PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Σκηνοθετικά λάθη ή μυστήρια;

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 15:40
Α)
Το αεροπλάνο ταξίδευε για 2 ώρες περίπου σε άγνωστη κατεύθυνση.
Οι losties το έμαθαν στη ζούγκλα από τον πιλότο. Μα σε όλες τις πτήσεις δεν είναι υποχρεωμένος ο πιλότος να ενημερώσει τους επιβάτες για την αλλαγή πορείας, εδώ είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει για 15 λεπτά καθυστέρηση, όπως λέει ένας φίλος σε κάποιο ξένο site;
Β)
Απλά επαναλαμβάνω αυτό που είχα γράψει σε άλλο topic. Γιατί όλοι οι νεκροί είναι μέσα στο αεροπλάνο και όλοι όσοι επέζησαν είχαν πεταχτεί έξω από αυτό. Σκηνοθετικό λάθος, κινηματογραφικός χρόνος (όλα τα βλέπουμε από τη χρονικά στιγμή του Τζακ για παράδειγμα) ή μυστήριο;
Γ)
Ο σερίφης και η Κέιτ δεν κάθονταν μαζί; Ο σερίφης δεν έβαλε τη βαλίτσα με τα όπλα κάτω από το κάθισμα των μπροστινών του; Αυτόι δεν βρέθηκαν μέσα στη λίμνη ενώ η Κέιτ στην παραλία; Πως έγινε αυτό;
Και δεν ξέρω αν είναι άσχετο αλλά εδώ θέλω λίγη βοήθεια. Η Κέιτ δεν είχε πει σε κάποιον «Εγώ τα είδα όλα.»;
Δ)
Πως ο Charlie βρέθηκε να περπατά στην παραλία μετά την πτώση ενώ βρισκόταν στο μπροστινό τμήμα του αεροπλάνου που έπεσε χλμ. μακριά στο νησί από τους υπόλοιπους; (Το έχουμε ξανασυζητήσει και καταλήξει πως βγήκε από την τουαλέτα απέφυγε το καροτσάκι των αεροσυνοδών και κάθισε εκεί κοντά στο παράθυρο. Tο είχε αναφέρει ο Sotos.) Σκηνοθετικό λάθος ή έχει σημασία;

sheik
26 Ιανουαρίου 2007, 15:59
Oσον αφορα το Β,ειναι "σκηνοθετικο λαθος".Οχι με την εννοια του λαθους που ξερουμε αλλα απλα γιατι ετσι τους βολευε.Το να εδειχναν καποιον να βγαινει ζωντανος μεσα απο το αεροπλανο μαλλον δεν το ηθελαν.
Το λεω αυτο,διοτι σε ερωτηση προς εναν παραγωγο στο thefuselage.com για το αν ειναι hint το οτι ο Τζακ βρεθηκε τοσο μακρυα απο τη παραλια και τους υπολοιπους,εκεινος απαντησε οτι δεν σημαινει κατι(ουτε ο καπνος τον τοποθετησε εκει ουτε κανενας).Απλα εγινε για να ξεκινησει η εναρκτηρια σκηνη της σειρας με πιο ενδιαφερον και ωραιο τροπο.Δεν θα ηταν κομψο η πρωτη εικονα που θα βλεπαμε να ειναι η παραλια και ο Τζακ να τρεχει απο δω κι απο κει.Ετσι τον "τοποθετησαν" στη ζουγκλα,θυσιαζοντας λιγακι τον ρεαλισμο προς οφελος της σκηνοθεσιας...

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 16:03
Η εξήγησή σου η αλήθεια είναι ότι με καλύπτει αρκετά. Έτσι ευσταθεί κι αυτό που σκέφτομαι ότι δηλ. μέχρι να δούμε τη σκηνή της παραλίας από τα μάτια του Τζακ, έχουν βγει και κάποιοι μέσα από το αεροπλάνο. Πιθανόν.
Για το πρώτο πες μου τη σκέψη σου.:)

sheik
26 Ιανουαρίου 2007, 16:13
Για το 1ο οντως υπαρχει προβλημα και νομιζω πως ειναι και αυτο λαθος του σεναριου.Υποτιθεται,πως εφοσον εχεις χασει τις επικοινωνιες και ταξιδευεις 2 ωρες σε αλλη κατευθυνση πρεπει να ενημερωσεις τους επιβατες.Εκτος κι αν το ξεχασε(lol) ή για να ευχαριστησω και τον φιλο μου τον Yiannaki,τετοιες οδηγιες του δωθηκαν απο τη Dharma,να μη πει τιποτα :p

Sotos_2002
26 Ιανουαρίου 2007, 16:19
Kοιταχτε το λαθος δεν ειναι οτι δεν το ειπε ο κυβερνητης στο πληρωμα, καθως μπορει να μην το εκανε για να μην δημιουργηθει πανικος...
Το λαθος ηταν το οτι οι επιβατες δεν καταλαβαν οτι το αεροπλανο εκανε περιστροφη, αφου ειπε ο πιλοτος οτι γυριζαν πισω.

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 16:21
Για το 1ο οντως υπαρχει προβλημα και νομιζω πως ειναι και αυτο λαθος του σεναριου.Υποτιθεται,πως εφοσον εχεις χασει τις επικοινωνιες και ταξιδευεις 2 ωρες σε αλλη κατευθυνση πρεπει να ενημερωσεις τους επιβατες.Εκτος κι αν το ξεχασε(lol) ή για να ευχαριστησω και τον φιλο μου τον Yiannaki,τετοιες οδηγιες του δωθηκαν απο τη Dharma,να μη πει τιποτα :p
Ωραίος.:thumbsup1
Άρα εδώ έχουμε αν δεν είναι σκηνοθετικό λάθος μυστήριο. Ή να το θέσω καλύτερα πιθανότητα συνομωσίας.
Soto κι αυτό σωστό. Και προσθέτω (άσχετο μεν αλλά) ο πιλότος είναι ο μόνος που έχει επιβιώσει και τον δείχνουν μέσα στο αεροπλάνο, μέχρι να τον φάει η μαρμάγκα.

Γιατί όταν λέω τη λέξη συνομωσία τρίβω τα χέρια μου;:grin: :twisted:

EDIT:
Παιδιά έβαλα και Γ ερώτημα, δείτε το πρώτο post: #1 (http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=46047&postcount=1)

tH@LiA
26 Ιανουαρίου 2007, 19:30
gia to b den einai lathos giati mas ksekinisan apo ton jack pou itan 10km makria...kai mexri na ksipnisei sigoura tha eixan bgei oi perissoteroi apo to flegomeno aeroplano!!!

ria2006
26 Ιανουαρίου 2007, 19:33
Για το Γ νομίζω πως το είχε πει στον Τζακ στον 1ο κύκλο όταν εκείνος φρόντιζε τον σερίφη που ήταν στα τελευταία του.. Και νομίζω πως έκανε κ ένα flashback..Δεν είμαι σίγουρη όμως... Μπορεί να κάνω κ λάθος για την χρονική στιγμή... Γιατί τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα αυτή δεν έλεγε τίποτα για το πού καθόταν επειδή δεν ήθελε να μάθουν οι άλλοι οτι ήταν κρατούμενη...:???:
Όσο για το Β, είχε κ έξω απο το αεροπλάνο νεκρούς που επέπλεαν στην θάλασσα.. Και αυτό που είναι περίεργο στην προκειμένη φάση είναι οτι, στατιστικά, έχεις περισσότερες πιθανότητες να ζήσεις μέσα στο αεροπλάνο, παρά αν πεταχτείς απο αυτό στον αέρα...:???: :???: :???: Τι να πω??? Μπερδεύτηκα!!!:shock:

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 22:04
Δ)
Πως ο Charlie βρέθηκε να περπατά στην παραλία μετά την πτώση ενώ βρισκόταν στο μπροστινό τμήμα του αεροπλάνου που έπεσε χλμ. μακριά στο νησί από τους υπόλοιπους; (Το έχουμε ξανασυζητήσει και καταλήξει πως βγήκε από την τουαλέτα απέφυγε το καροτσάκι των αεροσυνοδών και κάθισε εκεί κοντά στο παράθυρο. Tο είχε αναφέρει ο Sotos.) Σκηνοθετικό λάθος ή έχει σημασία;

ps:Το πρόσθεσα και στο 1ο post.

