PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : LOST- Christian's side

stavros4815162342
27 Δεκεμβρίου 2009, 19:12
Με ποιανού το μέρος πιστεύετε ότι είναι ο Christian?
Με του Jacob ή με του ΜΙΒ?

lerris
28 Δεκεμβρίου 2009, 00:09
Απ' όσα μάς έδειξαν στο φινάλε της 5ης σαιζόν και τα όσα αποκαλύφθηκαν, φαίνεται πως ο Κρίστιαν είναι με το μέρος του ΜΙΒ.
Και το λέω αυτό, γιατί λίγο πριν γυρίσει τον τροχό ο πραγματικός Λοκ στα πρώτα επεισόδια της 5ης, ο Κρίστιαν του είπε ότι πρέπει να πεθάνει. Οπότε, τον ώθησε στο να πεθάνει, ώστε με την επιστροφή του στο νησί, ο ΜΙΒ να βρει το "παραθυράκι" του μέσω του νεκρού Λοκ.
Συν ότι ο Κρίστιαν σύχναζε στην καλύβα που τελικά δεν έμενε ο Τζέικομπ τόσο καιρό, αλλά ο ΜΙΒ. ;)

Αλλά επειδή συνήθως τα φαινόμενα απατούν στο Lost, κρατάω και μια πισινή! :p
Μπορεί να μας τρελάνουν και τελικά ο Κρίστιαν να είναι με το μέρος του Τζέικομπ! Χεχε!

stavros4815162342
28 Δεκεμβρίου 2009, 00:40
Και εγώ τα σκέφτηκα όλα αυτά αλλά με μπερδεύει λίγο ένα πράγμα.Ακούστε.

Ο τζέικομπ είναι με τους "άλλους" (δηλαδή με το μέρος τους)
σωστά?
Οταν εμφανίζονται οι άλλοι ακούγονται ψίθηροι όπως και όταν εμφανίστηκε ο Κρίστιαν στον Μάικλ στο πλοίο.
Επίσης τον είδαμε να λέει στον Τζον "δεν είμαι ο Τζέικομπ αλλά μπορώ να μιλήσω εκ μέρους του".Τώρα δε νομίζω να είπε ψέματα άρα μπορεί να έχει φιλικές σχέσεις μαζί του.
Λέτε να είναι διπρόσωπος?

AlienF
28 Δεκεμβρίου 2009, 16:47
Για μένα είναι πολύ μπερδεμένο. Δεν θεωρώ ότι ειναι με τον μέρος του ΜΙΒ καθώς η αρχική εντολή ήταν να γυρίσει τον τροχό ο Λοκ, πράγμα που αν γινόταν δεν θα υπήρχαν οι μετακινήσεις στον χρόνο με αυτό τον τρόπο, άρα γιατί να ξαναγυρίσει στο νησί. ο Μπεν όμως τον γύρισε με δική του πρωτοβουλία. Άραγε...???

Αν θεωρήσω ότι είναι με το μέρος του ΜΙΒ, πως είναι δυνατό να λέει ότι είναι με τον Jacob και ότι μιλά εκ μέρους του, εκτός και αν ήταν παραπλανητικό. Γιατί δεν μας έδειξαν Ritchart and Kristian μαζί.

Πιστεύω ότι δεν είναι με κανένα αλλά είναι ένα κοινό πιόνι, ένας απομήχανης θεός που δίνει απλές λύσεις για να εξελιχτεί το νήμα της ιστορίας και να νικήσει αυτός που παίζει καλύτερα.

Radiolina
29 Δεκεμβρίου 2009, 15:19
Ωραίο θέμα….! Γιατί πιστεύω ότι αν σκεφτεί κανείς βαθιά τη σχέση Τζεικομπ- αντιΤζεικομπ – Κριστιαν είναι μεγάλο μπέρδεμα.

Να προσθέσω και άλλη μια απορία, που όποιος την απαντήσει….υποκλίνομαι !!!

Αρχικά, ας υποθέσουμε ότι τα τελευταία λόγια του Τζεικομπ : They are coming… αναφέρονται στους Oceanic 6 (ή τελοσπάντων ότι με το να γυρίσουν αυτοί εξυπηρετούν τον Τζέικομπ – αυτός είναι που θέλει «κόσμο» στο νησί, έχει ιδιαίτερη σχέση μαζί τους, τους έχει πλησιάσει/αγγίξει εκτός νησιού…κλπ).
Ωστόσο, ο αντίΤζεικομπ είναι αυτός που λέει στον αληθινό Λοκ ότι πρέπει να τους φέρει πίσω !!!! (Θυμηθείτε: νύχτα στη ζούγκλα… fakeLocke και Richard…. Και λέει ο fakeLocke: «πήγαινε Ρίτσαρντ, βγάλε μου τη σφαίρα και πες μου να φύγω, να τους φέρω πίσω και να πεθάνω»)
ΟΚ, ο πραγματικός Λοκ πήρε οδηγίες από τον αντιΤζέικομπ….
Αλλά ο αντιΤζέικομπ είναι αυτός που ηθελε τους Oceanic 6 πίσω στο νησί????
Κάπου δεν κολλάει….κάτι μου βρωμάει…. Κάποιο λάκο έχει η φάβα…κλπ, κλπ.:???: :???:

