PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Our very own Adam and Eve

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2009, 05:51
Θυμαστε τον Αδαμ και την Ευα;

Τους ειδαμε μονο μια φορα στο επεισοδιο 1x06 - House Of The Rising Sun. "Adam and Eve" (φωτο (http://www.greektvsubs.gr/attachment.php?attachmentid=13295&d=1234842149)) τους ονομασε ο Locke, βλεποντας τους δυο σκελετους, που ανακαλυψαν ο Jack και η Kate. Κανοντας μια γρηγορη αυτοψια, ο Jack παρατηρησε οτι ο ενας ηταν αντρας και η αλλη γυναικα. Επισης, οτι πρεπει να ηταν 40 - 50 χρονια εκει, κοιτωντας την αποσυνθεση των ρουχων τους. Στον ενα σκελετο, ο Jack βρηκε ενα σακουλακι που περιειχε 2 μικρες πετρες, μια λευκη και μια μαυρη (φωτο (http://www.greektvsubs.gr/attachment.php?attachmentid=13294&d=1234842036)). Πηρε τις πετρες αυτες, χωρις να τις δειξει στον Locke, οταν ο δευτερος τον ρωτησε τι ανακαλυψε.

Δεδομενου των time travels, που βλεπουμε στα τελευταια επεισοδια συνεχεια, καθως επισης οτι οι Ο6 ετοιμαζονται να γυρισουν στο νησι, σκεφτηκα να δημιουργησω για τον Αδαμ και την Ευα, ενα καινουργιο θεμα. Αν και κατα καιρους, εχει σχολιαστει το θεμα αυτο, σε διαφορα topics, παραθετω μερικες ερωτησεις και οσοι πιστοι, προσελθετε! Ευχαριστω!

Ποιοι ηταν ο Αδαμ και η Ευα;
Ποια η σημασια της λευκης και μαυρης πετρας που βρεθηκαν επανω τους;
Πως πεθαναν και πως βρεθηκαν στις σπηλιες;
Γιατι ηταν στο νησι ο Αδαμ και η Ευα;Πηγη : Lostpedia

phil---
17 Φεβρουαρίου 2009, 19:22
Βασικα πιστευω οτι τα ερωτηματα που εθεσες δεν μπορουν να απαντηθουν πληρως.
Ο αδαμ και η ευα πιθανοτατα να συνδεονται με το αγαλμα του ποδιου.
Οι δυο πετρες πιθανοτατα να συμβολιζουν την αιωνια μαχη μεταξυ του καλου και του κακου.Μπορει απο την αλλη(λογω σχηματος, κατι σαν πολυτιμοι λιθοι)να ηταν το παραβολο που επρεπε να πληρωσουν στον χαρο για να τους περασει στην απεναντι οχθη και να αναπαυθουν(οπως εκαναν στην αρχαιοτητα),
Οντως ο Τζακ τις εκρυψε απο τον Λοκ αλλα δεν θυμαμαι αν τις χρησιμοποιησε πουθενα.Το ονομα αδαμ και ευα το εδωσε ο Λοκ γιατι πιστευε οτι βρισκονταν στον παραδεισο.Απο την αλλη αυτη η σκηνη μας θυμιζει το γνωμικο που ελεγε ο Λοκ "ολα γινονται για καποιον λογο"(εννοω οτι αν ο τσαρλι δεν ειχε πατησει στη φωλια των μελισσων πιθανοτατα να μην ετρεχαν οπου να ναι για να καλυφθουν και ετσι να μην εβρισκαν την σπηλια.

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2009, 20:03
Μπορει να ηταν καποιο απο τα "γνωστα" μας ζευγαρια; Που γυρισε στο νησι και αποφασισε να μεινει και να πεθανει εκει; Οι πετρες μπορει να συμβολιζουν το καλο και το κακο; Τον αντρα και τη γυναικα; Χμμμ...

konner kent
17 Φεβρουαρίου 2009, 20:08
Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι ο Μπερνάρντ και η Ρόουζ... Μετά την φλασιά 1952 δεν εμφανίζονται νομίζω,..Δηλαδή σίγουρα δεν εμφανίζονται τότε , αλλά δεν ξέρω εμφανίζονται πιο πριν... ..

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2009, 20:12
Και λες οτι οι πετρες συμβολιζουν τα "χρωματα" του ζευγαριου; Λευκος ο Μπερναρτ και μαυρη η Ροουζ; Καθολου απιθανο!

evangeline
17 Φεβρουαρίου 2009, 21:39
σου παραθετω αυτα που ειχα γραψει για το 3 επεισοδιο της σαιζον -το θεμα του αδαμ και της ευας ειναι απο αυτα που με ιντριγκαρει απιστευτα απο τοτε που το χα δει παντα ειχα την αισθηση οτι ειναι ο τζακ και η κειτ- αν και λατρευω τον τζακ ειχα παντα την αισθηση οτι δεν θα φυγει ποτε απο το νησι και αυτη η εκδοχη να ναι οι δυο τους ως το τελος αν και λιγο θλιβερο μου αρεσε - μια δευτερη εκδοχη ειναι ο ντες και η πεννυ το πιο σημαντικο ζευγαρι της σειρας -οπως φαινεται -πιστευω οτι θα γυρισει ο ντες για να σωσει τους υπολοιπους και δεν θα μπορεσει να γυρισει πισω- παντα πιστευα οτι η πεννυ θα βρεθει καποια στιγμη στο νησι οπως ειπε στον ντες στο τελευταιο επεισοδιο θα τον ακολουθησει παντου και κατι που βρηκα τυχαια και επαθα πλακα αν και παντα πιστευα οτι ηταν ο τζακ και η κειτ τωρα και η ντες με την πεννυ μου φαινεται πιθανο σαν ενδεχομενο
στο " Flashes Before Your Eyes ) η μαυρη και η ασπρη πετρα ειναι στο τραπεζακι στο διαμερισμα της πεννυ!!!!! epeisodio 8 της 3 σαιζον λεπτο 11΄53

