PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 7x01 - Are You....?

GTVSBot
1 Οκτωβρίου 2012, 05:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 7
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : Are You....?

Κανάλι : ShowTime

Περίληψη :

Ο Ντέξτερ και η αδερφή του συγκαλύπτουν τον φόνο, αφού η Ντεμπ τον είδε να σκοτώνει τον Τράβις. Ο Μάικ έχει μια ατυχή συνάντηση, ο Κουίν με τον Μπατίστα προσπαθούν να τα ξαναβρούν, ενώ η Λαγκουέρτα βρίσκει στοιχεία που την κάνουν να ξανασκεφτεί την υπόθεση του Χασάπη του Λιμανιού.

dimath
1 Οκτωβρίου 2012, 11:21
Dexter is back! :yahoo:

Στην αρχή την παραμυθιάζει και αυτή κυρίως επειδή θέλει να τον πιστέψει, φαίνεται να τα τρώει, αλλά δεν άργησε να συνδυάσει κάποια πράγματα και να καταλάβει ότι δεν ήταν αυτός ο πρώτος του φόνος.

Δεν περίμενα να φάνε τον Μάικ έτσι γρήγορα.

Τώρα ο Ντεξ έχει την αδερφή του να τον στριμώχνει, την Λαγκουέρτα να βρίσκει το σλάιντ και να ετοιμάζεται να ξαναψάξει την υπόθεση του Χασάπη για να αποδείξει την αθωότητα του Ντόουκς, τον Λούις να παίζει μαζί του και την υπόθεση με τους Ουκρανούς να ανοίγει. Έχει πολύ ψωμί η σεζόν.

Λογικά στη συνέχεια η Ντεμπ θα συνδυάσει ακόμα περισσότερα κομμάτια από το παζλ. Ντόουκς, Τρίνιτι, φόνος της Ρίτας, το φινάλε της 5ης που αφήνει την Λούμεν με τον Ντεξ κ.α.

Το τέλος με το...

- Did you kill all these people?
- I did.
- Are you a serial killer?
- Yes.

...ήταν εξαιρετικό. Εκεί που λες άντε να δούμε τι μπαρούφα θα σκεφτεί να πει τώρα για να τα μπαλώσει, απαντάει με τόση ειλικρίνεια που σε σοκάρει. Ακόμα και ο ίδιος νομίζω ξαφνιάζεται με τον εαυτό του.

thanasislost
1 Οκτωβρίου 2012, 13:30
Πόλλές ιστορίες,πολλοί εχθροί,ελάχιστοι σύμμαχοι!!! Πάμε γερά για την καλύτερη σεζόν του Dexter!!!

Tyrion
1 Οκτωβρίου 2012, 17:39
Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο!
Στην πρώτη σκηνή βιάστηκα να σκεφτώ
ότι κλέψανε το intro της 5ης σεζόν breaking bad(με το flashforward και τον Walt να το σκάει για να ξεφύγει)αλλά τελικά ο Dex θα μείνει απ ότι φαίνεται. :P
Δεν τα βλέπω πολλά τα ψωμιά της Deb πάντως...

dimath
1 Οκτωβρίου 2012, 18:05
Δεν τα βλέπω πολλά τα ψωμιά της Deb πάντως...

Δεν νομίζω πως υπάρχει καμία περίπτωση να την σκοτώσει ο Ντέξτερ. Ακόμα και να παίξουν λίγο με την ιδέα και να μας δείξουν ότι περνάει από το μυαλό του, δεν θα το κάνει ποτέ.

Όπως και από την άλλη, δεν νομίζω η Ντεμπ να τον καταδώσει ποτέ, ό,τι κι αν μάθει. Πέρα από το ότι είναι αδερφός της, υπάρχει και η άλλη ιστορία που μας άρχισαν στην προηγούμενη σεζόν. Μπορεί να μην του είπε τον λόγο για τον οποίο ήρθε στην εκκλησία, αλλά δεν πιστεύω ότι θα το αφήσουν έτσι αυτό οι σεναριογράφοι.

fotinit17
1 Οκτωβρίου 2012, 18:29
Εξαιρετική αρχή της τελευταίας σεζόν. Μου άρεσε πολύ αυτή η "συνεργασία" Ντεμπ - Ντεξτερ και επισης λάτρεψα το οτι δεν υπήρχαν τσιριδες και υστερίες βλέποντας τον Ντεξτερ να κάνει τα δικά του ή όταν συνειδητοποιησε οτι ειναι serial killer.

Για τον νέο "κακό" δεν έχω ακόμα άποψη, αλλά έτσι κ αλλιώς φαίνεται οτι αυτή η σεζόν θα επικεντρωθεί γύρω απο τον Ντεξτερ και τη "μάχη" του με αδελφή, Λαγκουέρτα και λοιπή αστυνομία πιθανότατα, αν και δε νομιζω η Ντεμπ να τον δώσει έτσι στεγνά. Πιθανότατα θα θελήσει να τον βοηθήσει.

Περιμένουμε με αγωνια τη συνέχεια...

Reben
1 Οκτωβρίου 2012, 18:50
Aww Deb.... :???:

Φοβερή η πρεμιέρα! Επιτέλους είδα τη σκηνή που περίμενα εδώ και πάρα πολύ καιρό, την Deb να ανακαλύπτει το μυστικό του Dexter. Παρότι φαινόταν οτι θα την γλιτώσει με τη μισή αλήθεια, απο τη στιγμή που η Deb τον έβαλε στο μάτι δεν υπήρχε περίπτωση να της ξεφύγει.

Ανατρίχιασα στην τελευταία σκηνή! Σίγουρα μια από τις καλύτερες σκηνές όλης της σειράς! :respect:

lilacfairy
1 Οκτωβρίου 2012, 18:52
Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της 7ης και πολλά υποσχόμενο.

Η Ντεμπ τώρα πια ξέρει την αλήθεια, οπότε μένει να δούμε πώς αυτό θα επηρρεάσει τα συναισθήματα που είχε αρχίσει να έχει για τον Ντέξτερ στον προηγούμενο κύκλο...Νομίζω πώς μάλλον η αποκάλυψη θα τους φέρει πιο κοντά και δεν θα χρειάζεται να την αποφεύγει άλλο με διάφορα ψέμματα.

