PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 7x02 - Sunshine and Frosty Swirl

GTVSBot
8 Οκτωβρίου 2012, 05:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 7
Επεισόδιο : 2
Τίτλος : Sunshine and Frosty Swirl

Κανάλι : ShowTime

Περίληψη :

Ένας κατάδικος ισχυρίζεται ότι έχει πληροφορίες σχετικά με πα- λαιότερους φόνους. Η Ντεμπ προ- σπαθεί να θεραπεύσει τον Ντέξτερ από τις δολοφονικές του τάσεις.

sofouni88
8 Οκτωβρίου 2012, 14:59
Για να δούμε τι θα γίνει λοιπόν. Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση της Ντεμπ στο όλο θέμα του Dark Passenger, αν και αμφιβάλλω οτι θα καταφέρει τίποτα. Πιστεύω ότι κι ο Ντέξτερ το ξέρει αυτό, έστω κι αν δεν το παραδέχεται.
Εμένα η Λαγκουέρτα με ανησυχεί περισσότερο. Όχι τίποτα άλλο, αλλά επειδή το κρατάει το πράμα μυστικό, κ θα μας κουβαλήσει κανένα FBI από το πουθενά θα μείνουμε κάγκελο. Λογικό όμως, αφού ο Bay Harbor Butcher ήταν κάποιος από το τμήμα...
Αυτός ο μαφιόζος πάλι, με προβληματίζει. Που θα κολλήσει με το όλο στόρυ δεν ξέρω...
Πολύ ωραίο το επεισόδιο πάντως. Πιο ήρεμο απο τη πρεμιέρα, αλλά οι ερμηνείες, κ του M.C.Hall και της J.Carpender, ιδιαίτερα στη σκηνή της ομολογίας στην αρχή ήταν πολύ δυνατές!
:clapping:

xrysan8h
8 Οκτωβρίου 2012, 16:44
Λαγκουερτα, Ντεμπ, Ουκρανικη Μαφια, Λουις... τον κυκλωνουν απο παντου φετος..... θα ξεγλιστρισει απ ολους? θα ξεσκεπαστει?? ειλικρινα ειμαι ΠΟΛΥ περιεργη πως θα τελειωσει η σειρα... αλλα ελπιζω το φιναλε να μην τον εχει στην φυλακη...θελω ενα φιναλε πιο ποιητικο... η πλαστο διαβατηριο και σε αλλη χωρα... η οτι εκανε και ο καταδικος σημερα...

υ.γ. ενταξει.. μεχρι το φιναλε εχουμε πολυ δρομο ακομη.... η φετινη χρονια παντως θα εχει ξεχωριστη ψυχολογικη ενταση!!

Reben
8 Οκτωβρίου 2012, 18:48
Πολύ ωραίο και αυτό το επεισόδιο!

Εξαιρετική η πρώτη σκηνή, συνέχεια του πολύ δυνατού φινάλε της προηγούμενης εβδομάδας. Σκοτεινή, συναισθηματικά φορτισμένη, με πολύ καλές ερμηνείες απ' τους δυο πρωταγωνιστές. Το ξέσπασμα της Ντεμπ που μοιάζει να χάνει τη γη κάτω απ' τα πόδια της (τι άλλο θα τραβήξει αυτό το κορίτσι; ). Αλλά και η αμήχανη, σχεδόν παγωμένη αντίδραση του Ντέξτερ όταν καλείται να δώσει εξηγήσεις. Πως αλήθεια μπορείς να εξηγήσεις κάτι τέτοιο και τι λόγια να βρεις για να περιγράψεις σε κάποιον τι εστί "Σκοτεινός Επιβάτης"; Ο Ντέξτερ, μη έχοντας άλλη επιλογή, αφήνεται και λέει αυτό που βγαίνει αυθόρμητα απο μέσα του. Την ωμή αλήθεια.

Μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγίζουν τη σχέση Ντέξτερ-Ντεμπ. Για να πω την αλήθεια είχα ξενερώσει πέρυσι με εκείνη την "φοβερή" ιδέα της ψυχολόγου. Χαίρομαι όμως που η σχέση των δυο δεν κινείται γύρω απο αυτό. Στο μυαλό της Ντεμπ μπορεί να συμβαίνουν διάφορα και τα συναισθήματά της να είναι μπερδεμένα. Δεν με ενοχλεί αυτό και στα πλαίσια του πόσο βαθιά πληγωμένος είναι συναισθηματικά και ψυχολογικά ο χαρακτήρας, μπορώ να δεχτώ τη σύγχυση των συναισθημάτων της. Φτάνει να υπηρετεί ακριβώς αυτό το σκοπό και να μείνει εκεί. Διαφορετικά, αν ο "έρωτας" της Ντεμπ απο υπόνοια μετατραπεί σε απόλυτα ξεκάθαρο συναίσθημα και όλα κινούνται γύρω απ' αυτό, τότε θα δικαιούμαι να μιλάω για την πιο γελοία εξέλιξη που είδα ποτέ σε σειρά.

Στα υπόλοιπα, περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να δω τι θα γίνει με την Λαγκουέρτα. Λογικά θα ανοίξει ξανά την υπόθεση (έστω και κρυφά) και η προοπτική να ανακαλύψει το μεγάλο μυστικό, ιδιαίτερα τώρα που είναι και η Ντεμπ μπλεγμένη στην υπόθεση, μου φαίνεται συναρπαστική για την εξέλιξη της σειράς. Πολύ ενδιαφέρον έχει και η ιστορία με τον Λούις. Δεν έχω καταλάβει ακόμα που το πάει αλλά ο τύπος φαίνεται αποφασισμένος. Η υπόθεση με τον μαφιόζο μου φαίνεται αδιάφορη προς το παρόν, αλλά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί.

GEORGE77
8 Οκτωβρίου 2012, 19:26
Πολύ καλή η συνέχεια.. :)
Βλέπουμε έναν Ντέξτερ περικυκλωμένο από τους πάντες και το ερώτημα είναι πως θα μπορέσει να ξεγλιστρήσει.Πιστεύω ότι ο Ντεξ θα συνεχίσει να παίρνει τηλ. την αδερφή του πριν βάλει μπρος το σχέδιο του έτσι ώστε κάποια στιγμή να τον "αφήσει" ήσυχο και να συνεχίσει το έργο του.Τα επόμενα επεισόδια πιστεύω πως θα είναι ακόμα καλύτερα. :D.

Α και για να μην ξεχνιόμαστε, Yvonne Strahovski is coming.. ;)

gigi
8 Οκτωβρίου 2012, 20:56
Α και για να μην ξεχνιόμαστε, Yvonne Strahovski is coming.. ;)

Τώρα τι περιμένεις, να σου πω ευχαριστώ για το σπόιλερ που μου πάσαρες;
Άντε με τον κάθε άσχετο που μπαίνει και ποστάρει χωρίς να έχει μπει στον κόπο να διαβάσει τα κόκκινα bold γράμματα του ΠΡΩΤΟΥ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΟΣ...

GEORGE77
8 Οκτωβρίου 2012, 21:05
Τώρα τι περιμένεις, να σου πω ευχαριστώ για το σπόιλερ που μου πάσαρες;
Άντε με τον κάθε άσχετο που μπαίνει και ποστάρει χωρίς να έχει μπει στον κόπο να διαβάσει τα κόκκινα bold γράμματα του ΠΡΩΤΟΥ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΟΣ...

Ειλικρινά σόρρυ για αυτό..Γνωρίζω καλά τους κανόνες του φόρουμ μιας και είμαι 4 χρόνια μέλος..Δεν θεωρώ ότι αυτό που έγραψα είναι σπόιλερ μιας και ο ερχομός της έχει ανακοινωθεί μήνες τώρα και έχει σημειωθεί στο επίσημο thread της σεζόν 7!!!
Και μίλα λίγο καλύτερα...Ευχαριστώ :)

Chiras365
8 Οκτωβρίου 2012, 23:58
Αρκετα καλο το επεισοδιο,με μερικες ομως αντιφασεις που διαπιστωσα και μου κεντρισαν το ενδιαφερον.

Απο την μια μερια,βλεπουμε τον Ντεξτερ να προσπαθει να πεισει τον εαυτο του πως μπαινοντας σε αυτον τον νεο κυκλο καθημερινοτητας θα αλλαξει και ο ιδιος(new code) εχοντας γνωθι σαυτον και απο την αλλη ειχαμε τον φανερο παραλληλισμο της μετακομισης του και της νεας τροπης με ενα ειδος φυλακης.(συνομιλια με φυλακισμενο)

Το 24/7 stalking mode δεν μου καθισε πολυ καλα,αλλα στο ενα επεισοδιο που το ειδα δεν με πειραξε,περιμενω να καλλιεργηθει σε κατι γονιμο και ενδιαφερον.

Η Ντεμπ πραγματικα πολυπλοκος χαρακτηρας απο την περσυνη ειδικα σεζον,το ολο θεμα του ερωτα και του σεξουαλικου ποθου δεν θελω να επηρεασει αυτο που βλεπουμε τωρα.Βεβαια,ουτε το οτι τον ''αγαπαει πολυ και πιστευει οτι υπαρχει καλο μεσα του'' με πολυπειθει.

