PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Walking Dead 2x12 - "Better Angels"

GrigD
12 Μαρτίου 2012, 03:13
14715

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Λόγω των γεγονότων που συνέβησαν στο προηγούμενο επεισόδιο η ομάδα αποφασίζει να οχυρώσει καλύτερα την φάρμα...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση, εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24611).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

qazxsw
12 Μαρτίου 2012, 17:36
Το κλασσικο: μετα απο τετοιο τελος πως να μην βαλεις τελειο??

Καλα εκανε ο Ρικ και ξεκανε το Σειν γιατι ειχε γινει επικινδυνος για την ομαδα, αφου φαινεται οτι που και που "φλιπαρε"... ολο τυχαίως βεβαια η αλλη τον ευχαριστησε την ιδια μερα

Μεγαλη ανατροπη στο τελος, εχει να γινει χαμος στο επομενο... αλλα ελπιζω να μην ειναι ενδιαφερον το επεισοδιο παλι μονο προς το τελος

SuPeRsTaR13
12 Μαρτίου 2012, 18:36
Μα όλα αυτά που έκανε ο Σέιν σε αυτό το επεισόδειο η αχώνευτη τα προκάλεσε μ'αυτά που του είπε

blackys88b
12 Μαρτίου 2012, 20:11
Φοβερο επεισοδιο, η αρχη με τον μονολογο στην κηδεια του Ντεηλ και τις σκηνες με τα ζομπι πολυ καλη...το τελος απλα αριστο...γενικα πολυ καλο επεισοδιο, εφυγε ο Shane και τωρα ετοιμαζεται ο πολεμος για το επομενο επεισοδιο

Zoqoures
12 Μαρτίου 2012, 20:24
Για το προηγούμενο επεισόδιο είχα πει ότι ήταν πολύ κακό...Αυτό όμως ήταν απο τα πάρα πολυ καλά!!!Το επόμενο επεισόδιο πρέπει να είναι κ το τέλος της φάρμας υποθέτω...με τόσο "κόσμο" που έρχεται...Αν κ περίμενα απο άλλον να τελείωνε ο Shane να είχε μια σχετική ένωση με το comic. Anyway κ πάλι δν με χάλασε ο τρόπος που έφυγε!

Νικαιότησα
12 Μαρτίου 2012, 21:06
Απλά ένα από τα καλύτερα επεισόδια της φετινής σεζόν. Από που να πρωτοξεκινήσω; Στην αρχή μου άρεσε που μίλαγε ο Ρικ στην κηδεία του Ντέηλ και με τα 5-6 ζόμπι που έδειξε.. Μέτα η Λόρι που πήγε και καλά να πει συγνώμη στον Σέιν που τους έκανε να τσακωθούν με τον Ρικ. Τώρα το σκέφτηκε όταν όμως έκανε ότι έκανε με τον Σείν δεν την ενοχλούσε η συμπεριφορά του τέσπα είναι φουλ σπαστικία.. Μου άρεσε ο τρόπος που σκέφτηκε ο Σειν να φανεί ότι και καλά ο αλλός το έσκασε αλλά ο Ρικ τον κατάλαβε από την αρχή.. Ο Γκλέν τελικά πήρε τα πάνω και σκότωσε επιτέλους ένα ζόμπι.. Πάντως ο Σειν είχε ξεφύγει τελείως ψυχάκιας είχε γίνει κάλα έκανε ο Ρικ και τον σκότωσε πάντως δεν περίμενα ο Σειν να πεθάνει πίστευα ότι θα είναι μέχρι το τέλος.. Και ένα μεγάλο μπράβο στον Καρλ που σκότωσε τον Σειν.. Α! και να μην ξεχάσω αυτό πάλι που όταν πεθαίνουν φυσικά (χωρίς δαγκωματίες) και γίνονται ζόμπι, καινούργιο είναι: Και το τέλος με τα ζόμπι που έρχονται όλα μαζί κορυφαίο.. Αναρωτιέμαι που βρέθηκαν όλα αυτά: Τεσπά άντε να έρθει η άλλη Δευτέρα να δούμε τι θα γίνει...

kKKK
12 Μαρτίου 2012, 21:37
Πάρα πολύ καλό το επεισόδιο. Και στην αρχή δεν του φαινόταν αλλά απο τη μέση και μετά ανέβηκε πολύ. Επιτέλους μετά απο δύο σεζόν έγινε η σύγκρουση Ρικ-Σέιν. Και επιτέλους έφυγε απο τη σειρά ο αχώνευτος. Άντε να έρθουν οι πραγματικοί κακοί όπως ο Governor

Στα μείον του επεισοδίου ήταν ότι μας εμφάνισαν ως δια μαγείας το πιστόλι που στο προηγούμενο επεισόδιο ο Κάρλ είχε χάσει στους βάλτους μόνο και μόνο για να προωθηθεί η σημερινή ιστορία. Και η σκηνή που ο πιτσιρίκος πυροβόλησε τον Σέιν-ζόμπι ήταν λίγο σαν απο κάλτ κωμωδία τρόμου, κυρίως λόγω του Ρίκ που δεν άκουγε τον Σέιν να γρυλίζει πίσω του.

Για μένα το επεισόδιο δεν ήταν άριστο άλλά μου άρεσε γιατί επιτέλους έδωσε προοπτική στη σειρά να κάνει το επόμενο βήμα. Ελπίζω σε ένα καλό και αιματοβαμμένο season finale και του χρόνου να επιστρέψει η σειρά αναβαθμισμένη και δυνατή, γιατί φέτος με εξαίρεση 2-3 επεισόδια, η σεζόν είχε προβλημα.

gigi
12 Μαρτίου 2012, 21:40
Α! και να μην ξεχάσω αυτό πάλι που όταν πεθαίνουν φυσικά (χωρίς δαγκωματίες) και γίνονται ζόμπι, καινούργιο είναι: Και το τέλος με τα ζόμπι που έρχονται όλα μαζί κορυφαίο.. Αναρωτιέμαι που βρέθηκαν όλα αυτά:
Ναι καινούργιο στοιχείο στην μυθολογία είναι και καλά έκαναν γιατί μας είχαν κουφάνει τόσες πληγές και τόσο αίμα και να μην κολλούσαν, τώρα δικαιολογείται μια χαρά. Φημολογούνταν ότι αυτό ήταν το μυστικό που του είπε στο τέλος της 1ης σεζόν, αλλά δεν έδειξαν κάτι, τι να πω.