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2009, 21:57
Το ηξερα οτι θα συμφωνουσαμε....και εγω σ αυτα τα 2 ζευγαρια τεινω!!! Ειδικα μετα το 3x08 - Flashes Before Your Eyes, ημουν σχεδον σιγουρος! Το μονο που με προβληματιζει, ειναι οτι και τα 2 ζευγαρια εχουν παιδια! Ο Ντες με την Πεννυ δικο τους, αλλα και ο Τζακ με την Κειτ "εχουν" τον Ααρον. Και θα μου φαινοταν λιγο δυσκολο να δεχτουν, ετσι απλα, να μεγαλωσει καποιο παιδι στο νησι μονο του. Οπως δυσκολο, φανταζομαι ειναι, να το αποχωριστουν και να μεγαλωσει με αλλη οικογενεια... Σκεφτομαι, λοιπον, μηπως ο Αδαμ και η Ευα μας, ειναι καποιο πιο μοναχικο ζευγαρι, χωρις απογονους, που αποδεχτηκε να μεινει και να πεθανει στο νησι...Εχουμε καμια "ενημερωση" απο τους σεναριογραφους για το θεμα αυτο; Καποια συνεντευξη που να αναφερονται σχετικα;

JELLO
17 Φεβρουαρίου 2009, 21:58
στο " Flashes Before Your Eyes ) η μαυρη και η ασπρη πετρα ειναι στο τραπεζακι στο διαμερισμα της πεννυ!!!!! epeisodio 8 της 3 σαιζον λεπτο 11΄53

έχεις δίκιο!Μόλις το κοιταξα και όντως οι πέτρες είναι πάνω στο τραπεζάκι!:shock: αρκετά πιθανόν να είναι Desmond-Penny...αν και δεν έχουν δώσει ακόμα κανένα στοιχείο για το ζευγάρι της σπηλιάς...θα δούμε!:???:

evangeline
17 Φεβρουαρίου 2009, 22:20
αυτο βρηκα προσεξτε στην τελευταια παραγραφο τον αναγραματισμο εγω δεν βγαζω ακρη

Question: "What is the meaning or significance of the two skeletons that Jack and Kate found in the cave of season 1?"

CUSE: The answer to that question goes to the nature of the timeline of the island. We don't want to say too much about it, but there are a couple Easter eggs embedded in "Not in Portland", one of which is an anagram that actually sheds some light on the skeletons and hints at a larger mythological mystery that will start to unfold later in the season.

LINDELOF: There were certain things we knew from the very beginning. Independent of ever knowing when the end was going to be, we knew what it was going to be, and we wanted to start setting it up as early as season 1, or else people would think that we were making it up as we were going along. So the skeletons are the living -- or, I guess, slowly decomposing -- proof of that. When all is said and done, people are going to point to the skeletons and say, "That is proof that from the very beginning, they always knew that they were going to do this."

The shows' producers promised an anagram would be provided in the episode "Not in Portland" that would clarify their identity. The words on the backwards message playing on the Room 23 video, "Only Fools Are Enslaved By Time And Space" can be rearranged into a sentence including "Adam and Eve".

Please feel free to try and solve the anagram and post its meaning, since it seems no one has yet figured that one out

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2009, 22:44
Evangeline ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, θα σπασω το κεφαλι μου να βρω τον αναγραμματισμο! Πρεπει να ξαναδω το βιντεο στο Room 23. Ευχαριστω!

evangeline
17 Φεβρουαρίου 2009, 22:55
Evangeline ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, θα σπασω το κεφαλι μου να βρω τον αναγραμματισμο! Πρεπει να ξαναδω το βιντεο στο Room 23. Ευχαριστω!

τιποτα αν το βρεις παντως θα σου αξιζουν χιλια μπραβο:clapping: εγω τα χω βρει σκουρα καλη τυχη :thumbsup1

smile88
17 Φεβρουαρίου 2009, 23:20
Εγω θεωρω οτι ειναι οι Μπερναρντ-Ροουζ.Δεν θα ειχε αλλο νοημα να εβαζαν την ασπρη κι μαυρη πετρα...

koukvagg
18 Φεβρουαρίου 2009, 00:46
Η ασπρη και η μαυρη πετρα θα μπορουσαν να συμβολιζουν κι αλλα πραγματα...

Το καλο και το κακο...
Τον αντρα και την γυναικα...
Την ισορροπια στη φυση...
Τον αγνο και τον αμαρτωλο...
Τον χαρουμενο και τον λυπημενο...

Γενικα την αντιθεση σε μια κατασταση, αποφαση, θεση...μια αντιθεση που αλληλοσυμπληρωνεται για να υπαρχει αρμονικα στο συμπαν...

thalassini25
18 Φεβρουαρίου 2009, 15:18
"Only Fools Are Enslaved By Time And Space"

παιδια,για να καταλαβω,αν γινει αναγραμματισμος στη φραση αυτη,θα προκυψει μια αλλη που θα περιλαμβανει το ονοματα των "adam-eve"?το video "room 23" τι σχεση εχει?το ξαναειδα τωρα,αλλα δεν καταλαβα..

koukvagg
18 Φεβρουαρίου 2009, 15:44
Προσπαθω κι εγω να βρω κατι στη φραση αυτη, ή στο video στο Room 23... Οι φρασεις που προβαλονται στο video, ειναι οι εξης :

