PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Tι τρεχει με τον Ντεσμοντ;*Spoiler*

Sotos_2002
20 Ιανουαρίου 2007, 11:43
Ειδαμε τον Ντεσμοντ μετα το γυρισμα του κλειδιου να εχει αποκτησει μαντικες ικανοτητες. Η πρωτη φορα που μας δωθηκε το στοιχειο αυτο ειναι στο 3x03 οπου μιλουσε με τον Χερλυ και του λεει "Μην ανησυχεις για τους φιλους σου, θα τους σωσει ο Λοκ. Το είπε στον λογο που εβγαλε". Οπως γνωριζουμε ολοι μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ειχε βγαλει λογο ο Λοκ. Ομως οταν εβγαλε ειδαμε οτι ο Ντεσμοντ δεν ηταν μπροστα ηταν παραπερα, σε σημειο που δεν μπορουσε να ακουσει τι ελεγε ο Λοκ. Ετσι αυτο που μπορω να σκεφτω εγω ειναι οτι ο Ντεσμοντ δεν εχει ζησει το μελλον δηλαδη δεν καμπυλωσε τον χρονο και δεν απεκτησε μαντικες ικανοτητες, αυτο που πιστευω είναι ότι είδε τον χρονο στην ολότητα του σαν μια "γραμμή εξέλιξης". Δηλαδη κατι σαν να εβλεπε σε βιντεο το μελλον γι' αυτο γνωριζει και τι προκειται να συμβει.
Οσοι εχουν δει το Lost Moment #1 (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%77%77%77% 2e%79%6f%75%74%75%62%65%2e%63%6f%6d%2f%77%61%74%63 %68%3f%76%3d%33%6b%67%54%71%57%30%70%50%7a%49) παρατηρησαν οτι τσακωνεται ο Ντεσμοντ δεν θελει να ζητησει με τον Τσαρλυ το τι του συνεβει στην καταπακτη, αυτο συμβαινει ισως επειδη ειχε δει πως αν του εξηγουσε δεν θα ειχε καλη καταληξη.

Περιμένω λοιπόν να ακούσω και τις δικες σας αποψεις...:)

Mathias
20 Ιανουαρίου 2007, 12:13
Για εμένα υπάρχουν τρεις εκδοχές:

1) Χρονική ανωμαλία. Αυτό που περιγράφεις δηλαδή Soto. Σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο. Απλά έχει δει το μέλλον και το θυμάται αποσπασματικά. Συμφωνώ ότι μάλλον δεν ξέρει όλη τη χρονική εξέλιξη. Σε αυτό συνηγορούν και η συμπίεση του καταφυγίου και η υποτιθέμενη εξαύλωση του μπαστουνιού του Εκο και η επανασύνδεση των μορίων πάνω από το κεφάλι του Λοκ.

2) Χάρισμα που ο Desmond το είχε πάντα. Το είχε στο στάδιο με τον Τζακ, ( spoiler .... το είχε στην pub στο Λονδίνο;;;;;).
Είναι κάτι που δεν μπορεί όμως να ελένξει. Κάποιες στιγμές τρώει τα φλασάκια του κάποιες όχι. Έτσι βλέπει σκηνές ή φάσεις και προβλέπει το μέλλον, κάτι σαν προφήτης ή μέντιουμ.

3)Όλο αυτό ένα κομμάτι του πειράματος με τις εμφυτευμένες μνήμες.
Είμαι σίγουρος πως ο φιλος μου ο sheik συμφωνεί με το 3.:P

ps:Γιατί δεν ρωτάς τον καπνό σου κάτι θα ξέρει.:P Θέλεις να του κάνουμε ανάκριση; Ξέρει ο Yiannakis, του έμαθε ο φίλος του ο Ben.:P

math_2005gr
20 Ιανουαρίου 2007, 12:22
episis an thimamai kala (sto 3.04 nomizw itan) o desmont eftiakse ena aleksikerauno, apo ena mpastouni tou golf, gia na swsei tin claire kai to mwro, apo enan kerauno.

mallon tha simfwnisw mazi sou soto..
isws omws pali, apla den eksigise ston tsarli ti egine giati tha ton thewrouse trello....(an kai i diki sou ekdoxi mou fainetai pithanoteri!!! :) )

anyway, pote den mporeis na ksereis me auti tin seira!!! :)
einai teleiws aprovlepti!!!