Η ιστορια με τον Λιουις για να αποπροσανατολισει τα πληθη παιζεται απο περσυ? :thumbdown

Quinn παλι ρε ρεμαλι δεν μπορεσες να κρατηθεις ε?8) Καλη η Ναντια ;)

Ααα και την Λαγκουερτα,ειμαι σιγουρος πως θα την αποπροσανατολισει στην συνεχεια η Ντεμπ (κατι το οποιο δεν μου αρεσει ως ιδεα γιατι δυναμωνει την αποψη για ερωτες και ναχαμε να λεγαμε)

Alternative Episode Name: The overcooked spaggeti

nwosu
9 Οκτωβρίου 2012, 00:06
Τον Trinity δεν τον σκότωσε στο δάσος όταν είχε την ευκαιρία... κι αυτό κόστισε τη ζωή της Ρίτα. Το ίδιο έκανε και με τον Τράβις και έβαλε σε κίνδυνο τη ζωή του Χάρισον. Ο Ντέξτερ θα έπρεπε να έχει βάλει μυαλό από τα λάθη του παρελθόντος. Το να παραμείνει ζωντανός ο Λούις είναι εξωφρενικό! Ο 'νέος' κώδικας του Ντέξτερ έρχεται σαν μια πολύ βολική εξήγηση. Οι σεναριογράφοι κράτησαν ζωντανό τον Λούις για κάποιο λόγο.

Αν η Λα Γκουέρτα ανοίξει την υπόθεση του Bay Harbor Butcher, τα σενάρια είναι μετρημένα:
- Τα να αποκαλυφτεί πως ο Ντέξτερ είναι ο Bay Harbor Butcher, είναι λίγο απίθανο, διότι έχουμε άλλες 2 σεζόν μπροστά μας.
- Το να σκοτώσει τη Λα Γκουέρτα, θα φέρει πολλές υποψίες.
- Το να βρει νέο αποδιοπομπαίο τράγο (και να αθωωθεί ο Ντόουκς), είναι δύσκολο... επειδή η λίστα υπόπτων του Λάντι (αστυνομικοί του Μαϊάμι) είναι μικρή... συν του ότι θα πρέπει να πάρει το φταίξιμο κι άλλος ένας αθώος.
- Το να παγιδέψει τη Λα Γκουέρτα ως συνένοχο του Ντόουκς δεν κολλάει, δεδομένου ότι η Λα Γκουέρτα ξανάνοιξε την υπόθεση.

Αυτό λοιπόν που απομένει είναι να κάνει τον Λούις αποδιοπομπαίο τράγο (ως copycat του Bay Harbor Butcher). Αν ο Ντέξτερ κρύψει τα μαχαίρια, μερικά νέα σλάιντ και το χέρι του Ice Truck Killer στο διαμέρισμα του Λούις... σε συνδυασμό με το Serial Killer Video Game και το περίεργο ντεκόρ... η υπόθεση θα κλείσει με συνοπτικές διαδικασίες.

ilianna
9 Οκτωβρίου 2012, 00:09
Κλαίω με τη φάτσα της Deb στο:

Dexter: I call it The Dark Passenger
Deb: You give it a name? :shock:

gigi
9 Οκτωβρίου 2012, 02:10
Ειλικρινά σόρρυ για αυτό..Γνωρίζω καλά τους κανόνες του φόρουμ μιας και είμαι 4 χρόνια μέλος..Δεν θεωρώ ότι αυτό που έγραψα είναι σπόιλερ μιας και ο ερχομός της έχει ανακοινωθεί μήνες τώρα και έχει σημειωθεί στο επίσημο thread της σεζόν 7!!!
Και μίλα λίγο καλύτερα...Ευχαριστώ :)

Πρώτα απ'όλα sorry που ήμουν απότομη, τσατίστηκα με κάτι άλλο και ξέσπασα πάνω σου.

Δεύτερον, αυτό που έγραψες ΕΙΝΑΙ σπόιλερ. Η συζήτηση αφορά το επεισόδιο και όχι μελλοντικά επεισόδια. Το τι έχει αναφερθεί ή όχι στο επίσημο thread διόλου με ενδιαφέρει, μιας που δεν το έχω ανοίξει ποτέ μου και είναι και spoiler free.
Μπορεί κάποιος να μάθει το τέλος και να το ποστάρει εκεί, θα έρθω εγώ να το γράψω κι εδώ επειδή ποσταρίστηκε εκεί;

Επίσης, για τον Λούις που γράψετε κάποιοι.
Από πού κι ως πού να τον σκοτώσει; Δεν θα παραβίασε τους κανόνες του αν το έκανε; Είναι φονιάς; Τον να τον σκοτώσει το μόνο που θα κατάφερνε είναι να αποδείξει ότι είναι τέρας και δεν έχει καμία διαφορά με οποιονδήποτε άλλο serial killer.

freedoom
9 Οκτωβρίου 2012, 03:38
Πολύ καλό το επεισόδιο. Κυρίως γιατί αποτέλεσε μια λογική μετάβαση από το προηγούμενο. Με εξαίρεση τις πολύ καλές σκηνές μεταξύ Ντεμπ και Ντεξ, με εξαιρετικούς διαλόγους ανάμεσά τους, όλο το υπόλοιπο δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο.
Απόλαυσα όμως την Ντεμπ και τον τρόπο που προσεγγίζει τον αδερφό της καθώς και τη νέα πλέον πτυχή της ζωής της, γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν είναι καθόλου εύκολο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι ο κλοιός στενεύει και ο Ντεξτερ δεν μπορεί πλέον να αλωνίζει όπως στο παρελθόν.

ειλικρινα ειμαι ΠΟΛΥ περιεργη πως θα τελειωσει η σειρα... αλλα ελπιζω το φιναλε να μην τον εχει στην φυλακη...θελω ενα φιναλε πιο ποιητικο... η πλαστο διαβατηριο και σε αλλη χωρα... η οτι εκανε και ο καταδικος σημερα...
Αν δεν κάνω λάθος η σειρά έχει πάρει το ok και για 8η σαιζόν, οπότε έχουμε πολύ πολύ δρόμο μέχρι τότε.

johny f
9 Οκτωβρίου 2012, 04:16
Πολυ περιεργο και μεταβατικο επισοδειο....
Ειλικρινα δε ξερω πως αισθανομαι για τη τροπη που πηρε η υποθεση...
Αισθανομαι πιο περιεργα κι απ'το Dexter.....
Ελπιζω αυτο να μην ειναι "The first day of the rest of your life...
http://http://www.youtube.com/watch?v=xdpcjtRW2jY&feature=player_detailpage

blackys88b
9 Οκτωβρίου 2012, 04:17
Πολυ καλο επεισοδιο...μου αρεσει ο τροπος που εξελισσουν την σχεση των Deb και Dex... καλη η προσπαθεια της Deb αλλα δεν την βλεπω να εχει αποτελεσματα..!!!

ωραιες οι σκηνες με το καταδικο..!!! τον Lewis να το καθαρισει να τελειωσουμε...η Λαγκουερτα παει για να βρει μπελαδες...την γλυτωσε στη σεζον με τον Miguel αν συνεχισει ετσι..!!!

οσο για το κωδικα...survival is the most important priority ειπε σε καποιο προηγουμενο επεισοδιο...!!

fakoykas
9 Οκτωβρίου 2012, 10:23
Από πού κι ως πού να τον σκοτώσει; Δεν θα παραβίασε τους κανόνες του αν το έκανε; Είναι φονιάς; Τον να τον σκοτώσει το μόνο που θα κατάφερνε είναι να αποδείξει ότι είναι τέρας και δεν έχει καμία διαφορά με οποιονδήποτε άλλο serial killer.

Μη ξεχνάς ότι έστειλε ένα αθώο στη φυλακή για 15 χρόνια. Μπορεί να μην είναι δολοφόνος, αλλά δεν είναι και καμιά αθώα περιστέρα.

tasoskratos
9 Οκτωβρίου 2012, 12:01
2 πράγματα.
1ο. Ξέχασα τελείως ότι έχουμε αλλες 2 σεζόν, εάν ισχύει. Εάν ναι, τότε αλλάζει όλο τον τρόπο σκέψης μου. Γιατί? Διότι φτάσαμε στο παρά 5 και δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης, όχι δύο αλλά ούτε μίας ακόμη.
2ο. Από ότι κατάλαβα κανείς μας δεν θέλει η σχέση των 2 αδελφών, άσχετα εάν δεν είναι πραγματικά αδέλφια, να εξελιχθεί σε οτιδήποτε ερωτικό.

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, με το που βλέπω τον ντεξ να μετακομοίζει, να κοιμάται στην κρεββατοκάμαρα και τέλος πάντων να έχει κάθε βράδυ, για να μην πω όλη τη μέρα, το βράδυ πάντως, την ΄΄αδελφή του΄΄ πάνω στο κεφάλι του, κρατάω μικρό καλάθι και δεν θέλω ούτε καν να σκέφτομαι το τι μπορεί να γίνει μεταξύ ΄΄τύρου & αχλαδιού΄΄, όχι βέβαια από την δική του πλευρά αλλά από την πλευρά της αδελφής του.
Εάν όμως οι σεναριογράφοι έχουν βάλει σκοπό να εξελίγουν το σενάριο με κάτι ανάλογο, τότε δεν αποκλείω (και εδώ κολλάνε οι 2 ακόμη σεζόν) ο ντεξ να εκμεταλευτεί αυτή την κατάσταση προς όφελος του.
Μια ερωτευμενένη fuckin sister είναι πολύ πιο επικίνδυνη από μία σκέτη αδελφή, που τέλος πάντων οκ θα προσπαθήσει να καλύψει αλλά και να προστατεύσει τον αδελφούλη της από τα νύχια της ΛαΚουέρτα.
Οψώμεθα...

