PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 6x11 - Talk to the Hand

GTVSBot
12 Δεκεμβρίου 2011, 04:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 6
Επεισόδιο : 11
Τίτλος : Talk to the Hand

Κανάλι : ShowTime
Πρώτη Προβολή : 11/12/2011

Περίληψη :

Ο Ντέξτερ πιστεύει πως για να πιάσει τον Δολοφόνο της Αποκάλυψης πρέπει να δημιουργήσει το δικό του μακάβριο σκηνικό. Η κόντρα μεταξύ Ντεμπ και ΛαΓκουέρτα για την υπόθεση της πόρνης εντείνεται.

nwosu
13 Δεκεμβρίου 2011, 00:29
http://i39.tinypic.com/34rzrdz.jpg

Η αριστερή κόκκινη γραμμή είναι η γραμμή της ζωής. Η δεξιά κόκκινη γραμμή είναι η γραμμή της μοίρας. Το γεγονός ότι οι δύο γραμμές ενώνονται στο κάτω μέρος, σημαίνει ότι ο Λούις αποδέχτηκε το πεπρωμένο του και θα γίνει serial killer. ;)

Στην αμέσως προηγούμενη σκηνή είχε πει στον Ντέξτερ ότι δε θέλει πλέον να ζει τη ζωή του στο περιθώριο.

blackys88b
13 Δεκεμβρίου 2011, 01:50
Εξαιρετικο το επεισοδιο, σε καθε σκηνη γινοταν και κατι που δεν το περιμεναμε, δλδ εκτος της τελευταιας...ο Dex τους σωζει ολους, η Laguerta οδευει ακομα πιο πανω, αρχιζω να μετανοιωνω που δεν την καθαρισε ο Miguel...πολυ καλο επεισοδιο, ενω εχω την εντυπωση οτι τελικα θα τον αφησει ο Dex να το συλλαβει η Deb...θα δουμε...τωρα για πιθανη ερωτικη σχεση των δυο αδελφων...δεν ξερω αν θα μου αρεσει...συνηθησα να τους βλεπω σαν αδελφια...θα ειναι καπως αβολο..!!

mand1as
13 Δεκεμβρίου 2011, 03:19
μετα κι απο αυτο μπορω να πω κι εγω πλεον αυτο που απο πολυ προωρα ειχε πει ο φιλος Τασος:

το προτελευταιο επεισοδιο της 6ης σεζον εχει/ειχε ολα τα συστατικα ενος series finale,

ο Dexter δε μπορει να παραδοθει για να κανει ηρωιδα για αλλη μια φορα την αδερφη του γιατι δεν ειναι μοναχικος λυκος πλεον, εχει κι ενα γιο που οχι μονο δε θα μπορει να αναθρεψει ο ιδιος, αλλα θα μεγαλωσει και με το στιγμα του ισοβιτη μπαμπα-δολοφονου,

εξαλλου για εναν οποιοδηποτε Ντετεκτιβ το να "πιασει" τον ξεχασμενο Χασαπη απο το πουθενα ειναι τεραστια επιτυχια, αλλα ειδικα για την Υπαστυνομο Ντεμπ η οποια τυγχανει να ειναι και ο αδερφος της που εδω και τοοοσα χρονια κρυβονταν κατω απο τη μυτη της χωρις να το παρει χαμπαρι, ε δεν το λες και επιτυχια για να το βαλεις στο βιογραφικο και να καμαρωνεις.... παει ολοταχως για 2 στα 2... και να πιασει το λοττο γκαντεμιας, αυτο θα πει καρμα...

δυστυχως η μοιρα της Ντεμπ ειναι να μπλεκει με εντελως λαθος ατομα, και ο ετεροθαλης αδερφος της ειναι ενα απο αυτα... (με ή χωρις ρομαντζο στη μεση...)

ο Λουις μαλλον θα μας αφησει το cliffhanger για την επομενη σεζον...

Fireball
13 Δεκεμβρίου 2011, 11:28
Κλασσικό επεισόδιο όπου πριν το τέλος γα*@#ται ο Δίας και όλα πάνε στραβα για τον Dex....μέχρι να ξαναπάρει το πάνω χέρι.
Για την Laguerta αναμενόμενο. Το είχα πει και στο προηγούμενο επεισόδιο ότι το έχει στημένο.
Εγω πάντως δεν θέλω ρομάντζο μεταξυ Deb-Dex. Θα είναι πραγματι κάπως άβολο. Eνα αντάξιο της season 4 finale θα είναι ο Louis θα σκοτώσει την Deb. Μην ξεχναμε και την ατάκα του Brian στον Dex " the one who got away".Aφού o Louis έχει τέτοιο κόλλημα με τους serial killers ίσως προσπαθήσει να φερει εις πέρας αυτό που δεν καταφερε o Βrian τότε. Ετσι θα δώσει και περασμα για καινουργια season.

jerry
13 Δεκεμβρίου 2011, 18:11
Εμένα πάλι το τέλος με το Lake of Fire μου φάνηκε πολύ γρήγορο, πολύ τσάτρα-πάτρα, τσακ-μπαμ.

GEORGE77
13 Δεκεμβρίου 2011, 18:39
Πολύ καλό το επεισόδιο...Περιμένω πως και πως το τελευταίο..Πιστεύω πως θα έχουμε μείων έναν πρωταγωνιστή του χρόνου..Να δούμε ποιος θα είναι αυτός..:D

gio25
13 Δεκεμβρίου 2011, 21:03
Παρα πολυ καλο,εγινε ο κακος χαμος.
Το μονο που με χαλασε οτι περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο απο την Αψινθο.
Μεγαλη σουπια η LaGuerta,ας της παρει καποιος τα νιατα παρακαλω:twisted:.