Τί παίζει ακριβώς με τους "κακούς" δεν φάνηκε ακόμη...φαίνεται να 'ναι κάτι "μεγάλο".

Ίδωμεν!

neon50
1 Οκτωβρίου 2012, 19:42
Από την πρώτη season το περίμενα αυτό, finally..Άντε να δούμε αν θα κάνουν καμιά καλή σεζόν επιτέλους..

nwosu
1 Οκτωβρίου 2012, 19:45
O Ντέξτερ έπεσε σε πολλές αντιφάσεις αλλά αυτό ήταν απολύτως φυσιολογικό. Δεν είχε ούτε το χρόνο, ούτε τη ψυχραιμία, ούτε τη πολυτέλεια να σκεφτεί ένα καλύτερο ψέμα.

Αυτό που δε μου άρεσε είναι κάποια ερασιτεχνικά λάθη που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί.

- Η Ντέμπρα αγόρασε ένα πετόνι βενζίνη, από το κοντινότερο βενζινάδικο. Αν η Λαγκουέρτα αρχίσει να σκαλίζει την υπόθεση, ίσως φτάσει στα ίχνη της.

- Ο Λούις έσβησε κάθε ίχνος που τον συνέδεε με το χέρι του Ice Track Killer... αλλά θα μπει στο στόχαστρο του Ντέξτερ πολύ γρήγορα. Ποιος άλλος θα μπορούσε να του ακυρώσει τις πιστωτικές κάρτες άλλωστε;

- Ο Ντέξτερ έτρεξε τα αποτυπώτα του Βίκτορ στη βάση δεδομένων της Interpol, από τον υπολογιστή του. Δε θα αναρωτηθεί η Interpol για ποιο λόγο; Κι ύστερα πήγε στο αεροδρόμιο για να τον σκοτώσει; Δε φοβάται μη τυχόν τον έπιασε καμιά κάμερα;

Tελοσπάντων, το επειδόδιο ήταν φοβερό. Ανυπομονώ για τη συνέχεια.

Crazy-Heart
1 Οκτωβρίου 2012, 20:08
και εμένα μου αρεσε αρκετά!!

- Did you kill all these people?
- I did.
- Are you a serial killer?
- Yes.

...ήταν εξαιρετικό. Εκεί που λες άντε να δούμε τι μπαρούφα θα σκεφτεί να πει τώρα για να τα μπαλώσει, απαντάει με τόση ειλικρίνεια που σε σοκάρει.

νομιζω πως όσοι τον έχουν ρωτήσει αυτό το πράγμα, πάντα απαντά ειλικρινά! απλά οι περισσότεροι που τον ρωτησαν ήταν ή θα γινόταν τα θυματα του :P

Krasas
1 Οκτωβρίου 2012, 23:35
Αν και άργησε να έρθει αυτή η αποκάλυψη τουλάχιστον δείχνουν να το χειρίζονται σωστά. Η Deb δεν μασά κουτόχορτο και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτή στο αποτελεί highlight του επεισοδίου. Σε αυτή τη φάση και εδώ και αρκετοοο καιρό η Deb γνωρίζει σχεδόν όλα τα απαραίτητα στοιχεία για το πλαίσιο που οδήγησε τον Dexter σε αυτό που κάνει (οπότε κάπως άσχετη η συσχέτιση με την απόπειρα αποκάλυψης της αλήθειας στη Deb όταν ήταν μικρή). Ομολογώ βέβαια ότι οι πιθανές αντιδράσεις της Deb όταν σκεφτόταν να ομολογήσει ο Dexter στη 2η season ήταν πολύ καλύτερες! :D

Ελπίζω να μην έχουμε άλλες υπόνοιες για love-story ωστόσο. Αυτή η νέα δυναμική στη σχέση τους είναι ικανή να διαγράψει εκείνη τη σεναριακή "έμπνευση" χωρίς να ξαναμιλήσει κανένας για αυτό και όλοι θα είμαστε πιο ευχαριστημένοι.

Η άλλη βασική υπόθεση που ξεκίνησε ο πιλότος φαίνεται πως μπορεί να πάει κάπου (ίσως όχι ως το φινάλε).

Η υπόθεση της Laguerta (αν και ήταν για μένα ο ιδανικός άνθρωπος να βρει το slide) δεν νομίζω να πάει πουθενά. Για την ακρίβεια νομίζω ότι θα την έχουν να τρέχει παράλληλα για να έχει κάτι να κάνει και η Lg και στο τέλος ή θα σκάσει στα μούτρα της ή θα ξεμπερδέψουμε οριστικά από αυτήν.

Για Batista και Quinn κυρίως: *yawn*. Αλλά είναι καλύτερο που είναι φιλαράκια πάλι.

Με το geek που κάνει τα πάντα με όποιο PC βρει χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο ελπίζω να τελειώνουμε επίσης σύντομα. Δε θέλω να τον δω ως 2ο vilain που θα φτάσει ως το φινάλε.

GEORGE77
2 Οκτωβρίου 2012, 00:38
Εξαιρετική αρχή για την 7η σεζόν..Πολλές εξελίξεις με κυριότερη την "αλήθεια" που μαθαίνει η Ντέμπρα..Ανυπομονώ για τη συνέχεια και πιστεύω πως αν το χειριστούν σωστά θα δούμε μια σεζόν καλύτερη από την 4η.. :)

sofakikal
2 Οκτωβρίου 2012, 01:02
Τέλειο επεισόδιο! Καταπληκτική η πρώτη και η τελευταία σκηνή μεταξύ Ντέξτερ και Ντέμπρα.
Τώρα ίσως η Λαγκουέρτα θα το ανακαλύψει στη πορεία και μπορεί Ντέξτερ και Ντέμπρα να την ξαποστείλουν! :twisted:
Μετά σειρά θα έχει κι ο άλλος ο σπασίκλας γι' αυτόν δεν χρειάζονται αφορμή.:mad:
Περιμένω πως και πως το επόμενο επεισόδιο!!!:grin:

qazxsw
2 Οκτωβρίου 2012, 02:58
:respect::respect::worthy::worthy:ΤΕΛΕΙΟ:worthy::w orthy::respect::respect:

Σε εχουν 50 λεπτα να νομιζεις, οπως κλασσικα συμβαινει στις σειρες, οτι ο πρωταγωνιστης καποιο τροπο θα βρει να τις σκαπουλαρει, για να ακυρωσουν εν μερει το προηγουμενο cliffhanger και να διατηρησουν τη ροη της σειρας. Αλλα οχι, και ενω λες οτι μαλλον θα ξεμπερδεψει, τα τελευταια 30' δευτερα φερνουν τα πανω κατω. Επισης, αυτο δειχνει και ποσο συνεπης ειναι η σειρα καθως η Ντεμπ ειχε αρχισει να γινεται καλη αστυνομικος οποτε τωρα θα ηταν ακυρο να μην ακολουθησει το ενστικτο της.....

