PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Και τώρα, τι συμπέρασμα βγάζουμε? ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS

GreekCharmed
27 Ιουλίου 2009, 11:35
Για όσους απο εσάς παρακολουθήσατε τα τεκτενόμενα στο Comic Con 2009 στο LOST panel, προχωρήστε παρακάτω αλλιώς σταματήστε εδώ διότι περιέχονται SPOILERS για τον 6ο κύκλο. Θα χρησιμοποιήσω και spoiler tags για καλό και για κακό..
Δεν μπορώ να αποφασίσω αν τα παρακάτω ανήκουν στις Θεωρίες ή εδώ στα Ερωτήματα αλλά το βάζω εδώ....

ΟΚ....
ακούσαμε τι είχανε να πούμε οι παραγωγοί:
α. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δούμε στον 6ο κύκλο χαρακτήρες που έχουμε καιρό να δούμε όπως 1ο κύκλο.
β. Ο Somerhalder (Boone) με συνέντευξή του επιβεβαίωσε πως θα εμφανιστεί στην σειρά.
γ. Η εμφάνιση-έκπληξη του Dominic Monaghan (Charlie) στο τέλος του panel με γραμμένο στο χέρι του "Am I Alive?" ξεσήκωσε το κοινό.
δ. Η δήλωση των παραγωγών πως ο 6ος κύκλος θα έχει την αίσθηση και ομοιότητες με τον 1ο κύκλο...
+
ε. τα περίεργα videos-διαφημίσεις όπως
της Oceanic Air να λέει "απο το 1977 30 χρόνια με τέλειο μητρώο (ας το πούμε έτσι) πτήσεων και ασφάλειας
του Hurley να διαφημίζει το Mr. Clucks και να λέει πως μετά την λοτταρία είχε μόνο καλή τύχη και σε ένα ταξίδι του στην Αυστραλία σκέφτηκε μια νέα γεύση και
της Kate Austen παρουσίαση στην εκπομπή America's Most Wanted ως δολοφόνος που δεν έχει συλληφθεί και που σκότωσε έναν άγνωστο και όχι τον πατριό της......

όλα αυτά αν δεν φωνάζουν RESET τότε εγώ είμαι ψηλή, ξανθιά και αδύνατη.

Δηλαδή....
θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε...ή να αρχίσουμε να φτιάχνουμε θεωρείες ότι μετά την λευκή λάμψη στο τέλος του 5ου κύκλου, έγινε reset στον χρόνο???
Εάν δεν έσκασε η βόμβα (που αυτό πιστεύω), τότε ίσως το νησί δημιούργησε μια δική του λάμψη και έκανε απο μόνο του course correction επειδή ναι μεν έγινε το Incident ΑΛΛΑ η Juliet δημιούργησε παρεμβολές με την μεταβλητή της?

Εκτός και αν όλα αυτά είναι ένα πανέξυπνο παιχνίδι των παραγωγών για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια και να μας παρουσιάσουν κάτι εντελώς διαφορετικό.

sheik
27 Ιουλίου 2009, 11:49
Μπορει οντως ναεγινε reset , να μας δειξουν για λιγο τις ζωες ολων, το πως εξελιχθηκαν κλπ, μεχρι που το συμπαν κανει course correction,δινει σε ολους ενα λογο να παρουν παλι αεροπλανο για το Λ.Α και την συνεχεια την ξερουμε :p

tasoskratos
27 Ιουλίου 2009, 12:50
Να αρχίζω να κράζω από τώρα, ή να περιμένω να δω κάτι τέτοιο και μετά?

Εγω είμαι από αυτούς που το τελευταίο πράγμα που θα είχε σημασία, είναι για το εάν και ποιοί έμειναν ζωντανοί από τον Τζακ και την παρέα του.
Όσο αφορά ΟΛΑ τα άλλα, ότι θέλει ο καθένας ας πιστέψει.
Έτσι λοιπόν? Εξάλλου γιαυτό και δεν μαθεύτηκε τίποτα ΄΄νέο΄΄.
Τι να πουν δηλαδή. Τα κουκιά είναι πλέον μετρημένα. Ή έτσι, ή γιουβέτσι, ή κοκορέτσι. Τίποτα άλλο δεν έχει!
Αυτός είναι ο στόχος των παραγωγών και το έχουν πει ουκ ολίγες φορές.

Εκτός και αν όλα αυτά είναι ένα πανέξυπνο παιχνίδι των παραγωγών για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια και να μας παρουσιάσουν κάτι εντελώς διαφορετικό.

Εάν υποθέσουμε ότι ξεκινάμε ακριβώς από εκεί που σταματήσαμε, τότε το πρώτο ενδιαφέρον είναι σε ποιά εποχή ανοίγει ξανά το μάτι του Τζακ.
Έγινε μπουμ, δεν έγινε? και εάν έγινε που πήγανε? Πίσω ή μπροστά?
Την 2η περίπτωση μην την αποκλείετε. Πολύ μπροστά όμως...
Με 40 βαθμούς ...οι θεωρείες είναι καυτές!

Miss_Depp
27 Ιουλίου 2009, 13:13
Εγώ πιστεύω ότι -σεναριακά- έχουν χάσει την μπάλα. Δε νομίζω ότι όλα αυτά τα μυστήρια που έχουν αφήσει κατα καιρούς να αιωρούνται, θα απαντηθούν, γιατί πολύ απλά, ήταν σεναριακά κενά και όχι προκαθορισμένα μυστήρια.

