PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 5x10 - In The Beginning

GTVSBot
29 Νοεμβρίου 2010, 03:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 5
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : In The Beginning

Κανάλι : ShowTime
Πρώτη Προβολή : 28/11/2010

Περίληψη :

Η Αστυνομία του Μαϊάμι ανακαλύπτει περισσότερα στοιχεία για τις τρέχουσες υποθέσεις και η Ντέμπρα κατονομάζει δυο υπόπτους. Στο μεταξύ, ο Ντέξτερ συναντά έναν πιθανό σύμμαχο.

Arsenal-Hellas
29 Νοεμβρίου 2010, 10:21
Stis 9 ths makaritissas allh mpainei mes to spiti. Poly ais8hmatias o xhros , soutarei prwta ta paidia ths Ritas gia monimes diakopes sthn... Florida , meta soutarei kai To diko tou paidi ( wtf??!!) (ti bolikh auth h ntanta re paidi mou), kai epididetai se killing spree kai ...dolofoniko sex me thn eterh psycho karatsoul@ra, h opoia thn exei biasei-kai thn edeire-epaneilhmmenws- loxos oloklhros alla me to pou ekane to prwto ths foniko 3exase Aytomatws to...trayma , kai to eri3e sto fiki fiki me ton "ase ton master na sou dei3ei pws ginetai mikroula mou" kokkinotrixh...

Enta3ei, kapote hsoun kapws sympa8hs Dexterako, twra eisai gia to...

Pws 8a goustara na se roufianepsei o Robocop (8EOS by the way) kai na se petyxoun me tis sakoules me ta ptwmata sto xeri panw sto ploio, sto shmeio pou exeis ri3ei kai ta alla, h aderfh sou, kai oloi oi mpatsoi pou tous to paizeis filos, kai fysika ta paidia sou, kai na exei ma8ei na milaei o Harrison kai na sou pei "mpampa, eisai psyxopa8hs hli8ios kai epeidh se epiase o...oistros sou na formareis to 3an8o kai na skotwnete parea mas ergapses sta tetoia sou kai mas esteiles sth...giagia!? "

ή akoma Kalytera na sou bgei m Mary Poppins pio psycho apo sena kai na sou ferei to kefalaki tou Harisson se kouti opws sto Seven kai na sou pei "sorry, me epiase kai mena mia ...bradynh ligoura gia kana mikro ...fonako:lol:

Tipota, egw apo edw kai pera eimai me ton Robocop :worthy: kai ton Quinn, TELOS:mad:

ps. Apo ta kalytera ep. ths seiras :thumbsup1

ps2 pshfisa Aristo, an mou edeixnan kai 10 leptakia apo to dvd ths tsoular@s den 8a yphrxe klimaka na pshfisw . 10 leptakia...drashs 8elw mono:oops:

Dexter
29 Νοεμβρίου 2010, 11:08
Ωραίο επεισόδιο πάλι, θα γίνει χαμός στα δύο τελευταία. Θα μπορούσε και series finale φέτος ε;

gigi
29 Νοεμβρίου 2010, 17:17
Έχω γράψει ότι αυτή η σειρά, απλά δεν υπάρχει;

Μην μου κάνουν καμιά μαμακία και μου σκοτώσουν τη Λούμεν,
αγαπάω Λούμεν, μ'αρέσει με τον Ντέξτερ, τρελαίνομαι με το δολοφονικό ζευγάρι που βγάζουν, λατρεύω Ντέξτερ-Λούμεν φέτος!!!

Fireball
29 Νοεμβρίου 2010, 19:36
Εγω πάλι ψιλοξενερωσα με το ζευγαρακι. Η Ριτα που ήταν κακοποιημενη από τον άντρα της εκανε πόσο καιρο για να ξαναδει θετικά το σεξ. Και η Lumen που περασε τρισχειροτερα την βρηκα υπερβολικα θερμη. Παντως κακα τα ψεματα το παθος που ειχε βγαλει με την Lila δεν το εχει ξαναβγαλει.
Ασε δε που o Dexter εχει δωση ολη του την βαση στη Lumen και δεν εχει παρει χαμπαρι και μεσα στο σπιτι του μπηκε ο αλλος και εβαλε καμερες ( που παρεπιπτοντως ποτε προλαβε?).
Αλλη απορια.....αφου η Debra τσακωθηκε και σκυλοβρισε τον Quinn γιατι δεν εχει γυρισει σπιτι? Που μένει?
Κατα τα αλλα εξαιρετικό επεισοδιο με πολλα ερωτηματικα και ανατροπες.

Zathura007
29 Νοεμβρίου 2010, 20:21
To τέλος αίσχος-ντροπή.