Sotos_2002
20 Ιανουαρίου 2007, 12:24
Για εμενα το οτι δεν ηταν μπροστα οταν μιλησε ο Λοκ σημαινει παρα μα παρα πολλα!

Mathias
20 Ιανουαρίου 2007, 12:32
Προσθέτω ένα ακόμη στοιχείο που ταιριάζει με τη Νο1 εκδοχή μου και του Soto.
Που ήταν τα ρούχα του;
Γιατί ήταν γυμνός;
Αν έχουμε ταξιδάκι στο χρόνο, αυτό σημαίνει μετατροπή της ύλης, ταιριάζει.
Οπότε εδώ δεν ταιριάζει απλά να είδε το όλο θέμα σαν βιντεάκι.

eritias
20 Ιανουαρίου 2007, 13:09
ο Ντέσμοντ ήταν αινοιγματικός από την πρώτη στοιγμή τις εμφάνισης του στην σειρά σίγουρα ο ρόλος του μας επιφυλάσει αρκετά ακόμη.

mfds
20 Ιανουαρίου 2007, 14:15
Αν θυμαμαι καλα σε καποιο σημειο λεει οτι εχει δει το τελος και δεν ειναι καλο (ή οτι δεν υπαρχει ελπιδα). Επισης εχω διαβασει σε forum οτι οι παραγωγοι της σειρας εχουν αρνηθει το ταξιδι στο μελλον. Πως να τα συνδυασω λοιπον αυτα τα δυο;; Κατι δεν παει καλα εδω!!! Αν παρω ως δεδομενο οτι εχει δει το μελλον τοτε γιατι δεν το λεει στους υπολοιπους; Τι κινιτρο μπορει να του εχουν δωσει για να το κανει αυτο και ποιος του το εχει δωσει αυτο το κινιτρο;; Επισης με το αλεξικεραυνο που εφτιαξε εσωσε τον τσαρλι και την μαμα αρα αλλαξε την ροη των γεγονοτων του μελλοντος Π.Χ. σε καποια κρισιμη στιγμη στο μελλον που εχει δει ο ντεσμοντ να κινδυνεουν οι χαμενοι να βαλει το χερι του ο τσαρλι( ο τσαρλι φυσιολογικα θα ειχε πεθανει χωρις την παρεμβαση του ντεσμοντ) και να τους σωσει η' να αλλαξει εστω τα γεγονοτα. Απο την στιγμη που αλλαξε την ροη των γεγονοτων πιστευω οτι ουτε ο ντεσμοντ ειναι σιγουρος για το τι θα συμβει.

Yiannakis
20 Ιανουαρίου 2007, 15:45
Για μένα από τη στιγμή που κάποιος προβλέπει γεγονότα σημαίνει ότι είτε τα έχει ζήσει ο ίδιος είτε έχουν περάσει σαν εικόνες από το μυαλό του.Όμως από τις φράσεις των moments και από την εξαύλωση των ρούχων του μου φαίνεται ξεκάθαρα ότι τα έχει ζήσει.Έχει ζήσει όλους τους θανάτους και το τραγικό τέλος.Η φράση "do you want to know what happened to me" που λέει τρελαμένος αρπάζοντας τον Charlie μου δείχνει ότι έζησε άσχημα πράγματα.Κι αφού τα έζησε και τον τρέλαναν σημαίνει ότι ο ίδιος βρέθηκε σε άλλο χωροχρόνο.

H θεωρία περί time travel είχε διατυπωθεί για όλους τους χαμένους και απορρίφθηκε.Δεν είχε διατυπωθεί για ένα μεμονωμένο πρόσωπο οπότε σωστά απορρίφθηκε κατά μια έννοια.