PLANT A GOOD SEED AND YOU WILL JOYFULLY GATHER FRUIT

EVERYTHING CHANGES

THINK ABOUT YOUR LIFE

WE ARE THE CAUSES OF OUR SUFFERING

GOD LOVES YOU AS HE LOVED JACOB

Krotalias12
18 Φεβρουαρίου 2009, 18:37
το θεμα του αδαμ και της ευας ειναι απο αυτα που με ιντριγκαρει απιστευτα απο τοτε που το χα δει παντα ειχα την αισθηση οτι ειναι ο τζακ και η κειτ

μακάρι!!!να πεθάνουν να ησυχάσουμε!(ειδικά η Keit)Ελπίζω μονο ο άντρας να μην είναι ο Sawyer!

lilaki86
18 Φεβρουαρίου 2009, 21:58
Η Lostpedia έχει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες:
http://lostpedia.wikia.com/wiki/Adam_and_Eve/Theories

koukvagg
18 Φεβρουαρίου 2009, 22:24
Το μηστυριο του Αδαμ και της Ευας, ειναι το πιο συγκλονιστικο για μενα! Οσο και αν προσπαθησα να αναγραμματισω τα ονοματα τους απο το video του Room 23, δεν καταφερα τιποτα ακομα...

Και φοβαμαι, πως θα ειναι το τελευταιο μυστηριο που θα μας απαντησουν... Ισως στο τελευταιο επεισοδιο του 6ου κυκλου... Μυστυριο που βρηκα κι εγω να με μαγεψει...

thalassini25
19 Φεβρουαρίου 2009, 14:14
Λιγο ακυρο,αλλα μπορει να ειναι o Ben και η Annie:)

koukvagg
20 Φεβρουαρίου 2009, 05:45
Γραφω κατι που δηλωσαν οι σεναριογραφοι σε συνεντευξη :

Στη φραση "Only Fools Are Enslaved By Time And Space", υπαρχει "κρυμμενη" μια προταση που περιεχει τη φραση "Adam and Eve" και δινει ενα στοιχειο για την ταυτοτητα τους.

Βαζω τα γραμματα της πρωτης φρασης στη σειρα και αφαιρω τα γραμματα που χρειαζονται για να σχηματιστει η φραση "Adam and Eve are"...

O N L Y F O O L S A R E E N S L A V E D B Y T I M E A N D S P A C E

Και μενουν τα εξης γραμματα :

O N L Y F O O L S N S L E B Y T I E S P C

Αρα η φραση, αναγραμματισμενη, θα μπορουσε να ειναι :

ADAM AND EVE ARE... O N L Y F O O L S N S L E B Y T I E S P C .

Αν αναγραμματιστει η φραση αυτη, ισως, μας βγαλει τα ονοματα των σκελετων...

Ψαχνω...

Krotalias12
20 Φεβρουαρίου 2009, 16:53
Λιγο ακυρο,αλλα μπορει να ειναι o Ben και η Annie:)

ελπίζω όχι!!!:mad: :mad: :mad:

Krotalias12
23 Φεβρουαρίου 2009, 22:19
"Only Fools Are Enslaved By Time And Space"
αυτή η έκφραση πού αναφέρεται γιατί δεν το θυμάμαι καθόλου!μπορείται να με βοηθήσετε??
Γραφω κατι που δηλωσαν οι σεναριογραφοι σε συνεντευξη :

Στη φραση "Only Fools Are Enslaved By Time And Space", υπαρχει "κρυμμενη" μια προταση που περιεχει τη φραση "Adam and Eve" και δινει ενα στοιχειο για την ταυτοτητα τους.

Βαζω τα γραμματα της πρωτης φρασης στη σειρα και αφαιρω τα γραμματα που χρειαζονται για να σχηματιστει η φραση "Adam and Eve are"...

O N L Y F O O L S A R E E N S L A V E D B Y T I M E A N D S P A C E

Και μενουν τα εξης γραμματα :

O N L Y F O O L S N S L E B Y T I E S P C

Ψαχνω...

φίλε ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις!:) θα το ψάξω μπας και βγάλω καμία άκρη!

koukvagg
24 Φεβρουαρίου 2009, 06:46
Απο Κrotalias12

αυτή η έκφραση πού αναφέρεται γιατί δεν το θυμάμαι καθόλου!μπορείται να με βοηθήσετε??

Krotalias12,
διαβασε το topic #9 της Evangeline, στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος.

Εσπασα το κεφαλι μου και δεν βρηκα τιποτα ακομα, ουτε εγω! Εψαξα και αυτη τη φραση, αλλα και τις φρασεις που εμφανιζονται στο video του Room 23. Aν θελεις να ριξεις μια ματια και σ' αυτες, τις εχω γραψει ολες στο topic #15, στην δευτερη σελιδα αυτου του θεματος.

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 17:39
Σας έχω μια μικρή βοήθεια. Μηχανή αναγραμματισμού.

http://www.wordsmith.org/anagram/

Καλή τύχη

Krasas
24 Φεβρουαρίου 2009, 19:35

Υποθέτωντας ότι ισχύει αυτό, παρ'τε το ανάποδα.
Μπορείς να αποκλείσεις πάρα πολλά άτομα όπως:
Rose, Bernard, Jack/John, Locke, Sheppard, Kate, Desmond, Humes, Walt, Michael, Jin, Sun, Hugo/Hurley, Faraday, Daniel, Sawyer, James, Annie, Richard, Charlie, Julliete και η λίστα συνεχιζεται...

