PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Με τι κριτήρια επιλέχθηκαν οι Losties από τη Ντάρμα;

di99
2 Φεβρουαρίου 2007, 02:06
Μέχρι τώρα έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι η Ντάρμα κάνει πειράματα στους Lost...Έχουμε πει επίσης ότι ίσως όσοι ήταν στο αεροπλάνο να έχουν επιλεχθεί από τη Ντάρμα...Πιστέυω λοιπον ότι ένα κριτήριο σύμφωνα με το οποίο έχουν επιλεχθεί ίσως είναι το ότι όλοι έχουν "βρώμικο" παρελθόν...Ακολουθεί παρακάτω λίστα :

Η Kate :Σκότωσε τον πατριό της
Σώγιερ : Έχει κάνει φόνο
Ο αστυνομικός :Σίγουρα έχει σκοτώσει
Ο κινέζος : Έχει κάνει φόνο
Ο Sayid : Βασανιστής στο Ιράκ:thumbsup1
Ο Χέρλι : Έχει κάνει στο ψυχιατρείο
Αυτή που σκότωσε ο Μάικλ (δεν θυμάμαι τώρα όνομα) :Ψυχιατρείο μαζί με τον παραπάνω
Ο Τσάρλι : Ναρκομανής
Ο Λοκ : από ότι είδαμε φυτίες ναρκωτικών
Ο Έκο : Ναρκωτικά και φόνους
Η Άννα-Λουσία : δολοφονία
Ο Τζακ :Έχει ένα περίεργο τατουάζ από Ταυλάνδη αν θυμάμαι καλά(πιθανόν να έχει κάνει και αυτός φόνο, και να μη μας το έχει δείξει ακόμα)

Συμπεραίνουμε λοιπον ότι όλοι οι πρωταγωνιστές είναι ή δολοφόνοι ή έμποροι ναρκωτικών/ναρκομανείς ή ψυχάκια.......
Και για όσους δεν ξέρουμε πιστεύω ότι θα αποδειχτεί κάτι τέτοιο στην πορεία.....
Για το λόγο αυτό αναρωτιέμαι αν η Ντάρμα επέλεξε όλους αυτούς με βάση το βρώμικο παρελθόν τους και αν όλη η υπόθεση του Lost είναι ένα ψυχολογικό πείραμα πάνω σε άτομα με εγκληματικό και περίεργο παρελθόν...Σίγουρα η θεωρία αυτή έχει κενά αλλά μου προκαλεί εντύπωση η ομοιότητα αυτών των ανθρώπων...

Υ.Γ. Πίστευω ότι και ο Τζακ που μέχρι τώρα έχει παρουσιαστεί σαν το "καλό παιδί", θα
αποδειχτεί και αυτός εγκληματίας ή κάτι τέτοιο..........:shock:

nik21
2 Φεβρουαρίου 2007, 02:40
Εχει λογική αυτό που λες φίλε. Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που δεν ξέρουμε (ούτε έχει εννοηθεί κάτι ως τωρα) για το αν είναι βρώμικο το παρελθόν τους, όπως είναι η Σαν (εκτός αν μετράει το κέρατο !!) , ο Μπερνάρντ με την καρκινοπαθή γυναίκα του , η Κλαι με το μωρό της , ο Μπουν με την Σαννον και ο Τζακ που είπες.Είδωμεν...