Όσο για το πώς βρέθηκαν όλα μαζί, θα δείξει κάτι στην αρχή το επόμενου επεισοδίου και θα το ψιλοεξηγήσει. Με την ευκαιρία, στο thread με τα spoilers υπάρχει η περίληψη του επομένου επεισοδίου, δεν την μετάφρασα αυτήν την φορά γιατί δεν είδα να της δίνετε και μεγάλη σημασία, όποιος ξέρει αγγλικά και θέλει να την διαβάσει, εκεί είναι.

:p

smallville
12 Μαρτίου 2012, 22:16
Εξαιρετικό επεισόδιο. Οι διάλογοι μεταξύ Ρικ/Σέιν στην αρχή και το τέλος ήταν εξαιρετικοί. Ο Σέιν επιτέλους μας άδειασε την γωνιά. Πάντως σχετικά γρήγορα άλλαξε σε ζόμπι. Η αδερφή της Άντρεα βράδυ πέθανε, προς μεσημεράκι ζωντάνεψε. Η σκηνή με τον πιτσιρικά καθώς και το πανοραμικό με τα ζόμπι να έρχονται ήταν πολύ καλή. Ελπίζω το season finale να είναι ακόμα καλύτερο.

Parispau
12 Μαρτίου 2012, 22:41
Εξαιρετικό επεισόδιο. Οι διάλογοι μεταξύ Ρικ/Σέιν στην αρχή και το τέλος ήταν εξαιρετικοί. Ο Σέιν επιτέλους μας άδειασε την γωνιά. Πάντως σχετικά γρήγορα άλλαξε σε ζόμπι. Η αδερφή της Άντρεα βράδυ πέθανε, προς μεσημεράκι ζωντάνεψε. Η σκηνή με τον πιτσιρικά καθώς και το πανοραμικό με τα ζόμπι να έρχονται ήταν πολύ καλή. Ελπίζω το season finale να είναι ακόμα καλύτερο.

Εκεί έχεις ένα δίκιο... Όσο για το πως μαζεύτηκαν τόσοι, την ευθύνη την έχει ο μικρός και το πιστολάκι του(θυμηθείτε πρώτη σεζόν - πρώτο επεισόδιο)!

Δείτε τα sneak peak από ένα blog που βρήκα
http://walking-dead-in-greece.blogspot.com/

Jane1
12 Μαρτίου 2012, 23:11
Η Λόρι έριξε λάδι στη φωτιά, ενώ ήξερε το πόσο επικίνδυνος έχει γίνει ο Σέιν πάει και του λέει ότι δεν ξέρει ποιανού είναι το παιδί. :shock: :whip: :thumbdown
Πολύ καλό όλο το σχέδιο του Σέιν για να παγιδέψει τον Ρικ (αν και προς στιγμήν πίστεψα ότι προσπαθούσε να τον οδηγήσει στους 30 ζωντανούς να τον ξεκάνουν αυτοί).
Κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς ο Σέιν από τη σειρά, τον ήθελα περισσότερο, ωστόσο μου άρεσε που τον είδαμε έστω και λίγο ως ζόμπι.
Είδαμε και στην πράξη το πως γίνεται κάποιος ζόμπι χωρίς να δαγκωθεί (με τον πιτσιρικά και με τον Σέιν).
Ωραίες οι εξελίξεις, παρόλα αυτά ψήφισα απλά καλό γιατί κάποια πράγματα δεν μου έκατσαν καλά (αν και είχε πολλά από αυτά η σειρά). Οι Ρικ και Σέιν ακίνητοι στο χωράφι, ωστόσο ακουγόταν συνέχεια ο ήχος ότι κάποιος περπατούσε στα χόρτα, και αργότερα ο Ρικ δεν άκουσε τον Σέιν-ζόμπι που ερχόταν γρυλίζοντας από πίσω του. :???:
Πολύ δυνατό το τελευταίο πλάνο με το τεράστιο κοπάδι ζόμπι να κατευθύνεται προς την φάρμα, προβλέπεται χαμός στο season finale. :clapping:

darko_wicked
13 Μαρτίου 2012, 00:05
Άντε να έρθουν οι πραγματικοί κακοί όπως ο Governor

Αυτά περιμένουμε. Το τι του είχε κάνει η Μισέλ δεν περιγράφεται

bravelover
13 Μαρτίου 2012, 00:33
Θα μου εξήγηση κάποιος κάποια πως γίνεται να ζωντανεύουν χώρις δαγκωματιες;

kKKK
13 Μαρτίου 2012, 00:51
^ Στα έργα του Ρομέρο, των οποίων τη μυθολογία φαίνεται ότι ασπάζεται και η σειρά (όπως και το κόμικ), οι άνθρωποι γίνονται ζόμπι είτε απο δάγκωμα ή απλά όταν πεθάνουν (αν δεν τους φυτέψει κανείς καμιά σφαίρα στο κεφάλι).
Αυτό ουσιαστικά υπονοούσε ότι η μόλυνση/ ο ιός έχει μολύνει όλους τους ανθρώπους αλλά ενεργοποιείται όταν αυτοί πεθάνουν και επιταχύνεται απλά με το δάγκωμα.

goggits
13 Μαρτίου 2012, 01:25
Πολύ καλό το επεισόδιο από τα πιο δυνατά της σαιζόν μαζί με το 7ο!!!
Μου άρεσε ο τρόπος που ο Ρικ σκότωσε τον Σειν και φάνηκε από την αρχή πως κατάλαβε το κόλπο του Σειν...
Περιμένω το φινάλε τώρα μιας και θα έχουμε και πολλά ζόμπι αλλά και πολλές αντιδράσεις για τον θάνατο του Σειν.

bravelover
13 Μαρτίου 2012, 02:05
^ Στα έργα του Ρομέρο, των οποίων τη μυθολογία φαίνεται ότι ασπάζεται και η σειρά (όπως και το κόμικ), οι άνθρωποι γίνονται ζόμπι είτε απο δάγκωμα ή απλά όταν πεθάνουν (αν δεν τους φυτέψει κανείς καμιά σφαίρα στο κεφάλι).
Αυτό ουσιαστικά υπονοούσε ότι η μόλυνση/ ο ιός έχει μολύνει όλους τους ανθρώπους αλλά ενεργοποιείται όταν αυτοί πεθάνουν και επιταχύνεται απλά με το δάγκωμα. ευχαριστώ για την. Απάντηση. Με λίγα λόγια και να πεθάνουν φυσιολογικά πάλι θα γίνουν ζομπι.

gigi
13 Μαρτίου 2012, 02:13
ευχαριστώ για την. Απάντηση. Με λίγα λόγια και να πεθάνουν φυσιολογικά πάλι θα γίνουν ζομπι.
Εκτός κι αν πεθάνουν από εγκεφαλική ζημιά, πχ ο παππούς στο περασμένο επεισόδιο, αν τον άφηναν να ξεψυχήσει μόνος του θα γινόταν ζόμπι, με την σφαίρα στο κεφάλι όμως απετράπηκε η αλλαγή.

