PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Τί/ποιός έβαλε την στάχτη... - ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS

oasic1988
19 Μαΐου 2009, 13:34
...γύρω από την καμπίνα;

Εγώ δεν ξέρω νομίζω ότι είναι η Claire και είναι σίγουρα λάθος αυτό που θα πώ αλλά νομίζω ότι ήταν αυτή καθως έβλεπε κάτι περίεργα όνειρα με τον Λοκ,που νομίζω ότι δεν ήταν ο Λόκ αλλά ο εχθρός του Jacob πού την προετοίμαζε.Επίσης νομίζω ότι είναι αυτή επειδή το πιο πιθανό να ήταν αυτή που χρησημοποιούσε την καμπίνα.
Εσείς τί πιστεύετε?

izzie 8EA
20 Μαΐου 2009, 18:50
ωραιο θεμα!εγω ομως θα απαντησω με μια ερωτηση!ηταν εκει η σταχτη οταν ειχαν παει προτειτερα ο λοκ,μπεν,χιουγκο και αλλοι?

koukvagg
20 Μαΐου 2009, 20:44
Πιστευω οτι την σταχτη την εβαλε ο Jacob. Ισως χρησιμοποιουσε την καλυβα ως φυλακη, για τον "αιωνιο φιλο" του. Η Ilana, αυτον εψαχνε, προκειμενου να τον συλλαβει ή να παρει καποιες απαντησεις. Νομιζω, οτι ηξερε οτι δεν προκειται να βρει τον Jacob στην καλυβα αυτη. Δεν παραξενευεται οταν βλεπει τη σταχτη, πιθανον να γνωριζε την υπαρξη και τη χρησιμοτητα της. Παραξενευεται, ομως, οταν βλεπει οτι εχει "κοπει" ο κυκλος της, αρα ισως να εχει "αποδρασει" ο κατοικος της καλυβας. Δεν ξερει αν ειναι παγιδα, οποτε, μπαινει διστακτικα μεσα στην καλυβα, οπου βρισκει το πανι με το αγαλμα, ισως ενα σημαδι απο τον Jacob.

Crawling_Chaos
21 Μαΐου 2009, 20:47
Για ποιο λόγο όμως ο Jacob έβαλε την στάχτη γύρω από την καλύβα με σκοπό να περιορίσει τον Rival; Τόσο καιρό συμβίωναν μαζί στο νησί, γιατί ξαφνικά να τον φυλακίσει;

takisant
26 Σεπτεμβρίου 2009, 20:28
Εγώ πιστεύω πως την στάχτη την έβαλε ο Jacob σαν όριο της περιοχής του Rival.

lostie*
11 Φεβρουαρίου 2010, 17:28
Και γω ο Jacob πιστευω οτι την έβαλε. Bασικά δεν ξέρουμε ποιος την χρησιμοποιούσε... γιατί ήταν μέσα ο Christian ο οποίος είναι με την μεριά του Jacob και γιατί στο καλό υπάρχει η καλύβα σε ποιον ανήκει? ο σκοπός της στάχτης είναι για την προστασία της καλύβας ή για τον περιορισμό του Rival?

teh0r
11 Φεβρουαρίου 2010, 20:48
"others"...

Krotalias12
28 Φεβρουαρίου 2010, 19:30
νομίζω πως είναι ήδη σαφές για ποιό λόγο έβαλε κάποιος την στάχτη γύρω από την καλύβα!τώρα τί μας νοιάζει ποιός το έκανε?:P

lerris
1 Μαρτίου 2010, 00:45
Εμένα με μπερδεύει ακόμη το γεγονός αν το help me που άκουσε στην τρίτη σαιζόν ο Λοκ ήταν του Τζέικομπ ή του εχθρού του. Αν μάθουμε ποιανού ήταν τότε θα είμαστε και σίγουροι για ποιο λόγο υπήρχε η στάχτη. ;)

LostVilly
13 Ιουνίου 2010, 11:26
Νομιζω πως ειναι το μονο θεμα που υπαρχει με τις σταχτες, και γι αυτο θα ηθελα να ρωτησω κατι: Ειδαμε πως υπαρχουν στο νησι 4 προστατες (η μητερα, ο Jacon, o Jack, o Hurley). Γυρω απο την καλυβα του Jacob ηταν ενας "φραχτης" με σταχτες, ενω ειδαμε πως οι σταχτες αυτες προστατευουν απο τον ΜΙΒ και προερχονται απο το νεκρο σωμα του προστατη (οπως τις ειχε παρει ι Ιλλανα). Και η απορια μου ειναι η εξης: που στο καλο βρηκε ο Jacob τις σταχτες και τις εβαλε γυρω απο την καλυβα αφου ειναι ο μονος προστατης μετα την μητερα του και ξερουμε πως την μητερα του δεν την εκαψε???? :/

gigi
13 Ιουνίου 2010, 11:36
Τι το ψάχνεις τώρα...να ήταν η μόνη απορία που μας έμεινε....

stavros4815162342
13 Ιουνίου 2010, 12:42
Προφανώς ήταν απλές στάχτες, γιατί αλλιώς που να τις βρήκε ο Μπραμ, και εξάλλου όπως είπε και η LostVilly το σώμα της μάνας δεν το έχουν κάψει.

kKKK
13 Ιουνίου 2010, 14:19
Το νησί είναι μια φυλακή για τον Καπνό και το μέρος κάτω απο την "τάπα" ήταν το κελί του.Λόγω της βλακείας του Τζέικομπ,ο Καπνός βγήκε απο το κελί του,μπήκε στο σώμα-εκτόπλασμα (αφού το σώμα του υπήρχε στη σπηλιά) του ΜΙΒ και έκοβε βόλτες στο νησί φυλακή και έψαχναν να βρουν τρόπο να το σκάσουν.
Κάποιες φορές βλέπουμε οτι ο Τζέικομπ έπρεπε να φύγει απο το νησί.Στο φλασμπακ του Τζέικομπ στο φινάλε της 5ης σεζόν είδαμε οτι "επισκεφτηκε" τους Σώγιερ,Κειτ,Σαγίντ,Τζάκ,Τζουλιέτ(νομίζω),Χιούγκο,Λ οκ και τους Κορεάτες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές.Προφανώς προετοίμαζε το "σκηνικό για να τους φέρει στο νησί.
Δεν μπορούσε λοιπόν να φεύγει απο το νησί και να έχει τον ΜΙΒ να κόβει βόλτες,γι'αυτό έφτιαξε ενα νέο κελί:την Καλύβα.Γύρω γύρω την οριοθέτησε με μια στάχτη απο την οποία ο ΜΙΒ δεν μπορούσε να περάσει.
Οπως στο supernatural λειτουργούσε το αλάτι για τους δαίμονες
Απο εκεί και πέρα δε νομίζω οτι η στάχτη αυτή έπρεπε να είναι η στάχτη απο το σώμα κάποιου Φύλακα.Αλλά ακόμη και να πρέπει δεν σημαίνει οτι έπρεπε να είναι της μητριάς του Τζέικομπ.Προφανώς και υπήρχαν πολλοί άλλοι Φύλακες πριν απο αυτη.