PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Κάποια (αναπάντητα;) ερωτήματα

ne3go
13 Απριλίου 2009, 17:29
Τα βασικά ερωτήματα της σειράς (τί σκοπό έχει το νησί και οι hostiles, τί είναι ο καπνός,οι ψίθυροι,ο Τζέικομπ,οι αριθμοί, τί συμβαίνει με το χωροχρόνο κτλ) θα απαντηθούν σίγουρα όταν τελειώσει.
Η δική μου απορία είναι αν μέχρι το τέλος, θα απαντηθούν δεκάδες ερωτήματα, που αν και θεωρουνται δευτερεύοντα, είναι αυτά που μας απασχολούσαν για σεζόν ολόκληρες και δημιούργησαν την όλη ατμόσφαιρα μυστηρίου στο Lost.Και κυρίως, αν η απάντηση που θα δοθεί θα είναι τόσο εκτενής και έξυπνη όσο και το wtf που δημιούργησαν όταν τα βλέπαμε.

Όταν λέω εκτενής απάντηση εννοώ το εξής:
Όταν κάπου στη δεύτερη σεζόν, στο εγκατελλειμένο αεροπλάνο του αδερφού του Έκο, ακούσαμε απ'τον ασύρματο "Κι εμείς είμαστε επιζώντες της πτήσης 815!", αυτό είχε από πίσω του την δομημένη ιστορία του δεύτερου τμήματος επιζώντων της ουράς του αεροπλάνου.
Όταν όμως η απάντηση για τις πολικές αρκούδες (και για πολλά άλλα ερωτήματα) είναι ένα ξερό: "Πειράματα της Dharma", αυτό προσωπικά το θεωρώ ελλιπή απάντηση.
Μερικά που κατάφερα να θυμηθώ:

1) Γιατί τις πρώτες μέρες που έπεσε το αεροπλάνο της Oceanic, απ'το τμήμα της ουράς απήγαγαν κάποιους που ήταν σε λίστα (και παιδιά νομίζω)! Η λίστα με τα 4 ονόματα των πρωταγωνιστών που έδωσε ο Μπεν στο Μάικλ, έχει νόημα όπως φάνηκε στη συνέχεια. Οι υπόλοιποι πόσο σημαντικοί είναι για το στόρυ, αφού δεν τους έχουμε ξαναδεί?

2) Πότε θα εξηγηθεί η ιστορία της Λίμπυ με το ψυχιατρείο?

3) Γιατί ο Χιούγκο βλέπει νεκρούς (Τσάρλς, Άννα-Λουσία) έξω απ'το νησί? Η απάντηση "είναι τρελός", δεν καλύπτει τις σωστές οδηγίες που του δίνουν οι νεκροί...

4) Ποια η ιστορία του Καρλ, και γιατί οι hostiles του έκαναν "πλύση εγκεφάλου" μετά την προδοσία του?

5) Πόσο σημαντικός θεωρούνταν ο Γουόλτ και γιατί είναι ο μόνος άνθρωπος που έφυγε απ'το νησί και κανένας δεν ξανα-ασχολήθηκε μαζί του?

6) Πώς η Πέννυ ήξερε για το νησί και το Ντέσμοντ και είχε βάλει ανθρώπους στο βόρειο πόλο, και τί ακριβώς σήμα τους έβαζε να ψάξουν?

7) Τί είδους έρευνες έκανε η Ρουσσώ και οι συνεργάτες της? Έγινε flashback αλλά δε μας έδειξαν τίποτα. Και επίσης η Ρουσσώ δεν θυμήθηκε τον Τζιν που τον είχε ξαναδεί πριν 30 χρόνια...

Σίγουρα ξεχνάω πολλά ακόμα...Συμπληρώστε αν θέλετε κι άλλα ή δώστε την άποψη σας για κάποιες πιθανές απαντήσεις.

sheik
14 Απριλίου 2009, 23:31
1) Το θεμα με τις λιστες εχει να κανει με τον Τζεικομπ.Λιγη υπομονη και ισως μαθουμε και φετος...

2)Ελα ντε....

3)βλεπε 2, αν και πιστευω πως εχει να κανει με το οτι το νησι εχει επιρροη και στον εξω κοσμο.

4)Δεν μας νοιαζει η ιστορια του Καρλ βασικα, ποτε δεν ηταν κατι ενδιαφερον, ουτε μας το περασαν για τετοιο.Το μονο που αξιζε ηταν η πλυση εγκεφαλου για την οποια πηραμε απαντηση απο τον Μπεν.Τον μπαγλαρωσε και του εκανε οτι του εκανε ωστε να αφησει την Αλεξ ησυχη, φοβουμενος μηπως παρασυρομενοι απο το παθος και το νεαρο της ηλικιας, μεινει εγγυος η Αλεξ... :D

5)Ελα ντε...ηταν special παντως.

6)Φροντισε και εμαθε.Εδω ο πατερας της ηταν στο νησι παλαιοτερα, το ψαχνει τοσα χρονια, δε μπορει κατι πηρε το αυτι της.

7)Απλα ξερουμε οτι ηταν ενα research team. Λιγη σημασια παιζει πιστευω το τι εψαχναν.
Η Ρουσσω δεν τον θυμαται γιατι τον ειδε για πολυ λιγες ωρες.Επισης ολοι οι κινεζοι μοιαζουν.Και τελος μετα απο 16 χρονια ζωντας μονη, ψαχνοντας την κορη της, ακουγοντας ψιθυρους κλπ, δεν ηταν και στα καλα της. Αλλωστε απο την 1η της εμφανιση φανηκε πως ηταν "φευγατη"...

kolpelie
15 Απριλίου 2009, 12:18
7) Τί είδους έρευνες έκανε η Ρουσσώ και οι συνεργάτες της? Έγινε flashback αλλά δε μας έδειξαν τίποτα. Και επίσης η Ρουσσώ δεν θυμήθηκε τον Τζιν που τον είχε ξαναδεί πριν 30 χρόνια...

Εδώ δεν θυμήθηκε τον Ben όταν τον έπιασε στην παγίδα της ότι ήταν αυτός που της είχε πάρει το παιδί!!! Υποτίθεται ότι 15 χρόνια μόνη να ακούει ψιθύρους είχε λαλήσει... It makes sense!
Όσο για τις άλλες απορίες πιστεύω ότι θα απαντηθούν όλες αργά ή γρήγορα! Τώρα αν θα μας ικανοποιήσουν οι απαντήσεις θα εξαρτηθεί πιστεύω απο τα προσωπικά κριτήρια του καθενός και τι προσδοκίες έχει ο ίδιος δημιουργήσει!!!

ne3go
15 Απριλίου 2009, 16:23
1) Το θεμα με τις λιστες εχει να κανει με τον Τζεικομπ.Λιγη υπομονη και ισως μαθουμε και φετος...

Θα εξηγήσουν γιατί από τις 2 λίστες (από ουρά και κύριο μέρος της 815) εμείς παρακολουθούμε μόνο τη ζωή των ατόμων της μιας?

Το μονο που αξιζε ηταν η πλυση εγκεφαλου για την οποια πηραμε απαντηση απο τον Μπεν.Τον μπαγλαρωσε και του εκανε οτι του εκανε ωστε να αφησει την Αλεξ ησυχη, φοβουμενος μηπως παρασυρομενοι απο το παθος και το νεαρο της ηλικιας, μεινει εγγυος η Αλεξ... :D

Αυτή η "πλύση εγκεφάλου" και όλα τα πειράματα της Ντάρμα θα αναλυθούν σε βάθος? Τί ακριβώς έκαναν? Έχουμε μείνει λίγο μετεώροι...
Και τα πειράματα της Ντάρμα, πιάνουν τομείς που από μόνοι τους καλύπτουν ένα σήριαλ ο καθένας, γι'αυτό έχω την αίσθηση ότι δε θα εξηγήσουν πολλά και είναι κρίμα...

@kolpelie : Προφανώς με την τρελάρα της Ρουσσώ, δε δημιουργούνται πολλές απαιτήσεις, απλά πέρισυ στο επεισόδιο που πέθανε, πολλοί (και γω μαζί) πίστευαν ότι ήταν ένα πρόσωπο-κλειδί στην ιστορία, και σε κάποιο flashback θα εξηγούνταν πολλά. Διαεψευστήκαμε...

Στις απορίες να προσθέσω ότι μένει να εξηγηθεί, γιατί στα flashback των πρωταγωνιστών έχουμε δει μια παράξενη διασύνδεση των (άγνωστων μεταξύ τους) ηρώων...Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το νησί ή μια παράξενη ιδιότητα που συνδέει τους ήρωες, πάντως αρκετοί απ'αυτούς έχουν πεθάνει και δεν ξέρω κατά πόσο θα επανέλθουν οι σεναριογράφοι σ'αυτό.

MiriMiri
15 Απριλίου 2009, 23:54
1) Γιατί τις πρώτες μέρες που έπεσε το αεροπλάνο της Oceanic, απ'το τμήμα της ουράς απήγαγαν κάποιους που ήταν σε λίστα (και παιδιά νομίζω)! Η λίστα με τα 4 ονόματα των πρωταγωνιστών που έδωσε ο Μπεν στο Μάικλ, έχει νόημα όπως φάνηκε στη συνέχεια. Οι υπόλοιποι πόσο σημαντικοί είναι για το στόρυ, αφού δεν τους έχουμε ξαναδεί?

2) Πότε θα εξηγηθεί η ιστορία της Λίμπυ με το ψυχιατρείο?

3) Γιατί ο Χιούγκο βλέπει νεκρούς (Τσάρλς, Άννα-Λουσία) έξω απ'το νησί? Η απάντηση "είναι τρελός", δεν καλύπτει τις σωστές οδηγίες που του δίνουν οι νεκροί...

4) Ποια η ιστορία του Καρλ, και γιατί οι hostiles του έκαναν "πλύση εγκεφάλου" μετά την προδοσία του?

5) Πόσο σημαντικός θεωρούνταν ο Γουόλτ και γιατί είναι ο μόνος άνθρωπος που έφυγε απ'το νησί και κανένας δεν ξανα-ασχολήθηκε μαζί του?

6) Πώς η Πέννυ ήξερε για το νησί και το Ντέσμοντ και είχε βάλει ανθρώπους στο βόρειο πόλο, και τί ακριβώς σήμα τους έβαζε να ψάξουν?

Σίγουρα ξεχνάω πολλά ακόμα...Συμπληρώστε αν θέλετε κι άλλα ή δώστε την άποψη σας για κάποιες πιθανές απαντήσεις.