Sotos_2002
26 Ιανουαρίου 2007, 22:10
Δ)

Βασικα επειδη καθισα και το ξανασκεφτηκα κατεληξα στο εξης:
Επειδη δεν γνωριζουμε ποση ωρα είχε πεσει το αεροπλανο απο την πρωτη φορα που το βλεπουμε στην παραλια(οταν δηλαδη συνηλθε ο Τζακ και το ειδε)
ισως ηρθε απο το πιλοτηριο και εφτασε στην παραλια;)

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 22:25
Ακούγεται πιθανόν. Έτσι όμως θα έπρεπε να ξέρει για το πιλοτήριο. Στο πιλοτήριο ποιός τους πήγε; Επίσης δεν θα είχε πάρει από την αρχή τη δόση του το παληκάρι, μέσα από την τουαλέτα; Ε συγνώμη το wc ήθελα να πω.8)
Για το Γ πες μου sotο. Πως βρέθηκαν αυτοί μέσα στη Λίμνη; Σε προκαλώ.:P
Και μη μου πεις ότι το δικό τους κάθισμα ξεκόλλησε στον αέρα και βγήκε από το αεροπλάνο γιατί θα τρελλαθώ.
Ρεεεεε κάτι τρέχει δεν γίνεται. Κάτι τρέχει πιο γρήγορα από το αεροπλάνο.
Εκτός από τη φαντασία μου εννοώ.:lol:

Sotos_2002
26 Ιανουαρίου 2007, 22:31
Κοιτα παλι μεσολαβει καποιο χρονικο διαστημα στο αερα το οποιο δεν το ειδαμε, οπως επισης δεν γνωριζουμε που προσγειωθηκε η Κειτ...
Εσυ θυμασε οτι ειπε οτι θα βαλει την βαλιτσα κατω απο το καθισμα των μπροστινων; Γιατι εγω δεν το θυμαμαι.

Mathias
26 Ιανουαρίου 2007, 23:07
Κοίτα καταρχήν έψαξα τη σκηνή με τον Charlie. Η απόσταση είναι τεράστια από το πιλοτήριο μέχρι την παραλία, φαίνεται την ώρα που περπατάνε. Επίσης είδα πως ο Τζακ ξεκίνησε το ψάξιμο για να βρει ασύρματο. Μόλις τον άκουσε ο Charlie του είπε ότι θα πάει μαζί του. Άρα δεν ήξερε γιατί είχε και το περίεργο ύφος, υποθέτω για τη δόση του.

Τώρα σε ότι αφορά τη βαλίτσα δεν θυμάμαι να το είπε πουθενά αλλά ο σερίφης δεν υπάρχει άλλη λογική, κάτω από το κάθισμά του ή από το κάθισμα των μπροστινών του θα έβαζε τα πιστόλια. Αυτό το θεωρώ σίγουρο. Έτσι λοιπόν αφού δεν ήταν κάτω από το δικό τους, θα ήταν κάτω από των μπροστινών τους.

Η Kate είναι φανερό πως βρέθηκε στην παραλία.

Γενικότερα δέχομαι ως πιθανή εξήγηση τη διαφορά χρόνου μέχρι το ξύπνημα του Τζακ, το πολύ λίγα λεπτά για τη σκηνή στην παραλία.. Περισσότερο από τόσο (λεπτά) δεν το δέχομαι στις άλλες περιπτώσεις διότι οι εκρήξεις στο αεροπλάνο κι άλλα σημεία δεν το δικαιολογούν. Όλα δείχνουν ότι συμβαίνουν μέσα σε 10 - 15 λετά.

Sotos_2002
26 Ιανουαρίου 2007, 23:11
Προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι σκηνοθετικα λαθη...
Everything happens for a reason!

free_soul
26 Ιανουαρίου 2007, 23:57
Ενταξει,σε ολους μας αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας αλλα πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα ρεαλιστικα. Οι σκηνοθετες του λοστ ουτε τιποτα φτασμενοι ειναι ουτε ειναι αλανθαστοι. Ειδικα η 1η σεζον ειναι γεματη σκηνοθετικα λαθη[εμφανιζονται καμερες,μικροφωνα,πλοια(σε αρκετα επεισοδια κιολας),αεροπλανο στον αερα!!, μεχρι και χημικη τουαλετα μπορει να δει καποιος!!!]. Στην 2η κανουν τα συνηθισμενα λαθη μεταξυ των cuts, οπου ο hurley την μια ειναι ιδρωμενος την αλλη οχι, οι πρωταγωνιστες αλλαζουν μαλλι,ρουχα καθως αλλαζει η οπτικη γωνια της καμερας, τα τριγυρω αντικειμενα τους αλλαζουν θεση, εξαφανιζονται κτλ. επισης εμφανιζεται και 1 ασχετο χερι σε μια σκηνη και 1 αγνωστος ηθοποιος που υποτιθεται οτι κανει τον μπερναρντ αλλα δεν ειναι. Αυτα τα στοιχεια δεν προλαβαινω τωρα να γραψω σε ποια επεισοδια και σε ποιο λεπτο εμφανιζονται, παντως συμβαινουν. Ο λογος; η απειρια των σκηνοθετων.. και σε καμμια περιπτωση δεν ευθυνονται οι Αλλοι ή η Dharma!

ασχετο Υ.Γ.:το prison break το εχει ξεφτιλισει το θεμα των σκηνοθετικων λαθών και οχι μονο. Οι σκηνοθετες υστερουνται ευρηματικοτητας και πρωτοποριας, με αποτελεσμα την ελεεινη αυτη σειρα που ειναι η προσωποποιηση της αμερικανιας. Ελεος. Εχω βαρεθει να διαβαζω ποστ θαυμασμου για αυτη τη σειρα, που δεν προσφερει τιποτα απολυτως. Μπορει να προσφερει αγωνια και δραση αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι δυνατον να γραφονται τετοια επαινετικα σχολια, λες και εχετε πολτοποιημενη κριση κανετε(προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν λεω οτι εχετε). Αν μη τι αλλο, ΠΟΙΟΤΗΤΑ!

Dexter
27 Ιανουαρίου 2007, 01:07
Ενταξει,σε ολους μας αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας αλλα πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα ρεαλιστικα. Οι σκηνοθετες του λοστ ουτε τιποτα φτασμενοι ειναι ουτε ειναι αλανθαστοι. Ειδικα η 1η σεζον ειναι γεματη σκηνοθετικα λαθη[εμφανιζονται καμερες,μικροφωνα,πλοια(σε αρκετα επεισοδια κιολας),αεροπλανο στον αερα!!, μεχρι και χημικη τουαλετα μπορει να δει καποιος!!!]. Στην 2η κανουν τα συνηθισμενα λαθη μεταξυ των cuts, οπου ο hurley την μια ειναι ιδρωμενος την αλλη οχι, οι πρωταγωνιστες αλλαζουν μαλλι,ρουχα καθως αλλαζει η οπτικη γωνια της καμερας, τα τριγυρω αντικειμενα τους αλλαζουν θεση, εξαφανιζονται κτλ. επισης εμφανιζεται και 1 ασχετο χερι σε μια σκηνη και 1 αγνωστος ηθοποιος που υποτιθεται οτι κανει τον μπερναρντ αλλα δεν ειναι. Αυτα τα στοιχεια δεν προλαβαινω τωρα να γραψω σε ποια επεισοδια και σε ποιο λεπτο εμφανιζονται, παντως συμβαινουν. Ο λογος; η απειρια των σκηνοθετων.. και σε καμμια περιπτωση δεν ευθυνονται οι Αλλοι ή η Dharma!

