PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 7x03 - Buck the System

GTVSBot
15 Οκτωβρίου 2012, 05:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 7
Επεισόδιο : 3
Τίτλος : Buck the System

Κανάλι : ShowTime

Περίληψη :

Η Ντεμπ συνεχίζει να προσπαθεί να έχει υπό στενή παρακολούθηση τον αδερφό της και αυτός θέλει να την κάνει να αποδεχτεί τις μεθόδους του. Ο Ντέξτερ γνωρίζει την Χάνα, την φίλη του Ράνταλ, καθώς η αστυνομία θέλει την βοήθειά της για να βρουν τις σωρούς των υπόλοιπων θυμάτων του.

ojosdebrujo
15 Οκτωβρίου 2012, 16:26
Κατ' αρχάς να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ το νέο σύστημα παρουσίασης των επεισοδίων! Εξαιρετική δουλειά dimath! :thumbsup1

Στα του επεισοδίου τώρα. Ξεμπέρδεψαν γρήγορα και πολύ βολικά με τον Lewis. Για να είμαι ειλικρινής, καλύτερα γιατί μου ήταν αδιάφορος. Από την άλλη πλευρά βέβαια, ένιωσα σαν να με κορόιδευαν από πέρσι με την πάρτη του. Ενδεχομένως να είχαν κάτι στο μυαλό τους για εκείνον, και απλά να μη τους βγήκε. Τεσπα.

Η μαφία όλο και θα πλησιάζει στον Ντέξτερ και τα πράγματα σοβαρεύουν πολύ για εκείνον και πολύ φοβάμαι, ακόμα και για το παιδί του.

Η Ντέμπρα με εξέπληξε αρκετά σήμερα. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει αν είναι για καλό ή για κακό. Από τη μία φαίνεται να αρχίζει να κατανοεί τη "χρησιμότητα" του Ντέξτερ, αλλά από την άλλη δεν τη βλέπω και τόσο σίγουρη. Όπως είπε και η ίδια " και έχω αλλάξει νοοτροπία, και δεν έχω αλλάξει." Περισσότερο τη βρίσκω σε μια φάση ζυγίσματος και διαπραγμάτευσης, παρά πλήρους αποδοχής.

Κρατάω δύο πράγματα από εκείνη. Το πρώτο είναι το ότι του ζήτησε να μετακομίσει. Δεν ξέρω αν έτσι είναι σαν να του λέει "πήγαινε και κάνε ό,τι κάνεις, αλλά μη με ανακατεύεις εμένα." ή ετοιμάζεται να τον απομακρύνει εντελώς από τη ζωή της. Και το δεύτερο είναι η φράση που του είπε στο γραφείο "I will take US BOTH down."

Όπως και να έχει, μέχρι στιγμής, η σαιζόν για εμένα χτίζει καλά. :)

Chiras365
15 Οκτωβρίου 2012, 17:33
Εξαιρετικο επεισοδιο ! Οι διαλογοι Ντεξτερ-Ντεμπορα ακρως ικανοποιητικοι και υποβοηθητικοι για την εξελιξη.

Επισης,ενθαρρυντικο και πρωτογνωρο για την σειρα,πως οι ''κακοι'' της υποθεσης Ουκρανοι,ειναι αυτοι που κυνηγανε τον Ντεξτερ χωρις να το γνωριζει ο ιδιος.Ολες τις προηγουμενες σεζον,ειχαμε το ακριβως αντιθετο (Πολυ δυνατος και μεσα στην 'σεναριακη ειρωνεια' ο διαλογος στο στριπτιτζαδικο Ουκρανου με Ντεξτερ)

Παντα και παντου με εξιταρει το στοιχειο του τυχαιου,που στην περιπτωση του Lewis μου αρεσε ακομα περισσοτερο.Εφυγε ακριβως οπως ΕΠΡΕΠΕ να φυγει αυτος ο εκνευριστικοτατος χαρακτηρας!

Επισης,ποσο καλος ειναι ο Ray Stevenson στο guest?Μου κανει πολυ καλη εντυπωση :thumbsup1

for@
15 Οκτωβρίου 2012, 19:26
Πολύ καλό επεισόδιο αλλά θα σκάσω αν δε το πω. Δεν ήταν ένα season finale που η deb παραλίγο να ανακαλύψει τον dexter και επικροτούσε το έργο του χωρίς να τον βλέπει. Αυτό δεν μπορεί να το αναφέρει ο dexter προς υπερασπισή του; Δηλαδή πώς γίνεται να το ξεχάσανε οι σεναριογράφοι;

lilacfairy
15 Οκτωβρίου 2012, 21:50
Δεν ήταν ένα season finale που η deb παραλίγο να ανακαλύψει τον dexter και επικροτούσε το έργο του χωρίς να τον βλέπει. Αυτό δεν μπορεί να το αναφέρει ο dexter προς υπερασπισή του; Δηλαδή πώς γίνεται να το ξεχάσανε οι σεναριογράφοι;

Τώρα η θέση της Ντεμπ είναι πιο λεπτή. Κανείς δεν θέλει να είναι serial killer ένας τόσο δικός του άνθρωπος και που μάλιστα τον θαύμαζε και τον είχε ως πρότυπο από μικρή!

TiMasLes
16 Οκτωβρίου 2012, 00:25
Να πω και εγώ καταρχήν μπράβο για το νέο σύστημα παρουσιάσεων! Πολύ ωραίο!