Soto ,αφού ο Desmond έχει ζήσει την ομιλία του Locke δεν χρειάστηκε να ξαναβρεθεί εκεί.Γιατί ?Για να την ξαναακούσει ? Δεν υπήρχε λόγος.:)

mfds
20 Ιανουαρίου 2007, 15:50
Για το οτι ο ντεσμοντ αλλαζει την σειρα των γεγονοτων(στην περιπτωση του Τσαρλι) τι γνωμη εχεις;

Sotos_2002
20 Ιανουαρίου 2007, 17:08
Soto ,αφού ο Desmond έχει ζήσει την ομιλία του Locke δεν χρειάστηκε να ξαναβρεθεί εκεί.Γιατί ?Για να την ξαναακούσει ? Δεν υπήρχε λόγος.:)
Πριν ξεκινησει την ομιλια ο Λοκ ελειπε δεν ξεκινησε την κουβεντα και μετα εφυγε... Αν ειχε ταξιδεψει στο μελλον θα εβλεπε τον εαυτο του εκει και αρα και μετα εκει θα ηταν... Αλλα εμεις τον ειδαμε να καθεται μακρια

Mathias
20 Ιανουαρίου 2007, 17:49
Πριν ξεκινησει την ομιλια ο Λοκ ελειπε δεν ξεκινησε την κουβεντα και μετα εφυγε... Αν ειχε ταξιδεψει στο μελλον θα εβλεπε τον εαυτο του εκει και αρα και μετα εκει θα ηταν... Αλλα εμεις τον ειδαμε να καθεται μακρια
Έχεις 1 point και μεγάλο βέβαια. Απλά είναι ένα από τα άτοπα στοιχεία όλων των θεωριών που μιλούν για ταξίδι στο χρόνο.
Επίσης μπορεί να έχει δει πράγματα ως "παρατηρητής", με μια γενικότερη ένοια. Αν θυμάσαι και στο στάδιο έδειξε σα να ήξερε για την επιτυχία της εγχείρησης χωρίς να βρεθεί - μετά ποτέ εκεί, στο Νοσοκομείο εννοώ. Βέβαια εδώ μπορεί να ισχύει και η εκδοχή 2 που προανέφερα, αν ισχύουν οι φήμες είναι το πιο πιθανό.

Για το οτι ο ντεσμοντ αλλαζει την σειρα των γεγονοτων(στην περιπτωση του Τσαρλι) τι γνωμη εχεις;
Σίγουρα αν ισχύει αυτό που λες, ο προφήτης μας αλλάζει το ρου της ιστορίας. Μην ξεχνάς όμως πως απλά μπορεί να προέβλεψε την καταιγίδα και τους κεραυνούς και όχι συγκεκριμένα να είδε τον Τσάρλυ να πεθαίνει. Δηλαδή δεν επενέβει για να σώσει ειδικά κάποιον αλλά γενικά, να προλάβει καταστάσεις.
ps: Βέβαια να μην ξεχνάμε πως οι λεπτομέρειες σε τέτοια θέματα έχουν να κάνουν και με την κινηματογραφική - φωτογραφική αδεία.

Yiannakis
20 Ιανουαρίου 2007, 19:12
Ρε σεις από τη στιγμή που αλλάζει το ρου της ιστορίας επεμβαίνοντας σε καταστάσεις (πχ αλεξικέραυνο) σημαίνει ότι τα πράγματα θα οδηγούνται έτσι όπως τα έχει ζήσει/δει αλλά δεν θα καταλήγουν με τον ίδιο τρόπο αφού επεμβαίνει στη μοίρα.Αν δεν επενέβαινε θα ήταν και στην ομιλία του Locke και δεν θα έφτιαχνε αλεξικέραυνο και ο ¶αρον θα πέθαινε.

Γενικά με το θέμα Desmond οι σεναριογράφοι έχουν μπλέξει άσχημα.Παίζουν με μια θεωρία (θεωρία της αλλαγής της μοίρας) η οποία για να στέκει σεναριακά θα πρέπει να την εφαρμόσουν όπως πχ στην ταινία το "φαινόμενο της πεταλούδας" .Αν την εφάρμοζαν σωστά θα έπρεπε η μία και μόνο παρέμβαση του Desmond στη μοίρα να άλλαζε και όλα τα επόμενα γεγονότα κι επομένως να μην γινόταν στο τέλος σχεδόν τίποτα από όλα έχει ζήσει ή δει ο Desmond.Τα γεγονότα κανονικά πρέπει να πηγαίνουν αλυσιδωτά.Η αλλαγή του 1ου να αλλάζει το 2ο,η αλλαγή του 2ου να αλλάζει το 3ο κτλ...