ασχετο Υ.Γ.:το prison break το εχει ξεφτιλισει το θεμα των σκηνοθετικων λαθών και οχι μονο. Οι σκηνοθετες υστερουνται ευρηματικοτητας και πρωτοποριας, με αποτελεσμα την ελεεινη αυτη σειρα που ειναι η προσωποποιηση της αμερικανιας. Ελεος. Εχω βαρεθει να διαβαζω ποστ θαυμασμου για αυτη τη σειρα, που δεν προσφερει τιποτα απολυτως. Μπορει να προσφερει αγωνια και δραση αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι δυνατον να γραφονται τετοια επαινετικα σχολια, λες και εχετε πολτοποιημενη κριση κανετε(προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν λεω οτι εχετε). Αν μη τι αλλο, ΠΟΙΟΤΗΤΑ!

Μάγκα απλούστατα, γιατί συνεχίζεις να τα βλέπεις? Δεν γουστάρεις? Κάτσε βλέπε "Μαρία η Άσχημη" και "Θα βρεις το δάσκαλό σου" που είναι πιο ποιοτικά (και πρωτότυπα)...

Όσο για τα ερωτήματα συμφωνώ με το Soto (και με το Λοκ! ;))

Everything happens for a reason...

Don't mistake coinsidence with fate... κτλ. κτλ. κτλ.

sheik
27 Ιανουαρίου 2007, 01:15
Κι εγω σαν φωνη της λογικης,παλι νευριαζω.Ρε παιδια,μη το ψαχνετε ΤΟΣΟ το θεμα.Καποια πραγματα γινονται ετσι,ειτε επειδη ειναι λαθη ειτε επειδη ειναι ο πιο ενδιαφερον τροπος να γινουν.Μη βρισκετε σε ολα θεωριες συνομωσιας.
Θα σχολιασω ομως:Οσο για τη Κεητ δε ξερουμε που προσγειωθηκε.Σε 10 ολοκληρα λεπτα και παραπανω που κραταει η πρωτη σκηνη δεν την βλεπουμε πουθενα.Εμφανιζεται μονο οταν ο Τζακ παει καπου απομερα να ραφτει.Οποτε δε μπορουμε να ξερουμε που προσγειωθηκε αυτη.
Οσο για τον Τσαρλυ ΚΑΙ αυτο ερωτηθηκε στο thefuselage.com σε παραγωγο και ειπε οτι ειναι λαθος το πως το δειξανε.Πρεπει λεει να υποθεσουμε οτι περπατησε λιγακι μετα την αποφυγη της βαλιτσας και κατεληξε να κατσει σε θεση που βρισκεται στο μεσαιο τμημα.Αυταααα...

lefti
27 Ιανουαρίου 2007, 02:08
sumfwnw me ton filo kai suntopith dexter an de sou aresei free_soul mhn ta blepeis!!! oso gia to post sto c prepei na pw oti oson afora thn kate den 3eka8arizei pou peftei sthn paralia h sthn limnh afou h prwth fora pou enfanizetai einai h skhnh pou rabei thn plhgh tou jack mesa sto dasos xwris na dieukrinizei apo pou hr8e!!!
kai gia to d prepei na pw oti otan arxise na peftei to aeroplano uparxei mia skhnh pou deixnei ton charlie na feugei apo to wc kai na ka8etai se mia 8esh kapou den 8umamai an einai mprosta h pisw...

nik21
27 Ιανουαρίου 2007, 04:27
Σχετικά με το πώς βρέθηκε η Κέιτ στην παραλία και η βαλίτσα που ήταν κάπου κοντά της βρέθηκε μέσα στη λίμνη . Αυτό δεν νομίζω να είναι και τόσο περίεργο.
Όταν ένα αεροπλάνο κόβεται στα 2 ,όσο είναι στον αέρα και το ένα μέρος του προσγειώνεται στη μια άκρη του νησιού και το άλλο μέρος στην αλλη άκρη, προφανώς πολλά αντικείμενα - επιβάτες - αποσκευές διασκορπίστηκαν στο ενδιάμεσο (ειδικά όσα ηταν κοντά στο σημείο που χωρίστηκε το αεροπλάνο)

lost123
27 Ιανουαρίου 2007, 09:45
ο charley πάντως όταν άκουσε ότι ο jack και η kate θα πήγαιναν να βρούνε το πιλοτήριο,ήθελε να πάει μαζί τους αλλά δεν τους είχε πεί ότι βρισκόταν εκεί.(εάν ισχύει το γεγονός ότι ο charley βρισκόταν στο wc όταν έπεσε το αεροπλάνο)
λέτε στην 5η σεζόν αντί να υπάρχουν flashbacks απο τις ζωές των losties θα υπάρχουν flashbacks απο την ζωή τους στην παραλία που εμείς δεν είχαμε δεί...?? ;) :P

Mathias
27 Ιανουαρίου 2007, 12:58
Το όνομα του τοπικ έχει ερωτηματικό.
Για εμένα για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου υπάρχουν δύο εκδοχές. Φαίνεται σε αυτά που γράφω αλλά ας τα πω περιληπτικά.
Ή
ισχύει αυτό που λέει ο Sotos, o Dexter κλπ."Όλα έχουν ένα σκοπό" άρα υπάρχει μυστήριο
ή
ισχύει αυτό που λέει ο Sheik και έχω αναφέρει κι εγώ κλπ. "Κινηματογραφική αδεία" άρα ας πούμε λάθη σε εισαγωγικά.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η παραγωγή είναι άπειρη, ότι κάνει λάθη (μην τρελλαθούμε τώρα) και επίσης μη μου λέτε ότι τα γεγονότα αυτά ή ορισμένα τέλως πάντων έχουν μία λογική σειρά.

edit: Πρόσθεσα το παρακάτω link. Δείτε τι βρήκε το άτομο. Πίσω από τον Τζίν κάτι κάνει κούνια κρεμασμένο σε ένα σχοινί. Κατά τη γνώμη μου είναι κάμερα ή μικρόφωνο. Και σιγά βέβαια μην κατηγορήσω κανέναν γι αυτό.
http://www.dailymotion.com/video/x12jq0_whatisit2 (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%77%77%77% 2e%64%61%69%6c%79%6d%6f%74%69%6f%6e%2e%63%6f%6d%2f %76%69%64%65%6f%2f%78%31%32%6a%71%30%5f%77%68%61%7 4%69%73%69%74%32)
Αυτό κατά τη γνώμη μου σημαίνει να το ψάχνεις πολύ.

Nirvana
27 Ιανουαρίου 2007, 15:52
Lol.Πλάκα είχε αλλά συμφωνώ και εγώ μαζί σου φίλε Mathias ας μην είμαστε τόσο κακοί με τους σκηνοθέτες.

free_soul
27 Ιανουαρίου 2007, 23:10
Μάγκα απλούστατα, γιατί συνεχίζεις να τα βλέπεις? Δεν γουστάρεις? Κάτσε βλέπε "Μαρία η Άσχημη" και "Θα βρεις το δάσκαλό σου" που είναι πιο ποιοτικά (και πρωτότυπα)...

sumfwnw me ton filo kai suntopith dexter an de sou aresei free_soul mhn ta blepeis!!!

Με εσας τους Χιωτες που πατε δυο δυο ακομα και στα ποστ δεν προκειται να ασχοληθω γιατι ειστε πιτσιρικαδες.

Για εμένα για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου υπάρχουν δύο εκδοχές. Φαίνεται σε αυτά που γράφω αλλά ας τα πω περιληπτικά.
Ή ισχύει αυτό που λέει ο Sotos, o Dexter κλπ."Όλα έχουν ένα σκοπό" άρα υπάρχει μυστήριο
ή ισχύει αυτό που λέει ο Sheik και έχω αναφέρει κι εγώ κλπ. "Κινηματογραφική αδεία" άρα ας πούμε λάθη σε εισαγωγικά.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η παραγωγή είναι άπειρη, ότι κάνει λάθη (μην τρελλαθούμε τώρα) και επίσης μη μου λέτε ότι τα γεγονότα αυτά ή ορισμένα τέλως πάντων έχουν μία λογική σειρά.

edit: Πρόσθεσα το παρακάτω link. Δείτε τι βρήκε το άτομο. Πίσω από τον Τζίν κάτι κάνει κούνια κρεμασμένο σε ένα σχοινί. Κατά τη γνώμη μου είναι κάμερα ή μικρόφωνο. Και σιγά βέβαια μην κατηγορήσω κανέναν γι αυτό.