Answers pleeeeeaaaaaseeee !!!! (Καλά έστω μερικές ιδέες…!);)

AlienF
30 Δεκεμβρίου 2009, 15:19
Ο Αντι-Jacob ήθελε να επιστρέψουν όλοι πίσω στο νησί γιατί με αυτό τον τρόπο θα επέστρεφε και ο Λοκ νεκρός. Αν θυμάσαι καλά η Ηowkings είπε στον Τζακ ότι για να επιστρέψουν πρέπει να αναπαραστήσουν τον πτήση της Oceanic όσο πιο καλά μπορούσαν γιατί αλλιώς κανένας δεν θα γυρνούσε, και αυτό δεν εξυπηρετούσε τον ΑντιJacob.

Πιστεύω αυτός ήταν ο λόγος που ήθελε όλους να ανέβουν στην πτήση της Ατζίρας και όλοι να γυρίσουν στο νησί.

Από την άλλη όμως ο Jacob ήθελε να γυρίσουν πίσω για τους δικούς του λόγους, που σίγουρα θα δούμε στον 6ον κύκλο.

stavros4815162342
30 Δεκεμβρίου 2009, 15:30
Ο Αντι-Jacob ήθελε να επιστρέψουν όλοι πίσω στο νησί γιατί με αυτό τον τρόπο θα επέστρεφε και ο Λοκ νεκρός. Αν θυμάσαι καλά η Ηowkings είπε στον Τζακ ότι για να επιστρέψουν πρέπει να αναπαραστήσουν τον πτήση της Oceanic όσο πιο καλά μπορούσαν γιατί αλλιώς κανένας δεν θα γυρνούσε, και αυτό δεν εξυπηρετούσε τον ΑντιJacob.

Και μιας σε αυτό το θρεντ μιλάμε για τον κρίστιαν να προστέσουμε πως ο κρίστιαν ανέφερε το όνομα της Ελοιζ στον Τζον για να τη βρει και τους πει αυτά που ανέφερε και η AlienF παραπάνω(περί αναπαράστασης της πτήσης).
Οπότε να ένα ακόμα στοιχείο που μας ωθεί στο συμπέρασμα ότι ο Κρίστιαν είναι με τον ΜΙΒ.

Radiolina
30 Δεκεμβρίου 2009, 15:55
Αρα η Ελοιζ -και κατ' επέκταση οι Others και ο Widmore- δουλεύουν για τον ΜΙΒ!!!!
Αυτό είναι το συμπέρασμα.....

stavros4815162342
30 Δεκεμβρίου 2009, 16:14
Αρα η Ελοιζ -και κατ' επέκταση οι Others και ο Widmore- δουλεύουν για τον ΜΙΒ!!!!
Αυτό είναι το συμπέρασμα.....
Οι others "δουλευουν" σίγουρα για τον Τζέικομπ.Αυτό νομίζω είναι δεδομένο!!!

Τώρα ο Τσαρλς μπορεί να δουλεύει για τον ΜΙΒ για να πάρει εκδίκηση από τον Τζέικομπ επειδή εξορίστηκε και μπορεί να ανάγκασε και την Ελοιζ να συμμετάσχει στο πανούργο σχέδιο του.

Radiolina
30 Δεκεμβρίου 2009, 18:32
Δεν νομιζω ότι ο Τσαρλς μπορεί να εξαναγκάσει την Ελοιζ σε τίποτα! Απο όλα τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι υπάρχει τεράστιο μπέρδεμα, κανείς μας δεν έχει καταλάβει ποιός δουλεύει για ποιόν... Συμφωνώ για τους others, "πρέπει" να δουλεύουν για τον Τζεικομπ, δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο....
Ωστόσο το μεγάλο ερώτημα είναι -όπως είπα και παραπάνω- γιατι και ο Τζεικομπ και ο ΜΙΒ θέλουν τους 6 πίσω στο νησί... Αυτό, σορυ, αλλά κανείς δεν με κάλυψε....

stavros4815162342
30 Δεκεμβρίου 2009, 18:56
Δεν νομιζω ότι ο Τσαρλς μπορεί να εξαναγκάσει την Ελοιζ σε τίποτα!
Μπορεί αφού την ανάγκασε να στείλει τον Φάραντέυ πίσω στο νησί ενώ γνώριζε ότι θα τον σκοτώσει η ίδια γιατί να διστάσει σε κάτι τέτοιο.
Και μην ξεχνάμε ότι δε μας έχουν απαντήσει ακόμα γιατί η Ελοιζ έφυγε από το νησί οπότε δε γνωρίζουμε τους σκοπούς της.

tasoskratos
30 Δεκεμβρίου 2009, 19:00
Ωραία τα λέτε:D
Να προσθέσω και εγώ κάτι τώρα.
Κρίστιαν προς Λοκ: Σου είχα πει ΕΣΥ να γυρισεις τον τροχό και όχι ο Τιτανομέγιστος.;)

γιατι και ο Τζεικομπ και ο ΜΙΒ θέλουν τους 6 πίσω στο νησί..