Μπορεί να υπάρχει ένα Penny (και όχι Penelope εκει μέσα), αλλά το υπόλοιπο είναι πολύ μεγάλο για να είναι ονομα. To ίδιο ισχύει και για ένα Ben. :grin:

(Βασικά νομίζω ότι είναι άνθρακας ο θησαυρός)

sheik
24 Φεβρουαρίου 2009, 19:43
Bασικα απο που βγηκε το συμπερασμα οτι σε αυτη τη φραση υπαρχουν τα ονοματα των σκελετων?

evangeline
24 Φεβρουαρίου 2009, 19:54
Bασικα απο που βγηκε το συμπερασμα οτι σε αυτη τη φραση υπαρχουν τα ονοματα των σκελετων?

to εχουν πει οι ιδιοι οι παραγωγοι

Question: "What is the meaning or significance of the two skeletons that Jack and Kate found in the cave of season 1?"

CUSE: The answer to that question goes to the nature of the timeline of the island. We don't want to say too much about it, but there are a couple Easter eggs embedded in "Not in Portland", one of which is an anagram that actually sheds some light on the skeletons and hints at a larger mythological mystery that will start to unfold later in the season.

LINDELOF: There were certain things we knew from the very beginning. Independent of ever knowing when the end was going to be, we knew what it was going to be, and we wanted to start setting it up as early as season 1, or else people would think that we were making it up as we were going along. So the skeletons are the living -- or, I guess, slowly decomposing -- proof of that. When all is said and done, people are going to point to the skeletons and say, "That is proof that from the very beginning, they always knew that they were going to do this."

The shows' producers promised an anagram would be provided in the episode "Not in Portland" that would clarify their identity. The words on the backwards message playing on the Room 23 video, "Only Fools Are Enslaved By Time And Space" can be rearranged into a sentence including "Adam and Eve".

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 19:56
Krasas τη σκέψη μου διάβασες αυτό θα έγραφα τώρα

Ο/η GRETEL_LOST έγραψε μετά από 3 λεπτό(ά) και 5 δευτερόλεπτο(α)...

Κανέναν OSCAR δεν είχαμε.

Μόνο στο Find 815 υπήρχε ένας από ότι είδα στην Λοστπέδια.

Το "are" μπορεί να μην συμπεριλαμβάνεται οπότε έχουμε άλλα τρία γράμματα

Ο/η GRETEL_LOST έγραψε μετά από 5 λεπτό(ά) και 24 δευτερόλεπτο(α)...

L Y F N L E B Y I E S P E O N

Από αυτά μόνο τα γράμματα βγαίνει κάποιο γυναικείο όνομα?

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 20:56
Aν αφαιρέσουμε το ΑDAM AND EVE - STONES επειδή κρατούσαν τις πέτρες και η λέξη αυτή όπως και η λέξη "Lost" υπάρχει μέσα στο σύνολο των γραμμάτων, μένει τί?

Πιστεύω ότι είναι αρκετά πολύπλοκο και πολύ μα πολύ έξυπνη ιδέα!!!

MiriMiri
24 Φεβρουαρίου 2009, 21:11
Αυτό για τον αναγραμματισμό οφείλω να πω ότι δεν το είχα σκεφτεί.....!!!:shock: Και τελικά πρέπει να ισχύει ότι κάπου εκεί, στα σκόρπια γράμματα υπάρχει μια απάντηση....εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιούν κάτι τέτοιο οι παραγωγοί του Lost...!! Μόνο μερικά που αναφέρει η Lostpedia είναι τα εξής:

Ethan Rom -> Other Man
Mittelos -> Lost Time
Hoffs/Drawlar -> Flash Forward

Χμμμ.....απίστευτα έξυπνη ιδέα....μισό λεπτό να πάρω χαρτί και στυλό!!! :dance:

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 21:16
Xε χε και η λέξη "celebrity" υπάρχει μέσα!!!

thalassini25
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:05
''Μπορεί να υπάρχει ένα Penny (και όχι Penelope εκει μέσα), αλλά το υπόλοιπο είναι πολύ μεγάλο για να είναι ονομα. To ίδιο ισχύει και για ένα Ben. :grin: ''

αν συμπεριλαβουμε και το are βγαινει και τo claire.

Krotalias12
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:12
επίσης η λέξη ''lost'' βγαίνει από τα γράμματα!

koukvagg
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:17
Συμφωνα με το κομματι της συνεντευξης των σεναριογραφων, που γραφει η Evangeline, το ενα ονομα δεν προκυπτει απο τον αναγραμματισμο της φρασης; Παντως, αν μεταφραζω σωστα, λενε οτι το "ζευγαρι" που ψαχνουμε, παιζει στο Not In Portland;

Ο/η koukvagg έγραψε μετά από 7 λεπτό(ά) και 13 δευτερόλεπτο(α)...

Ξαναδινω τις φρασεις που παιζονται στο video που βλεπει ο Karl στο Room 23. Τωρα που "εχουμε" τον αναγραμματιστη προχειρο...

EVERYTHING CHANGES

THINK ABOUT YOUR LIFE

WE ARE THE CAUSES OF OUR SUFFERING

GOD LOVES YOU AS HE LOVED JACOB

Φανταζεστε να καταφερει καποιος να "βγαλει" τα ονοματα;;;;;;; Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το μυστηριο αυτο - ισως το μεγαλυτερο του Lost - θα μας το αποκαλυψουν στο S06E17 επεισοδιο...

thalassini25
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:28
Συμφωνα με το κομματι της συνεντευξης των σεναριογραφων, που γραφει η Evangeline, το ενα ονομα δεν προκυπτει απο τον αναγραμματισμο της φρασης; Παντως, αν μεταφραζω σωστα, λενε οτι το "ζευγαρι" που ψαχνουμε, παιζει στο Not In Portland;

τι να σου πω..κ εγω δεν το εχω καταλαβει καλα..να ρωτησω κατι off topic?τα easter eggs τι ειναι?χαζο,αλλα ποτε δεν καταλαβα! :oops:

MiriMiri
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:33
να ρωτησω κατι off topic?τα easter eggs τι ειναι?χαζο,αλλα ποτε δεν καταλαβα! :oops:

Τα Easter eggs είναι κάτι σαν στοιχεία κρυμμένα σε σκηνές, σε φράσεις κλπ...αν τα βρείς,βρίσκεις και τις απαντήσεις!!! Κάτι σαν Kinder έκπληξη....χιχιχιιιιι;) !!!