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω ή εάν θα προσθέσω κι άλλα ερωτήματα....αλλά στο δικό μου το μυαλό (όσο μου έχει απομείνει με το Lost!!! :P ) κάπως έτσι τα σκέφτομαι!!!Λοιπόοοον....
1. Το βασικότερο στοιχείο για τη λίστα είναι το ότι τα 3 άτομα που συμπεριλαμβάνονταν (Jack, Sawyer, Kate) βρίσκονται αυτήν τη στιγμή στο νησί, στο παρελθόν ως ενεργά μέλη της πρωτοβουλίας Dharma....Το σίγουρο είναι ότι αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.....και το πραγματικό ερώτημα για μένα είναι το εξής....η λίστα φτιάχτηκε από τον Ben ή έχει να κάνει με το time travel των συγκεκριμένων ανθρώπων;Φτιάχτηκε όντως στο 2004 που έπεσε το αεροπλάνο ή το 1977...;!:???:
2. Δεν ξέρω εάν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό το να εξηγηθεί η ιστορία της Libby...ίσως να μην είχε και ιδιαίτερη σημασία, μπορεί να κάνω και λάθος....!Ίσως ήταν μια από τις ιστορίες που μας δείχνουν ότι με κάποιον τρόπο όλοι οι χαρακτήρες συνδέονται μεταξύ τους και έχει παίξει ο ένας ρόλο στην εξέλιξη της ζωής του άλλου χωρίς καν να το γνωρίζουν!
3. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Hurley όχι μόνο βλέπει νεκρούς που, όπως είπες, του δίνουν σωστές οδηγίες....αλλά και ότι ο ίδιος ο Locke τον χρειάστηκε σε μια ύστατη προσπάθεια για να βρεί την καλύβα του Jacob....Αυτό σημαίνει πολλά για τον Hurley και ελπίζω να πάρουμε κάποια απάντηση!!
4. Νομίζω ότι η πλύση εγκεφάλου του Karl έχει μια απλή, πολύ απλή εξήγηση!! Το είχε πει και ο Ben....από τη στιγμή που ήξερε ότι είναι με την κόρη του φοβόταν συνεχώς μήπως την αφήσει έγκυο και έχει την ίδια τύχη με τις υπόλοιπες έγκυες του νησιού!! Απλά....υπερπροστατευτικός πατέρας!!:P
5. Η πιο ύποπτη για μένα μέχρι τώρα σκηνή στο Lost....όπου ο Locke απλά (απλά;!) αγνοεί τον Walt, αποφασίζει ενώ έχει κάνει τόοοσο δρόμο να μην του πει τίποτα και να σηκωθεί να φύγει!!Τον Walt που είδε σαν όραμα μπροστά του όταν ο Ben τον πυροβόλησε και ήταν στο λάκο με τα πτώματα των Dharm-ιτών!! Ο Walt είναι σίγουρα ξεχωριστός, το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ ο Locke αποφάσισε να τον αφήσει απ' έξω;!!
6. Από τη στιγμή που μάθαμε ότι ο Widmore διώχθηκε από το νησί εξαιτίας της διπλής του ζωής, καταλαβαίνεις ότι τα ταξίδια του από και προς το νησί ήταν σίγουρα συχνά....η μόνη πιθανή και ίσως λογική εξήγηση είναι ότι η Penny βρήκε αυτά τα στοιχεία μέσω του πατέρα της, χωρίς φυσικά να το γνωρίζει ο ίδιος....ίσως με τη βοήθεια της μητέρας της (που ούτε έχουμε δει ούτε ξέρουμε εάν ζει ή έχει πεθάνει....και πώς!! :grin: )
7. Βγάλε άκρη με μια γυναίκα που ναυαγεί σε ένα νησί, χάνει τον άντρα της από ένα "τέρας", γεννάει μόνη κι έρημη, της παίρνουν το μωρό που είναι μόλις 1 εβδομάδας και επί 16 χρόνια αναζητά το παιδί και τον άνθρωπο που της το πήρε, τρέχοντας κάθε φορά που ακούει παράξενους ψιθύρους μέσα στο δάσος!! Sorry, αλλά όχι μόνο τον Jin....εγώ ούτε το όνομά μου δεν θα θυμόμουνα!! :P

sheik
16 Απριλίου 2009, 00:17
Στις απορίες να προσθέσω ότι μένει να εξηγηθεί, γιατί στα flashback των πρωταγωνιστών έχουμε δει μια παράξενη διασύνδεση των (άγνωστων μεταξύ τους) ηρώων...Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το νησί ή μια παράξενη ιδιότητα που συνδέει τους ήρωες, πάντως αρκετοί απ'αυτούς έχουν πεθάνει και δεν ξέρω κατά πόσο θα επανέλθουν οι σεναριογράφοι σ'αυτό.

Ειναι τα παιχνιδια της μοιρας και δε χρειαζεται καμια εξηγηση αυτο.Ολα ηταν μερος μιας αλληλουχιας γεγονοτων,που τους οδηγησαν στη πτωση στο νησι μεσω της ιδιας πτησης.
Εμενα μου εχει τυχει ΠΟΛΛΕΣ φορες να μεινω μ@...ας λογω τρελων και υπερβολικω συμπτωσεων με ατομα που ξερω,που γνωριζω πρωτη φορα και τελικα εχουμε κοινο γνωστο και φιλο απο την αλλη ακρη της χωρας ξερω γω.Δεν αναζητω καμια εξηγηση γι'αυτο....
It's just life, τοσο απλα..

koukvagg
16 Απριλίου 2009, 11:14
Η MiriMiri μου εδωσε τροφη για σκεψη, (ευχαριστω πολυ γι' αυτο αγαπητη μεταφραστρια), συνεχιζω τη θεωρια μου, απο το Νο 1 της απαντησης της.

Απορουμε και ξαναρωταμε ο ενας τον αλλον, γιατι η Sun, o Ben, ο Locke και ο Λυπιδης εμειναν στο 2007, μετα τη λαμψη... Μηπως, ρωταμε "αναποδα"; Μηπως, επρεπε να μας προξενησει το ενδιαφερον, γιατι οι Jack, Hurley, Kate και Sayid πηγαν στο 1977, αντι να μεινουν με τους υπολοιπους της πτησης;

Γνωριζουμε, φυσικα, οτι αυτοι που "μεταφερθηκαν" στο παρελθον, επαιξαν ρολο στην εξελιξη του νησιου εκεινα τα χρονια, στο Dharmaville. Αλλα, μηπως λεω μηπως, αυτος ηταν ο αρχικος σκοπος της επιστροφης τους; Μηπως, αυτο εννοουσε η Eloise Hawking, oταν ηθελε να επιστρεψουν οσο το δυνατον περισσοτεροι; Αλλα, μολις βλεπει ποιοι μπαινουν στην εκκλησια της, (και φυσικα γνωριζοντας το παρελθον του νησιου), ειπε οτι και αυτοι μου κανουν για τωρα;

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, δεν λεω κατι καινουργιο βεβαια. Αλλα το θετω σε αλλη βαση. Λεω απλα, οτι γυρνωντας στο νησι οι ηρωες μας, επεστρεψαν στη χρονικη στιγμη 2007. Και αυτοι που επρεπε να διαμορφωσουν την ιστορια του νησιου στο παρελθον, επεστρεψαν στη χρονικη στιγμη 1977. Και οι Saywer, Juliet, Jin και Miles, εμειναν επισης στο 1974, εζησαν μεχρι το 1977 στο Dharmaville, για να επιτελεσουν κι αυτοι το δικο τους ρολο στα πραγματα.

Αυτα.

ne3go
16 Απριλίου 2009, 14:48
1. Το βασικότερο στοιχείο για τη λίστα είναι το ότι τα 3 άτομα που συμπεριλαμβάνονταν (Jack, Sawyer, Kate) βρίσκονται αυτήν τη στιγμή στο νησί, στο παρελθόν ως ενεργά μέλη της πρωτοβουλίας Dharma....Το σίγουρο είναι ότι αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.....και το πραγματικό ερώτημα για μένα είναι το εξής....η λίστα φτιάχτηκε από τον Ben ή έχει να κάνει με το time travel των συγκεκριμένων ανθρώπων;Φτιάχτηκε όντως στο 2004 που έπεσε το αεροπλάνο ή το 1977...;!:???:

Στο τμήμα της ουράς του αεροπλάνου, γίνονταν το βράδυ επιθέσεις απ'τους hostiles και έπαιρναν κάποια άτομα που ήταν γραμμένα σε λίστα. Όποια χρονική στιγμή κι αν έχει γραφτεί η λίστα, τα άτομα αυτά είχαν κάτι το ιδιαίτερο για να ενδιαφέρονται γι'αυτα οι hostiles, o Tζέικομπ, ο Μπεν ή όποιος την έγραψε. Θα μας εξηγήσουν τί συνέβει μ'αυτούς? Ή με τα πιτσιρίκια που τα έκαναν βόλτες στα κλουβιά των αρκούδων όταν ήταν κλεισμένοι μέσα ο Σώγερ και η Κέητ? Μόνο η άλλη λίστα των πρωταγωνιστών έχει ενδιαφέρον?

Γενικά, όταν συνέβαιναν όλα αυτά που αναρωτιέμαι, οι αντιδράσεις απ'τους θεατές ήταν WOW! Τώρα είναι απλώς ασήμαντα, οπότε δεν περιμένουμε εξήγηση? Με ποια λογική μπήκαν στη σειρά τα ερωτήματα αυτά? Με σκοπό να ξεχαστούν και να μην απαντηθούν ποτέ?....

MiriMiri
16 Απριλίου 2009, 15:01
Στο τμήμα της ουράς του αεροπλάνου, γίνονταν το βράδυ επιθέσεις απ'τους hostiles και έπαιρναν κάποια άτομα που ήταν γραμμένα σε λίστα. Όποια χρονική στιγμή κι αν έχει γραφτεί η λίστα, τα άτομα αυτά είχαν κάτι το ιδιαίτερο για να ενδιαφέρονται γι'αυτα οι hostiles, o Tζέικομπ, ο Μπεν ή όποιος την έγραψε. Θα μας εξηγήσουν τί συνέβει μ'αυτούς? Ή με τα πιτσιρίκια που τα έκαναν βόλτες στα κλουβιά των αρκούδων όταν ήταν κλεισμένοι μέσα ο Σώγερ και η Κέητ? Μόνο η άλλη λίστα των πρωταγωνιστών έχει ενδιαφέρον?

Γενικά, όταν συνέβαιναν όλα αυτά που αναρωτιέμαι, οι αντιδράσεις απ'τους θεατές ήταν WOW! Τώρα είναι απλώς ασήμαντα, οπότε δεν περιμένουμε εξήγηση? Με ποια λογική μπήκαν στη σειρά τα ερωτήματα αυτά? Με σκοπό να ξεχαστούν και να μην απαντηθούν ποτέ?....

Όσον αφορά στα πιτσιρίκια που λες....η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω εγώ είναι απόρροια της κατάστασης που επικρατεί στο νησί. Δηλαδή το γεγονός ότι οι έγκυες πέθαιναν μετά το πρώτο τρίμηνο και επομένως δεν υπήρχε κανένας τρόπος "διαιώνησης" των Άλλων...Είναι λογικό επόμενο να ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους, όπως το να απαγάγουν αυτά τα παιδάκια...!!
Τώρα, για τους Tailes, τους επιβάτες της ουράς....εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι εάν έχουν αναφερθεί τα ονόματα αυτών που ήταν στη λίστα. Αν έχεις την καλωσύνη να μου θυμήσεις μήπως και το σκεφτώ κάπως πιο αναλυτικά γιατί η εξήγηση που θα σου δώσω και για αυτήν τη λίστα είναι ίδια με εκείνη που έγραψα για τη λίστα των Losties, κατά κάποιο τρόπο!! Όπως έγραψε και ο αγαπητός koukvagg αναλύοντας και το δικό μου σκεπτικό, ίσως η απάντηση στο γιατί δωθεί τώρα στο 1977.
Αλλά δεν θα συμφωνήσω στο "όποια χρονική στιγμή" που λες....παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το εάν αυτή η λίστα έχει γραφτεί το 2004 ή το 1977...και εξηγεί αρκετά για τα κίνητρα που κρύβονται πίσω από αυτή.

Το αν θα απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα ή όχι, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω! Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον το θέμα της λίστας των Losties θα εξηγηθεί κάποια στιγμή...

JamesFord
16 Απριλίου 2009, 15:14
Στο τμήμα της ουράς του αεροπλάνου, γίνονταν το βράδυ επιθέσεις απ'τους hostiles και έπαιρναν κάποια άτομα που ήταν γραμμένα σε λίστα. Όποια χρονική στιγμή κι αν έχει γραφτεί η λίστα, τα άτομα αυτά είχαν κάτι το ιδιαίτερο για να ενδιαφέρονται γι'αυτα οι hostiles, o Tζέικομπ, ο Μπεν ή όποιος την έγραψε.