Αυτό κατά τη γνώμη μου σημαίνει να το ψάχνεις πολύ.

1)Δε χρειαζεται πολυ ψαξιμο για να ανιχνευσεις καποιο σκηνοθετικο λαθος, απλα ειναι θεμα εξοικειωσης, ξερεις που θα κοιταξεις για να το βρεις(αντανακλασεις κτλ). Αλλα αυτο το θεμα ειναι οφ τοπικ οποτε δε συνεχιζω.

2)Συμφωνουμε οτι γινονται ασημαντα λαθη και ειναι και φυσιολογικο να γινουν(οπως να φαινεται ο καμεραμαν, το χερι του εκπαιδευτη του αλογου, ο χαρλι να ιδρωνει-ξειδρωνει κ.α.). Αυτα τα λαθη ειναι ανευ σημασιας, αν και εμενα μου κακοφαινονται λιγο.

Περα απο αυτο ομως, καταλαβαινω οτι εσυ δεν μπορεις να πιστεψεις οτι γινονται και σημαντικα λαθη, τα οποια αν εισαι υπερμαχος της θεωριας οτι "ολα συμβαινουν για καποιο σκοπο", τοτε σε οδηγουν σε θεωριες συνομωσιας. Σε αυτο το σημειο διαφωνουμε. Εγω πιστευω οτι γινονται για λογους καθαρα απροσεξιας των σκηνοθετων, και δεν υπαρχει καποιο σημαδι κρυμμενο.

Αν παρολαυτα, θες να πιστευεις ετσι, καλα κανεις, αποκτα περισσοτερο ενδιαφερον η σειρα, αν και στο τελος πιστευω οτι θα μεινεις ανικανοποιητος γιατι δεν θα εχει εξηγηθει σχεδον καμμια απο αυτες τις "περιεργες" θεωριες.

3)Τελος, μπορουμε να συνεργαστουμε: να σου λεω τα κινηματογραφικα λαθη που εντοπιζω και εσυ να πλεκεις θεωριες συνομωσιας!

π.χ. σ2ε3 - λ1δευτ53 αριστερα βλεπω εναν αγνωστο, ειναι ο εκο, η λιμπυ, αννα-λουσια, αρα λογικα αυτος πρεπει να ειναι ο μπερναρντ. Ομως αν παρατηρησεις πολυ καλα ειναι αρκετα πιο αδυνατος και εχει διαφορετικα χρωμμα μαλιων και χτενισμα. Who is this guy???

lefti
27 Ιανουαρίου 2007, 23:41
Με εσας τους Χιωτες που πατε δυο δυο ακομα και στα ποστ δεν προκειται να ασχοληθω γιατι ειστε πιτσιρικαδες.

den to sxoliazw auto!!!!!!

π.χ. σ2ε3 - λ1δευτ53 αριστερα βλεπω εναν αγνωστο, ειναι ο εκο, η λιμπυ, αννα-λουσια, αρα λογικα αυτος πρεπει να ειναι ο μπερναρντ. Ομως αν παρατηρησεις πολυ καλα ειναι αρκετα πιο αδυνατος και εχει διαφορετικα χρωμμα μαλιων και χτενισμα. Who is this guy???

oson afora auto sthn arxh skefthka oti mporei na einai o goodwin alla meta 8umh8hka oti h anna lucia ton eixe skotwsei pio prin opote logika einai la8os an kai einai polu xtuphto gia na einai la8os an kai autos o tupos fernei ligo tou goodwin

Mathias
28 Ιανουαρίου 2007, 00:56
1)Δε χρειαζεται πολυ ψαξιμο για να ανιχνευσεις καποιο σκηνοθετικο λαθος, απλα ειναι θεμα εξοικειωσης, ξερεις που θα κοιταξεις για να το βρεις(αντανακλασεις κτλ). Αλλα αυτο το θεμα ειναι οφ τοπικ οποτε δε συνεχιζω.
2)Συμφωνουμε οτι γινονται ασημαντα λαθη και ειναι και φυσιολογικο να γινουν(οπως να φαινεται ο καμεραμαν, το χερι του εκπαιδευτη του αλογου, ο χαρλι να ιδρωνει-ξειδρωνει κ.α.). Αυτα τα λαθη ειναι ανευ σημασιας, αν και εμενα μου κακοφαινονται λιγο.
Περα απο αυτο ομως, καταλαβαινω οτι εσυ δεν μπορεις να πιστεψεις οτι γινονται και σημαντικα λαθη, τα οποια αν εισαι υπερμαχος της θεωριας οτι "ολα συμβαινουν για καποιο σκοπο", τοτε σε οδηγουν σε θεωριες συνομωσιας. Σε αυτο το σημειο διαφωνουμε. Εγω πιστευω οτι γινονται για λογους καθαρα απροσεξιας των σκηνοθετων, και δεν υπαρχει καποιο σημαδι κρυμμενο.
Αν παρολαυτα, θες να πιστευεις ετσι, καλα κανεις, αποκτα περισσοτερο ενδιαφερον η σειρα, αν και στο τελος πιστευω οτι θα μεινεις ανικανοποιητος γιατι δεν θα εχει εξηγηθει σχεδον καμμια απο αυτες τις "περιεργες" θεωριες.
3)Τελος, μπορουμε να συνεργαστουμε: να σου λεω τα κινηματογραφικα λαθη που εντοπιζω και εσυ να πλεκεις θεωριες συνομωσιας!
free_soul :
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβεις ότι το σύμπαν δεν γυρίζει γύρω από εσένα. Όπως λέει και ο Τομ Ρόμπινς στο "Αγριεμένοι Ανάπηροι Που Επιστρέφουν Απο Καυτά Κλίματα": "Δεν είμαστε παρά ένα μπιμπίκι στον κώλο τής δημιουργίας".

Nirvana
28 Ιανουαρίου 2007, 01:21
Loooooooooooooooooooool!!!!!!!:respect:στον κύριο Mathias.:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::w orthy::worthy:

sheik
28 Ιανουαρίου 2007, 03:15
Παντως με τον free soul συμφωνω σε μερικα σημεια.Εχουμε παρει πολυ στα σοβαρα το "everything happens for a reason" και γενικα βρισκουμε συνομωσιες εκει που -προσωπικα- βρισκω λαθη απροσεξιας απο τους παραγωγους.
Ακομα και να ηθελα να τα πιστεψω δεν θα το εκανα,διοτι ετσι πως παει το πραγμα μια το ενα,μια το αλλο φτανουμε σε δυσθεωρητα υψη απο υποθεσεις και θεωριες που το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ερθει πληρης απογοητευση στο τελος,οταν αποδειχθει οτι οντως,πολλα απο αυτα ηταν ασημαντα λαθη,που επειδη η ιδια η σειρα μας εμαθε να το ψαχνουμε πολυ,μας οδηγησαν αλλου αντι αλλου.
Κινδυνευει δηλαδη η σειρα -αν δεν το εχει κανει ηδη- να πεσει θυμα του εαυτου της...

24-400
28 Ιανουαρίου 2007, 04:15
Με αυτή τη σειρά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αλλά πιο πολύ για σκηνοθετικά λάθη μου μοιάζουν...8)

Mathias
28 Ιανουαρίου 2007, 04:16
Κινδυνευει δηλαδη η σειρα -αν δεν το εχει κανει ηδη- να πεσει θυμα του εαυτου της...

Φίλε εσύ ξέρεις τις θεωρίες μου. Αυτό δεν σημαίνει πως ότι θεωρία υπάρχει είμαι υποστηρικτής της. Στο post 21 ξεκαθαρίζω τη θέση μου:

Ή
ισχύει αυτό που λέει ο Sotos, o Dexter κλπ."Όλα έχουν ένα σκοπό" άρα υπάρχει μυστήριο
ή
ισχύει αυτό που λέει ο Sheik και έχω αναφέρει κι εγώ κλπ. "Κινηματογραφική αδεία" άρα ας πούμε λάθη σε εισαγωγικά.

