PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Μαύρο ή άσπρο; - ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS

sarasker
14 Μαΐου 2009, 23:44
Μετά το season finale όλοι μας ανακαλύψαμε ότι όλα όσα ξέραμε, όλοι όσοι ξέραμε ήτανε απλά πιόνια στην σκακιέρα του Jacob και του μαυροφορεμένου φίλου του. :shock:

Για μια στιγμή φάνηκε να νικάει το "μαύρο" βάζοντας τον Ben να σκοτώσει τον "άφαντο" , όπως του παραπονέθηκε, αφέντη του, τον άσπρο Jacob. Το μαχαίρι τον τρύπησε καλά, έβγαλε μπόλικο αίμα και σαν να μην έφτανε αυτό τον πέταξε και στην φωτιά το "φιλαράκι" του. :haha:

Όμως η άφθαρτη Juliet κατάφερε να ολοκληρώσει την αποστολή του Faraday, πυροδοτώντας την βόμβα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι το μέλλον ίσως και να άλλαξε! :???:

Τελικά, εσείς τι πιστεύετε?

Το "μάυρο" κατάφερε να εκπληρώσει την υπόσχεση που έδωσε στην πρώτη σκηνή ή ο Jacob δεν είπε ακόμα την τελευταία του λέξη?

Μάυρο ή άσπρο? :twisted: ή :innocent: ?!

takisant
15 Μαΐου 2009, 12:25
Δεν νομίζω ο Jacob να είπε την τελευταια του λέξη.
Στην τελευταία season σίγουρα θα τον ξαναδούμε εξάλλου με την έκρηξη που έγινε εάν επαληθευτούν αυτά που είχε πει ο Faradey θα έχουμε ένα loop.
Τέσπα να δούμε γιατί όποτε έχουμε κάνει και κάποια πρόβλεψη για αυτήν την σειρά συνήθως πέφτουμε έξω.

koukvagg
15 Μαΐου 2009, 13:24
Mαυρο ή ασπρο;

Ποσο δικιο εχεις... Θυμαστε και τις πετρες "black and white" των Our Very Own Adam And Eve;

Και για να αναφερω και τη λεπτομερεια, που εξυπνα ο takisant, εβαλε στο avatar του, καθε επεισοδιο του Lost εδω και 5 χρονια, τελειωνε με μαυρη οθονη και λευκα τα γραμματα του Lost. στο Season 5 Finale εγινε ακριβως αναποδα...

Αχ βρε Lost!

MiriMiri
15 Μαΐου 2009, 13:44
Για έναν "άνθρωπο" που έπαιξε τόσο σημαντικό ρόλο σε ό,τι αφορά τη ζωή των πρωταγωνιστών αυτής της ιστορίας, αλλά και σε ό,τι αφορά στο νησί...νομίζω ότι είναι λίγο αφελές να πιστέψουμε ότι ο Jacob απλά δέχτηκε να πεθάνει. Πρέπει να ήξερε το πώς θα αντιδρούσε ο Ben όταν θα του έλεγε με ειρωνεία "What about you?", ήξερε πώς θα αντιδρούσε και απλά τον προκάλεσε...του έδωσε μια μικρή ώθηση!! Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, για εμένα το "άσπρο" και το "μαύρο" δεν είναι πλέον τόσο ξεκάθαρα, δεδομένων των τελευταίων απίστευτων εξελίξεων....
Επικρατεί τόση σύγχυση...εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δω πια πολύ καθαρά ποιος είναι με τους "καλούς" και ποιος με τους "κακούς"....Ο κάθε ένας έχει ένα κίνητρο, ένα λόγο, ένα παρελθόν που κρύβεται πίσω από όλα αυτά που κάνει...
Δεν πιστεύω ότι ο Jacob απλά οδήγησε τον εαυτό του σαν πρόβατο στη σφαγή και τέλος....:grin:

Crawling_Chaos
15 Μαΐου 2009, 16:38
Τέσπα να δούμε γιατί όποτε έχουμε κάνει και κάποια πρόβλεψη για αυτήν την σειρά συνήθως πέφτουμε έξω.

Τα είπες όλα :thumbsup1

sarasker
15 Μαΐου 2009, 16:48
Για έναν "άνθρωπο" που έπαιξε τόσο σημαντικό ρόλο σε ό,τι αφορά τη ζωή των πρωταγωνιστών αυτής της ιστορίας, αλλά και σε ό,τι αφορά στο νησί...νομίζω ότι είναι λίγο αφελές να πιστέψουμε ότι ο Jacob απλά δέχτηκε να πεθάνει.

Δεν πιστεύω ότι ο Jacob απλά οδήγησε τον εαυτό του σαν πρόβατο στη σφαγή και τέλος....:grin:

Εννοείται ότι θα ξαναδούμε Jacob στην επόμενη σεζόν. Και εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι πέθανε.