Εγώ το έχω πει και το ξαναλέω, πιστεύω ότι στο τέλος, θα ξυπνήσει ο Locke (από τη φωνή στο μεγάφωνο που θα λέει "Η πτήση της Oceanic 815 από Σίδνεϊ για Λος Άντελες αναχωρεί. Παρακαλω επισπεύσθε την επιβίβασή σας"), θα είναι ακόμα στο αναπηρικό του καροτσάκι, με το αεροπορικό του εισιτήριο στο χέρι, θα τον προσπερνούν οι υπόλοιποι losties (οι οποίοι, όμως, θα πηγαίνουν κανονικά να επιβιβαστούν, χωρίς να γνωρίζονται κλπ), ο Locke για μια στιγμή θα σαστίσει και θα κοιτάει σα χαμένος, μετά θα τους δείξει μέσα στο αεροπλάνο που θα κάθονται όλοι, ο καθένας χαμένος στις σκέψεις του, ο Locke θα πάρει αυτό το αυτάρεσκο χαμόγελο και το αεροπλάνο θα απογειωθεί...:)

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο τέλος. Δηλαδή όλα αυτά που γίνονται είναι ΠΑΡΑ πολύ πολύπλοκα και μυστήρια και, και, και, και γι' αυτό πιστεύω ότι στο τέλος, θα φάμε μεγάαααλο ξενέρωμα, γιατί η απάντηση και η "λύση" του μυστηρίου, θα είναι γελοία... Sorry, αλλά έτσι πιστεύω! Δεν το εύχομαι, αλλά μου φαίνονται όλα πολύ πολύπλοκα για να μπορεί μέσα από αυτά να δωθεί σαφή απάντηση και λύση.

Όσον αφορά το φινάλε της 5ης season, πιστεύω, καταρχάς, ότι τα video-διαφημίσεις που δώσαν στη δημοσιότητα, ήταν καθαρά μπλόφα. Ή μπορεί να χρησιμοποιηθούν για να δείξει πως ΘΑ ήταν η ζωή τους αν προσγειωνόταν τελικά το αεροπλάνο, αλλά τελικά, πως έγινε. Αφού η επόμενη season, όπως είπαν, έχει πολύ jungle, δε νομίζω να προσγειώθηκε τελικά το αεροπλάνο. Και δεν ξέρω αν η Juliet ήταν η μεταβλητή στην όλη υπόθεση, ή αν ήταν κι αυτή η σταθερά. Πάντως, ο Richard λέει στη Sun ότι "Τους ήξερα, γιατί τους είδα όλους να πεθαίνουν". Αλλά πουθενά δεν τους είδαμε να πεθαίνουν, και πουθενά δεν είδαμε τον Richard να είναι αυτόπτης μάρτυρας του γεγονότος. Γιατί τους εγκατέλειψε νωρίς, και από εκεί και πέρα δεν ήξερε τι έκαναν.

Επίσης, έχω καταμπερδευτεί με αυτό με το χρόνο. Που οι μισοί είναι 30 χρόνια πριν, και οι άλλοι 30 χρόνια μετά. Πολύ μπέρδεμα. Αλλά με έχει κουράσει αυτό το μπρός-πίσω και η χρονική ασυνέχεια (ειδικά όταν δεν εξηγείται, αλλά εντείνεται!:thumbdown). Ο Locke, τελικά, είναι ο "κακός" της υπόθεσης απ' ότι κατάλαβα. Δηλαδή ο Locke είναι ο φίλος του Jacob που εμφανίζεται στην αρχή του 5x16 (και το καράβι από πίσω είναι να φανταστώ το Black Rock...).

Τον πατέρα του Jack, τον Christian, τι τον κάναμε αυτόν?? Τον χάσαμε ξαφνικά! Εκτός κι αν ο πατέρας του Jack, είναι αυτός ο φίλος του Jacob από την αρχή του 5x16, ο οποίος παίρνει τη μορφή των νεκρών που ταξιδεύουν στα αεροπλάνα που παιρνούν την πύλη και πέφτουν στο νησί... Γιατί, στην πρώτη πτήση, είχαμε τον πατέρα του Jack, τον οποίο είδαμε μετά ζωντανό. Και τώρα, το ίδιο συμβαίνει και με τον Locke! Χμμμ... Λέτε να είναι αυτός ο τύπος που ψάχνει να βρεί το "παραθυράκι" και να παίρνει τις μορφές των πεθαμένων?:???:

tasoskratos
27 Ιουλίου 2009, 13:22
Εγώ πιστεύω ότι -σεναριακά- έχουν χάσει την μπάλα.

Αγαπητή Miss και λοιπών, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εγώ δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το απέδειξαν πολλές φορές.
Το τι ακριβώς θέλουν να πουν είναι που με ανησυχεί.
πχ. Εάν θέλεις να πεις ότι σήμερα είναι Δευτέρα και την Κυριακή τελειώνει η εβδομάδα, υπάρχουν άπειροι τρόποι.
Γιατί όμως να μπλέξεις τόσες ΄΄γνωστές΄΄ θεωρείες για να πεις κάτι πολύ απλό.
Γιατί να ξεσηκώσεις και να βάλεις στην μπρίζα κόσμο που γουστάρει τέτοια ΄΄παραμύθια΄΄, αφού στο τέλος πάλι για την ΄΄Κυριακή΄΄ θα μας πεις.
Αυτές είναι οι ανησυχίες μου.:)
Ας κάνουμε υπομονή...

felix13
27 Ιουλίου 2009, 13:37
Εμενα μου ηρθε μια φλασια τωρα. Δεν ξερω αν αυτο που θα πω ειναι μπαρουφα αλλα ετσι μου ηρθε.
Οποιος εχει παιξει το παιχνιδι Lost: Via Domus στο τελος κατι γινετε
και εμφανιζονται ολοι οι επιβατες της πτησης παλι.Ετσι μπορει να εξηγειται και η εμφανιση των ηθοποιων που εχουν πεθανει. Οι σεναριογραφοι ειχαν πει οτι το παιχνιδι δεν σχετιζεται με την σειρα αλλα αρχιζω να αμφιβαλω.

m0rpheas
27 Ιουλίου 2009, 13:44
Εγώ πιστεύω ότι -σεναριακά- έχουν χάσει την μπάλα. Δε νομίζω ότι όλα αυτά τα μυστήρια που έχουν αφήσει κατα καιρούς να αιωρούνται, θα απαντηθούν, γιατί πολύ απλά, ήταν σεναριακά κενά και όχι προκαθορισμένα μυστήρια.