Περιμένω να δω τι ρόλο βαράει η νταντά σ' όλο αυτό και τι η ξανθιά θείτσα η Βirch (καλύτερο όνομα δένδρου δεν μπορούσαν να τις δώσουν; )

Και γιατί δεν έδειξαν τι ακριβώς έκαναν στις κακόμοιρες;
Μόνο κραυγές άκουγα, δεν είδα όμως τι τις έκαναν.
Εδώ δείχνουν άλλα κι άλλα...

nikos-kom
29 Νοεμβρίου 2010, 22:04
Απλα απιστευτο το episode , και πιστευω οτι τα επομενα θα ειναι ακομα πιο δυνατα.
Οσο για το τελος....Ενα εχω ενα πω...
Go Dexter Go Full Attack ....Ωραια η Lumen...α ρε κουφαλα dex
oxoaxoaxoxaoax

fakoykas
30 Νοεμβρίου 2010, 00:56
Καλά τα σπασε το επεισόδιο! DEXTER FTW RE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη λέτε ότι να ναι ρε παίδες, η Λούμεν ταιριάζει πολύ περισσότερο με τον Ντεξ, καθώς έκανε και τον πρώτο της φόνο ήταν αναμενόμενο να τα βρουν! Είναι μια εξέλιξη χαρούμενη αν και στις αρχές τις σεζόν δεν αγαπήσαμε την Λούμεν, τώρα έχει αλλάξει όλη μου η άποψη για εκείνη.

natassa1986
30 Νοεμβρίου 2010, 01:18
Ψηφισα αριστο περισσοτερο για το πολυαναμενομενο τελος!κατα τα αλλα δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο απο εξελιξεις κ δραση...χλιαρα πραγματα!αναρωτιεμαι ο αλλος πως θα χρησιμοποιησει αυτα που μαγνητοσκοπει!!!!Παντως υποπτευομαι οτι θα καταληξουν στην Loumen κ οτι θα το παρει πανω της κ δεν θα καρφωσει τον ντεξτερακο....

Υ.Σ αυτο με την νταντα μου φαινεται πολυ γελοιο.ποιος εμπιστευεται τυφλα το παιδι του σε μια αγνωστη?κ η ντεμπρα αφου μαλωσε με τον Τσεις που κοιμαται οεο????Κ αυτος ο Robocop ποτε σκατα μπηκε στο σπιτι του Ντεξτερ???Τσαπατσουλιες.....

Ανυπομονω για φιναλε!!!!!!!!!!!

teoz
30 Νοεμβρίου 2010, 01:28
ποιος εμπιστευεται τυφλα το παιδι του σε μια αγνωστη?

Νομιζω ο Dex το εστειλε στους παππουδες του μαζι με την νταντα..

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 06:33
Εγω πάλι ψιλοξενερωσα με το ζευγαρακι. Η Ριτα που ήταν κακοποιημενη από τον άντρα της εκανε πόσο καιρο για να ξαναδει θετικά το σεξ. Και η Lumen που περασε τρισχειροτερα την βρηκα υπερβολικα θερμη. Παντως κακα τα ψεματα το παθος που ειχε βγαλει με την Lila δεν το εχει ξαναβγαλει.
Ασε δε που o Dexter εχει δωση ολη του την βαση στη Lumen και δεν εχει παρει χαμπαρι και μεσα στο σπιτι του μπηκε ο αλλος και εβαλε καμερες ( που παρεπιπτοντως ποτε προλαβε?).

Η Ρίτα για μένα ήταν ένας από τους πιο ξενέρωτους χαρακτήρες ever και δεν έβγαζε καμία απολύτως χημεία με τον Ντέξτερ.
Μόνο που θυμάμαι τον λόγο που τα πρωτοέφτιαξαν, επειδή ούτε αυτή ούτε εκείνος δεν ήθελαν να κάνουν σεξ, μού έρχεται αηδία.
Ενώ η ηθοποιός μ'αρέσει σε άλλους ρόλους, την λάτρεψα σαν Ντάρλα και μ'άρεσε και στις νοικοκυρές, στον Ντέξτερ μού έβγαζε ξενέρα ατελείωτη.
Τόσα χρόνια και χαμπάρι δεν πήρε ότι κάτι πάει στραβά με τον άντρα της, έλεος....και του δικαιολογούσε και τις καθυστερήσεις και τις συχνές-πυκνές εξαφανίσεις του, η κόρη της τον πήρε χαμπάρι κι αυτή πέρα βρέχει....

Κάμερα μπαίνει πολύ εύκολα και γρήγορα, δεν είχε και High definition εικόνα ο τύπος....προφανώς το έκανε όταν η Λούμεν βγήκε από το σπίτι για να πάρει πληροφορίες από το πρώτο θύμα.

Όσον αφορά το σεξ μετα τον βιασμό, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πατέντα στα θύματα.
Μπορεί να έχουν πρόβλημα στο να κάνουν σεξ, μπορεί όμως κι όχι, δεν είναι απόλυτο.

αναρωτιεμαι ο αλλος πως θα χρησιμοποιησει αυτα που μαγνητοσκοπει!!!!Παντως υποπτευομαι οτι θα καταληξουν στην Loumen κ οτι θα το παρει πανω της κ δεν θα καρφωσει τον ντεξτερακο....

Κι εγώ εκεί πάει ο νους μου, ότι κατά κάποιον τρόπο θα αισθανθεί υπεύθυνη ότι αυτή έμπλεξε τον Ντέξτερ να κάνει αυτούς τους συγκεκριμένους φόνους κι ότι την βοήθησε να πάρει την εκδίκησή της και θα το πάρει πάνω της....
Δεν θέλω, θέλω Λούμεν και του χρόνου....

anthony_88
30 Νοεμβρίου 2010, 10:32
Δεν θέλω, θέλω Λούμεν και του χρόνου....