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:33
μα νομίζω ότι όλες οι παραπάνω φράσεις koukvagg παίζουν άνετα στο νόημα

πιστεύω επίσης ότι το παιχνίδι αυτό των αναγραμματισμών δεν περιλαμβάνει τους ήρωές μας τους πρωτοκλασσάτους
ή κάτι είναι από το παρελθόν του νησιού
ή κάτι σαν χιουμοριστικό παιχνίδι γιατί το "J" π.χ δεν υπάρχει και ξέρουν ότι θα μπαίναμε στον πειρασμό να προσπαθήσουμε να βρούμε τους γνωστούς μας ήρωες, οπότε είναι κάτι που δεν πάει το μυαλό μας!!!

thalassini25
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:37
Τα Easter eggs είναι κάτι σαν στοιχεία κρυμμένα σε σκηνές, σε φράσεις κλπ...αν τα βρείς,βρίσκεις και τις απαντήσεις!!! Κάτι σαν Kinder έκπληξη....χιχιχιιιιι;) !!!

σ'ευχαριστω mirimiri!ηταν πολυ απλο τελικα!:lol: :thumbsup1

koukvagg
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:38
Οποιος το βρει πρωτος το δηλωνει! Εχω τρελαθει να ψαχνω! Πωπω μυστηριο...

Krotalias12
24 Φεβρουαρίου 2009, 22:45
μόλις είδα το βιντεάκι στο youtube και κατάλαβα ποιο είναι το room 23!ανατριχιαστικό δεν είναι???όπως λένε και αυτοί που άφησαν comment από κάτω "freeky"!Το ωραίο με αυτό το μυστήριο του Αδάμ και της Εύας είναι ότι δεν έχει γίνει πολύ αναφορά σε αυτούς(σε αντίθεση δηλαδή με το μυστήριο του καπνού,που τον έχουμε δει πολλές φορές) και σίγουρα θα μας πετάξουν καμιά μια συγκλονιστική αλήθεια στα επόμενα επεισόδεια γιαυτούς που δεν θα την περιμένουμε!!!!
Παρεπιμπτόντως τυχαία λέγεται room 23??Γιατί το 23 είναι στους:
4 8 15 16 23 42!:shock: :shock:

thalassini25
24 Φεβρουαρίου 2009, 23:00

εδω παντως υπαρχει το Pen και Des!

Krotalias12
24 Φεβρουαρίου 2009, 23:19
αυτές τις μέρες θα δώ και το επεισόδειο "Not in Portland" για άλλη μια φορά για να φρεσκαρίσω την μνήμη μου μπας και καταλάβω σε ποιό ζευγάρι αναφέρεται ο αναγραματισμός!
Αλλά έχετε σκεφτεί μήπως δεν έχει να κάνει με ονόματα!!!το "Adam and Eve are" δεν είναι απαραίτητο να ακολουθείται από ονόματα!μπορεί να λέει σε τι κατάσταση βρίσκονται ή που είναι ή μπορεί να τους περιγράφει!!ποιός ξέρει??:???:

GRETEL_LOST
24 Φεβρουαρίου 2009, 23:43
Οι φράσεις στο δωμάτιο 23 είναι μέρος της ινδικής-βουδιστικής φιλοσοφίας όπως το Δάρμα και το Κάρμα.

Εχουν γίνει τετράγωνα τα μάτια μου να διαβάζω φιλοσοφία

sheik
25 Φεβρουαρίου 2009, 01:34
to εχουν πει οι ιδιοι οι παραγωγοι

Ααα αυτο το ηξερα, αλλα αυτο που εγω(και οι περισσοτεροι καταλαβαμε) ειναι οτι ΔΕΝ θα δωσουν τα ονοματα στον αναγραμματισμο.Τι εννοω:

Λενε λοιπον "there are a couple Easter eggs embedded in "Not in Portland", one of which is an anagram that actually sheds some light on the skeletons and hints at a larger mythological mystery that will start to unfold later in the season."

Εδω καταλαβαινω οτι προκειται για το Mittelos, που αναγραμματισμενο σου δινει το lost time και που οντως "hints at a larger mythological mystery ", το time travel δηλαδη. Που επισης οντως " sheds some light on the skeletons" καθοτι μας δινουν απλα το στοιχειο οτι μαλλον θα ειναι 2 γνωστα σε μας προσωπα.

Το αλλο easter egg, ειναι το ηχογραφημενο μηνυμα στο room 23 που ολοι ξερουμε το οποιο επισης ηταν "προειδοποιηση" για το τι θα ακολουθησει στη σειρα.

Sorry κιολας, απλα δε νομιζω πως εννοουσαν οτι μεσα στο ηχογραφημενο μηνυμα, κρυβονται τα ονοματα.Οχι τιποτα, να μην σπαμε το κεφαλι μας τσαμπα το λεω :P

koukvagg
25 Φεβρουαρίου 2009, 03:37
Παντως, αν οντως υπαρχουν τα ονοματα στις φρασεις και οχι μονο "προειδοποιησεις", οπως λεει πολυ στοχασμενα ο Sheik, θα μπορουσαν να ειναι ο Des και η Penny. H Penny αναφερεται στη φραση "ONLY FOOLS ARE ENSLAVED ΒY TIME AND SPACE" και ο Des αναφερεται στη φραση "PLANT A GOOD SEED AND YOU WILL JOYFULLY GATHER FRUIT".

