PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Μπορεί να πεθάνει ο Jacob? ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS

oasic1988
8 Μαΐου 2009, 15:45
Νομίζω όσοι παρακολούθησαν το χθεσινό επεισόδιο "Follow The Leader" θα έχουν την εξής απορία!!!Μπορεί να σκοτωθεί ο Jacob????Και με ποιόν τρόπο???Παρακαλώ όποιος έχει καμιά ιδέα ας την πεί μπας και καταλάβουμε τίποτα!!!

MiriMiri
8 Μαΐου 2009, 16:14
Νομίζω ότι μέχρι τη στιγμή που θα έχουμε περισσότερα στοιχεία για τον Jacob...καμία απάντηση δεν είναι σωστή και καμία δεν είναι λάθος!! ;)
Έχουν φτιαχτεί τόσες θεωρίες γύρω από το συγκεκριμένο χαρακτήρα....και ξέρουμε τόσα λίγα που δεν είμαι σίγουρη εάν μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα που σίγουρα σκεφτόμαστε όλοι (ορισμένοι ίσως εδώ και καιρό τώρα!!!) :grin:

takisant
8 Μαΐου 2009, 17:22
Άν είχαμε ιδέα για το τι είναι τελικά ο Jacob θα μπορούσα να απαντήσω.

Τώρα σχετικά με αυτό που είπε ο Locke διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

Tsakalaki
8 Μαΐου 2009, 19:13
Άλλο/Γράψτε τί:

Ναι διότι θεωρώ πως τα δεδομένα μετά τη κίνηση του Μπέντζαμιν να γυρίσει το τροχό έχει αλλάξει τόσο τα δεδομένα που ούτε η Ελοϊζ ξέρει τι θα γίνει.

nihilus
8 Μαΐου 2009, 19:21
Με τιποτα...
ουτε θα πεθανει και πιστευω για ακομη μια φορα θα δημιουργηθουν περισσοτερα ερωτηματα απ' οτι ηδη υπαρχουν. Πιστευω οτι ο κυκλος θα κλεισει με το Τζακ να κανει το σωστο και μετα να κανει το λαθος ο Λοκ. Παντα αυτοι οι δυο εναλασσονται...
Ο Λοκ πολλες φορες νομιζει οτι ξερει τι κανει αλλα του γυρναει συνηθως μπουμερανγκ οταν ξεκιναει να περηφανευεται....
Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να θελει να παραπλανησει καποιους....

GRETEL_LOST
8 Μαΐου 2009, 21:40
Η περίπτωση Τζέικομπ πιστεύω ότι:
1. Είναι μία δοκιμασία που θα βάλει ο Λοκ στον Μπεν και θα του πει να τον σκοτώσει. Θέλει να δει αν θα υπακούσει ο Μπεν γιατί πιθανόν, μια και του μιλάει το νησί, θα ξέρει ότι ο καπνός του είπε -του Μπεν- να κάνει ακριβώς ότι του λέει ο Λοκ από δω και πέρα. Ίδωμεν.

2. Ο Τζέικομπ και ο θάνατός του είναι ο τρόπος να φέρει ο Λοκ πίσω στο παρόν -ή ίσως στο μέλλον- τους Τζακ, Κέιτ κ.λ.π που παγιδεύτηκαν στο 1977. Αλλοστε ο σκοπός ήταν να ξαναβρεθούν όλοι μαζί για την τελική μάχη στον 6ο κύκλο και όχι διασκορπισμένοι σε διάφορες χρονικές περιόδους!!!

3. Ο Τζέικομπ είναι ο Σώγιερ που σκοτώνεται προσπαθώντας να φύγει από το νησί. Σκοτώθηκε από την ενέργεια που προσπαθεί να κάνει ο Τζακ. Άλλοστε το νησί προφανώς δεν τον άφησε να φύγει άλλες δύο φορες.
Με τη σχεδία, με το ελικόπτερο και τώρα με το υποβρύχιο.

4. Ο Τζέικομπ είναι ο ίδιος ο Λοκ και γι'αυτό προκαλεί τον Μπεν να τον ξανα μανα σκοτώσει.

5. Ο Τζέικομπ ζει στο 2008 και μπορεί να σκοτωθεί

6. Ο Τζέικομπ είναι στην ίδια κατάσταση με τον Λοκ, γι'αυτό μόνο ο Λοκ μπορεί να τον σκοτώσει

Αν και κλίνω προς την δοκιμασία του Μπεν

izzie 8EA
9 Μαΐου 2009, 18:07
πολυ καλο θεμα!:respect: παντως εγω δεν νομιζω οτι θα σκοτωθει ετσι απλα!πρεπει να υπαρχει καποιο ειδικο κολπο
που μαλλον ο λοκ το ξερει!

Sakissd
11 Μαΐου 2009, 02:59
Μήπως είναι ο Αλβαρο Χανσο;
http://www.youtube.com/watch?v=A5nVfRTjK08

Ps

Είναι και η ώρα τέτοια μην με παρεξηγείτε αν είπα βλακεία:P

.::Lost10::.
11 Μαΐου 2009, 14:51
Ψήφισα: Όχι!!!Γιατί δεν είναι άνθρωπος και έτσι δεν μπορεί να σκοτωθεί αλλά όπως ειπώθηκε και πιό πάνω έχουμε τόσα λίγα στοιχεία για αυτό το πρόσωπο που δεν μπορούμε να πούμε κάτι σωστό.