Το επεισόδιο ήταν απλά καλό. Τέλος ο Lewis (να δούμε τι θα γίνει με το αίμα). Πιστεύω ο μεγαλύτερος "αντίπαλος" φέτος θα είναι η Laguerta.

johny f
16 Οκτωβρίου 2012, 02:10
Παρα πολυ καλο και δυνατο το σημερινο επισοδειο.
Με αυτο που εγινε η Ντεμπ καταλαβε καποια πραγματα και γενικα σαν εξελιξη ειναι ο.τι πιο λογικο για την τροπη των πραγματων.
Τελος ειναι και οι ουκρανοι τωρα στο κατωπι του οποτε πρεπει να περιμενουμε μερικα πολυ δυνατα επισοδεια!

Reben
16 Οκτωβρίου 2012, 02:15
Ακόμη ένα εξαιρετικό επεισόδιο! Η σειρά έχει αρχίσει πολύ δυνατά και αν συνεχίσει έτσι πάμε για μια απ' τις καλύτερες σαιζόν πιστεύω. :thumbsup1

Το είπα στο προηγούμενο επεισόδιο, θα το πω και πάλι. Μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που παρουσιάζουν και χειρίζονται τη σχέση Ντεξτερ-Ντεμπ. Και ο τρόπος που μέσα απ' αυτούς αγγίζουν ένα θέμα που πάντα αιωρούνταν στη σειρά, αλλά τώρα πια έρχεται στην επιφάνεια με σαφή και ξεκάθαρο τρόπο. Το ζήτημα της αυτοδικίας.

Παρακολουθώντας τις αγαπημένες μας σειρές συνήθως ταυτιζόμαστε μες τους χαρακτήρες και τους ήρωες που πρωταγωνιστούν σε αυτές. Φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει φίλος της σειράς που μισεί τον κεντρικό της ήρωα, αντιθέτως πιστεύω οτι μας είναι ιδιαίτερα συμπαθής. Και αυτό φυσικά δεν συμβαίνει επειδή είδαμε στοιχεία του χαρακτήρα μας σε εκείνον, ούτε επειδή ανακαλύψαμε τον δολοφόνο μέσα μας. Συμβαίνει γιατί πολύ απλά αυτή είναι η ψυχολογία του θεατή που επικροτεί την τιμωρία των καθαρμάτων που ξαπλώνουν στο τραπέζι του Ντεξτερ, ανεξάρτητα απ' τα πραγματικά του πιστεύω και τις απόψεις του περί αυτοδικίας.

Και αυτός είναι ο λόγος που μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγίζουν το ζήτημα. Φέρνοντας το θέμα στο προσκήνιο σε βάζουν στη διαδικασία να κάνεις δεύτερες σκέψεις, να βγεις για λίγο απ' την ψυχολογία του θεατή και να σκεφτείς το θέμα σε πιο πραγματικές διαστάσεις. Να αναρωτιέσαι τι θα ήταν για σένα ο Ντέξτερ αν στεκόταν δίπλα σου. Ένας τιμωρός του εγκλήματος ή ένας διεστραμμένος υπηρέτης του; Και μέσα απ' αυτές τις σκέψεις ερχόμαστε πιο κοντά στην ψυχολογία της Ντεμπ, μιας και αυτά τα διλήμματα (κι ακόμα περισσότερα) είναι που βασανίζουν το μυαλό της.

Στα υπόλοιπα, ο Λούις έγινε ...Λούις! Δεν το περίμενα, πίστευα οτι θα παίξει σημαντικό ρόλο και οτι θα τραβήξει πολύ η κόντρα του με τον Ντεξτερ. Αλλά για να πω την αλήθεια, δεν θα μου λείψει και πολύ.

Τον Κουιν δεν τον βλέπω καλά....

Η μαφία όσο προχωράμε στην υπόθεση τόσο περισσότερο μου αρέσει. Το έχει ο "κακός" της νέας σαιζόν και περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να δω πως θα στριμώξει τον Ντεξτερ. Πολύ εύστοχη η παρατήρηση του Chiras365. ;)

Ήθελα να δω εξελίξεις στην υπόθεση Λαγκουέρτα. Φαντάζομαι όμως οτι ήθελαν να προχωρήσουν την υπόθεση απο το δεύτερο μέτωπο.

Κορυφαία η πρώτη σκηνή με τις φαντασιώσεις του Ντεξ. :respect:

"It's not cheating if you pay for it." :rotfl:

"Christ on a fucking cracker, Dexter!" :lol:

dimath :respect:
Για το νέο τρόπο παρουσίασης, αλλά και για το frame Που επέλεξες!
(Ντεξτεράκο δεν πειράζει αγόρι μου... κι εμένα θα μου σηκωνόταν.... εεε... θα μου έπεφτε η μπατονέτα απ' τα χέρια αν με κοιτούσε έτσι η strahovski :oops: :P )

johny f
16 Οκτωβρίου 2012, 02:27
Reben αυτο ακριβως ειναι το ζητημα και η μαγκια αυτης της σαιζον.
Οτι αναδυκνυει ακομα περισσοτερο τη διαφορα αναμεσα στην νομικο-γραφειοκρατικη και στην αμεση αντιμετωπιση των ζητηματων.....
Γιατι οπως ξερουμε και στην υπεροχη μας..... χωρα......πισω απ'το νομο καλυπτονται ολοι οσοι δεν τον υπακουνε.......:mad:
Και στη τελικη το θεμα δεν ειναι ο φονος αλλα η αμεση αντιμετωπιση οσων in your face σκοτωνουν και κυριολεκτικα και μεταφορικα....:twisted:

freedoom
16 Οκτωβρίου 2012, 02:30
Πολύ καλό το επεισόδιο! Οι διάλογοι Dexter - Deb είναι εξαιρετικοί και απόλυτα φυσιολογικοί. Είναι πολύ λογικό, πλέον που αποκαλύφθηκε το μυστικό να βλέπουμε ό,τι βλέπουμε μεταξύ των δύο. Εγώ προσωπικά μετά από 6 σαιζόν, όπου ο Dexter αλώνιζε και δεν έδινε αναφορά πού πήγαινε, εν μέσω δουλειάς κτλ, χαίρομαι που τον βλέπω on a tight leash.:)
Δεν περίμενα να ξεφορτωθούμε τόσο νωρίς τον σιχαμερό Λούις, αλλά έπαιξε το ρόλο του και συνέβαλε για τη συνέχεια με τον καλύτερο τρόπο. Πλέον η μαφία κυνηγάει τον Dexter χωρίς εκείνος να τον ξέρει.:shock:
Υ.Γ.: Τι γυναικάρες είναι αυτές, μία στον Dexter και μία στον Κουήν;!:oops:

Crazy-Heart
16 Οκτωβρίου 2012, 02:35
ωραίο το επεισόδιο, το μόνο που ήθελα ήταν ο Louis να πάει από τη λεπίδα του Dexter!! :innocent:

GeorgeCR7
16 Οκτωβρίου 2012, 08:09
Άριστο για άλλη μια φορά το νέο επεισόδιο της σειράς.Η 7η σεζόν έχει αρχίσει πολύ δυνατά αν και δεν έχει φόνους απο την πλευρά του Ντέξτερ αλλά δεν πειράζει το καλό πράγμα αργεί να γίνει.Τώρα ελπίζω η Ντέμπ να καταλάβει την θέση του Ντέξτερ και να τον αφήσει ξανά στην ησυχία του να "πετάει τα σκουπίδια".Αναμένουμε το επόμενο εκπληκτικό επεισόδιο με πολύ προσδοκία.:yes::thumbsup1

Υ.Γ: Καταπληκτική η παρουσιάση του επεισοδίου!Πολύ καλή δουλειά.:)

SuPeRsTaR13
16 Οκτωβρίου 2012, 11:47
Έχει φρικάρει τελείως ο Dexterakos τα έσπαγαν οι σκηνές στην αρχή στο ταχυδρομείο και στον Ματσούκα.
Μεγάλη μορφή ο Ουκρανος

gio25
16 Οκτωβρίου 2012, 13:07
Kudos για το νεο layout:thumbsup1.

Πολυ καλο,μου αρεσε που εδωσαν την οπτικη του necessary evil και κυριως πως χειριστικαν την αντιδραση της Ντεμπ.Για μια στιγμη τραβουσα τα μαλλια μου καθως μου φαινοταν οτι θα εισχωρουσε στην dark side και θα αρχιζαν παρεα τις εξωσχολικες δραστηριοτητες,αλλα -τουλαχιστον για την ωρα- αυτον τον σκοπελο τον γλυτωσαμε.

Κατι αλλο βλεπω και με πιανει συγκρυο.Την Χανα( :oops:) θα την ξαναδουμε και το αδεξιο φλερτακι θα συνεχιστει.Απλα ελπιζω να μην εχουμε ζηλειες και λοιπα εμετικα(the horror....) απο την Ντεμπ.

Θα τους συγχωρησω το τρολαρισμα που μας εκαναν με τον Λουις,καθως και γλυτωσαμε απο δαυτον,και υποψιαζομαι οτι θα κατηγορηθει ο Ντεξ για τον φονο.Μπλεξιμο...

Ο Stevenson ηταν οντως πολυ καλος.

Πολύ καλό επεισόδιο αλλά θα σκάσω αν δε το πω. Δεν ήταν ένα season finale που η deb παραλίγο να ανακαλύψει τον dexter και επικροτούσε το έργο του χωρίς να τον βλέπει. Αυτό δεν μπορεί να το αναφέρει ο dexter προς υπερασπισή του; Δηλαδή πώς γίνεται να το ξεχάσανε οι σεναριογράφοι;
Καλυτερα που το αφηνουν απ'εξω αυτο.
Ειναι πολλα αυτα που δεν ξερει η Ντεμπ.Π.χ για Τριαδα και Ριτα,τον Μιγκελ κλπ.Για μενα καλα κανει ο Ντεξ και δεν την φορτωνει περαιτερω,υπαρχει ενα οριο στις ποσες αληθειες μπορει να αντεξει.

GEORGE77
16 Οκτωβρίου 2012, 18:42
Πολύ καλό και αυτό το επεισόδιο..Δεν ξέρω μην υπερβάλω αλλά η αγωνία και η ένταση με παραπέμπουν στη 4η σεζόν και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα πιστεύω..Έχει όλες τις προοπτικές να την ξεπεράσει κιόλας..!! :)
Στα του επεισοδίου τώρα με καλύψατε οι περισσότεροι..:) Να συμπληρώσω μόνο για τη Λαγκουέρτα η οποία μετά από αυτό που της είπε η Ντέμπρα πιστεύω θα αρχίσει να κάνει σοβαρές κινήσεις εναντίον του Ice Track Killer!!Θα τα βρει δύσκολα ο Ντέξτερ στα επόμενα αν καταλάβει ότι μαφια και αστυνομία ψάχνουν για στοιχεία που τον μπλέκουν άμεσα....