Η γνώμη μου είναι πως τα λόγια του Αντιτζέικομπ στον διάλογο του με τον Ιάκωβο: Έρχονται........αφορούν τους Losties και μόνο αυτούς. Αυτοί είναι οι χρονοταξιδιώτες, αυτοί λαμβάνουν πάντα μέρος στα γεγονότα του Νησιού, αυτοί σημειώνουν πρόοδο, αυτοί πάντα πεθαίνουν.
Πιστεύω όμως ότι η ιστορία δεν αφορά όλους όσους έπεσαν στο Νησί.
Π.X. O Τζακ δεν ήταν στην λίστα του Τζέηκομπ. Μην ξεχνάμε και το τατουάζ του Γιατρού. ΄΄Είμαι ένας από εσάς, αλλά δεν ανήκω σε εσάς.΄΄ (ή κάπως έτσι).
Μη με ρωτήστε το πως γίνεται αυτό, διότι απλά που να ξέρω.:)
Απλά, δεν βλέπω άλλο λόγο.
Μετά τα τελευταία σπόιλερς, που για μένα θα αφήσω να είναι και τα τελευταία που διαβάζω, δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά τίποτα.
Από όπου και να το πιάσεις το θέμα, πάντα υπάρχει κάτι που δεν δένει με τα υπόλοιπα. Ας αφήσουμε να μας πουν την ιστορία όπως γουστάρουν.

σορυ, αλλά κανείς δεν με κάλυψε....
Μόνο 2-3 άνθρωποι πάνω στην ΓΗ υπάρχουν για να σε καλύψουν απόλυτα.

AlienF
30 Δεκεμβρίου 2009, 23:41
Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι πάνω σε αυτά που είπα πριν για τον Κριστιαν. Σε κάποιο επεισόδιο δεν θυμάμαι σε ποιο ακρίβως, βλέπουμε τον Τζακ να είναι στο νοσοκομείο, και ενώ όλοι έχουν φύγει κατά περίεργο τρόπο ο συναγερμός για φωτιά ενεργοποιήθηκε (ο συναγερμός ενεργοποιήτε μόνο με καπνό) και εμφανίζετε ο Κριστίαν, στον Τζακ. Μήπως εδώ μας λέει ξεκάθαρα ότι ο καπνός είναι αυτό που βλέπουμε ώς Κριστίαν.

Και το άλλο, που ανάφερα, σε ένα άλλο θέμα εδώ στο site, η οικογένεια Σέρπαντ, είναι όλοι γνώστες για το νησί, και κάτι μου λέει ο Κριστιαν δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκετε στο νησί. Μην ξεχνάτε τον παππού του Τζακ στην αρχή του 5ου κύκλου, που το ύφος τους πρόδιδε ότι ήξερε που πήγαινε ο Τζακ. Αυτός που ήξερε για το νησί...

...... ΄΄Είμαι ένας από εσάς, αλλά δεν ανήκω σε εσάς.΄΄ (ή κάπως έτσι)..
Το ταττού του Τζακ έλεγε ""He walks amongst us, but he is not one of us." δηλαδή περπάτα ανάμεσα μας άλλα δεν είναι ένας από εμάς.

Ωστόσο το μεγάλο ερώτημα είναι -όπως είπα και παραπάνω- γιατι και ο Τζεικομπ και ο ΜΙΒ θέλουν τους 6 πίσω στο νησί... Αυτό, σορυ, αλλά κανείς δεν με κάλυψε.... Με δύο λόγια... αν δεν έρχονταν πίσω η παρτίδα ανάμεσα Jacob and MIB δεν θα τελείωνε. Προσπάθησε να το δεις με τον τρόπο που σου λέω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά νομίζω ότι αυτή τη απορία ελπίζω να λυθεί στον 6ο κύκλο.

και κάτι πολύ :offtopic:
ανέφερε και ο AlienF παραπάνω(
η ΑlienF η(για ακόμη μία φορά το λέω..... κοπέλα είμαι .... :oops:)

stavros4815162342
30 Δεκεμβρίου 2009, 23:50
Και το άλλο, που ανάφερα, σε ένα άλλο θέμα εδώ στο site, η οικογένεια Σέρπαντ, είναι όλοι γνώστες για το νησί, και κάτι μου λέει ο Κριστιαν δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκετε στο νησί. Μην ξεχνάτε τον παππού του Τζακ στην αρχή του 5ου κύκλου, που το ύφος τους πρόδιδε ότι ήξερε που πήγαινε ο Τζακ. Αυτός που ήξερε για το νησί...