Λετε να ειναι οντως αυτοι... Our Very Own Adam And Eve;;;

Οπως, τοσο στοχευμενα, τους ονομαζει μολις τους βλεπει, ο Locke;;;

Και το παιδι τους;;;

Που το αφηνουν;;;

Γιατι παιρνουν μια τοσο ανατρεπτικη αποφαση;;;

Και οποιο ζευγαρι και να ειναι...

Πως αφησαν τα εγκοσμια και εζησαν και πεθαναν μονοι στο νησι;;;

Εχοντας μονο, ο ενας τον αλλον;;;

Τι να εγινε;;;

Τι να τους αναγκασε να παρουν μια τετοια αποφαση;;;

Ηταν θεμα υγειας;;;

Καποιος απο τους δυο, ηταν πιθανως νεκρος εκτος νησιου;;;

Αχ βρε Lost...

Krotalias12
25 Φεβρουαρίου 2009, 17:28
Καποιος απο τους δυο, ηταν πιθανως νεκρος εκτος νησιου;;;

στην Penny αναφέρεσαι??Ελπίζω ο Ben να μην τη σκότωσε!!!:cry3: :cry3: :cry3: :cry3: σορρυ για το :offtopic:

Οποιος το βρει πρωτος το δηλωνει! Εχω τρελαθει να ψαχνω! Πωπω μυστηριο...

όποιος το βρεί θα του απονεμηθεί
Nobel Lostκαψίματος!!!Γιαυτό από τώρα όλοι κεφάλια μέσα για να λύσουμε το μυστήριο!!!Καλή επιτυχία σε όλους και..καλές αντοχές!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

konner kent
28 Φεβρουαρίου 2009, 01:06
Adam And Eve Aren’t OLYFOOLSSLEBYIESPC...

Ίσως είναι αρνητικό...

Άλλες τυχαίες λέξεις που βρήκα είναι:Foe(s), Yeon (αν δεν είναι αρνητικό),Lily(πιθανό λογπαίγνιο με το Lilly Evangeline ), Loco,Belief ...

Brothah!
1 Μαρτίου 2009, 05:52
Sumfwnw me ton sheik apoluta..

Den tha htan psilo xazo na to elegan auto oi paragwgoi kai na mathaine olo to koino oti p.x. o Jack k i Kate tha meinoun gia panta ekei k tha pethanoun sthn sphlia?

Poso mallon pou to "J" den uparxei sthn frash..

Apo thn mia bebaia les den uparxei to "J" alla an paroume olh thn frash k de bgaloume to "Adam and Eve",bgainei to "Doctor" pou isws anaferete ston Jack...Pali omws leipei to "K" pou anaferetai sthn Kate i akoma k sto "Freckles",opws thn apokalouse o Sawyer...
Opws k na xei den pisteuw pws tha bgei kapoia akrh apo authn thn frash...
Mas eipan pws uparxei easter egg kai auto kata pasa pithanothta einai to "Mittelos"..
To oti isws kapoio apo ta "zeugh" ths seiras na einai oi skeletoi einai polu pithanon alla de nomizw na ta broume etsi apla apo ton anagrammatismo mias frashs...

Kai btw,pou thn leei akrivws thn frash auth sto epeisodeio gt sto video sto Room 23 den thn deixnei pouthena...

koukvagg
1 Μαρτίου 2009, 07:17
Αρχικο μηνυμα απο Brothah!

Kai btw,pou thn leei akrivws thn frash auth sto epeisodeio gt sto video sto Room 23 den thn deixnei pouthena...

Koμματι απο συνεντευξη των παραγωγων :

Η φραση αυτη, λοιπον, ακουγεται αν "παιξει" αναποδα το video του Room 23, απ' οτι καταλαβαινω.

Παντως, οπως και να λυνεται αυτο το μυστηριο, οπως και να βγαινουν τα ονοματα των Adam and Eve, συμφωνουμε ολοι, οτι ειναι απο τα πιο συναρπαστικα μυστηρια που μας εχουν βαλει, οι παραγωγοι! Εμενα με εχει συναρπασει και πολυ φοβαμαι, οτι την απαντηση θα την δουμε, στο τελευταιο επεισοδιο! Και, λογικα, εκει πρεπει να την δειξουν! Αν και, εχω τις υποψιες μου για την ταυτοτητα τους...

Gpal815
5 Μαρτίου 2009, 21:41
Και γιατι δεν τις λες?Δυστυχως οσο και αν το κοιταξα δεν βρηκα καποια απαντηση σιγουρη που να στεκει...:(...:cry3:Παντως οπως και να χει δεν νομιζω να εδωσαν οι σεναριογραφοι απαντηση σε ερωτημα τετοιο,που να μας απασχολει,ακομα και με αυτο το τροπο.Μακαρι να το καναν βεβαια και να μην το χουμε βρει ακομα ;)

koukvagg
6 Μαρτίου 2009, 00:09
Στα προηγουμενα posts, αγαπητε Gpal815, υποννοω τη σκεψη μου καπως... Πιστευω οτι, οι our very own Adam and Eve, ειναι ο Desmond και η Penny... Μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα... Βεβαια, δεν εχω απαντηση που αφησαν τον γιο τους... Αλλα εχω την τρελη υποψια, οτι ενας απο τους δυο, πιθανως η Penny, ειναι νεκρη εκτος νησιου... Και γι' αυτο, "αναγκαστηκε" το καλυτερο ζευγαρι της σειρας, να "μετακομισει", να μεινει για παντα και να πεθανει, στο νησι...

Ιδωμεν...