ΥΓ. με μια τέτοια κατάσταση το μόνο που δεν βολεύει τον Ντεξτερ είναι ένας νεκρός Λούις, ασχέτως εάν το πάει φιρί φιρί να βρεθεί πλαστικοποιημένος!

hakinen
9 Οκτωβρίου 2012, 13:38
Από πού κι ως πού να τον σκοτώσει; Δεν θα παραβίασε τους κανόνες του αν το έκανε; Είναι φονιάς;

Πραγματικά απορώ που μετά από τόσο καιρό γίνονται αυτές οι ερωτήσεις!

Στα του επ. Μετά από ένα καλό πρώτο, επιστρέψαμε στο γνωστό μέτριο ύφος. Και με δυο σαιζόν ακόμα προβλέπω πολύ ''τέντωμα''.

gigi
9 Οκτωβρίου 2012, 14:00
Μη ξεχνάς ότι έστειλε ένα αθώο στη φυλακή για 15 χρόνια. Μπορεί να μην είναι δολοφόνος, αλλά δεν είναι και καμιά αθώα περιστέρα.

Πραγματικά απορώ που μετά από τόσο καιρό γίνονται αυτές οι ερωτήσεις!

Στα του επ. Μετά από ένα καλό πρώτο, επιστρέψαμε στο γνωστό μέτριο ύφος. Και με δυο σαιζόν ακόμα προβλέπω πολύ ''τέντωμα''.

Θα με τρελάνετε ρε παιδιά. Πότε σκότωσε κάποιον ο Ντέξτερ που ΔΕΝ ήταν δολοφόνος και ήταν απλός κλέφτης, ή οτιδήποτε άλλο εκτός από φονιάς;

Γιατί κι εγώ απορώ με μερικούς για το ποια σειρά βλέπουν τόσα χρόνια.

gio25
9 Οκτωβρίου 2012, 14:06
Πολυ καλο και το δευτερο.

Μερικες παρατηρησεις.
-Τα "αισθηματα" της Ντεμπ δεν της περασαν δυστυχως.
-Οι Ρωσοι εξακολουθουν να μου ειναι αδιαφοροι(αλλα ρισπεκτ στη φαση με το κατσαβιδι,ηταν τοσο γρηγορο που ουτε καταλαβα τι εγινε).
-Δεν αποκλειω να εμπλακει ξανα το FBI,δεν πιστευω οτι θα το περασουν ετσι απλα οτι η ΛαΓκουερτα ζητησε τα αποδεικτικα τους.
-Μπορει ο Κουιν να χτυπησε γκομενακι,αλλα θα την χαρει για πολυ.
-Δεν παιζει να καθαρισει τωρα τον Λουις ο Ντεξ.Ειναι αγκαθι στα πλευρα,αλλα μεχρι εκει.Για το μελλον,αν το χοντρυνει ο πρωτος,επιφυλλασομαι.

-Βλεπω οτι μετα απο τοσο χρονια ο Ντεξ δεν εχει γινει σοφοτερος.Καθε σεζον η ιδια ιστορια,να παραμυθιαζεται με μια καινουρια ιδεα που στο τελος του σκαει στη μουρη.Ιστορικα μας εχει διδαξει οτι δεν μπορει να εχει φιλους,οικογενεια,δεν μπορει να βρει απαγγειο στη θρησκεια κλπ.Μια απο τα ιδια και με την αποτοξινωση,και εδω εχει ενδιαφερον η αντιδραση της Ντεμπ οταν συνειδητοποιησει οτι η προσπαθεια της ειναι ματαιη.

Overall και μετα το δευτερο,εξακολουθω να ειμαι αισιοδοξος αλλα με επιφυλαξεις.

dimath
9 Οκτωβρίου 2012, 15:21
Θα με τρελάνετε ρε παιδιά. Πότε σκότωσε κάποιον ο Ντέξτερ που ΔΕΝ ήταν δολοφόνος και ήταν απλός κλέφτης, ή οτιδήποτε άλλο εκτός από φονιάς;

Γιατί κι εγώ απορώ με μερικούς για το ποια σειρά βλέπουν τόσα χρόνια.

Αυτούς που θυμάμαι...

- Σε ένα επεισόδιο της 3ης σεζόν νομίζω, υπάρχει ένας παιδόφιλος που παρακολουθεί τα παιδιά της Ρίτας και ενεργόντας σαν προστατευτικός γονέας τον σκοτώνει. Δεν θυμάμαι να ήταν φονιάς ο συγκεκριμένος.
- Σκοτώνει (βοηθάει να αυτοκτονήσει συγκεκριμένα) την οικογενειακή τους φίλη που δούλευε στα αρχεία της αστυνομίας και ήταν βαριά άρρωστη.
- Σκότωσε έναν φωτογράφο που νόμιζε ότι ήταν δολοφόνος αλλά τελικά αποδείχτηκε αργότερα ότι δεν ήταν.
- Στην αρχή της 5ης σεζόν, πριν πάει στην κηδεία της Ρίτας, σκοτώνει έναν στην τουαλέτα επειδή τον εκνεύρισε.
- Στην 6η σεζόν, εκεί που φεύγει εκτός Μαϊάμι, σκοτώνει έναν έμπορο ναρκωτικών και ιδιοκτήτη του Μοτέλ. Είχε πάρει τα σύνεργα του Ντέξτερ και όταν τα ζήτησε πίσω, εκείνος τράβηξε όπλο.

Αυτοάμυνα, να προστατέψει τα παιδιά, κατά λάθος, από συμπόνοια, επειδή είχε τα νεύρα του. Αυτά δείχνουν σε μένα ότι όταν συντρέχουν ειδικοί λόγοι, αφήνει στην άκρη τον κώδικα και σκοτώνει. Αυτό που δεν μου άρεσε όμως και θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι δεν μας έδειξαν να αμφιταλαντεύεται ιδιαίτερα πριν πάει να κυνηγήσει τον Λούις. Το δικαιολογώ εν μέρει επειδή έχει καταλάβει ότι είναι ψυχάκιας και κυκλοφορεί στο σπίτι με τον Χάρισον. Στο παρελθόν την πλήρωσε ακριβά επειδή άφησε κάποιους όπως τον Τρίνιτι και τον Τράβις.

Άλλη μια υπενθύμιση για τα αισθήματα της Ντεμπ ήταν η σκηνή που του λέει ότι θα τα κάνουν όλα πλέον μαζί. Ο Ντέξτερ απαντά αστειευόμενος "hope you got a big shower" και εκείνη δείχνει να σαστίζει και το αφήνει ασχολίαστο, ενώ σε τέτοιες περιπτώσεις θα περιμέναμε κάποιο από τα γνωστά μπινελίκια της.

mand1as
9 Οκτωβρίου 2012, 15:22

χελοου ξεχνας το 2ο κανονα του Χαρυ που ειναι:

Not being caught! παση θυσια... και που τον εχει εφαρμοσει πολλακις ως τωρα ασχετως αν τον βολευαν ή οχι και τα θυματα του με τα καμωματα τους

ενα απο τα καλυτερα σημεια του επεισοδιου ηταν ο τροπος που επαιξαν με τη καταληξη του καταδικου που αυτοκτονησε στο τελος αλλα κυριως τις στιχομυθιες του με τον Ντεξτερ

αρχικα τα περι παραδοσης της συνειδησης θυμισαν τα λογια του ιερεα που εφυγε νωρις απο τη περασμενη σεζον αλλα ολο αυτο το εντονο contrast μεταξυ φωτος και σκοτους που γινεται κουβαρι μεσα στη ψυχη του Ντεξτερ ειναι και αυτο που κανει αυτη τη σειρα να ξεχωριζει

και το 2ο σημειο που επισης μας αφηνει καποια hints για τη συνεχεια:

- "Δε θα γινω ποτε κανονικος Ντεμπ"

- "Ναι. Κανενας μας δεν ειναι πραγματικα..."