Δεν κατάλαβα που σε αυτό το τόπικ υπάρχει τραβηγμένη θεωρία; Απορίες βλέπω και χιούμορ. Μέχρι τη στιγμή που κάποιος χωρίς να έχει διαβάσει τι λέω, πρόσθεσε και ειρωνεία. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Επίσης γενικότερα σε όλα τα ξένα forums και sites υπάρχουν αντίστοιχες θέσεις για
θεωρίες - μυστήρια - eggs - λάθη - συσχετισμοί προσώπων - ψίθυροι - κλπ..

Όσο για το τελευταίο που είπες πολύ σωστό αλλά ποιός "φταίει" γι αυτό;:???:

free_soul
28 Ιανουαρίου 2007, 04:44
free_soul :
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβεις ότι το σύμπαν δεν γυρίζει γύρω από εσένα. Όπως λέει και ο Τομ Ρόμπινς στο "Αγριεμένοι Ανάπηροι Που Επιστρέφουν Απο Καυτά Κλίματα": "Δεν είμαστε παρά ένα μπιμπίκι στον κώλο τής δημιουργίας".

Το σχολιο σου Mathias δειχνει οτι εισαι μικροτερος αποτι μαρτυραει η ηλικια σου(πολυ αστειο,καταφερες να κανεις τον Nirvana να γελασει-του οποιου τα μισα ποστ ξεκινανε με lol). Πραγματικα, ο μονος λογος που μου εκανες επιθεση ειναι μαλλον γιατι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις με λογικα επιχειρηματα στη συζητηση που κανουμε. Αλλιως δεν μπορω να εξηγησω αυτη τη λασπολογια σου εναντιον μου, που δεν εχει βαση κιολας. Διαβασε το πολυ ενδιαφερον αρθρο στο παρακατω λινκ,που αναλυει τη νοοτροπια ατομων σαν και εσενα. Ισως σε βοηθησει.

http://e-roosters.blogspot.com/2007/01/ad-hominem.html (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%65%2d%72% 6f%6f%73%74%65%72%73%2e%62%6c%6f%67%73%70%6f%74%2e %63%6f%6d%2f%32%30%30%37%2f%30%31%2f%61%64%2d%68%6 f%6d%69%6e%65%6d%2e%68%74%6d%6c)

Μαλλον εσυ θες να γυριζει ο κοσμος γυρω απο σενα(στην προκειμενη περιπτωση το φορουμ) αλλα δυστυχως δεν μπορεις να τα καταφερεις. Γιαυτο το λογο δημιουργεις τοπικ και περιμενεις ολοι να σ'ευχαριστησουν, να εχει πολλα ποστ στα τοπικ σου κτλ. Απο τη στιγμη που ειδες οτι σου εκανα χαλαστρα στο τοπικ σου, αρχισες την επιθεση. Πρεπει να μαθεις να δεχεσαι την κριτικη. Γιατι πρεπει να ξερεις οτι
"Είναι προτιμότερο να αντιμετωπίζεις κόρακες παρά κόλακες.
Οι πρώτοι σε τρώνε νεκρό, οι δεύτεροι ζωντανό."
Αντισθένης

Υ.Γ.: Για τους φιλους των συνομοσιων, σ2ε2 - 39λ25δ πανω αριστερη γωνια ενα ιστιοπλοικο, σ1ε7 - 1λ20δ παλι μια βαρκα πισω απο την kate, στο exodus της σεζον 1 παλι φαινεται μια βαρκα τη στιγμη που ο michael βοηθαει τον sayer να ανεβει στη σχεδια αφου επεσε στο νερο για να φτιαξει το πηδαλιο. Αρκετα με τα "περιεργα" καραβια. Παμε στα αεροπλανα: σ1ε10 - οταν ο hurley παει να παρει τη λιστα απο τον σωγιερ στον ουρανο φαινεται 1 αεροπλανο και σ2ε10 - 31λ45δ φαινεται το αεροπλανο της ιεραποστολης που επεσε στο νησι χωρις να εχει τιποτα γραμμενο πανω του, αλλα στο ιδιο επεισοδιο στο 31λ58δ εχει γραμμενα πανω του 5Z - GWN6. Περιεργα πραγματα..

lefti
28 Ιανουαρίου 2007, 05:02
Υ.Γ.: Για τους φιλους των συνομοσιων, σ2ε2 - 39λ25δ πανω αριστερη γωνια ενα ιστιοπλοικο, σ1ε7 - 1λ20δ παλι μια βαρκα πισω απο την kate, στο exodus της σεζον 1 παλι φαινεται μια βαρκα τη στιγμη που ο michael βοηθαει τον sayer να ανεβει στη σχεδια αφου επεσε στο νερο για να φτιαξει το πηδαλιο. Αρκετα με τα "περιεργα" καραβια. Παμε στα αεροπλανα: σ1ε10 - οταν ο hurley παει να παρει τη λιστα απο τον σωγιερ στον ουρανο φαινεται 1 αεροπλανο και σ2ε10 - 31λ45δ φαινεται το αεροπλανο της ιεραποστολης που επεσε στο νησι χωρις να εχει τιποτα γραμμενο πανω του, αλλα στο ιδιο επεισοδιο στο 31λ58δ εχει γραμμενα πανω του 5Z - GWN6. Περιεργα πραγματα..

file free soul ta entopisa ola ektos thn barka pisw apo thn kate:(

ma poios ta entopizei auta re paidia?????? auta einai paaaaara polu mikres leptomereies...

pantws sigoura la8h ths paragwghs den einai dunaton na einai 8ewries sunomwsias giati sigoura kapoios 8a eixe dei px ena aeroplano na pernaei dipla apo to nhsi 8a eixe pei kati...

Nirvana
28 Ιανουαρίου 2007, 05:23
Free Soul.Το πώς ξεκινάω τα post μου είναι δικό μου θέμα.Τώρα όσον αφορά στις σκηνές που παρέθεσες τις βρήκα σχεδόν όλες(και εγώ αυτή με την Kate δεν βρήκα).Πιστεύω ότι πρόκειται καθαρά για σκηνοθετικά λάθη.Δεν νομίζω να έγιναν εσκεμμένα.

Mathias
28 Ιανουαρίου 2007, 05:44
Άκου φίλε.
Απάντησες σε κάτι που δεν είπα εγώ με ειρωνεία. Ακόμη και αν το είχα πει, η ειρωνεία σου δεν μου αρέσει καθόλου.
Επιχειρήματα σαφέστατα και δεν έχω να σε αντικρούσω διότι στα περισσότερα δεν διαφωνώ μαζί σου. Μάθε να διαβάζεις τι λέει ο άλλος πριν απαντήσεις.

Το τελειώνω εδώ.
Προσβάλεις και λες μεγάλες κουβέντες.
Μη συνεχίσεις.
Δεν σου επιτρέπω ....απλά μη συνεχίσεις.

Για τους υπόλοιπους απλά ένα ενδιαφέρον site που μόλις ανακάλυψα:
http://www.moviemistakes.com/ (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%77%77%77% 2e%6d%6f%76%69%65%6d%69%73%74%61%6b%65%73%2e%63%6f %6d%2f)
απλά βάλτε στη μηχανή αναζήτησης Lost και θα επλαγείτε με το αποτέλεσμα. Λέω και εγώ τόσο βλάκας είμαι;

Sotos_2002
28 Ιανουαρίου 2007, 12:39
Το σχολιο σου Mathias δειχνει οτι εισαι μικροτερος αποτι μαρτυραει η ηλικια σου(πολυ αστειο,καταφερες να κανεις τον Nirvana να γελασει-του οποιου τα μισα ποστ ξεκινανε με lol). Πραγματικα, ο μονος λογος που μου εκανες επιθεση ειναι μαλλον γιατι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις με λογικα επιχειρηματα στη συζητηση που κανουμε. Αλλιως δεν μπορω να εξηγησω αυτη τη λασπολογια σου εναντιον μου, που δεν εχει βαση κιολας. Διαβασε το πολυ ενδιαφερον αρθρο στο παρακατω λινκ,που αναλυει τη νοοτροπια ατομων σαν και εσενα. Ισως σε βοηθησει.

http://e-roosters.blogspot.com/2007/01/ad-hominem.html (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%65%2d%72% 6f%6f%73%74%65%72%73%2e%62%6c%6f%67%73%70%6f%74%2e %63%6f%6d%2f%32%30%30%37%2f%30%31%2f%61%64%2d%68%6 f%6d%69%6e%65%6d%2e%68%74%6d%6c)

Μαλλον εσυ θες να γυριζει ο κοσμος γυρω απο σενα(στην προκειμενη περιπτωση το φορουμ) αλλα δυστυχως δεν μπορεις να τα καταφερεις. Γιαυτο το λογο δημιουργεις τοπικ και περιμενεις ολοι να σ'ευχαριστησουν, να εχει πολλα ποστ στα τοπικ σου κτλ. Απο τη στιγμη που ειδες οτι σου εκανα χαλαστρα στο τοπικ σου, αρχισες την επιθεση. Πρεπει να μαθεις να δεχεσαι την κριτικη.

