PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter 8x09 - Make Your Own Kind Of Music

GTVSBot
26 Αυγούστου 2013, 05:00
Σειρά : Dexter
Σαιζόν : 8
Επεισόδιο : 9
Τίτλος : Make Your Own Kind Of Music

Κανάλι : ShowTime

Περίληψη :

Ενώ ο Dexter ερευνά ένα φόνο η Vogel δέχεται, προς τεράστια έκπληξή της, μία επίσκεψη από το παρελθόν.

Crazy-Heart
26 Αυγούστου 2013, 15:45
δεν είχαμε μεγάλες εκπλήξεις σε αυτό το επεισόδιο (μιας και όλοι είχαμε καταλάβει ποιός είναι ο Brain Surgeon), παρόλα αυτά οι αποκαλύψεις που έγιναν ήταν αρκετά έντονες. Μου αρεσε πολύ που είδα την Deb back in action μαζί με τον Quinn (φιλάκι?? :inlove: ) και η σκηνή με τη Hannah & Deb να τρώνε μαζί όλα τα λεφτά.

Δεν κατάλαβα ακόμα τα κίνητρα του Saxon, δηλ. ποιό μήνυμα θέλει να στείλει στη Vogel. Αν ήθελε να την ξαναδεί, θα μπορούσε να τη βρει χωρίς όλα τα "δωράκια του" ... οπότε κάτι κρύβει και εκεί...

Στο μεταξύ ο κλοιός γίνεται ασφυχτικός και για τη Hannah στο Miami και ο Dexter τα θελει όλα.. (όπως όλοι οι κοινοί άνθρωποι :) )

Argentina.... κάτι μου λέει πως το τέλος θα είναι πολύ τραγικό. στην αρχή σκεφτόμουν πως για να τελειώσει η σειρά, θα πρέπει να σκοτωθει ο Dexter, αλλά τώρα αν πάει από τον Saxon, πολύ θα μου κακοφανεί!!!!

in Dexter we trust!!!

Και μένα μου λείπει πολύ ο παλιός "κακός" Dexter, αλλά κατα τη γνωμη μου, η σειρά κάνει τον κύκλο της και δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο αν έκλεινε έτσι όπως άρχισε. Ο Dexter εξαρχής έψαχνε για "human connection" και τώρα που το έχει με την Hannah ("she isn't drown to my darkness like Lila, or blinded to it like Rita and she doesn't need it like Lumen.") είναι λογικό να αλλάζει. Δηλ, αν δείτε την εξέλιξη του Dexter από την 1η ως 4η σαιζόν και μετά από 5η ως 8η θα δείτε πως βγάζει νόημα γιατί έχει πάρει αυτή την τροχιά (που για κάποιους είναι βαρετή -χωρίς φόνους-)

15904

thanasislost
26 Αυγούστου 2013, 18:41
Κακό το επεισόδιο...Η αποκάλυψη για τον Brain Surgeon αναμενόμενη αλλά και η προδοσία της Vogel βρωμούσε απο μακριά..
Ένα απο τα θετικά ότι είδαμε και κυνήγι της Hannah αλλά και το σχέδιο του Dexter να φύγει και επιτέλους να κερδίσει αυτό που ήθελε απο την αρχή..Την χάνα και τον γίο του..Βέβαια επειδή είμαστε στην σειρά Dexter και οι σχέσεις είναι όλες προβληματικές ο Dexter θα πει το σχέδιο στην Ντεπ αλλά αυτής θα της κακοφανεί...
Η στιγμή που εμφανίστηκε ο Harrison μου άρεσε....
Αλλά εκνευρίστηκα όταν η Vogel είπε ότι τάχα είχε ξεχάσει ότι είχε ένα ψυχοπαθή γιό...
Διάλογος επίπεδου δημοτικού....
Τώρα περιμένω ντεμαράζ εξελίξεων και να γίνει χαμός..
Θα δούμε...