Εγώ πιστεύω ότι τα σημαντικά, και γενικά τα περισσότερα, θα απαντηθούν σίγουρα. Κάποια θα μείνουν αναπάντητα, ναι, αλλά όχι απαραίτητα με ευθύνη των σεναριογράφων. Για να απαντηθούν κάποια μικροερωτήματα χρειάζονται συγκεκριμένοι ηθοποιοί από τους προηγούμενους κύκλους, και δεν νομίζω ότι ψήνονται όλοι να γυρίσουν.

μου φαίνονται όλα πολύ πολύπλοκα για να μπορεί μέσα από αυτά να δωθεί σαφή απάντηση και λύση.Εμένα πάντως μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι (με εξαίρεση το time travel), σε όσα μας έχουν απαντήσει, εμείς φανταζόμασταν ΤΑ απίθανα, ΤΑ πολύπλοκα, ΤΑ περίεργα, και στο τέλος η λύση ήταν σχετικά απλή. Δεν μου έρχεται τώρα κάποια περίπλοκη απάντηση πλην του time travel.

Πάντως, ο Richard λέει στη Sun ότι "Τους ήξερα, γιατί τους είδα όλους να πεθαίνουν". Αλλά πουθενά δεν τους είδαμε να πεθαίνουν, και πουθενά δεν είδαμε τον Richard να είναι αυτόπτης μάρτυρας του γεγονότος. Γιατί τους εγκατέλειψε νωρίς, και από εκεί και πέρα δεν ήξερε τι έκαναν.Εδώ έχω μια θεωρεία.
Οι losties του '77, πάνε στην εποχή όπου διαδραματίζεται η 1η σκηνή του 5χ16 με Τζέικομπ και Αντι-Τζέικομπ. Το πλοίο στο βάθος είναι το Black Rock, κάπου από εκεί βγαίνει και ο Ρίτσαρντ, και στο τέλος ο Ριτς βλέπει τους Losties να πεθαίνουν και για αυτό το 1977 δεν αφήνει την Ελ να πάει μαζί τους.
Καθαρά θεωρεία, δεν το αποκλείω να γίνει και αυτό που λέει ο Τάσος, απλά μετά δεν μπορώ να κάνω οποιαδήποτε εικασία.

Ο Locke, τελικά, είναι ο "κακός" της υπόθεσης απ' ότι κατάλαβα.Ο Λοκ είναι ο νεκρός της υπόθεσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεται τόσος κόσμος εδώ, αυτό είναι πολύ απλό :???:
Τον Λοκ τον σκοτώνει ο Μπεν. Ο Λοκ μπαίνει στο αεροπλάνο νεκρός μέσα σε φέρετρο. Ο Λοκ παραμένει νεκρός στο φέρετρο και μετά την πτώση, μαζεύει το πτώμα του η Ιλάνα, και το πάει στον Ριτς.
Αυτός που βλέπουμε με το κουστουμάκι να κάνει βόλτες πρώτα στην παραλία και μετά στη ζούγκλα, είναι ο Αντι-Τζέικομπ με τη μορφή του Λοκ.

Τον πατέρα του Jack, τον Christian, τι τον κάναμε αυτόν?? Τον χάσαμε ξαφνικά! Ισχύει ότι και από πάνω. Ο πατέρας του Τζακ είναι νεκρός από το 1χ01. Αυτός που βλέπουμε στο σώμα του Κρίστιαν, όπως αποδείχτηκε στο 5χ16, είναι ο Αντι-Τζέικομπ. Ο Αντι-Τζέικομπ κατά καιρούς έχει πάρει και τη μορφή του Γιέμι (αδερφός Εκο) του Γουόλτ (όταν ο Λοκ είχε φάει σφαίρα) της Χάρπερ και άλλων πολλών.

Edit: Να σημειώσω επίσης, ότι κατά πάσα πιθανότητα Μαύρος Καπνός = Αντι-Τζέικομπ

ΥΓ Καιρό είχα να κάνω τόσο μεγάλης έκτασης ποστ :lol::grin:

sirina
27 Ιουλίου 2009, 13:57
Πριν μερες μιλουσα με αγαπημενη φιλη και συμφορουμιτισσα και σχολιαζαμε αυτο ακριβως(και χωρις να ξερω τι εγινε στο comic con) οποτε μιας που την εχω την θεωρια ας την κατεθεσω να καταγραφει στα χρονικα..

Με το τελος της 5ης εχω την εντυπωση οτι δεν πηγαν ουτε πισω ουτε μπρος αλλα σε μια εναλλάκτικη πραγματικοτητα. Σε παρα παρα πολλες σειρες και ταινιες(απο Μπαφυ μεχρι την ταινια με τον Σκρουτζ τα Χριστουγεννα) δινεται σε καποιον η ευκαιρια να δει την ζωη του πως θα ηταν εαν.. Εμενα με ιντριγκαρει πολυ αυτο σαν ιδεα γενικως, στο λοστ πλεον δε με ενδιαφερει κατι ιδιαιτερα αλλα αν το κανουν σιγουρα θα τσιμπησουν το ενδιαφερον του κοινου. Οποτε, δινω καλες πιθανοτητες να δειχνει ολους αυτους να ζουν μια παραλληλη ζωη, μια εναλακτικη πραγματικοτητα η οποια ωστοσο δεν ειναι πολυ διαφορετικη απο την αληθινη τους προσωπικοτητα και ζωη.