Λοιπον για να ληξει εδω το θεμα(αν το συνεχισει καποιος θα κλειδωσω το τοπικ) free_soul εσυ εισαι ο πρωτος που εδωσες λαβες γιατι αρχικα αποξιωσες 2 μελη του forum λεγοντας οτι ειναι "Πιτσιρικαδες"...
Αν θες μεγαλους πες μου σε ποια περιοχη μενεις για να σου στειλω την αντιστοιχη διευθυνση του φορουμ του ΚΑΠΙ σου.

Δευτερον το υφος σου απεναντι στον Mathias ηταν ειρωνικο. Αν οπως λες θελεις να υπαρχει διαλογος με διαφωνιες κτλ επρεπε να αφησεις τις ειρωνιες στην ακρη και το μονο που επρεπε να παρεθετες ειναι τα επιχειρηματα σου.

Τελος, δεν θα ορισεις εσυ σε κανεναν το πως θα ξεκιναει η πως θα τελειωνει τα ποστ του. Εγω τα ξεκιναω με κεφαλαια και τα τελειωνω με τελεια. Αν εχεις κατι να μου πεις γι' αυτο περιμενω πμ.
Οποιος θελει να συνεχίσει την συζητηση σχετικα μ' αυτο το θεμα μεσω πμ απο εδω και στο εξης.

Brangelina
28 Ιανουαρίου 2007, 21:07
siga re paidia me to malako!o mathias einai k poli protos pantos!

Mathias
30 Ιανουαρίου 2007, 14:47
To topic το άνοιξα με τον τίτλο ¨Σκηνοθετικά λάθη ή μυστήρια;¨,εννοώντας τέτοιου είδους λάθη, παραθέτοντας και τέσσερα παραδείγματα. Νοηματικά, δείτε πρώτο post.
Όχι λάθη όπως: φαίνεται το μικρόφωνο ή η κάμερα κλπ. Αυτά τα λάθη είναι σίγουρα σκηνοθετικά:yes: αλλά εμένα προσωπικά αφού δεν τα έχει πιάσει το μάτι μου δεν με ενοχλούν καθόλου.8)

Για τα τέσσερα πιστεύω οτι είναι τα περισσότερα «λάθη» σε εισαγωγικά αυτό που λέω ¨κινηματογραφική αδεία¨ - συμφωνώ με τον Sheik .
Δεν αποκλείω όμως την πιθανότητα επειδή το Lost βλέπουμε κάποιο από αυτά (τα τέσσερα) να έχει σχέση με περίεργη ιδιότητα του καπνού ή του νησιού ή της Dharma - δυστύχημα αεροπλάνο.
Το αποκλείει κανένας;;)

chrsv7
30 Ιανουαρίου 2007, 16:19
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει ένα πολύ έξυπνο σενάριο και είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο έχω δει εγώ στην τηλεόραση. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι επειδή έχει εξαιρετικό σενάριο έχει αναγκαστικά και εξαιρετική σκηνοθεσία. Σίγουρα είναι πολύ καλή η ατμόσφαιρα που δημιουργείται, όμως υπάρχουν αρκετά λαθάκια.
Φυσικά εμένα δε με ενοχλούν, όμως και από την άλλη δεν μπορούμε όλα να τα θεωρούμε ότι έγιναν επίτηδες και εξυπηρετούν κάποιο σκοπό στο σενάριο.
Οι δημιουργοί έχουν καταφέρει με το σλόγκαν everything happens for a reason να βάλουν στο τριπάκι τον κόσμο να προσπαθήσει να εξηγήσει και την παραμικρή λεπτομέρεια που βλέπει και μπράβο τους, γιατί έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα μύθο γύρω από τη σειρά.
Ελπίζω να αποδειχτεί στο τέλος ότι όλες αυτές οι μικρολεπτομέρειες παίζουν κάποιο ρόλο αν και εγώ δεν το πιστεύω... Άλλωστε δε με ενδιαφέρει κιόλας, αυτό που θέλω είναι να υπάρχει ένα τέλος που θα μας αφήσει όλους άφωνους και θα μας στείλει αδιάβαστους, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να ασχοληθούμε με λεπτομέρειες...

sheik
30 Ιανουαρίου 2007, 16:37
...........+1

Mathias
30 Ιανουαρίου 2007, 16:55
Οι δημιουργοί έχουν καταφέρει με το σλόγκαν everything happens for a reason να βάλουν στο τριπάκι τον κόσμο να προσπαθήσει να εξηγήσει και την παραμικρή λεπτομέρεια που βλέπει και μπράβο τους, γιατί έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα μύθο γύρω από τη σειρά.

Πολύ σωστή η άποψή σου. Είναι όμως η μία όψη του νομίσματος. Απορρίπτεις ως ιδέα την άλλη πλευρά (να έχουν σχέση με κάποια ιδιότητα του νησιού) ή δεν θα σου άρεσε ως εξήγηση;
Απόρριψη ως μη πιθανό ή απόρριψη του στυλ θα με ξενερώσει;

chrsv7
30 Ιανουαρίου 2007, 17:29
Πολύ σωστή η άποψή σου. Είναι όμως η μία όψη του νομίσματος. Απορρίπτεις ως ιδέα την άλλη πλευρά (να έχουν σχέση με κάποια ιδιότητα του νησιού) ή δεν θα σου άρεσε ως εξήγηση;
Απόρριψη ως μη πιθανό ή απόρριψη του στυλ θα με ξενερώσει;

Δε θα με ξενέρωνε, ίσα ίσα που θα υπήρχε περισσότερο ενδιαφέρον. Απλώς θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο πιθανό να έχουν σχεδιάσει εξ'αρχής οι δημιουργοί τη σειρά ώστε να πρέπει ο τηλεθεατής να προσέχει την κάθε λεπτομέρεια, να βλέπει το βίντεο καρέ καρέ, να κάνει μεγεθύνσεις τις εικόνες κτλ. Γιατί άλλωστε πρόκειται για μια τηλεοπτική σειρά που αν δεν πήγαινε καλά μπορεί και να μην έβγαινε σε DVD ή να μη γινόταν γνωστή γενικώς ώστε να γίνεται τώρα αυτή η ανάλυση των επεισοδίων από τους fans..