Λες? και εγώ στην αρχή αυτό πιστεύα αλλά στη συνέχεια του κύκλου δεν μας τον ξαναανέφεραν οπότε πίστεψα ότι ο λόγος που τον έδειξε είναι για τα παππούτσια!!!

η ΑlienF η(για ακόμη μία φορά το λέω..... κοπέλα είμαι .... :oops:)
sorry δεν το ήξερα
το έκανα εντιτ:grin:

AlienF
30 Δεκεμβρίου 2009, 23:55
Λες? και εγώ στην αρχή αυτό πιστεύα αλλά στη συνέχεια του κύκλου δεν μας τον ξαναανέφεραν οπότε πίστεψα ότι ο λόγος που τον έδειξε είναι για τα παππούτσια!!!

:mad: μην με κάνεις να αλλάξω γνώμη για το πόσο καλά διαβασμένος είσαι στο Λοστ!!!!

stavros4815162342
31 Δεκεμβρίου 2009, 00:22
μην με κάνεις να αλλάξω γνώμη για το πόσο καλά διαβασμένος είσαι στο Λοστ!!!!
Οχι μην αλλάξεις μου ήρθε φλασιά!!!
Οντως πρέπει να έχουν κάποια σχέση και πρέπει να είναι και αυτός με το μέρος που είναι και η Ελοϊζ γιατί με το που είπε στον Τζακ να βάλει ένα πράγμα του πατέρα του στον Τζον να σου κατεφθείαν χτυπάει το τηλέφωνο από το γηροκομείο για να αναγκάσουν τον Τζακ να πάει εκεί να δει τον παππού του και ολώς τυχαίως "καταλάθος" όπως λέει και ο παππούς έβαλε τα παππούτσια του Κρίστιαν μεσα στη βαλίτσα την ώρα που χρειαζόταν ο Τζακ.
Μμμ λίγο ύποπτο μου φαίνεται όλο αυτό!!!

AlienF
31 Δεκεμβρίου 2009, 00:24
Εεεεε τι σου λεεεωωω τόση ώρα :p

slt_fotis
31 Δεκεμβρίου 2009, 14:18
Για μενα ο Κριστιαν δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον ιδιο τον MIB.Εκει που νομιζαμε οτι οι νεκροι στο νησι δεν αναπαυονται εν ειρηνη αλλα κοβουν βολτες,βλεπουμε στο φιναλε του 5ου κυκλου τον MIB να εχει παρει την μορφη του νεκρου Λοκ και ολα να γυρνανε τουμπα.Οι νεκροι κατα την γνωμη μου που βλεπουμε στο νησι ειναι ο MIB που παιρνει τις μορφες εκεινες που θα οδηγησουν σε γεγονοτα που καταληξη θα εχουν να δημιουργηθει εκεινο το παραθυρακι που αναζητουσε.Ο Κριστιαν δηλαδη ειναι ενας ψευτο-Κριστιαν οπως ο ψευτο-Λοκ.Σιγουρα συνδεεται με τον καπνο και αν δεν ειναι ο ιδιος τοτε τον ελεγχει.Και το λεω αυτο γιατι δεν εχει παρει μονο ανθρωπινες μορφες.Εχουμε δει και το αλογο της Κειτ,που μαλλον πηρε αυτη την μορφη για να της προκαλεσει συγχηση εξαιτιας της σφοδρης επιθυμιας της να εμπλεκεται συνεχως στα μυστηρια του νησιου,και αρα να βοηθαει ασυνειδητα τον Τζεικομπ.Θελω να πω οτι ο MIB,οπως ξερουμε,δεν θελει κοσμο στο νησι και ετσι παιρνει διαφορες μορφες οπως του Κριστιαν για να αποτρεψει το σχεδιο του Τζεικομπ.Το ιδιο εκανε παιρνοντας και τη μορφη του φιλου του Χιουγκο προσπαθωντας να τον ριξει απο τον γκρεμο.
ο MIB εχει παρει πολλες φορες τη μορφη του Κριστιαν.Αυτο το εκανε για να παρει με το μερος του και τον Τζακ οπως εκανε με τον Λοκ και τον Μπεν,επειδη ολοι τους ειναι αρχηγικες παρουσιες.Ο απιστος Θωμας Τζακ δεν πιστευει ευκολα σαν τον Λοκ για αυτο εμφανιζεται μπροστα του για να τον πεισει οτι το νησι ειναι ξεχωριστο και να τον κανει εναν αλλον ''Λοκ'',και τελικα το καταφερε.Σε αυτο αποσκοπουσε και η εμφανιση του στον Λοκ θελοντας να μεταφερει ενα μυνημα στον Τζακ απο τον πατερα του.Απο την αλλη οι σεναριογραφοι εχουν βαλει τον Κριστιαν να εμφανιζεται μπροστα στον Μαικλ και τους Σαν και Λαπιδη χωρις ομως να συντρεχει καποιος σημαντικος λογος.Νομιζω οτι το εκαναν για δυο λογους.Γιατι επρεπε να παρει ουτως ή αλλος καποια μορφη για να εμφανιστει μπροστα τους και για να μας βαλλουν την ιδεα οτι κατι αλλο συμβαινει με τον Κριστιαν.Αλλα ειναι νεκρος και τιποτα περισσοτερο,''dead is dead''.