Goodwin...

takisant
22 Απριλίου 2009, 12:57
Εδώ δεν θυμήθηκε τον Ben όταν τον έπιασε στην παγίδα της ότι ήταν αυτός που της είχε πάρει το παιδί!!! Υποτίθεται ότι 15 χρόνια μόνη να ακούει ψιθύρους είχε λαλήσει... It makes sense!
Όσο για τις άλλες απορίες πιστεύω ότι θα απαντηθούν όλες αργά ή γρήγορα! Τώρα αν θα μας ικανοποιήσουν οι απαντήσεις θα εξαρτηθεί πιστεύω απο τα προσωπικά κριτήρια του καθενός και τι προσδοκίες έχει ο ίδιος δημιουργήσει!!!

Δεν είμαι σίγουρος πως δεν τον θυμήθηκε τον Ben αν θυμάσε η Ρουσσώ γυρνάει και κάνει του Sayid με μία βεβαιότητα πως αυτός που έπιασε είναι με τους άλλους και να μην πιστέψει τίποτα απ΄όσα τους πει.

kolpelie
22 Απριλίου 2009, 13:06
Ναι, πράγματι, του είπε ότι θα λέει ψέματα για μεγάλο χρονικό διάστημα και να μην τον πιστέψει!!!
Από την άλλη βέβαια είπε και ότι τα 16 χρόνια που ήταν στο νησί δεν είχε δει κανένα!!! Είχε μόνο ακούσει whispers... Go figure, δηλαδή και σίγουρα αναξιόπιστη ως μάρτυς!!!

Neroun14
5 Μαΐου 2009, 16:34
Εγώ ποιο πολύ θέλω να απαντιθεί το ερώτημα με τιν λίμπι γιατί το έχουν ξεχάσει και οι ίδιοι οι σεναριογράφοι μου φαίνεται!!!

slt_fotis
5 Μαΐου 2009, 21:38
Εγώ ποιο πολύ θέλω να απαντιθεί το ερώτημα με τιν λίμπι γιατί το έχουν ξεχάσει και οι ίδιοι οι σεναριογράφοι μου φαίνεται!!!

Συμφωνω! Οσο για για τα παιδια που απηγαγαν πιστευω πως τα απηγαγαν για τον ιδιο λογο που πηραν κ τον Walt κ ηθελαν κ το μωρο της Claire,επειδη περιμεναν τον νεο τους αρχηγο που οπωσδηποτε επιλεγεται σε μικρη ηλικια κ αφου δν ειχαν νεαροερα ατομα μαζι τους πηραν ολα τα παιδια.Επειδη ομως αυτος πρεπει να ειναι κ special,φαινεται απο τα τεστ που αναγκαζαν να κανει ο Walt κ που πιστευω το ιδιο θα εκαναν κ στα αλλα παιδια,αφησαν τον Walt να φυγει θεωρωντας πως δν ειναι αυτος που ψαχνουν κ οτι δν ειναι special.Εκαναν ομως λαθος..
Γενικα πιστευω πως τα υπολοιπα παιδια ειναι ασφαλη σε καποιο μερος που δν θα διατρεχουν κινδυνο και δν θα ασχοληθει η σειρα με αυτο το θεμα ενω για τον Walt σιγουρα θα εχουμε νεοτερα την 6η season!

MiriMiri
6 Μαΐου 2009, 11:32

Μην περιμένετε να απαντηθούν ή να δωθούν εξηγήσεις για τις ζωές όλων όσοι πέρασαν από τη σειρά!! Σε αυτό το thread, ακριβώς στην προηγούμενη σελίδα λέω ότι κατά την προσωπική μου γνώμη ορισμένοι χαρακτήρες δεν έπαιζαν τόσο σημαντικό ρόλο ώστε να χρειαστεί να μας εξηγήσουν το πώς και το γιατί έφτασαν στο νησί ή να μας αναλύσουν τη ζωή τους και την πορεία τους...Εξυπηρέτησαν ορισμένες καταστάσεις και μέχρι εκεί ήταν....
Μέσα από τις σκηνές από τη ζωή τέτοιων χαρακτήρων (όπως είναι και η Libby χαρακτηριστικά) ήθελαν να μας δείξουν τον τρόπο με τον οποίο συνδέονται όλοι μεταξύ τους....το ρόλο που έχουν παίξει ο ένας στη ζωή του άλλου χωρίς να το γνωρίζουν καν και το γεγονός ότι μια απόφαση του ενός επηρέαζε ερήμην του τη ζωή ενός άλλου ανθρώπου....
Πάντως πέρα από αυτό....νομίζω ότι είναι άδικο να λέμε ότι οι σεναριογράφοι έχουν ξεχάσει πρόσωπα και καταστάσεις και δεν μας έχουν δώσει απαντήσεις (και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα...το έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα αρκετές φορές!!:)) Το Lost έχει δαιδαλώδη πλοκή (πςςς....τι λες τώρα!!!:grin:), άπειρα flashback και flashforward και 5 χρόνια τώρα υπάρχει συνέπεια, συνάφεια και ομαλή ροή...δεν ξεχνιέται τίποτα στο Lost, απλά μας σιγοψήνουν όπως κάνουν πάντα!!! :grin:
Αυτά και κλείνω και το :offtopic:!!!

mpoumpounas
6 Μαΐου 2009, 14:52
Δυστυχως για τη Libby οι σεναριογραφοι εχουν πει σε προσφατη συνεντευξη τους(την εχει το Dark Ufo) οτι θεωρουν πως η ιστορια εχει ολοκληρωθει και δεν θα ξαναασχοληθουν με αυτο το θεμα.Μεγαλο φαουλ κατα τη γνωμη μου αφου ενα απο τα πιο wtf τελειωματα επεισοδιου της δευτερης σαιζον απο αποδεικνυεται "κουφιο"

Θα μπορουσαν να το τελειωσουν ακομα και με τον πιο ευκολο και βολικο τροπο δειχνωντας οτι απλως ειχε μπει στο ψυχιατριο λοχω του θανατου του αντρα της και end of story και οι περισσοτεροι θα ειμασταν ικανοποιημενοι(εγω τουλαχιστον), αν και υπαρχουν ενδειξεις οτι στην αρχη οι σεναριογραφοι ειχαν στο μυαλο τους μια πολυ πιο σχετικη με την κυρια ιστορια εξηγηση(πρακτορας του Γουιντμορ ισως?).Αυτο που κανουν τωρα ομως το βρισκω τραγικο

Να αναφερω τωρα και γω μερικα αναπαντητα ερωτημτα που εχω και που εχω αρχισει να πιστευω οτι δε θα απαντηθοθν ποτε:

1)Ο Ethan στα επεισοδια του πρωτου κυκλου φανηκε να εχει υπερανθρωπη δυναμη.Εσυρε την Κλαιρ και τον Τσαρλυ στο δασος στο 11, ενω και σε επομενο επεισοδιο τον δειχνει να πιανει τον Τσαρλυ και να τον σηκωνει με το ενα χερι εντελως αφυσικα.Πως την εχει αυτη τη δυναμη?

2)Η μανα του Ντανιελ στο Flashes before your eyes στο σκηνικο με τον Ντεσμοντ στο παγκακι πως ηξερε οτι ο ανθρωπος με τα κοκκινα παπουτσια θα πεθανει και οτι τα παπουτσια του θα φαινονται οταν τον πλακωσουν τα μπαζα?

3)Στον πρωτο κυκλο οταν οι δικοι μας αρνουνται να δωσουν την Κλαιρ που ειχε δραπετευσει πισω τους λενε οι αλλοι οτι καθε μερα θα σκοτωνουν κι εναν μεχρι να την δωσουν.Βρισκουν λοιπον την αλλη μερα στην παραλια εναν νεκρο ο οποιος ειχε σπασμενα ολα τα κοκκαλα στο κορμι του.Πως εγινε αυτο?

ne3go
9 Μαΐου 2009, 21:00
Δυστυχως για τη Libby οι σεναριογραφοι εχουν πει σε προσφατη συνεντευξη τους(την εχει το Dark Ufo) οτι θεωρουν πως η ιστορια εχει ολοκληρωθει και δεν θα ξαναασχοληθουν με αυτο το θεμα.Μεγαλο φαουλ κατα τη γνωμη μου αφου ενα απο τα πιο wtf τελειωματα επεισοδιου της δευτερης σαιζον απο αποδεικνυεται "κουφιο"

Συμφωνώ απόλυτα! Τα 2 πρώτα ερωτήματα τα έχω και γω, για το 3ο υποθέτω μάλλον υπεύθυνος είναι ο καπνός, με τον ίδιο τρόπο που σκότωσε τον Mr Eco.

Κάποια ακόμη ερωτήματα:
1)Πώς οι hostiles μπορούν και μετακινούνται μέσα κι έξω απ'το (αόρατο) νησί, πολύ πριν έρθει η Dharma με το υποβρύχιο? ( όπως π.χ. ο Ρίτσαρντ όταν συναντά τον Λοκ σε παιδική ηλικία?) Και πώς δεν ήξερε τον ίδιο τρόπο να τον εκμεταλλευτεί και ο Γουίντμορ τόσα χρόνια που έψαχνε το νησί?

2)Πώς έγινε ξαφνικά ζάμπλουτος επιχειρηματίας ο Γουίντμορ φεύγοντας απ'το νησί? (αναρωτιόταν κάποιος σε ξένο φόρουμ)

3)Τί ήταν εκείνα τα φάρμακα που βάραγε με ενέσεις ο Ντέσμοντ?

4) Η ελοίζ ξέρει με ποιό τρόπο θα επιστρέψουν στο νησί οι 6 που έφυγαν, αλλά παρόλα αυτά δεν τον λέει τόσο καιρό στον Γουίντμορ, τον οποίο στηρίζει (αφού λέει στον γιό της να τον ακολουθήσει!)

Mamouhalitsa
10 Μαΐου 2009, 19:55
3)Τί ήταν εκείνα τα φάρμακα που βάραγε με ενέσεις ο Ντέσμοντ?

Πιστεύω πως ήταν placebos (εικονικά φάρμακα) και ο μοναδικός ρόλος που εξυπηρετούσαν ήταν να πείσουν αυτούς που διέμεναν στον Swan ότι όντως ήταν σε καραντινά και πως κυκλοφορούσε μία μολυσματική ασθένεια έξω από το hatch.

Έχω και εγώ δύο απορίες:

1)Γιατί έβλεπε αυτά τα περίεργα θρησκευτικά όνειρα ο Charlie στο ep."Fire & Water" και γιατί είχε τόσο μεγάλη σημασία να βαφτιστεί ο Αaron;

2)Από το 1992 - που συνέβη το Purge - και μετά η Dharma απλά σταμάτησε να υφίσταται; Το θεωρώ απίθανο καθώς υπήρχαν αρκετά κομμάτια της εκτός νησιού. Το θέμα είναι σε τι μορφή υπάρχει τώρα και μην ξεχνάμε ότι ακόμα ρίχνει προμήθειες στο νησί.

GRETEL_LOST
10 Μαΐου 2009, 20:23
Εμένα ένα ερώτημα που θέλω οποσδήποτε να απαντηθεί και θα είναι πιστεύω μεγάλο κενό αν δεν γίνει αυτό είναι ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΛΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΥΤΙ?

Για τα πάντα μπορεί κάπου να πάει το μυαλό μου γι'αυτό δεν μούρχεται απολύτως τίποτε

sarasker
10 Μαΐου 2009, 22:02
Εμένα ένα ερώτημα που θέλω οποσδήποτε να απαντηθεί και θα είναι πιστεύω μεγάλο κενό αν δεν γίνει αυτό είναι ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΛΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΥΤΙ?