Mathias
30 Ιανουαρίου 2007, 17:37
Δε θα με ξενέρωνε, ίσα ίσα που θα υπήρχε περισσότερο ενδιαφέρον. Απλώς θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο πιθανό να έχουν σχεδιάσει εξ'αρχής οι δημιουργοί τη σειρά ώστε να πρέπει ο τηλεθεατής να προσέχει την κάθε λεπτομέρεια, να βλέπει το βίντεο καρέ καρέ, να κάνει μεγεθύνσεις τις εικόνες κτλ. Γιατί άλλωστε πρόκειται για μια τηλεοπτική σειρά που αν δεν πήγαινε καλά μπορεί και να μην έβγαινε σε DVD ή να μη γινόταν γνωστή γενικώς ώστε να γίνεται τώρα αυτή η ανάλυση των επεισοδίων από τους fans..
Μα τα τέσσερα θέματα που θέτω δεν είναι λεπτομέρειες που βλέπεις σε καρέ, ούτε σε μεγενθύνσεις κλπ. το διευκρίνησα αυτό, πιό πάνω, είναι νοηματικό. Δεν ξέρω ίσως δεν εκφράζω σωστά αυτό που εννοώ.
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια.
Για εμένα η άποψή σου είναι πολύ σωστή.:thumbsup1
Απλά εγώ είμαι κάπου στο 70%-30% (30 για το ότι κάτι μπορεί να παίζει που να λύνεται με μία γενική απάντηση). Δεν είμαι κατασταλαγμένος 100%, στη μία άποψη.

ps: By the way επειδή δεν μπορω να είμαι πολύ ώρα σοβαρός. Ορίστε η απάντηση στο cool avatar σου. Δωράκι από εμένα.:P
http://img329.imageshack.us/img329/5756/sniperss4.th.jpg (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%69%6d%67% 33%32%39%2e%69%6d%61%67%65%73%68%61%63%6b%2e%75%73 %2f%69%6d%67%33%32%39%2f%35%37%35%36%2f%73%6e%69%7 0%65%72%73%73%34%2e%6a%70%67)
Πρόσεχε λοιπόν!!!

chrsv7
30 Ιανουαρίου 2007, 18:04
Έχεις δίκιο, όντως αυτά που λες δεν είναι λεπτομέρειες, απλώς μιλούσα σε γενικότερο πλαίσιο με αφορμή τα λόγια σου (τα οποία φυσικά και είναι κατανοητά).

Καλά κορυφαία η γάτα killer! Δε με πέτυχε αλλά θα έχω το νου μου!:thumbsup1

Mathias
31 Ιανουαρίου 2007, 16:15
Δείτε αυτό το video (Προσέξτε αριστερά το αεροπλάνο). Αφου το δείτε διαβάστε παρακάτω.
http://www.dailymotion.com/video/x12w8f_fire-and-water-plane-hallucination (http://www.greektvsubs.gr/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2f%77%77%77% 2e%64%61%69%6c%79%6d%6f%74%69%6f%6e%2e%63%6f%6d%2f %76%69%64%65%6f%2f%78%31%32%77%38%66%5f%66%69%72%6 5%2d%61%6e%64%2d%77%61%74%65%72%2d%70%6c%61%6e%65% 2d%68%61%6c%6c%75%63%69%6e%61%74%69%6f%6e)
Καταρχήν για άλλη μια φορά δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.
Απλά πιστεύω πως κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.
Η μία λέει πως είναι σκηνοθετικό λάθος. Δεν χρειάζεται πολλά σχόλια.

Η άλλη λέει γιατί στο όνειρο του Τσάρλυ που βλέπει τις γυναίκες ώς Παρθένο Μαρία (ναρκωτικά στο αγαλματάκι) περνά από πίσω τους ένα αεροπλάνο που μοιάζει με αυτό των εμπόρων ναρκωτικών;

Γιατί πετάει τόσο χαμηλά, πάει για προσγείωση;

Που δίπλα στα γυρίσματα; Αεροδρόμιο;

Καλά δεν το είδε κανείς από το συνεργείο δεν το άκουσε κι όλας;

Εγώ νομίζω πως υπάρχει επίτηδες δεν είναι λάθος αλλά δεν σημαίνει και τίποτα. Έτσι απλά το έβαλαν ως έμφαση στο όνειρο γι αυτούς που τη ψάχνουν.

Επίσης δείτε κάποιον που γράφει για μυστικά στα επίσημα DVD. Εδώ δεν ξέρω τίποτα γιατί δεν τα έχω. Αν τα έχει κάποιος ας μας πει.

If anyone is interested:

On Disk 7 - bonus features

in Phase One

Goto "Fire & Water" press the < left arrow twice
this will select "Anatomy of an Episode"

You will see the cast standing at the edge of the water with Charlie (Dominic Monaghan) being asked to tell his Christmas Joke in December of 2005. He says "what did one snowman say to the other snowman?" and gives the answer.

in Phase Two

Goto "Sneak Peeks" and again press the < left arrow twice.

This will put a blue dot on the right side of the return. Then press select.

You will get hidden footage of Evangeline Lilly (Kate) talking about everything from how she acts - Fan mail to The Show.

in Phase Three

goto "Secrets from the Hatch"
again press the < left arrow twice. This will put a blue dot on the right side of "Secrets from the Hatch" Press Select. You will see a picture of the Mural, with, who I believe is the artist standing infront of it, with blue paint on his shirt, and paints infront of the mural. There is also a picture behind him of some guy.

Sotos_2002
31 Ιανουαρίου 2007, 16:29
Το αεροπλανο ήταν σιγουρα αυτο που ηταν μεσα και ο αδελφος του Εκο. Δεν προκειται για σκηνοθετικο λαθος, απλα πιστευω οτι ο σκηνοθετης θελει να μας δειξει οτι για ολα ευθυνονται τα ναρκωτικα, για τις φαντασιωσεις και τα οραματα του Τσαρλυ.

Mathias
31 Ιανουαρίου 2007, 16:40
Το αεροπλανο ήταν σιγουρα αυτο που ηταν μεσα και ο αδελφος του Εκο. Δεν προκειται για σκηνοθετικο λαθος, απλα πιστευω οτι ο σκηνοθετης θελει να μας δειξει οτι για ολα ευθυνηονται τα ναρκωτικα, για τις φαντασιωσεις και τα οραματα του Τσαρλυ.
Πολύ καλή σκέψη. :respect:

Sotos_2002
31 Ιανουαρίου 2007, 16:44
Δεν ειναι η ιδια περιπτωση με το οραμα του Λοκ, γιατι ο Λοκ δεν ειχε δει το αεροπλανο προτου και ειδε οραματα μ' αυτο να παιζει.
Ενω στο "όραμα" του Τσαρλυ, ο ιδιος εχει δει το αεροπλανο;) .

nectar
3 Φεβρουαρίου 2007, 13:50
Μα τα τέσσερα θέματα που θέτω δεν είναι λεπτομέρειες που βλέπεις σε καρέ, ούτε σε μεγενθύνσεις κλπ. το διευκρίνησα αυτό, πιό πάνω, είναι νοηματικό. Δεν ξέρω ίσως δεν εκφράζω σωστά αυτό που εννοώ.
Τέλος πάντων, λεπτομέρεια.
Για εμένα η άποψή σου είναι πολύ σωστή.:thumbsup1
Απλά εγώ είμαι κάπου στο 70%-30% (30 για το ότι κάτι μπορεί να παίζει που να λύνεται με μία γενική απάντηση). Δεν είμαι κατασταλαγμένος 100%, στη μία άποψη.
Συμφωνώ μαζί σου Mathias:thumbsup1
Άλλο σκηνοθετικά λάθη και άλλο νοηματικά. Τα τελευταία, αν δεν είναι εύκολα ανιχνεύσιμα φαντάζομαι ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον σκηνοθέτη για να διευκολύνουν το σενάριο και πιστεύω ότι ή αυτό συμβαίνει με τα όσα ανέφερες ή κάτι κρύβουν...8)

Estepa
6 Φεβρουαρίου 2007, 13:10
Άλλο σκηνοθετικά λάθη και άλλο νοηματικά. Τα τελευταία, αν δεν είναι εύκολα ανιχνεύσιμα φαντάζομαι ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον σκηνοθέτη για να διευκολύνουν το σενάριο και πιστεύω ότι ή αυτό συμβαίνει με τα όσα ανέφερες ή κάτι κρύβουν...8)

