PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : aporia apo 5o

LostVilly
3 Ιανουαρίου 2010, 21:05
katalave kaneis giati st ptisi tis ajira, oi misoi gyrisane pisw ston xrono enw oi alloi misoi exoun meinei st kanoniko xrono mazi me tous allou epivates??

AlienF
3 Ιανουαρίου 2010, 21:40
Την απάντηση την έδωσαν οι παραγωγοί της σειράς σε μία συνέντευξή τους στο τέλος του κύκλου.

Δήλωσαν ότι επρόκειτο για λάθος στην αναπαράσταση της πρώτης πτήσης, δηλαδή στην πτώση της Oceanic.

Για μένα όμως δεν ευσταθεί καθώς αν όλοι πήγαιναν πίσω στο 1977 πως ο Μπεν θα σκότωνε το Jacob το 2007, και αντίθετα, αν όλοι ήταν στο 2007, πως θα "πυροδοτούσαν" την βόμβα το 1977, με άλλα λόγια δεν θα είχε πλοκή η ιστορία.

stavros4815162342
4 Ιανουαρίου 2010, 00:30
Για μένα όμως δεν ευσταθεί καθώς αν όλοι πήγαιναν πίσω στο 1977 πως ο Μπεν θα σκότωνε το Jacob το 2007, και αντίθετα, αν όλοι ήταν στο 2007, πως θα "πυροδοτούσαν" την βόμβα το 1977, με άλλα λόγια δεν θα είχε πλοκή η ιστορία.
Οτι θα γινόταν θα γινόταν σίγουρα απλώς δεν ξέρανε το λόγο που θα γίνει.
Δε ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά είναι κάτι σαν να έγινε πρώτα το αποτέλεσμα και μετά η αιτία που το προκάλεσε.(χρονικά πάντα)

Εγώ δεν καταλαβαίνω τη χρονική στιγμή που αλλάζουνε το παρελθόν.
Δηλαδή και στο "παρελθόν" είχαν σκεφτεί να το αλλάξουν αλλά τι άλλαξε και δεν τα κατάφεραν?
Γιατί σίγουρα ξέρουμε ότι και στο παρελθόν πεθαίνει ο Φάραντεϊ από την μάνα του προσπαθόντας να πάρει την βόμβα για να αλλάξει το παρελθόν.

Το μόνο λογικό συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι κάθε φορά φτάνουν μέχρι αυτό το σημείο και αλλάζουνε το πρελθόν.

anthony_88
4 Ιανουαρίου 2010, 04:15
Ποσες φορες θα το πουμε; Οτι εγινε εγινε κ βλεπουμε σε replay πώς εγινε; Αν επαιρνες φωτο το νησι το 1977, θα ηταν και οι Losties πανω._
Οσο για την απορια αυτου που ανοιξε το θεμα, οχι δεν το καταλαβα, προφανως για να προχωρησει το σεναριο οπως ηθελαν. Πιστικη εξηγηση δε νομιζω να δωσουν.

tasoskratos
4 Ιανουαρίου 2010, 11:39
Οσο για την απορια αυτου που ανοιξε το θεμα, οχι δεν το καταλαβα, προφανως για να προχωρησει το σεναριο οπως ηθελαν

Πολύ σωστό.
Εάν ήμουν παραγωγός και ήξερα τον λόγο αυτό θα απαντούσα. ΄΄Γιατί έτσι έπρεπε΄΄.
Τώρα όμως που δεν είμαι, πάλι αυτό θα απαντούσα. ΄΄Γιατί έτσι έπρεπε΄΄.

Πιστικη εξηγηση δε νομιζω να δωσουν.

Μπορεί, μπορεί και όχι.
Το σίγουρο είναι ότι προσωπικά οι εξηγήσεις της κ. Χόκινς δεν με έπεισαν, ούτε βέβαια των παραγωγών, περί μη σωστής αναπαράστασης:)
Μπορεί να μην θυμάμαι και καλά αλλά, ρώτησε κανείς τον Μπεν που πήγαν οι υπόλοιποι?
Βέβαια και να τον ρώτησε κάποιος, δεν νομίζω να ήταν απόλυτα ειλικρινής. Το πολύ πολύ να είπε ΄΄δεν ξέρω΄΄.
Από εκεί να καταλάβεις ότι κάτι τρέχει αλλά τί?
Υπομονή, λίγες έμειναν.

slt_fotis
4 Ιανουαρίου 2010, 12:48
Το σίγουρο είναι ότι προσωπικά οι εξηγήσεις της κ. Χόκινς δεν με έπεισαν, ούτε βέβαια των παραγωγών, περί μη σωστής αναπαράστασης
Μπορεί να μην θυμάμαι και καλά αλλά, ρώτησε κανείς τον Μπεν που πήγαν οι υπόλοιποι?
Βέβαια και να τον ρώτησε κάποιος, δεν νομίζω να ήταν απόλυτα ειλικρινής. Το πολύ πολύ να είπε ΄΄δεν ξέρω΄΄.
Υπομονή, λίγες έμειναν.