sheik
2 Φεβρουαρίου 2007, 03:23
Καταρχην δε μου αρεσει που παιρνουμε σα δεδομενο οτι επιλεχθηκαν(οχι που θα μου αρεσε :D).Μεχρι τωρα,υπαρχουν απλα στοιχεια που υποστηριζουν την αποψη αυτη οπως επισης και γεγονοτα & στοιχεια που την απορριπτουν.
Διοτι αν για καποιο λογο επιλεχθηκαν,τοτε τα υπολοιπα ατομα της πτησης που ειναι καμια 100αρια σιγουρα και εχουν πεθανει στη πτωση επιλεχθηκαν για να πεθανουν?Εκτος κι αν αποδειχθει οτι ΟΛΟΙ οσοι επεβαιναν ηταν εκλεκτοι απλα το αεροπλανο αντι να προγειωθει επεσε και ετσι καποιοι σκοτωθηκαν.Πραγμα που οπως πολυ καλα γνωριζει ο φιλος μου ο Yiannakis αλλα και ο Mathias θεωρω πλεον ΑΠΙΘΑΝΟ.Και λεο "πλεον" διοτι μεχρι τα μισα της 2ης σαιζον θεωρουσα σιγουρη τη σκηνοθετημενη πτηση/πτωση κλπ κλπ.
Ομως πλεον,για μενα ειναι μια κανονικοτατη πτωση,με ΤΥΧΑΙΟΥΣ ανθρωπους να επιζουν και να προσπαθουν να βγαλου ακρη με το τι συμβαινει.

nik21
2 Φεβρουαρίου 2007, 03:38
Εντάξει ,δεν πήρε τίποτα δεδομένο ο άνθρωπος.Αφού λέει : "ΙΣΩΣ"
Αλήθεια, τι ήταν αυτό που σε εκανε να αλλάξεις γνώμη στα μέσα της 2ης σαιζόν ;

memento
2 Φεβρουαρίου 2007, 13:10
Εμενα ο Τζακ μου "φερνει" λιγο σαν ψυχακιας παντως :dance:. Καποιες φορες ειναι απαραδεκτα εκτος εαυτου....

di99
2 Φεβρουαρίου 2007, 15:41
Καταρχην δε μου αρεσει που παιρνουμε σα δεδομενο οτι επιλεχθηκαν(οχι που θα μου αρεσε :D).Μεχρι τωρα,υπαρχουν απλα στοιχεια που υποστηριζουν την αποψη αυτη οπως επισης και γεγονοτα & στοιχεια που την απορριπτουν.
Διοτι αν για καποιο λογο επιλεχθηκαν,τοτε τα υπολοιπα ατομα της πτησης που ειναι καμια 100αρια σιγουρα και εχουν πεθανει στη πτωση επιλεχθηκαν για να πεθανουν?

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο...Αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι είναι πρακτικά αδύνατον να μας δείξουν την ιστορία 100+ ατόμων..Υπάρχουν κάποιοι πρωταγωνιστές που είναι αυτοί που προανέφερα στη λίστα παραπάνω και τυχαίνει (?)όλοι να έχουν εγκληματικό και πάράνομο παρελθόν...Και αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο...Είναι δυνατόν πιστεύεις σε μία απλή πτήση να βρεθούν τυχαία τόσοι πολλοί εγκληματίες, ναρκομανείς, και ψυχάκια???? Εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο................. :shock:

Εμενα ο Τζακ μου "φερνει" λιγο σαν ψυχακιας παντως :dance:. Καποιες φορες ειναι απαραδεκτα εκτος εαυτου....

Συμφωνώ μαζί σου...Επίσης μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ξέρει να χειρίζεται τόσο καλά τα όπλα......Πού έμαθε?????.......Πιστεύω ότι έχει σκοτώσει άνθρωπο........

babou
2 Φεβρουαρίου 2007, 18:52
pisteuo oti epilehtikan tuhaia afou to aeroplano epese ota den eihe patisei ton diakopti o..(den thumamai to onoma)aytos telos panton pou htan ypeutinos.etsi arhisane ta metala na elkontai apo ton terastio magniti.eksou kai h ptosh tou aeroplanou.an thumaste to eihe anaferei se kapoio epeisodio
:grin: :respect:

levis
2 Φεβρουαρίου 2007, 19:03
kai ego dn pisteuo oti epilexthkan...pos borousan na epilegoun?ti tha borouse na eixe kanei h ntarma?kai pos tha kserane oti tha yphrxan epizontes?abasimo...epishs tora suneidhtopoihsa kai mou kakofainetai pou oi perissoteroi protagonistes exoun bromiko parelthon...