χάρις2106
26 Αυγούστου 2013, 18:59
Σχόλιο στο fb

"This show is dexter's last victim"

Filmfreak
26 Αυγούστου 2013, 19:33
Ελαφρώς ανώτερο του αίσχους της προηγούμενης εβδομάδα αλλά συνεχίζει να είναι κακό, όπως επίσης και συνεχίζει να μη θυμίζει καθόλου τέλος της σειράς. Και πώς να θυμίζει αφού δήλωσαν πριν λίγο καιρό οι δημιουργοί ότι με λίγες αλλαγές στο τέλος μπορούσε να πάει και για άλλη σαιζόν, αν το κανάλι τους το έλεγε. Εγώ λυπάμαι μόνο όσους ελπίζουν ακόμα.

goggits
26 Αυγούστου 2013, 20:57
Aλλο ένα μέτριο επεισόδιο... Δυστυχώς έχουν μείνει 3 επεισόδια και ακόμα δεν έχουμε δει κάτι να γίνεται...
Πέρυσι ήταν πολύ καλύτερη η σαιζόν με τον κλοιό γύρω απο τον Ντέξτερ να είχε στενέψει υπερβολικά απο την μια με την Λα Γκουέρτα και απο την άλλη με την Ντέμπ...
Φέτος δεν μπορώ να καταλάβω τί σκέφτονται...:mad:

Tyrion
27 Αυγούστου 2013, 02:22
Φέτος δεν μπορώ να καταλάβω τί σκέφτονται...:mad:

Θα σου πω εγώ! Τη φετινή σεζόν τη γράψανε πολύ στο πόδι και βιαστικά απ ότι φαίνεται για να τη γυρίσουν γρήγορα και να μπορέσει να παίξει το καλοκαίρι...Πιο πολύ για μια απλή σεζόν μοιάζει (και μάλιστα κακή), παρά για τελευταία.
Εγώ βλέπω ο Oliver να σκοτώνει Vogel, Hannah, Deb, Harrison ώστε να μείνει εντελώς μόνος ο Dexter, οπότε τον σκοτώνει πρώτα και μετά αυτοκτονεί...Αυτά!

johny f
27 Αυγούστου 2013, 03:04
Πολλες εξελιξεις μεσα σε ενα επισοδειο με τα δεδομενα να αναδιατασονται συνεχεια.
Γενικα μου φανηκε πολυ γεματο επισοδειο και ο Ντεξτερ θελοντας τα ολα ισως στο τελος να τα χασει ολα τωρα που εχει γινει πιο ανθρωπινος.....
Ελπιζω μονο η αφισα της σαιζον να ειναι παραπλανητικη και να μην τον δουμε.......
Απο κει και περα για την αλλη κουβεντα που γινεται οκ λογικο ειναι να εχει αλλαξει αρκετα η σειρα και ο χαρακτηρας μετα απο 8 σαιζον και σιγουρα οι τελευταιες 4 δε μπορουν να φτασουν τη γοητεια και τη σκοτεινοτητα των 4 πρωτων παρολο που τωρα ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα.....

gio25
27 Αυγούστου 2013, 12:22
Υποφερτό.Ειδικά σε σχέση με το προηγούμενο.
Το οτι η Βόγκελ έχει γιο ψυχάκια το είχα καταλάβει απο το δείπνο στο προηγούμενο.Το οτι είναι ο γκόμενος της Κάσι όχι(δηλαδη αυτος τωρα ειναι 45αρης?Ο "Λεμ" θα κολλαγε περισσότερο).
Κατα τα άλλα,μέχρι το τέλος Ντεμπ-Χάνα θα γινουν κολλητες,η πρώτη επιστρέφει στο Miami Metro,ο Κουιν περσινα ξυνα σταφύλια...

Οκ,απο φθινοπωρο-καλοκαρι,η επισπευση εκανε μεγαλο κακο.Αλλα τόσο αρπα-κολλα δεν δικαιολογειται.Σεζον αρπαχτη και σε καμια περιπτωση η τελευταια μιας σειρας που καποτε ηταν απο τις κορυφαιες.