Σιγα μην ενδιαφερονταν να μαθουν,ο καθενας επεστρεψε για τους δικους του λογους και αλλα πραγματα τον καιγαν.
Για μενα αυτα που ειπε η Χωκινγκ για την αναπαρασταση μπορουν να κολλησουν καπως αλλα θα βγω ξανα :offtopic: και δν θελω να μου γκρινιαξετε παλι:)
Υπομονη λιγο ακομα

tasoskratos
4 Ιανουαρίου 2010, 13:08
Υπομονη λιγο ακομα

ε καλά, οκ με την υπομονή αλλά μην μας κόβεις στο καλύτερο:D
Πες μας, πες μας.
Βασικά μόνο η καημένη η Ηλιαχτίδα είναι ΄΄τι κάνεις Γιάννη κουκιά σπέρνω΄΄:D
Όλοι οι υπόλοιποι ξέρανε πολύ καλά και που πάνε και στο πότε πάνε.
Μεταξύ μας πάντως, ακόμη δεν είδαμε την Κορεάτισα να έχει κάποιο ΄΄ιδιαίτερο ρόλο΄΄ στην ιστορία και ιδιαίτερο δεν χαρακτηρίζω ούτε τό ότι έμεινε έγκυος στο Νησί, ούτε τις επαφές της με τον Γουίντμορ. Για να δούμε...

stavros4815162342
4 Ιανουαρίου 2010, 13:24
Ποσες φορες θα το πουμε; Οτι εγινε εγινε κ βλεπουμε σε replay πώς εγινε; Αν επαιρνες φωτο το νησι το 1977, θα ηταν και οι Losties πανω._

Αυτό λέω και εγώ όπως επίσης και όπως λες και εσύ αν επαιρνες φωτο το νησι το 1977 οι Λοστις θα πετούσανε πάλι την βόμβα στην καταπακτή.

slt_fotis
4 Ιανουαρίου 2010, 17:31
Μεταξύ μας πάντως, ακόμη δεν είδαμε την Κορεάτισα να έχει κάποιο ΄΄ιδιαίτερο ρόλο΄΄ στην ιστορία και ιδιαίτερο δεν χαρακτηρίζω ούτε τό ότι έμεινε έγκυος στο Νησί, ούτε τις επαφές της με τον Γουίντμορ

τιποτα δεν εκανε στον 5ο,υπηρχε για να ικανοποιησουν καποιους σαν την Κριστιν που δεν τους ενδιαφερουν τα μυστικα του νησιου αλλα ανουσια πραγματα οπως το πως θα ξαναβρεθει το ζευγαρακι.Αλλα πιστευω οτι κατι θα γινει με την Σαν οπως εγινε με τη Τζουλιετ που στην αρχη δεν εκανε τιποτα απολυτως αλλα στο τελος ξερουμε τι εγινε.

Πες μας

καλα αλλα το βαζω σε tag για να το διαβασει οποιος και το τονιζω οποιος θελει χωρις να λεω τιποτα σπουδαιο και χωρις να ειναι spoiler
Εχουμε δει τον Τζεικομπ να δινει μια κιθαρα στον Χιουγκο κ η Χωκινγκ να λει οτι πρεπει να αναπαραστησουν την πτηση τους.Ολα αυτα εγιναν κατα τη γνωμη μου γιατι το Νησι(?), ο Χρονος(?),δεν ξερω εγω τι θελουν να ξεγελασουν με αυτο το ''θεατρακι'',δν αντιλαμβανεται τα προσωπα πχ Jack Shephard αλλα το ποιον τους.Δηλαδη,ηξερε οτι τα προσωπα που χρειαζεται ειναι ενας/μια κρατουμενος/η, ενας μουσικος κλπ.Για αυτο και στο πρωτο επεισοδειο ο καπνος σκοτωσε τον πιλοτο γιατι ηξερε οτι ενα απο τα προσωπα που ειναι σημαντικα για τον Τζεικομπ και οχι για αυτον ειναι ο πιλοτος.Αλλα ο κανονικος πλιλοτος ευτυχως τα χε πιει εκεινη την ημερα κ δεν πεταξε.Και φυσικα πηγαν οι συγκεκριμενοι στο παρελθον γιατι ετσι οντως ειχε γινει διαφορετικα τα αποτελεσματα θα ηταν απροβλεπτα.
και τελος με τις θεωριες, δν θα καψω και τα τελευταια εγκεφαλικα μου κυτταρα απο αυτη τη σειρα,ας πεινουμε πολλους χυμους και με πολυ υπνο θα δειτε πως θα περασει αυτος ο μηνας:)

sheik
5 Ιανουαρίου 2010, 01:27
Πολύ σωστό.
Εάν ήμουν παραγωγός και ήξερα τον λόγο αυτό θα απαντούσα. ΄΄Γιατί έτσι έπρεπε΄΄.
Τώρα όμως που δεν είμαι, πάλι αυτό θα απαντούσα. ΄΄Γιατί έτσι έπρεπε΄΄.