Λίγο πιο γρήγορα να πήγαιναν τα επεισόδια, μια χαρά σειρά θα ήταν, ελπίζω να καλυτερεύσει στον επόμενο κύκλο κι όχι να έχουμε τα ίδια και χειρότερα πάλι..

Και φυσικά να κόψουν τις μαμακίες λάθη που κάνουν όλη την ώρα, πχ

Ο Ρικ γνωρίζει από το τέλος του 1ου κύκλου ότι όλοι είναι μολυσμένοι και γίνονται ζόμπια μετά τον θάνατο, αλλά σκοτώνει τον Σέιν και του γυρίζει την πλάτη;
Epic fail και δεν είναι το μόνο..

GrigD
13 Μαρτίου 2012, 02:25
το μόνο μείον για μένα που πάλι το σκατόπαιδο βγήκε από το σπίτι επειδή του τη βάρεσε...

κατά τ' άλλα μου άρεσε που δικαίωσε/δικαιολόγησε χαρακτήρες, υπήρξε ένταση, κορύφωση κι ένα γαμάτο ξέσπασμα από τον Ρικ...

επίσης :respect: για το κλασικό κλισέ cliffhanger που εννοείται προμηνύεται χαμός στο επόμενο επεισόδιο και το κλείσιμο της φάρμας... άντε να δούμε και πόσες απώλειες θα έχουμε...

freedoom
13 Μαρτίου 2012, 03:41
Καταπληκτικό επεισόδιο με φοβερό και τρομερό τέλος.
Ειχα διαβάσει απο spoiler φίλου στο προηγούμενο επεισόδιο για το θάνατο του Σειν και για το στοιχείο που ρωτάει εδω ο bravelover, ότι δηλαδη, όλοι έχουν τον ιό και αυτος εκδηλώνεται αυτόματα μετα θάνατον.
Δε με ενόχλησε που το ήξερα, εξάλλου πίστευα ότι θα συνέβαινε πολυ πιο μετα κι ουτε μπορούσα να φανταστώ ότι θα το έκανε ο Ρικ.
Πολυ χαζό γκομενα αυτη η Λορι, έριξε λάδι στη φωτιά, πάλευε που πάλευε ο καημενος ο Σειν να την ξεπεράσει παει και του λέει όλα αυτα, τον αποκανε!!
Στο επόμενο προβλέπεται επιτέλους μάχη! Έτσι όπως κυλούσε το επεισόδιο βέβαια, είχα αποδεχτεί πλέον τον περισσότερο ηθοπλαστικο χαρακτήρα της σειράς, σε βάρος της δράσης κι έτσι δε μ ενοιαζε. Καλοδεχούμενη πάντως, όταν την βλέπουμε!
Πάντως, όπως λέει κι ο kKKK, η σαιζόν δε σώζεται απο 3-4 καλα επεισόδια, άντε να πάμε στα επόμενα, ή όπως έχω ξαναπεί, ας ήταν τα επεισόδια ωριαία να στεκόταν όσο ήθελε στις μικρές καθημερινές στιγμές, που μας μονοπώλησαν τη σαιζόν, ταυτόχρονα με λίγη παραπάνω δράση και μάχη!

tasoskratos
13 Μαρτίου 2012, 08:01
Το χθεσινό επεισόδιο μας δίδαξε κάποια πραγματάκια.
1. Πέθανες? πας για ζόμπι.
2. Οι γυναίκες είναι περίεργα πλάσματα!
3. Την ξυνή & αχώνευτη πρέπει να την φάνε τα ζόμπια
4. Φωνάξτε τον Λίον και την Άντα να καθαρίσουν, γιατί δεν σας βλέπω καλά με την στρατιά να έρχεται...

Πάμε στα ΄΄σοβαρά΄΄ τώρα.
Δεν περίμενα στο καπάκι να φύγει και 2ος χαρακτήρας, πόσο μάλλον όταν είναι τόσο σημαντικός. Φυσικά κι εγω προβλέπω ένα υπέροχο season finale και πλέον δεν ξέρω εάν την επόμενη εβδομάδα αποχαιρετίσουμε και κάποιους άλλους.
Μαμά και γιός έχουν γίνει εκνευριστικοί, αλλά και ο μπαμπάς, μπάτσος πράμα, να δίνει όπλο στον πιτσιρικά γιο του? ναι καλά, τον έσωσε από τον Ζομπι/Σέιν και μάλιστα έκανε και headshot. Πάνε τώρα και πυροβόλα την μάνα σου γιατί αυτή φταίει για όλα.

berlo
13 Μαρτίου 2012, 10:00
Κι εγώ έχω ενστάσεις σε μερικά πράγματα. Αυτά που έχετε αναφέρει ήδη που ζωντάνεψε τόσο γρήγορα ο Σέιν και μετά που δεν τον άκουσε ο Ρικ, καθώς και η επανεμφάνιση του χαμένου πιστολιού. Αυτό που δεν μου κάθεται καθόλου καλά είναι που κατάφερε ο μικρός να πυροβολήσει τον Σέιν τόσο ξυστά από τον πατέρα του χωρίς να τινάξει το όπλο προς τα πάνω και να τινάξει και τον ίδιο τον μικρό πίσω και να βρει και στόχο κιόλας.
Επίσης τι στο καλό γίνεται με αυτή την περίφραξη; Μπατε σκυλοι αλέστε είναι αυτή η φάρμα.
Εντωμεταξύ και ο Ρικ και ο Σέιν δίνουν όπλο σε ένα δεκάχρονο. Πάνε καλά; Και τον Ντάριλ δε σκέφτηκε κανείς να τον ρωτήσει που ήταν δικό του. Αστον να κάθεται να το ψάχνει.
Αυτή η ξινή πόσο πιο ηλίθια μπορεί να γίνει; Εχε χάρη που είναι έγκυος. Πάλι τα κατάφερε η βασίλισσα, ακόμα και τον Χερσέλ θα βγάλει απ'το κρεβάτι του.