Ηταν ολες οι σκηνες μια και μια. Ισως ο Ρωσος δεν σκοτωσε την κοπελα αλλα ξεφορτωνοτανε το πτωμα της. Κατι παιζει παντως με τον αλλο Ρωσο.

Επισης, ωραια ηταν η σκηνη που βλεπουμε οτι εκει που σκεφτεται οτι ισως χρειαστει να αποδρασει κοιταει την φωτογραφια. δηλαδη απο τη μια ειδαμε οτι ειναι ετοιμος πρακτικως για να το σκασει αλλα μαλλον θα υπαρξει το διλλημα του τι να κανει με το γιο του.

Περιμενω να δω αυτο που στην ουσια κρατησε 7 χρονια. Πως θα δικαιολογηθει και εαν θα το καλυψει η Ντεμπ ή καλυτερα εαν θα την αφησει να το αποκαλυψει....

nioubis
2 Οκτωβρίου 2012, 03:09
Παιδια δεν διαβασα τιποτα γιατι ακομα δεν εχω βρει σαμπς για την HD version αν μπορει καποιος να μου στιλει σε pm απο που μπορω να τα βρω θα του ημουν υποχρεος.

johny f
2 Οκτωβρίου 2012, 03:13
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
Παω τωρα να μαζεψω το σαγονι μου για το επομενο επισοδειο.....:twisted:

Megatron
2 Οκτωβρίου 2012, 03:14
ξεκινησε καλα ευτυχως γιατι ειχα χασει περσι την πιστη μου :)
ελπιζω να μην ακολουθησει την κλασικη συνταγη τοσων χρονων με τον κλασικο σιριαλ κιλερ κλπ αλλα να αλλαξει καπως μορφη

μπλεχτηκε η ιστορια πολυ γρηγορα με την αδερφη του εξελιξη που περιμεναμε χρονια και τωρα που συνεβη ε μουρθε ξαφνικο :p
αντε να δουμε πως θα το συνεχισουν

Chiras365
2 Οκτωβρίου 2012, 03:23
Η τελευταια σκηνη ανεβαζει επικινδυνα τον πηχη.Και με το επικινδυνα εννοω οτι δεν υπαρχει μεση λυση,ή κανεις μια συγκλονιστικη σεζον ή κατανταει 'σαπουνε' η ΜΕΓΑΛΗ αποκαλυψη και το γεγονος οτι θα μενουν μαζι στην συνεχεια...

Ειμαι πραγματικα αισιοδοξος και περιεργος να δω τι θα μας δειξουν,σε προχθεσινη συνεντευξη του Michael C.Hall και της Carpenter τους ειδα απροσμενα ειλικρινεις ως προς το ποιον της σεζον..

gigi
2 Οκτωβρίου 2012, 03:43
Κρατάω μικρό καλάθι, γιατί και πέρσι δυνατά ξεκίνησε η σεζόν και κατέληξε μέσα στις τρύπες. Αλλά πολύ καλή πρεμιέρα, θα μπορούσε να είναι και season finale το επεισόδιο άνετα.

giorgospan
2 Οκτωβρίου 2012, 13:24
Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι θα λειτουργούσε πολύ, μα πολύ καλύτερα σαν φινάλε της προηγούμενης σεζόν; Μη με παίρνετε στραβά, μ' άρεσε πολύ το επεισόδιο και χάρηκα με το πόσο γρήγορα φτάσαμε εδώ αλλά αν δε δω πώς θα το δουλέψουν δε μπορώ να κρίνω αν είναι τέλειο ή πολύ μούφα...

Reben
2 Οκτωβρίου 2012, 13:55
Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι θα λειτουργούσε πολύ, μα πολύ καλύτερα σαν φινάλε της προηγούμενης σεζόν; Μη με παίρνετε στραβά, μ' άρεσε πολύ το επεισόδιο και χάρηκα με το πόσο γρήγορα φτάσαμε εδώ αλλά αν δε δω πώς θα το δουλέψουν δε μπορώ να κρίνω αν είναι τέλειο ή πολύ μούφα...
Όχι οτι δεν θα ήταν κορυφαίο φινάλε της προηγούμενης σαιζόν, αλλά το προτιμώ ως πρεμιέρα της καινούργιας για έναν και μόνο λόγο.

Ενώ θα μπορούσαν να τραβήξουν από τα μαλλιά το θέμα "θα ανακαλύψει η Deb το μυστικό ή όχι;;;" και να γεμίσουν άνετα μια σαιζόν με εκείνη να βρίσκεται στα ίχνη του και τον Dexter να την γλιτώνει στο παρά πέντε, αποφάσισαν να το τελειώσουν από το πρώτο κιόλας επεισόδιο.

Αν αυτό σημαίνει κάτι για τη συνέχεια και αποτελεί ένδειξή των προθέσεών τους, τότε η σαιζόν αναμένεται συναρπαστική. Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που επεσήμανε ο αγαπητός Chiras365. Ο πήχης ανέβηκε πολύ ψηλά και δεν υπάρχει μέση οδός. Ή του ύψους ή του βάθους θα είναι η σαιζόν.