Πχ στην λατρεμενη Μπαφυ, σε ενα επεισοδιο που ηθελαν να δειξουν σε μια απο τις πρωταγωνιστριες πως θα ηταν η ζωη χωρις την Μπαφυ, δειχνουν ενα τελειως διαφορετικο τροπο ζωης των ηρωων αλλα αμα δεις προσεκτικα συνειδητοποιεις οτι σαν χαρακτηρες δεν εχουν αλλαξει πολυ. Οποτε μου φαινεται πολυ λογικο η Καιτ(σ)ουλα να ειναι παλι δολοφονος, γιατι τετοια γυναικα ειναι.

Και αν πρεπει να προεκτεινω την σκεψη μου θα ελεγα οτι παλι καποιος θα θυμαται κατι και θα προσπαθει να φερει πισω την πραγματικοτητα οπως την ξερανε. Γιατι και στην Μπαφυ μπορει να φαινοταν ολα διαφορετικα, αλλα οτι ηταν να παει στραβα πηξγε θεοστραβα. Αυτο που λεγανε οι αρχαιοι, πεπρωμενο φυγειν αδυνατον οποτε μπορει να καταληξουν στο ιδιο προορισμο απο αλλο μονοματι. Και γιαυτο ολοι οι συγχωρεμενοι θα εμφανιστουν..

Miss_Depp
27 Ιουλίου 2009, 14:40
Εγώ πιστεύω ότι τα σημαντικά, και γενικά τα περισσότερα, θα απαντηθούν σίγουρα. Κάποια θα μείνουν αναπάντητα, ναι, αλλά όχι απαραίτητα με ευθύνη των σεναριογράφων.

Σίγουρα κάποια θα απαντηθούν, τα πιο τρανταχτά. Αλλά διάφορες μικροαορίες και μικρομυστήρια κλπ, που, όμως, όλο και κάποιος τα έχει προσέξει και του έχουν καρφωθεί, δε νομίζω να απαντηθούν. Και είναι ευθύνη των σεναριογράφων. Αυτοί το γράφουν. Δεν μπορεί να βάζουν ένα καρφί στον τοίχο στην αρχή και να μην εξηγούν για πιο λόγο μπήκε. Αυτό είναι σεναριακό κενό. Κι ας μη γυρίσουν οι ηθοποιοί, πρέπει να βρούν μια εξήγηση...

Εμένα πάντως μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι (με εξαίρεση το time travel), σε όσα μας έχουν απαντήσει, εμείς φανταζόμασταν ΤΑ απίθανα, ΤΑ πολύπλοκα, ΤΑ περίεργα, και στο τέλος η λύση ήταν σχετικά απλή.
Μα το ίδιο λέμε. Ότι, τελικά, η απάντηση σε όλα αυτά, θα είναι κάτι πολύ απλό και όχι όλες αυτές οι θεωρίες πάνω σε θεωρίες κλπ που έχουν κυκλοφορήσει. For God's sake, σε αμερικανούς απευθύνεται κατα κύριο λόγο!

Εδώ έχω μια θεωρεία.
Οι losties του '77, πάνε στην εποχή όπου διαδραματίζεται η 1η σκηνή του 5χ16 με Τζέικομπ και Αντι-Τζέικομπ. Το πλοίο στο βάθος είναι το Black Rock, κάπου από εκεί βγαίνει και ο Ρίτσαρντ, και στο τέλος ο Ριτς βλέπει τους Losties να πεθαίνουν και για αυτό το 1977 δεν αφήνει την Ελ να πάει μαζί τους.

Στο 5x16, όταν ο Locke δίνει στον Richard την πυξίδα, για να τη δώσει στο alter ego του Locke, ο Richard δεν το θυμάται αυτό (μια πράξη που όπως την είδαμε εμείς, ανήκει στο παρελθόν). Αυτό σημαίνει, ότι εκεί που ο Locke, με τον Ben, την Sun, τον Richard κλπ, είναι παρόν. Άρα, η σκηνή (που έχουμε ήδη δει από τον 4o κύκλο) με τον Locke να έρχεται τραυματισμένος και ο Richard να του βγάζει τη σφαίρα, είναι μέλλον (για να μη το θυμάται ο Richard ότι έγινε). Άρα εκείνη τη στιγμή που δίνει ο Richard λέει στον Locke ότι πρέπει να πεθάνει στο 5x16, βλέπουμε τα γεγονότα του 4oυ κύκλου από την άλλη πλευρά.

Επίσης, αφού το '77 o Richard ξέρει τον Locke, και λέει στον Jack ούτε του είχε πει ότι θα είναι ο αρχηγός (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), σημαίνει ότι τα γεγονότα που εξελίσσονται 30 χρόνια μετά (δηλαδή η παρέα του Locke-Ben-Sun), σημαίνει ότι ανήκουν στο παρελθόν (για να τα θυμάται ο Richard). Άρα το παρόν είναι για όλους το '77. Ή ο Richard ζει σε παράλληλες χρονικές περιόδους??

Ο Λοκ είναι ο νεκρός της υπόθεσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεται τόσος κόσμος εδώ, αυτό είναι πολύ απλό :???:
Τον Λοκ τον σκοτώνει ο Μπεν. Ο Λοκ μπαίνει στο αεροπλάνο νεκρός μέσα σε φέρετρο.

Ο πατέρας του Τζακ είναι νεκρός από το 1χ01. Αυτός που βλέπουμε στο σώμα του Κρίστιαν, όπως αποδείχτηκε στο 5χ16, είναι ο Αντι-Τζέικομπ.