Θα ήμουν πιο έκπληκτη με το ξαναζωντάνεμα του τυπά(Ράνταλ?) αν δεν είχαν βάλει σε προηγούμενο επεισόδιο αυτό με τους 2 αστυνομικούς. Αφού ξέρουν ότι τα σκεφτόμαστε, ας μη δίνουν πολλά στοιχεία αν κατι είναι έκπληξη. gio25 τελικά δεν ήταν τόσο τραβηγμένη η σκέψη-θεωρία.Είχαν δίκιο τα παιδιά ότι ίσχυε και τώρα το είδαμε κιόλας στη σειρά. Και όντως κάπου μπορεί να πετάξουν και ότι το είχε πει ο γιατρός στον Ρικ στην προηγούμενη σεζόν. Γιατί όταν ήταν να σκοτώσουν τον Ράνταλ στο προηγούμενο επεισόδιο, έλεγε ο Ρικ ότι σκέφτηκε ότι είναι πιο ανθρώπινο με πυροβολισμό στο κεφάλι από την κρεμάλα. Βέβαια πριν ετοίμαζε και την κρεμάλα, οπότε μπορεί να είναι άσχετο ή απλώς να το "ξέχασε' λόγω της βλακείας του απ'την κοντινή σχέση με την ξινή.

Πάμε στο φινάλε δυνατά! Πάντως χαίρομαι περισσότερο που θα έχει (φαντάζομαι) μάχη με ζόμπι, και όχι με την άλλη ομάδα των 30. Τώρα που έφυγε ο Σέιν όμως θα αναμένουν όλοι για να υπακούσουν τις "διαταγές του Ρικ"...

tasoskratos
13 Μαρτίου 2012, 10:57
Τώρα που έφυγε ο Σέιν....

τώρα ας περιμένουν από τον Κορεάτη να τους γλυτώσει:p
Ηθελε να τον κρεββατώσει η άλλη η λυσάρα.
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. Απ΄τη μία τσεκάρουν τον φράχτη και από την άλλη έρχονται...
Μην το ψάχνεται. Το έχουμε ξανασυζητήσει. Σε τέτοιου είδους θέματα έχουμε πολλά σεναριακά φάουλ, διότι η προσοχή ειναι στραμμένη αλλού.
Ας πουμε στην, εδώ και χρόνια αχώνευτη, με την αλλόκοτη συμπεριφορά.
΄΄Δεν ξέρω ποιανού είναι το παιδί΄΄!!!
Τόσο δύσκολο ήταν δηλαδή, λες και κάθε βράδυ ΄΄τραβιώταν΄΄ πότε με τον ένα πότε με τον άλλο...
Ασε να γεννηθεί, να το δούμε και θα καταλάβουμε εμείς...:)

nakos26
13 Μαρτίου 2012, 13:37
Σα να πήραν χαμπάρι οι σεναριογράφοι ότι οι χαρακτήρες που έχουν δημιουργήσει δεν "τραβάνε" και αρχίζουν να τους εξοντώνουν σιγά σιγά.Στην αρχή του επεισοδίου βαρέθηκα,το δεύτερο μισό ήταν ωραίο.

dalas9
13 Μαρτίου 2012, 14:35
το μόνο μείον για μένα που πάλι το σκατόπαιδο βγήκε από το σπίτι επειδή του τη βάρεσε...

κατά τ' άλλα μου άρεσε που δικαίωσε/δικαιολόγησε χαρακτήρες,

Το δικαίωσε / δικαιολόγησε χαρακτήρες για μένα παίζεται. Μου δίνουν την εντύπωση ότι οι ενέργειες τους είναι ότι να ναι. Το παιδί το δικαιολογώ που βγήκε από το σπίτι, αλλά η μάνα τι ρόλο παίζει; Όταν τους λένε κλειδαμπαρωθείτε στο σπίτι γιατί κυκλοφορεί ο άλλος οπλισμένος, αυτή δηλαδή με ποιον κάθεται και ποιον προσέχει; Και όταν κλείνουν με τάβλες ακόμα και τα παράθυρα από πού φεύγει ο μικρός και δεν τον βλέπει κανένας;

Επίσης το άλλο σημαντικό είναι το εξής: το παιδί θα πυροβολούσε τον πατέρα του επειδή νόμιζε ότι σκότωσε τον Σέιν ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά; Πόσο fucked up έχει γίνει δηλαδή; Είναι ενέργεια αυτή του χαρακτήρα που μπορεί να δικαιολογηθεί με κάποιο τρόπο από την πορεία του μέχρι τώρα; Τι ήταν ο Ρικ κανένας άγνωστος;

berlo
13 Μαρτίου 2012, 14:54
Επίσης το άλλο σημαντικό είναι το εξής: το παιδί θα πυροβολούσε τον πατέρα του επειδή νόμιζε ότι σκότωσε τον Σέιν ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά; Πόσο fucked up έχει γίνει δηλαδή; Είναι ενέργεια αυτή του χαρακτήρα που μπορεί να δικαιολογηθεί με κάποιο τρόπο από την πορεία του μέχρι τώρα; Τι ήταν ο Ρικ κανένας άγνωστος;Και εγώ μπερδεύτηκα έτσι που το έδειξαν και την ξαναείδα τη σκηνή για να καταλάβω.
Δείχνει το παιδί να σηκώνει το όπλο και να σημαδεύει και μετά δείχνει τον Σέιν να σηκώνεται ως ζόμπι τελείως όρθιος. Αλλά απ'τη δική μας οπτική δε φαίνεται αν είχε αρχίσει να σηκώνεται. Ετσι όπως το καταλαβα είναι ότι ο μικρός τον είδε να σηκώνεται και αυτόν σημάδευε εξαρχής.
Γιατί δεν είπε τίποτα στον Ρικ ή το πως κατάλαβε ότι ο Σειν είναι ζομπι από μακριά δεν έχω ιδέα.

patrickdrd
13 Μαρτίου 2012, 14:56
ναι, εχει μερικα οτι ναναι η σκηνοθεσια,
οπως αυτο το παιχνιδι που εγινε στο τελος με τον καρλ κ τον ρικ,
στην αρχη σου εδινε φυσικα την εντυπωση οτι πηγε να πυροβολησει τον πατερα του,
οπως κ η αντιδραση του ιδιου του του πατερα,
μιας κ δεν μας ειχαν δειξει εξαρχης τον αλλον να σηκωνεται,
μετα σηκωνεται ο αλλος σιγα σιγα, αλλα κ παλι λες ειναι δυνατον ο σπορος που δεν ειχε ξαναπιασει οπλο ποτε του να περασει την σφαιρα ξυστα απο τον πατερα του για να πετυχει τον αλλον; φοβοσουνα γιατι λες ειναι τοσο ζαβο κ ασχετο που μπορει να φαει κ τον πατερα του κατα λαθος αυτο :p
κ μετα να τον ετρωγε το ζομπο-σειν κ αυτον κ να βλεπαμε ποιος θα μενε για το τελευταιο ε; :p