Vampironi
2 Οκτωβρίου 2012, 14:46
Καταπληκτική πρεμιέρα γεμάτη ένταση και αγωνία σε όλη τη διάρκεια του επεισοδίου που απογειώθηκαν στη τελευταία σκηνή. Φοβερός ο Michael C.Hall.
Ελπίζω σε μία ανάλογη συνέχεια.

petros-4
2 Οκτωβρίου 2012, 17:29
Καλησπέρα παιδιά. Περίμενα πως και πως την πρεμιέρα αλλά τέτοιο επεισόδιο ούτε καν το φανταζόμουν..:grin: Ειδικά στο τέλος είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό και λέω αποκλείεται μάλλον ο Dexter θα βλέπει κανένα εφιάλτη αλλά να που αποκαλύφθηκε το μυστικό του..!!

Οπως λέτε και εσείς και συμφωνώ απόλυτα ο πήχυς ανέβηκε ψηλά και μακάρι να το διατηρήσουν έτσι ολόκληρη τη σαιζόν. Στο μόνο που έχω ενδοιασμούς είναι ότι ο ρόλος του βασικού αντιπάλου του Dexter θα το έχει ένας Ρωσος μαφιόζος...περίμενα κάτι πιο μυστηριώδες αλλά γούστα είναι αυτά, ίδωμεν. Ιn Dexter we trust.

Xristos_Metal
2 Οκτωβρίου 2012, 20:02
Δυστυχως ο πηχυς ανεβηκε πολυ στη τριτη σαιζον με τον Τρινιτι κιλερ και απο τοτε δεν εχει ξεπεραστει. Το επεισοδιο ηταν καλο αλλα νομιζω η ερμηνεια του Ντεξτερ εχει πεσει αισθητα. Δηλαδη δεν με ενθουσιαζει οπως παλια.

qazxsw
2 Οκτωβρίου 2012, 20:06
Όχι οτι δεν θα ήταν κορυφαίο φινάλε της προηγούμενης σαιζόν, αλλά το προτιμώ ως πρεμιέρα της καινούργιας για έναν και μόνο λόγο.

Ενώ θα μπορούσαν να τραβήξουν από τα μαλλιά το θέμα "θα ανακαλύψει η Deb το μυστικό ή όχι;;;" και να γεμίσουν άνετα μια σαιζόν με εκείνη να βρίσκεται στα ίχνη του και τον Dexter να την γλιτώνει στο παρά πέντε, αποφάσισαν να το τελειώσουν από το πρώτο κιόλας επεισόδιο.

Αν αυτό σημαίνει κάτι για τη συνέχεια και αποτελεί ένδειξή των προθέσεών τους, τότε η σαιζόν αναμένεται συναρπαστική. Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που επεσήμανε ο αγαπητός Chiras365. Ο πήχης ανέβηκε πολύ ψηλά και δεν υπάρχει μέση οδός. Ή του ύψους ή του βάθους θα είναι η σαιζόν.

Ναι και εγω εκει σταθηκα. Θα μπορουσαν ολη τη σαιζον να μας κουρασουν με το ενστικτο της Ντεμπ ή τον Ντεξ να προσπαθει να την πεισει για το αντιθετο, και στο τελευταιο επεισοδιο να μας ριξουν σταχτη στα ματια με καμια συγκλονιστικη σκηνη.... Δηλαδη, στην ουσια οτι ειδαμε τα πρωτα 48 λεπτα θα μπορουσε να ηταν ολοκληρη η 7η σαιζον, εφοσον υπηρχε και 8η. Ευτυχως ομως φαινεται να θελουν τακτοποιησουν πολλα πραγματα μεσα στην 7η και να μην χρονοτριβουν με μπουρδες... Οποτε και εγω πιστευω οτι θα ειναι καλη σαιζον δεδομενου του πρωτου επεισοδιου που δειχνει τις προθεσεις τους. Εξαλλου το Dexter εχει δωσει πολυ καλες σαιζον (με εξαιρεση την προηγουμενη) και ποτε δε φαινοταν να ειναι μια επιπολαιη σειρα που δε μαθαινει απο τα λαθη της...

goggits
2 Οκτωβρίου 2012, 20:35
Φοβερή πρεμιέρα!!!
Ξεκίνησαν σιγά σιγά όλες οι ιστορίες που θα μας απασχολήσουν σε αυτήν τη σαιζόν!!!
Μου άρεσε που η Ντεμπ ανακάλύψε φρήγορα το μυστικό του Ντέξτερ!!!
Η Λα Γκουέρτα σίγουρα θα ανοίξει την υπόθεση του "Χασαπη"!!!

Φοβερή η τελευταία σκηνή!!! :respect::respect::respect:
Φοβερες ερμηνείες και απο τους δύο!!!:worthy::worthy:

mefisto26
2 Οκτωβρίου 2012, 21:59
Από το φινάλε της 5ης σεζόν είχα να παρακολουθήσω επεισόδιο της σειράς κρατώντας σχεδόν την αναπνοή μου.
Επιτέλους η σειρά έκανε το βήμα που φοβόταν να κάνει τις τελευταίες σεζόν, αναλώνοντας το χρόνο της σε ανούσιες ιστορίες που δεν έβγαζαν τους χαρακτήρες πουθενά...
Ευτυχώς που δεν έχαψε η Ντεμπ το παραμύθι του Ντέξτερ γιατί θα ήταν και το τελευταίο επεισόδιο της σειράς που θα έβλεπα.
Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να βρω, είναι η ευκολία με την οποία "τακτοποίησε" ο Ντέξτερ τον τυπά στο αεροδρόμιο, αλλά νταξ... πταίσμα.

Βέβαια θα μου πεις και η προηγούμενη σεζόν καλά ξεκίνησε... :grin:

lakis77
3 Οκτωβρίου 2012, 00:35
Φοβερό............