Για το πιθανολογουμενο romance Dex-Deb,ουτε εμενα μου αρεσει,αλλα δε νομιζω οτι θα το πανε εκει.Το πολυ πολυ να του μιλησει για τα αισθηματα της και εκεινος να της πει "δε σε βλεπω ετσι".Για μενα ειναι το οχημα για να μυριστει η Debra το χομπυ του,οτι δηλαδη τωρα που τον βλεπει με αλλο ματι και προοπτικη,θα δει αλλα πραγματα στην συμπεριφορα του.

ο Λουις μαλλον θα μας αφησει το cliffhanger για την επομενη σεζον...+1,απο αυτον θα ερθει το μπαμ

tonypapadovic
13 Δεκεμβρίου 2011, 21:48
Εγώ πάλι θα πω, με την καλύτερη διάθεση για μία πολύ αγαπημένη μου σειρά, ότι κάτι δεν (μου) φαίνεται να πηγαίνει και πολύ καλά τελευταίως... Μιλάω κυρίως για μια γενικότερη προχειρότητα. Καλά για Deb - Dex, ασχολίαστο, τι μπορεί να σκέφτονται... :???:

fakoykas
13 Δεκεμβρίου 2011, 22:56
Μου άρεσε άπειρα το επεισόδιο και αυτή η γρήγορη εξέλιξη δε σε άφηνε να ξεκολλήσεις!:)

sofia24
13 Δεκεμβρίου 2011, 22:56
Εντάξει πολύ καλό!
Θέλω να δω τι θα γίνει με τον Λουίς, μάλλον έχει καταλάβει τι εστί Ντέξτερ.
Αχ έλεος με την Ντεμπ, μη μου πει ότι βλέπει και ερωτικά τον Ντεξ!!! :thumbdown
Καλά στο τέλος τόσο γρήγορα πρόλαβε και βγήκε απ'τη βάρκα ο Ντεξ;!

nakos26
13 Δεκεμβρίου 2011, 23:06
Δεν τρελάθηκα,ήθελα κάτι παραπάνω.Όσο για Ντεμπ-Ντεξτερ,ασχολίαστο.

Krasas
13 Δεκεμβρίου 2011, 23:07
Η season αυτή, πολύ περισσότερο από την προηγούμενη, μου δίνει την εντύπωση ότι οι σεναριογράφοι είτε γράφουν στα κουτουρού πλέον (και διαγράφουν/ξεχνούν γεγονότα από το παρελθόν της σειράς), είτε πήγαν για ένα θέμα (θρησκεί, θρησκευτικότητα, θρησκοληψία) που δεν τους βγήκε. Ή μετάνιωσαν στην πορεία, οπότε έκαναν οπισθοχώρηση σε δοκιμασμένες συνταγές (που είναι σαν ξαναζεσταμένο φαγητό).

Ειλικρινά μπορούσαν να κάνουν πολύ περισσότερα με το θέμα που φαινόταν ότι θα έχει η season (αν και προφανώς ήταν πρόκληση το πώς θα το χειριζόντουσαν ώστε να μη φανεί απότομο -όπως πχ ήταν στο πρώτο επεισόδιο της season). Αντίθετα περιορίστηκαν σε πυροτεχνήματα, εύκολες λύσεις (και λογικές τρύπες/χοντράδες για τις δραστηριότητες του DDK και του Dexter), και ο Dex "μαθαίνει" πράγματα που... έχει ξαναμάθει.

Αν με ρωτούσαν ποιό ήταν το θέμα της σειράς στις τελευταίες δύο seasons η απάντηση θα ήταν στο στυλ "κάτι για .... " με αρκετά ερωτηματικά στο τέλος. Ενώ έχω πολύ σίγουρη και ξεκάθαρη απάντηση για καθε μία από τις 4 πρώτες season.

Για το θλιβερό υποσενάριο που σκαρφίστηκαν με το όνειρο της Deb, δεν θέλω κι εγώ να σχολιάσω κάτι παραπάνω.

Επίσης, τον Louis τον έχω για αναλώσιμο χαρακτήρα και όχι για κεντρικό κακό της επόμενης season. Μας προέκυψε παρανοϊκός geek game developer που τσαντίστηκε επειδή ο Dexter του την είπε για ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστούσαν (από όσα ήξερε ήδη ο Louis) ο νεκρός αδελφός του που πήγε να σκοτώσει την αδελφή του, και ο δολοφόνος της γυναίκας του. Εχ... Και τρέμω στην σκέψη των επικών παπαροτεχνολογιών και "hacking" δυνατοτήτων (με δείγμα τα όσα ακούστηκαν φέτος) που θα μας πλασάρουν αν είναι κεντρικό πρόσωπο του χρόνου.