To ίδιο πράγμα λέμε. Όταν λέω ότι ο Locke είναι ο "κακός" της υπόθεσης, δεν εννοώ τον Locke τον ίδιο, αλλά αυτόν που έχει πάρει την μορφή του, δηλαδή τον Anti-Jacob. Και αυτό είπα, ότι άρα όλοι αυτοί οι νεκροί που ξαναζωντανεύουν είναι τα mind's games του Anti-Jacob, ή τελος πάντως, προωθούν την δική του αντζέντα.

ps αυτό το time travel ΠΟΛΥ μπέρδεμα! Απορώ πώς θα το ξεμπλέξουν, και τελικά ποιό είναι το παρόν, πoιό το παρελθόν και πoιό το μέλλον...

tasoskratos
27 Ιουλίου 2009, 15:08
Ζέστη, ζέστη αλλά βλέπω ΄΄΄ψηνεστε΄΄ όλοι για θεωρείες:D

Το θέμα είναι το τι θέλει να πει ο ποιητής.
Από εκεί ξεκινάμε και μέσα σε όλο αυτό το ΄΄ποίημα΄΄ εμπλέκονται οι Losties.
Σε τι αναφέρονται? Όποιος απαντήσει σε τίποτα, έχασε:)
Όσο και στο ντούκου να το περάσουν το Νησί, θα πρέπει να να δείξουν, ή καλύτερα να αφήσουν να εννοηθεί σε τι αναφέρονται.
Μην αρχίσω πάλι τα παραδείγματα διότι και πολλές φορές ειπώθηκαν και πολλές συζητήσεις έγιναν.
Αυτή η περιβόητη τελική αναμέτρηση ποιά είναι? οκ η αιώνια διαμάχη του Καλού με το Κακό, αλλά αυτή είναι αιώνια. Εδώ πάμε σε τελική αναμέτρηση, με έπαθλο όμως τι?
Ένα σκέτο Νησί? Τρίχες. Αφού το Νησί παρουσιάζεται ως ΄΄παράδεισος΄΄, είτε ο Κάιν με τον Άβελ μαλώνουν, είτε ο Ωρος με τον Σεθ, είτε ο Ιάκωβος με τον Ησαύ (αγαπητέ Τιτανομέγιστε), το ίδιο είναι.
Ο καυγάς γίνεται για την κυριαρχία σε μια νέα ανθρωπότητα, μετά την διαφενόμενη καταστροφή της υπάρχουσας.
Ρωτάω εγώ τώρα τους παραγωγούς.
Τι ενδιαφέρει περισσότερο τον κόσμο. Αυτή η ιστορία που αναφέρω εγώ και που αλληγορικά (υπόθεση κάνω) μας παρουσιάζετε εσείς, ή μια χούφτα ανθρώπων που ταλαιπωρούνται μέσα στον χρόνο και απλά έχουν βάλει το χεράκι τους σε μια σειρά γεγονότων? Να δεχτώ το ΄΄και τα 2΄΄. Ναι ρε παλλικάρια αλλά εσείς σκίζετε τα ιμάτια σας ότι περί των Losties θα είναι η 6η σεζόν.
Τι θα κάνουν δηλαδή? θα κυνηγιούνται με την μοίρα τους που ίσως τους θέλει νεκρούς?

Εάν φίλη Sirina πάμε σε παράλληλες πραγματικότητες τότε ας δούμε το Fringe που μας το έδειξε από την αρχή.
Εδώ εάν θα έχουμε κάτι, αυτό θα είναι 2 διαστάσεις, Τα σύμβολα, οι ψίθυροι, τα χρονοταξίδια κτλ, αυτό δείχνουν.
Να το πως δικαιολογούνται οι ΄΄επιστροφές των νεκρών΄΄. Γιαυτό είχα πει ότι, είτε σκέτος Τσάρλυ, είτε με Μπουν, είτε με οποιονδήποτε, αυτό που θέλουν να δείξουν, θα το δείξουν.
Όλα είναι πιθανά.

Υπάρχει κανείς που γράφει με το laptop του, από την παραλία??? :D

pruedens
27 Ιουλίου 2009, 15:33
Ισως να θελουν να μας ριξουν σταχτη στα ματια ισως οχι.Βλεποντας καποια κλιπς μου ηρθε στο μυαλο η πιθανοτητα τι θα γινοταν εαν οντως το σχεδιο του jack πετυχαινε...και το αεροπλανο δεν επεφτε ποτε.Αραγε οι χαρακτηρες πως θα συνεχιζαν τη ζωη τους με αυτα τα δεδομενα.

Η δικη μου υποθεση.Μας δειχνουν τι συμβαινει με το αεροπλανο μα δε πεφτει.Και πως συνεχισαν τη ζωη τους . O Ηarley αγοραζει το μαγαζι με τα κοτοπουλα.η Kate παιρνει μερος σε εκπομπη για τους πιο καταζητουμενους και κατηγορειται οχι για αλλο φονο απο τον οποιο ειχε αρχικα υπωθει.Εμεις πιστευουμε και θυμωνουμε οτι το σχεδιο πετυχε.Και αν ομως δεν πετυχε.

- Παραλληλη πραγματικοτητα
- Καποιος απο τους χαρακτηρες το φανταζεται
-Οντως πετυχαινει αλλα εφοσον το αεροπλανο ηταν γραμμενο να πεσει στο νησι . Πεφτει ξανα με τους ιδιους χαρακτηρες....και με το πιλοτο που ηταν απο την αρχη να πεσει.

Και το κεφαλι μου πονεσε με τοσες υποθεσεις!!