θα τους σωσει κανας.. τοξοβολος τωρα μου φαινεται

οσο για το "κοπαδι" διαβασα καπου να καταφθανει,
ηταν οντως κοπαδι ρε παιδια; γιατι ενας συναδελφος μου λεει οτι ηταν 4-5 ζομπακια που τα χουν ανετα στην τελικη

GrigD
13 Μαρτίου 2012, 15:15
Το δικαίωσε / δικαιολόγησε χαρακτήρες για μένα παίζεται. Μου δίνουν την εντύπωση ότι οι ενέργειες τους είναι ότι να ναι. Το παιδί το δικαιολογώ που βγήκε από το σπίτι, αλλά η μάνα τι ρόλο παίζει; Όταν τους λένε κλειδαμπαρωθείτε στο σπίτι γιατί κυκλοφορεί ο άλλος οπλισμένος, αυτή δηλαδή με ποιον κάθεται και ποιον προσέχει; Και όταν κλείνουν με τάβλες ακόμα και τα παράθυρα από πού φεύγει ο μικρός και δεν τον βλέπει κανένας;

Επίσης το άλλο σημαντικό είναι το εξής: το παιδί θα πυροβολούσε τον πατέρα του επειδή νόμιζε ότι σκότωσε τον Σέιν ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά; Πόσο fucked up έχει γίνει δηλαδή; Είναι ενέργεια αυτή του χαρακτήρα που μπορεί να δικαιολογηθεί με κάποιο τρόπο από την πορεία του μέχρι τώρα; Τι ήταν ο Ρικ κανένας άγνωστος;

το δικαίωσε πήγαινε στον Ντέιλ, το δικαιολόγησε στον Σέιν, μπορεί να είναι αντιπαθητικός για τους περισσότερους αλλά όπως και να 'χει δεν φταίει απόλυτα...

για τον Καρλ τόνισα ότι του την βάρεσε γιατί ήδη έκανε μία πατάτα οπότε που πάει και ξαναβγαίνει; τόση αυτοπεποίθηση πια! ΌΛΑ όσα είπες για την Λόρι, που φαίνεται σαν να τον έχει γραμμένο, είναι ανεξήγητη υπόθεση εδώ και πολλά επεισόδια...

όσο για την τελευταία σκηνή απλά ξαναδείτε την, το όπλο το σηκώνει συγκεκριμένη στιγμή... θα μπορούσε να πει κάτι στον πατέρα του αλλά ας έχει και λίγο σασπένς για το θεατή, τι έτσι απλά;

johnnyred7
13 Μαρτίου 2012, 15:22
ερχεται μεγαλη μαχη...ειδα το preview του επομενου επεισοδιου και ειναι καμια 50αρια ζομπια χαλαρα...
επισης εχουν μπει τελειως μεσα στη φαρμα και ολοι κρυβονται σε σπιτια, σταβλους και αμαξια και απ'εξω να χτυπανε τα ζομπια...
ελπιζω να μην ειναι πολυ αρνητικο το τελευταιο και να πεθανει κανας Ρικ η' Νταρυλ!!
ελπιζω να μην εκανα spoil, απλα οτι ειδα στην διαφημηση του επομενου :D

GrigD
13 Μαρτίου 2012, 15:23
αν θέλαμε περίληψη του πρόμο απλά θα το βλέπαμε, το θέμα αφορά το επεισόδιο Better Angels κι όχι το επόμενο...

βάζουμε σπόιλερ παρακαλώ, μερικοί δεν θέλουν να ξέρουν το παραμικρό!

tasoskratos
13 Μαρτίου 2012, 15:35
θα τους σωσει κανας.. τοξοβολος τωρα μου φαινεται

Μπορώ κάλλιστα να υποπτευτώ ποιοός θα τους σώσει. Εξάλλου κάποιοι στην παρέα δεν κρατιούνται...:D Δεν χρειάζεται βέβαια και πολύ φαντασία.
Τώρα, για τον πιτσιρικά, πιθανόν να μην τους βγήκε καλά η σκηνοθεσία. Ανήκω σε αυτούς που πιστεψανε ότι ο μικρός αντέδρασε βλέποντας το ΄΄φιλαράκι του΄΄/΄΄μπαμπά του΄΄ για ένα διάστημα, σημαδεύοντας τον πατέρα του, άσχετα εάν τελικά έφαγε τον Σέιν. Μία δικαιολογία θα ήταν πως μάθαινε σημάδι μαζί με τους υπόλοιπους...τα υπόλοιπα είναι για χάρη σασπένς.
Εάν θέλετε να το σοβαρέψουμε, ένα παιδί στην ηλικία τους, όσο ΄΄ψημένο΄΄ κι αν είναι, κατουριέται και αρχίζει το τρέξιμο, ότι έκανε δηλαδή και με το άλλο ζόμπι. Εδώ φυσικά μας δείχνει ότι ο μικρός, μετά την πατάτα στο προηγούμενο επεισόδιο, τώρα αντιδρά ως έμπειρος πράκτορας της CIA, κοινώς τρίχες!
Δεν ξέρω τι γίνεται στο κόμικ και ούτε και με νοιάζει (με την καλή την έννοια). Εκείνο που βλέπω είναι μία σειρά με κολοχαρακτήρες και μιλώ για τους πρωταγωνιστές! Τόσο, που ως πιο ξηγημένο παλλικάρι θα χαρακτήριζα τον τύπο με το τόξο.
Η μία, μαθαίνει ότι πέθανε ο άντρας της και, φαντάζομαι μετά από λίγες ημέρες, πηδιέται με τον κολλητό του. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά και είναι για πολλά χαστούκια.
Ο Σέιν μας προέκυψε...αλλά ας'τον πάει αυτός, ενώ και ο τίμιος σερίφης ήταν έτοιμος να κρεμάσει ένα τύπο....και αυτό δεν φανερώνει σε καμία περίπτωση άνθρωπο με κρίση και ισχυρό χαρακτήρα και μη μου πείτε λόγω καταστάσεων...
Αλλο σερίφη είδα στην πρώτη σεζόν και άλλον στην 2η.

gigi
13 Μαρτίου 2012, 18:19
...και αυτό δεν φανερώνει σε καμία περίπτωση άνθρωπο με κρίση και ισχυρό χαρακτήρα και μη μου πείτε λόγω καταστάσεων...
Αλλο σερίφη είδα στην πρώτη σεζόν και άλλον στην 2η.
Εγώ δεν θα ξεχάσω το πόσο γελοίος είχε φανεί όταν ξαφνικά εμφανίστηκε από το πουθενά να προσπαθεί να χαλιναγωγήσει το ζόμπι για να το βάλει σοτν στάβλο κι οι υπόλοιποι κάθονταν και τον κοιτούσαν μέχρι που ο Σέιν αποφάσισε να πάρει πρωτοβουλίες και να τα σκοτώσει όλα.