Sotos_2002
2 Φεβρουαρίου 2007, 19:25
Εγω οπως το εχω αναφερει αρκετες φορες πιστευω οτι εχουν επιλεχθει τα συγκεκριμενα ατομα αν οχι ολα τουλαχιστον αρκετα. Εξαλλου ποσα ατομα ειδαμε να μπαινουν στο αεροπολανο οχι απο δικη τους επιλογη...

Yiannakis
2 Φεβρουαρίου 2007, 19:39
Το ότι η πτώση δεν ήταν προσχεδιασμένη είναι δεδομένο μετά το s2 finale.
Άλλο θέμα όμως η πτώση κι άλλο θέμα η πτήση.
Πάμε λοιπόν στην πτήση.
Στοιχεία που συνηγορούν στο ότι ήταν προσχεδιασμένη:
-Η Claire οδηγήθηκε να πάρει το αεροπλάνο.
-Ο στρατηγός του Sayid ήταν μέλος της Dharma.
-O πατέρας της Penny είναι ο φαρμακοβιομήχανος της Dharma.
-Το να βρεθούν μέσα σε μία πτήση τόσα άτομα με βεβαρυμένο ποινικό μητρώο είναι στατιστικά απίθανο.
-Κι αυτό το στατιστικά απίθανο πράγμα γίνεται ακόμα πιο απίθανο από τη στιγμή που τα άτομα αυτά έχουν συναντηθεί στο παρελθόν.
-Η αεροσυνοδός εμφανίζεται στα επόμενα επεισόδια μαζί με τους others.
-Αεροπλανάκια-μινιατούρες της Oceanic κρέμονταν πάνω από την κούνια στο S2e15.

Στοιχεία που συνηγορούν στο ότι ήταν τυχαία :
-Οι περισσότεροι από τους χαμένους επέλεξαν οι ίδιοι να πάρουν την πτήση.Μπορεί μεν κάποια γεγονότα να τους οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση αλλά στο τέλος οι ίδιοι το αποφάσισαν.Θα μπορούσαν να μην είχαν πάρει τη συγκεκριμένη πτήση.
-H αεροσυνοδός μπορεί να δέχτηκε πλύση εγκεφάλου μετά την πτώση και έτσι να έγινε αργότερα otherissa.Όχι από πριν.
-Tα αεροπλανάκια-μινιατούρες μπορεί να τα βρήκαν οι others μέσα στο αεροπλάνο μετά την πτώση.

Επειδή το ερώτημα βασίζεται στο ότι η πτήση ήταν προσχεδιασμένη ,απαντώ με βάση αυτό για το κριτήριο :

Η επιλογή λοιπόν μπορεί να έγινε με βάση το ποιοι είχαν αμαρτωλό παρελθόν.

Φόνος : 1)Κate,2)Sawyer,3)Eko,4)Anna Lucia,5)Yin6)Hurley (λόγω γκαντεμιάς).
Σεξουαλική αμαρτία : 7)Βoone & 8 )Shannon ως αδέλφια , 9)Sun (απιστία με το δάσκαλο)
Ναρκωτικά : 10)Locke 11)Charlie
Φυλακή : 12)Jack , 13)Desmond