Tigran
20 Ιανουαρίου 2007, 22:28
¶ποψή μου, οτι ο Ντέσμοντ είχε την ικανότητα να βλέπει το μέλλον πρίν καν εμφανιστεί στο νησί...αφού όπως είπε και ο Mathias η σκηνή στο στάδιο είναι χαρακτηριστική...Στο κάτω κάτω δέν είναι και τόσο παράξενο κάποιος να μπορεί να λέει το μέλον...Είναι γνωστό οτι υπάρχουν άτομα με τέτοιες ικανότητες. Αυτό που με εξέπλιξε πάντως είναι οτι αμέσως μετά το γύρισμα του κλειδιού (ηλεκτρομαγνητικό κύμα) ο Ντέσμοντ εμφανίζεται με πολύ πιο ενισχυμένη την ικανότητά του να βλέπει το μέλλον. Επίσης, έτσι μπορώ να εξηγήσω το λόγο που μετά την πτώση του Αεροπλάνου ο Λόκ κατάφερε να περπατήσει...το ηλεκτρομαγνητικό αυτό κύμα επιφέρει γενετικές ή ακόμα και μοριακές αλλαγές...

nik21
21 Ιανουαρίου 2007, 02:48
2 ερωτήσεις :

¶ποψή μου, οτι ο Ντέσμοντ είχε την ικανότητα να βλέπει το μέλλον πρίν καν εμφανιστεί στο νησί

Τότε, γιατί στον 2ο κύκλο , παίρνει το ιστιοπλοικό και φεύγει απ' το νησί , αφού υποτίθεται ότι ξέρει πως θα κόβει βόλτες τριγύρω και πάλι στο νησί θα καταλήξει ;

Επίσης, έτσι μπορώ να εξηγήσω το λόγο που μετά την πτώση του Αεροπλάνου ο Λόκ κατάφερε να περπατήσει...το ηλεκτρομαγνητικό αυτό κύμα επιφέρει γενετικές ή ακόμα και μοριακές αλλαγές...

Οπότε λογικά κάτι τέτοιο υποτίθεται ότι θεράπευσε τον καρκίνο της Ρόουζ. Γιατί όχι , όμως τον όγκο του Μπεν ;

mfds
21 Ιανουαρίου 2007, 03:17
Ρε σεις από τη στιγμή που αλλάζει το ρου της ιστορίας επεμβαίνοντας σε καταστάσεις (πχ αλεξικέραυνο) σημαίνει ότι τα πράγματα θα οδηγούνται έτσι όπως τα έχει ζήσει/δει αλλά δεν θα καταλήγουν με τον ίδιο τρόπο αφού επεμβαίνει στη μοίρα.Αν δεν επενέβαινε θα ήταν και στην ομιλία του Locke και δεν θα έφτιαχνε αλεξικέραυνο και ο ¶αρον θα πέθαινε.

Γενικά με το θέμα Desmond οι σεναριογράφοι έχουν μπλέξει άσχημα.Παίζουν με μια θεωρία (θεωρία της αλλαγής της μοίρας) η οποία για να στέκει σεναριακά θα πρέπει να την εφαρμόσουν όπως πχ στην ταινία το "φαινόμενο της πεταλούδας" .Αν την εφάρμοζαν σωστά θα έπρεπε η μία και μόνο παρέμβαση του Desmond στη μοίρα να άλλαζε και όλα τα επόμενα γεγονότα κι επομένως να μην γινόταν στο τέλος σχεδόν τίποτα από όλα έχει ζήσει ή δει ο Desmond.Τα γεγονότα κανονικά πρέπει να πηγαίνουν αλυσιδωτά.Η αλλαγή του 1ου να αλλάζει το 2ο,η αλλαγή του 2ου να αλλάζει το 3ο κτλ...