Πολυ καλο το επεισοδιο, οχι ομως αριστο λογω του ειδυλλιου με τη Λουμεν. ΟΚ, καποια στιγμη θα το πηγαιναν προς τα εκει, αλλα οχι τοσο αποτομα. Ο,τι και να λετε για τη Ριτα και το αν ειχε χημεια ή οχι με τον Ντεξτερ, χαμογελουσε και γεμιζε φως η οθονη του λαπτοπ μου. Ηταν πολυ φρεσκια παρουσια, ομορφη ηθοποιος. Οχι οτι με πειραζει που η Λουμεν δεν ειναι τοσο ωραια (πολυ αδυνατη ρε παιδι μου) αλλα οσο και να το κανουμε η Ριτα ηταν απαστραπτουσα και ειδικα την περιοδο που ηταν εγγυος, την ειχα ερωτευτει. H Λουμεν ειναι αδεια, και εμφανισιακα και ψυχικα.

PS Παντως, η Ντεμπρα ειναι γατα η Πουτ@ν@, ολα τα ψυλλιαστηκε.

Krasas
30 Νοεμβρίου 2010, 11:13
Γενικά δεν είμαι πολύ ενθουσιασμένος από την 5η season. Κάπως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, και ο χαρακτήρας της Lumen μου αρέσει, αλλά έχω πολλές ενστάσεις στην ιστορία και τις υποϊστορίες, τους δευτερεύοντες και κάποιες αποφάσεις του σεναρίου για τον Dexter.

Περιμένω απο τα υπόλοιπα επεισόδια τουλάχιστο να καλύψουν τα λογικά κενά που έχει το κεντρικό θέμα με τους βιασμούς κατ' εξακολούθηση από μια ομάδα ατόμων.

Επίσης, ήθελα τη Lumen να παραμείνει για την επόμενη season γιατί θα είχε νόημα να δούμε τη σχέση της με τον Dexter σε βάθος χρόνου και για να σπάσει το γνωστό μοτίβο των season της σειράς (είναι κάτι που ήθελα και στη season με τον Miguel, όπου επίσης χειρίστηκαν την αλληλεπίδραση των χαρακτήρων πρόχειρα και βεβιασμένα).

That is... αυτό ήθελα πριν πέσουν στο φάουλ με την σχέση τους (Dex και Lumen) να γίνεται και ερωτική σε αυτό επεισόδιο (ένα επεισόδιο μετά από αυτό με την Astor φορ γκοντ σεηκ και στο ίδιο επεισόδιο όπου η Lumen παρακολουθεί το βίντεο του βιασμού της, επισκέπτεται το πρώτο θύμα, μεταμορφώνεται σε Dexter και σκοτώνει τον ένα συνεργό).

H Lumen ήταν broken, δεν άντεχε να την αγγίζουν, έχει βασανιστεί και βιαστεί από πολλά άτομα και όλα αυτά προσφάτως! Και ο Dexter σχεδόν μόλις έχασε τη Rita με τον πιο απότομο τρόπο. Και μέσα σε μια season, πριν χρονίσει η μακαρίτισσα έχουμε ήδη την full service αντικαταστάτριά της (btw όποτε θυμάμαι-χαίρομαι, αλλά εκείνη η σκηνή με τη Lumen στη μπανιέρα σε προηγούμενο επεισόδιο ήταν επίσης φάουλ. Too frakin' soon)

Anyway...

PS Παντως, η Ντεμπρα ειναι γατα η Πουτ@ν@, ολα τα ψυλλιαστηκε.
από τις αγαπημένες μου σκηνές στο τελευταίο επεισόδιο. Εκεί που λέει η Deb "αναρωτήθηκα ποιος θα έκανε κάτι τέτοιο" και περιμένεις τον Dexter να σκεφτεί "εγώ" και αντίθετα το λέει φωναχτά η Deb. :thumbsup1

Fireball
30 Νοεμβρίου 2010, 12:09
Μη λέτε ότι να ναι ρε παίδες, η Λούμεν ταιριάζει πολύ περισσότερο με τον Ντεξ,.

Εντάξει το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο καθένας μπορεί να το βλέπει διαφορετικά.

Περα απο αυτό η ανατροπή θα ήταν πάντως
1- Nα μαθευτεί οτι η νταντα ποτέ δεν πήγε τον Harry στους παππουδες και εχει εξαφανιστεί
2- Να αποκαλυφθεί στο τέλος ότι και η debra εχει διπλη δολοφονικη ζωή. Στο κατω κατω εχει πεταξει 2-3 ατακες που σε βαζουν σε υποψιες....

savvas999
30 Νοεμβρίου 2010, 12:39
Το επεισόδιο πολύ καλό αλλά έχω κι εγώ τις ενστάσεις μου.
Καταρχάς συμφωνώ απόλυτα με τον anthony: "Ο,τι και να λετε για τη Ριτα και το αν ειχε χημεια ή οχι με τον Ντεξτερ, χαμογελουσε και γεμιζε φως η οθονη του λαπτοπ μου. Ηταν πολυ φρεσκια παρουσια, ομορφη ηθοποιος. H Λουμεν ειναι αδεια, και εμφανισιακα και ψυχικα."

Η τελευταία σκηνή με χάλασε, πάνω κάτω αυτά που είπε ο Krasas.
Κατά τα άλλα καλή είναι η σεζόν, αλλά αρκετά πεσμένη σε σχέση με τα επίπεδα της σειράς.

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 12:50
Ό,τι και να λέτε κι εσείς για τη Ρίτα, για μένα δεν έβγαζε καμιά χημεία με τον Ντέξτερ και ήταν πολύ ηλίθια για έναν serial killer.