Παραλίγο αμαρτία : Η Claire ήθελε να δώσει το παιδί της.:P

sheik
2 Φεβρουαρίου 2007, 19:53
Το ότι η πτώση δεν ήταν προσχεδιασμένη είναι δεδομένο μετά το s2 finale.
Άλλο θέμα όμως η πτώση κι άλλο θέμα η πτήση.
Πάμε λοιπόν στην πτήση.
Στοιχεία που συνηγορούν στο ότι ήταν προσχεδιασμένη:
-Η Claire οδηγήθηκε να πάρει το αεροπλάνο.
-Ο στρατηγός του Sayid ήταν μέλος της Dharma.
-O πατέρας της Penny είναι ο φαρμακοβιομήχανος της Dharma.
-Το να βρεθούν μέσα σε μία πτήση τόσα άτομα με βεβαρυμένο ποινικό μητρώο είναι στατιστικά απίθανο.
-Κι αυτό το στατιστικά απίθανο πράγμα γίνεται ακόμα πιο απίθανο από τη στιγμή που τα άτομα αυτά έχουν συναντηθεί στο παρελθόν.
-Η αεροσυνοδός εμφανίζεται στα επόμενα επεισόδια μαζί με τους others.
-Αεροπλανάκια-μινιατούρες της Oceanic κρέμονταν πάνω από την κούνια στο S2e15.

Στοιχεία που συνηγορούν στο ότι ήταν τυχαία :
-Οι περισσότεροι από τους χαμένους επέλεξαν οι ίδιοι να πάρουν την πτήση.Μπορεί μεν κάποια γεγονότα να τους οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση αλλά στο τέλος οι ίδιοι το αποφάσισαν.Θα μπορούσαν να μην είχαν πάρει τη συγκεκριμένη πτήση.
-H αεροσυνοδός μπορεί να δέχτηκε πλύση εγκεφάλου μετά την πτώση και έτσι να έγινε αργότερα otherissa.Όχι από πριν.
-Tα αεροπλανάκια-μινιατούρες μπορεί να τα βρήκαν οι others μέσα στο αεροπλάνο μετά την πτώση.

Επειδή το ερώτημα βασίζεται στο ότι η πτήση ήταν προσχεδιασμένη ,απαντώ με βάση αυτό για το κριτήριο :

Η επιλογή λοιπόν μπορεί να έγινε με βάση το ποιοι είχαν αμαρτωλό παρελθόν.

Σεξουαλική αμαρτία : 7)Βoone & 8 )Shannon ως αδέλφια , 9)Sun (απιστία με το δάσκαλο)
Ναρκωτικά : 10)Locke 11)Charlie
Φυλακή : 12)Jack , 13)Desmond

Παραλίγο αμαρτία : Η Claire ήθελε να δώσει το παιδί της.:P

Yiannakis η μεγαλη μερα εφτασε!ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!!!(στα κατα και τα υπερ της θεωριας).
Επισης οπως ειπαμε, σε καποια πραγματα ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να κανουμε παραχωρησεις στους δημιουργους.Ποιος ο λογος να δει κανεις τη σειρα αν ολοι τους ηταν συνηθισμενοι ανθρωποι,κοινοι?Επρεπε να τους κανουν ξεχωριστους,με αδυναμιες,αμαρτωλο παρελθον,φονους κλπ.

levis
2 Φεβρουαρίου 2007, 20:07
.Ποιος ο λογος να δει κανεις τη σειρα αν ολοι τους ηταν συνηθισμενοι ανθρωποι,κοινοι?Επρεπε να τους κανουν ξεχωριστους,με αδυναμιες,αμαρτωλο παρελθον,φονους κλπ.

dn sumfono...
to senario einai fobero,to periballonm prototupo,kai oi idioi pauoun na einai sunhthismenoi ap th stigmh pou diasozontai apo mia pthsh...etsi kai allios kurio logo exei h zoh sto nhsi...dn prepei na exoun kanei oloi fono gia na doume th seira..alimono na ftaname se tetoio shmeio opou prepei na einai oloi amartoloi gia na doume mia seira..