Αυτο ακριβως πιστευω και εγω. Ακομα και οι πετρες που πετουσε ο ντεσμοντ ειναι ικανες με αλυσιδωτες αντιδρασεις να αλλαξουν την μοιρα και αυτο ειναι δεδομενο ποσο μαλλον να σωσει εναν ανθρωπο. Σε ολο αυτο ομως εμενα η απορια μου ειναι πως αφου εχει δει τι θα συμβει δεν το λεει στους υπολοιπους ετσι ωστε να συμβαλουν ολοι ετσι ωστε να μην συμβει. Τι τον "κραταει"......;;;;;

marios78
21 Ιανουαρίου 2007, 05:56
Νομίζω ότι στο στάδιο δεν προέβλεψε το μέλλον. Απλά πιστεύει στο αδύνατο. Όπως ακριβώς έγινε στη ζωή του όπου ξαφνικά ήρθε μια γυναίκα (Λίμπι) και του έδωσε το καράβι που ήθελε.

Για το ταξίδι στο χρόνο, το οποίο πιστεύω ότι το έκανε, θεωρώ ότι είδε την ομιλία του Λοκ ως "παρατηρητής" γι' αυτό την ήξερε.

Η παρέμβασή του, να πει στον Χιούγκο τι άκουσε στο μέλλον, δεν είναι τόσο δραματική ώστε να επηρεάσει το ίδιο το γεγονός, την ομιλία του Λοκ.

Sotos_2002
21 Ιανουαρίου 2007, 11:04
Για το ταξίδι στο χρόνο, το οποίο πιστεύω ότι το έκανε, θεωρώ ότι είδε την ομιλία του Λοκ ως "παρατηρητής" γι' αυτό την ήξερε.

Εφοσον πιστευεις οτι ειδε σαν παρατηρητης δεν υποστηριζεις το οτι ταξιδεψε στον χρονο αλλα οτι ειδε τον χρονο στην ολοτητα του σαν μια εξελιξιμη γραμμη.

Dexter
21 Ιανουαρίου 2007, 13:21
Εφοσον πιστευεις οτι ειδε σαν παρατηρητης δεν υποστηριζεις το οτι ταξιδεψε στον χρονο αλλα οτι ειδε τον χρονο στην ολοτητα του σαν μια εξελιξιμη γραμμη.

Κι εγώ κάτι τέτοιο έχω στο νου μου... Ναι μου αρέσει... Κοιτάει μπροστά στο χρόνο, δεν τον ζει... Μπορεί π.χ να βλέπει οράματα στυλ Locke, χωρίς παραισθησιογόνες ουσίες, που όμως δεν είναι συμβολικά αλλά δείχνουν σημαντικά πράγματα που θα γίνουν στο μέλλον και οφείλει να τα αποτρέψει. Στο όραμα του Locke, δεν είδαμε το Μπούν να "δίνει οδηγίες"? Ε, γιατί να μην έγινε και κάτι αντίστοιχο με το Ντέσμοντ? Γιατί να μην οδηγείται και αυτός με οράματα, με στόχο να σώζει καταστάσεις? :???:

Ω ναι, μου αρέσει πολύ.... ;)

Sotos_2002
21 Ιανουαρίου 2007, 13:26
Κι εγώ κάτι τέτοιο έχω στο νου μου... Ναι μου αρέσει... Κοιτάει μπροστά στο χρόνο, δεν τον ζει... Μπορεί π.χ να βλέπει οράματα στυλ Locke, χωρίς παραισθησιογόνες ουσίες, που όμως δεν είναι συμβολικά αλλά δείχνουν σημαντικά πράγματα που θα γίνουν στο μέλλον και οφείλει να τα αποτρέψει. Στο όραμα του Locke, δεν είδαμε το Μπούν να "δίνει οδηγίες"? Ε, γιατί να μην έγινε και κάτι αντίστοιχο με το Ντέσμοντ? Γιατί να μην οδηγείται και αυτός με οράματα, με στόχο να σώζει καταστάσεις? :???:

Ω ναι, μου αρέσει πολύ.... ;)