Gpal815
6 Μαρτίου 2009, 00:14
Στα προηγουμενα posts, αγαπητε Gpal815, υποννοω τη σκεψη μου καπως... Πιστευω οτι, οι our very own Adam and Eve, ειναι ο Desmond και η Penny... Μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα... Βεβαια, δεν εχω απαντηση που αφησαν τον γιο τους... Αλλα εχω την τρελη υποψια, οτι ενας απο τους δυο, πιθανως η Penny, ειναι νεκρη εκτος νησιου... Και γι' αυτο, "αναγκαστηκε" το καλυτερο ζευγαρι της σειρας, να "μετακομισει", να μεινει για παντα και να πεθανει, στο νησι...

Ιδωμεν...

Ετσι οπως το διαβασα μου φανηκε σαν να ειχες υποψιαστει κατι διαφορετικο...Μακαρι ειτε να μας το λυσουν γρηγορα ειτε να δωσουν και αλλες πληροφοριες να το βρουμε μονοι μας...:grin:

koukvagg
6 Μαρτίου 2009, 00:31
Ποιους νομιζες οτι θα ελεγα;;; Αν θελεις, μου λες!!! Πολυ φοβαμαι παντως, πως το μυστηριο αυτο, θα μας το λυσουν στο 6x17 [ LOST = TEΛΟΣ ] επεισοδιο...

Gpal815
6 Μαρτίου 2009, 00:40
Ποιους νομιζες οτι θα ελεγα;;; Αν θελεις, μου λες!!! Πολυ φοβαμαι παντως, πως το μυστηριο αυτο, θα μας το λυσουν στο 6x17 [ LOST = TEΛΟΣ ] επεισοδιο...

Δεν φανταζομουν καποιους απλως νομιζα οτι θα ελεγες καποιο πιο "ακυρο" να το πω ετσι ζευγαρι!Αν ειναι οπως ολα δειχνουν καποιο σοβαρο ζευγαρι πραγματι θα το δειξουν προς το τελος...:(

Keraunos22
10 Μαρτίου 2009, 01:12
παιδια θπαρχει και η περιπτωση αντι για τα adam and eve να περιλαμβανει τα κανονικα τουσ ονοματα...
σε αυτη την περιπτωση βγαινει και το Yi Yeon και τo Aaron!
στα γραμματα που περισσευουν μπορουν να σχηματιστουν λεξεις οπως temple και foot

tapper
24 Μαρτίου 2009, 20:35
" ONLY FOOLS ARE ENSLAVED BY SPACE AND TIME "=" BONES OF NADLERS MAY LAY LOST DEEP IN CAVE "
Nadler λέγεται ο Bernard...

Krotalias12
24 Μαρτίου 2009, 21:00
πλάκα μου κάνεις!!!:shock: :shock:
μπράβο ρε φίλε που βρήκες ολόκληρη πρόταση!:clapping: :clapping:

georgemafia
24 Μαρτίου 2009, 21:40
Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει αρκετά μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει απο ποιες φράσεις ψάχνετε τα ονόματα? Γιατί με τόσα που είπε ο καθένας μπερδεύτηκα! :oops:

Και μπράβο στον Koukvagg που έφτιαξε αυτό το topic...! :dance:

MiriMiri
25 Μαρτίου 2009, 03:15
Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει αρκετά μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει απο ποιες φράσεις ψάχνετε τα ονόματα? Γιατί με τόσα που είπε ο καθένας μπερδεύτηκα! :oops:

Και μπράβο στον Koukvagg που έφτιαξε αυτό το topic...! :dance:

Από το "only fools are enslaved by time and space".....άντε...κουράγιο....στυλό και πολλά χαρτιά!!! :P

koukvagg
25 Μαρτίου 2009, 23:10
Συγχαρητηρια Tapper!!! Πολυ καλος!!! Ειναι πολυ πιθανο να ειναι οι Μπερναρντ - Ροουζ οι our very own Adam and Eve! Eυχαριστω πολυ!

Brothah!
28 Μαρτίου 2009, 09:21
Kanw auto to post oxi gia na to paiksw eksupnos,apla thelw na boithisw olous tous LOSTaholics me ena polu polu xrhsimo site pou brhka(de gnwrizw bebaia an exei anaferthei sto parelthon).

Parolo pou exei dothei apanthsh apo ton tapper sto post tou koukvagg gia to poioi tha mporousan na htan o Adam and Eve,(alla de kserw kata poso exei fanei giati ta posts einai paaara polla) thelw na dwsw thn eukairia se olous tous lostaholics na to doun k ekeinoi kai oxi na bgalw post legontas thn apanthsh monolektika k paizontas to kserolas...;)

Agaphte koukvagg (kai anaferomai se auton giati autos ksekinhse to post) kai pros olous osous epsaxnan apegnwsmena thn lush tou musthriou me xarti k stylo (kai omologw pws kai gw prospathisa!) h lush gia to poia einai auta ta duo proswpa pou antiproswpeuoun oi Adam and Eve ONTWS krubontai mesa sthn frash " Only fools are enslaved by time and space"!Oloi psaxname thn frash afairwntas ta grammata "Adam and Eve are"...Ena grhgoro psaksimo omws sto youtube me odhghse se enan APISTEUTO TYPA,ton eponomazomeno SEANNIE B pou se kathe epeisodeio tou LOST kane k ena "recap".Ksanaprobalei me SS to epeisodeio deixnontas se kathe shmeio tou ta "koula" pou pernane sxedon aparathrhta apo to mati!

