με ποιους ειναι? 500 αποριες στο καθε episodio!!!
12000 αποριες την season!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
για αυτο παθενω καθε πεμπτη.
η μαγεια του lost!!!!!!!!!

tgiannak
30 Οκτωβρίου 2006, 23:08
Sheik, πιστεύω πως δεν έχουμε δει τους κακούς others.Oι ομάδα του Ben φαίνεται κακή αλλά νομίζω πως παίρνει ακραία μέτρα για να πετύχει κάποιο καλό σκοπό.Σκέψου ότι οι "χαμένοι" είναι σχεδόν όλοι τους δολοφόνοι οπότε εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπεις το πράγμα.Ούτε η Juliette ούτε ο άντρας της Κολίν ,ούτε ο πρώην μούσιας μου φαίνονται κακοί άνθρωποι.
Βέβαια σωστά λες ότι υπάρχει αδιέξοδο σε σχέση με αυτό που είπε ο Ben "we don't kill people" ενώ η ομάδα του Goodwin σκότωσε people...δεν ξέρω:(

Τgiannak, εννοείται;)

Οχι δεν θα ξενερώσω αμα γίνουν φίλοι..αλλα πιστευω αυτο που λεει ο yiannakis οτι παίρνουν ακραία μέτρα για καποιο λόγο..όπως είπε σωστα δεν είναι κακοι ανθρωποι..:yes:

cristabelem
30 Οκτωβρίου 2006, 23:13
Προσωπικά πιστεύω πως όλα είναι μελετημένα στο σενάριο και δεν θα πέφταν σε κενά στην ιστορία άσκοπα αλλά εσκεμένα για να μπερδέψουν εμάς τους ταλαίπωρους θεατές. παιδιά οτι εικασίες και να κανουμε, μία είναι η ελπίδα, να αποφασίσουν σε κάποια φάση να μας λύσουν κάποιες βασικές απορίες μαζεμένες σε κανένα επεισόδειο κ να μην μας αφήσουν για μήνες να κάνουμε σενάρια μόνοι μας.

jowl_tnt
31 Οκτωβρίου 2006, 03:01
Εγώ το είχα παρατηρήσει... 19-10-06
http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=24162#post24162
Post 99

Gordon`s
31 Οκτωβρίου 2006, 07:38
Μήπως, λέω μήπως, ο Γκουντγουιν και ο Ήθαν ήταν απλά "καλοί". Μήπως δλδ ο Μπεν εννοεί "Σκοτώσατε δύο από τους καλύτερους μας..";

Houan200
31 Οκτωβρίου 2006, 07:55
Ξεχνάτε οτι οι δικοί μας δεν έχουν "φάει" 4 απο τους άλλους αλλά 6.(Αυτόν που σκότωσε ο Σώγιερ όταν πήγαιναν στην παγίδα του Μάικλ , σύν την γυναίκα του "Μάιικ Τάισον")

nectar
31 Οκτωβρίου 2006, 13:35

Δεν ξέρω τα πράγματα είναι μπερδεμένα:???:.
Καταρχάς ποιοί είναι οι καλοί που δεν τους πείραζαν...? Ο Ήθαν που είχε απαγάγει την Κλαιρ, της έκανε τα χίλια μύρια (ίσως να ήταν και καλά), έκανε τον Τσάρλυ τόπι στο ξύλο και μετά τον κρέμασε ετοιμοθάνατο σε ένα δέντρο; Ή το ξύλο που είχε ρίξει στον Τζακ επειδή έψαχνε την Κλαιρ, αυτό που το πάτε;
Δεν ξέρω ρε παιδιά δηλαδή σε εσάς ο Ήθαν φαινότανε καλός άνθρωπος; Από τις πιο τρελοδιαστροφικές φάτσες που έχουμε δει στο Λοστ.
Εν πάσει περιπτώσει οι ομάδες των άλλων φαίνεται να είναι δύο (μέσα από όλα αυτά τα μπερδέματα) και ίσως να έχουν σχέση: α) με τους Επιστήμονες της Dharma, που αλλαξοπίστησαν (οι άλλοι του Μπεν) και με τους αυτόχθονες κατοίκους του νησιού (οι άλλοι "άλλοι"), στους οποίους σύμφωνα με το βίντεο των αριθμών, δοκιμάζονταν αρχικά τα εμβόλια για τον υποτιθέμενο ιό

sheik
31 Οκτωβρίου 2006, 13:53
O Ηθαν κατα τη γνωμη μου ενεργουσε προσωπικα.Ολοι ειδαμε στο 2χ15 πως πολυ πιθανον να γουσταρε την Κλαιρ.Οταν αυτη απεδρασε,επιασε τον Τσαρλυ λεγοντας του I WANT HER BACK.Οταν σκοτωσε λοιπον τον Σκοτ,δε νομιζω πως ειχε την εγκριση του Μπεν,μαλλον μονος του το εκανε.

sheik
4 Νοεμβρίου 2006, 19:06
Το εψαξα λιγακι το θεμα και βρηκα φως.Ισως τελικα να μην τα εχουν κανει μανταρα σε αυτο το θεμα.
Λοιπον...ο Μπεν οταν μιλαει στη Λουσια για το "You killed two of us" αναφερεται μονο σε αυτην.Διοτι σκοτωσε τον Γκουτνγουιν και μια γυναικα κατα την επιθεση απαγωγης των παιδιων.Εξου και το "you're the killer Anna Lucia".
Επισης,στο ερωτημα γιατι οι Αλλοι τους επισκεφθηκαν πιο νωρις απο οτι ειπε ο Μπεν βρηκα ενα διαλογο στον οποιο ο Γκουντγουιν λεει στη Λουσια πως πηραν τους πιο δυνατους,αυτους που ηταν απειλη για τους Αλλους(πριν ακομα αποκαλυφθει ο ιδιος).Επισης,λεει πως "Μαλλον αλλαξαν τα σχεδια τους οταν σκοτωθηκαν 2 απο αυτους"<---αυτους που σκοτωσε ο Εκο.Αρα,ενω το σχεδιο ηταν να γινει η λιστα και μετα να παρουν παιδια κλπ,την 1η νυχτα οταν οι Αλλοι τους παρακολουθουσαν απλως,μολις ειδαν οτι ο Εκο σκοτωσε μερικους,αλλαξαν πλανο και πηαν μερικους ωστε να μην τους ειναι απειλη.
Αρα συμπαιραινω πως την 2η ομαδα των Αλλων(aka αλλοι "αλλοι") δεν την εχουμε δει...