η παραπανω απαντηση της Ντεμπ αφηνει πολλες εκδοχες και υποψιες ανοιχτες, εμενα προσωπικα δε μεχει πεισει οτι δεν τον κατεδωσε μονο και μονο επειδη ειναι ο αδερφος της, μεσα της ξερει οτι κι αυτη με το δικο της τροπο ειναι ενα "τερας" oπου εχει αισθηματα για τον -ετεροθαλη εστω- αδερφο της κι αυτο ειναι το sick σημειο που τους συνδεει, αφου γενικοτερα εχει διαπιστωσει οτι η μοιρα της ειναι να την ελκυουν τετοια "τερατα" οπου μεχρι προτινος ο αδερφος της την εσωζε απο αυτα, γνωριζει πολυ καλα οτι η μοιρα της και η ζωης της ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με τον αδελφουλη της με οποιοδηποτε κοστος ακομα και την καριερα της και την ηδη fucked up life της
το μαρτυρουν και τα λογια της δωσμενα με δοσεις χιουμορ ( "Πρεπει να υπαρχουν οικογενειες εκει εξω που ειναι πιο γαμημενες απο τη δικη μας, αλλα ειμαι σιγουρος οσο δε παει πως δε θα ηθελα να τους συναντησω" ) θελοντας ο σκηνοθετης να μας ριξει σταχτη στα ματια και κανοντας μας να ξεχασουμε του τι κρυβει ο εσωτερικος κοσμος της Ντεμπ τον οποιο μαθαμε περισυ και δε θα πρεπει να τον υποτιμουμε και τοσο επειδη εντεχνως δεν προβαλλεται οσο του Ντεξ, δεν ειναι απλα μια διαθεση της στιγμης που εφυγε, ηταν παντα εκει και θα την καταδυναστευει απο τη στιγμη που το ανακαλυψε και με τη βοηθεια της ψυχολογου

και φυσικα προς το τελος το κερασενιο hint και ολα τα λεφτα:

- "Φαινεται πως εσεις οι δυο ειστε ετοιμοι να φατε ο ενας τα σκατα του αλλου"

- "Ο ναι, προσπαθουμε να τα μπαλωσουμε λιγο"

οπου με την καταληξη του μας αφηνει και το αιωνιο cliffhanger τους τελους της σειρας οπου κατα την αποψη μου ζητημα πλεον δεν ειναι αν θα τον πιασουν ή αν θα αποκαλυφθει ο Ντεξτερ ακομα κι αν τον κυνηγουν απο 3 διαφορετικες μπαντες ξερουμε πολυ καλα οτι ο Ντεξτερ μπορει να τα καταφερει οχι γιατι ειναι ανικητος αλλα γιατι ολοι εχουν "λερωμενη" τη φωλια τους, το αδυναμο σημειο τους ειτε ειναι αρχιμαφιοζος ειτε ειναι αρχηγος της αστυνομιας...

επανερχεται λοιπον το θεμα της σωτηριας της ψυχης του κι αν μπορει να τα καταφερει να απελευθερωθει απο αυτο το σκοταδι που τον καταδυναστευει με τη βοηθεια της Ντεμπ πλεον

Megatron
9 Οκτωβρίου 2012, 15:59
καλο και το 2ο
αν και θα δειξει ποσο θα τραβηξει και τι ενδιαφερον θαχει η συγκατοικηση , το στορυ με τον Ουκρανο , Λουις κλπ
ευτυχως φαινεται οτι δεν θαχουμε καποιον αλλο σιριαλ κιλλερ φετος

gigi
9 Οκτωβρίου 2012, 16:50
Να το παραφράσω λίγο, γιατί λάθος μου. Σκοτώνει φονιάδες, βιαστές και παιδόφιλους. Δεν έχει σκοτώσει ποτέ ληστές, άτομα που τον υποψιάζονται, κοινούς εγκληματίες, κτλ.

Στο να σκοτώσει την φίλη του είχε πολλούς ενδοιασμούς γιατί δεν τηρούσε τους κανόνες του Χάρυ, δεν ήταν μέσα στη λίστα των ανθρώπων που σκοτώνει. Το κάνει στο τέλος μετά από πολύ σκέψη, διάλογο μαζί της για να είναι σίγουρος ότι αυτό επιθυμεί και μετά από πολλά επεισόδια.

Ο φωτογράφος ήταν λάθος, για φονιά τον είχε περάσει.
Ο τύπος στο μοτέλ ήταν αυτοάμυνα, δεν τον κυνήγησε.
Ο μόνος που δεν τηρούσε τις προϋποθέσεις, ήταν ο τύπος στην τουαλέτα. Και αν θυμάμαι καλά, μετά υπήρξε διάλογος με τον Χάρι που έχασε τον έλεγχο και σκότωσε κάποιον εκτός κανόνων.

Και από πότε σκοτώνει άτομο που τον υποψιάζεται; Σχεδόν κάθε σεζόν υπάρχει και κάποιος που τον υποψιάζεται, σκότωσε ποτέ κανέναν για αυτόν τον λόγο;
Από τον μπάτσο που τον υποψιαζόταν και βρήκε τα σλάιντς, στον γκόμενο μπάτσο της αδερφής του, στην γκόμενα που τον κατάλαβε και την σκότωσε στην Γαλλία μόνο όταν αυτή σκότωσε, στον τύπο που νόμιζε ότι είχε βρει το άλλο του μισό, τον μεξικάνο πώς λεγόταν, ξεχνάμε τους ενδοιασμούς που είχε πέρσι το να σκοτώσει την κοπέλα που τον είδε να διαπράττει φόνο, που ήταν κλεισμένη σε μπουντρούμι; Και τελικά δεν την σκότωσε. Ενα σωρό άτομα τον έχουν υποψιαστεί ή καταλάβει, είτε τους άφησε ζωντανούς, είτε τους σκότωσε όταν είχαν ήδη γίνει φονιάδες και αυτοί και δεν πήγαινε άλλο.

Σόριι δεν τα πάω καλά με τα ονόματα και μου διαφεύγουν πώς ονομάζονταν οι χαρακτήρες.

goggits
9 Οκτωβρίου 2012, 16:59
Πολύ καλό το επεισόδιο και μου άρεσε πολύ η σχέση που έχει αναπτυθχθεί μεταξύ Ντέξτερ και Ντεμπ ΑΡΚΕΙ να μην το γυρίσουν στο ερωτικό...
Ο κλοιός γύρω απο τον Ντέξτερ έχει αρχίσει να σφίγκει με την Λαγκουέρτα και τον Λουις.
Ελπίζω το στόρυ με την ρώσικη μαφία να είναι δυνατό γιατί μέχρι τώρα δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον...

hakinen
9 Οκτωβρίου 2012, 17:30
Δλδ δεν είναι φονιάς επειδή σκοτώνει φονιάδες, κακούς ανθρώπους γενικά και που και που και καναν αθώο. Κατά λάθος όμως. Μάλιστα...

gigi
9 Οκτωβρίου 2012, 18:03
Δλδ δεν είναι φονιάς επειδή σκοτώνει φονιάδες, κακούς ανθρώπους γενικά και που και που και καναν αθώο. Κατά λάθος όμως. Μάλιστα...

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Δεν πάμε καλά.
Είπα ότι ο κώδικας του Χάρι του απαγορεύει να σκοτώσει άτομα που δεν είναι φονιάδες, οπότε το να σκοτώσει τον Λούις θα ήταν κάτι εκτός κώδικα και εκτός κανόνων, θα σήμαινε ότι έχει χαλάσει τον έλεγχο.

Quotάρω από wiki γιατί θα με τρελάνετε...

http://en.wikipedia.org/wiki/Dexter_Morgan

He follows an elaborate code of ethics and procedures taught to him in childhood by his adoptive father, Harry Morgan (which he refers to as "The Code" or "The Code of Harry"), which hinges on two principles: Dexter can only kill people after finding evidence that they are guilty of murder, and he must dispose of all evidence so he never gets caught.

On the show, Dexter deviates from his code of only killing murderers in order to dispose of a pedophile who is stalking Astor.

In both the books and the show, Dexter selects his victims according to his adoptive father's code, and kills them only after he has discovered enough evidence to prove their guilt.

Prado gradually discerns that Dexter is a serial killer and they begin to murder together according to The Code. When Prado deviates from The Code to murder a rival defense attorney, it sets off a game of competing leverage and blackmail between the men. When Dexter discovers the blood on the shirt is actually bovine, he decides to kill Prado.

During the course of season 3, Dexter justifies killing three people who do not fit the Code: Oscar Prado, in self defense, Nathan Marten, a pedophile who was stalking Astor, and his old friend Camilla Figg (who asks him to kill her to relieve her from the pains of suffering terminal cancer).

Dexters brother Brian becomes Dexter's new "conscience" in contrast to Harry for a short period of time. He convinces him to go after Arthur Mitchell's son Jonah, who appears to have also become a killer. Dexter adheres to his father's code, however, causing a schism between his personalities. Dexter finally catches Jonah with the intent of killing him, but relents when he sees that Jonah feels guilty about failing to protect his sister, who committed suicide by slitting an artery in a bath, similar to how her father killed his victims. When Jonah and his mother discover his sister, the mother blames the children from their father's shortcomings. Jonah becomes enraged and kills his mother. Learning this new information, Dexter then rejects his brother, and reaffirms himself to the "Code of Harry", leaving Jonah alive to forgive himself.

Η μόνη φορά, μετά την 3η σεζόν, που σκότωσε κάποιον εκτός κώδικα, ήταν όταν πέθανε η γυναίκα του και την πρόσβαλε ένας τύπος, κι όπως είπε ο Χάρι ήταν το πρώτο ανθρώπινο πράγμα που έκανε μετά τον θάνατος της.
Μάλιστα το λέει και στην αδερφή του σε αυτό το επεισόδιο ότι σκοτώνει συγκεκριμένους ανθρώπους μόνο, φονιάδες, αλλά κάποιοι επιμένουν ότι είναι εντός χαρακτήρα του να σκοτώνει τον οποιοδήποτε, ιδίως όταν απειλείται η αληθινή του ταυτότητα.

Κάποιοι χρειάζονται επανάληψη στη σειρά μου φαίνεται.