Υ.Γ.: Τι γυναικάρες είναι αυτές, μία στον Dexter και μία στον Κουήν;!:oops:

Ναι ,ναι συμφωνώ!!!:yes:

Υ.Γ. Εξαιρετική παρουσίαση..Μου αρέσει το νέο σχέδιο..Κάθε αναβάθμιση,μικρή ,μεγάλη είναι ευπρόσδεκτη !!:grin:

goggits
16 Οκτωβρίου 2012, 21:35
Πολύ καλό το επεισόδιο και η σαιζόν συνεχίζει πολύ δυναμικά!!!
Οι πρώτες σκηνές που ο Ντέξτερ φανταζόταν να σκοτώνει κόσμο :respect::respect:
Η Ντέμπρα τελικά άφησε τον αδερφό της "ελεύθερο" και να δούμε τι θα γίνει τώρα...
Ο Λούις δεν πίστευα να πεθάνει τόσο γρήγορα γιατί το στόρυ του το έχτιζαν από πέρυσι αλλά ελπίζω να μην μπλέξει ο Ντέξτερ με την δολοφονία του.
Οι μαφιόζοι φτάνουν όλο και πιο κοντά στον Ντέξτερ και ο Ντέξτερ πρώτη φορά δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα...

dimath
16 Οκτωβρίου 2012, 22:15
Ακόμη ένα πολύ καλό επεισόδιο.

Πολύ γρήγορα φτάσανε στον Ντέξτερ οι Ουκρανοί και δεν το περίμενα. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τώρα τι θα γίνει που ο Ντέξτερ δεν έχει ιδέα, σε αντίθεση με ότι γινόταν στις προηγούμενες σεζόν όπως είπε ο Chiras365. Στην πρώτη είχαμε βέβαια τον ITK που παρακολουθούσε τον Ντεξ κι εκείνος δεν το γνώριζε, αλλά εκεί δεν τον "κυνηγούσε" ακριβώς.

Η Ντεμπ είδε από πρώτο χέρι τα πλεονεκτήματα αυτού που κάνει ο Ντεξ, αλλά σίγουρα δεν είναι έτοιμη (και πιθανόν να μην γίνει και ποτέ) να το αποδεχτεί. Να τον καταδώσει (και κατά συνέπεια να τον στείλει στην ηλεκτρική καρέκλα) δεν της πάει η καρδιά όπως είναι λογικό, να τον ακολουθήσει δεν την αφήνουν τα πιστεύω της, οπότε το επόμενο βήμα είναι να τον αφήσει τουλάχιστον για λίγο ώστε να σκεφτεί τι άλλο μπορεί να κάνει.

Μπαίνει στο παιχνίδι και η Χάνα τώρα. Πολύ ενδιαφέρουσα η σκηνή μεταξύ τους (αυτό που σκεφτόμουν όταν είδα να του πέφτει η μπατονέτα είναι "Σε καταλαβαίνω, Ντεξ" :lol:). Να δούμε τι θα παιχτεί μεταξύ τους και πώς θα αντιδράσει η Ντεμπ.

Εξίσου ενδιαφέρουσα, αλλά για άλλους λόγους, και η σκηνή του Ντεξ με τον αρχιμαφιόζο.

Για τον Λούις, ήταν αναπάντεχο και ευχάριστο μπορώ να πω που τον φάγανε. Δεν τρελαινόμουν στην ιδέα να συνεχιστούν τα αντίποινα εκατέρωθεν.

sofakikal
16 Οκτωβρίου 2012, 23:12
Τέλειο επεισόδιο!!!:worthy:
Reben με κάλυψες απόλυτα με όσα έγραψες. Εκτός απ' το τελευταίο, ποτέ δεν μου πέφτει η μπατονέτα :P
(Ντεξτεράκο δεν πειράζει αγόρι μου... κι εμένα θα μου σηκωνόταν.... εεε... θα μου έπεφτε η μπατονέτα απ' τα χέρια αν με κοιτούσε έτσι η strahovski :oops: :P )

Filmfreak
17 Οκτωβρίου 2012, 02:05
Φοβερό το πώς ισοπέδωσαν και συνεχίζουν να ισοπεδώνουν όλη τη νοοτροπία πίσω από τη σειρά, το δίλλημα που έθετε από την αρχή για τις πράξεις του Dexter, ξαφνικά ως τη μοναδική πλέον φυσική αντιμετώπιση της εγκληματικότητας και αντικειμενική πραγματικότητα, ξεχνώντας φυσικά πόσες φορές ξέφυγε από αυτό και πήρε η μπάλα άκυρους και βγάζοντας σχεδόν κάθε ηθικό ενδοιασμό για το αν υπάρχει και άλλη λύση.

Το δέχτηκε πια η Deb, αν και ποιον κοροϊδεύω, το είχε δεχτεί από το τέλος της περασμένης σαιζόν όταν με φτηνά τρικ προσπάθησαν να μας βγάλουν ένα παραπάνω συναισθηματικό δέσιμο ώστε να προετοιμάσουν το έδαφος και να φανεί πιο φυσιολογική η πλήρης ασυνέπεια στο χαρακτήρα της αδερφής του. Κάνει μπαμ ότι έχουν ξεμείνει από ιδέες εδώ και 2 σαιζόν και ήθελαν κάτι να ταράξει τα νερά, να φέρει και καλά μια ανανέωση, αλλά ταυτόχρονα να συνεχίσουν και τη σειρά γιατί κάνει νούμερα.