Αυτο τωρα με τον παππου νομιζω οτι δεν σημαινει κατι αλλα τον εβαλαν ως ''γεμισμα'' οπως εκαναν και με τον ''he's our you'' και και με αλλα επεισοδεια του 5ου κυκλου.Ταυτοχρονα διατηρησαν ετσι και το μυστηριο Κριστιαν,ενα μυστηριο που κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει.Ο παππους δεν ετυχε να την κοπανησει ξαφνικα και να καλεσουν τον Τζακ γιατι οπως ειπαν το εκανε συνεχεια.Ηθελαν να μας δειξουν τον ατιθασο χαρακτηρα του Τζακ που μοιαζει με του παππου(?) δεν ξερω.Παντως νομιζω δεν προλαβαινουν τωρα να μας πουν καποια σχεση νησιου με την οικογενεια Σεπαρντ.Πιστεω οτι ο παππους δεν εχει ιδεα,ο Κριστιαν οσο ζουσε δεν μας εδειξε να ξερει κατι και για τη μητερα το ιδιο.

Και τελος για το τατουαζ κατα την αποψη μου δεν σχετιζεται με τον Κριστιαν.Επειδη δεν μας εχουν πει πολλα πραγματα εγω το ''περπατα αναμεσα μας αλλα δεν ειναι ενας απο εμας'' το μετεφρασα ως ''ειναι ξεχωριστος''.Οπως ξεχωριστο ειπε η Χωκινγκ τον γιο της και ο Ριτσαρντ τη Τζουλιετ.Ο μαγος ειπε οτι δεν μπορουσε να γιατρεψει τη Ροουζ και για τον Γουωλτ ακουσαμε πολλες φορες οτι ειναι ξεχωριστος.Με λιγα λογια οι losties μας ειναι ξεχωριστοι και οχι τυχαιοι.

αυτα

stavros4815162342
31 Δεκεμβρίου 2009, 15:36
Λες ότι ο κρίστιαν είναι ο ΜΙΒ.
Τότε πως εξηγείς το γεγονός ότι τη στιγμή που ο Κρίστιαν μιλούσε στη Σαν και τον Λυπίδη ήταν o MIB στη μορφή του λοκ μαζί με τον Μπεν στη βάρκα που πηγαίνανε στο κυρίως νησί ?

Μήπως πολλαπλασιάζεται κιόλας?:lol:

Radiolina
31 Δεκεμβρίου 2009, 17:32
Πολύ ωραία συζήτηση παιδιά (όχι ότι βγαίνει άκρη βέβαια….)
Ας ελπίσουμε ότι το συγκεκριμένο θέμα θα απαντηθεί φέτος -γιατί δεν είμαι της άποψης ότι θα απαντηθούν όλα. Αντίθετα πιστεύω ότι η σειρά θα αφήσει κάποια «θεματάκια» ανοιχτά για να μας απασχολούν το υπόλοιπο της ζωής μας….!

Λοιπόν, Καλή Χρονιά σε όλους, να περάσετε καλά και εύχομαι για τον καθένα η νεα χρονιά να του φέρει ό,τι επιθυμεί (μεταξύ αυτών, και τα πιο @#μάτα επεισόδια Lost!!!!)

slt_fotis
31 Δεκεμβρίου 2009, 18:24
Λες ότι ο κρίστιαν είναι ο ΜΙΒ.
Τότε πως εξηγείς το γεγονός ότι τη στιγμή που ο Κρίστιαν μιλούσε στη Σαν και τον Λυπίδη ήταν o MIB στη μορφή του λοκ μαζί με τον Μπεν στη βάρκα που πηγαίνανε στο κυρίως νησί ?

Μήπως πολλαπλασιάζεται κιόλας?:lol:

:???:ειμαστε σιγουροι οτι εγινε την ιδια μερα;αν ναι τοτε με βαζεις σε σκεψεις..ωραιο thread παντως!

stavros4815162342
31 Δεκεμβρίου 2009, 18:37
:???:ειμαστε σιγουροι οτι εγινε την ιδια μερα;αν ναι τοτε με βαζεις σε σκεψεις..ωραιο thread παντως!
ότι έγινε την ίδια μέρα είναι σίγουρο!!!