2+1 και θα αναφώνησω με χαρά "Ληξις"...

tasoskratos
27 Αυγούστου 2013, 13:03
Θα μου επιτρέψτε να κάνω έναν παραλληλισμό:)

Μπορεί στο Lost, μέσα σε ένα 3λεπτο διάλογο, ανάμεσα στον Τζακ και τον πατέρα του, να είχε περιγραφτεί απόλυτα το φινάλε της σειράς, χθες μέσα σε έναν άλλο διάλογο, 2 λεπτών μάλιστα, νομίζω ότι ΄΄είδα΄΄ και το φινάλε του Dexter.

Πιστεύω ότι το τραγικό πρόσωπο σε αυτή την ιστορία θα είναι η Ντεμπ!
Η 2η της ευκαιρία δεν περιλαμβάνει μόνο την παραλαβή του σήματος της ντετέκτιβ. Εμπεριέχει και κάτι πολύ σημαντικότερο.
Η fuckin sister τα είπε μια χαρά. <<πως μπορώ να επιστρέψω στο ΄΄σώμα΄΄ όταν έχω έναν αδελφό serial killer και μια άλλη serial killer να φιλοξενείται στο σπίτι μου>>.
Η 2η της ευκαιρία περιλαμβάνει πλέον και μια διαφορετική επιλογή από αυτήν που έκανε όταν επέλεξε να σκοτώσει την Λα Κουέρτα. Καταλάβατε όλοι τι εννοώ!

Στο προηγούμενο επεισόδιο μιλούσαμε για σεναριακή ευκολία. Την ειδαμε χθες. Ενας γιος από τα παλιά και από το πουθενά και πλέον ένα ξεκαθάρισμα των συμπρωταγωνιστών. Επειδή όμως δεν προβλέπω βόλτες στο Μπουένος ¶υρες και happy end, κατέθεσα την θεωρία μου:)

freedoom
27 Αυγούστου 2013, 15:34
Μέτριο επεισόδιο σε μια σειρά μέτριων επεισοδίων. Προβλέψιμη πολύ η Vogel και ο Dexter από εκεί που ήταν ανέραστος τόσα χρόνια, ξαφνικά βρήκε τον έρωτα της ζωής του...
Τουλάχιστον, ελπίζω να έχει ενδιαφέρον το κυνηγητό του Dexter με το χαμένο γιο, ο οποίος φαίνεται άξιος αντίπαλος.
Η Ντέμπρα λογικά, μέχρι το φινάλε της σειράς, θα εξελιχθεί στην πιο τραγική φιγούρα.

fakoykas
27 Αυγούστου 2013, 23:06
Πολύ βαρεμάρα ρε παιδί μου.. αν μου έλεγε κανείς μερικές σεζόν πριν ότι θα βαριόμουν στα τελευταία επεισόδια του Ντέξτερ, θα τον έκραζα. Μακάρι να τελείωνε πέρυσι, η Ντέμπρα να σκότωνε τον Ντεξ αντί την Λαγκουέρτα.

blackys88b
28 Αυγούστου 2013, 15:38
απλα καλο το επεισοδιο μιας και ειχε καποιες εξελιξεις...να δουμε τη τελικη μαχη του γιου της Βογκελ με τον Ντεξ... δεν ξερω καν πως θα ηελα να τελειωσει η συγκεκριμενη σειρα...

mary_be
28 Αυγούστου 2013, 19:27
Σκετη απογοητευση η 8η και τελευταια σεζον.. Κριμα..
Η Βογκελ απο την αρχη δεν μου καθησε και ειχε ψωμι η υποθεση της...
όσο για τον υιο, περιμενω εξελιξεις.
Προσωπικα, θεωρω οτι δεν θα επρεπε να επιστρεψει η Χανα. Πάει ολη τη σειρα πισω και τον Ντεξ. και στην τελική θα την πληρωσει η Ντεμπ...