Απογοήτευση για μένα.

evander
13 Δεκεμβρίου 2011, 23:14
Άριστο επεισόδιο. Για Debra και Dexter τα έλεγα (http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=862422&postcount=52), άλλα κάποιοι επιμένατε να φτιάχνετε σενάρια ;)

Περιμένω με ανυπομονησία το φινάλε. Και αν κρίνω από το promo θα είναι εξαιρετικό.

dimath
13 Δεκεμβρίου 2011, 23:35
Η Ντεμπ πληρώνει αυτό που λέμε "μη σου βάλει την ιδέα κάποιος". Μετά αρχίζεις να αμφιβάλεις και για τον ίδιο σου τον εαυτό. Πιστεύω θα επανέλθει στα "λογικά" της σύντομα.

akrivi_4
14 Δεκεμβρίου 2011, 00:36
ΕΝταξει, το επεισοδιο θερισε και δεν αφησε τιποτα πισω του.. Στις αρχες της season ειχα ψιλοξενερωσει με το ολο θρησκευτικο στορυ, αλλα κατεληξε σε master piece!!:respect:

Αυτη η Λα Γκουερτα ειναι η ζωη μου, ο θανατος σου!! Περιμενω τη δικαιωση, δεν μπορει απο καπου θα της ερθει!!

Το λες και κουλο (κυριως διαστροφικο) το Ντεπ/Ντεξτερ!! Ελα ρε παιδια ειναι too much!!

Μωρε, δεν το λες και ισαξιο αντιπαλο τον Τραβις, δε με πειθει και πολυ! Τον εχω ακομα στο μυαλο μου σαν προβατο, πριν μαθουμε τι ειχε παογινει ο Γκελλαρ!! Ο παππους ο trinity, πιο πολυ σε επειθε. Αν και θελω να καταληξει στο τραπεζι του Ντεξ, οσο τιποτα αλλο, καλυτερα θα ηταν να το συλλαβει η Ντεπ!!

Ο κακος χαμος στο finale, αντε να δουμε!!

P.S. Πολυ καλη η σκεψη για το Λουις!! Και δευτερος serial killer μεσα στην αστυνομια!! Τελειο θα ειναι!

ria237
14 Δεκεμβρίου 2011, 01:22
Αν με ρωτούσαν ποιό ήταν το θέμα της σειράς στις τελευταίες δύο seasons η απάντηση θα ήταν στο στυλ "κάτι για .... " με αρκετά ερωτηματικά στο τέλος. Ενώ έχω πολύ σίγουρη και ξεκάθαρη απάντηση για καθε μία από τις 4 πρώτες season.
Πιστεύω πως το θέμα της 5ης είναι πως Dexter μαθαίνει ότι μπορεί κάποιος(η Lumen)να τον αποδεχτεί όπως είναι.Χωρίς να διαχωρίσει τον ευατό του από τον dark passenger.Ήταν κάπως σαν θέμα-συμπλήρωμα "Ποιος είμαι"από την δέυτερη σεζόν.

Στην έκτη ο Dexter αντιλαμβάνεται πως η πίστη μπορεί να σώσει(brother Sam)αλλά και να καταστρέψει(Travis).Προσπαθεί ν'αντιληφθεί αν υπάρχει μέσα του κάτι καλό και αγωνίζεται να μάθει αν η πίστη στην καλή του πλευρά μπορεί να ελένξει τον dark passenger,όπως o brother Sam και όχι να εξερευνήσει τα θρησκευτικά του πιστεύω.Βέβαια πρέπει να δούμε και το τελευταίο επεισόδιο για να καταλήξουμε κάπου.

Τώρα αν αυτές οι σεζόν πλάσαραν ικανοποιητικά τα θεματά τους είναι μία άλλη ιστορία αλλά και θέμα γούστου.
Προσωπικά η σεζόν μου άρεσε αρκετά.Χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό με κράτησε.Το Dexter ανέκαθεν (άλλoτε λίγο άλλoτε πιο πολύ) είχε κάποιες προχειρότητες και εύκολες λύσεις στο σενάριο,οπότε τώρα δεν με πείραξε κάτι τέτοιο.
Αυτό το επεισόδιο το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και μ'εψησε πολύ για το φινάλε.

Το Dex/Deb είναι άβολο αλλά το βρίσκω ενδιαφέρον γιατί και οι δυο είναι κατεστραμμένοι και μπερδεμένοι χαρακτήρες.Προς το παρόν μου αρέσει που η Deb εξερευνά τα συναισθήματά της,αν και είναι κάπως εκνευριστικό που δεν υπήρχαν κάποια εμφανή hints στις προηγούμνες σεζόν εκτός από τη χημεία των πρωταγωνιστών.Τώρα για σχέση μεταξύ τους,μπορεί οι σεναριογράφοι να μην το πάνε καν εκεί.Αν θα μου αρέσει τελικά όλο αυτό το κόνσεπτ,θα εξαρτηθεί κατα πολύ από το πως οι σεναριογράφοι θα χειριστούν την κατάσταση.
Και τώρα κάποιος να μου πει αν ο Dexter και η Deb ήξεραν ανέκαθεν ότι δεν ήταν αδέλφια.

madsemfe
14 Δεκεμβρίου 2011, 02:46
Δεν ξέρω πως γίνεται αυτή η σειρά να είναι τόσο καλή! Πραγματικά η έκτη σεζόν είναι κορυφή μέχρι τώρα! Γουστάρω τρελά το στόρυ με τον βοηθό ο οποίος μάλον ξέρει για τον Dexterάκο τα πάντα...

Το Dep-Dexter μου θύμισε πολύ Six Feet Under όπου η Brenda παθαίνει κάτι παρόμοιο... Δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε γιατί από ότι καταλαβαίνω το θέμα πάει προς την αποκάλυψη του Σκοτεινού Καβαλάρη στην Debora...