Αλλά για ακούστε και κάτι άλλο η διαφορά με τον Κρίστιαν και τον Λοκ είναι ότι το πτώμα του Λοκ βρέθηκε ενώ του Κρίστιαν όχι.Αν θυμάστε ήταν άδειο το φέρετρο όταν το βρήκε ο Τζακ!!!

ωραιο thread παντως!
ευχαριστώ!!!:grin:

AlienF
1 Ιανουαρίου 2010, 19:44
Ρε παιδιά σκεφτήκατε ποτέ ο Κριστιαν να μην είναι νεκρός....? Να μην έχει πεθάνει ποτέ, ποτέ !!!!

stavros4815162342
1 Ιανουαρίου 2010, 20:19
Ρε παιδιά σκεφτήκατε ποτέ ο Κριστιαν να μην είναι νεκρός....? Να μην έχει πεθάνει ποτέ, ποτέ !!!!
Και κρατούσε την ανάσα του μέσα στο φέρετρο?:lol::innocent:

Ασε που εγώ πιστεύω ότι ίσως δε ζωντάνεψε και είναι ή ο Τζέικομπ ή κανας άλλος που έχει την ίδια δυνατότητα με τον ΜΙΒ (να παίρνει την μορφή των άλλων).
Αν και έτσι όπως θα το στηρίξω θα είναι λίγο βλακώδες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Λοιπόν έχουμε και λέμε όταν ο ΜΙΒ πήρε την μορφή του Λοκ φορούσε και τα ίδια ρούχα με τον Λοκ χωρίς να τα έχει πάρει από το πτώμα του.

Εγώ:Ωραία μέχρι εδώ?Να συνεχίσω?
Εσείς::clapping:Ναι φίλε συνέχισε αν και δε βγάζω άκρη που το πάς:mad:
Εγώ: Περίμενε και θα δεις.

Εχουμε και λέμε στο πρώτο επεισόδιο στη πρώτη σκηνή βλέπουμε τον Τζακ με το που ξυπνάει καθώς προσπαθεί να πάει στην ακτή να προσπερνάει ένα δέντρο που κρεμόταν ένα άσπρο παππούτσι πάνω σε αυτό (το δέντρο)
Λοιπόν ρωτάω εγώ τώρα μήπως αυτό ήταν ένα από τα παππούτσια του τένις που είχε φορέσει ο Τζακ στον Πατέρα του?

Εσείς: Και αν είναι τι έγινε?

Εγώ: Αν είναι όπως είπα παραπάνω τότε ο Κρίστιαν είναι ένας από τους ΜΙΒ,Τζέικομπ ή ένας που έχειίδια ιδιότητα με αυτούς πάντως όχι ο Κριστιαν.

Εσείς:Πω φίλε τέλεια θεωρεία είσαι ο καλύτερος:clapping:
ή
Εσείς: Αυτό αποκλείεται να συμβαίνει.

Εγώ: Το ξέρω αλλά εδώ όλα πρέπει να τα λέμε:lol:

Υ.Γ: άμα δεν καταλάβατε το συλλογισμό μου διαβάστε το άλλη μία από την αρχή

AlienF
1 Ιανουαρίου 2010, 22:04
Και κρατούσε την ανάσα του μέσα στο φέρετρο?:lol::innocent:

Μάθε να σέβεσαι την γνώμη και την άποψη των άλλων χωρίς να την ειρωνεύεσαι και να την κοροϊδεύεις. Γιατί για μένα έτσι τουλάχιστον μου ακούστηκε όταν το διάβασα.
Θυμηθού τους άλλους τους θεώρησαν νεκρούς ενώ στην ουσία ήταν ζωντανοί, και τους έθαψαν. Επίσης, επαναλαμβάνομαι και δεν μου αρέσει... στο επεισόδιο όπου ο Τζακ πηγαίνει στο νοσοκομείο για να αναγνώριση του πτώματος, δεν έγινε νεκροψία (το σώμα ήταν άθιχτο) αλλά κάποιες εξετάσεις.

Λοιπόν έχουμε και λέμε όταν ο ΜΙΒ πήρε την μορφή του Λοκ φορούσε και τα ίδια ρούχα με τον Λοκ χωρίς να τα έχει πάρει από το πτώμα του.

Ο ΜΙΒ πήρε την μορφή του Λοκ με τα ρούχα τα οποία φορούσε ο Λοκ όταν έφυγε από τον νήσι, όταν γύρισε τον τροχο, και όχι με τα ρούχα του νεκρού Λοκ. Ο νεκρός Λοκ φορούσε κουστούμι μαύρο.

Εχουμε και λέμε στο πρώτο επεισόδιο στη πρώτη σκηνή βλέπουμε τον Τζακ με το που ξυπνάει καθώς προσπαθεί να πάει στην ακτή να προσπερνάει ένα δέντρο που κρεμόταν ένα άσπρο παππούτσι πάνω σε αυτό (το δέντρο)
Λοιπόν ρωτάω εγώ τώρα μήπως αυτό ήταν ένα από τα παππούτσια του τένις που είχε φορέσει ο Τζακ στον Πατέρα του?