Δεν την πήγαινα καθόλου, όσο κι όμορφη κι αν ήταν.
Η Λούμεν μπορεί εμφανισιακά να μην σου βγάζει το κάτι, αλλά ο χαρακτήρας της είναι πολύ αξιοποιήσιμος και μπορεί να δώσει πολλά στην ιστορία.

Η Ρίτα το μόνο που έκανε τόσα χρόνια, ήταν να δώσει ένα παιδί στον Ντέξτερ, δεν είχε απολύτως τίποτα να προσφέρει πια και κρατούσε πίσω την προσωπικότητα και την ιστορία του Ντέξτερ, και αυτό το κατάλαβαν κι οι υπεύθυνοι της σειράς, γι'αυτό και την ξεπάστρεψαν, επιτέλους το πήραν χαμπάρι θα πω εγώ.
Μάνα του σόου τη γνωρίσαμε, μάνα του σόου την αφήσαμε, καμία απολύτως εξέλιξη στον χαρακτήρα της.
Εκτός κι αν εννοούμε εξέλιξη το ότι ξεπέρασε τα ψυχολογικά του πρώην της και κατάφερε να ξανακάνει σεξ....α ναι, ξέχασα, απάτησε και τον άντρα της φιλώντας τον γείτονα....
Μιλάμε για καμία εξέλιξη, σε μια σειρά που αναλύει τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του Ντέξτερ και τις αλληλεπιδράσεις του με τα άλλα πρόσωπα της σειράς. Εγώ προσωπικά, το βαρέθηκα το τραγουδάκι της με τον Ντέξτερ από το τέλος της δεύτερης σεζόν, γιατί δεν έβλεπα να προχωράει σε κάτι το διαφορετικό από αυτό που είχαν στην πρώτη σεζόν.

tonypapadovic
30 Νοεμβρίου 2010, 13:02
Για μένα η Ρίτα ήταν το άλλο μισό του Dex, δεν θα ήταν έτσι ο Dex και δεν θα βλέπαμε/νιώθαμε τόσα αυτά τα χρόνια αν δεν υπήρχε η Ρίτα... Και φυσικά γι' αυτό είχε τόσο τεράστιο αντίκτυπο ο θάνατός της, γιατί άσχετα αν ήταν συμπαθής ή όχι, ήταν η γυναίκα που είχε επιλέξει ο Dex.

Η Λούμεν μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά ούτε και γω τους ήθελα έτσι (όχι ότι με χάλασε κιόλας, αλλά θα ήθελα την σχέση τους όπως είναι - kill buddies :P). Βέβαια εκεί το πήγαιναν, αυτή την εντύπωση μου έδιναν σιγά σιγά οι σκέψεις του Dex (καλά σε αυτό το επεισόδιο αυτό έγινε ξεκάθαρο). Εννοείται ότι όπως και να έχει, την θέλω και στην επόμενη σεζόν.

Για μένα εξαρχής η σεζόν ήταν πολύ καλή ενώ τώρα πια θεωρώ ότι είναι σχεδόν καταπληκτική στο σύνολό της, το κάθε επεισόδιο είναι και πιο αγωνιώδες από το προηγούμενο, σου κόβεται η ανάσα παρακολουθώντας τα.

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 13:07
Για μένα η Ρίτα ήταν το άλλο μισό του Dex, δεν θα ήταν έτσι ο Dex και δεν θα βλέπαμε/νιώθαμε τόσα αυτά τα χρόνια αν δεν υπήρχε η Ρίτα... Και φυσικά γι' αυτό είχε τόσο τεράστιο αντίκτυπο ο θάνατός της, γιατί άσχετα αν ήταν συμπαθής ή όχι, ήταν η γυναίκα που είχε επιλέξει ο Dex.

Ακριβώς, έρχεσαι στα λόγια μου.
Δεν είχε πια τίποτα άλλο να προσφέρει στη σειρά, αφού δεν είχε εξέλιξη ο χαρακτήρας της.
Ό,τι ήταν να κάνει για να διαμορφώσει τον χαρακτήρα του Ντέξτερ ανάλογα, το είχε πια προσφέρει.
Έπρεπε το πολύ μέχρι την τρίτη σεζόν να παίξει αυτός ο χαρακτήρας, η τέταρτη ήταν για μένα άκυρη με τη Ρίτα, εκτός κι αν έκαναν κάτι για να αλλάξουν την πορεία της.
Το έκαναν τελικά με τον θάνατό της και είδαμε τον αντίκτυπο στον Ντέξτερ.

Fireball
30 Νοεμβρίου 2010, 13:21
H Ριτα ηταν ο ανθρωπος που του προσεφερε μια φυσιολογικη ζωη. Τον κρατουσε ανθρωπινο και σε μια ισορροπία. Η lumen ναι μεν τον δεχτηκε για αυτό που είναι αλλα φοβαμαι μην τον αποκοψει τελειως από την συναισθηματικη του πλευρα. Μου κανει εντυπωση που δεν εμφανιστηκε ο Harry για να του υποδειξει ότι κανει λαθος εμπλεκοντας την και αυτην στο….hobby του.