GeorgeCR7
9 Οκτωβρίου 2012, 18:29
Φοβερό και το 2ο επεισόδιο του Dexter όπως ήταν βέβαια αναμενόμενο!Άντε ο Ντεξ πάει να σπάσει πάλι τις χρυσές σφαίρες αν βέβαια τον αφήσει η Ντέμπ να πάει να την πάρει μόνος του!Χιχιχιχιχι!!!!:yes::yes:

Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιος θα είναι ο ρόλους της Yvonne Strahovski(Chuck) στην σειρά???:???::???:

GEORGE77
9 Οκτωβρίου 2012, 20:10
Πρώτα απ'όλα sorry που ήμουν απότομη, τσατίστηκα με κάτι άλλο και ξέσπασα πάνω σου.

Δεύτερον, αυτό που έγραψες ΕΙΝΑΙ σπόιλερ. Η συζήτηση αφορά το επεισόδιο και όχι μελλοντικά επεισόδια. Το τι έχει αναφερθεί ή όχι στο επίσημο thread διόλου με ενδιαφέρει, μιας που δεν το έχω ανοίξει ποτέ μου και είναι και spoiler free.
Μπορεί κάποιος να μάθει το τέλος και να το ποστάρει εκεί, θα έρθω εγώ να το γράψω κι εδώ επειδή ποσταρίστηκε εκεί;

Οκ ..Το θέμα λήγει εδώ!! :)
Σόρρυ για το :offtopic:

dimath
9 Οκτωβρίου 2012, 21:53
@GeorgeCR7, για την ερώτηση που κάνεις, όπως λέει και το πρώτο post, η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα. Για τα επόμενα έχουμε το γενικό θέμα της 7ης σεζόν (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=37170) με νέα/spoilers/trailers κτλ. Αν παρόλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε να πεις κάτι εδώ για το επόμενο, μην ξεχνάς να βάζεις spoiler tags.

Για να απαντήσω... (αλλά να σταματήσει εδώ η κουβέντα αυτή)
Θα παίξει την Hannah McKay. Την ανέφερε ο Ράνταλ (ο κατάδικος που αυτοκτόνησε σε αυτό το επεισόδιο) και ήταν φίλη και συνεργάτιδά του. Αυτή έκανε συμφωνία με την αστυνομία δίνοντας στοιχεία και γλίτωσε, ενώ αυτός έφαγε ισόβια. Στα επόμενα αναμένεται ότι...
...θα έρθουν κοντά με τον Ντέξτερ.

lessthanazero
9 Οκτωβρίου 2012, 21:59
Λίγο απογοητευτικά ξεκίνησε ο έβδομος κύκλος σε αντίθεση με τον προηγούμενο.
Γίνονται πολλά, σε λίγο μάλλον θα πρέπει να κρατάω σημειώσεις.
Ελπίζω να φορτσάρει σε σασπένς.

ojosdebrujo
9 Οκτωβρίου 2012, 23:50
Μου άρεσε αρκετά το επεισόδιο. Χάρηκα ιδιαιτέρως που τελικά η Ντέμπρα όντως τον ανακάλυψε και δεν ήταν μια από τις φαντασιώσεις του Ντέξτερ.
Όμως, εδώ έχω ένα κόλλημα. Δεν μου κάθεται και πολύ καλά το πώς το διαχειρίζεται το όλο ζήτημα η Ντέμπρα. Δηλαδή, τι; Τον αντιμετωπίζει, εκείνος το παραδέχεται, εκείνη τρέχει, κάνει εμετό, γυρνάει μέσα, ξαναμιλάνε, σκέφτεται να τον συλλάβει, τελικά δεν το κάνει και καταλήγει να προσπαθεί να τον "θεραπεύσει";

Sorry κιόλας, αλλά περίμενα ένα ολοκληρωτικό meltdown από τη Ντέμπρα. Δεν έμαθε πως παίρνει ναρκωτικά ή ότι κερατώνει τη γυναίκα του. Ότι είναι ένας κατά συρροή δολοφόνος τον οποίο εκπαίδευσε ο πατέρας της (τους) έμαθε ότι είναι. Κατανοώ ότι στις τελευταίες σαιζόν ο Χάρι είχε ήδη αποκαθηλωθεί στα μάτια της Ντέμπρα, αλλά αυτό πιάνει εντελώς νέα επίπεδα.

Το ότι είναι μαζί από παιδιά ως αδέρφια και τον αγαπάει, ή ότι τον βλέπει ερωτικά, δεν μου φτάνουν για εξηγήσεις. Επομένως, μπορώ για την ώρα να το δικαιολογήσω, ίσως επειδή είναι νωρίς ακόμη και δεν την έχει "χτυπήσει" ακόμη αυτή η ανακάλυψη καθώς βρίσκεται σε άρνηση.

Αν τελικά συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο, θα το θεωρήσω προσωπικά ως αστοχία των σεναριογράφων, γιατί όπως και να το κάνουμε, μια τέτοια ανακάλυψη δεν καταπίνεται εύκολα (μάλλον καθόλου!).

DrEaMErOus_
10 Οκτωβρίου 2012, 00:38
πάντα το είχα απορία ποιο θα ειναι το τελους του dexter...
πολύ καλο επεισόδιο,ωραίο το τέλος με τα αίματα στο προσωπο του dexter..
καλά η Ντεπ και η γκριμάτσες τις είναι όλα τα λευτα..

savvas999
10 Οκτωβρίου 2012, 04:02
Kαι τελικά διάλεξαν τον δρόμο που φανταζόμουνα και με ξενέρωνε από την αρχη. Κακώς περίμενα κάποια καλή λύση βέβαια γιατί τώρα μου φάνηκε ακόμα πιο μ*λ*κία αυτό αλλά δεν πειράζει.
Απογοήτευση το επεισόδιο με μια Ντεμπ να κάνει babysitting στον Ντεξ, να του φτιαχνει φαγητα, να πιστεύει ότι μπορεί να διορθωθούν όλα και να ζήσουν μαζί τον έρωτα τους, να την βλέπεις από μια φάση και έπειτα να πηγαίνει μες στην καλή χαρά -απολαμβάνωντας ταυτόχρονα και την όμορφη λιακάδα- να αγοράσει παγωτό και γρανίτα στον αγαπημένο της Ντέξτερ. Alright...

Krasas
10 Οκτωβρίου 2012, 12:58
Απογοήτευση το επεισόδιο με μια Ντεμπ να κάνει babysitting στον Ντεξ, να του φτιαχνει φαγητα, να πιστεύει ότι μπορεί να διορθωθούν όλα και να ζήσουν μαζί τον έρωτα τους, να την βλέπεις από μια φάση και έπειτα να πηγαίνει μες στην καλή χαρά -απολαμβάνωντας ταυτόχρονα και την όμορφη λιακάδα- να αγοράσει παγωτό και γρανίτα στον αγαπημένο της Ντέξτερ.
Θα ήταν όντως κακό να το αφήσουν εκεί, αλλά από ό,τι καταλαβαίνω η αντίδραση της Deb θα περάσει από στάδια, και ακόμα ακροβατεί στο denial/"διορθώνεται αυτό που έχει ο Dex".

Υπάρχουν αρκετά ακόμα που μπορεί να πει ο Dex (για προηγούμενα major kills) ή να θυμηθεί η Deb (εκτός και τα έχουν ξεχάσει και οι σεναριογράφοι) που θα πρέπει να αντιμετωπίσουν κάπως. Γενικά εγώ βλέπω μια προσπάθεια να εξερευνήσουν περισσότερο αυτή την εξέλιξη, και πώς επηρεάζει Deb και Dex. Φυσικά θα με χαλάσει αν καταλήξουν στο να γίνει η Deb ο Robin στον Batman του Dex ή να είναι ok με τη δράση του επειδή θέλει να ζήσει τον έρωτά της...

Δεν λέω ότι η σειρά έχει βρει τις παλιές της δόξες, αλλά είναι ενα σκαλοπάτι πιο πάνω από αυτό που βλέπαμε στις 2 τελευταίες season. Ακόμα έχουν κάποιες τσαπατσουλιές στο σενάριο (πχ ο Harrison μόλις που αναφέρθηκε στο προηγούμενο επεισόδιο, το γεγονός ότι ο Dex μετακομίζει στης αδερφής του δεν φαίνεται να απασχολεί και κανένα, η Deb σχεδόν συζητάει δημόσια με τον Dex για το "πρόβλημά" του κλπ).

mand1as
10 Οκτωβρίου 2012, 16:27
Μου άρεσε αρκετά το επεισόδιο. Χάρηκα ιδιαιτέρως που τελικά η Ντέμπρα όντως τον ανακάλυψε και δεν ήταν μια από τις φαντασιώσεις του Ντέξτερ.
Όμως, εδώ έχω ένα κόλλημα. Δεν μου κάθεται και πολύ καλά το πώς το διαχειρίζεται το όλο ζήτημα η Ντέμπρα. Δηλαδή, τι; Τον αντιμετωπίζει, εκείνος το παραδέχεται, εκείνη τρέχει, κάνει εμετό, γυρνάει μέσα, ξαναμιλάνε, σκέφτεται να τον συλλάβει, τελικά δεν το κάνει και καταλήγει να προσπαθεί να τον "θεραπεύσει";

Sorry κιόλας, αλλά περίμενα ένα ολοκληρωτικό meltdown από τη Ντέμπρα. Δεν έμαθε πως παίρνει ναρκωτικά ή ότι κερατώνει τη γυναίκα του. Ότι είναι ένας κατά συρροή δολοφόνος τον οποίο εκπαίδευσε ο πατέρας της (τους) έμαθε ότι είναι. Κατανοώ ότι στις τελευταίες σαιζόν ο Χάρι είχε ήδη αποκαθηλωθεί στα μάτια της Ντέμπρα, αλλά αυτό πιάνει εντελώς νέα επίπεδα.