Στο πρώτο βιντεάκι, που μας έδωσαν, (δεν θυμάμαι τώρα πως τα λένε, κάποια βοήθεια ρε παιδιά, αυτά τα μικρά βιντεάκια με σκηνές που δεν μας έδειξαν....) μας δείχνει τον Κριστιαν χωρίς παπούτσια και το τονίζουν αυτό, να είναι με τον Βινσετ (σκύλο) και να του λεει Πήγαινε βρες τον γίο μου, ξύπνατον και εχει δουλεια να κάνει, και αρχίζει το πρώτο επεισόδιο

stavros4815162342
1 Ιανουαρίου 2010, 22:24
Μάθε να σέβεσαι την γνώμη και την άποψη των άλλων χωρίς να την ειρωνεύεσαι και να την κοροϊδεύεις. Γιατί για μένα έτσι τουλάχιστον μου ακούστηκε όταν το διάβασα
sorry άμα ακούστηκε κάπως. Το emotion πήγαινε για την ερώτηση μου επειδή ήταν λίγο ακυρη από τη φιλοσοφία του ΛΟΣΤ.

Ο ΜΙΒ πήρε την μορφή του Λοκ με τα ρούχα τα οποία φορούσε ο Λοκ όταν έφυγε από τον νήσι, όταν γύρισε τον τροχο, και όχι με τα ρούχα του νεκρού Λοκ. Ο νεκρός Λοκ φορούσε κουστούμι μαύρο.
Και ο ΜΙΒ όταν πρωτοεμφανίστηκε φορούσε κοστούμι.Δες 5Χ07.

Στο πρώτο βιντεάκι, που μας έδωσαν, (δεν θυμάμαι τώρα πως τα λένε, κάποια βοήθεια ρε παιδιά, αυτά τα μικρά βιντεάκια με σκηνές που δεν μας έδειξαν....) μας δείχνει τον Κριστιαν χωρίς παπούτσια και το τονίζουν αυτό, να είναι με τον Βινσετ (σκύλο) και να του λεει Πήγαινε βρες τον γίο μου, ξύπνατον και εχει δουλεια να κάνει, και αρχίζει το πρώτο επεισόδιο
Τα Mobisodes λες.
Ναι είναι στο 13ο αλλά εγώ που το ξαναείδα μου φαινόταν και πάλι ότι φορούσε παππούτσια αν και δε φαίνεται πεντακάθαρα αλλά μου φαίνεται λίγο μεγάλο το πόδι του για να φοράει κάλτσες.Σίγουρα το είπαν ότι δε φοράει παππούτσια?
Πάρτε και μια γευση και προσοχή στο 0:36
XTOm_8ojwm0

slt_fotis
1 Ιανουαρίου 2010, 22:27
Μάθε να σέβεσαι την γνώμη και την άποψη των άλλων χωρίς να την ειρωνεύεσαι και να την κοροϊδεύεις. Γιατί για μένα έτσι τουλάχιστον μου ακούστηκε όταν το διάβασα.
Θυμηθού τους άλλους τους θεώρησαν νεκρούς ενώ στην ουσία ήταν ζωντανοί, και τους έθαψαν. Επίσης, επαναλαμβάνομαι και δεν μου αρέσει... στο επεισόδιο όπου ο Τζακ πηγαίνει στο νοσοκομείο για να αναγνώριση του πτώματος, δεν έγινε νεκροψία (το σώμα ήταν άθιχτο) αλλά κάποιες εξετάσεις.

:yes:.Καλα ασε που οι του Μπεν ειχαν στον εξω κοσμο παπαδες,δικηγορους,κρεοπολες κλπ που δουλευαν για το νησι,επομενως ισως και γιατρους μαϊμου.

stavros4815162342
2 Ιανουαρίου 2010, 00:00
:yes:.Καλα ασε που οι του Μπεν ειχαν στον εξω κοσμο παπαδες,δικηγορους,κρεοπολες κλπ που δουλευαν για το νησι,επομενως ισως και γιατρους μαϊμου.
ποτέ δε ξέρεις

Πως εξηγείτε το γεγονός ότι στο 1Χ05 που μιλούσε στο μικρό Τζακ του έλεγε "μην αποφασίζεις,μην επιλέγεις" (κάτι τέτοιο)?
Μήπως ούτε και αυτός αποφασίζει με πιανού το μέρος είναι και κάνει απλώς ότι του πουν όποιος και να του το πει?

Radiolina
4 Ιανουαρίου 2010, 00:23
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavros4815162342 [/URL]
Μπορεί αφού την ανάγκασε να στείλει τον Φάραντέυ πίσω στο νησί ενώ γνώριζε ότι θα τον σκοτώσει η ίδια γιατί να διστάσει σε κάτι τέτοιο.

