PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πόσων χρονών είναι ο Ρίτσαρντ;

Krotalias12
30 Δεκεμβρίου 2008, 21:09
Όταν ο Λοκ γεννήθηκε ο Ρίτσαρντ πήγε στο μαιευτήριο να τον δει!Η ερώτηση μου είναι ότι μετά από τόσα χρονια που πέρασαν και ο Λοκ μεγάλωσε και έγινε όσο είναι τώρα στη σειρά πώς γίνεται ο Ρίτσαρντ να παραμένει ίδιος?αν το παρατηρήσετε ο Ρίτσαρντ δεν αλλάζει καθόλου από τότε που γεννήθηκε ο Λοκ μέχρι το παρόν....:shock:

m0rpheas
30 Δεκεμβρίου 2008, 21:16
2 τα ενδεχόμενα:

α) Είναι κανονικός άνθρωπος, γερνάει κανονικά, αλλά δεν φαίνεται γιατί πχ στον μικρό Λοκ που τον είδαμε, πήγε με time travel.

β) Όντως ο Ρίτσαρντ δεν γερνάει. Συνδέεται ενδεχομένως με τον πολιτισμό του Νησιού (βλ άγαλμα με 4 δάκτυλα, ιερογλυφικά και άλλα).

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το β).
Ο Ρίτσαρντ όμως, είναι ένας χαρακτήρας για τον οποίο δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. Δηλαδή, μπορεί να μην είναι κανένα από τα 2 που παρέθεσα, μπορεί να υπάρχει μια 3η περίπτωση, την οποία δεν έχουμε τα στοιχεία για να την σκεφτούμε.

Υπομονή, 22 και σήμερα :grin:

palaviara
9 Φεβρουαρίου 2009, 23:39
Η μονη "λογικη" εξηγηση ειναι πως κανει συνεχως timetravel και ετσι δεν γερναει ποτε.
Αλλα επειδη το Lost δεν πολυβασιζεται στην λογικη,μπορει o Richard να ειναι special και να εχει αυτο το χαρισμα-να μενει αγεραστος.
Δεν ξερω...Μ αυτο το Lost ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα...:lol:

sarasker
10 Φεβρουαρίου 2009, 00:52
Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο Richard απλά δεν γερνάει. Γιατί?

Στον 3ο κύκλο (3χ20) ο Μπεν τον ρωτάει χαριτολογόντας "Υου do remember birthdays, don't you Richard?" Σαφές υπονοούμενο για την ηλικία του. Ένα το κρατούμενο.

Όταν ο Λοκ γυρνάει πίσω το 1954 και προσπαθεί να εξηγήσει στον Richard το τι συμβαίνει, ο Richard φαίνεται δύσπιστος στο ότι ο Λοκ έχει κάνει time-travel, σημάδι πιθανής άγνοιας για τα time-travels του νησιού. Μήπως ήτανε οι πρώτες μέρες του στο νησί εκείνη την επόχη? Ίσως.. Σίγουρα πάντως δεν είχε ταξιδέψει από το μέλλον.

rerese
14 Φεβρουαρίου 2009, 10:27
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΤΟΥ ΜΠΛΑΚ ΡΟΚ ΚΑΙ ΟΙ <ΑΛΛΟΙ>ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΝΙΣΗ ΑΦΟΘ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑΛΟ ΤΡΑΒΙΞΕ ΤΟ ΜΠΛΑΚ ΡΟΚ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΑΥΤΗ Η ΠΥΛΗ ΤΩΝ 305 ΜΟΙΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!:worthy: :worthy: :worthy:

joel_barris
14 Φεβρουαρίου 2009, 12:12
2 τα ενδεχόμενα:

α) Είναι κανονικός άνθρωπος, γερνάει κανονικά, αλλά δεν φαίνεται γιατί πχ στον μικρό Λοκ που τον είδαμε, πήγε με time travel.