Το ότι είναι μαζί από παιδιά ως αδέρφια και τον αγαπάει, ή ότι τον βλέπει ερωτικά, δεν μου φτάνουν για εξηγήσεις. Επομένως, μπορώ για την ώρα να το δικαιολογήσω, ίσως επειδή είναι νωρίς ακόμη και δεν την έχει "χτυπήσει" ακόμη αυτή η ανακάλυψη καθώς βρίσκεται σε άρνηση.

Αν τελικά συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο, θα το θεωρήσω προσωπικά ως αστοχία των σεναριογράφων, γιατί όπως και να το κάνουμε, μια τέτοια ανακάλυψη δεν καταπίνεται εύκολα (μάλλον καθόλου!).

Η Ντεμπ φαινομενικα ειναι ομορφη, εξυπνη, καταξιωμενη, γνωστη περσονα στη κοινωνια του Μαιαμι και αποδεκτη για τον επαγγελματισμο της απτους συνεργατες της,
με αλλα λογια για τον πολυ κοσμο ειναι ενα αξιοζηλευτο προτυπο, εμεις ομως γνωριζουμε καλα πως κατι τετοιο απεχει πολυ απτη πραγματικοτητα η Ντεμπ μεγαλωσε υπο τη σκια του αδερφου της και χωρις ουσιαστικη πατρικη φιγουρα αφου ο Χαρυ επικεντρωθηκε εξολοκληρου στο δασκαλεμα του Ντεξτερ,
περα λοιπον απο την ερωτικη της τοποθετηση η οποια εξηγειται επαρκως απο το ιδιομορφο οιδιποδειο συμπλεγμα στο οποιο εχει περιπεσει...

οσο πετυχημενη κι αν ειναι-γινει, τιποτα απο αυτα δε θα εχει σημασια αν δεν εχουν την ανταποκριση απο το μονο ατομο που εχει οικογενειακα δεσμα, που εκτιμα και ειναι ταυτοχρονα, αδερφος - πατερας - φιλος και κατι πολυ παραπανω αυτη η εξαρτηση με τον αδερφο της -παρολο που δε συνδεονται με δεσμους αιματος- φαινεται να ειναι πολυ ισχυροτερη απο τον αξιακο της κωδικα κατι που οπως ειδαμε σε ολες τις προηγουμενες σεζον σε θεματα αρχων και νομου ειναι ακεραιη

με αλλα λογια η ενδεχομενη σωτηρια του Ντεξτερ περναει και μεσα απο την Ντεμπορα, αν αποτυχει ο Ντεξ και για καποιο λογο, αποκαλυφθει - συλληφθει - συνεχισει αυτο το αρρωστημενο βιολι, θα συμπαρασυρει και την Ντεμπ οπου θα καταρρευσει ψυχολογικα σα τραπουλοχαρτο, η εργασιομανια της δε θα ειναι αρκετη αυτη τη φορα για να τη σωσει....

SaPiLaS
10 Οκτωβρίου 2012, 17:59
Ενώ το προηγούμενο επεισόδιο έκλεισε με τρομερή σκηνή και ένταση,ήρθε αυτό και μου τα χάλασε λίγο.
Συγνώμη αλλά η αντίδραση της Ντέμπρα μόνο φυσιολογική δεν μου φάνηκε για κάποια που ανακαλύπτει πως ο αδερφός της είναι serial killer,όπως και να το κάνουμε είναι "χοντρό"...δεν έκλεψε κανά ψιλικατζίδικο να πεις έλα μωρέ τι έγινε...
Επίσης ελπίζω να μην δούμε την Ντέμπρα να πλησιάζει τον Ντεξ ερωτικά γιατί θα ξενερώσω ακόμα περισσότερο.
Ο Ντεξ πάλι δίνει χρόνο στον τυπάκο..αν και δεν νομίζω να την πατήσει απο αυτόν,πιο πολύ την Λα Γκουέρτα φοβάμαι.

ojosdebrujo
10 Οκτωβρίου 2012, 20:07
... η Ντεμπ μεγαλωσε υπο τη σκια του αδερφου της και χωρις ουσιαστικη πατρικη φιγουρα αφου ο Χαρυ επικεντρωθηκε εξολοκληρου στο δασκαλεμα του Ντεξτερ,
περα λοιπον απο την ερωτικη της τοποθετηση η οποια εξηγειται επαρκως απο το ιδιομορφο οιδιποδειο συμπλεγμα στο οποιο εχει περιπεσει...

οσο πετυχημενη κι αν ειναι-γινει, τιποτα απο αυτα δε θα εχει σημασια αν δεν εχουν την ανταποκριση απο το μονο ατομο που εχει οικογενειακα δεσμα, που εκτιμα και ειναι ταυτοχρονα, αδερφος - πατερας - φιλος και κατι πολυ παραπανω αυτη η εξαρτηση με τον αδερφο της -παρολο που δε συνδεονται με δεσμους αιματος- φαινεται να ειναι πολυ ισχυροτερη απο τον αξιακο της κωδικα ...
με αλλα λογια η ενδεχομενη σωτηρια του Ντεξτερ περναει και μεσα απο την Ντεμπορα, αν αποτυχει ο Ντεξ και για καποιο λογο, αποκαλυφθει - συλληφθει - συνεχισει αυτο το αρρωστημενο βιολι, θα συμπαρασυρει και την Ντεμπ οπου θα καταρρευσει ψυχολογικα σα τραπουλοχαρτο, η εργασιομανια της δε θα ειναι αρκετη αυτη τη φορα για να τη σωσει....

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Mand1as! :thumbsup1 Ομολογώ ότι δεν το είχα δει τόσο βαθιά. Μιας και το ανέφερες, μου ήρθαν στο μυαλό στιγμές από παλαιότερες σαιζόν όπου όντως η Ντέμπρα γαντζωνόταν πάνω στον Ντέξτερ για υποστήριξη και αποδοχή, ίσως ως προέκταση της ανάγκης αποδοχής από τον Χάρρυ. Είναι πραγματικά σαν να λέμε ότι ο Ντέξτερ είναι "ο κόσμος όλος" για την Ντέμπρα, κάτι το οποίο είναι ικανό όντως να υπερπηδήσει τον αξιακό της κώδικα. Εξάλλου, εκεί οφείλονται και τα "τυφλά" της σημεία σε σχέση με τη συμπεριφορά του Ντέξτερ όλον αυτό τον καιρό.

Συμφωνώ επίσης και με την ενδεχόμενη κατάληξή της αν η "θεραπεία" του Ντέξτερ αποτύχει.

dimitrispgr
10 Οκτωβρίου 2012, 22:34
Οντως δεν καθεται και τοσο καλα η ολη ανοχη της Ντεμπ.

Θα μπορουσαν να το χειριστουν καλυτερα.

Η σειρα παντως συνεχιζει να ειναι γαματη.

Και ρισπεκτ στον Ντεξτερ που για 7η συνεχομενη σεζον συνεχιζει να ειναι ολη η σειρα μονος του χωρις να μας εχει κουρασει καθολου.

Reben
10 Οκτωβρίου 2012, 23:46
Οντως δεν καθεται και τοσο καλα η ολη ανοχη της Ντεμπ.

Γιατί όχι; Προσωπικά θεωρώ την "ανοχή" της συνεπέστατη με τον χαρακτήρα. 'Ασε που δεν πρόκειται για ανοχή, αλλά για απέλπιδα προσπάθεια να σώσει ότι σώζεται.

Η Ντεμπ κουβαλάει πολλά. Τόσα πολλά που και μόνο για να τα απορυθμίσει κανείς θα πρέπει να γράψει ολόκληρο κατεβατό.Τραυματικά βιώματα και τόσο έντονες πληγές που πραγματικά είναι αξιοθαύμαστο το οτι στέκεται ακόμα. Άλλοι θα είχαν αυτοκτονήσει ή καταλήξει στο τρελάδικο με πολύ λιγότερα. Και δεν έχει κανέναν. Ούτε στις φιλίες είναι εύκολη ούτε στις σχέσεις της τυχερή. Ο Ντεξτερ είναι το κλαδάκι απ' το οποίο κρατιέται για να μην πέσει στον γκρεμό. Έχει κάθε λόγο λοιπόν να στηρίξει τον αδελφό της και να προσπαθήσει να τον βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορεί. Και αυτή ήταν η κύρια αντίρρηση μας πέρυσι για την "φαεινή ιδέα" περί έρωτα. Διότι πολύ απλά είναι περιττό. Η Ντεμπ έχει χίλιους λόγους για να στηριχθεί τον αδελφό της, αλλά και για να στηρίξει τον ίδιο.

Αν το σκεφτούμε λίγο καλύτερα, οποιαδήποτε άλλη απόφαση της Ντεμπ θα ήταν εντελώς έξω απο τον χαρακτήρα. Μπορεί να είναι ικανότατη ντετέκτιβ, αλλά αυτό είναι που την χαρακτηρίζει; Αυτό βλέπουμε τόσο καιρό; Οτι δεν βάζει τίποτε πάνω απο τη δουλειά της, επομένως η σύλληψη και παράδοση του Ντεξτερ να θεωρείται φυσιολογική επιλογή; Δεν το νομίζω...