Oχι ακριβως οραματα. Εννοω πως ο Ντεσμοντ δεν εχει την ικανοτητα να βλεπει το μελλον συνεχεια. Το ειδε μια φορα, τοτε που γυρισε το κλειδι, και απο τοτε ξερει τι θα γινει. Το ειδε ομως δεν το εζησε.;)

Yiannakis
21 Ιανουαρίου 2007, 14:28
Μfds, είναι δύσκολο να πεις σε κάποιον "ξέρεις...έχω δει/ζήσει το μέλλον και θα πεθάνεις σύντομα" ;)

Σωτήρη,η φράση που λέει τρελαμένος ο Desmond στον Charlie "θέλεις να μάθεις τί μου συνέβη όταν γύρισα το κλειδι?" σε συνδυασμό με το ότι βρέθηκε γυμνός είναι που με κάνουν να πιστεύω ότι τα έζησε.Εσύ λες ότι γυρνάει το κλειδί , το μέλλον περνά μπροστά από τα μάτια του και τα ρούχα γίνονται imploded αλλά μόνο αυτά και όχι ο ίδιος.Αυτό είναι μόνο που δεν μου κάθεται...;)

Δεν ξέρω...

Tigran
21 Ιανουαρίου 2007, 18:13
2 ερωτήσεις :

Τότε, γιατί στον 2ο κύκλο , παίρνει το ιστιοπλοικό και φεύγει απ' το νησί , αφού υποτίθεται ότι ξέρει πως θα κόβει βόλτες τριγύρω και πάλι στο νησί θα καταλήξει ;

Οπότε λογικά κάτι τέτοιο υποτίθεται ότι θεράπευσε τον καρκίνο της Ρόουζ. Γιατί όχι , όμως τον όγκο του Μπεν ;

1.Εγώ δέν λέω οτι ξέρει όλο το μέλλον...Απλά σε σχέση με άλλους ανθρώπους έχει ενισχυμένη διαίσθηση και ενόραση...έτσι μερικές φορές μπορεί και βλέπει τι θα γίνει, ενώ άλλες όχι...Θεωρώ οτι την στιγμή που γύρισε το κλειδί, αυτή η ικανότητά του ενισχύθηκε και έτσι είδε κάτι σαν όραμα...το οτι βγήκε γυμνός είναι και το μόνο που μου κάνει εντύπωση και με κάνει να σκέφτομαι σοβαρά και την θεωρία του implode...η οποία θεωρία στην τελική είναι και η μόνη που εξηγεί σε ικανοποιητικό βαθμό τις καταστάσεις στο νησί. Απο την άλλη αυτό με το implode είναι too much για μένα...Δέν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση στο τέλος της σειράς να μας τα εξηγήσουν όλα με μια θεωρία implode. Σκεφτείται οτι το μεγαλύτερο ποσόστό των τηλεθεατών του Lost ούτε ψάχνονται στα forum ούτε το σκαλίζουν τόσο πολύ το θέμα. Οπότε μια εξήγηση τύπου implode θα τους αφήσει μ@μ@κες και θα τους ξενερώσει κιόλας.
(Sorry για το off-topic περι implode αλλά συνδεόταν με το θέμα μας)

2.Πιστεύω οτι ο όκγος του Μπέν μπορεί να δημιουργήθηκε ακριβώς εξαιτίας του η/μ κύματος. Αλλά και αυτό να μήν είναι, ο ρόλος των Lost κατα την άποψή μου είναι πολύ διαφορετικός απο αυτόν των Others. Γενικότερα είμαι υποστηρικτής της λογικής του Λόκ! Οι Lost δοκιμάζονται... Το γεγονός οτι ο "αδελφός" του Έκο τον πήγε σε μιά όμορφη κοιλάδα για να τον πείσει να μετανοήσει, ήταν σαν να προσπαθούσε να του πεί: "Μετανόησε και θα ζήσεις σ'αυτήν την όμορφη κοιλάδα". Κάτι σε στύλ Παράδεισος!
Υπερβολικά αυτά που λέω αλλά απο το να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια...το προτιμώ