Θα το ξαναπώ, η σειρά είναι για τα μπάζα όπως γράφεται. Δεν έχω διαβάσει τα κόμικς για να δω πώς έχουν σκιαγραφηθεί οι χαρακτήρες εκεί, αλλά εδώ μπάζει από 45,000 σημεία. Για μια σειρά που υποτίθεται ότι δεν είναι τόσο πλοκής αλλά σειρά χαρακτήρων, ειλικρινά δεν απορούν που ο κόσμος δεν ξέρει καλά καλά ακόμα τα ονόματά τους; Διάβαζα την περίληψη του επόμενου επεισοδίου και σε κάποια στιγμή αναφέρει 4 ονόματα με τη σειρά (δεν λέω παραπάνω γιατί και πώς γιατί θα σπολεριάσω) και πήγα στο imdb να δω ποιοι ήταν οι 2 από αυτούς γιατί δεν είχα ιδέα και για τον 3ο δεν ήμουν σίγουρη, από τους 4 που αναφέρονται τον έναν μόνο ήξερα. Μέχρι το προπροηγούμενο επεισόδιο ούτε που θυμόμουν ότι ο μαυρούλης λέγεται T-Dog.

Κι αυτός ο πρωταγωνιστής ο Ρικ, εγώ προσωπικά πιο άχρηστο χαρακτήρα να έχει τα σκήπτρα σε σειρά δεν έχω δει. Του πηδάει τη γυναίκα ο καλύτερός του φίλος και καμία αντίδραση. Τον χαλιναγωγεί ο οποιοσδήποτε, και κάθεται και τους ακούει. Έχει ένα μουρόχαβλο για γιο και αντί να του αστράψει κανά χαστούκι μπας και συνέλθει κάθεται και δίνει όπλο στο ανώριμο που κάνει την μία κοτσάνα μετά την άλλη. Είναι και θέμα σκηνοθεσίας πιστεύω και ίσως και ηθοποιού, ώρες ώρες ο τύπος έχει το βλέμμα της αγελάδας τελείως, γιατί στις περιλήψεις των επεισοδίων πάντα φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα η πλοκή από ότι όταν το βλέπεις. Για παράδειγμα, στην περίληψη ήξερα ότι ο Ρικ θα μεταπείσει τον Σέιν και θα τον καταφέρει κα χαμηλώσει το όπλο και εκεί θα βρει ευκαιρία ο Ρικ και θα τον σκοτώσει με μαχαίρι. Ε όταν το είδα πώς το γύρισαν και τους διαλόγους που έβαλαν, έλεος. Ο Σέιν παρουσιάστηκε τελείως πανίβλακας στην σκηνή έτσι πως τον κατάφερε ο Ρικ και του την έφερε, ενώ ο Ρικ κοτσάνες έλεγε βασικά για να τον πείσει και τελικά τα κατάφερε.

Τέλος πάντων, πολλά έγραψα..

smallville
13 Μαρτίου 2012, 19:39
Πολλοί γράφουν ένα σωρό ελαττώματα της σειράς και πως είναι χάλια,
παρ' όλα αυτά συνεχίζουν τα βλέπουν την σειρά. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

pani_kon
13 Μαρτίου 2012, 19:50
το καλύτερο επεισόδιο της season !!!

gio25
13 Μαρτίου 2012, 19:57
Αναμεικτα συναισθηματα.Για την ζομπιαση Shane ειχα σποιλεριαστει(ατιμε smallville,εσυ φταις:P,kidding) οποτε δεν ηταν wtf.
Μια που κανουμε μια μινι ανασκοπηση πεπραγμενων,να σχολιασω λιγο (οπως και πολλοι αλλοι) τα δυο σοβαρα προβληματα της σειρας.
Πρωτον,οκ,ειναι σειρα χαρακτηρων και οχι action/splatter,fine by me.Αλλα η αναπτυξη ειναι ετεροβαρης,μη ισορροπημενη και αλλοπροσαλλη.Δεν γινεται να συμπεριφερονται ετσι,ενηλικες υποτιθεται ακομα και υπο το πρισμα των extreme καταστασεων που βιωνουν.Τον Rick τον εχουν κανει πλεον κυκλοθυμικο,ανικανο να κανει αυτο που και ο ιδιος συμφωνει,σχεδον δειλο.
Δευτερον,λιγο πολυ ολοι μπορουμε να μαντεψουμε πως θα εξελιχθει η πλοκη(και αυτο καναμε στα προηγουμενα).Αμφεβαλε κανεις οτι θα ειχαμε showdown Rick-Shane?Απο την αρχη της σεζον φαινοταν,ακομα και μετα την επιφανειακη ανακωχη στο "18 Miles Out".Αμφεβαλε κανεις οτι στο φιναλε τα ζομπια θα κανανε ντου στη φαρμα?Αφου ειναι τοσο εμφανη,τουλαχιστον παρουσιαστε τα λιγο καλυτερα.Την αναμετρηση στο χωραφι ας πουμε,δεν μου εκατσε καλα,την περιμενα πιο εντυπωσιακη.

:whip:Carl:whip:.Τρελο κομμαντο(αληθεια τι καταδρομικη εκανε για να ξεγλιστρησει απο το σπιτι?).Δεν γινεται παιδι της ηλικιας και της διαπλασης του,νυχτα,να γινεται sniper,και χωρις το οπλο να κλοτσησει καθολου.Ας το μαζεψουν λιγο και να του φερονται ως ειναι:σαν παιδι.Το οτι επιβιωνει,ζει και υπαρχει σε αυτον τον διαλυμενο κοσμο,το οτι βαζει το καπελο του σεριφη δεν τον κανει αυτοματα ουτε ωριμο,ουτε αντρα του σπιτιου.Οχι πιστολι δεν επρεπε να του δωσουν,ουτε πιστολακι για τα μαλλια.Και ολα αυτα ασχετα που εκανε το καλο και εφαγε τον Shane.