Αυτό που πέθανε είναι η εξουσία του πάνω στο νησί. Εκατοντάδες χρόνια τώρα ο "μαύρος" τον είχε προειδοποιήσει να μην φέρει ανθρώπους πάνω στο νησί για όλους τους λόγους που ανέφερε στην πρώτη σκηνή. Και εκατοντάδες χρόνια τώρα τον αγνοούσε και έκανε αυτό που ήθελε. Μέχρι που ο "μαύρος" κατάφερε να βρει το "αδύναμο" σημείο του Jacob και να σφετεριστεί την εξουσία του.

Το θέμα είναι ότι και οι 2 "θεότητες" είχαν σίγουρα σχεδιάσει τα πάντα με την παραμικρή λεπτομέρεια. Δηλαδή και ο "μάυρος" επίσης δεν είναι τόσο αφελής να πιστεύει ότι σκότωσε τον Jacob ( με όποια έννοια και αν θέλουμε) ενώ ο Jacob δεν έχει πάθει τίποτα. Σίγουρα κάτι θα άλλαξε. Εκτός και αν το σχέδιο του Φάραντευ πετύχει. Που και πάλι δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο να μην επέμβει ο καπνός το 1977 να εμποδίσει τον Τζακ και την παρέα του από το να άλλαξουν το μέλλον. Ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι ότι τελικά δεν θα άλλαξαν το μέλλον.

Οπότε μάυρο ή ασπρο? Τι θα υπερισχύσει τελικά?

GRETEL_LOST
15 Μαΐου 2009, 22:10
Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρη για το ποιός είναι το μαύρο και ποιός το άσπρο. Πιστεύω θα μας την φέρουν οι σεναριογράφοι και μπορεί να αντιστραφούν οι ρόλοι.

brettone2
15 Μαΐου 2009, 23:27
Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρη για το ποιός είναι το μαύρο και ποιός το άσπρο. Πιστεύω θα μας την φέρουν οι σεναριογράφοι και μπορεί να αντιστραφούν οι ρόλοι.
...συμφωνω απολυτα....
σε αυτη την σειρα (αν μη τι αλλο) το μονο που ειναι σιγουρο ειναι πως δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα!!!!!!....:shock::yahoo:

AlienF
16 Μαΐου 2009, 15:49
Στον κυκλο 1 X 2 ο Λοκ εξηγα το αρχαιοτερο παιχνιδι το ταβλι... στον Γουολτ. Και συγκεκριμενα ειπε "Δυο παιχτες δυο πλευρες, ενας σκοτεινος (και δειχνει την μαυρη πετρα) και ενας φωτεινος (ασπρη πετρα) και μετα του λεει θελεις να μαθεις ενα μυστικο και μιλα για Θαυμα!! Μήπως ήταν ενας προαγγελος ή κατι...;

Katerinaki_888
16 Μαΐου 2009, 20:25
Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ο Τζεικομπ δεν εχει πεθανει...Τοσα επεισοδια περιμεναμε με ανυπομονησια να τον δουμε κ τελικα μας τον δειχνουν (τα ρα τα τααααα!!:P ) κ ξαφνικα σκοτωνεται??Αφηστε που οπως ολοι καταλαβαμε ειναι σαν να "πυροδοτησε" τον Μπεν να τον σκοτωσει,λεγοντας του οτι ποτε δεν επαιξε καποιο ρολο στο νησι.....

Οπως ειπατε βεβαια κ σεις παιδια πιστευω οτι οσες θεωριες κ αν αναπτυξουμε,οι σεναριογραφοι ολο κ κατι θα βρουν κ θα μας ξαφνιασουν!!!:)
Γιατι απλα αυτο ειναι το ΛΟΣΤ που αγαπαμε!!!:thumbsup1

Sakissd
6 Ιουλίου 2009, 00:22
plz del. άκυρο.

kolpelie
6 Ιουλίου 2009, 10:28
Στον κυκλο 1 X 2 ο Λοκ εξηγα το αρχαιοτερο παιχνιδι το ταβλι... στον Γουολτ. Και συγκεκριμενα ειπε "Δυο παιχτες δυο πλευρες, ενας σκοτεινος (και δειχνει την μαυρη πετρα) και ενας φωτεινος (ασπρη πετρα) και μετα του λεει θελεις να μαθεις ενα μυστικο και μιλα για Θαυμα!! Μήπως ήταν ενας προαγγελος ή κατι...;

Το μυστικό - θαύμα ήταν ότι περπάτησε ξανά αυτός ένας ανάπηρος με σμπαράλια σπονδυλική στήλη και μηδενικές ελπίδες να γιατρευτεί!!!