β) Όντως ο Ρίτσαρντ δεν γερνάει. Συνδέεται ενδεχομένως με τον πολιτισμό του Νησιού (βλ άγαλμα με 4 δάκτυλα, ιερογλυφικά και άλλα).

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το β).
Ο Ρίτσαρντ όμως, είναι ένας χαρακτήρας για τον οποίο δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. Δηλαδή, μπορεί να μην είναι κανένα από τα 2 που παρέθεσα, μπορεί να υπάρχει μια 3η περίπτωση, την οποία δεν έχουμε τα στοιχεία για να την σκεφτούμε.

Υπομονή, 22 και σήμερα :grin:

+1
και εγώ προς το β) κλίνω. Το θέμα του ότι γερνάει κανονικά αλλά πάει πίσω με time travel το έχω αποκλείσει απο τη στιγμή που έπεσε η ατάκα αν θυμάται πλέον γενέθλια.

Έπισης πιστεύω εδώ και καιρό ότι δεν είναι ο μόνος που έχει αυτή την ικανότητα. Λογικά και άλλοι original hostiles (της προ purge εποχής) να είναι έτσι, αλλά δεν μας έχει δείξει η σειρά κανέναν άλλον εκτός του Ρίτσαρντ ούτε στο παρόν ούτε στο παρελθόν.

thanosblaki
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:09
ego pistebo pos o Ρίτσαρντ ekane timetravel gia na di ton locke etC itan opos ton blepoume opos episis se afti ti xroniki stigmi p imaste irthe pali me timetravel giafto einai neos....dld dn einai oti einai pantaneos aplos mporese k metakinithike sto xrono!

phil---
16 Φεβρουαρίου 2009, 23:44
Ο Ριτσαρντ φυσικα και ειναι ενα απο τα πιο αινιγματικα προσωπα στο Λοστ και αυτο γιατι δεν μας εχουν δειξει αρκετα για αυτον(απο flashback).Επισης,οτι μας εχουν δειξει δεν εχει και την σωστη χρονολογια αφου μια μας δειχνει πως γνωρισε τον Μπεν,μια στην γεννηση του λοκ,κατι πηγε να γινει οπου θεωρητικα ολα ηταν νορμαλ μεχρι που ο μπεν γυρισε τον τροχο και ηρθε παλι το χαος...
γενικα πιστευω οτι δεν μπορουμε να βγαλουμε κανενα συμπερασμα για τον ριτσαρντ(ακομα) αφου μας λειπουν πολλα στοιχεια.Μπορει να ηταν καπετανιος στο μπλακ ροκ,μπορει να ειναι αποπογονος των ανθρωπων που εφτιαξαν το ποδι, μπορει να βρηκε το εληξηριο της νιοτης μπορει μπορει και αλλα τοσα....
απο την αλλη κατι μου λεει οτι ο ριτσαρντ μπορει να μην εχει κανει time-travel και να θεωρει ξεχωριστο τον Λοκ(γιατι εκεινος εκανε).Αν εγω για παραδειγμα ημουν ο ριτσαρντ και συναντουσα τον λοκ και μου ελεγε οτι του ειπε και μετα απο καποια χρονια πηγαινα και τον εβλεπα να γεννιεται οντως θα τον θεωρουσα ξεχωριστο και θα ηθελα να μαθω για αυτον.Στην σειρα ποτε δεν μας ειπαν οτι ο ριτσανρτ εκανε ταξιδι στον χρονο και απλα απο το γεγονος οτι παραμενει νεος μας κανει να βγαζουμε τετοιες υποθεσεις.
δεν ξερω εχω μπερδευτει πολυ μετα time travel και δεν μπορω να καταλαβω πως στο τελος θα συνδεσουν ολα αυτα τα ταξιδια με την σωστη ομαλια της γης.ειναι σαν το ερωτημα η κοτα εκανε το αυγο 'η το αυγο την κοτα?