DrEaMErOus_
3 Οκτωβρίου 2012, 01:58
τρελαααααα...εξαιρετική πρεμιέρα!
από ποτε το περίμενα αυτό,στο τελος!! Επιτελους!!
έχει πολύ ψωμί η season!!

freedoom
3 Οκτωβρίου 2012, 02:01
Δεν περίμενα να αρχίσει τόσο δυνατά η 7η σαιζόν!!:shock:
Η αποκάλυψη ήρθε στο τέλος της 6ης και τα πράγματα πλέον κυλούν όσο "λογικά" γίνεται. Η Ντέμπρα κάθε άλλο παρά χαζή είναι κι ο Dexter επιτέλους πρέπει να βρει καλύτερες δικαιολογίες από τα ελαφρά ψεμματάκια που έλεγε τόσο καιρό και την έβγαζε λάδι.
Τα ανοιχτά μέτωπα είναι πολλά: Ντέμπρα, Λαγκουέρτα σφίγγουν τον κλοιό γύρω από τον Ντέξτερ, το θέμα με τους Ουκρανούς λογικά θα μας απασχολήσει παράλληλα με το μυστικό του Dexter κατά τη διάρκεια της σαιζόν κι ο ανισόρροπος σύντροφος της baby sitter είναι κι αυτός μες στο παιχνίδι.
Τόσα πολλά υποσχόμενη πρεμιέρα είχα καιρό να δω, πόσο μάλλον να απολαύσω επεισόδιο της σειράς.
H τελευταία στιχομυθία του επεισοδίου είναι συγκλονιστική. Όπως επίσης και το βλέμμα του Dexter, τόσο στη σκηνή αυτή, όσο και στην αρχική, που εξωτερικεύει τέλεια το αίσθημα του πνιγμού που νιώθει, μιας και αποκαλύφθηκε στην αδερφή του.

Κι ύστερα πήγε στο αεροδρόμιο για να τον σκοτώσει; Δε φοβάται μη τυχόν τον έπιασε καμιά κάμερα;
Αυτή τη σκέψη κάνω κάθε φορά που σκοτώνει ο Dexter κάποιο του θύμα. Λέω τώρα θα τον τσακώσουν!

blackys88b
3 Οκτωβρίου 2012, 05:16
Εξαιρετικη αρχη για την σεζον, πολυ καλος ο Ντεξ, κορυφη η Ντεμπ ομως που εχει το αστυνομικο δαιμονιο και τα συνδεσε ολα...κριμα για το Mike αλλα ετσι μπαινουν και οι μαφιοζοι στο παιχνιδι...ο Λιουις φαινεται θα μας απασχολησει τουλαχιστον μεχρι τα μεσα...

το τελος φυσικα κορυφαιο...οπως και ο μικρος τους διαλογος...περιμενω αγωνια το επομενο..!!!

tasoskratos
3 Οκτωβρίου 2012, 12:08
Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος και περιμέναμε τον τρόπο.
Συμφωνώ

Ελπίζω να μην έχουμε άλλες υπόνοιες για love-story ωστόσο. Αυτή η νέα δυναμική στη σχέση τους είναι ικανή να διαγράψει εκείνη τη σεναριακή "έμπνευση" χωρίς να ξαναμιλήσει κανένας για αυτό και όλοι θα είμαστε πιο ευχαριστημένοι.

Θέλω να πιστεύω ότι η τελευταία σκηνή είναι στην φαντασία του Ντεξ, αν και από ότι είδα (πάλι την πάτησα) στα επόμενα....αλλά και πάλι...
Όπως συνέβη με την αρχική σκηνή στο αεροδρόμιο, ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο σκηνοθέτης ΄΄παίζει΄΄ μαζί μας.
Τόσο εύκολα η ντεμπ τα βρήκε όλα? και τα σλαιζ και τα μαχαίρια....

Ειλικρινά δεν μ'αρέσει η τελευταία σεζόν να έχει πάλι έναν ΄΄κακό΄΄ και εννοώ τους Ουκρανούς. Θέλω να είναι αφιερωμένη στην αποκάλυψη του ντέξτερ, με όποια κατάληξη κι αν έχουν σκεφτεί.

gigi
3 Οκτωβρίου 2012, 12:30
Έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος και περιμέναμε τον τρόπο.
Συμφωνώ

Θέλω να πιστεύω ότι η τελευταία σκηνή είναι στην φαντασία του Ντεξ, αν και από ότι είδα (πάλι την πάτησα) στα επόμενα....αλλά και πάλι...
Όπως συνέβη με την αρχική σκηνή στο αεροδρόμιο, ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο σκηνοθέτης ΄΄παίζει΄΄ μαζί μας.
Τόσο εύκολα η ντεμπ τα βρήκε όλα? και τα σλαιζ και τα μαχαίρια....

Ειλικρινά δεν μ'αρέσει η τελευταία σεζόν να έχει πάλι έναν ΄΄κακό΄΄ και εννοώ τους Ουκρανούς. Θέλω να είναι αφιερωμένη στην αποκάλυψη του ντέξτερ, με όποια κατάληξη κι αν έχουν σκεφτεί.

Η Ντεμπ από την 1η σεζόν μας έχουν δείξει ότι είναι αστυνομικό δαιμόνιο. Μόλις αρχίσει και υποψιάζεται κάτι και βάλει κάτω τα στοιχεία, είναι θέμα ημερών, αν όχι ωρών, να βρει την άκρη. Το να το τραβήξουν μία ολόκληρη σεζόν θα ήταν το κουφό και εκτός χαρακτήρα της, ευτυχώς που δεν το έκαναν.

Να προβλέψω ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Ντέξτερ, που το μετάνιωσε που στην προηγούμενη σεζόν την χάρισε στον άλλον και δεν τον σκότωσε όταν είχε την ευκαιρία και προσπάθησε να τον βοηθήσει και τελικά έφαγε το κεφάλι του, ότι το ίδιο θα προσπαθήσει να κάνει και η Ντεμπ αυτήν την σεζόν, να βοηθήσει τον αδερφό της.

tasoskratos
3 Οκτωβρίου 2012, 12:43
Η Ντεμπ από την 1η σεζόν μας έχουν δείξει ότι είναι αστυνομικό δαιμόνιο.