Για την Λορι ασχολιαστο,κουραστηκα να την θαβω.

gigi
13 Μαρτίου 2012, 20:00
Πολλοί γράφουν ένα σωρό ελαττώματα της σειράς και πως είναι χάλια,
παρ' όλα αυτά συνεχίζουν τα βλέπουν την σειρά. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.
Κυκλοφορεί κάτι το καλύτερο; Ένα games of thrones περιμένουμε έναν χρόνο κοντά τώρα. Ταινίες δεν βλέπω, οπότε τι μού μένει; Οι μετριότητες (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

tasoskratos
13 Μαρτίου 2012, 20:04
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω

Ευκολο ειναι.
μας αρέσει να βλέπουμε σειρές, μας αρέσει και να τις σχολιάζουμε. Αυτός είναι και ο σκοπός της υπαρξης, τόσο του site όσο και της δικής μας παρουσίας.
Επειδή δεν μας αρέσουν κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε και να τη βλέπουμε. Εάν ότι δεν μας αρέσει το κόβαμε τότε θα έβλεπε μια δυο σειρές ο καθένας.
Θέλουμε να έχουμε και έχουμε άποψη και επί της ουσίας.
Να μη σχολιάσω τις συμπεριφορές που βλέπω? να μην σχολιάσω αρνητικά τη στάση της αχωνευτης ξινής που έφερε και τον θάνατο του Σέιν?
Αυτό γίνεται χρόνια τώρα...
Συμβαίνει να αποθεώνουμε και να θάβουμε επεισόδια πολλών σειρών. Η αρρώστια θα ήταν να αποθεώνουμε συνέχεια κάποιες σειρές, αλλά και να θάβουμε συνέχεια κάποιες άλλες.
Εχει συμβεί στο παρελθόν και τότε ναι, έχει δίκαιο να λέει κάποιος << ρε παιδιά συνεχώς θάβετε το τάδε και το δείνα. Γιατί συνεχίζετε να το παρακολουθείτε?>>, αλλά και πάλι εκφράζεται μία άποψη.
Ελπίζω να σε ικανοποίησε η απάντηση μου.

Vampironi
13 Μαρτίου 2012, 20:11
Το επεισόδιο ανέβηκε από τη μέση και μετά και έγινε τέλειο με το θάνατο του αχώνευτου. Αντε να πάρει σειρά και η αχώνευτη.

sofia24
13 Μαρτίου 2012, 20:26
Το επεισόδιο ανέβηκε από τη μέση και μετά και έγινε τέλειο με το θάνατο του αχώνευτου. Αντε να πάρει σειρά και η αχώνευτη.

Συμφωνώ και επαυξάνω!
Ωραία και η τελευταία σκηνή που δείχνει όλα τα ζόμπια να έρχονται. Αυτό το πράγμα πάντως που εμφανίζονται ξαφνικά χωρίς να ακούγεται γρύλισμα πώς γίνεται! Υποτίθεται πως γρυλίζουν αφού μυρίσουν αίμα ή σάρκα έτσι δεν είναι;

Τελικά η Λόρι είναι τελείως γιούχου! Μία έτσι μία γιουβέτσι! Σαφώς και αυτά που είπε στον Σέιν τον επηρέασαν και έκανε αυτά που έκανε, αλλά και πάλι πιστεύω κάποια στιγμή το είχε σκοπό να βγάλει απ'τη μέση τον Ρικ.
Άντε να δούμε το τελευταίο ελπίζω να είναι το ίδιο συναρπαστικό!

EviRules
13 Μαρτίου 2012, 21:49
Εντάξυ η σειρά τα σπάει!Είδα σχεδόν μονορούφι όλα τα επισόδεια απο τον πρώτο κύκλο μέχρι αυτο τώρα..Εντάξυ..Υπέροχο απλά..Για το 12 συγκεκριμένα..

Λυπήθηκα που τελικά πέθανε ο Σέιν..ψυχάκιας ή όχι έπαιρνε τις λογικότερες αποφάσεις (άλλο που τον έσερνε η άλλη από τη..μύτη :P )
Τελικά κάθε σειρά με Σέιν μέσα τα σπάει (:offtopic: βλ. L word :P :offtopic: )

Απο θέμα fail σεναριου οκ είναι αρκετά σημεία που δεν έπρεπε να γίνουν έτσι αλλά μιλώντας πάλι για το 12 επισόδειο.. Οκ το τσογλανάκι έγινε μαγκάιβερ και ξεγλύστρισε απο το σπίτι μέσα στη νύχτα, ας πω οκ που είχε και το όπλο, και πάλι οκ που δεν ένιωσε ούτε μισό ενδοιασμό να σηκώσει όπλο στον Σέιν που τον έβλεπε και τον θαύμαζε..ΑΛΛΑ μια κι έξω headshot σε κινούμενο στόχο ενώ δεν έχει πυροβολήσει ποτέ;;!! Και μάλιστα μέσα στην νύχτα; Και με τον πατέρα του απο μπροστά;;; Είπαμε να ξεφύγουμε λίγο απο τον ρεαλισμό αλλά όχι κι έτσι!

bravelover
14 Μαρτίου 2012, 01:37
ποσα βιβλια ειναι το comic και ποσες σεζον πρεπει να περιμενουμε; λογικα θα παει οσες ειναι τα βιβλια

smallville
14 Μαρτίου 2012, 02:00
ποσα βιβλια ειναι το comic και ποσες σεζον πρεπει να περιμενουμε; λογικα θα παει οσες ειναι τα βιβλια

Αν δεν έχει πιάσει τα 100 τεύχη τα κοντεύει.
Είναι κόμικ και όχι βιβλία.

kKKK
14 Μαρτίου 2012, 02:07
Το κόμικ συνεχίζει να εκδίδεται. Σε τεύχη είναι κάπου πριν τα 100. Τα 90 απο αυτά έχουν βγεί σε 15 τόμους.
Θεωρητικά θα πάει τόμος και σεζόν. Αλλά λέω θεωρητικά, γιατί ήδη η σειρά έχει διαφοροποιηθεί αρκετά απο το κόμικ. Οπότε δεν είναι στάνταρ ότι θα ακολουθήσει τα story arcs του κόμικ (αν και κάποια θα τα ήθελα σίγουρα).

fakoykas
14 Μαρτίου 2012, 09:11
Πολύ καλό το επεισόδιο αλλά ξενερώνω απ'τα λάθη που έκαναν και τα αναφέρατε ήδη. Ελπίζω για ένα ωραίο τέλος.

bravelover
14 Μαρτίου 2012, 21:58
100 τευχη ειναι πολλα το κοβω για 5 σεζον

bill667
15 Μαρτίου 2012, 01:22
Το κόμικ είναι συνεπέστατο με τον κανόνα "μια μέρα θέλει ο νεκρός απο φυσικά αίτια για να αναστηθεί".