Υπομονή! Απο Spoilers έχω διαβάσει ότι το 5x16/17 είναι Jacob Centric! :yahoo:

Ada_the_Mental
11 Μαΐου 2009, 17:06
Ίσως ο Locke να μιλούσε μεταφορικά και να εννοούσε ότι θα αποδείξει ότι ο Jacob (ή τουλάχιστον ο "Jacob" του Ben) δεν υπάρχει, σκοτώνοντας έτσι την ιδέα του Jacob.

lerris
11 Μαΐου 2009, 17:32
Πιστεύω ότι είναι νωρίς να απαντήσουμε, χωρίς να δούμε και να μάθουμε ποιος και τι ακριβώς είναι ο Τζέικομπ. :yes:
Το φινάλε είναι κοντά, οπότε ας ελπίσουμε να πάρουμε μια ιδέα τού τι ακριβώς και ποιος είναι. ;)

eirinu
4 Ιουνίου 2009, 16:32
Δεν ξέρουμε πολλά για τον Τζέικομπ που μακάρι να ξέραμε δηλαδή για την απάντηση!!!Από την άλλη όμως, είδαμε μια σκηνή όπου ο Τζέικομπ πλέκει κάτι που είναι γραμμένο στην Αρχαία Ελληνική και πιθανότατα αυτό συμβαίνει σε παλιότερη εποχή γιατί γενικά το κλίμα αυτό δηλώνει .Επίσης ο Τζέικομπ είναι παντού ίδιος, και εμφανίζεται σε πολλά σημεία και πουθενά δεν είναι γερασμένος και είναι ο ίδιος παντού!Ο Ρίτσαρντ επίσης είπε ότι είναι έτσι(δηλαδή αγέραστος)εξαιτίας του Τζέικομπ!Και στην αρχή πάλι του επεισοδίου είδαμε ότι ο άλλος τυπάκος που βρισκόταν μαζί του στο νησί του έλεγε ότι θα τον σκότωνε...Δεν είναι τυχαίο αυτό που έβαλαν οι σεναριογράφοι..Μήπως τον έχει ήδη σκοτώσει κάποιος και πάλι έχει ανασθηθεί όπως ο Λοκ?Ελπίζω να το μάθουμε κάποτεεε!

Ο/η eirinu έγραψε μετά από 1 λεπτό(ά) και 33 δευτερόλεπτο(α)...

Επίσης μου φαίνεται λίγο κουλό στο πρώτο επεισόδιο που μάθαμε για τον Τζέικομπ να πεθαίνει καπάκι κιόλας!

Miss_Depp
27 Ιουλίου 2009, 03:32
Πιστεύω ότι δεν μπορεί να σκοτωθεί, καθώς, η απάντηση στην ερώτηση που μοιάζει να είναι ο "μυστικός κώδικας" μεταξύ τους "What lies in the shadow of the statue", είναι "Ιlle quid nos omnes servabit (= He who wil save/protect us all)". Με βάση αυτό, και το γεγονός ότι ο Locke, τελικά, είναι ο φίλος (?) του Jacob που ψάχνει να βρεί αυτό το παραθυράκι και έχει βάλει στόχο του εδώ και χρόνια (ένας σεναριογράφος ξέρει μόνο πόσα χρόνια, αιώνες, χιλιετίες!), εξάγω το συμπέρασμα, ότι ο Jacob είναι με τους "καλούς" και επομένως, δε μπορεί να σκοτωθεί.

Και άλλωστε έχει ζήσει κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια (γιατί στην αρχή του 5x16 τον δείχνει με φόντο τη θάλασσα κι ένα μαύρο πλοιό -πιθανόν το Black Rock- που θυμίζει 14ο αιώνα, να έρχεται προς τη στεριά), κι έχει παραμείνει νέος, και θα πάει τώρα από μια μαχαιριά του Ben?? Αποκλείεται!:thumbdown

Και το τελευταίο μου επιχείρημα, στο "In Memory of Lost" video που παίχτηκε στο Comic-Con, δεν συμπεριελαμβανόταν ο Jacob στους νεκρούς. Λογικά, αν ήταν νεκρός, σε θα τον δείχναν?? Εδώ δείξαν άλλους κι άλλους που οι χαρακτήρες τους δεν είχαν καν την ίδια βαρύτητα με αυτή του Jacob, και δε θα δείχναν αυτόν??

AlienF
27 Ιουλίου 2009, 17:43
Και το τελευταίο μου επιχείρημα, στο "In Memory of Lost" video που παίχτηκε στο Comic-Con, δεν συμπεριελαμβανόταν ο Jacob στους νεκρούς. Λογικά, αν ήταν νεκρός, σε θα τον δείχναν?? Εδώ δείξαν άλλους κι άλλους που οι χαρακτήρες τους δεν είχαν καν την ίδια βαρύτητα με αυτή του Jacob, και δε θα δείχναν αυτόν??

Πιστευω έδειξαν αυτόυς που θεωρούνται νεκροι στην σειρα !!!
Jacop Claire δεν μας ξεκαθάρισαν αν είναι νεκροί ή όχι, πραγμα που θα το δούμε στο 6 κύκλο. Αν τους έδειχναν πόλυ απλά θα μας αποκάλυπταν κάτι και πιστεύω δεν το ήθελαν.

slt_fotis
6 Αυγούστου 2009, 11:11
εγω πιστευω πως μπορει να σκοτωθει γιατι ειναι ανθρωπος,το ειδαμε στο τελευταιο επεισοδιο με τη μαχαιρια του Ben αιματα να βγαινουν αλλα κ στην πρωτη σκηνη με το ψαρι που επιασε για να το φαει πραγμα που μας το εδειξαν πιστευω για να δηλωσουν την ανθρωπινη του υποσταση