το ίδιο κι εγώ φιλινάδα:D
Λέω λοιπόν ότι, ας πούμε ότι η ντεμπ πήγε σπίτι του και άρχισε το ψάξιμο κι ας πούμε ότι είχε την ιδέα και άνοιξε το καπάκι κλπ κλπ, ο Ντέξτερ ΄τι έκανε εκείνη την ώρα?
Τεμάχιζε τον Ουκρανό. Σωστά? Άρα? τα μαχαίρια τουλάχιστον τα είχε μαζί του.
Μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλά...
σκέψου λοιπόν να τον ανακάλυψε και πλέον να φάμε μία σεζόν με τι? Την προστασία του από το να τον ανακαλύψουν και οι άλλοι?
Η ντεμπ σίγουρα θα τον ανακαλύψει και γρήγορα μάλιστα οκ, αλλά από τα στοιχεία που θα συνδέσει μεταξύ τους.
Εάν η αφεντικίνα της, η Λ... πως την λένε, της έδειχνε αυτό που βρήκε, τότε δεν θα είχα αμφιβολία, αλλά έως την άλλη Δευτέρα άσε με να πιστευω ότι μα κάνουν λίγο πλακίτσα οι δημιουργοί.:)

sofouni88
3 Οκτωβρίου 2012, 12:44
Απίστευτο!Συγκλονιστικό! Καταπληκτικό! Τι επεισόδιο ήταν αυτό??????
Τρελάθηκα!!!!!
Η αρχική αντίδραση μου ήταν ένα πολύ ωραίο, παραδοσιακό Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! (αλα Ζουμπουλία στο Παρα Πέντε...)
Αρε Ντέξτερ αξία... Δεν απογοητεύεις εσυ, ρε...

Αυτή η σεζόν θα έχει τρελό ζουμί! Αν και δεν πιστεύω ότι η Ντεμπ κινδυνεύει από το Ντεξ, να πω την αλήθεια μου. Θα γκρινιάξει, ίσως θα ξεσπάσει αλλά στο τέλος ο Dark Passenger δεν θα μπορέσει να στραφεί εναντίον της, όχι πραγματικά.

Πρώτη φορά που μια season premiere με ενθουσιάζει τόσο...
:dance: :yahoo:

gigi
3 Οκτωβρίου 2012, 12:50
το ίδιο κι εγώ φιλινάδα:D
Λέω λοιπόν ότι, ας πούμε ότι η ντεμπ πήγε σπίτι του και άρχισε το ψάξιμο κι ας πούμε ότι είχε την ιδέα και άνοιξε το καπάκι κλπ κλπ, ο Ντέξτερ ΄τι έκανε εκείνη την ώρα?
Τεμάχιζε τον Ουκρανό. Σωστά? Άρα? τα μαχαίρια τουλάχιστον τα είχε μαζί του.
Μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλά...
σκέψου λοιπόν να τον ανακάλυψε και πλέον να φάμε μία σεζόν με τι? Την προστασία του από το να τον ανακαλύψουν και οι άλλοι?
Η ντεμπ σίγουρα θα τον ανακαλύψει και γρήγορα μάλιστα οκ, αλλά από τα στοιχεία που θα συνδέσει μεταξύ τους.
Εάν η αφεντικίνα της, η Λ... πως την λένε, της έδειχνε αυτό που βρήκε, τότε δεν θα είχα αμφιβολία, αλλά έως την άλλη Δευτέρα άσε με να πιστευω ότι μα κάνουν λίγο πλακίτσα οι δημιουργοί.:)

Δεν τον τεμάχισε τον Ουκρανό, ολόκληρο τον πέταξε στην θάλασσα, σε σακούλα πτωμάτων, όχι σε κομμάτια στις πλαστικές του σακούλες. Τα μαχαίρια τα είχε αφήσει σπίτι του.

Τα μαχαίρια και τα trophy του από τα θύματά του δεν τα είχε καλά κρυμμένα, όπως πχ τα λεφτά χτισμένα μέσα στον τοίχο. Από τα πρώτα μέρη που θα έψαχνε κάποιος που θα έψαχνε για τέτοιου είδους ενοχοποιητικά στοιχεία, μην ξεχνάμε πως την κρυψώνα με τα αίματα την έχει ήδη βρει ένας, παρόλ'αυτά συνέχιζε να τα κρύβει στο ίδιο σημείο σαν βλάκας.

ilianna
3 Οκτωβρίου 2012, 12:54
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι ακριβώς είχε συμβεί με τον Ντόουκς στη 2η σεζόν; Γιατί πάνε και κάτι χρόνια από τότε και τα θυμάμαι αμυδρά :P

tasoskratos
3 Οκτωβρίου 2012, 12:59
Δεν τον τεμάχισε τον Ουκρανό, ολόκληρο τον πέταξε στην θάλασσα, σε σακούλα πτωμάτων, όχι σε κομμάτια στις πλαστικές του σακούλες. Τα μαχαίρια τα είχε αφήσει σπίτι του.

Ουπς εχεις δίκαιο και με πρόλαβες γιατί μετά το θυμηθηκα.
Τέλος πάντων....είπε ότι δεν τήρησε και τον κώδικα...
για να δούμε...

freedoom
3 Οκτωβρίου 2012, 13:20
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι ακριβώς είχε συμβεί με τον Ντόουκς στη 2η σεζόν; Γιατί πάνε και κάτι χρόνια από τότε και τα θυμάμαι αμυδρά :P
Ο Ντόουκς δεν τον χώνευε τον Ντεξτερ και είχε βρει ότι αυτός ήταν ο bay Harbor butcher. Κάπως είχαν τσακωθεί και ο Ντεξ τον είχε δέσει μέσα σε μια καλύβα, κοντά σ' ένα έλος. Μετά νομίζω τον σκότωσε.

blackys88b
3 Οκτωβρίου 2012, 13:45
Βασικα η αλλη η τρελαρα δεν τον εκαψε..??? αυτη που στο τελος την σκοτωσε στη Γαλλια ο Ντεξ??? Lila δεν την ελεγαν?? ή κανω λαθος...?

dimath
3 Οκτωβρίου 2012, 14:33
^ Δεν κάνεις λάθος.