Τα σπασε το επισόδειο, απλά τα έσπασε!!!! :respect::respect::respect::respect::respect::resp ect:

Krasas
14 Δεκεμβρίου 2011, 07:25
Στην έκτη ο Dexter αντιλαμβάνεται πως η πίστη μπορεί να σώσει(brother Sam)αλλά και να καταστρέψει(Travis).
Μπορεί να το αναρωτήθηκε σε κάποια φάση, αλλά μετά το θάνατο του Brother Sam γύρισε στο τί πίστευε ο ίδιος από την αρχή. "I was right" κλπ.

Τώρα, αν σε αυτά τα επεισόδια που είδαμε καταλάβατε πως ο Travis καταστράφηκε από την πίστη (που είναι απόλυτα πιθανό να συμβεί σε άτομο, απλά δεν είναι αυτό που συμβαίνει με τον Travis), εγώ κατάλαβα ότι έχει την πίστη σαν πρόσχημα (αλλά γενικά το κακό γράψιμο της season δεν βοηθάει πολύ στο να βγει και κάποιο νόημα).

Το Dexter ανέκαθεν (άλλoτε λίγο άλλoτε πιο πολύ) είχε κάποιες προχειρότητες και εύκολες λύσεις στο σενάριο,οπότε τώρα δεν με πείραξε κάτι τέτοιο.
Είχε εύκολες λύσεις. Προχειρότητες δεν νομίζω. Σίγουρα όχι στο σημείο που βλέπουμε τελευταία.

Αλλά τις εύκολες λύσεις (τύχη) -που δεν έχουν επιπτώσεις- τις συγχωρείς μέχρι ένα σημείο (αλλιώς το μοτίβο παραπέμπει σε κακό γράψιμο). Και η 4η season ασχολήθηκε φάτσα φόρα με αυτό. Φέτος είναι σχεδόν κωμικά μη ρεαλιστικό το πώς έχουν δράσει (και εκτεθεί) DDK και Dexter χωρίς να τους πάρει χαμπάρι το μισό Miami, και να τους ανακαλύψει η αστυνομία φυσικά.

Τέλος πάντων, είπα να δικαιολογήσω το "απογοήτευση" που ψήφισα (στο οποίο προφανώς βάρυνε και το σκηνικό με την Deb που είναι τόσο άτυχο... σαν να στέρεψαν από ιδέες πια).

tasoskratos
14 Δεκεμβρίου 2011, 08:57
μετα κι απο αυτο μπορω να πω κι εγω πλεον αυτο που απο πολυ προωρα ειχε πει ο φιλος Τασος:

Τι?:D
Ότι για Παρίσι πηγαίναμε και στην πορεία βρεθήκαμε στο Καρπενήσι?

Πλέον φάνηκε καθαρά ότι η σεζόν είχε 2 ημίχρονα.
Το πρώτο ήταν τελικού Champions League και το 2ο τελικού περιφερειακού πρωταθλήματος.
Ο λόγος είναι προφανής.
θεωρώ ότι φέτος έχουμε 2 ΄΄μπαλαντέρ΄΄ οι οποίοι θα έπεφταν στο τραπέζι ανάλογα με τις εξελίξεις.
Ενας μπαλαντέρ ήταν η ψυχίατρος, η οποία (πάντα σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη) θα μπορούσε να πλησιάσει στην ανακάλυψη του σκοτεινού συνεπιβάτη του Ντεξ αλλά...
...αλλά πιστεύω ότι την έβγαλαν από το παιχνίδι με μία ΄΄αηδία΄΄, διότι μόνο αηδία μου προκαλεί η περίπτωση ερωτικής...
Ευτυχώς αηδία προκάλεσε και στην Ντεπ και έτσι πάει ο ένας μπαλαντέρ.
Ο 2ος είναι ο χακεράκιας βοηθός του Ματσούκα, ο οποίος δεν ξέρω τι θα προλάβει να κάνει, ή καλύτερα τι τον προορίζουν να κάνει στο φινάλε.

Εχει αναφερθεί ήδη από αρκετούς η προχειρότητα της τελευταίας σκηνής.
Αυτά προς το παρόν!

Edit: Πω πω πω παρολίγον να το ξεχάσω
ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΑΝΟΙΓΜΕΝΕΣ ΜΥΤΕΣ:grin:

ojosdebrujo
14 Δεκεμβρίου 2011, 10:51
Πολύ καλό το επισόδειο. Συμφωνώ με τους περισσότερους στα αρνητικά που αναφέρετε για τη σαιζόν, αλλά και για τις "εύκολες" λύσεις.
Όσον αφορά το θέμα Ντεξτερ- Ντέμπρα, εύχομαι πραγματικά να μην προχωρήσει γιατί μόνο για αδιέξοδο μου φαίνεται. (Εν τω μεταξύ, πρόσφατα κόλλησα και τον πατέρα μου με τον Ντέξτερ, και στην 1η σαιζόν που δεν είχε μπει ακόμα στο κλίμα και "ανώμαλο" τον ανέβαζε, "ανώμαλο" τον κατέβαζε, μου έλεγε χιουμοριστικά "Αυτός στο τέλος θα πηδήξει και την αδερφή του!" και του έλεγα "έλα μη γίνεσαι εμετικός!" ) :haha:

Όσον αφορά το θέμα του Τράβις, συμφωνώ με Krasas ότι η θρησκεία ήταν η αφορμή και όχι η αιτία (παραλληλισμός με άτομα που έκαναν εγκλήματα εμπνευσμένα από βιντεοπαιχνίδια ή ταινίες στην πραγματική ζωή) και πως ούτως ή άλλως θα σκότωνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Ο "πως τον λένε" βοηθός του Μασούκα, έχω την εντύπωση ότι δε δουλεύει μόνος του. Η ξανθούλα που χάθηκε άραγε; Ήταν δυνατόν να την έπεφτε στο Μασούκα τέτοια ύπαρξη; Και επιπλέον, μόνο για το χέρι ενδιαφερόταν από την αρχή. Μήπως όταν το πήρε τελείωσε και εκεί η αποστολή της; Μήπως είναι στην πραγματικότητα ζευγάρι με τον βοηθό ή έχουν κάποιου είδους συνεργασία/συγγένεια και θα παίξουν βασικό ρόλο στην επόμενη σαιζόν;

freedoom
14 Δεκεμβρίου 2011, 11:23
Πολύ καλό και γεμάτο το επεισόδιο. Ωραίος ο τρόπος που δελέασε ο Dex τον Τράβις. Το όνειρο της Ντεμπ, ασχολίαστο, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον dimath. Απλά ήταν τόσο άκυρη σαν παρένθεση που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί.

Η Ντεμπ πληρώνει αυτό που λέμε "μη σου βάλει την ιδέα κάποιος". Μετά αρχίζεις να αμφιβάλεις και για τον ίδιο σου τον εαυτό. Πιστεύω θα επανέλθει στα "λογικά" της σύντομα.

@nwosu: Ωραία εξήγηση!! Η σκηνή ήταν μεγάλη ένδειξη ότι ο τύπος θα μας απασχολήσει σίγουρα στη συνέχεια. Προσέξτε εντωμεταξύ τις κινήσεις του, πόσο προσεκτικές και νοικοκυρεμένες είναι. Ο Ντέξτερ θα έχει δύσκολο αντίπαλο.

tasoskratos
14 Δεκεμβρίου 2011, 12:48
Η Ντεμπ πληρώνει αυτό που λέμε "μη σου βάλει την ιδέα κάποιος".

Εάν, λέω εάν,
πέρασε από το μυαλο των σεναριογράφων ότι στο απότερο μέλλον...μια ΄΄ωραία΄΄ κατάληξη θα ήταν, η Ντεμπ να πάρει τη θέση της τύπισσας της προηγούμενης σεζόν, καλά θα κάνουν να την βγάλουν από τώρα γιατί, φαντάζομαι, θα πέσει το κράξιμο της αρκούδας.
Για να συνεχίσω τον σχολιασμό του επεισοδίου.
Για χάρη των 2 ακόμη σεζόν ο Ντεξτερ έχει κάνει τόσα φάουλ & πέναλτυ μαζεμένα που δεν έχει κάνει σε όλες τις προηγούμενες σεζόν.
Οι δε σεναριογράφοι επίσης.
Εάν δεν κάνω λάθος (γιατί πρέπει να το ξαναδώ και διορθώστε με) ο Τράβις χτυπάει την ένεση, που προριζόταν για αυτόν, στο χέρι του Ντέξτερ.
Μία ένεση που από ότι ξέρουμε κρατάει αρκετή ώρα το θύμα του Ντεξ σε νάρκωση μέχρι να...
Τώρα έχουμε τον Ντεξ να συνέρχεται αμέσως, να λύνεται και να το σκάει.
οκ, περί σειράς πρόκειται, αλλά να που ξένισε όλο αυτό το σκηνικό.
Πάει με πρόβλημα να καθαρίσει τον Τράβις, με το που...τσακ αρχίζει η μύτη...κλπ κλπ.
Δεν ξέρω αλλά, αλλιώς μας είχε συνηθίσει, ο κατά τα άλλα μεθοδικότατος Ντεξ.
Δεν γκρινιάζω, αλλά τελευταία μας έπεσαν μαζεμένες οι μ$#@ίες

mand1as
14 Δεκεμβρίου 2011, 13:30
Τι?:D
Ότι για Παρίσι πηγαίναμε και στην πορεία βρεθήκαμε στο Καρπενήσι?

Πλέον φάνηκε καθαρά ότι η σεζόν είχε 2 ημίχρονα.

οχι δεν αναφερομουν σε αυτο, :P αλλα στη θεματολογια και τα συστατικα που μαζευε και ειχε στησει για ενα grande finale περα απο τα σποιλερς, τις αστοχιες, και τα θεματα με τη παραγωγη... και συμφωνω με ολους οσους εκφραζουν ο καθενας με το δικο του τροπο αυτη την αρνητικη αισθηση που βγαινει φετος...

κατα τα αλλα αυτη η σεζον (μετα απο 11 στα 12 επεισοδια μπορει πλεον να κριθει) μοιαζει παρα πολυ την 4η του Τριαδα οπου για μενα προσωπικα ηταν και η χειροτερη, φανηκε σα να μην υπηρχε υλικο για να υποστηριχθει και γεμισε με φιλεριες, κουραστικες επαναληψεις και ανακολουθιες... (ανεξαρτητως του οποιου δραματικου τελους μας επιφυλασσει...)

dimitrispgr
14 Δεκεμβρίου 2011, 14:35
Η χειρότερη σεζόν από τις έξι...

Επισημοποιήθικε στο τελευταίο επεισόδιο με την απίστευτη μούφα πέρι Ντεξτερ-Ντέμπρα.
Και φυσικά λόγω του Χάνκς που ως κακός ...ΔΕΝ!