GreekCharmed
27 Ιουλίου 2009, 15:38
Μην ξεχνάμε τις παραμέτρους του NonLocke, του Alpert και των υπολοίπων μη-Losties...αυτοί πως θα κολλάνε στην περίπτωση μιας παράλληλης πραγματικότητας?
Όταν εννοούμε παράλληλη, σημαίνει οτι 2 γεγονότα άσχετα ίσως μεταξύ του γίνονται την ίδια στιγμή...μήπως τους δούμε σε διπλούς ρόλους?
ΠΧ Miles με μωρό? ΝonLocke με τον Locke-τραυματισμένο?
Υποθέσεις ένα εκατομμύριο....σενάριο όμως ένα.

m0rpheas
27 Ιουλίου 2009, 15:58
Επίσης, αφού το '77 o Richard ξέρει τον Locke, και λέει στον Jack ούτε του είχε πει ότι θα είναι ο αρχηγός (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), σημαίνει ότι τα γεγονότα που εξελίσσονται 30 χρόνια μετά (δηλαδή η παρέα του Locke-Ben-Sun), σημαίνει ότι ανήκουν στο παρελθόν (για να τα θυμάται ο Richard). Άρα το παρόν είναι για όλους το '77. Ή ο Richard ζει σε παράλληλες χρονικές περιόδους??

Το 1977 είναι παρόν για όσους είναι στο 1977. Το 2007 είναι παρόν για όσους είναι στο 2007.

Ο Ριτσαρντ ξέρει τον Λοκ από το 1954 (5χ03 Jughead). Ο Λοκ πριν την φλασιά του 1954 ήταν στο 2007. Εκεί ο Ρίτσαρντ του έβγαλε τη σφαίρα και του έδωσε χωρίς να ξέρει οδηγίες για το 1954 μετά από υπόδειξη του Αντι-Τζέικομπ. (ο Αντι-Τζέικομπ είναι λίγο παραπέρα και παρακολουθεί. Τις οδηγίες τις έχει δώσει στον Ριτς δευτερόλεπτα πριν)

Η χρονολογία πάει κανονικά, δηλαδή το 1954 είναι πριν το 1977 που είναι πριν το 2007.

Εν κατακλείδι, όλα αυτά περί αρχηγίας Λοκ ήταν στο σχέδιο του Αντι-Τζέικομπ. Γι' αυτό και δεν έβρισκε ο Ριτς σημάδια που να δείχνουν ότι ο Λοκ είναι αρχηγός.

ΥΓ. Όπου "Λοκ" εννοώ φυσικά τον αληθινό.

pruedens
27 Ιουλίου 2009, 16:08
Μην ξεχνάμε τις παραμέτρους του NonLocke, του Alpert και των υπολοίπων μη-Losties...αυτοί πως θα κολλάνε στην περίπτωση μιας παράλληλης πραγματικότητας?
Όταν εννοούμε παράλληλη, σημαίνει οτι 2 γεγονότα άσχετα ίσως μεταξύ του γίνονται την ίδια στιγμή...μήπως τους δούμε σε διπλούς ρόλους?
ΠΧ Miles με μωρό? ΝonLocke με τον Locke-τραυματισμένο?
Υποθέσεις ένα εκατομμύριο....σενάριο όμως ένα.

αν κατσουμε να σκεφτουμε ολες τις πιθανοτητες.....θα καταληξουμε παλι στο μηδεν!!

Εγω πιστευω οτι ολη η ιστορια ειναι μια αλυσιδα γεγονοτων δεμενη μεταξυ της.

Αν θεωρησουμε οτι το σχεδιο του Jack πετυχε για ποιο λογο η Εloise επεισε τον Desmond να παει στο νησι και να πατησει το κουμπι???και εκει πονεκεφαλιαζω γιατι η Eloise του 77 διαβασε το ημερολογιο ¨αν παει και στραβα-σχεδιο ο desmond Hume θα ειναι η σταθερα μου "

και ετσι επρεπε να φερει τον desmond sto nisi και να στειλει το γιο της εκει ωστε να επαναληφθει η ιστορια.Κατα την γνωμη.....το σχεδιο δεν θα πετυχει....αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

AlienF
27 Ιουλίου 2009, 17:27
Αμαν ρε παιδια δεν σας προλαμβαίνω !!!!
Εγώ ένα έχω να πω !!!! Ολα αυτά που λέμε και υπολογίζουμε στο τέλος θα αποδειχτούς ως απλές θεωρίες.... !!! Το τέλος θα είναι τόσοοοοοοοο απλό που δεν το σκεφτήκαμε (μακάρι δηλαδη), και παραδείγμα όλοι διαιροτιούμασταν πως ο Ριτσιαρτ επισκέφτηκε τον Λοκ την μέρα που γεννηθηκε και απλούστατα μας έδωσα την απάντηση ότι ο ιδιος ο Λοκ τον εστείλε!!!

Τρία συμπερασμάτα βγαίνουν
Ο καπνός και ο Jacob είναι δύο αντίθετες δυνάμεις του νησιού.
Ο Ben έχει περάσει στην επιρροή του Καπνού.
Ο Άαρων θα είναι ο νέος ηγέτης του νησιού

Τόσο καιρό μας ασχολούμαστε με τους τύπους, και συμφωνώ απόλυτα με τον Τassokratos, με το νήσι τι γίνετε? Μέχρι τώρα μας εδειξέ σαν να έχει ενα δικό του τρόπου ‘επιβίωσης‘. Διαλέγει ποιος θα γίνει κάλα ποιος θα αρρωστήσει κτλ κτλ. (Αλήθεια γιατί ο Μπεν και ο Τζακ αρρωστήσαν στο νήσι αφού εκεί κανεις δεν αρρωστα) !!!

Υπάρχει κανείς που γράφει με το laptop του, από την παραλία???

από την βέραντα να βλέπεις την θαλασσα, κάτι χιλιομετρα μακρια δεν πιανει εε. !!!