Ο Ντόουκς τον παρακολουθούσε σε όλη τη σεζόν επειδή κάτι δεν του άρεσε στον Ντέξτερ και υποψιαζόταν ότι έχει κάποια σχέση με τον Ice Track Killer. O Ντέξτερ τον αποφεύγει, μετά του λέει ότι έχει πρόβλημα με τα ναρκωτικά και πηγαίνει σε συναντήσεις ανώνυμων ναρκομανών, οπότε τον αφήνει ήσυχο. Αργότερα, η Ντεμπ του δίνει να καταλάβει ότι ο Ντεξτερ δεν υπάρχει περίπτωση να έπαιρνε ποτέ ναρκωτικά και ο Λάντι λέει ότι ένα από τα θύματα του Χασάπη γλίτωσε από την αστυνομία λόγω τσαπατσούλικης δουλειάς με το αίμα. Η εμμονή επανέρχεται, ο Ντεξ για να τον ξεφορτωθεί του ρίχνει μια κουτουλιά για να τον προκαλέσει κι εκείνος του επιτίθεται μπροστά σε όλους με συνέπεια να τεθεί σε διαθεσιμότητα. Τελικά ανακαλύπτει ότι είναι ο Χασάπης, αλλά η αστυνομία τον θεωρεί ήδη βασικό ύποπτο γιατί βρίσκουν τα σλάιντς του Ντέξτερ στο αμάξι του. Ο Ντόουκς τον ακολουθεί στην καμπίνα όπου είχε πάει να σκοτώσει κάποιον, παλεύουν, ο Ντόουκς τον πυροβολεί αλλά τελικά καταλήγει φυλακισμένος στην καμπίνα. Ο Ντέξτερ είναι σε δίλημμα αν θα πρέπει να τον σκοτώσει, αλλά τελικά δεν θα χρειαστεί να αποφασίσει γιατί η Λίλα, από το GPS στο αμάξι του, πηγαίνει εκεί, ο Ντόουκς της λέει ότι ο Ντεξ είναι ο Χασάπης κι αυτή ανατινάζει την καμπίνα με αυτόν μέσα.

Έχει περάσει κάποιος καιρός, οπότε ίσως δεν θυμάμαι κάτι καλά, αλλά μέσες άκρες αυτή πρέπει να ήταν η ιστορία.

Reben
3 Οκτωβρίου 2012, 16:29
Έχει περάσει κάποιος καιρός, οπότε ίσως δεν θυμάμαι κάτι καλά
Σκέψου να θυμόσουν και καλά δηλαδή...:P

Το χρειαζόμουν αυτό το flashback γιατί κι εγώ δεν θυμάμαι λεπτομέρειες με την ιστορία του Ντόουκς. Η υπόθεση πως είχε κλείσει; Αν δεν κάνω λάθος θεωρήθηκε οτι αυτός ήταν ο Bay Harbor Butcher.

johny f
3 Οκτωβρίου 2012, 16:39

Το χρειαζόμουν αυτό το flashback γιατί κι εγώ δεν θυμάμαι λεπτομέρειες με την ιστορία του Ντόουκς. Η υπόθεση πως είχε κλείσει; Αν δεν κάνω λάθος θεωρήθηκε οτι αυτός ήταν ο Bay Harbor Butcher.

Oh, yes!Του φορτωσε ο Ντεξτερ τα στοιχεια του εγκληματος και τον νομισαν αυτον για Bay Harbor Butcher.:respect:

dimath
3 Οκτωβρίου 2012, 22:19

Το Dexter είναι μια από τις 2-3 σειρές που έχω καθίσει να δω σε επανάληψη. Συγκεκριμένα, μετά την 5η σεζόν είχα δει ξανά τις 4 πρώτες. Γι' αυτό τα έχω λίγο πιο φρέσκα.

Ναι, αυτός θεωρήθηκε ότι ήταν ο Χασάπης, κάτι που η Λαγκουέρτα ποτέ δεν πίστεψε πραγματικά, αλλά χωρίς στοιχεία δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Γι' αυτό τώρα με το σλάιντ πιστεύει πώς για πρώτη φορά έχει κάτι απτό στα χέρια της. Βέβαια, μόνο με ένα σλάιντ δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα, αλλά αρκεί για να αρχίσει ξανά η ίδια το ψάξιμο.

savvas999
4 Οκτωβρίου 2012, 00:40
Kαλή ήταν η πρεμιέρα, την περίμενα χειρότερη.
Λίγο χαζές οι αντιδράσεις της Ντεμπ αλλά πάλι καλά που κατάφερε να καταλάβει τι παίζει με τον Ντεξ. Παρόλαυτα φαντάζομαι ότι δεν θα κάνει τίποτα. Βέβαια μια αστυνομικός σαν την Ντεμπ να μαθαίνει ότι ο Ντέξτερ είναι κατα συρροή δολοφόνος και να μην κάνει τίποτα είναι μαλακία. Εδώ οι ίδιοι οι σεναριογράφοι προσπάθησαν να περάσουν το ''Deb <3 Dex" μπας και το σώσουν. Τέλοσπαντων αν καταλήξουμε εκεί που νομίζω θα είναι ξενέρα.
Τα θεματάκια με Λα γκουέρδα, τον άλλο τυπά τον geek και ουκρανούς φαίνονται καλά. Να δούμε πως θα προχωρήσει κι αυτή η σεζόν, πάνω από όλα θέλω να δω πως θα εξελιχθεί η σχέση του Ντεξτερ και Ντεμπ. Εκεί είναι όλη η ουσία.

xecubotos
4 Οκτωβρίου 2012, 10:16
Ξέροντας ότι έχουν πάρει το πράσινο φώς για 2 σεζον ήμουν πολύ περίεργος να δω πως θα διαχειριστούν το γεγονός ότι ήδη ξέρουμε ότι αυτή την σεζόν ο Ντεξτερ θα την γλιτώσει πάλι.

Πιστεύω για πρεμιέρα μια χαρά ξεκινήσανε και αν η συνέχεια είναι ανάλογη θα είναι μια πολύ ωραία χρονιά!

gio25
4 Οκτωβρίου 2012, 14:53
Πολυ καλη η πρεμιερα,ευτυχως τελειωσαμε νωρις με την επιβεβαιωση των υποψιων της Ντεμπ.Ο Ντεξ,για ενα κλασμα του δευτερολεπτου μεχρι και ανακουφισμενος μου φανηκε.