Πόσο καλύτερα και πόσο περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε αν αυτή ήταν η τελευταία; Τώρα φαινόταν από την αρχή ποιο δρόμο θα έπαιρναν και θα πάρουν προκειμένου να συνεχίσει, καμία αγωνία, κανένα ενδιαφέρον σε αυτό το κομμάτι και καμία συνέπεια. Το βλέπω στο χαλαρό πλέον, δεν τρέφω αυταπάτες ότι μπορεί να φτάσει στα επίπεδα που κάποτε είχε και περιμένω μήπως δω καμιά αξιόλογη εξέλιξη όσο προχωράει προς το τέλος αντί για ψευτοανατροπές.

Ο Stevenson ως κακός έχει ενδιαφέρον πάντως και πολλές ωραίες γυναικείες παρουσίες φέτος, με αποκορύφωμα αυτή της Yvonne που ελπίζω να μας δείξουν περισσότερο στη συνέχεια. Ε, αυτά. Κρίμα πάντως, πόσο εύχομαι να βγω λάθος για το τέλος που έχω φανταστεί.

natasssa
17 Οκτωβρίου 2012, 02:38
Δεν έχω να πω πολλά, το επεισόδιο ήταν πάλι πολύ υψηλού επιπέδου και η ιστορία βαίνει σε πολύ καλό μονοπάτι

Ο Μινώταυρος και ο λαβύρινθός του, πολύ φρικιαστικό σαν σύλληψη, ανατριχίλα σε όλη τη σκηνή

mand1as
17 Οκτωβρίου 2012, 07:37
Η Ντέμπρα με εξέπληξε αρκετά σήμερα. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει αν είναι για καλό ή για κακό. Από τη μία φαίνεται να αρχίζει να κατανοεί τη "χρησιμότητα" του Ντέξτερ, αλλά από την άλλη δεν τη βλέπω και τόσο σίγουρη. Όπως είπε και η ίδια " και έχω αλλάξει νοοτροπία, και δεν έχω αλλάξει." Περισσότερο τη βρίσκω σε μια φάση ζυγίσματος και διαπραγμάτευσης, παρά πλήρους αποδοχής.

αν παρατηρησεις στη τελευταια σκηνη οπου η Ντεμπ γυρναει σκεπτικη απτη παραλια το ενα της ματι ειναι πιο σκουρο, προφανως της εχει χαλασει η μασκαρα απο τα δακρυα αλλα δειχνει ακριβως το παραπανω,

οτι ακροβατει αναμεσα σε δυο κοσμους σε δυο σεναρια που και τα δυο ειναι οδυνηρα, μαγικη κι ευκολη λυση δεν υπαρχει, χωρις να ειναι ξεκαθαρο τι θα ακολουθησει με οτι αυτο συνεπαγεται δηλαδη με το αναλογο κοστος...,
εκ των πραγματων καταλαβαινει επισης πως ουτε η ιδια δε μπορει να διαχειριστει και να γινει ο φυλακας του αδερφου της, ειναι περαν των ανθρωπινων δυνατοτητων της
και μονο το γεγονος οτι κατα καποιο τροπο κατανοει αυτο που κανει ο Dexter τη φρικαρει τελειως...

ειπε ο αυτοχειρας καταδικος στον Dexter:
- ''Η Χανα με θεωρουσε ιδιαιτερο
Τωρα με θεωρει απλως εναν δολοφονο''

αυτη ειναι και η ειδοποιος διαφορα της Ντεμπ απο τη Χανα και απο το καθενα απο εμας

περα απο το γεγονος οτι ολη της η ζωη, η καριερα κρεμονται πλεον απο ενα σχοινι, κι απο ενα ενδεχομενο λαθος του Ντεξτερ που δεν ειναι στο χερι της να το αποτρεψει....
αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο,

και μονο η επιγνωση του τι πραγματικα ειναι ο αδερφος της προκαλει πραγματικο πονο, ισως να της υπενθυμιζει τον δικο της...
που περναει μεσα απο το ερωτημα: θα βρει αραγε καποτε καποιον συντροφο να ζησουν μαζι και να κανουν μια φυσιολογικη οικογενεια;
(απο περισυ απο τις συνεδριες της ξερει οτι κατι τετοιο ειναι χλωμο... )
ή θα ειναι ενα φρικιο που θα κρυβεται πισω απο τη μασκα του πετυχημενου αστυνομικου;

και με την απομακρυνση του Ντεξτερ απο το σπιτι της Ντεμπ και την ταυτοχρονη εμφανιση της ξανθιας καλλιεργητριας απομακρυνονται και τα σεναρια του ενδοοικογενειακου ειδυλλιου...

Οσο και να μας ψαρωνουν με τους Ουκρανους μαφιοζους και να τους δειχνουν απειλητικους δε τους φοβαμαι, ο Ντεξτερ σεναριακα θα τους κανει μια χαψια,

αυτο που ειναι επικινδυνο ειναι το slide της Λαγκουερτα και το αιμα του Λουις στη βαρκα του, κι αντε να αποδειξεις μετα στην ηδη υποψιασμενη αδερφη σου πως δεν εισαι ελεφαντας....