Με κάλυψες.:thumbsup1

Julietta
26 Μαρτίου 2007, 13:38
2ο επεισόδειο, 2η σεζόν: έχει ξημερωσει και ο μαικλ με τον σωγιερ εχουν μεινει μόνοι τους πάνω σε ό,τι απέμεινε από τη σχεδία μετά την επιθεση των "others". σε πλάνο που δειχνει τον σωγιερ να μιλάει με τον μαικλ, καπου πισω του στο βαθος, υπάρχει ενα καράβι...Το προσέξατε? ;)

anthony_88
26 Μαρτίου 2007, 14:00
Σκηνοθετικο λαθος και εχει ξεκαθαριστει απο τους παραγωγους ;)

tasia
26 Μαρτίου 2007, 14:02
Ναι,στο 39.27` φαινεται κατι σαν φιγουρα ιστιοπλοικου πολυ μακρια πανω αριστερα απο τον Σωγιερ.
Δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερη σημασια,μαλλον σκηνοθετικο ατοπημα:yes:

andreasmd13
26 Μαρτίου 2007, 14:09
Αυτο ειναι σκηνοθετικο λαθος για μενα ...αλλα εαν παρατήρησης καλα το σκαφος ισως να ειναι αυτο του Desmond ....ειναι ιστιοφορο ;)

antporpoda
26 Μαρτίου 2007, 14:15
Σίγουρα είναι σκηνοθετικό λάθος δεν υπάρχει αμφιβολία αφού το είπαν και οι ίδιοι οι παραγωγοί!
Όσο για το οτι ίσως είναι το σκάφος του Desmond πιστεύω οτι χρειάζεται πολύ φαντασία για να πεις κάτι τέτοιο εφόσον το μόνο που φαίνεται είναι ένα πανί και αυτό με πολύ δυσκολία !

http://img144.imageshack.us/img144/4923/pdvd015hj7.th.png (http://img144.imageshack.us/my.php?image=pdvd015hj7.png)

andreasmd13
26 Μαρτίου 2007, 14:49
Φιλε ξερω απο ιπταμενους οτι ....ποτε και για κανενα λογο δεν ενημερωνει το πληρωμα σε δυσκολες καταστασεις. η ενημερωση ερχετε μολις στο παρα 5 για ευνοητους λογους και ο κυριωτερος ειναι ο ΠΑΝΙΚΟΣ

zaqxsw
26 Μαρτίου 2007, 23:05
καλησπερα. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η σκηνοθεσια ειναι πολυ προσεγμενη γενικως για να τισ ξεφυγουν τετοιεσ λεπτομεριεσ. το μοναδικο κουφο που εχω παρατηρησει πρεπει να ηταν μαλλον στον πρωτο κυκλο ειναι οτι οταν καποιοσ ηταν μεσα στην ζουγκλα και ακουγε και την παραμικρη κινηση αντιδρουσε αμεσα ενω δυο τρεισ φορες ειχα δει πολυ μεγαλη κινηση στα δεντρα στο πλαι (λογικα απο το συνεργειο) και η κειτ συγκεκριμενα δεν πηρε ειδηση. παντως δεν ξερω αν εχει αναφερθει παλαιοτερα αλλα αν δυσκολεψουν και αλλο τα πραγματα σχετικα με το φιναλε και τις απαντησεισ που πρεπει να δωσουν δεν αποκλειεται να ειναι και ολοι ετοιμοθανατοι στην παραλια απο την πτωση τοy αεροπλανου και ολο το story να ειναι trip του μυαλου λιγο πριν το θανατο. γιατι αν εδω και 3 χρονια μονο δημιουργει ερωτηματα και προσπαθησει να τα απαντησει σε 1,5 σεζον τοτε θα ειναι πολυ μαπα η απαντηση

ispanos
26 Μαρτίου 2007, 23:33
(...) παντως δεν ξερω αν εχει αναφερθει παλαιοτερα αλλα αν δυσκολεψουν και αλλο τα πραγματα σχετικα με το φιναλε και τις απαντησεισ που πρεπει να δωσουν δεν αποκλειεται να ειναι και ολοι ετοιμοθανατοι στην παραλια απο την πτωση τοy αεροπλανου και ολο το story να ειναι trip του μυαλου λιγο πριν το θανατο. γιατι αν εδω και 3 χρονια μονο δημιουργει ερωτηματα και προσπαθησει να τα απαντησει σε 1,5 σεζον τοτε θα ειναι πολυ μαπα η απαντηση

αυτό είναι και το θέμα ενός βιβλίου που διαβάζει ο Λοκ στην καταπακτή..
"An Occurrence at Owl Creek Bridge" του Ambrose Bierce..

αν ενδιαφέρεται κανένας θα το βρει στο: http://fiction.eserver.org/short/occurrence_at_owl_creek.html
..μαζί με άλλα καλούδια

zaqxsw
26 Μαρτίου 2007, 23:54
δεν το ηξερα καθολου. παντωσ πιστευω οτι αν δεν δωσει μια τετοιου τυπου εξηγηση δεν μαζευεται πλεον με τιποτα. δεν θελω με τπτ να ισχυει η θεωρια με τους αριθμους για την καταστροφη του κοσμου. θυμιζει πολυ outer limits.

xrysan8h
27 Μαρτίου 2007, 19:10
to erwthma me th valitsa ths kate.. mou ekane kai mena entypwsh... den 8ymamai an thn eixe topo8ethsei allou, prin to dystyxhma. isws an htan katw apo kapoio ka8isma.. na glustrise kata tis anatara3eis.. kai na allakse 8esh.. o charlie pantws.. den prolave na parei th dosh tou oso htan sto wc.. thn stigmh pou etimazotan na snifarei.. ( ts ts.. ti leksilogio!!) tinaxthke kai xtyphse. gi ayto phge meta me jack kai kate sto pilothrio.. gia na parei to sakoulaki apo tis toualetes.. old habits die hard!! (kai old hobbits ,mallon!!)
kai nai, ontws h kate leei se kapoion (ston jack, otan ton ravei? den 8ymamai..) oti den htan anais8hth kai ta 8ymatai ola..
gia ta perissotera "la8akia" pou anaferete. egw protimw na pshfisw "kinhmatografikh adeia"... akomh ki an einai skhno8etika la8h.. den me noiazei, arkei pou den einai toso xontrokommena gia na xalane thn ais8htikh h thn nohmosynh mas:) tricksy kai h paragwgoula!

kai en pasei periptwsei.. einai lost!! o "mh-agnooumenos".. prwtos tw li8w valetw!!

ps.... gia ta extras tou dvd... 8a 3erw se liges meres... pou 8a exei oloklhrw8ei to downloading!!

xrysan8h
27 Μαρτίου 2007, 19:37
to erwthma me th valitsa ths kate.. mou ekane kai mena entypwsh... den 8ymamai an thn eixe topo8ethsei allou, prin to dystyxhma. isws an htan katw apo kapoio ka8isma.. na glustrise kata tis anatara3eis.. kai na allakse 8esh.. o charlie pantws.. den prolave na parei th dosh tou oso htan sto wc.. thn stigmh pou etimazotan na snifarei.. ( ts ts.. ti leksilogio!!) tinaxthke kai xtyphse. gi ayto phge meta me jack kai kate sto pilothrio.. gia na parei to sakoulaki apo tis toualetes.. old habits die hard!! (kai old hobbits ,mallon!!)
kai nai, ontws h kate leei se kapoion (ston jack, otan ton ravei? den 8ymamai..) oti den htan anais8hth kai ta 8ymatai ola..
gia ta perissotera "la8akia" pou anaferete. egw protimw na pshfisw "kinhmatografikh adeia"... akomh ki an einai skhno8etika la8h.. den me noiazei, arkei pou den einai toso xontrokommena gia na xalane thn ais8htikh h thn nohmosynh mas:) tricksy kai h paragwgoula!

kai en pasei periptwsei.. einai lost!! o "mh-agnooumenos".. prwtos tw li8w valetw!!

ps.... gia ta extras tou dvd... 8a 3erw se liges meres... pou 8a exei oloklhrw8ei to downloading!!
ps2... erwthma asxeto me to topic.. alla twra mou r8e kai ayto.. o titlos D.O.C. se prosexes epeisodio.. lete na shmainei Death Of Charlie?

.....anti gia edit.. pathsa para8esh.. sorry soto!!

GreekCharmed
27 Μαρτίου 2007, 19:59
DOC = Date Of Conception