Ο τρόπος που επιλέγει να τον βοηθήσει μικρή σημασία έχει και δεν νομίζω πως πρέπει να στεκόμαστε εκεί.Στο κάτω κάτω, αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα και ξέρει τη συνταγή για να σώσει τον serial killer αδελφό του να μας την πει να την μάθουμε κι εμείς. Η Ντεμπ αυτό μπόρεσε να σκεφτεί σε πρώτη φάση και αυτό έκανε. Να τον έχει απο κοντά και να τον ελέγχει. Και όταν αισθάνεται ο ίδιος οτι "ξεφεύγει" να είναι δίπλα του και να κάνει ότι περνά απο το χέρι της. Πολύ λογικό μου φαίνεται. Σημασία πάντως έχει οτι επέλεξε να σταθεί δίπλα του. Το πως και με ποιο τρόπο θα μπορέσει να τον βοηθήσει, αν μπορέσει να τον βοηθήσει, θα φανεί στην πορεία.

Νομίζω πάντως οτι τις καλύτερες απαντήσεις τις δίνει η ίδια:

...The say people like you are addicts...

...Well, now you have me.
Someone who loves you more than you will ever fucking know.
And in spite all of this, I still believe that there is good in you.
Maybe more that's in most people...

...There have to be families out there that are more fucked up than us.
But I sure as hell wouldn't wanna meet them...

... Right would be turning you in.
I'm doing this because you're my brother,
and I can't stand the idea of you living the rest
of your life in prison. Or worse....

savvas999
11 Οκτωβρίου 2012, 00:21
Krasa σωτά αυτά που λες αλλά κρίνω αυτό που είδα στο συγκεκριμένο επεισόδιο. Τώρα πως θα αλλάξει ή θα λειτουργήσει η Ντεμπ θα το δούμε στα επόμενα.

Reben από την αρχή μας έδειχναν μια Ντεμπ που έκανε τα πάντα κατα κανόνα και λειτουργούσε σε σωστά πλάισια και πάντα με ηθική. Όταν ανακαλύπτει ότι ο αδερφός της είναι κατα συρροή δολοφόνος και ουσιαστικά ότι είναι κάποιος που δεν αναγνωρίζει καν αφού ο ''Ντέξτερ'' κρυβόταν πίσω από μια μάσκα, τότε την βρίσκω χαζή την αντίδραση της. Ειδικά έτσι όπως ήρθε δηλαδή. Μπορεί να κρατηθεί και να στηριχθεί από ένα άγνωστο άνθρωπο; Γιατί αυτό της είναι πλέον ο Ντέξτερ. Και να το πάμε στο προσωπικό, αν ανακάλυπτα για παράδειγμα ότι ο αδερφός μου είχε σκοτώσει/μαχαιρώσει/κομματιάσει 50 ανθρώπους ή είχε βιάσει βρέφη (ναι γίνομαι υπερβολικός αλλά τα δυο προέρχονται από το ίδιο πράμα, το αρρωστημένο μυαλό που κουβαλάνε οι συγκεκριμένοι ανθρώποι) τότε με τι ψυχή να τον υποστηρίξω; Πως μπορώ να ζήσω μαζί του, να τον νταντεύω και να έχω την ΔΥΝΑΜΗ να χαμογελάω κιόλας;
Ναι πιστεύω ότι υπήρχαν και καλύτερες λύσεις παρά αυτή που έδωσαν, αλλά ποιο το νόημα να τις πω; Εγώ είμαι ο σεναριογράφος; Και δεν μιλάω για το πως θα έσωζα τον κατα συρροή δολοφόνο αδελφό μου αλλά πως θα αντιδρούσα όταν το μάθαινα, πως θα λειτουργούσα μετά, πως τελοσπάντων θα ήταν οι εξελίξσεις στα πρώτα 2 επεισόδια της 7ης σεζόν, γιατί έτσι όπως ήρθαν τα πράματα νομίζω ήταν από τις πιο κακές λύσεις και μη ρεαλιστικές.

mand1as
11 Οκτωβρίου 2012, 00:38
Reben από την αρχή μας έδειχναν μια Ντεμπ που έκανε τα πάντα κατα κανόνα και λειτουργούσε σε σωστά πλάισια και πάντα με ηθική. Όταν ανακαλύπτει ότι ο αδερφός της είναι κατα συρροή δολοφόνος και ουσιαστικά ότι είναι κάποιος που δεν αναγνωρίζει καν αφού ο ''Ντέξτερ'' κρυβόταν πίσω από μια μάσκα, τότε την βρίσκω χαζή την αντίδραση της. Ειδικά έτσι όπως ήρθε δηλαδή. Μπορεί να κρατηθεί και να στηριχθεί από ένα άγνωστο άνθρωπο; Γιατί αυτό της είναι πλέον ο Ντέξτερ. Και να το πάμε στο προσωπικό, αν ανακάλυπτα για παράδειγμα ότι ο αδερφός μου είχε σκοτώσει/μαχαιρώσει/κομματιάσει 50 ανθρώπους ή είχε βιάσει βρέφη (ναι γίνομαι υπερβολικός αλλά τα δυο προέρχονται από το ίδιο πράμα, το αρρωστημένο μυαλό που κουβαλάνε οι συγκεκριμένοι ανθρώποι) τότε με τι ψυχή να τον υποστηρίξω; Πως μπορώ να ζήσω μαζί του, να τον νταντεύω και να έχω την ΔΥΝΑΜΗ να χαμογελάω κιόλας;

οπως επισης και:

- "Δε θα γινω ποτε κανονικος Ντεμπ"

- "Ναι. Κανενας μας δεν ειναι πραγματικα..."

πιστευεις οτι η Ντεμπ θεωρει τον εαυτο της νορμαλ ατομο; ετσι ωστε αυτοματως να στησει τον αδερφο της στον απεναντι τοιχο;

μονο η εμπειρια της απο τον Bryan ειναι αρκετη για να την κανει υποψηφια φρενοκομειου, και το πως αυτη το διαχειριζεται στη καθημερινοτητα της μονο αυτη το ξερει....

διαβασε λιγο πιο πανω τις παραθεσεις του Reben και θυμισου αν μπορεις τις συζητησεις με τη ψυχολογο της περισυ

η Ντεμπ δεν ειναι μια κοπελα της διπλανης πορτας που θα μπορουσε να την εχει γκομενα ο καθενας, εκτος απο τις σχεσεις για πηδημα βλεπε το γυμναστη, ταχε φτιαξει με τον "πατερα" της (Λαντυ) τον ναρκωμανη πληροφοριοδοτη της, το μπουμπουκακι τον Κουιν, τον Bryan... ποιον να πρωτοθυμηθει κανεις..

στην ουσια ο εσωτερικος κοσμος της ειναι σκατα και παιζει επισης ενα παρα πολυ καλο θεατρο σε ολους, μονο που για κακη της τυχη η σειρα εχει το ονομα του αδερφου της και οι περισσοτεροι μοιραια επικεντρωνονται αποκλειστικα σε αυτον,
ο χαρακτηρας της ομως εχει αναπτυχθει/ αποκαλυφθει περιτεχνα σαυτες τις 7 σεζον αφου η ιδια ανακαλυψε τον εαυτο της, σιγουρα δεν ειναι η ψαρακας αστυνομικος της πρωτης σεζον τοσο σε επαγγελματικο αλλα οσο και σε προσωπικο επιπεδο

Reben
11 Οκτωβρίου 2012, 02:15
Ναι πιστεύω ότι υπήρχαν και καλύτερες λύσεις παρά αυτή που έδωσαν, αλλά ποιο το νόημα να τις πω; Εγώ είμαι ο σεναριογράφος; Και δεν μιλάω για το πως θα έσωζα τον κατα συρροή δολοφόνο αδελφό μου αλλά πως θα αντιδρούσα όταν το μάθαινα, πως θα λειτουργούσα μετά, πως τελοσπάντων θα ήταν οι εξελίξσεις στα πρώτα 2 επεισόδια της 7ης σεζόν, γιατί έτσι όπως ήρθαν τα πράματα νομίζω ήταν από τις πιο κακές λύσεις και μη ρεαλιστικές. [/COLOR]

Τώρα αυτό που θα πω μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά... δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου... τι εννοώ:

Ναι, η αντίδραση της Ντεμπ μπορεί να είναι και χαζή. Αλλά αν προσέξεις λίγο καλύτερα αυτό που έγραψα πιο πάνω θα δεις οτι δεν αναφέρομαι στο αν είναι χαζή ή έξυπνη. Δεν προσπαθώ να κρίνω την απόφασή της, προσπαθώ να την ερμηνεύσω. Να την εξηγήσω αν θες, όχι να την δικαιολογήσω. Και να την τοποθετήσω στα πλαίσια που θέτει ο χαρακτήρας έτσι όπως τον γνωρίσαμε όλα αυτά τα χρόνια. Για να μπορέσω έτσι να απαντήσω στο ερώτημα για το αν αυτό που βλέπω μου "κάθεται" καλά ή όχι. Αν είναι συνεπές ή έρχεται απ' το πουθενά. Και για τους λόγους που εξήγησα συνεχίζω να πιστεύω οτι είναι συνεπέστατο.

