PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Σεναριογραφικό λάθος ή κάτι άλλο;

Krotalias12
10 Φεβρουαρίου 2009, 20:21
Παιδιά είχα μια απορία σχετικά με τον 1ο κύκλο και καθώς τώρα μου ήρθε στο μυαλό θα σας ρωτήσω:Στην 1η σκηνή του 1ου κύκλου βλέπουμε τον Jack να ξυπνάει μέσα σε ένα δάσος!το ερώτημα είναι:το κεντρικό μέρος του αεροπλάνου έπεσε στην παραλία σωστά???και όλοι όσι επέζησαν ήταν εκεί!!Πώς γίνεται όμως ο Jack να έπεσε σε ένα μικρό δάσος μέσα στο νησί και όχι στην παραλία αφού ήταν μέσα στο αεροπλάνο!Και πώς γίνεται να μην καρφώθηκε από τα καλάμια που ήταν γύρω του στερεωμένα προς τα πάνω απειλώντας να τρυπήσουν ότι πέσει πάνω τους????
Δεν είναι περίεργο???:???: :???:

Υ.Γ. Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ζητώ συγνώμη!

sheik
10 Φεβρουαρίου 2009, 23:37
Eιναι οντως περιεργο αλλα στο thefuselage.com, το επισημο forum των παραγωγων του Lost, καποιος ειχε κανει πολυ παλαιοτερα την ιδια ερωτηση σε εναν παραγωγο και του απαντησε πως επιτηδες εγινε ετσι για σκηνοθετικους λογους.Για να δειξει πιο ενδιαφερουσα η εναρκτηρια σκηνη.
Φαντασου ας πουμε να μας τον εδειχνε κατευθειαν να συνερχεται στα διπλα στα συντριμια μαζι με τους αλλους επιζωντες.Θα ηταν λιγοτερο πιασαρικο.

smile88
11 Φεβρουαρίου 2009, 00:21
Οποτε,παραδειχτειτε το ολοι,ο Τζακ ειναι ο πρωταγωνιστης!:grin:(ασχετα το αν ηθελαν να τον σκοτωσουν αρχικα!:P)

koukvagg
11 Φεβρουαρίου 2009, 05:50
Εκτος απο fantesy εναρξη ομως, που οντως ηταν, μπορει να σταθει και σαν γεγονος. Χωρις να εχω δει ή διαβασει καμια απαντηση των σεναριογραφων γι' αυτο το θεμα, υποθετω οτι, καποια μετρα - δεκατα δευτερολεπτου, πριν συντριβει το κυριο μερος του αεροπλανου, Θεου θελοντος, ο Jack "πεταχτηκε" απο αυτο και βρεθηκε στα καλαμια.

Το ιδιο πρεπει να εγινε και με τον Bernard, που ηταν στην ουρα του αεροπλανου. Θημηθειτε, οτι ενω η ουρα επεσε στη θαλασσα και ο μεγαλυτερος ογκος των επιβατων βγηκε (ή οχι) απο το νερο, ο Bernard, βρεθηκε πανω σ' ενα δεντρο, με τον διπλανο του νεκρο και τις θεσεις τους καρφωμενες στο δεντρο. Lost 2x07 - The Other 48 Days.

Krotalias12
11 Φεβρουαρίου 2009, 16:25
ο Jack "πεταχτηκε" απο αυτο και βρεθηκε στα καλαμια.

Σου θυμίζω όμως ότι τα καλάμια ήταν μυτερά και κοιτούσαν προς τα πάνω!Πώς και δεν τον κάρφωσαν κατά την πτώση του???:???:

xifomaxos
12 Φεβρουαρίου 2009, 15:32
Σου θυμίζω όμως ότι τα καλάμια ήταν μυτερά και κοιτούσαν προς τα πάνω!Πώς και δεν τον κάρφωσαν κατά την πτώση του???:???:

Γιατί είχε "work to do"

Krotalias12
12 Φεβρουαρίου 2009, 15:58
Γιατί είχε "work to do"

όντως αυτό μπορεί να είναι μια εξήγηση!!!

Brothah!
5 Απριλίου 2009, 04:23
Diabasa kapou sto internet pws oi senariografoi eixan pei pws sto prwto kiolas epeisodeio ginetai kati to toso spoudaio pou omws de to parathrei kaneis!!
To oti o Jack ksupnaei mesa sth zougkla einai to ena periergo,to o,ti oi kores twn matiwn tou einai diestalmenes les k koimotan den einai allo ena periergo??
Dioti an apla epese ekeinh thn stigmh tha eprepe apla na exei xasei tis aisthiseis tou gia liga lepta...

FohN
14 Ιουλίου 2009, 23:49
Εγω πιστευω οτι η εξηγηση εχει δωθει μεσω των τελευτεων 2 season...
Κατα την πτωση θα εγινε λογικα ενα FLASH και θα μεταφερθηκε οπως ακριβως την δευτερη φορα που πηγε στο νησι...

Καπου ειχα διαβασει οτι ετσι θα ειναι και το τελος της σειρας... Διχνοντας δλδ οτι ηταν ηδη στο νησι και καταφεραν να φτασουν στον σωστο χρονο και τοπο

AlienF
15 Ιουλίου 2009, 08:37
Καπου ειχα διαβασει οτι ετσι θα ειναι και το τελος της σειρας... Διχνοντας δλδ οτι ηταν ηδη στο νησι και καταφεραν να φτασουν στον σωστο χρονο και τοπο

Κατάφεραν να φτάσουν στον σωστό χρόνο και τόπο, πότε? Ητάν δηλαδη στο νήσι και κατα την συντριβή του αεροπλάνου βρέθηκαν στον σωστό χρόνο?