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η σεζόν δεν είναι καλή!

ilianna
14 Δεκεμβρίου 2011, 19:59
Πάρα πολύ καλό επεισόδιο! Σε γενικές γραμμές:

- Ο Τράβις εκτός από τρελός, πρέπει να 'ναι και πανύβλακας. Δεν παίζει αλλιώς.
- Η Ντεμπ η καημενούλα θα αρχίσει να έχει ό,τι να ναι σκέψεις τώρα στο μυαλό για τον Ντεξ, αλλά πάλι πιστεύω στο τελευταίο επεισόδιο να ξεκαθαρίσουν όλα στο κεφάλι της.
- Ο Κουϊν μου σπάει τα νεύρα. Δεν είναι κατάσταση αυτή! Άντε βρες τα με την Ντέμπρα μπας και ξεθολώσει το μάτι της λίγο :P
- Λα Γκουέρτα ΑΠΑΙΣΙΑ για μια ακόμα φορά. την μισώ :@

Έρχεται επεισοδιαρα !

ria237
14 Δεκεμβρίου 2011, 21:57
Μπορεί να το αναρωτήθηκε σε κάποια φάση, αλλά μετά το θάνατο του Brother Sam γύρισε στο τί πίστευε ο ίδιος από την αρχή. "I was right" κλπ.
Τώρα, αν σε αυτά τα επεισόδια που είδαμε καταλάβατε πως ο Travis καταστράφηκε από την πίστη (που είναι απόλυτα πιθανό να συμβεί σε άτομο, απλά δεν είναι αυτό που συμβαίνει με τον Travis), εγώ κατάλαβα ότι έχει την πίστη σαν πρόσχημα (αλλά γενικά το κακό γράψιμο της season δεν βοηθάει πολύ στο να βγει και κάποιο νόημα).
Είχε εύκολες λύσεις. Προχειρότητες δεν νομίζω. Σίγουρα όχι στο σημείο που βλέπουμε τελευταία.
Ο Dexter βλέπει στον ευατό του και τον br Sam αλλά και τον Travis.Εννοούσα κυρίως ότι ο br Sam με την πίστη του έκανε καλό στους γύρω του ενώ ο Travis το αντίθετο.Κατα τη γνώμη μου ο Travis πιστεύει στην θρησκεία αλλά λόγω της ψυχολογικής αρρώστιας διαχειρίζεται την πίστη του λάθος.Και βασικά ο Travis είναι κατεστραμμένος από την άποψη ότι ο δικός του dark passenger τον έχει οδηγήσει στην απαλλαγή αγαπημένων προσώπων ενώ ο Dexter χάρις τον κωδικά του,κατάφερε να αναπτύξει κάποιες σχέσεις.Γι αυτό είπα ότι ο Dexter αγωνίζεται να καταλάβει.Τώρα που θα καταλήξει και αν θα καταλήξει κάπου ή αν το τέλος θα μείνει μόνο στη σύγκρουση Dexter και Travis,θα το δούμε στο τελευταίο επεισόδιο.Τώρα μου φαίνεται ότι είναι σε σύγχυση.
Απλά ίσως για τις προσδοκίες που υπήρχαν αρχικά,η σεζόν δεν είναι αρκετή.Kάποιος μπορεί να πίστευε ότι το θέμα της σεζόν θα αναπτυχθεί γύρω από τις θρησκευτικές αναζητήσεις του Dexter.Δε συμβαίνει αυτό,αλλά κατά τη γνώμη μου το θέμα υπάρχει.Για το θέμα μίλησα αρχικά όχι αν το διαχειρίστηκαν καλά.Προσωπικά θα ήθελα να δω και το τελευταίο επεισόδιο για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.
Την υποιστορία των Dexter και Deb δε τη βρίσκω βαρετή προς το παρόν.Το αν θα μου αρέσει εξαρτάται από το πως οι σεναριογράφοι θα διαχειριστούν αυτό που έχουν στο μυαλό τους.Καταλαβαίνω σε κάποιoν να μη του αρέσει αλλά είμαι της γνώμης να μην προτρέχουμε.Μπορεί να εξελιχθεί σε φούσκα μπορεί και σε μια ενδιαφέρουσα εξερεύνηση των χαρακτήρων.
Πάντως η σειρά μου φαίνεται ότι είχε πάντα προχειρότητες-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει ένα αξιοπρεπές και προσεγμένο σενάριο-απλά άλλες φορές είναι πιο έντονες.Εκτός αν πλέον έχουν μειωθεί οι απαιτήσεις μου για τη σειρά.

xecubotos
14 Δεκεμβρίου 2011, 22:25
Τώρα έχουμε τον Ντεξ να συνέρχεται αμέσως, να λύνεται και να το σκάει.

χαχαχα:thumbsup1 με πρόλαβες.... για αυτό μπήκα να γράψω αρχικά!χαχα πάλι καλά που δεν έδειξαν τα σαγόνια του καρχαρία να του κόβει τα σχοινιά!

Αλλά και για την Λα Γκουέρτα! Γιατί ρε παιδιά τέτοιο μίσος? Εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα των σεναριογράφων! ίσως γιατί μου αρέσει το "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο"!
Φοβερή εξέλιξη και respect!:respect:
Δεν κατάλαβα δηλαδή? Οταν την καπελώσανε δεν σας είδα να δυσανασχετείτε!
Και στην τελική τον Μπατίστα αδικήσανε που θα έπρεπε να είχε την θέση!
Και βέβαια ότι η Λα Γκουερτα δεν ήταν η καριερα μπιτς μιλφ της σειράς!