Για τα πάντα μπορεί κάπου να πάει το μυαλό μου γι'αυτό δεν μούρχεται απολύτως τίποτε

Απαγωγή από άντρες του Μπεν και ταξιδάκι με το υποβρύχιο? Είχαμε δει ότι οι Others ενεργούσαν και εκτός νησιού όποτε όλα είναι πιθανά. Επίσης ο Μπεν δεν ειχε ποτέ πρόβλημα να βρίσκει όποιον θέλει (βλέπε Σαγίντ).

Όσο για το "μαγικό κουτί" είναι κάτα 99% πεπεισμένος ότι πρόκειται για πρόλογο του Μπεν για τον εντυπωσιασμό του ευκολόπιστου (τότε) Λοκ.

GRETEL_LOST
10 Μαΐου 2009, 22:20
O πατέρας του όμως είπε ότι τη μια στιγμή οδηγούσε στην λεωφόρο και την επόμενη βρέθηκε εκεί βέβαια θα μου πεις μπορεί να είχε ανοιχτό το παράθυρο και να του ρίξανε κανένα υπνοτικό με φυσοκάλαμο.!!!!

slt_fotis
10 Μαΐου 2009, 22:38
Κάποια ακόμη ερωτήματα:

4) Η ελοίζ ξέρει με ποιό τρόπο θα επιστρέψουν στο νησί οι 6 που έφυγαν, αλλά παρόλα αυτά δεν τον λέει τόσο καιρό στον Γουίντμορ, τον οποίο στηρίζει (αφού λέει στον γιό της να τον ακολουθήσει!)

δν τον λεει γιατι δν στηριζει τον Γουιντμορ!οι δυο τους εχουν πολυ κακες σχεσεις το βλεπουμε αυτο σε καθε γκριματσα που κανει η Ελοιζ οταν ακουει το ονομα του,στο χαστουκι που του εριξε,στο οτι εχει μαζι στην ''ομαδα'' της τον Ben(εχθρο του Γουιντμορ).Δν ξερουμε το λογο αφου ηταν καποτε ζευγαρι κ εκαναν κ παιδι(Daniel),ισως επειδη εκανε παιδι(Penny;) με καποια αλλη κ μαλιστα εκτος νησιου.ο λογος που λεει στον γιο της να ακολουθησει τον Γουιντμορ ειναι για να συμβουν τα γεγονοτα που εγιναν οταν ο Daniel πηγε τελικα στο νησι με αποκορυφωμα τον θανατο του που προκαλεσε μια σειρα απο γεγονοτα τα οποια κ θα τα δουμε στη συνεχεια.γιατι αν δν τον επειθε να παει στο νησι αυτα τα πραγματα δν θα γινονταν ποτε κ οπως ειχε πει κ η ιδια ''το αποτελεσμα θα ηταν απροβλεπτο'' κ αρα εκτος ελεγχου κ ισως καταστροφικο..

ne3go
10 Μαΐου 2009, 23:12
Πιστεύω πως ήταν placebos (εικονικά φάρμακα) και ο μοναδικός ρόλος που εξυπηρετούσαν ήταν να πείσουν αυτούς που διέμεναν στον Swan ότι όντως ήταν σε καραντινά και πως κυκλοφορούσε μία μολυσματική ασθένεια έξω από το hatch.

Αυτό πιστεύω και γώ, το θέμα είναι ότι ποτέ δε μας το εξήγησαν...Ούτε εξήγησαν γιατί δεν έβαζαν στην καταπακτή (που ήταν σημαντικότατη μιας και αποσυμπίεζε στην πραγματικότητα κάποιου είδους ενέργεια) έναν έμπιστο άτομο τους, απλά όποιον τύχαινε να πέσει στο νησί αφού πρώτα τον παραμύθιαζαν...
Πολύ σωστές και οι 2 απορίες σου, κυρίως το αεροπλάνο που συνεχίζει να ρίχνει εφόδια...

δν τον λεει γιατι δν στηριζει τον Γουιντμορ!οι δυο τους εχουν πολυ κακες σχεσεις το βλεπουμε αυτο σε καθε γκριματσα που κανει η Ελοιζ οταν ακουει το ονομα του,στο χαστουκι που του εριξε,στο οτι εχει μαζι στην ''ομαδα'' της τον Ben(εχθρο του Γουιντμορ).Δν ξερουμε το λογο αφου ηταν καποτε ζευγαρι κ εκαναν κ παιδι(Daniel),ισως επειδη εκανε παιδι(Penny;) με καποια αλλη κ μαλιστα εκτος νησιου.ο λογος που λεει στον γιο της να ακολουθησει τον Γουιντμορ ειναι για να συμβουν τα γεγονοτα που εγιναν οταν ο Daniel πηγε τελικα στο νησι με αποκορυφωμα τον θανατο του που προκαλεσε μια σειρα απο γεγονοτα τα οποια κ θα τα δουμε στη συνεχεια.γιατι αν δν τον επειθε να παει στο νησι αυτα τα πραγματα δν θα γινονταν ποτε κ οπως ειχε πει κ η ιδια ''το αποτελεσμα θα ηταν απροβλεπτο'' κ αρα εκτος ελεγχου κ ισως καταστροφικο..

Με την απορία μου, εννοούσα ότι την όλη διασύνδεση μεταξύ Μπεν-Γουίντμορ-Ελοίζ δεν την έχουν εξηγήσει καθόλου...
-Πώς είναι δυνατόν ο Μπεν να μπορεί ως αρχηγός να μπαινοβγαίνει συνεχώς στο νησί (απ'ότι φάνηκε όταν εμφανίζεται ξαφνικά στην...Τυνησία), ενώ ο Γουίντμορ ως πρώην αρχηγός, ξέρει για την Τυνησία, αλλά δεν μπορεί...

-Η Ελοίζ ξέρει κάθε φορά που θα εμφανιστεί το αόρατο νησί και ο Γουίντμορ που ξέρει την έδρα της (έδωσε τη διεύθυνση στον Ντέσμοντ) δεν μπορεί να της αποσπάσει καμμία πληροφορία?

- Ο Γουίντμορ προτού πείσει τον Ντάνιελ να πάει στο νησί, του δίνει λεφτά και πληρώνει τις έρευνες του, η δε μαμά του δε φαίνεται νά'χει πρόβλημα...

-Ο Μπεν μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεί τον Γουίντμορ, αλλά όπως ξέρουν και οι 2, κανένας δεν μπορεί να σκοτώσει τον άλλο!??? ...

-Ο Μπεν συνεργάζεται (?) με την Ελοίζ, την οποία όμως μπορεί να βρεί όποτε θέλει και ο Γουίντμορ, κτλ..κτλ...
Για μένα είναι πολύ παράδοξα όλα αυτά που συνδέουν τους 3...

Lina1979
10 Μαΐου 2009, 23:48
Από το 1992 - που συνέβη το Purge - και μετά η Dharma απλά σταμάτησε να υφίσταται; Το θεωρώ απίθανο καθώς υπήρχαν αρκετά κομμάτια της εκτός νησιού. Το θέμα είναι σε τι μορφή υπάρχει τώρα και μην ξεχνάμε ότι ακόμα ρίχνει προμήθειες στο νησί.

Αυτό με έχει προβληματίσει και μένα πολύ... Να ρίχνει προμήθειες στο νησί;;;;
Για να ρίχνει ακόμα προμήθειες σημαίνει πως οι Νταρμιτες που ζουσαν εξω απο το νησι, δε γνωριζαν για το purge! Πράγμα που μπορώ να καταλάβω αφού ο Ben μπορούσε να δημιουργησει τη ψευδαισθηση οτι η ζωη κυλουσε κανονικα στο νησι για τη Dharma δεδομενου το ποσο αιφνιδιαστικη ήταν η εκκαθαριση. Με πολυ προσπαθεια βεβαια, αλλα τελικα μπορει και να ειχε καταφερει να την ξεγελασει. Βεβαια πως μπορουσε να ερθει ελικοπτερο της Dharma με προμηθειες σε ένα νησι που συνεχως κινειται ειναι πολυ παραξενο!
Απο την αλλη μερια αν η Dharma ηξερε πως οι hοstiles κατελαβαν το νησί δεν θα εστελνε προμηθειες! Και αφου οι others δεν ειχαν ελικοπτερο απο ΠΟΥ ξεφυτρωσαν οι προμηθειες;
Εκτος και αν ο Γουιντμορ που γνωριζε για την πτωση του αεροπλανου ειχε στειλει τις προμηθειες. Βεβαια και αυτος εψαχνε το νησι 20κατι χρονια και με το που το βρήκε να στειλει προμηθειες στους επιζώντες και στη συνεχεια να στειλει κομαντος για να τους σκοτωσουν ολους εκτος απο τον Ben ειναι και αυτο παραξενο!
Τελικα νομιζω με την απορια θα μεινουμε σε αυτο το θεμα!

slt_fotis
11 Μαΐου 2009, 00:16
Με την απορία μου, εννοούσα ότι την όλη διασύνδεση μεταξύ Μπεν-Γουίντμορ-Ελοίζ δεν την έχουν εξηγήσει καθόλου...
-Πώς είναι δυνατόν ο Μπεν να μπορεί ως αρχηγός να μπαινοβγαίνει συνεχώς στο νησί (απ'ότι φάνηκε όταν εμφανίζεται ξαφνικά στην...Τυνησία), ενώ ο Γουίντμορ ως πρώην αρχηγός, ξέρει για την Τυνησία, αλλά δεν μπορεί...

-Η Ελοίζ ξέρει κάθε φορά που θα εμφανιστεί το αόρατο νησί και ο Γουίντμορ που ξέρει την έδρα της (έδωσε τη διεύθυνση στον Ντέσμοντ) δεν μπορεί να της αποσπάσει καμμία πληροφορία?

- Ο Γουίντμορ προτού πείσει τον Ντάνιελ να πάει στο νησί, του δίνει λεφτά και πληρώνει τις έρευνες του, η δε μαμά του δε φαίνεται νά'χει πρόβλημα...

-Ο Μπεν μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεί τον Γουίντμορ, αλλά όπως ξέρουν και οι 2, κανένας δεν μπορεί να σκοτώσει τον άλλο!??? ...

-Ο Μπεν συνεργάζεται (?) με την Ελοίζ, την οποία όμως μπορεί να βρεί όποτε θέλει και ο Γουίντμορ, κτλ..κτλ...
Για μένα είναι πολύ παράδοξα όλα αυτά που συνδέουν τους 3...

νομιζω κανεις καλα που εστιαζεις σε αυτη την τριαδα γιατι ειναι τα μονα προσωπα(απο τους βασικους χαρακτηρες) που γνωριζουν πραγματικα σχεδον τα παντα για το τι εστι νησι κ για την ολη κατασταση αφηνοντας τους αλλους,κ εμας, με τις αποριες.νομιζω οτι οι σχεσεις αυτων των τριων στηριζονται στα διαφορετικα συμφεροντα κ στις φιλοδοξιες που εχει ο καθενας κ χρησιμοποιουν ο ενας τον αλλο για να πετυχουν το σκοπο τους.μοιαζουν με τους ''παικτες'' οπου οι Losties ειναι τα ''πιονια'' κ το νησι ειναι η ''σκακιερα'',ο Γουιντμορ εχει εξοριστει απο το νησι κ απο την ομαδα,κατι που δν εχει συμβει με τον Μπεν, επομενως ειναι δυσκολο να βρει τις συντεταγμενες του νησιου αφου ειναι ενα πολυπλοκο εγχειρημα κ χρειαζεται τη βοηθεια των πιο ικανων ανθρωπων κ φυσικα οταν το καταφερνει δν μπορει να παει ο ιδιος αφου αρχηγος ηταν ο Μπεν.κ φυσικα η Ελοιζ εχει προβλημα αφου θυσιαζει το ιδιο της το παιδι αλλα ας οψεται το γενικο καλο.τωρα για ποιο λογο δν μπορει να σκοτωσει ο ενας τον αλλο,ελα ντε!ειναι καποιος κανονας μεταξυ εκεινων που διετελεσαν αρχηγοι(?)