Φοβερό το πώς ισοπέδωσαν και συνεχίζουν να ισοπεδώνουν όλη τη νοοτροπία πίσω από τη σειρά, το δίλλημα που έθετε από την αρχή για τις πράξεις του Dexter, ξαφνικά ως τη μοναδική πλέον φυσική αντιμετώπιση της εγκληματικότητας και αντικειμενική πραγματικότητα, ξεχνώντας φυσικά πόσες φορές ξέφυγε από αυτό και πήρε η μπάλα άκυρους και βγάζοντας σχεδόν κάθε ηθικό ενδοιασμό για το αν υπάρχει και άλλη λύση.

Το δέχτηκε πια η Deb, αν και ποιον κοροϊδεύω, το είχε δεχτεί από το τέλος της περασμένης σαιζόν όταν με φτηνά τρικ προσπάθησαν να μας βγάλουν ένα παραπάνω συναισθηματικό δέσιμο ώστε να προετοιμάσουν το έδαφος και να φανεί πιο φυσιολογική η πλήρης ασυνέπεια στο χαρακτήρα της αδερφής του. Κάνει μπαμ ότι έχουν ξεμείνει από ιδέες εδώ και 2 σαιζόν και ήθελαν κάτι να ταράξει τα νερά, να φέρει και καλά μια ανανέωση, αλλά ταυτόχρονα να συνεχίσουν και τη σειρά γιατί κάνει νούμερα.

αν ηταν στο χερι σου να σκοτωσεις 1 για να σωσεις 5 ή 10 θα το εκανες;
ακομα κι αν αυτος ο ενας ηταν εγκληματιας και οι πιθανοι διασωθεντες συγγενεις και φιλοι;
ενδεχομενως να μην το εκανες, δεν ειναι ευκολο να αφαιρεσεις μια ζωη, αλλα η λογικη του Dexter ειναι οτι σκοτωνει serial killers ή ατομα που ειναι killing machines γιαυτο και ξερει να εντοπιζει σχεδον ενστικτωδως τη δραση τους

η λογικη της σειρας οπου υπαγορευει να σκοτωσεις εναν κακο για να γλιτωσεις 5-10 μελλοντικους θανατους ειναι συνεπης, ο Dexter παντα προσπαθει να ελαχιστοποιησει στο μηδεν τις παραπλευρες απωλειες, μπορει να μη το πετυχαινει παντα αλλα δεν ευχαριστεται κιολας οταν με τη δραση του σκοτωνεται καποιος που ειναι "εκτος σχεδιου"

περι συνεπειας ο λογος, τον Ντοουκς στη 2η σεζον "εμμεσως" αυτος τον σκοτωσε αφου πρωτα τον πεταξε σε ενα κλουβι σε ενα ερημο καλυβι με φιαλες προπανιου μεσα, μπορει να πει καποιος οτι απλα εδωσε τη χαριστικη βολη στη πυρομανη φιλη του, αλλα ουσιαστικα ο ηθικος αυτουργος ηταν ο ιδιος αλλα ακομα και στη πρωτη σεζον γιατι να σκοτωσει τον Brian -δραση του οποιου ειχε ηδη καταλαβει και η αδερφη του- και να μη το παραδωσει στην αστυνομια... απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση με ενα σμπαρο καταφερε πολλα τρυγονια... οπως και με τον Τριαδα δηλαδη πολλες φορες με ενα φονο απετρεπε περαιτερω φονους, επεφερε τη δικαιοσυνη -με τους δικους του νομους φυσικα-, ικανοποιουσε τη προσωπικη του αναγκη, αλλα καλυπτε και τα ιχνη του....
αυτο λοιπον κανει με συνεπεια ο Dexter απο την αρχη της σειρας...

περι διλληματος και ποσο σωστο ή οχι ειναι αυτο που κανει ο Dexter τοχουμε συζητησει σε αλλο θρεντ,

απο κει και περα η Ντεμπ εκφραζει την αδεκαστη τηρηση του Νομου που δε λογιαριαζει χαρες και ρουσφετια ή κανει τα στραβα ματια ουτε σε φιλους, αδερφους και συγγενεις....) τουλαχιστον αυτο εκανε μεχρι τωρα...

...και εγω ημουν ενας απο αυτους που πιστευαν αρχικα οτι Dexter και Ντεμπ ειναι τα δυο ακρα που αναποφευκτα και μοιραια καποια στιγμη θα αναμετρηθουν, απο τη μια το αρρωστημενο κακο που προσπαθει να επιβαλλει αυθαιρετη δικαιοσυνη και απο την αλλη η δαιμονιος Ντετεκτιβ, το γραμμα του Νομου...