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 13:29
H Ριτα ηταν ο ανθρωπος που του προσεφερε μια φυσιολογικη ζωη. Τον κρατουσε ανθρωπινο και σε μια ισορροπία. Η lumen ναι μεν τον δεχτηκε για αυτό που είναι αλλα φοβαμαι μην τον αποκοψει τελειως από την συναισθηματικη του πλευρα. Μου κανει εντυπωση που δεν εμφανιστηκε ο Harry για να του υποδειξει ότι κανει λαθος εμπλεκοντας την και αυτην στο….hobby του.

Ακριβώς στα λόγια μου, ακόμα κι αν συμβεί αυτό το σενάριο που λες, αυτό είναι εξέλιξη στον χαρακτήρα του Ντέξτερ και θα δούμε κάτι το διαφορετικό.
Η Ρίτα ως πότε θα του πρόσφερε φυσιολογική ζωή;

Τέλος πάντων, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, για εμένα όταν οι χαρακτήρες δεν εξελίσσονται, πρέπει να την κάνουν για να δίνουν τόπο σε άλλους, αλλιώς η σειρές είναι για τα σκουπίδια.

bledda
30 Νοεμβρίου 2010, 14:29
Οκ, απλά καλό το επεισόδιο και για μένα σίγουρα δε συγκρίνεται με το προηγούμενο.
Σίγουρα με ξενέρωσε το τέλος, όχι μόνο για τις ξεκάθαρες ψυχολογικές ενστάσεις αλλά είχε πάρει τόσο καλό δρόμο αυτή η σχέση - κι έπρεπε φυσικά να πάει στο ερωτικό. Ειλικρινά με έχει κουράσει αυτό στις σειρές, πόσο μάλλον σε ένα άτομο σαν τον Ντεξ που από την αρχή έβγαλε αμηχανία απέναντι στο σεξ και τις σχέσεις. Αλλά στην πορεία είναι ο ...άς της γειτονιάς, πήγε με τη Ρίτα, τη Λάιλα, τη Λούμεν, αν μπορούσε θα είχε πάει και με τον Μιγκέλ.:thumbdown Killer budies ήταν απίστευτοι μαζί, ειδικά αν αργότερα η Λούμεν γίνει διάδοχος και το ερωτικό σίγουρα θα χαλάσει το υπόθαβρο.

Επίσης η Ρίτα ήταν και για μένα το άλλο μισό του Ντεξ, γιατί καταλάβαινε τις ανθρώπινες ιδιοτροπίες του κι όχι τα δολοφονικά του ένστικτα. Ήταν σταθερή μέσα στην ανασφάλεια της κι επιτέλους είδαμε κι ένα χαρακτήρα χωρίς την ανατροπή-στην ανατροπή σε μια βιομηχανία όπου ο άγιος βγαίνει ψυχάκι και το ψυχάκι βασανισμένο κυκλάμινο. Άκυρο και για τη Λούμεν σε ψυχολογικό επίπεδο - ναι, δεν αντιδρούν όλα τα θύματα βιασμού το ίδιο, όλα αυτά που έγιναν μέσα σε μια μέρα όμως ήταν απλά αδικαιολόγητα και ευκαιριακά για μια γυναίκα με μία μόνο προσωπικότητα.

Κατά τ' άλλα Τζόρνταν θεέ πάρε την ΠΑΕ :respect: και Ντεμπ παρ' τους όλους παραμάζωμα να γουστάρουμε!

black_market
30 Νοεμβρίου 2010, 15:43
So, να πω κι εγώ τα δικά μου για το επεισόδιο αυτό.
Ήταν πάρα πολύ καλό - αρκετά αργό, όμως πολύ ανατριχιαστκό σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του. Ο Chase σε επίπεδα creepiness πλησίασε τον Τριάδα και είναι πολύ πιθανό να τον φτάσει ως το φινάλε. Η ξανθιά δεν ξέρω ακριβώς τι ρόλο βαράει, μου κάνει για αυτές τις groopies που γράφουν ραβασάκια σε κατάδικους στη φυλακή.
Όσο για την εξέλιξη μεταξύ Dexter-Lumen, για πολλούς λόγους μέχρι την τελευταία στιγμή πίστευα ότι δεν θα ερχόταν κι ότι θα παρέμεναν απλώς "συνάδελφοι", οπότε δεν ξέρω αν μου αρέσει αυτό που έγινε τελικά... Ναι, αυτή βρήκε τον προσωπικό της προστάτη κι avenger, ναι αυτός επτέλους βρήκε κάποια που τον δέχεται ακριβώς όπως είναι - καλά όλα αυτά, αλλά ο Dex δεν είναι ήρωας σαπουνόπερας (όσο αρρωστημένη κι αν είναι αυτή) και κάτι μου λέει πως η ιστορία αυτή μεταξύ τους είναι προσωρινή. Μου αρέσει η Lumen, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να γίνει regular στη σειρά και στη ζωή του Dex, ούτε να πεθάνει θα ήθελα όμως, γιατί θα ήταν το φινάλε της 4ης σεζόν all over again. Νομίζω τον ρόλο-κλειδί για να ξεμπερδέψει η κατάσταση μπορεί να τον παίξει η Deb.
Α, μην ξεχάσω ότι έχουμε και τον φιλαράκο του Quinn και ο Dex το καλό που του θέλω να πέσει από τα ροζ σύννεφα και να ανοίξει τα μάτια του!

freedoom
30 Νοεμβρίου 2010, 15:51
Φοβερό επεισόδιο! Τι να λέμε τώρα!
Α ρε Dex! Η τύχη δουλεύει για σένα μπαγασάκο!

stavros4815162342
30 Νοεμβρίου 2010, 18:25
Αφήστε τη Ριτά ήσυχη :mad:
Είναι αναντικατάστατο το Ριτάκι :respect:
Οπως καταλαβαίνεται ξενέρωσα και εγώ με το τέλος αλλά ήτανε αναμενόμενο να συμβεί.