Crawling_Chaos
11 Μαΐου 2009, 11:29
Και εγώ αυτό αρχικά νόμιζα, ότι δλδ η - εκτός νησιού - Dharma ίσως να μην ήξερε καν ότι συνέβη το Purge. Από την άλλη μεριά όμως σίγουρα οι του νησιού Dharmίτες θα επικοινωνούσαν συνέχεια με τα "κεντρικά" στέλνοντας τα αποτελέσματα των πειραμάτων που διεξήγαγαν κλπ. Μου φαίνεται δηλαδή λίγο δύσκολο να μην πήραν χαμπάρι ότι τους μακέλεψαν.

Πέρα από αυτό, το περίεργο είναι ότι έμειναν και με σταυρωμένα τα χέρια και δεν έκαναν καμιά προσπάθεια να επαναδιεκδικήσουν τις εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό τους από τους Others. Εκτός και αν έκαναν κάποια συμφωνία μαζί τους που θα τους ωφελούσε όλους ;)

Ίσως ο Bram και η Ilana να εκπροσωπούν την Dharma, σε όποια μορφή και αν υφίσταται σήμερα.

Ελπίζω πάντως στο "The Incident" επεισόδιο να μάθουμε και πως έχασε το αριστερό του χέρι ο Dr. Chang.

slt_fotis
29 Μαΐου 2009, 10:22
αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το ερωτημα γιατι προσπαθω να το κατανοησω μερες..στο τελευταιο επεισοδιο του 4ου κυκλου κ πρωτο του 5ου ο Locke πηγαινει στον Richard κ την ομαδα του για να αναλαβει τα ηνια της αρχηγιας,αμεσως μετα ο Ben γυρνα τον τροχο γινεται μια λαμψη κ ο Locke μαζι με τους αλλους losties εξαφανιζονται κατι που δν συμβαινει με τους hostlies.γιατι; δν θα'πρεπε να μετατοπιστουν κ αυτοι στο χωρο κ το χρονο αφου βρισκονταν κ αυτοι πανω στο νησι οταν γυρισε ο τροχος;

slt_fotis
1 Ιουνίου 2009, 10:37
Heeelp me!παιδια κανεις τιποτα,κατι για το παραπανω;εχω σπασει το κεφαλι μου!

tasoskratos
1 Ιουνίου 2009, 11:00
αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το ερωτημα

Όταν ο Ρίτσαρντ βοηθά τον τραυματισμένο, από την σφαίρα του Ηθαν, Λοκ και του δίνει την πυξίδα, τότε απαντά και στο ερώτημα σου.
Δες ξανά την σκηνή και θα σου λυθεί η απορία.

slt_fotis
1 Ιουνίου 2009, 12:21
και παλι απο τον διαλογο τους δν καταλαβαινω γιατι δν μετακινουνταν οι hostlies παρα μονο οι δικοι μας:confused:

tasoskratos
2 Ιουνίου 2009, 16:27
δν καταλαβαινω γιατι δν μετακινουνταν οι hostlies παρα μονο οι δικοι μας

Με πολύ απλά λόγια και τουλάχιστον όπως εγώ το καταλαβαίνω, οι hostilies αποτελούν κομμάτι του Νησιού, ενώ οι υπόλοιποι όχι.
Ο Benjamin Linus προστάτευσε το Νησί από τους ΄΄κοινούς θνητούς΄΄ και όχι από τα ΄΄μέλη του΄΄.

Lina1979
3 Ιουνίου 2009, 01:25
στο τελευταιο επεισοδιο του 4ου κυκλου κ πρωτο του 5ου ο Locke πηγαινει στον Richard κ την ομαδα του για να αναλαβει τα ηνια της αρχηγιας,αμεσως μετα ο Ben γυρνα τον τροχο γινεται μια λαμψη κ ο Locke μαζι με τους αλλους losties εξαφανιζονται κατι που δν συμβαινει με τους hostlies.γιατι; δν θα'πρεπε να μετατοπιστουν κ αυτοι στο χωρο κ το χρονο αφου βρισκονταν κ αυτοι πανω στο νησι οταν γυρισε ο τροχος;

Ναι αυτο ειναι οντως αξιο αποριας.... Σε αυτο το ζητημα ομως εχουν δημιουργηθει και αλλα ερωτηματικα. Οπως:

1) Γιατι ο Ben μετακινησε τον τροχο αφου ηξερε πως αν το μετακινησει θα φυγει απο το νησι.... θα μπορουσε ανετα να αφησει το Λοκ να το κανει. Η κινηση του αυτη ηταν πολυ παραξενη γιατι αφενώς ο Ben εδειχνε πως το τελευταιο πραγμα που θα ηθελε να κανει ειναι να φυγει απο το νησι και αφετερου δεν το διεταξε κανενας να το κανει, το εκανε με τη θεληση του.
Εντωμεταξυ ηξερε πως και να ηθελε δεν θα μπορουσε να ξαναγυρισει πισω στο νησι αφου ο σταθμος επικοινωνιων ειχε καταστραφει απο το Λοκ.
Το μονο που μπορω να σκεφτω για να ερμηνευσω τη συμπεριφορα του αυτη ειναι πως ηθελε να εκδικηθει το Γουιντμορ για το θανατο της Αλεξ και αυτος ηταν ο μονος τροπος να φυγει απο το νησι δεδομενου οτι το υποβρυχιο ειχε καταστραφει.

2) Γιατι οι losties αρχισαν να μετακινουνται στο χρονο ενω οι hostiles οχι...... Και κυριως η Κλαιρ που στο καλο ειναι;;;;; Λογικα και αυτή θα μετακινουταν στο χρονο οπως οι υπολοιποι losties. Ομως ο Τζιν θα επρεπε να την εχει εντοπισει αφου χτενιζε ολο το νησι για 3 χρονια....

3) Γιατι μερικοι απο τους επιβατες της πτησης 316 ταξιδεψαν πισω στο χρονο και μαλιστα γιατι οχι ολοι οι losties που ηταν στην 316; Η Σαν δεν πηγε πισω στο χρονο επομενως, δεν ταξιδευουν πισω στο χρονο ολοι οι losties αλλα μερικοι απο τους losties....

Η καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι πως whatever happened, happened και πως οτι ειναι να γινει θα γινει. Και εξηγουμαι:
οι losties ηρθαν στο νησι γιατι ηταν το πεπρωμενο τους να ερθουν
το ειχε η μοιρα τους να γινουν ολα τα γεγοντα οπως εγιναν ακριβως ετσι ωστε να γυριστει ο τροχος απο το Μπεν για να αρχισουν τα timetravels για τους losties (μη ξεχνας οτι αυτα αρχισαν επειδη ο Λοκ δε γυρισε τον τροχο με τα χερακια του)

ηταν στη μοιρα τους να εγκατασταθουν στη Dharma για 3 χρονια μεχρι να ερθουν οι υπολοιποι απο το μελλον με την πτηση 316 για να προξενησουν το incident, στο οποιο αν δεν παρεμβαιναν θα προκαλουσε το θανατο ολων οσων ηταν πανω στο νησι κατα τον Φαραντεϊ.

Μη ξεχναμε πως στο πρωτο teaser http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=27783 το οποιο προβληθηκε αμεσως μετα την εκρηξη της βομβας απο τη Τζουλιετ, δειχνει το ματι του Τζακ (πιθανοτατα) και γραφει DESTINY FOUND. Επομενως το πεπρωμενο τους ηταν αυτα τα γεγονοτα......

Ελπιζω να μη κουρασα με τη πολυλογια μου :oops:

slt_fotis
3 Ιουνίου 2009, 10:34
Ναι αυτο ειναι οντως αξιο αποριας.... Σε αυτο το ζητημα ομως εχουν δημιουργηθει και αλλα ερωτηματικα. Οπως:

1) Γιατι ο Ben μετακινησε τον τροχο αφου ηξερε πως αν το μετακινησει θα φυγει απο το νησι.... θα μπορουσε ανετα να αφησει το Λοκ να το κανει. Η κινηση του αυτη ηταν πολυ παραξενη γιατι αφενώς ο Ben εδειχνε πως το τελευταιο πραγμα που θα ηθελε να κανει ειναι να φυγει απο το νησι και αφετερου δεν το διεταξε κανενας να το κανει, το εκανε με τη θεληση του.
Εντωμεταξυ ηξερε πως και να ηθελε δεν θα μπορουσε να ξαναγυρισει πισω στο νησι αφου ο σταθμος επικοινωνιων ειχε καταστραφει απο το Λοκ.
Το μονο που μπορω να σκεφτω για να ερμηνευσω τη συμπεριφορα του αυτη ειναι πως ηθελε να εκδικηθει το Γουιντμορ για το θανατο της Αλεξ και αυτος ηταν ο μονος τροπος να φυγει απο το νησι δεδομενου οτι το υποβρυχιο ειχε καταστραφει.

ισως να το εκανε για αυτο το λογο που λες αλλα μπορει να μην αφησε τον Λοκ να γυρισει τον τροχο γιατι με αυτον τροπο θα παραδεχοταν κ θα αποκαλυπτοταν απο την ομαδα του οτι δν ηταν αυτος ο πραγματικος αρχηγος κ ετσι εστειλε τον Λοκ στους hostlies να νομιζει πως ειναι ο αρχηγος ωσπου να επιστρεψει στο νησι(ο Μπεν δν θα'βρισκε τροπο να επιστρεψει;)κ να τον βγαλει απο τη μεση..

τελικα κ εγω εκει καταληγω οτι αυτη η ανωμαλια που δημιουργηθηκε με το γυρισμα του τροχου δν ειχε επηρροη σε ολους τους ανθρωπους καθολικα αλλα μονο σε εκεινους που η μοιρα τους τους ηθελε να επειτελεσουν την αποστολη τους σε καποια αλλη εποχη απο καποιους αλλους που τους ηθελε σε καποια αλλη απως αυτο που λες με τη Σαν,νομιζω σχετιζοντα αυτα τα δυο ερωτηματα

κ ενα τελευταιο ερωτημα:γιατι η Ελοιζ επετρεψε να επιστρεψει κ ο Μπεν στο νησι μαζι με τους oceanic..5; την ξεγελασε κ αυτη;γνωριζε κατι παραπανω;δν γνωριζε οτι θα μπει κ αυτος στο αεροπλανο;μου δημιουργησε αυτην την απορια απο τη πρωτη στιγμη που το'δα

tkollias
3 Ιουνίου 2009, 17:01
Το τρίγωνο Μπεν-Ελοίζ-Γουίντμορ είναι πολύ παράξενο. Δεν βγαίνει κανένα νόημα, με όσα ξέρουμε έως τώρα. Άσε που αναιρούνται όλα από επεισόδιο σε επεισόδιο.
Ο Γουίντμορ ισχυρίζεται πως ήταν αρχηγός, σε μια περίοδο που αρχηγός όμως ήταν η Ελοίζ. Όταν απομακρύνεται ο Γουίντμορ, μετά purge, ποιος είναι αρχηγός; Πού είναι η Ελοίζ τότε; Γιατί η Ελοίζ συνεργάζεται με τον Μπεν; Γιατί είναι τσακωμένη με τον Τσαρλς; Γιατί ο Τσαρλς δεν μπαίνει στο αεροπλάνο να πάει και αυτός όπως ο Μπεν; Γιατί ο Μπεν γυρίζει στο νησί αφού έχει εξοριστεί (σε αυτά υπάρχει μια μίνι απάντηση, ότι ο καπνός τον συγχωρεί ελέω Αντι-Λοκ, για να σκοτώσει τον Τζέικομπ, ενώ τον Γουίντμορ δε θα τον συγχωρούσε και αυτός λοιπόν δεν τολμάει να γυρίσει); Πώς θα πάρει πίσω το νησί ο Γουίντμορ αφού δεν μπορεί να γυρίσει εκεί; Τι σημασία έχει η, με φανφάρες, παρουσιασμένη κόντρα Μπεν-Τσαρλς, τη στιγμή που υπάρχουν 2 πολύ πιο δυνατοί παίκτες;
Το χειρότερο από όλα: Γιατί γύρισε τον τροχό ο Μπεν; Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, δεν έχει κανένα νόημα. Ας δούμε τι έγινε, βάσει των πρόσφατων αποκαλύψεων:

1. Ο Κρίστιαν -μάλλον Αντι-Λοκ- λέει του Λοκ να μετακινήσει το νησί.
2. Ο Λοκ, που δεν ξέρει πού πάνε τα 4, το λέει του Μπεν.
3. Ο Μπεν αποφασίζει να μετακινήσει το νησί, για να το κρύψει από τον Γουίντμορ. Εδώ υποθέτουμε ότι ο Μπεν ξέρει τι θα συμβεί. Όμως, οι φαντάροι είναι ήδη όλοι νεκροί, άρα ο άμεσος κίνδυνος είναι ανύπαρκτος. Το νησί, ούτως ή άλλως μετακινείται στο χώρο. Ούτως ή άλλως, η Ελοίζ το βρίσκει με το εκκρεμές της όποτε θέλει. Άρα, τι ρόλο βαράει το να το μετακινήσουν;
4. Ο Μπεν λέει του Λοκ, εσύ δεν ξέρεις, άσε εμένα και γίνε εσύ ο αρχηγός.
5. Μετακινείται το νησί, προφανώς στο χώρο, μιας κι εξαφανίζεται, ενώ ταυτόχρονα, κάποιοι άνθρωποι αρχίζουν και μετακινούνται στο χρόνο: οι χαμένοι, οι Νταν, Μάιλς, Σάρλοτ και η... Τζούλιετ. Ο Μπεν πάει στο... μέλλον, στην Τυνησία
6. Ο Αντι-Λοκ δίνει μια πυξίδα στον Ρίτσαρντ, να τη δώσει στο Λοκ, να τη δώσει στο Ρίτσαρντ... 50 χρόνια πριν, για να τον αναγνωρίσει, και φυσικά ΔΕΝ τον αναγνωρίζει! Τι στον κόρακα ρόλο βαράει η πυξίδα; Επίσης του λέει ότι πρέπει να πεθάνει.
7. Ο Λοκ πάει στο πηγάδι, βρίσκει τον Κρίστιαν/μάλλον Αντι-Λοκ, μαθαίνει για την Ελοίζ, επιβεβαιώνει ότι θα θυσιαστεί, φτιάχνει τον τροχό, όλοι πάνε στο 1974, ο Λοκ στο 2006-7, στην Τυνησία.
8. Ο Μπεν τον παρακολουθεί, μαθαίνει για την Ελοίζ, τον σκοτώνει, τον παίρνουν μαζί, γιατί έτσι λέει η Ελοίζ, μπαίνουν σε ένα αεροπλάνο, πάνε στο νησί, 4 στο 1977 (όχι όμως η Σαν!), οι υπόλοιποι κανονικά το 2007.
9. Ο Κρίστιαν λέει της Σαν ότι θα πρέπει να ακολουθήσει τον Λοκ για να βρει τον Τζιν. Η Σαν στο μεταξύ, δεν έχει δει πουθενά τον Τζιν, ούτε στη φωτό, και πείθεται!
9. Ο Αντι-Λοκ εμφανίζεται, οδηγεί τον Μπεν στην κάθαρση, Η καπνο-Άλεξ του λέει να ακολουθεί τον Αντι-Λοκ.
10. Ο Αντι-Λοκ οδηγεί τον Μπεν στον Τζέικομπ, ο Μπεν τον σκοτώνει σε μια από τις πιο γελοίες σκηνές ever στο Lost, κι ο Αντι-Λοκ του ρίχνει μια κλωτσιά και τον πετάει να καεί στη φωτιά, τη στιγμή που, υποτίθεται, δεν μπορεί να τον σκοτώσει...

Αυτός ο αχταρμάς έχει γίνει, πιστεύω, κατά λάθος. Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι τα έχουν μπλέξει. Δεν έχουν ιδέα πώς θα τα συνδέσουν όλα αυτά τα άσχετα μεταξύ τους. Είμαι σίγουρος ότι κάποια κομμάτια δε θα κολλάνε με τίποτε. Μακάρι να με διαψεύσουν και να μπουν όλα σε μια σειρά. Δεν βλέπω όμως τον τρόπο, ό,τι και να προσθέσουν, κάποια πράγματα είναι τόσο εμφανώς αντικροούμενα που θα σκάσουνε.
Και πού να πάμε σε συνδέσεις με παλιότερες σεζόν. Με Ελοίζ, Ντεσμοντ, ιδιότητες Ντέσμοντ, Μάιλς, Χιούγκο κτλ...

Τέλος πάντων, πλάκα έχει αλλά με αυτά και με αυτά, ομολογώ ότι ξενέρωσα λίγο με το Incident... Και για αυτό πιστεύω ότι η βόμβα κάτι άλλαξε, για να τους βγάλει από τα αδιέξοδα που έχουν περιέλθει. Δηλαδή η βόμβα είναι το loophole του Τζέικομπ στο loophole του Αντι-Λοκ...

GRETEL_LOST
3 Ιουνίου 2009, 19:09
Το τρίγωνο Μπεν-Ελοίζ-Γουίντμορ είναι πολύ παράξενο. Δεν βγαίνει κανένα νόημα, με όσα ξέρουμε έως τώρα. Άσε που αναιρούνται όλα από επεισόδιο σε επεισόδιο.
Ο Γουίντμορ ισχυρίζεται πως ήταν αρχηγός, σε μια περίοδο που αρχηγός όμως ήταν η Ελοίζ. Όταν απομακρύνεται ο Γουίντμορ, μετά purge, ποιος είναι αρχηγός; Πού είναι η Ελοίζ τότε; Γιατί η Ελοίζ συνεργάζεται με τον Μπεν; Γιατί είναι τσακωμένη με τον Τσαρλς; Γιατί ο Τσαρλς δεν μπαίνει στο αεροπλάνο να πάει και αυτός όπως ο Μπεν; Γιατί ο Μπεν γυρίζει στο νησί αφού έχει εξοριστεί (σε αυτά υπάρχει μια μίνι απάντηση, ότι ο καπνός τον συγχωρεί ελέω Αντι-Λοκ, για να σκοτώσει τον Τζέικομπ, ενώ τον Γουίντμορ δε θα τον συγχωρούσε και αυτός λοιπόν δεν τολμάει να γυρίσει); Πώς θα πάρει πίσω το νησί ο Γουίντμορ αφού δεν μπορεί να γυρίσει εκεί;

Θα σου πω τί πιστεύω εγώ με βάση αυτά που είδαμε στον 5ο κύκλο.
Ο Μπεν λέει στον Τσάρλς ότι εξορίζεται γιατί στο πήγαινε έλα στον έξω κόσμο τα έφτιαξε με άλλη και έκανε την Πέννυ.

Πιστεύω ότι η Ελοίζ το έμαθε -άλλοστε τα ξέρει όλα- έφυγε από το νησί και ακόλουθα εξορίστικε ο Τσάρλς.
Η Ελοις μπορεί να ξέρει πώς θα βρει το νησί αλλά δεν υπήρχε περίπτωση μετά από το παραπτωμά του να του το πει.
Αν δεν ήταν επιτακτική ανάγκη να γυρίσουν οι 6 στο νησί η Ελοίς δεν θα έλεγε ποτέ μόνο στον Μπεν τις συντεταγμένες άρα την ξεγέλασε.

Lina1979
4 Ιουνίου 2009, 00:15
κ ενα τελευταιο ερωτημα:γιατι η Ελοιζ επετρεψε να επιστρεψει κ ο Μπεν στο νησι μαζι με τους oceanic..5; την ξεγελασε κ αυτη;γνωριζε κατι παραπανω;δν γνωριζε οτι θα μπει κ αυτος στο αεροπλανο;μου δημιουργησε αυτην την απορια απο τη πρωτη στιγμη που το'δα

Η Ελοιζ δεν επετρεψε.... νομιζω πως ο Μπεν απλα τους μαζευε για να τους στειλει πισω.... και ο Μπεν μαλλον σκεφτηκε: ας σιγουρευτω οτι φτασανε κιολας!!!:P

Σοβαρα τώρα, καπου διαβασα πως ο Μπεν κανονικα ηταν να παιξει στη σειρα μεχρι να φυγουν απ΄το Λος Αντζελες οι oceanic 5 αλλα τον γυρισαν και αυτον στο νησι γιατι αρεσει στους παραγωγους ο τροπος που παιζει....

Αυτός ο αχταρμάς έχει γίνει, πιστεύω, κατά λάθος. Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι τα έχουν μπλέξει. Δεν έχουν ιδέα πώς θα τα συνδέσουν όλα αυτά τα άσχετα μεταξύ τους. Είμαι σίγουρος ότι κάποια κομμάτια δε θα κολλάνε με τίποτε. Μακάρι να με διαψεύσουν και να μπουν όλα σε μια σειρά. Δεν βλέπω όμως τον τρόπο, ό,τι και να προσθέσουν, κάποια πράγματα είναι τόσο εμφανώς αντικροούμενα που θα σκάσουνε.

Συμφωνω οτι το lost εχει γινει πολυ αχταρμας.........
Ομως οι σεναριογραφοι εχουν δηλωσει ουκ ολιγες φορες πως ολοι εμεις οι τηλεθεατες δε μπορουμε να βγαλουμε καποιο νοημα μεχρι στιγμης γιατι μας λειπουν σημαντικα κομματια της ιστοριας που εξελισεται στο lost. Μαλιστα λενε οτι εδω και 4 χρονια εχουν ηδη αποφασισει για το τελος του και επομενως εχουν σχεδιασει αρκετα καλα την ιστορια. Ελα ομως που γουσταρουν ολο αυτο που γινεται με τις θεωριες που δινουν και παιρνουν σε ολα τα foroum, με αποτελεσμα να εχει παραγινει το κακο με την τοσο μπλεγμενη πλοκη... τοσο που αν δεν ξαναδεις απο την αρχη τη σειρα, χανεις τα αυγα και τα πασχαλια....

vagiotis
4 Ιουνίου 2009, 02:35
6. Ο Αντι-Λοκ δίνει μια πυξίδα στον Ρίτσαρντ, να τη δώσει στο Λοκ, να τη δώσει στο Ρίτσαρντ... 50 χρόνια πριν, για να τον αναγνωρίσει, και φυσικά ΔΕΝ τον αναγνωρίζει! Τι στον κόρακα ρόλο βαράει η πυξίδα; Επίσης του λέει ότι πρέπει να πεθάνει.

Εδώ κάνεις κάποιο λάθος. Δεν λέει ποτέ ο Ρίτσαρντ "Δώσε μου την πυξίδα για να σε αναγνωρίσω". Απλά του λέει "Δε θα σε αναγνωρίσω. Θα μου δώσεις αυτή την πυξίδα."