ποια ομως ειναι πραγματικα η Ντεμπ;
στην ουσια υπηρετει το νομο απο σεβασμο σε μια ανωτερη δυναμη/εξουσια; εχει βαθεια πιστη στα του περι δικαιου αισθηματος; μηπως τον υπηρετει λογω οικογενειακης παραδοσης; μηπως ως ενα απωθημενο της κληρονομιας του πατερα της ο οποιος μαλιστα ποτε δεν ασχοληθηκε μαζι της;

σιγουρα δεν ειναι και Λαγκουερτα ή Μιγκελ αλλα, αλλα... μηπως σαυτες τις 7 σεζον αυτο που μαθαμε για τη Ντεμπ τελικα ειναι οτι χρειαζεται το Νομο ως αναγκη ως αποκουμπι, οχι για να νιωθει σημαντικη ή να ανελιχθει αλλα ως το προσωπικο της καθαρτηριο;

αυτο που δεν ειναι επαρκως αντιληπτο απο μερικους (γιατι η σειρα πολλες φορες σε ατακτα διαστηματα και με αφηγηματικο τροπο εξυφαινει στιγμες απο το παρελθον και τη παιδικη τους ηλικια) ειναι οτι το δραμα που περασε ο Dexter και τον μετεξελιξε σε αυτο που εγινε ηταν τετοιας ισχυος που τα σκαγια πηραν και την Ντεμπ...

δεν ειναι μια φυσιολογικη γυναικα ουτε με τη casual αλλα ουτε και με την εννοια του ξεχωριστου, καποιοι εχουν μεινει ακομη στο ξεγνοιαστο, αξεστο, αθυροστομο, σκληρο κοριτσι των πρωτων σεζον

tasoskratos
17 Οκτωβρίου 2012, 08:39
το ενα της ματι ειναι πιο σκουρο

Να υποθέσω ότι η εκτίμηση έχει να κάνει με μια παλιά σου ίωση?:D
Χαίρομαι που ο φίλος mand1as είναι στην παρέα!

Λοιπόν, για να μην γράφω σεντόνια περί σχέσεων κλπ κλπ θα πω 2 πράγματα.
πρώτον ότι η Χάνα είναι υπέροχη και δεύτερον ότι το επεισόδιο μας έκλεισε το μάτι.
Μετά από 6 σεζόν θα ήθελα αυτή η 7η να είναι η τελευταία και να δούμε επιτέλους την κατάληξη του αγαπητού Ντεξ.
μετά τις χθεσινές εξελίξεις μπορούμε να πάμε όχι για ακόμη 2 αλλά άνετα για ακόμη 7, πλέον με τις ευλογίες της sister, ασχέτως προσωρινών, λέω εγώ, διλλημάτων.
Βλέπω μάλιστα την αντιπαθητική λα Γκουέρτα να πέφτει θύμα κάποιου δυστηχήματος και εάν αυτό γίνει από την sister ε μετά πάμε για ντουέτο!

mand1as
17 Οκτωβρίου 2012, 09:14
σωστα το εθεσες μας το εκλεισε και μαλιστα το παραεκλεισε το ματι σε βαθμο που παραλιγο να παθει τικ!

ιδου βρε απιστε!

http://img32.imageshack.us/img32/3161/debnku.jpg

γενικα η ολη σκηνη και ο τροπος που εχει στηθει η καμερα και ο φωτισμος ειναι πολυ αριστοτεχνικα στημενη...

επισης κοιταξε πως στεκεται ο Dex, συμμετρικα κεντραρισμενος στο καδρο, ομοιως και η σταση του σωματος,
one side is white, one side is black... :innocent: :grin:

http://img6.imageshack.us/img6/821/dexu.jpg

tasoskratos
17 Οκτωβρίου 2012, 09:22
Ξέχασα βέβαια να συμπληρώσω ότι, εκτός από το μεγάλο ενδιαφέρον του ντεξ για την υπέροχη ξανθιά, πιστεύω πως και εκείνο το φυτό θα του φανεί χρήσιμο;) (έκλεισα κι εγώ το μάτι):)

xecubotos
17 Οκτωβρίου 2012, 11:16
Σε 3 επεισόδια κατάφεραν να ξεχάσεις την 6η σεζόν! Ευγε για το χειρισμό τους!

Πολύ καλά ξεκίνησε η σεζόν χωρίς γεμίσματα και με γρήγορες εξελίξεις χωρίς να πλατιάζουν!

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

DrEaMErOus_
17 Οκτωβρίου 2012, 12:01
πολύ καλο και αυτό το επεισόδιο..ο Lewis καλύτερα που έφυγε όπως έφυγε γιατί δεν μου άρεζε καθόλου..ο διάλογος dexter - ουκρανού στο στριπτιζάδικο ήταν φοβερός
Ελπίζω να ξανά δούμε την Yvonne Strahovski! Επίσης ο φαλακρός πολύ ψυχάκιας!
μακάρι να συνεχίσει έτσι η σεζόν σε αυτούς τους ρυθμούς..

ilianna
17 Οκτωβρίου 2012, 14:59
Λουις: Ο πιο αποτυχημένος και άχρηστος ρόλος έβερ.
Ο Ρώσος αρχηγός καλό κομμάτι. Έχει ένα φετίχ με τα μάτια όμως. Μια κατσαβίδι, τώρα παραλίγο με τρυπάνι. Καλά πάμε :P
Επίσης μ' άρεσε που ο Ντέξτερ θα γυρίσει σπίτι του και η Ντεμπ αρχίζει και τον καταλαβαίνει. Η θέση της όμως είναι λεπτή οπότε δεν ξέρω ποιο δρόμο θα ακολουθήσει.
Τους βλέπω στην επόμενη σεζόν ντουετάκι κυνηγών δολοφόνων! :P :D

blackys88b
17 Οκτωβρίου 2012, 17:16
Πολυ καλο το επεισοδιο, επιτελους εφυγη ο Lewis να παμε σε κατι πιο ενδιαφερον...παντως ωραια τον επαιξε ο Dex...η σκηνη Dexter και ουκρανου μαφιοζου ηταν πολυ καλη ενω μου αρεσε και η υποθεση που ειχε..!!!

lakis77
18 Οκτωβρίου 2012, 02:54
2 ψήφοι κακό και 1 χάλια γι αυτό το επεισόδιο? Are you f*** kidding me? Rewatch please, come on...