Εκεί συμβαίνει το αντίθετο απ' ότι είδαμε. Ενω ο Σέιν πάει να πυροβολήσει τον Ρικ, ο Καρλ τον σκοτώνει. Επειτα τον θαβουνε. Ομως το ιδιο βράδυ, ο Ρικ τον ξεθαβει και τον πυροβολει στο κεφαλι για να μην επανέλθει.

EviRules
15 Μαρτίου 2012, 10:18
Ναι ομως ο γιατρός στο φινάλε του πρώτου κύκλου δεν είπε οτι σε κάθε άνθρωπο ήταν διαφορετικός ο χρόνος όταν τους έδειχνε για τον ασθενή TS-19; Και αν θυμάμαι καλά είχε πει πως σε αυτόν τον ασθενή είχαν περάσει 2 ώρες και κάτι μέχρι να μεταλαχτεί σε ζόμπι;Και ότι ήταν η πιο γρήγορη αλλαγή που είχαν παρατηρήσει.

ilianna
15 Μαρτίου 2012, 13:43
Εντάξει απίστευτο επεισόδιο.. Τα καλύψατε όλα!
Περιμένουμε με ανυπομονησία το τελευταίο!!

smallville
15 Μαρτίου 2012, 15:54
Ναι ομως ο γιατρός στο φινάλε του πρώτου κύκλου δεν είπε οτι σε κάθε άνθρωπο ήταν διαφορετικός ο χρόνος όταν τους έδειχνε για τον ασθενή TS-19; Και αν θυμάμαι καλά είχε πει πως σε αυτόν τον ασθενή είχαν περάσει 2 ώρες και κάτι μέχρι να μεταλαχτεί σε ζόμπι;Και ότι ήταν η πιο γρήγορη αλλαγή που είχαν παρατηρήσει.

Αυτό δεν το θυμάμαι.:???:

EviRules
15 Μαρτίου 2012, 16:10
Αυτό δεν το θυμάμαι.:???:

00:22:47,769
Ο χρόνος αναγέννησης διαφέρει κατά πολύ.
Υπάρχουν αναφορές έως και σε τρία λεπτά.

269
00:22:54,400 --> 00:22:56,931
Το μεγαλύτερο που
καταγράψαμε ήταν οκτώ ώρες.

270
00:22:57,051 --> 00:23:01,717
Σ' αυτόν εδώ τον ασθενή κράτησε
δύο ώρες, ένα λεπτό και...

271
00:23:03,052 --> 00:23:04,602
...επτά δευτερόλεπτα. Το λέει ο γιατρός στο 6ο επισόδειο του πρώτου κύκλου.

Lannister
16 Μαρτίου 2012, 17:56
Η σειρά μου αρέσει πάρα πολύ, και το γεγονός ότι διαφέρει από το κόμικ μου αρέσει πολύ γιατί του δίνει άλλο ενδιαφέρον. Ήταν πολύ καλό επεισόδιο και ο Σέιν πήρε ότι του άξιζε. Κάλιο αργά παρά ποτέ. Πολύ Counter Strike θα έπαιζε ο Καρλ για να έχει τέτοιο σημάδι...

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι λόγο της βίας που έχει το κόμικ και δεν μπορούν να βάλουν στην τηλεόραση αλλάζουν διάφορα πράγματα. Ελπίζω να μην χαλάσουν και την επόμενη σεζόν....

Για παράδειγμα δεν έχουν βάλει στη σειρά τα δίδυμα, φαντάζομαι λόγο του τέλους που είχαν.
Σκότωσαν τον Ντέιλ με αυτόν τον τρόπο, ενώ στο κόμικ είναι τελείως διαφορετικός και πολύ σκληρότερος για τα τηλεοπτικά δεδομένα.
Δεν σκότωσε ο Καρλ τον Σέιν όπως γινόταν στο κόμικ, αλλά σκοτώνει τον ζόμπι-Σέιν που είναι πιο αποδεκτό τηλεοπτικά.
Ελπίζω να μην αλλάξουν πολύ τα επεισόδια που θα είναι με τον Governor... αν και αμφιβάλω μιας και είναι από τα πιο βίαια chapter του κόμικ.

Τέλος, δεν νομίζω να σκοτώσουν τον Ρικ (μιας και είναι ο πρωταγωνιστής) και ο Ντάριλ έχει ακόμα λιγότερες πιθανότητες να πεθάνει μιας και έχει τεράστιο fanbase και θα έχανε πολλούς τηλεθεατές.

και επιτέλους φεύγουν(?) από τη φάρμα....

t0ny3
26 Δεκεμβρίου 2012, 19:47
Βασικα μπερδευτικα λιγακι με τον Σειν μεχρι να καταλαβω πως εγινε ζομπι. Εσπαγα το κεφαλι μου να θυμηθω αν γραντζουνιστηκε ή δαγκωθηκε απο καποιο ζομπι και δεν το θυμαμαι. Ευτυχως ομως διαβασα καποια σχολια εδω και καταλαβα, αυτο με τον ιο που πλεον εξαπλωθηκε και ολοι οι νεκροι γινονται ζομπια.

Εντελως αστειο το πως το πιτσιρικι κανει headshot και για μια ακομη φορα βρισκεται οπου θελει και κανεις δεν το προσεχει. Παμε καλα; Ισα ισα η μανα του αλλα και οι υπολοιποι δεν θα αφηναν απο τα ματια τους ενα παιδακια σε τετοια ηλικια σε καταστασεις κινδυνου.

Σαν πολυ γρηγορα δε μαζευτηκαν τοσα ζομπια και τοσο κοντα; τοση ωρα που τριγυρνουσαν στο δασος θα επρεπε να ειχαν πεσει παανω σε καμποσα. Ακομα μια ευκολια στο σεναριο.

Καλο επεισοδιο, αλλα δε τρελαθηκα και ουτε με ξαφνιασε ή συγκινησε ο θανατος του Σειν. Το θεμα ειναι οτι σαν πολυ λιγοι δεν γιναμε; Καιρος να μπει κανενας νεος χαρακτηρας, γιατι αν ξεμεινουμε με αυτους προβλεπεται δυσκολος χειμωνας.

stavros88
21 Ιουλίου 2013, 00:11
Ναι σκοτωστε το εναν απο τους δυομιση καλους χαρακτηρες της σειρας.Τι να πω.Οσο αχωνευτο θελανε να κανουνε τον Σειν η αληθεια ειναι οτι η παρουσια του εκανε την σειρα υποφερτη

Hrisa76
31 Μαρτίου 2016, 04:41
Τα έχετε πει όλα.
Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι αυτή η ξινοκατσαρίδα δεν κάνει ούτε για ζομποτροφή. Ούτε για λιπασμα.