Την πυξίδα τη θέλει ο Ρίτσαρντ (να του τη δώσει ο Λοκ το 1954), έτσι ώστε να την έχει μαζί του το 2007 για να του τη δώσει ξανά, ώστε να την ξαναδώσει στον ίδιο (και πάει λέγοντας) για να μην υπάρξει χωροχρονική ανωμαλία και παραδοξότητα!! (Χα, χα...εδώ γελάνε! Και γελάνε γιατί ακριβώς δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς και πότε βρέθηκε η πυξίδα στα χέρια του ενός ή του άλλου για πρώτη φορά! 'Εχουμε, δηλαδή, ένα συνεχές loop.)

tasoskratos
4 Ιουνίου 2009, 08:11
Σοβαρα τώρα, καπου διαβασα πως ο Μπεν κανονικα ηταν να παιξει στη σειρα μεχρι να φυγουν απ΄το Λος Αντζελες οι oceanic 5 αλλα τον γυρισαν και αυτον στο νησι γιατι αρεσει στους παραγωγους ο τροπος που παιζει....

Πολύ θα ήθελα να μάθω που το διάβασες αυτό, διότι το φινάλε άλλα μας έδειξε.
Το σίγουρο είναι ότι, τέτοιου είδους απόφαση πήρανε στον 2ο κύκλο.
Θυμίζω για μια ακόμη φορά!
Ο Μπεν με το που πάτησε το πόδι του στην Τυνησία στρατολογεί τον Σαίντ και αρχίζει να ξεκλιρήζει τους συνεργάτες του Γουίντμορ. Κάτι είχε στο μυαλό του.
Η μεγάλη απορία είναι το πως, καλά αυτός, αλλά ούτε ο Ρίτσαρντ, γνώριζαν περί αντιπάλου του Ιάκωβου.
Είναι μία από τις πολλές απορίες, ένα από τα γεγονότα τα οποία σε καμμία περίπτωση δεν κολλάνε στην ιστορία.
Υπομονή

tkollias
4 Ιουνίου 2009, 10:22
Εκτός αν νομίζουν ότι ο Τζέικομπ κι ο Αντι-Λοκ ΕΙΝΑΙ το ίδιο πρόσωπο.
Ο Μπεν γνωρίζει για την καλύβα του Τζέικομπ από κάποιον. Ποιον; Ο Ρίτσαρντ ξέρει πως ο Τζέικομπ είναι στο πόδι του αγάλματος, και είναι εκεί πολλά, πολλά χρόνια, πολύ πριν τον Μπεν, ή ακόμα και τον Ρίτσαρντ. Ο Ρίτσαρντ έχει προφανώς κάποια σχέση με τον Τζέικομπ, μιας και με κάποιο τρόπο παίρνει τις λίστες, του στέλνει χαιρετίσματα κτλ. Πού κολλάει η καλύβα; Πού κολλάειο Οράτιος με την καλύβα; Η Ιλάνα έψαχνε τον Τζέικομπ ή τον Αντι-Λοκ και θορυβήθηκε που έφυγε, όποιος έφυγε, από την καλύβα; Ποιος έμενε στην καλύβα όσο έλειπε ο υποτιθέμενος κάτοικός της; Η Κλαιρ; Ποιος κάρφωσε με το μαχαίρι στον τοίχο την εικόνα τους αγάλματος; Επίτηδες θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι είναι ο Τζέικομπ, που κάρφωσε το μαχαίρι του στην άμμο στην αρχή του επεισοδίου; Αν είναι ο Αντι-Λοκ, γιατί τους λέει πού θα πάει; Γιατί κάψανε την καλύβα; Γιατί ο Μπεν, ενώ προσποιείται, πιάνει την καρέκλα στην οποία ΟΝΤΩΣ κάποιος κάθεται και απευθύνεται προς τα εκεί; Γιατί βλέπει ο Χέρλι την καλύβα; Γιατί στον κόρακα παίρνουν ο Μπεν κι ο Λοκ τον Χέρλι μαζί τους, ενώ τους είναι παντελώς άχρηστος, στα τέλη της 4ης σεζόν;
Οτιδήποτε έχει σχέση με την καλύβα με απελπίζει για τις πιθανότητες να το "σώσουν". Μάλλον με έχει πιάσει το σύνδρομο Battlestar Galactica που με απογοήτεψε εντελώς κλείνοντας και φοβάμαι για μια repetition αλά Λοστ...

kolpelie
5 Ιουνίου 2009, 10:48
Ο Μπεν με το που πάτησε το πόδι του στην Τυνησία στρατολογεί τον Σαίντ και αρχίζει να ξεκλιρήζει τους συνεργάτες του Γουίντμορ. Κάτι είχε στο μυαλό του.

Άλλο ερώτημα: Ποιος μας λέει ότι αυτοί που σκότωνε ο Sayid με οδηγίες του Ben είναι άνθρωποι του Widmore; Όταν μάλιστα έχουμε την Ilana σταλμένη από τον Jacob να πιάνει τον Sayid για τη δολαφονία του Avellino και να τον οδηγει με τη γνωστή πτήση 316 πίσω στο νησί;

tasoskratos
5 Ιουνίου 2009, 12:35
Ποιος μας λέει ότι αυτοί που σκότωνε ο Sayid με οδηγίες του Ben είναι άνθρωποι του Widmore

Εδώ που φτάσαμε...στην ουσία κανείς!
Βάση λογικής βγαίνει, αλλά πλέον άντε να βρεις λογική στο Lost.

Όσο αφορά ένα άλλο ερώτημα, το γιατί ο ψευτοΛοκ πέταξε τον Τζέικομπ στην φωτιά, η απάντησ που μπορώ να σξεφτώ είναι για να μην μπορέσει να μετασναρκωθεί!
Τι σήμαίνει αυτό?
Ειδαμε τους Others, που λογικά έκαναν και οι Hostilies, να καίνε τους νεκρούς τους. Θα θυμάστε ότι και ο Ρίτσαρντ είχε απαιτήσει από τον Σώγιερ να του δώσει τα 2 πτώματα των σκοτομένων, στην φάση με την γυναίκα του Οράτιου. Προφανώς για να τα κάψει.
Η σκέψη λοιπόν είναι ότι κάποια στιγμή ο κύριος με το μαύρο μπλουζάκι πέθανε μεν, επειδή όμως το πνεύμα του μπορούσε να μπει σε άλλο σώμα, πράγμα που έγινε, πέταξε στην φωτιά τον Ιάκωβο για να μην μπορέσει να κάνει το ίδιο. Ίσως τότε και οι ψύθιροι είναι πνεύματα. Πολύ παλιά είχα πει ότι λόγω ιδιοτήτων του Νησιού, με βασικό τα ταξίδια στο χρόνο, έχουμε την ύπαρξη 2 διαστάσεων. Αυτό ήταν μια θεωρία.
Τέλος πάντων, αυτό όμως εάν ισχύει, σημαίνει ότι τόσα χρόνια για Τζέικομπ ακούγαμε, τον είδαμε μερικά λεπτά και καληνύχτα!
Για να δούμε....

vagiotis
5 Ιουνίου 2009, 13:00
Τέλος πάντων, αυτό όμως εάν ισχύει, σημαίνει ότι τόσα χρόνια για Τζέικομπ ακούγαμε, τον είδαμε μερικά λεπτά και καληνύχτα!

Δε νομίζω να τον "ξεφορτωθούμε" τόσο εύκολα τον Τζέικομπ. Προφανώς ήξερε ότι κάτι θα συμβεί (και μάλιστα, τολμώ να υποθέσω ότι γνώριζε την ακριβή χρονική στιγμή κιόλας), γι' αυτό και τον είδαμε να ζητάει τη βοήθεια της Ιλάνα. Γι' αυτό και είναι τόσο ατάραχος μπροστά στον Μπεν. Μάλιστα, μ' αυτό που του είπε, ουσιαστικά τον εξώθησε να τον μαχαιρώσει.

Επιπλέον, ο ψευτο-Λοκ τον πετά στη φωτιά μόλις ακούει να λέει ότι κάποιοι έρχονται...που σημαίνει ότι κάτι υποψιάζεται εκείνη τη στιγμή (ότι κάποιο σχέδιο έχει οργανώσει ο Τζέικομπ και ουσιαστικά δεν τελείωσε μαζί του) και προσπαθεί να "ξεμπερδέψει" μαζί του όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Επίσης, όσον αφορά αυτό που λες για τα πτώματα για την καύση...Σωστό ακούγεται, αλλά μάλλον δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Δηλ. δε νομίζω ότι μπορούν να μπαίνουν στο σώμα του κάθε νεκρού, αλλά μόνο σε κάποιο σώμα που φτάνει ήδη νεκρό στο Νησί (όπως ο Κρίστιαν και ο Λοκ). Γι' αυτό - ίσως - και η Χώκινγκ επέμεινε να "αναπαραστήσουν" τις συνθήκες της πρώτης πτήσης και να πάρουν το σώμα του Λοκ που...πώς το 'πε?...θα είναι "μεσάζοντας"? Αναπαράσταση και τρίχες κατσαρές...το βασικό ήταν να πάει ένα νεκρό σώμα στο Νησί (και όχι οποιοδήποτε φυσικά, αλλά του Λοκ).

slt_fotis
5 Ιουνίου 2009, 13:22
σχετικα με εκεινον που χρησιμοποιει τα πτωματα για να μπει μεσα τους κατα τη γνωμη μου ειναι ο Rival που σχετιζεται με τον Smokie,αν δν ειναι η ιδια οντοτητα,κ πιστευω οτι δν χρησιμοποιει μονο τα πτωματα που μολις εφθασαν στο νησι(Locke,Christian) αλλα κ εκεινους που πεθαναν πανω στο νησι(Αnna-Lucia,Yemi).Ακομα περισσοτερο παιρνει τη μορφη κ αλλων οντοτητων ειτε πραγματικων(αλογο της Kate) ειτε φανταστικων(Dave φιλος του Hugo) ειτε κ ζωντανων(εμφανηση Walt στη Shannon).Γενικα,πιστευω πως ανασυρει τις εμπειριες των ανθρωπων που βρισκονται στο νησι,ισως με αυτο το περιεργο σκαναρισμα που κανει,με σκοπο να προκαλεσει αντιδρασεις,συναισθηματα,σκεψεις που θα οδηγησουν σε γεγονοτα που εξυπηρετουν τον σκοπο του

kolpelie
5 Ιουνίου 2009, 13:22
Kιάλλο ένα ερώτημα: εκείνη η ομάδα που είναι στοTemple ζει εκεί; και γιατί; και ποιοι είναι; και γιατί δεν πάνε όλοι εκεί; και πώς έκαναν καλά τον Ben; ή μάλλον ποιος από τους δυο τον έκανε καλά: ο Jacob για να τον χρησιμοποιήσει στη συνέχεια για τους δικούς του σκοπούς, ή ο Rival για να τον μανιπιουλάρει και να σκοτώσει τον Jacob;

Πειράζει που μοιάζει και οι δυο να τον χρησιμοποιουν; (όντως ο Jacob δείχνει να τον προκαλεί να τον σκοτώσει και είναι και ο μόνος που δειχνει να έχει backup plan πες με Ilana!)
ooops μάλλον ξέφυγε το ...ένα ερώτημα...

Γενικα,πιστευω πως ανασυρει τις εμπειριες των ανθρωπων που βρισκονται στο νησι,ισως με αυτο το περιεργο σκαναρισμα που κανει,με σκοπο να προκαλεσει αντιδρασεις,συναισθηματα,σκεψεις που θα οδηγησουν σε γεγονοτα που εξυπηρετουν τον σκοπο του

Καλά, ε! Την ίδια άποψη έχω και γω ακριβώς και θα συμφωνήσω σε όλα! μην ξεχνάτε ότι ο Ben είδε τη μητέρα του η οποία καμμια σχέση δεν είχε με το νησί - ούτε αυτή ούτε το πτώμα της! Υπήρχε εκει μόνο ως ανάμνηση!!!

lostmember
5 Ιουνίου 2009, 21:12
ρε παιδια η εικονα ειναι πια γνωστη.