Για να παίρνει εκδίκηση σημαίνει ότι ακόμα έχει κάτι για τον Μπατίστα και προσπαθεί να του το ξεπληρώσει!

Οσο για την σχέση Ντεπ- Ντεξ! Μα καλά δεν τους λυπούνται?Τωρα που χώρισανε θέλουν με το ζόρι να τους τα ξαναφτιάξουνε?χαχαχα:P

όταν ήταν παντρεμένοι δεν το σκεφτόντουσαν να μην κάνουν και αγγαρία στις σκηνές?:twisted:

tasoskratos
15 Δεκεμβρίου 2011, 08:28
Οσο για την σχέση Ντεπ- Ντεξ! Μα καλά δεν τους λυπούνται?Τωρα που χώρισανε θέλουν με το ζόρι να τους τα ξαναφτιάξουνε?χαχαχα

:thumbsup1
Πολύ εύστοχο.
όσο για το ΄΄προηγούμενο΄΄ μου το εξήγησε ο 14χρονος γιος μου.
Η ΄΄απα΄ντηση΄΄ είναι ότι η ένεση έγινε στο χέρι, ενώ μπορεί να μην πήρε ο Ντεξ όλη τη δόση.
Εχει το δίκιο του ο μικρός.
Το ΄΄θέμα΄΄ όμως είναι αλλού και το έχουμε αναφέρει.
Θα περιμένουμε το φινάλε για να δούμε...
Φυσικά όλοι μας ξέρουμε ότι ο Τράβις θα κάτσει στο τραπέζι του Ντέξτερ. Από εκεί και πέρα...
?

freak kitchen
15 Δεκεμβρίου 2011, 12:30
Δεν καταλαβα γιατι λετε για την ενεση.Αφου ο Ντεξτερ μολις του κανε ο Τραβις την ενεση εχασε τις αισθησεις του κ συνηλθε αργοτερα οταν ο Τραβις τον ειχε βαλει στη βαρκα.

Elena25
15 Δεκεμβρίου 2011, 16:38
έλα ντε..αφού δε μας το έδειξε οτι συνηλθε αμεσως..

EmpressKaileena
15 Δεκεμβρίου 2011, 17:42
Παιδια, εχετε παρεξηγησει ολοι την ΛαΓκουερτα μου φαινεται.... Η τυπισσα δεν δεχεται μυγα στο σπαθι της κι αυτο μου αρεσει. Εχει παντα λογους που τα κανει ολα αυτα, κι οχι επειδη της την ''αναψε''. Καλα του εκανε αυτουνου δενθυμαμαιτοονοματου.

Τωρα, ξενερωσα με Deb-Dex. Απο την μια, θα εκαναν ενα ωραιο ζευγαρακι γιατι ταιριαζουν τοσο πολυ και απο την αλλην, εχουν μεγαλωσει μαζι σαν αδελφια και τους εχω συνηθισει ετσι. Δεν ειναι ομως και αηδιαστικο διοτι δεν ειναι καν πραγματικα αδελφια, να ηταν ομως, εδω θα ηταν το περιεργο.

Παντως, πολυ χαζος ο Ντεξ που πηγε να τον αντιμετωπισει με προβλημα. Ο Ντεξ που ξερουμε, δεν θα ρισκαρε. Μπορουσε να παει στα επειγοντα για λιγο, δεν θα ερχοταν το τελος του κοσμου ακομα.

Τεσπα, λιγο οτι να ναι γραφτηκε αυτη η σεζον αλλα μ'αρεσει ακομη.

*ασχετο, ηθελα να παιχτει κατι ''βρωμικο'' μεταξυ Ντεμπ και της ψυχολογου. Αυτες οι ματιες μεταξυ τους, μου φερανε ομορφες σκεψεις. :oops:
Αλλα αντι αυτου, ο σεναριογραφος επρεπε να γραψει την Ντεμπ να εχει αισθηματα για τον αδελφο της αντι για την κοπελα. 0 φαντασια ρε πουλακιμ, το σκοτωσε. :grin:

anthony_88
15 Δεκεμβρίου 2011, 18:09
Αυτο που λες για την ψυχολογο το σταμπαρα και εγω... Αλλά μας ξενερωσαν χαχα

hakinen
16 Δεκεμβρίου 2011, 02:17
Το επ ήταν ΓΤΠΚ στη νιοστή!

Απορώ πάντως που σας κάνει εντύπωση η Ντεμπ. Η...μπαζόλα έχει πηδήξει οτι ίπταται και περπατάει, σέρνεται και κολυμπάει. Άσπρους, μαύρους, νέους, γέρους, στον αδελφό της θα κωλώσει;

xecubotos
16 Δεκεμβρίου 2011, 07:20
Η...μπαζόλα έχει πηδήξει οτι ίπταται και περπατάει, σέρνεται και κολυμπάει. Άσπρους, μαύρους, νέους, γέρους, στον αδελφό της θα κωλώσει;

σε βλέπω πολύ καυστικό.......:???: και μπορω να πω ότι συγκρίνεις άσχετα πράγματα!

Τι σχέση έχουν οι επιλογές της στα φυλετικά και ηλικιακά γούστα της με τον θετό αδερφό της?

Τωρα υπάρχει ηθικός και κοινωνικός φραγμός!