Μπορεί, μπορεί και όχι.
Το σίγουρο είναι ότι προσωπικά οι εξηγήσεις της κ. Χόκινς δεν με έπεισαν, ούτε βέβαια των παραγωγών, περί μη σωστής αναπαράστασης:)
Υπομονή, λίγες έμειναν.

Νομιζω τον ρωτησε καποιος τον Μπεν που πηγαν οι υπολοιποι και δεν ηξερε.

Προφανως "το νησι ηθελε" τους συγκεκριμενους μονο να μεταφερθουν γιατι μοναχα εκεινοι ηταν στο νησι το 1977 και διαμορφωσαν με τις πραξεις τους το παρελθον (αναφορικα με το 2007) και το μελλον(αναφορικα με το 1977).

Απο την αλλη, η μη σωστη αναπαρασταση της πτησης(lame εξηγηση, αλλα αυτη ειναι) εφταιξε και καποιοι μεταφερθηκαν ενω αλλοι οχι, ετσι δωθηκε ευκαιρια στο νησι να "επιλεξει" αυτους που θα μεταφερθουν στο...παρελθον του, για να κανουν αυτα που πρεπει να κανουν/παντα ειχαν γινει.

Εν τελει, ξεκινωντας χρονολογικα απο το 1977, καποιοι losties εμφανιζονται στο νησι ως ερχομενοι απο το μελλοντικο 2007 οταν και προσπαθησαν να επιστρεψουν πισω στο νησι, ενω το 2007 καποιοι losties μεταφερονται στο παρελθον(1977) και καποιοι μενουν στο παρον.

Τωρα σε επιπεδο "ναι αλλα γιατι συγκεκριμενα ο Τζακ και οχι η Σαν" ξερω γω, ειναι καθαρα storytelling κομματι. Η Σαν εμεινε "πισω", ωστε να φτιαχτει το storyline "εχασα τον αντρα μου και τον θελω πισω" με καταληξη το reunion, η Κεητ πηγε στο 77 διοτι ειχε περισσοτερο ενδιαφερον εκει με Σωγιερ , Τζακ και τριγωνοτετραγωνα και παει λεγοντας ;)

Αντε ρε Φλεβαρηηηηηηηηηηηηηηηηη!

dimitrispgr
5 Ιανουαρίου 2010, 01:48
δε νομιζω να εχει ιδιαιτερη σημασια αλλα επειδη το ειχα σκεφτει τοτε το λεω...

αυτοι που πηγαν στο 2007 ειχαν ενα κοινο, και μια διαφορα με αυτους που πηγαν στο 77... αυτοι που πηγαν στο 2007 ΕΙΧΑΝ παρτιδες στο παρελθον με τον Widmore (Λοκ Σαν Μπεν Λιπιδης) ενω αυτοι που πηγαν στο 77 (Τζακ Κειτ Χερλυ) δεν ειχαν ποτε καμια παρτιδα μαζι του! :)

stavros4815162342
5 Ιανουαρίου 2010, 15:53
και ο Χερλυ μπορείς να πεις ότι είχε άμα σκεφτείς τον Αμπαντον που τον επισκέφτηκε εκ΄μέρους του Γουϊντμορ.

DesIsMyConstant
23 Μαΐου 2010, 20:21
Νομιζω οτι αυτοι που γυρισαν πισω στο χρονο ηταν τελικα οι "υποψηφιοι", ενω πχ η sun δν ηταν υποψηφια γι'αυτο εμεινε στο παρον

kKKK
23 Μαΐου 2010, 22:23
Νομιζω οτι αυτοι που γυρισαν πισω στο χρονο ηταν τελικα οι "υποψηφιοι", ενω πχ η sun δν ηταν υποψηφια γι'αυτο εμεινε στο παρον

Συμφωνώ 100%.Και μάλιστα θεωρώ οτι πριν το time travel και η Κέιτ ήταν υποψήφια και μετά...για το μετά έχω τη θεωρία μου (αλλά αυτά θα τα πούμε αύριο).
Επίσης για αυτό που λέτε οτι είπε ο Μπεν μπαινει κι αυτό στη θεωρία μου.

ecofriend
31 Ιουλίου 2012, 16:58
Ρε συς είναι απλό. Υποτίθεται ότι το νησί ήταν μαγικό κατα κάποιο τρόπο. Ήταν το κέντρο του κόσμου και είχε μαγνητικές δυνάμεις που με βάση την θεωρεία του EinStein θα ίσχυε κάτι τέτοιο.
¨Οπως και να έχει, η σειρά τα έσπασε και μου την ΣΠΑΕΙ που δεν μπορώ να βρώ άλλη τέτοια σειρά!