ειναι ενα παιχνιδι-κοντρα, πειραμα;- δυο ανωτερων οντων -εξωγηινων;θεων;- και το playground ειναι το νησι, παιχτες ειναι οι εκαστοτε κατοικοι
ok ολα εξηγουνται απλα και ομορφα κατα το ειναι θελημα θεου
Οποιος περιμενε η ακομα περιμενει:p κατι πιο λογικοφανες:mad:
Η πιο κοντινη θεωρια, απ αυτες που εχω διαβασει. ειναι το ''lost is a game''
Μπραβο σ αυτον που την σκεφτηκε
Αυτο που μενει να εξηγηθει ειναι οι οροι του παιχνιδιου και τιποτα αλλο
Και φυσικα να δουμε το ενα; τελος συμφωνα με τον Jacob

Επισης ειμαι πια σχεδον σιγουρος οτι οταν λενε οτι ηξεραν το τελος απλα μας δουλευαν γιατι τονισαν οτι δεν υπηρχαν χρονοταξιδια:mad:
Ισως ειχαν μια πααααααρα πολυ γενικη εικονα για μια κοντρα καλου κακου, μα σε ποια σειρα δε μπορει να κολλησει αυτη η κοντρα;

Σιγουρα απο την αρχη της σειρας υπηρχε η σκεψη της αλληλεπιδρασης με το κοινο (φαινεται απο τα δεκαδες extra video) στο στυλ θα σου πεταξω μια εικονα να βρεις την ιστορια με εμενα να σε καθοδηγω.
Ωστοσο το παιχνιδι χαθηκε καπου απο τα πολλα που επρεπε να συνδυαστουν και απο εμας τους καμμενους και απο τους ιδιους

Μπραβο παντως για την πρωτοτυπια (interactive tv) κ για το οτι πολυς κοσμος ψαχτηκε σε πολλους τομεις:cool:

takisant
7 Ιουνίου 2009, 20:07
Μπραβο παντως για την πρωτοτυπια (interactive tv) κ για το οτι πολυς κοσμος ψαχτηκε σε πολλους τομεις:cool:

Αυτό που γράφεις είναι πολύ σημαντικό και μεγάλο κατόρθωμα των δημιουργών.
Το Lost είναι μία σειρά η οποία ανάγκασε ανθρώπους οι οποίοι ίσως και ποτέ να μην ασχολούντουσαν με κάποια θέματα να ασχοληθούν.
Άλλοι έψαχναν να βρούν ποιος ήταν πραγματικά ο Jοhn Locke ή ο Mikhail Bakunin ονόματα που έχουν κάποιοι από τους ήρωες στην σειρά,άλλοι άρχισαν να ψάχνουν τις μυθολογίες αρχαίων πολιτισμών προσπαθώντας να εξηγήσουν τα συμβαίνοντα στην σειρά,κάποιοι αποφάσισαν να διαβάσουν κάποιο από τα πολλά βιβλία που εμφανίζονται στο Lost ενώ πολλοί έριξαν και μία ματιά σε διάφορες επιστημονικές θεωρίες (ταξίδια στο χρόνο και άλλες) οι οποίες ίσως να βοηθούσαν στην λύση των μυστηρίων.
Αυτό για μένα είναι μεγάλη επιτυχία.Έδωσαν κίνητρο σε πολύ κόσμο να ψάξει να ενημερωθεί.Και είναι ακόμα μεγαλύτερη η επιτυχία αν αναλογιστούμε ότι αυτά τα πέτυχε μία σειρά που παίζεται στην τηλεόραση αποδεικνύοντας και το τι καλό μπορεί να προσφέρει αυτό το μέσο στον άνθρωπο.

Απλά :respect:

lostmember
8 Ιουνίου 2009, 01:56
Σωστα takisant, στο lost εξελισσεται μια παραλληλη ανθρωποτητα;;;
Με την διαφορετικοτητα στο χρωμα, με την αυτοκαταστροφικη της διαθεση, με τους ερωτες που παντα επηρεαζουν καταστασεις, με την επιστημονικη κοινοτητα με τις δεισιδαιμονιες με τα αρχηγιλικια κλπ κλπ. Οι θεοι(εξωγηινοι;;) σαν να εχουν στοιχηματισει παρακολουθουν την πορεια της, ο ενας στη κακη μας τη μοιρα και ο αλλος στη καλη μας ελευθερη βουληση.
Το τι εχουν στοιχηματισει δεν ξερουμε, και το ποσο θεατες ειναι επισης

slt_fotis
9 Ιουνίου 2009, 11:59
Kιάλλο ένα ερώτημα: εκείνη η ομάδα που είναι στοTemple ζει εκεί; και γιατί; και ποιοι είναι; και γιατί δεν πάνε όλοι εκεί; και πώς έκαναν καλά τον Ben; ή μάλλον ποιος από τους δυο τον έκανε καλά: ο Jacob για να τον χρησιμοποιήσει στη συνέχεια για τους δικούς του σκοπούς, ή ο Rival για να τον μανιπιουλάρει και να σκοτώσει τον Jacob;

αυτη η ομαδα δν νομιζω να ζει στο Temple αλλα γενικα σε ολη την περιοχη που ειναι οριοθετημενη απο τη συμφωνια hostlies-Dharma,προφανως ειναι μελη του πληρωματος του black rock που ηρθαν μαζι με τον Richard κ ορισμενοι απο αυτους ειναι κ μελη του αμερικανικου στρατου,τωρα πως εγινε καλα ο Ben κ απο ποιον κατι υποψιαζομαστε αλλα καλυτερα να περιμενουμε γιατι θα πεσουμε εξω..

κ κατι αλλο:ειδαμε τον Ben να εχει γινει ενα ενεργο μελος των hostlies κ μελλοντικα να γινεται κ αρχηγος τους,στη συνεχεια επιστρεφει στη Dharma εχει ενταχθει κανονικοτατα στην κοινωνια,ειναι εργατης,δουλευει μαζι με τον πατερα του κ σχεδιαζει το purge.δν μας εχουν δειξει πιστευω ενα πολυ σημαντικο κρικο.πως ο Ben επεστρεψε,με ποια δικαιολογια πειστικη που να τον δεχτουν πισω οταν μαλιστα εμφανισε κ μια κορη;κ στο τελος σκοτωσε μια επιλεκτη ομαδα ανθρωπων,εγινε αρχηγος των υπολλοιπων κ αυτοι το δεχτηκαν,τον ακολουθουσαν σαν τα προβατα κ οι hostlies παρεμειναν κρυμενοι στη ζουγκλα παρα το γεγονος οτι ουσιαστικα δν ειχαν κανενα εχθρο πλεον.γιατι;κ πως;θα ασχοληθουν οι σεναριογραφοι ή μπα;μαλλον μπα..

kolpelie
10 Ιουνίου 2009, 22:17
αυτη η ομαδα δν νομιζω να ζει στο Temple αλλα γενικα σε ολη την περιοχη που ειναι οριοθετημενη απο τη συμφωνια hostlies-Dharma

Είμαστε στο 2007 και ο Richard απαντά στο Locke ότι υπάρχει άλλη μια ομάδα στο Temple!!! Τώρα πια Dharma γιοκ, συμφωνία καπούτ!!!

κ κατι αλλο:ειδαμε τον Ben να εχει γινει ενα ενεργο μελος των hostlies κ μελλοντικα να γινεται κ αρχηγος τους,στη συνεχεια επιστρεφει στη Dharma εχει ενταχθει κανονικοτατα στην κοινωνια,ειναι εργατης,δουλευει μαζι με τον πατερα του κ σχεδιαζει το purge.δν μας εχουν δειξει πιστευω ενα πολυ σημαντικο κρικο.πως ο Ben επεστρεψε,με ποια δικαιολογια πειστικη που να τον δεχτουν πισω οταν μαλιστα εμφανισε κ μια κορη;

Φοβάμαι πως αυτά τα έχεις μπερδέψει λίγο!
Οι Others τον κάνουν καλά και όταν αναρρώνει επιστρέφει στη Dharma! Δε νομίζω να νοιάστηκε κανείς γιαυτόν ούτως ή άλλως, ένα παιδί, ενός εργάτη και όχι ιδιαίτερα αγαπητού, μες τον κακό χαμό αυτό θα τους ένοιαζε;
Ζει εκεί με τον πατέρα του σα να μην άλλαξε τίποτα και απλά βρίσκει και τους άλλους στο δάσος περιστασιακά παίρνοντας και τον Ethan μαζί του...(εδώ πιστεύω ότι χρειάζεται μια εξήγηση: Πώς ο γιος του αφεντικού έφτασε να γίνει Other και γιατί ο Horace δεν τον έδιωξε μαζί με την Amy πριν το Incident όπως έκανε ο Candle/Chang με τους δικούς του;)
Το 1988 σώζει την Alex αλλά δεν την παίρνει μαζί του στο χωριό. Μετά από τέσσερα χρόνια (γίνεται το purge) μεταφέρονται όλοι μαζί στα σπιτάκια και ζει πια και με την"κόρη" του! Αρχηγός όμως δεν είναι ακόμα! Μετά την Eloise που έφυγε εγκυμονούσα να πάει να εκπληρώσει το πεπρωμένο της (1977), αρχηγός έγινε ο Charles και μετά λόγω κακής διαγωγής εξορίστηκε(γύρω στο 1995) και έγινε ο Ben!!! Οι Others το δέχτηκαν όπως δέχονται τα πάντα αρκεί να το έχει πει ο Jacob!!!

κ οι hostlies παρεμειναν κρυμενοι στη ζουγκλα παρα το γεγονος οτι ουσιαστικα δν ειχαν κανενα εχθρο πλεον.

Ζούσαν στο χωριό χωρίς να κρύβονται μέχρι το 2004 και αναγκάστηκαν να φύγουν μετά την άφιξη των "επισκεπτών" από το πλοίο!!!

θα ασχοληθουν οι σεναριογραφοι ή μπα;μαλλον μπα..

Have faith, my friend!!!

izzie 8EA
12 Ιουνίου 2009, 17:09
εχω και εγω ενα
αφου οι "αλλοι" υποτιθεται οτι ειναι 30 χρονια πριν πως μπορουν να συναντησουν την ιλιανα και την παρεα της!μηπως οταν πανε στο νησι μεταφερονται και αυτοι πισω στο χρονο??:???:

slt_fotis
8 Αυγούστου 2009, 20:59
ρε παιδια θυμαστε που η Hawking ειχε πει στον Jack οτι πρεπει να παρουν στο νησι κ τον Locke επειδη θα ειναι κατι σαν εκπροσωπος;τινος;του Rival σωστα;πως στο καλο ηξερε την υπαρξη του αλλα κ το σχεδιο του;το πληροφορηθηκε κατευθειαν απο τον Jacob αφου οντας αρχηγος μπορουσε να τον βλεπει;αν ναι τοτε ειναι πολυ πιθανο να τον ξερει κ ο Windmore αρα ειναι κ αυτος απο τους ''goog guys'';κ τελος το γεγονος οτι εστειλε τον ψευτο-Λοκ στον Jacob κ σε συνδιασμο οτι ο ιδιος επιτηδες προκαλεσε τον θανατο του σημαινει ολα οτι βαινουν βαση σχεδιου για το καλο αν κ εμοιαζε να νικαει προς στιγμης το κακο;τι να πω..τα συσχετιζω λαθος;