Συνεχίζω να διαφωνώ σε αυτό. Δεν ανάγκασε ο Γουιντμορ την Ελοιζ να στείλει τον Φαραντευ στο νησί! Η ίδια η Ελοιζ «δούλευε» προς αυτή την κατεύθυνση από τότε που ο Ντάνιελ ήταν μικρός (θυμήσου ότι τον ανάγκασε να σταματήσει το πιάνο για να αφοσιωθεί σ’ αυτό που «έπρεπε να γίνει»). Η Ελοιζ ήξερε ότι αυτή ήταν η μοίρα του γιού της και ότι δεν θα μπορούσε με τίποτα να αλλάξει. Άρα έκανε ότι μπορεί για να την εκπληρώσει. Γι’αυτό το λόγο πασχίζει να στείλει και τους 6 πίσω στο νησί : πρέπει να επιστρέψουν για να εκπληρώσουν το πεπρωμένο τους – τους είχε γνωρίσει άλλωστε το 1977!
Και εδώ φυσικά τίθεται ένα από τα μεγάλα θέματα του Λοστ: μοίρα ή ελεύθερη βούληση? Προσωπικά είμαι οπαδός της ελεύθερης βούλησης, αλλά πιστεύω ότι η αγαπημένη μας σειρά κλίνει σαφώς προς τη μοίρα…..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavros4815162342 [URL="http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=735348#post735348"] (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=735014#post735014)
Πως εξηγείτε το γεγονός ότι στο 1Χ05 που μιλούσε στο μικρό Τζακ του έλεγε "μην αποφασίζεις,μην επιλέγεις" (κάτι τέτοιο)?
Μήπως ούτε και αυτός αποφασίζει με πιανού το μέρος είναι και κάνει απλώς ότι του πουν όποιος και να του το πει?

Το έβλεπα χθες αυτό το επεισόδιο –white rabbit. Πολύ καλή παρατήρηση, αλλά νομίζω ότι στο συγκεκριμένο επεισόδιο θίγεται το κατά πόσο ο Τζακ «αντέχει» να είναι αρχηγός ή όχι. Κυνηγά λοιπόν το φάντασμα του πατέρα του –που τον οδηγεί στις σπηλιές και στο άδειο φέρετρο (αυτό για μένα είναι όντως μυστήριο)- ενώ πριν έχει μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με το Λοκ….
Παντως η ατάκα του Κριστιαν don’t decide, don’t choose έχει σχέση με το θέμα της μοιρολατρίας που λέγαμε παραπάνω…..

stavros4815162342
4 Ιανουαρίου 2010, 00:39
Συνεχίζω να διαφωνώ σε αυτό. Δεν ανάγκασε ο Γουιντμορ την Ελοιζ να στείλει τον Φαραντευ στο νησί! Η ίδια η Ελοιζ «δούλευε» προς αυτή την κατεύθυνση από τότε που ο Ντάνιελ ήταν μικρός (θυμήσου ότι τον ανάγκασε να σταματήσει το πιάνο για να αφοσιωθεί σ’ αυτό που «έπρεπε να γίνει»). Η Ελοιζ ήξερε ότι αυτή ήταν η μοίρα του γιού της και ότι δεν θα μπορούσε με τίποτα να αλλάξει. Άρα έκανε ότι μπορεί για να την εκπληρώσει. Γι’αυτό το λόγο πασχίζει να στείλει και τους 6 πίσω στο νησί : πρέπει να επιστρέψουν για να εκπληρώσουν το πεπρωμένο τους – τους είχε γνωρίσει άλλωστε το 1977!

Το ότι έστειλε τον γιο της πίσω στο νησί το ονομάζει σαν "θυσία" ότι δηλαδή τον θυσίασε.
Γιατί μια μάνα να θυσιάσει τον γιο της?
για την μοίρα? ή για κάποιον άλλο συμαντικότερο σκοπό?
θυμίζω θυσίες κάνανε και για τους θεούς:innocent::grin:

Radiolina
4 Ιανουαρίου 2010, 01:06
Γιατί απλούστατα όλοι οι Others υπηρετούν έναν ανώτερο σκοπό (το νησί, τον Τζεικομπ….όπως θέλεις πές το)!!!! Το έχουμε δει άπειρες φορές αυτό! Πόσο μάλλον η Ελοιζ που ήταν και αρχηγός τότε! Πάντα μιλάνε για “something bigger” ακόμη και από τους ίδιους τους εαυτούς τους….
Θυμήσου με πόση ψυχρότητα και «απόσταση» μιλούσε η Ελοιζ στο γιο της σε όλη τη διάρκεια της ζωής του! Τον είχε ξεγραμμένο από την αρχή γιατί πίστευε ότι τα «πράγματα δεν αλλάζουν». Τα ίδια έλεγε και στον Ντες στο κοσμηματοπώλειο…