Miss_Depp
27 Ιουλίου 2009, 18:37
Αυτή η περιβόητη τελική αναμέτρηση ποιά είναι? οκ η αιώνια διαμάχη του Καλού με το Κακό, αλλά αυτή είναι αιώνια. Εδώ πάμε σε τελική αναμέτρηση, με έπαθλο όμως τι?
Ένα σκέτο Νησί? Τρίχες. Αφού το Νησί παρουσιάζεται ως ΄΄παράδεισος΄΄, είτε ο Κάιν με τον Άβελ μαλώνουν, είτε ο Ωρος με τον Σεθ, είτε ο Ιάκωβος με τον Ησαύ (αγαπητέ Τιτανομέγιστε), το ίδιο είναι.
Ο καυγάς γίνεται για την κυριαρχία σε μια νέα ανθρωπότητα, μετά την διαφενόμενη καταστροφή της υπάρχουσας.
:shock: :shock: Να, κάτι τέτοια είναι που δεν μπορώ! (αν αποδειχθούν αλήθεια!). Κάτι τέτοιες στιγμές σε κάνουν να βλέπεις One Tree Hill...:P

Το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να προσπαθήσουν να προωθήσουν ένα τέτοιο storyline. Ναι, συμφωνώ ότι πρόκειται για την αιώνια διαμάχη μεταξή Καλού και Καλού (Γιν & Γιανγκ κλπ). Αλλά να το πάνε τόσο μακριά και να μπλέξουν τόσο γεγονότα, ιστορικά, θρησκετικα και μυθυλογικά, πάει πολύ. Όπως ήδη είπα, μην ξεχνάμε ότι το σίριαλ απευθύνεται σε ένα ευρύ, αμερικάνικο κοινό. Δε νομίζω ότι ο μέσος Αμερικάνος θα ενθουσιαστεί με μια τέτοια έκβαση. Και στο Hollywood, το μόνο που μετράει είναι η ποσότητα και όχι η ποιότητα.

Το θέμα είναι ότι, πλέον (και αυτό συζήταγα προχθές με μια καλή μου φίλη), δεν ξέρουμε τι σίριαλ παρακολουθούμε. Δηλαδή βλέπουμε κάποιους ανθρώπους που έχουν πέσει σε ένα νησί να κάνουν... Το θέμα είναι το ΤΙ? Ποιός είναι ο σκοπός τους... Μέχρι τώρα, ο σκοπός τους είναι να καταλάβουν τι ακριβώς γίνεται, δηλαδή δεν έχουν ένα στόχο. Τις τελευταίες season παρουσιάζονται ως έρμαια ανώτερων δυνάμεων, για να καταλήξουμε στο 5x16 που παρουσιάστηκαν ως "πιόνια" δύο συγκρουώμενων δυνάμεων? πεποιθήεων? Όπως θέλετε πείτε το. Και κανείς απ ότι φαίνεται (ούτε καν ο Ben που όλοι λέγαμε ότι είναι ο μόνος που ξέρει), δεν ξέρει ποιός είναι ο στόχος και τι ακριβώς συμβαίνει.

Τελικά, τα νήματα τα κινούσε ο Anti-Jacob και ο Jacob. Αυτή, απ' ότι φαίνεται, είναι η βασική αιτία όλων. Τώρα, ποιός ευθύνεται για τι, είναι ένα άλλο θέμα. Ενώ όλοι νομίζαμε ότι η βασική αιτία όλων των γεγονότων είναι οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις που υπάρχουν στο νησί, ξαφνικά, μπλέκουμε αρχαία Αιγυπτιακά σύμβολα, με αρχαία ελληνικά κλπ. Από φυσική, σε ιστορία, και από μαθηματικά σε αιρχαιολογία. Όλο εμφανίζεται κόσμος, όλο λέμε "Τώρα θα έχουμε απαντήσεις!", και απλά δημιουργούνται μεγαλύτερα μυστήρια...

Το έχω πει και το ξαναλέω. Ωραίο σίριαλ, στην αρχή είχα φάει ΧΟΝΤΡΟ κόλλημα, αλλά από την 4η season και μετά, το βλέπω από συνήθεια. Και το πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν μπλεχτεί τόσο, που πλέον δεν ανήκουν ούτε στη σφαίρα του υπερ/μετά-φυσικού!! :P

dimitrispgr
27 Ιουλίου 2009, 22:17
Miss Depp εχω την εντυπωση πως ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ δεν θα σου αρεσει :cool: :cool: :cool: Δεν ειναι ωραιο σηριαλ. Ειναι ΕΠΟΣ :D Και σκεψου οτι εγω και αρκετοι ακομα αν βαθμολογουμε τις σεζον 1-2-3 με 9.5, βαθμολογουμε τις σεζον 4 και 5 με 10;) Ειναι πως το βλεπεις κανεις βεβαια. Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση και οι τυφλοι ειδαν.
Δεν πιστευω τιποτα παντως απο τα ακραια που ακουγονται. Προφανως και θα γυρισουν στο παρον με στοχο καποια ( ;;; ) εξιλεωση

tasoskratos
27 Ιουλίου 2009, 22:27
Δε νομίζω ότι ο μέσος Αμερικάνος θα ενθουσιαστεί με μια τέτοια έκβαση.

Ο μέσος Αμερικάνος, έτσι όπως τον θεωρείς, δεν διαφέρει από έναν μέσο τηλεθεατή οποιασδήποτε Ευρωπαϊκής χώρας και τέτοιου είδους τηλεθεατές, έτσι όπως θέλεις να νομίζεις ότι είναι, δεν έχει πλέον το Lost. Εκτός εάν έχει και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι με ποιόν θα καταλήξει η Κέητ.
Σε μια τέτοια περίπτωση η θεωρεία του Καλού και του Κακού θα τους κάτσει μια χαρά.
Εμείς άλλα θέλουμε να δούμε αλλά όπως φαίνεται θα μείνουμε με τα θέλω μας.
Πριν καιρό είχα πει ότι το Lost είναι ο Shrek της μικρής οθόνης.
Με αναφορές, αλληγορικές και μη, σε άλλα ΄΄παραμύθια΄΄, αλλά με την ιστορία να αφορά τον συμπαθή πράσινο γίγαντα (βλ Τζακ) και την Φιόνα (βλ. Κέητ).