Δηλάδη δεν μπορουν να φύγουν από το νήσι... ο τρόχος γυρίζει και ιστορία επαναλάμβάνετε αφούν ξυπνούν πάλι στο νήσι! (κάτι δεν κολλαει)

Είχα διάβάσει, από τα πολλά, ότι μία σκηνή που εκόπηκε στην αρχή του πρώτου επεισοδείου ήταν, λίγα λέπτα μέτα την πτώση του αεροπλάνου, ο Κριστιάν (έξω από το φέρετρο, ζωντανός) δίνει οδηγίες στον σκύλο Βινσετ, όπου του λεει "πήγαινε βρές τον γιο μου και ξύπνατον, έχει δουλεία να κάνει"

FohN
15 Ιουλίου 2009, 11:00
Καλα εκαναν και την εκοψαν γτ θα ηταν πολυ παρατραβιγμενο απο την αρχη...
Οταν λεω οτι θα βρεθουν στον σωστο χρονο εννοω οτι θα επαναληφθη η ιστορια μεχρι ενα σημειο δλδ μεχρι εκει που γυσισαι ο Μπεν τον τροχο...

edem_lord
15 Ιουλίου 2009, 14:34
Πρίν γίνει η συντριβή δεν υπήρχαν καλάμια.Φύτρωσαν αργότερα όταν ο βινσεντ εξαφάνισε τα συντρίμια γύρω απο τον τζακ.

tasoskratos
15 Ιουλίου 2009, 16:28
Είχα διάβάσει, από τα πολλά, ότι μία σκηνή που εκόπηκε στην αρχή του πρώτου επεισοδείου ήταν, λίγα λέπτα μέτα την πτώση του αεροπλάνου, ο Κριστιάν (έξω από το φέρετρο, ζωντανός) δίνει οδηγίες στον σκύλο Βινσετ, όπου του λεει "πήγαινε βρές τον γιο μου και ξύπνατον, έχει δουλεία να κάνει"

Θυμίζω ότι αυτό είναι το 13 mobisode.

petrosp13
15 Ιουλίου 2009, 19:23

Αναφέρεσαι στο παρακάτω mobisode

XTOm_8ojwm0

Ωστόσο, μετά το τέλος του 5ου κύκλου, δεν υπάρχει πλέον η έννοια "ζωντανός Κρίστιαν", "ζωντανός Γέμι", "ζωντανή Άλεξ" κτλ.
Είναι μορφές που έπαιρνε ο μαυροφορεμένος αντίπαλος του Τζέικομπ
Η δουλειά που έχει να κάνει είναι σαν "αρχηγός" των πιονιών στο παιχνίδι που παίζουν οι 2 αντίπαλοι
Ο Τζέικομπ τους αγγίζει και τους σπρώχνει να κάνουν πράγματα, ο αντίπαλος τους ξεγελά και τους εκμεταλλεύεται για να κάνουν πράγματα

AlienF
15 Ιουλίου 2009, 21:41
thanks, Δεν θυμόμουνα ακριβώς που το είχα δει.

Ωστόσο, μετά το τέλος του 5ου κύκλου, δεν υπάρχει πλέον η έννοια "ζωντανός Κρίστιαν", "ζωντανός Γέμι", "ζωντανή Άλεξ" κτλ.
Είναι μορφές που έπαιρνε ο μαυροφορεμένος αντίπαλος του Τζέικομπ

Θα ήθελα να κανω μια παρενθεση, κατί που ισως να έχει σημασία, η ζωντανή Αλεξ αφήσε τον Μπεν να ζήσει δια τον λόγο ότι ζήτησε συγχωρεση και είπεν ότι για όλα φταει αυτός, και μετα πήρε την ευκαιρια η Αλεξ και του ειπε ότι πρέπει να ακολουθηση πιστα τον Λοκ. Το συγκεκρίμενο επεισόδειο, ήταν του Μπεν και θέμα ήταν αν θα τον αφήνε ο καπνός να ζήσει αφού σκοτώσε την κόρη του. Πηγαινε για κριθεί στον ναό, και στο τέλος με μία ανακούφιση είπε ΄με αφήσε να ζήσω΄.

Αυτό που μου εκανε περισσοτερο εντύπωση, είναι η εκφραση του Λοκ όταν του το ειπεν ο Μπεν, ήταν σαν να μην το ηξέρε, ένω θεωρίες υποστηρίζουν ότι ο μαυροφορεμένος είναι ο καπνος ή ο καπνος είναι πιονι του μαυροφορεμένου, όπου είδαμε ότι ο μαυροφορεμένος είναι ο Λοκ στα τελευταια επεισοδεία.

Αντίθετα, ο Εκό, είπεν δεν μετανιώνει για ότι έκανε, και αν θυμαστε στην αρχη που του εμφανιζετε ο Γέμι, του λεει είναι καιρος να ζητήσεις συγχωρεση. Δεν το εκανε με αποτέλεσμα ο καπνός να τον σκοτώσει. Ειμαι της απόψης ότι αν ζητούσε συγνωμή ίσως να του χάριζε την ζωή.

Μια ζωή off topic ειμαι... συγνωμη... !!!!