επίσης στο ότι ίπταται και περπατάει θα πρέπει να αναφέρεσαι σε άλλο σήριαλ που πρωταγονιστεί γιατί αν το πάρεις αναλογικά έχει έναν γκόμενα ανα σεζόν....

siana
16 Δεκεμβρίου 2011, 14:16
Παντως, πολυ χαζος ο Ντεξ που πηγε να τον αντιμετωπισει με προβλημα. Ο Ντεξ που ξερουμε, δεν θα ρισκαρε. Μπορουσε να παει στα επειγοντα για λιγο, δεν θα ερχοταν το τελος του κοσμου ακομα.

Έχει ρισκάρει κι άλλες φορές στο παρελθόν και έχει κάνει παρακινδυνευμένες κινήσεις (οδηγεί νυσταγμένος με το πτώμα στο αμάξι και τρακάρει, τον πιάνει η κάμερα στην μαρίνα, σκοτώνει λάθος ανθρώπους..) και γενικά όσο διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του, επηρεάζεται από τους ανθρώπους που συναναστρέφεται, δένεται συναισθηματικά, προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο που κινείται ή/και να ξεφύγει από τον dark passenger, με αποτέλεσμα να χάνει τον έλεγχο και να κάνει βεβιασμένες και λάθος κινήσεις.

EmpressKaileena
16 Δεκεμβρίου 2011, 16:58
Απορώ πάντως που σας κάνει εντύπωση η Ντεμπ. Η...μπαζόλα έχει πηδήξει οτι ίπταται και περπατάει, σέρνεται και κολυμπάει. Άσπρους, μαύρους, νέους, γέρους, στον αδελφό της θα κωλώσει;

Οτι να ναι... Καλα κανει και πηδαει οποιον γουσταρει. Τωρα το αν θα π... τον αδελφο της (που ΔΕΝ ειναι αδελφος της βασικα), τα παραπονα σου στον σεναριογραφο που το εχει σκοτωσει φετος.
Στο κομικ ή οπου αλλου ειναι βασισμενη η σειρα, δεν υπηρχε τιποτα τετοιο.

Έχει ρισκάρει κι άλλες φορές στο παρελθόν και έχει κάνει παρακινδυνευμένες κινήσεις (οδηγεί νυσταγμένος με το πτώμα στο αμάξι και τρακάρει, τον πιάνει η κάμερα στην μαρίνα, σκοτώνει λάθος ανθρώπους..) και γενικά όσο διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του, επηρεάζεται από τους ανθρώπους που συναναστρέφεται, δένεται συναισθηματικά, προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο που κινείται ή/και να ξεφύγει από τον dark passenger, με αποτέλεσμα να χάνει τον έλεγχο και να κάνει βεβιασμένες και λάθος κινήσεις.

Σωστη... Τα ειχα ξεχασει αυτα...

hakinen
17 Δεκεμβρίου 2011, 01:19
Οτι να ναι...

Συμφωνώ απολύτως. Μας πλασάρουν ότι να ναι και μας το πουλάνε για ποιοτική τβ.

Και μείνε εσύ με την απορία αν είναι ή όχι αδέλφια. Λες και αυτό είναι το ζήτημα...

EmpressKaileena
17 Δεκεμβρίου 2011, 01:37
Μην την βλεπεις τοτε. Απλο.

Jane1
17 Δεκεμβρίου 2011, 02:13
Ωραίο επεισόδιο, γεμάτο δράση και αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος.
Τελικά όπως το είχα προβλέψει, ο Ντέξτερ έσωσε το τμήμα από την άψινθο και βγήκε ήρωας. Η ΛαΓκουέρτα αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά μεγάλη bitch. Τελικά έγινε αυτό που είχαν αφήσει να φανεί στο έβδομο επεισόδιο, Ντεμπ και Ντέξτερ τρέφουν συναισθήματα περισσότερο από αδερφικά. Μεγάλο μυστήριο με τον βοηθό του Μασούκα, πως ξέρει για τον Ντέξτερ; Και τώρα που ο Τράβις έκανε και το τελευταίο ταμπλό, να υποθέσω ότι στο επόμενο επεισόδιο είναι η Αποκάλυψη; :P

goggits
5 Ιανουαρίου 2012, 19:06
Πολύ καλό το επεισόδιο!!!
Ο Ντεξτερ τελικά πρόλαβε και έσωσε όλο το τμήμα!!:):)
Η Ντεμπ άρχισε να βλέπει πλεόν πολύ διαφορετικά τον Ντεξ και θέλω να δω τι θα γίνει στην συνέχεια...
Ο Λούις τελικά ξέρει για τον Ντέξτερ...:shock::shock:

hOMeR-
22 Ιανουαρίου 2012, 04:15
φοβερό επεισόδιο...ο dexter έσωσε ολόκληρο το τμήμα...
η Dep αρχίζει να ερωτεύεται τον dexter και δεν μου αρέσει...
η τελευταία σκοινί ήταν κάπως αν και μου άρεσε ο dexter σώθηκε παλι στο τσακ...
πάντως κάτι μου χαλάει γενικά,βλέπω πολύ προχειροδουλειά σε αυτη την season με σχέσει τις παλιές season...

smallville
27 Φεβρουαρίου 2012, 00:02
Το επεισόδιο ήταν απολαυστικό.
Τελικά η ψυχολόγος της την έβαλε για τα καλά την ιδέα της Ντεμπ για τον Ντέξτερ.
Το τέλος αν και ψιλοπρόχειρο, ήταν πολύ καλό.