Το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να προσπαθήσουν να προωθήσουν ένα τέτοιο storyline
Οπότε, ένα τέτοιο στορυ, με την όποια κατάληξη, με ή χωρίς happy end, θα ΄΄καθόταν΄΄ μια χαρά στους ΄΄μέσους΄΄.
Όσο αφορά τους πιο απαιτητικούς, θα έχουν και αυτοί το μερίδιο τους αλλά με μια διαφορά. Σαφείς απαντήσεις δεν θα υπάρξουν.
Μια μέση λύση θα ήταν στην τελευταία σκηνή να δείξει ένα ωραίο ξανθό παλλικάρι μαζί με μια ωραία κοπέλλα. Αυτή θα τον αποκαλούσε Ααρών, ενώ από το βάθος θα εμφανιζόταν πάλι ένας ΄΄μυστήριος νέος! και πάλι φτου και από την αρχή.
Τότε οι φίλοι του BSG θα είχαν όλο το δίκαιο με το μέρος τους να πουν ότι μας κλέψατε την ιδέα.:)
Εμείς δε που ψάχνουμε Κούφια Γη, Σαμπάλα κλπ κλπ θα έχουμε να λέμε...
Ναι αλλά ο Μπεν είχε πει ότι εδώ που είμαστε δεν μας βλέπει ο Θεός. Άλλοι θα υποστηρίζουν ότι πρόκειται για την Νέα Σιών και άλλοι θα υπερασπίζονται τις δικιές τους θεωρείες, μέχρι να βαρεθούμε όλοι μαζί και στο τέλος να ΄΄μετακομίσουμε΄΄ σε φόρουμ άλλου σήριαλ.
...και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.
Εκείνος ο Γουώλτερ Μπίσοπ τι να κάνει άραγε?:D

edit: Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα. Οι τηλεθεατές του Lost είναι πλέον όλοι ΄΄αρρωστοι΄΄ και πορωμένοι. Κανείς δεν το βλέπει από συνήθεια η μόδα. Ξερουν όλες τις σεζόν και τις ατάκες απέξω και ανακατωτά.

Miss_Depp
28 Ιουλίου 2009, 12:25
Miss Depp εχω την εντυπωση πως ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ δεν θα σου αρεσει :cool: :cool: :cool:

Όχι, αν η αιτιολογήσουν σωστά όλα αυτά που γίνονται και η υπόθεση "στέκει", δε θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Όπως είπα, εμένα οι πρώτοι 3 κύκλοι, μου άρεσαν περισσότερο. Ο 4ος & ο 5ος (ειδικά ο 4ος), πιστεύω ότι έγιναν απλά για να γίνουν. Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσετε, αλλά έτσι το βλέπω και το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι η μεγάλη fan της σειράς, αλλά την παρακολουθώ από την αρχή της. Μου αρέσει, την βλέπω ευχάριστα. Και θα ήθελα να υπάρχει και ένα ωραίο τέλος. Και με το ωραίο, δεν εννοώ ρομαντικό (όχι με την έννοια του ερωτικόυ στοιχείου) - ιδανικό, αλλά πολύ καλά τεκμηριωμένο, χωρίς να αφήνει υπονοουμένα και να τ' αφήνει στην κρίση του κάθε τηλεθεατή, να τα εκλάβει όπως αυτός θέλει/πιστεύει.

Και για ένα σίριαλ που συχνά πυκνά, "ακούει" την φωνή των fans (και αυτό φάνηκε και από το οτι η Juliet επιστρέφει για 1-2 επεισόδια -γεγονός που μέχρι και την ίδια εξέπληξε...) και σχεδιάζει την πλοκή του με βάση αυτό (εδώ είναι αυτό που είπα και πριν ότι είναι Hollywood, και το Hollywood δεν ενδιαφέρεται για το τι & το πώς αλλά για το πόσο), ε, κρατώ μια επιφύλαξη. Δλδ, οι προτιμήσεις του κοινού πολλές φορές διαμορφώνουν και την πλοκή. Αυτό, άμα θες να περάσεις κάποιο πιο "δυνατό" νόημα και να μην προσφέρεις απλά άτρο και θεάματα στο κοινό, αποτελεί τροχοπέδη και με κάνει να αμφισβητώ πολλά πράγματα από αυτά που έχουν ήδη συμβεί.

Τέσπα, προσωπική μου άποψη. Ελπίζω μόνο το τέλος να μας αποζημιώση όλους γιατί θα είναι κρίμα μια ωραία σειρά να τελειώσει εσεπευσμένα και "παρατραβηγμένα"!:yes:

tasoskratos
28 Ιουλίου 2009, 12:47
Το μόνο που δεν μπορώ να φανταστώ είναι να αλλάξουν το φινάλε λόγω fans.
Κάτι τέτοιο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνει.
Το εάν στέκει ή όχι, αυτό θα αφεθεί στην κρίση των τηλεθεατών. Σαφώς και θα υπάρξει τέλος με ή χωρίς happy end για τους Losties. Αυτοί ναι, θα μάθουμε τι απέγειναν.
Περί Νησιού και μυστηρίων του, ας καταλάβει ο καθένας μας ότι γουστάρει.
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειπωθούν ονόματα, αφού πρόκειται για ένα πολυεπίπεδο σενάριο.
Όπως ακριβώς και με τον Jacob. Ναι έχει όνομα, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε ο καθένας μας να τον ονομάσει όπως θέλει.

Πιστεύω ότι έτσι όπως έμεινε η ιστορία, μπορούν να την συνεχίσουν με Τζούλιετ, χωρίς, με Τσάρλυ, χωρίς, με γενικώς ή χωρίς κλπ κλπ.