Reichenbach Hero
29 Αυγούστου 2013, 01:28
Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω πλέον τα επεισόδια. Εκεί που πάω να συγκεντρωθώ ξεκινάνε οι ερωτικοί διάλογοι, και αναρωτιέμαι πως βρέθηκα να βλέπω "Βέρα στο Δεξί" [/υπερβολή]. Χωρίς πλάκα πάντως, με βγάζουν μόνιμα εκτός κλίματος.

Αυτό που με χάλασε φέτος-πέρσυ, είναι πως αυτές οι σεζόν δεν μου έδωσαν εικόνες που θα σκέφτομαι, που θα κρατήσω μέσα μου με τον καιρό. Η τελευταία "βαριά" εικόνα που θυμάμαι, είναι οι Ιππότες της Αποκάλυψης στην 6ή σεζόν, που και πάλι δεν συγκρίνεται με σκηνές από την 1ή ή φινάλε 4ής.

Επίσης τα συναισθήματα του Dexter, ή μάλλον την ύπαρξη αυτών, προσπαθούν να αποδείξουν από την αρχή της χρονιάς. Ενδιαφέρον για Debra, διαφωνίες Voggel κλπ.

Και κάτι άλλο: Η Voggel είχε σχεδιάσει από καιρό το όλο θέμα τον γιο της (αν ναι γιατί;) ή ο γιος βλέπει τον Dexter στην καφετέρια, εξοργισμένος πάει σπίτι της, και αυτή μετά από μερικά παρακάλια του λέει "Περίμενε, θα 'ρθει ο ίδιος σε λίγο, κάτσε στην κουζίνα, και θα ακούσεις πως αυτός μόνος του ήθελε να σε ξεκάνει, όχι εγώ". Γιατί μπερδεύτηκα κάπως.

geon565
30 Αυγούστου 2013, 10:55
Επίσης τα συναισθήματα του Dexter, ή μάλλον την ύπαρξη αυτών, προσπαθούν να αποδείξουν από την αρχή της χρονιάς. Ενδιαφέρον για Debra, διαφωνίες Voggel κλπ.

Και κάτι άλλο: Η Voggel είχε σχεδιάσει από καιρό το όλο θέμα τον γιο της (αν ναι γιατί;) ή ο γιος βλέπει τον Dexter στην καφετέρια, εξοργισμένος πάει σπίτι της, και αυτή μετά από μερικά παρακάλια του λέει "Περίμενε, θα 'ρθει ο ίδιος σε λίγο, κάτσε στην κουζίνα, και θα ακούσεις πως αυτός μόνος του ήθελε να σε ξεκάνει, όχι εγώ". Γιατί μπερδεύτηκα κάπως.

Το δευτερο

tasoskratos
2 Σεπτεμβρίου 2013, 14:18
Φρεσκο επεισόδιο δεν εχει σημερα?

Reichenbach Hero
2 Σεπτεμβρίου 2013, 14:32
Ευτυχώς όχι, την άλλη εβδομάδα.:p

Jane1
20 Σεπτεμβρίου 2013, 01:56
Δεν ήταν τόσο κακό αυτό το επεισόδιο (αν και τα έχουν κάνει σαλάτα γενικότερα :p). Δεν το περίμενα ότι θα υπάρχει ένας γιός που κρύβεται από πίσω, πίστευα ότι ήταν η ίδια η Βόγκελ. Συμφωνώ με Ντεμπ, είχε δίκιο ότι δεν μπορεί πιά να επιστρέψει στο τμήμα. Το ότι μας δείχνουν συνεχώς πόσο έξυπνος είναι ο Χάρισον και αντιλαμβάνεται τα πάντα γύρω του, νομίζω ότι θα παίξει ρόλο στο τέλος. Μια ακόμα βλακεία της σειράς με τον Ντέξτερ να θέλει να κρύψει την Χάνα στο σπίτι της Ντεμπ. :x:

smallville
5 Νοεμβρίου 2013, 17:01
Απλά ένα καλό επεισόδιο.