Επίσης απογοητεύτηκα λίγο που ο Κουΐν έχει παρατήσει την έρευνα για τον Ντέξτερ, αλλά να είναι καλά ο Λίντυ. (btw πολύ καλός ηθοποιός και έχει ωραίο στυλ στη σειρά, τους δουλεύει όλους κανονικά, μία την Λούμεν, μία τον Ντέξτερ, να δούμε πότε θα τον πάρουν χαμπάρι και θα βρεθεί στο τραπέζι)

Αν και είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή, τελικά ο Τζόρνταν μου αρέσει πολύ ως αντίπαλος. Διαφέρει και από τους άλλους 4 (Μπόυντ, Κόουλ, τον Άλεξ και τον οδοντίατρο) και μου άρεσε σαν εξέλιξη.
Όμως βάσει του κώδικα επιτρέπεται να τον σκοτώσει ο Ντέξτερ ? γιατί τελικά αποδείχθηκε ότι ο Τζόρνταν δεν κακομεταχειριζόταν/σκότωνε τις γυναίκες, απλώς παρακολουθούσε και έβαζε σε πειρασμό τους ανθρώπους ώστε να κάνουν το "take it" (να πάρουν αυτό που επιθυμούν). Κατά κάποιο τρόπο μελετούσε τους ανθρώπους να δει τι είναι ικανοί να κάνουν για να πάρουν αυτό που θέλουν. Αλλά και μόνο που ξέρει την πραγματική ταυτότητα του Ντέξτερ έχει κλείσει εισιτήριο για το τραπέζι (κανόνας 2 "not get caught" από το Κώδικα του Χάρη).

Kosmas_55
30 Νοεμβρίου 2010, 18:40
Αν και είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή, τελικά ο Τζόρνταν μου αρέσει πολύ ως αντίπαλος. Διαφέρει και από τους άλλους 4 (Μπόυντ, Κόουλ, τον Άλεξ και τον οδοντίατρο) και μου άρεσε σαν εξέλιξη.
Όμως βάσει του κώδικα επιτρέπεται να τον σκοτώσει ο Ντέξτερ ? γιατί τελικά αποδείχθηκε ότι ο Τζόρνταν δεν κακομεταχειριζόταν/σκότωνε τις γυναίκες, απλώς παρακολουθούσε και έβαζε σε πειρασμό τους ανθρώπους ώστε να κάνουν το "take it" (να πάρουν αυτό που επιθυμούν).
Πιθανό spoiler του επόμενου που πιθανός απαντάει σε αυτό.
Στο επόμενο ο Jordan θα πληρεί άλλη μια προϋπόθεση για να βρεθεί στο τραπέζι μιας και θα σκοτώσει την Emily

Prison Breaker
30 Νοεμβρίου 2010, 20:13
Άριστο επεισόδιο εκτός από το τελευταίο 5λεπτο..
Κορυφαία σημεία η φάση που η Deb και ο Quinn έμπαιναν στο σπίτι,αλλά ευτυχώς σε άλλο (!) και ο φόνος του Alex.
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το Dexter-Lumen και ακριβώς επειδή ήταν αναμενόμενο δεν ήθελα με τίποτα να γίνει.Όσο για τη Rita,όσα υποκατάστατα και να της βρουν δεν υπάρχει άλλη...και βέβαια κρατούσε τις ισορροπίες στη ζωή του Dexter..
Deb :respect: απλά!
Και όσο για τον Jordan,ο άνθρωπος είναι τρελό ψυχάκι.Να δούμε αν θα ξεπεράσει τον Trinity..αυτή η τύπισσα η Emily να δούμε τι ρόλο παίζει..
Και last but not least Liddy θεός! :worthy:
Αναμένουμε!!!

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 20:36
Πιθανό spoiler του επόμενου που πιθανός απαντάει σε αυτό.
Στο επόμενο ο Jordan θα πληρεί άλλη μια προϋπόθεση για να βρεθεί στο τραπέζι μιας και θα σκοτώσει την Emily

Ποια
είναι η Έμιλι; :???:

Kosmas_55
30 Νοεμβρίου 2010, 20:41
Ποια
είναι η Έμιλι; :???:
http://img257.imageshack.us/img257/8769/emilya.jpghttp://yfrog.com/75emilyaj