Ο/η lakis77 έγραψε μετά από 3 λεπτό(ά) και 42 δευτερόλεπτο(α)...

Να υποθέσω ότι η εκτίμηση έχει να κάνει με μια παλιά σου ίωση?:D
Χαίρομαι που ο φίλος mand1as είναι στην παρέα!

Λοιπόν, για να μην γράφω σεντόνια περί σχέσεων κλπ κλπ θα πω 2 πράγματα.
πρώτον ότι η Χάνα είναι υπέροχη και δεύτερον ότι το επεισόδιο μας έκλεισε το μάτι.
Μετά από 6 σεζόν θα ήθελα αυτή η 7η να είναι η τελευταία και να δούμε επιτέλους την κατάληξη του αγαπητού Ντεξ.
μετά τις χθεσινές εξελίξεις μπορούμε να πάμε όχι για ακόμη 2 αλλά άνετα για ακόμη 7, πλέον με τις ευλογίες της sister, ασχέτως προσωρινών, λέω εγώ, διλλημάτων.
Βλέπω μάλιστα την αντιπαθητική λα Γκουέρτα να πέφτει θύμα κάποιου δυστηχήματος και εάν αυτό γίνει από την sister ε μετά πάμε για ντουέτο!
Δε θα ναι η τελευταια σεζον (ευτυχως) γιατι η σειρα απο περσυ πηρε αλλους δυο κυκλους μινιμουμ

dimitrispgr
18 Οκτωβρίου 2012, 12:59
yvonne strahovski <3

Nifer
18 Οκτωβρίου 2012, 21:34
Kai mono oti tha paiksei i Yvonne Strahovski sta 10 episodeia me ekane na ksexaso telios tin persini season :-) elpizo fetos na einai o teleuteos kiklos kai na ton ekmetaleutoun katalila mias kai exoun poles epiloges gia kalo kai kako klisimo !!!!

princeG
19 Οκτωβρίου 2012, 19:10
Δεν θα είναι ο τελευταίος, τουλάχιστον έναν θα έχει ακόμα.

Jane1
25 Νοεμβρίου 2012, 01:22
Πολύ καλό το επεισόδιο.
Η μαφία έβγαλε τελικά από τη μέση τον Λούις, θα μπορούσες να πείς ότι έκαναν και χάρη στον Ντέξτερ, αλλά μαζί με αυτό ανακάλυψαν και τον ίδιο τον Ντέξτερ. (Ωραία η ατάκα του Ντέξτερ στον Ουκρανό μαφιόζο: "ελπίζω να βρείς αυτό που ψάχνεις" ενώ η ειρωνεία είναι ότι η απάντηση είναι: "αυτός ο ίδιος".)
Προφανώς όλο αυτό με την ΛαΓκουέρτα και την Ντεμπ να πιέζεται από τον νόμο έγινε για να αρχίσει η Ντεμπ να συμφωνεί με αυτό που κάνει ο Ντέξτερ. Και ευτυχώς που δεν το τράβηξαν κι άλλο και ο Ντέξτερ επιστρέφει επιτέλους σπίτι του.
Ο Κουίν σίγουρα θα μπλέξει άσχημα.
Ωραία η εμφάνιση της όμορφης και γλυκύτατης Yvonne Strahovski, λογικά στη συνέχεια θα την δούμε περισσότερο.

geon565
18 Δεκεμβρίου 2012, 15:03
Nαι την ξεκινησα και εγω την 7η σεζον αν και αργησα λιγο. Το καλο με αυτο ειναi πως εχω ολα τα επεισοδια μαζεμενα.

Γαμωτο θα μου λειψει αυτη η σκατοφατσα του Λουης.

Βλεπω την Λαγκουερτα στον βυθο της θαλασσας στο τελος της σεζον:P

tasoulis1980
3 Ιανουαρίου 2013, 01:19
Thn 6η σεζον την παρατησα στα μεσα της γιατι ηταν κατι αλλο οχι Dexter.Mετα και το φετινο 3ο επεισοδιο η σειρα μυριζει φρεσκαδα.

Y.Γ
Ρε συ Σαββα οχι και χαλια.Εχω την αισθηση οτι εχεις στραβωσει και δεν κρινεις με λογικη αλλα με συναισθημα.

smallville
5 Απριλίου 2013, 03:08
Πολύ καλό επεισόδιο, όπως μας έχει συνηθίσει η σειρά.
Στα συν του επεισοδίου είναι η αποδοχή ή έστω η προσπάθεια αποδοχής της Ντέμπ
στο θέμα του Ντέξτερ. Επίσης και ο θάνατος του Λιούις που αν και ήθελα να τον ξεπάστρευε ο Ντεξ, το έκαναν οι Ουκρανοί γι' αυτόν. Υβόν λατρεία μεγάλη:oops:

t0ny3
30 Σεπτεμβρίου 2013, 22:27
Πολυ καλο επεισοδιο, αλλα αυτη η σκηνη με το DNA της Υβον δεν μπορει να βγει απο το μυαλο μου. Την αγαπω!