Παντως,ενω υπαρχουν μετωπα πολλα,για καποιο λογο δεν με πειθουν.
Ο Λουις τον ειχε για θεο τον Ντεξ,τωρα κανει σαν bitch.Δεν το βλεπω για πολυ σοι το θεμα.
Οπως και οι Ρωσοι δεν με πειθουν,απλα δεν τους υπολογιζω-αλλα εδω που τα λεμε ποτε δεν τους υπολογιζα σε καμια σειρα,απλα δεν μου βγαζουν κατι.

Bender62
7 Οκτωβρίου 2012, 22:58
Απιστευτο το επειδοδιο. Ενω περιμενα οτι θα το εξελιξουν δεν τους το ειχα να το κανουν τοσο υπεργαματο!Ειναι για μενα απτα καλυτερα επ της σειρας.Συγκλονιστικο.Εμεινα με το στομα ανοιχτο...Αντε μακαρι να συνεχιστει ετσι η σεζον και να μας παρουν τα μυαλα!

GeorgeCR7
9 Οκτωβρίου 2012, 18:19
Ένας απο τους καλύτερους τρόπους για να ξεκινήσει η σειρά!!!Φοβερό 1ο επεισόδιο με πολύ αγωνία για τα επόμενα.....πολύ καλό!!!!:worthy::worthy::worthy::worthy:

SaPiLaS
9 Οκτωβρίου 2012, 20:06
Με την μία στα βαθιά λοιπόν...δυνατή πρεμιέρα.
Θα έχει ωραία θεματάκια και φέτος,Ουκρανούς,την Λα Γκουέρτα που προβλέπω να γίνεται τσιμπούρι του Ντεξ και φυσικά την σχέση της Ντεμπ με τον Ντεξ.
Για να δούμε που το πάνε...

Hrisa76
19 Νοεμβρίου 2012, 04:58
Ωραία αρχή.
Ελα μωρή αρρρωστεια Gedrick!!!

Jane1
24 Νοεμβρίου 2012, 01:37
Πολύ καλό το επεισόδιο, αν και η μεγαλύτερη εξέλιξη ήταν η τελευταία σκηνή με την παραδοχή του Ντέξτερ. Η Ντεμπ ως αστυνομικός σαφώς και δεν θα το άφηνε έτσι και θα το έψαχνε πιό βαθειά, από την άλλη ο Ντέξτερ αφού η Ντεμπ είναι ο μόνος άνθρωπος για τον οποίο έχει συναισθήματα δεν πρόκειται να τη σκότωνε όπως έκανε με τους άλλους που τον ανακάλυψαν, οπότε η παραδοχή ήταν ο καλύτερος και συντομότερος τρόπος.
Η ΛαΓκουέρτα με το σλάιντ σίγουρα θα αρχίσει τα σκαλίσματα, και αφού βρισκόμαστε στην πρωτελευταία σεζόν μπορεί να έχουμε και εδώ αποκαλύψεις.
Απ' ότι φαίνεται στη φετινή σεζόν θα ασχοληθούμε με την Ουκρανική μαφία.

smallville
31 Μαρτίου 2013, 02:33
Εξαιρετική πρεμιέρα.
Επιτέλους η Ντεμπ έμαθε για τον Ντέξτερ. Η ρουφιάνα τα συνδύασε όλα
και τελικά έμαθε την αλήθεια. Μου άρεσε το πόσο στην ψύχρα της απάντησε στο τέλος.
Πολλά τα μέτωπα που ανοίγει η σαιζόν με το καλημέρα, κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι ως το τέλος.

t0ny3
30 Σεπτεμβρίου 2013, 05:10
Παει ενας χρονος απο τοτε που ειδα τελευταια φορα Dexter, εμαθα πως θα παιχτει και η τελευταια σεζον το καλοκαιρι, οποτε αφησα τις δυο τελευταιες σεζον να τις δω μαζεμενες. Δυστυχςω εχω διαβασει πολυ αρνητικα σχολια για την πορεια του Dexter, ειδικα για την τελευταια σεζον, και ειμαι λιγο προκατειλημμενος, ομως δεν θα το κρυψω μου ειχε λειψει ενα χρονο η σειρα και την πρεμιερα την ειδα με τεραστιο ενδιαφερον, αφου και το φιναλε της 6ης σεζον μας ειχε αφησει σε αναμενα καρβουνα.

Η στιγμη που ολη περιμεναμε εφτασε πραγαμτικα αυτη τη φορα, παντα πιστευα πως αυτο θα συνεβαινε προς το τελος της σειρας, αλλα να που η Ντεμπ πλεον γνωριζει. Ο ντεξ αρχικα πηγε να την ξεγελασει και να την φλομωσει και παλι με ψεματα, ομως λιγο οι μνημες της Ντεμπ απο το Ice Truck Killer Και λιγο το πεισμα της οδηγησαν στην τελευταια σκηνη του επεισοδιου, που ακομα δεν μπορω να την πιστεψω, εμοιαζε με ψεμα. Σοκαριστικη ειλικλρινεια απο τον Ντεξ!

Γενικα ειναι πολυ καλο σημαδι που ενω μπορουσαν να το ταβηξουν ολη τη σεζον, με την Ντεμπ να ψαχουλευει για να μαθει την αληθεια, αλλα επελεξαν απο το πρωτο επεισοδιο να κανουν την αποκαλυψη. Αυτο πως εχουν κατι αλλο στο μυαλο τους για να γεμισουν τη σεζον or not? Θα δειξει. Στα θετικα η εμπλοκη της Λαγκουερτα που βρηκε το σλαιντ, οποτε ο Ντεξ μαλλον θα αντιμετωπισει κι αλλα προβληματα εκτος απο την αδερφη του. Ωραιος ο τροπος που συνδιαζουν το παρελθον και με τον Ντοουκς. Περα απο αυτα υπαρχει και ο τρελαρας ο Λουις, αλλα και το σκηνικο στην Ουκρανια, που παρολο που ο Ντεξ σκοτωσε τον Βικτωρ αποδεικνυεται πως υπαρχει κι αλλο ζουμι.

http://media.tumblr.com/tumblr_mb847wil6W1r0ztmx.gif