gigi
30 Νοεμβρίου 2010, 20:49
Α, thanks, πολύ θα μού λείψει:P

Kosmas_55
30 Νοεμβρίου 2010, 21:20
Ναι τι να σου πω. Τέλος πάντων επειδή πολύ προκάλεσα με τα spoiler tags ξέχασα να πω και εγώ την άποψή μου μιας και ψήφισα κιόλας. Ψήφησα άριστο αν και συμφωνώ με όσα γράψατε παραπάνω σχετικά με τις σεναριακές τρύπες (ή ευκολίες για χάρη της εξέλιξης). Η φάση είναι όμως ότι τις παρατήρησα και εγώ καθ’ όλη την διάρκεια του επεισοδίου αλλά η πλοκή και το άγχος της επόμενης σκηνής δεν με κράτησαν σε αυτά. Διαφωνώ μόνο ως προς το θέμα sex-βιασμός. ΟΚ την έχουν βιάσει, ήταν ένα βήμα πριν τον θάνατο αλλά εδώ μιλάμε για ολική αλλαγή χαρακτήρα, η γυναίκα βρήκε έναν «άνθρωπο» που ξέρει και καταλαβαίνει πόσο κατεστραμμένη είναι, την βοηθάει (αρχικά για προσωπικούς λόγους) να φτάσουν και οι δύο στην κάθαρση και μετά απ’ όλα αυτά, ένα βήμα μετά την στιγμή που οι υποσχέσεις γίνονται πράξη (άλλο να κοιτάς και άλλο να σκοτώνεις) κάνει sex με τον μέντορα-προστάτη-συνεργάτη της. Βέβαια πέρα από αυτό ποιος ξέρει, μπορεί όντος το story τους να λήξει γρήγορα, η θεωρία της Natassa1986 να βγει σωστή και όλα αυτά να γίνονται για να μπορέσει ο Dexter να την βγάλει καθαρή όταν και αν αποκαλυφθούν όλα και να το πάρει όλο επάνω της θέλοντας να προστατέψει τον καλό της Dexterako.:innocent:

SaPiLaS
1 Δεκεμβρίου 2010, 00:06
Απλά καλό το επεισόδιο για μένα.
Το περίμενα πιο δυνατό έχοντας φτάσει δυο επεισόδια πριν το φινάλε,τα πάντα ήταν αναμενόμενα,αυτό που έγινε με το Cd 13,το οτι ο Κουίν με την Ντεμπ θα μπαίναν σε άλλο σπίτι και το τέλος που έκανε μπαμ εδώ και πόσα επεισόδια ασχέτως αν στο τέλος δεν ξέρουμε αν θα καταλήξουν μαζί.
Πάντως σοβαρά τώρα δεν γίνεται να μου συγκρίνετε τον TRINITY με τον χλεχλέ-κοστουμάκια Τσέις,ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι δεν τον φτάνει,απλώς φαίνεται να είναι έξυπνος και οτι μπορεί και παίζει με τα μυαλά των αλλονών.
Πρέπει να ρεφάρει με δυο άριστα επεισόδια ο Ντέξτερ!

akrivi_4
1 Δεκεμβρίου 2010, 11:39
Αριστο...!!!! Εχει παρει την καλυτερη τροπη η ιστορια!
Καλη η Λουμεν, δε λεω, αλλα δεν μ'αρεσε που το πηγαν τοσο γρηγορα εκει!! Και συμφωνω με οσους λενε, οτι περασε 10 φορες χειροτερα, απ' οτι η Ριτα αλλα με το που ειδε την ευκαιρια chic-bow-bow..!!!!

Θελω πολυ να δω πως θα αντιδρασει ο Τζορνταν!! Δεν ξερω, αλλα δεν μου φαινεται τοσο επικινδυνος!! Προς το παρον τον εχουμε δει να δρα μεσω αλλων. Αν βρεθει face to face με το Ντεξτερ δεν εχει καμια ελπιδα!!

2 to go...!!!! Ελπιζω σε επικο φιναλε!!!!!!

glikoula
1 Δεκεμβρίου 2010, 21:16
Ήταν το καλύτερο για φέτος μέχρι τώρα!!Καλά τα dvd προσωπικά ούτε να τ'ακούω δεν μπορούσα..:( Είχε πολλές καλές σκηνές αυτό το επεισόδιο όπως αυτή με την Ντεμπ και τον Ντέξτερ και όλες του Ντέξτερ με τη Λούμεν. Εγω τη Ρίτα την αγαπούσα και δε παίζει να έχω στενοχωρεθεί περισσότερο για άλλο χαρακτήρα.. Όταν είδα την Stiles(που απο μικρή δεν την χώνευα χωρίς λόγο)ελεγα μόνο μη το γυρίσουν στο ερωτικό.. Και όμως έχουν ταιριάξει απίστευτα και χάρηκα με την τελική έκβαση..
Αν και νομίζω ότι το θέμα δεν είναι με ποια ταιριάζει ή αν πρόδωσε τη Ρίτα κ.λ.π Το πένθος ο καθένας το εκφράζει αλλιώς. Εγώ πιστεύω ότι αφοσιώθηκε ο Ντέξτερ τόσο σ'αυτή την υπόθεση γιατί έίχε ανάγκη να πιαστεί από κάπου και να βρει ένα λόγο ύπαρξης εκτός από το μωρό..
Όπως και να έχει φέτος η σειρά είναι πάρα πολύ καλή και είναι πολύ σημαντικό το ότι μπόρεσε να σταθεί επάξια στην περσινή. Όχι να την ξεπεράσει αλλά να μην φαίνεται λίγη ή ακόμα χειρότερα να επαναλαμβάνεται..Ελπίζω και το φινάλε να είναι πολύ καλό.

liakanel
4 Δεκεμβρίου 2010, 01:08
Λοιπον....ειδα μαζεμενα το 8,9 και 10!! Εχω παθει σοκ!!! Αριστοτατα και τα 3 εννοειται με αποκορυφωση το 10ο!

Και θα σχολιασω το τελευταιο...!