Btw to palikari exei kanei tromerh douleia k kathe recap epeisodeiou aksizei na to deite...
(oso ta eblepa toso pio polu sigoureuomoun gia to oti oi paragwgoi ths seiras exoun kanei pragmatika ena MASTERPIECE!!)
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Blepontas loipon ena ena ta recaps tou 5ou kuklou eftasa k sto recap tou 5x08 "LaFleur"..
Ekshgei gia arxh ti einai to agalma me ta 4 daktyla,alla de tha anaferthw se auto dioti tha htan :offtopic: !
Kapou loipon pros to telos anarwtietai gia to pou einai telika o Bernard kai i Rose meta thn epithesh me ta blegomena belh...Me aformh auto mas leei gia to easter egg sto epeisodeio "Not In Portland" kai gia thn frash:

ONLY FOOLS ARE ENSLAVED BY TIME AND SPACE

kai kanontas anagrammatismo (kai pragmatika de kserw pws mporei na to ekane auto)
bgainei i frash:

BONES OF NADLERS MAY LAY LOST DEEP IN CAVE

Kai opws leei o idios (xwris egw bebaia na to thymamai :P ),Nadler einai to epwnumo tou Bernard kai ths Rose...

Thewrw pws einai i kaluterh "lush" pou tha mporouse na dothei se olo auto to musthrio...

Checkarete pantws k eseis to site tou Sean to opoio to briskw polu polu endiaferon...!!

www.lostvideorecaps.com (http://www.lostvideorecaps.com)

carlos55
28 Μαρτίου 2009, 12:10
Ok, όλα ωραία και καλά. Γιατί όμως χρειαζόταν να ανοίξεις καινούριο θέμα; :confused:

!!!!!!!!doroula!!!!!!!!
28 Μαρτίου 2009, 13:01
Όντως έχει κάνει πολύ καλή δουλειά!!Τα εξηγεί όλα με λεπτομέρειες δεν αφήνει κενά..μπράβο για το θέμα,εγώ πρωσοπικά δεν το είχα δεί κάπου αλλου..:thumbsup1:thumbsup1

koukvagg
28 Μαρτίου 2009, 14:09
Brothah!, πολυ χρησιμο το post σου!

Και δεν εχει καμια σημασια, αν απαντουσες στις δικες μου σελιδες ή εδω. Οντως, ειναι πολυ καλη η εξηγηση σου (σ.σ. του Seanie B). Αναμενω να δω και επι της οθονης την απαντηση του μυστηριου, που δεν σου κρυβω ειναι για μενα, το πιο γοητευτικο μυστηριο σε ολη τη σειρα! Απο τη μερα, που προβληθηκε το 1x06 - House Of The Rising Sun.

Φυσικα, ακομα πιστευω οτι, το αινιγμα της ασπρης και μαυρης πετρας που βρεθηκαν επανω τους, δεν συμβολιζει το χρωμα του δερματος τους. Ισως και γι' αυτο στο μυαλο μου, ειχα "βαλει στην ακρη" αυτο το ζευγαρι και σκεφτομουν ως "επικρατεστερα" αλλα ζευγαρια. Συνεχιζω να πιστευω οτι η σημασια των πετρων, ειναι διαφορετικη. Ισως, αντρας και γυναικα...

Ιδωμεν, λοιπον, χερι - χερι τα 2 post μεχρι την απαντηση του μυστηριου μας...

Brothah!
28 Μαρτίου 2009, 20:09
Dax,to post to ekana pio polu gia na doun oloi to site kai na lusoun tyxon apories tous...

Sorry an enoxlithikan kapoioi,den egine epithdes!

koukvagg
28 Μαρτίου 2009, 20:30
Brothah!,

Απ' οτι βλεπω, μας ενωσαν... Προχωραμε μαζι λοιπον!

AlphaStraG
11 Απριλίου 2009, 23:43
Παίδια καλό το

( ONLY FOOLS ARE ENSLAVED BY SPACE AND TIME "=" BONES OF NADLERS MAY LAY LOST DEEP IN CAVE )

Και πολύ καλομετημένo δεν λέω άλλα ξεχνάμε αυτό :P

Please feel free to try and solve the anagram and post its meaning, since it seems no one has yet figured that one out

Εδώ μας λέει καθαρά ότι στην πρόταση πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και το "Adam and Eve" οπότε μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνουμε ... :S

stavros4815162342
9 Φεβρουαρίου 2010, 17:25
σπόιλερ 6ου
και δεδομένου ότι δεν έχουμε δει ακόμα τον Μπερνάρντ και την Ρόουζ στο 2007 αυξάνονται οι πιθανότητες να έχουν μείνει πίσω στο χρόνο και ..... καταλαβαίνετε
αν και αμφιβάλω αν είναι αυτοί, είναι πολύ προφανές

Krotalias12
9 Φεβρουαρίου 2010, 17:35
σπόιλερ 6ου
και δεδομένου ότι δεν έχουμε δει ακόμα τον Μπερνάρντ και την Ρόουζ στο 2007 αυξάνονται οι πιθανότητες να έχουν μείνει πίσω στο χρόνο και ..... καταλαβαίνετε
αν και αμφιβάλω αν είναι αυτοί, είναι πολύ προφανές

λογικά κάτι παραπάνω θα ξες εσύ!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

stavros4815162342
9 Φεβρουαρίου 2010, 17:37
λογικά κάτι παραπάνω θα ξες εσύ!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
δε χρειάζεται να ξέρεις το BONES OF NADLERS MAY LAY LOST DEEP IN CAVE για να υποθέσεις ότι είναι αυτοί :grin:

koukvagg
17 Φεβρουαρίου 2010, 08:14
Μετα κ το 6x04 - The Substitute και τη ζυγαρια, ισως αλλαζουν τα δεδομενα με την ασπρη και μαυρη πετρα που βρηκε στη σπηλια στους σκελετους ο Jack!