Ο καθένας μπορεί να αντιδρά διαφορετικά, να μην του "κάθεται" καθόλου καλά η εξέλιξη και να μη συμφωνεί μαζί μου. Απόλυτα σεβαστό. Πως μπορεί να κρατηθεί απο έναν άγνωστο; Πώς μπορεί να στηρίξει και να στηριχθεί σε κάποιον που δεν γνωρίζει; Απόλυτα λογικά ερωτήματα που σίγουρα δεν χρίζουν εύκολης απάντησης και χωράνε πολύ συζήτηση. Καμία συζήτηση όμως δεν μπορεί να γίνει χωρίς να λάβουμε υπόψη μια πολύ σημαντική παράμετρο. Η Ντεμπ, είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι ο πιο "Fucked up" χαρακτήρας της σειράς (όπως θα έλεγε και η ίδια). Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο εύστοχο είναι να περιμένουμε απο εκείνη αποφάσεις όχι συναισθηματικές, αλλά βασισμένες στην λογική και σε έναν κώδικα ηθικής που μέχρι τώρα ακολουθούσε.

Απ' τη μια η υπαστυνόμος και απο την άλλη η αδελφή. Απο τη μια το θέλω και απο την άλλη το πρέπει. Η ζυγαριά έγειρε προς το θέλω και εμένα ως θεατή αυτή η εξέλιξη με πείθει. Με πείθει γιατί αυτό περίμενα να δω απο την Ντεμπ, τουλάχιστον ως πρώτη αντίδραση. Με πείθει γιατί πάντα συναισθηματικά λειτουργούσε η Ντεμπ. Ακόμη και η καριέρα της, η δίψα της να γίνει καλή στη δουλειά της, να χτίσει αυστηρούς κανόνες ηθικής και να ακολουθεί πιστά έναν κώδικα τιμής, είχαν συναισθηματικά κίνητρα. Γιατί πίσω απο όλα αυτά κρύβεται ο πατέρας της στον οποίο πάντα ήθελε να μοιάσει γιατί πίστευε πως έτσι θα το έκανε υπερήφανο και ίσως κατάφερνε να κερδίσει την προσοχή του. Και απο ότι αποδείχτηκε τελικά, ούτε και τον πατέρα της γνώριζε, ήταν κι εκείνο ένας άγνωστος όπως ο Ντέξτερ.

Θα μου φαινόταν πολύ άκυρο λοιπόν να δω την Ντεμπ στην πιο σημαντική και τραγική στιγμή της ζωής στης να μη λειτουργεί συναισθηματικά. Το τι θα γίνει στην πορεία φυσικά δεν το ξέρω και τίποτα δεν μπορώ να αποκλείσω. Το ενδεχόμενο να αλλάξει μυαλά και να σταθεί ενάντια στον Ντέξτερ είναι πιθανό. Αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί ως αυθόρμητη και ενστικτώδης αντίδραση. Μια τέτοια απόφαση μπορεί να παρθεί μόνο κατόπιν λογικής και ώριμης σκέψης. Κάτι που στη δεδομένη στιγμή η Ντεμπ δεν είναι σε θέση να κάνει.

ria237
11 Οκτωβρίου 2012, 02:36
Πολύ καλό το επεισόδιο,λιγότερο έντονο από την πρεμιέρα αλλά αυτό είναι λογικό.Το σημαντικό είναι ότι με κάνει να περιμένω με αγωνία το επόμενο και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.Ξεκίνησε δυνατά η σεζόν και τα επεισόδια έχουν ωραία ατμόσφαιρα.

Όσο για την Ντεμπ,εγώ την βρίσκω απόλυτα ρεαλιστική την αντίδρασή της προς το παρόν.
Αυτό που έμαθε δεν μπορεί να το συνειδητοποιήσει εύκολα.Είναι όπως όταν πεθαίνει κάποιος και δεν μπορείς να το αντιληφθείς αμέσως.Η Ντεμπ βρίσκεται σε άρνηση και έχει ανάγκη να ξέρει ότι ο κόσμος που ήξερε δε χάθηκε τελείως.Γι αυτό και προσπαθεί να τον βοηθήσει και να διορθώσει την κατάσταση.Aλλά προδίδεται από μικρές κρίσεις πανικού που παθαίνει κατα διαστήματα.Η Ντεμπ που ξέρουμε ποτέ δεν θα κατέδιδε τον Ντεξτερ.Είναι άτομο που λειτουργεί συναισθηματικά όπως είπε και o Reben.
Και εκτός από αυτό η Nτεμπ έχει εξελιχθεί.Δεν είναι το άτομο που ξέραμε από την πρώτη σεζόν.Έχει ζήσει κάποιες τρομερά δύσκολες καταστάσεις οπότε θα μου φαινόταν έξω από τον χαρακτήρα της ν αρχίσει τις υστερίες.
Περιμένω ότι η σχέση τους θα περάσει από διάφορα στάδια και λογικά κάποια στιγμή θα έρθει και η κατάρρευση ελπίζω.Οπότε προς το παρόν μου φαίνεται πολύ καλή η εξέλιξη.

dimitrispgr
21 Οκτωβρίου 2012, 20:18
Γιατί όχι; Προσωπικά θεωρώ την "ανοχή" της συνεπέστατη με τον χαρακτήρα. 'Ασε που δεν πρόκειται για ανοχή, αλλά για απέλπιδα προσπάθεια να σώσει ότι σώζεται.

Η Ντεμπ κουβαλάει πολλά.

Θυμησου στη δευτερη σεζον που μαθαμε πως ο πατερας του αυτοκτονησε οταν ειδε με τα ματια του τι ειχε δημιουργησει.

Η την αντιδραση του Ντοουκς οταν ειδε με τα ματια του και αυτος ποιος ειναι ο Ντεξτερ (στην καμπινα που εφαγε εναν μπροστα του).

Ε δεν μου καθεται καλα να το εχει παρει ετσι απλα η Ντεμπ ποσο μαλλον οταν δεν εμαθε απλα οτι ειναι δολοφονος αλλα τον πετυχε πανω στη φαση.

Γιατι απλα το εχει παρει μακαροναδες του φτιαχνει ξερω γω.

Πιστευω πως θα επρεπε να εχουν προσθεσει καποιες σκηνες στις οποιες ο Ντεξτερ να της απολογειται χρησιμοποιωντας τους ιδιους τους προβληματισμους που η σειρα προκαλει.

Να της εξηγησει δηλαδη πως ο Χαρυ τον βρηκε σε ενα λουτρο αιματος, ειδε στην πορεια οτι εχει το δολοφονικο ενστικτο μεσα του και του εμαθε εναν κωδικα με σκοπο να ζησει μια κανονικη ζωη παρα την αρρωστια του.

Νομιζω πως δεν ειδαμε τετοιες σκηνες στο βαθμο που πρεπει. Το περασαν στο ντουκου. Ειμαι κατα συρροην δολοφονος και αυτο ηταν.

anthony_88
21 Οκτωβρίου 2012, 21:12
Μη βιαζεσαι Δημητρη...

Jane1
24 Νοεμβρίου 2012, 02:04
Καλό το επεισόδιο, αν και κατώτερο του προηγούμενου.
Πλάκα είχε για ένα επεισόδιο ότι η Ντεμπ έβαλε τον Ντέξτερ σε αποτοξίνωση σπίτι της, αλλά ελπίζω να μην το συνεχίσουν για πολλά επεισόδια αυτό γιατί θα γίνει κουραστικό.
Η ΛαΓκουέρτα φαίνεται ότι φέτος θα μάθει την αλήθεια, οπότε ίσως σκοτωθεί.
Μου άρεσε που αφήνοντας τον Λούις ο Ντέξτερ αφήνουν την ελπίδα ότι μπορεί ένας κατά συρροή δολοφόνος να αλλάξει, και λίγο αργότερα αφού ο Ντέξτερ έχει ταυτιστεί με τον κατάδικο, το παίρνουν πίσω.

smallville
3 Απριλίου 2013, 03:15
Πολύ ωραίο και το 2ο.
Μου αρέσει το πως προσεγγίζει το όλο θέμα του Ντεξτ η Ντεμπ.
Έχουν ανοιχθεί πολλά μέτωπα, με πρώτο αυτό της ΛαΓκουέρτα και αυτό με τους Ουκρανούς.

t0ny3
30 Σεπτεμβρίου 2013, 16:03
Λογικη για μενα η προσεγγιση του θεματος Ντεμπ-Ντεξτερ. Δεν μου φαινεται παραλογη η συμπεριφορα της Ντεμπ, ακομα δεν το εχει συνειδητοποιησει εντελως και αυτη η αρνηση και η προσπαθεια να αλλαξει τον Ντεξτερ ειναι εν ααπο τα σταδια που θα περασει.

Εγω το βρηκα πολυ ενδιαφερον το επεισοδιο, λιγο χιουμοριστικο, με τις συζητησεις Ντεμπ-Ντεξτερ και τους προβληματισμους και των δυο, οπως και τον καταδικο.

Η σεζον ειναι ηδη διαφορετικη απο τις προηγουμενες, οχι μονο στο θεμα Ντεμπ, αλλα και στον "κακο" της σεζον. Σε ολες τις προηγουμενες σεζον το αντιπαλο δεος ηταν ενας ψυχοπαθης-κατα συρροην δολοφονος, ενω εδω αρχικα γνωριζουμε εναν "μαφιοζο" απο την Ουκρανια με επιχειρησεις, μπραβους κτλ. Εχω την περιεργεια πως θα εξξελιχθει.