Μα καλα?????????????????????? Ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με την Λουμεν????????????????????????? Ξεχασαμε την Ριτα? Τοσο κλαμα για αυτην! Τοσος πονος!! Κι αυτη η Λουμεν ξεχασε με ενα φονο ολα τα βασανιστηρια που της κανανε? Που δεν μπορουσε να την αγγιξει ανθρωπος, και μεσα σε ενα βραδυ φικι φικι με τον Ντεξι????????? Ε, οχι! Ντροπη και αισχος!!!!

Καλα....το κοβω στο τελος, να σκοτωνει και τον Ρομποκοπ, αφου τον καρφωσει, και να μαθαινει η Ντεμπ την αληθεια, τουλαχιστον για την Λουμεν....

Αντε παμε για τον Τζορνταν....!!

tarantina
4 Δεκεμβρίου 2010, 09:54
Κι εμενα οσο κι αν μου αρεσε περισσοτερο η Ριτα,θεωρω οτι με τη Λουμεν νιωθει πιο δυνατα συναισθηματα.Φαινεται στο βλεμμα του,βγαζει πιο πολυ παθος.Κι αυτο γιατι πρωτη φορα στη ζωη του ανοιχτηκε τοσο πολυ σε μια γυναικα,δεν ηταν αγαγκασμενος να της κρυψει την σκοτεινη πλευρα του,οποτε νιωθει ασφαλεια & χαλαροτητα πλαι της .Ενω με τη Ριτα ειχε αυτον τον κομπο στο στομαχι για το μυστικο του,κατι που χαλιναγωγουσε το παθος του γι αυτη.
Φοβερος ο Ντετεκτιβ,άλλα δυο επεισοδια εμειναν,δε μπορει παρα να γινει ΠΑΝΙΚΟΣ!!

Jane1
5 Δεκεμβρίου 2010, 16:40
Φοβερό επεισόδιο, τρομερές εξελίξεις. :clapping:
Καλά, πόσο ισχυρός είναι ο Τζόρνταν που μπορεί και τους χειραγωγεί όλους, ακόμα και την Έμιλυ που θα έπρεπε να τον μισεί; :shock:
Σύμφωνα με την εικασία της Ντεμπ ότι ο τιμωρός είναι το 13ο θύμα που ξέφυγε και τους εκδικείται, προβλέπω να γλιτώνει ο Ντέξτερ (εννοείται φυσικά αυτό) και να θεωρείται υπεύθυνη μόνο η Λούμεν για όλους τους φόνους.
Πάντως μιάς και τελειώνει η σεζόν πρέπει να ξεφορτωθούν τον Τζόρνταν, τον "φίλο" του Κουίν και την Λούμεν μέχρι το τέλος, και είμαι σίγουρη ότι κανείς τους δεν θα ζήσει. 8)
Και για το φινάλε να πω ότι και εμένα μου φάνηκε πολύ σύντομο το Ντέξτερ-Λούμεν, ειδικά μετά από όλα αυτά που πέρασε η Λούμεν. :yes:

evridiki
5 Δεκεμβρίου 2010, 17:48
Εγώ ψήφισα άριστο. Το σκηνικό με την Λούμεν και τον Ντέξτερ ενώ το είχα αποκλείσει σεναρικά από την αρχή στο μυαλό μου και πίστευα ότι δεν θα μου αρέσει μου κόλλησε απίστευτα. Πιστεύω ότι η συνεύρεση τους δεν αντανακλούσε πάθος ή τρελό έρωτα, ήταν προιόν ανάγκης της Λούμεν να παρηγορηθεί, να νιώσει ίσως ανθρώπινη, να ξαναπιστέψει σε έναν άντρα κλπ. και έτσι έπρεπε να ανταποκριθεί ο Ντέξτερ ειδάλλως θα ήταν μεγάλη απόρριψη για αυτήν. Ηθικά δεν θεωρώ ότι ο Ντεξτερ διέπραξε μοιχεία ή έχει το ρόλο του εύθυμου χήρου, θεωρώ όμως ότι σε αυτήν τη σεζόν είναι πιο ανθρώπινος από ποτέ, φέρει μέσα του ακόμη και την συμπόνια και την στοργή που ο ρόλος της Ριτα όταν μεταμορφώθηκε σε κυρία Ντεξτερ του στέρησε την ευκαιρία να παρουσιάσει.

Η Ρίτα ήταν τεράστιο κομμάτι του Ντέξτερ γιατί μέσα από εκείνη προσπάθησε να κάνει όλα τα απαραίτητα βήματα να γίνει, κατ'επίφαση, πιο νορμάλ, πιο άνθρωπος αλλά με τη Λούμεν αρχίζει να καταλαβαίνει ότι ίσως δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά για να το επιτύχει πέρα από ένα σύντροφο επί ίσοις όροις. Νομίζω ότι η σεζόν είναι ένα τεράστιο βήμα για τον ρόλο.

Νομίζω ότι η απώλεια της Λούμεν θα είναι εξίσου μεγάλη αν συμβεί σε αυτήν την χρονική περίοδο και γι'αυτό πιστεύω ότι ίσως σεναριακά φορτώσουν τα πάντα στην Έμιλυ ώστε η Λούμεν να έχει και δεύτερη ευκαιρία στη ζωή ..

smallville
18 Ιουνίου 2011, 23:32
Ακόμα ενα πολύ καλό επεισόδιο.
Τελικά Λούμεν και Ντέξτερ ταιριάζουν μια χαρά. Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι, όπως λέει και η παροιμία.