skrapas
2 Φεβρουαρίου 2007, 20:36
Μέχρι τώρα έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι η Ντάρμα κάνει πειράματα στους Lost...Έχουμε πει επίσης ότι ίσως όσοι ήταν στο αεροπλάνο να έχουν επιλεχθεί από τη Ντάρμα...Πιστέυω λοιπον ότι ένα κριτήριο σύμφωνα με το οποίο έχουν επιλεχθεί ίσως είναι το ότι όλοι έχουν "βρώμικο" παρελθόν...Ακολουθεί παρακάτω λίστα :

Ο κινέζος : Έχει κάνει φόνο
Αυτή που σκότωσε ο Μάικλ (δεν θυμάμαι τώρα όνομα) :Ψυχιατρείο μαζί με τον παραπάνω
Ο Τζακ :Έχει ένα περίεργο τατουάζ από Ταυλάνδη αν θυμάμαι καλά(πιθανόν να έχει κάνει και αυτός φόνο, και να μη μας το έχει δείξει ακόμα)

Συμπεραίνουμε λοιπον ότι όλοι οι πρωταγωνιστές είναι ή δολοφόνοι ή έμποροι ναρκωτικών/ναρκομανείς ή ψυχάκια.......
Και για όσους δεν ξέρουμε πιστεύω ότι θα αποδειχτεί κάτι τέτοιο στην πορεία.....
Για το λόγο αυτό αναρωτιέμαι αν η Ντάρμα επέλεξε όλους αυτούς με βάση το βρώμικο παρελθόν τους και αν όλη η υπόθεση του Lost είναι ένα ψυχολογικό πείραμα πάνω σε άτομα με εγκληματικό και περίεργο παρελθόν...Σίγουρα η θεωρία αυτή έχει κενά αλλά μου προκαλεί εντύπωση η ομοιότητα αυτών των ανθρώπων...

Υ.Γ. Πίστευω ότι και ο Τζακ που μέχρι τώρα έχει παρουσιαστεί σαν το "καλό παιδί", θα
αποδειχτεί και αυτός εγκληματίας ή κάτι τέτοιο..........:shock:

Πιστεύω ότι έχουν επιλεγεί από την Dharma αλλά όχι γιατί είναι παράνομοι η κάτι τέτοιο. π.χ. η Κλαιρ , ο Μαικλ , η Σάνον , ο Μπουν τι το περίεργο έχουν στο παρελθόν τους? Νομίζω ότι επιλέχτηκαν διότι συνδεόνται μεταξύ τους (flashbacks)

di99
2 Φεβρουαρίου 2007, 20:58
Πιστεύω ότι έχουν επιλεγεί από την Dharma αλλά όχι γιατί είναι παράνομοι η κάτι τέτοιο. π.χ. η Κλαιρ , ο Μαικλ , η Σάνον , ο Μπουν τι το περίεργο έχουν στο παρελθόν τους? Νομίζω ότι επιλέχτηκαν διότι συνδεόνται μεταξύ τους (flashbacks)

Δες αυτό που λέει ο Yiannakis πιο πριν και θα καταλάβεις....Όσο για τον Μάικλ, μπορεί να ήταν ψυχάκιας και αυτός.....Όπως είδαμε δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να σκοτώσει τόσους ανθρώπους..........

sheik
2 Φεβρουαρίου 2007, 21:19
dn sumfono...
to senario einai fobero,to periballonm prototupo,kai oi idioi pauoun na einai sunhthismenoi ap th stigmh pou diasozontai apo mia pthsh...etsi kai allios kurio logo exei h zoh sto nhsi...dn prepei na exoun kanei oloi fono gia na doume th seira..alimono na ftaname se tetoio shmeio opou prepei na einai oloi amartoloi gia na doume mia seira..

To θεμα ειναι οτι οταν αρχισε να δημιουργειται η σειρα,ηξεραν ηδη απο την αρχη οτι θα εχει να κανει με ενα νησι και σε καθε επεισοδιο θα εχουν φλασμπακ απο καθε χαρακτηρα ωστε να γνωρισουμε το παρελθον τους.Εφοσο τα φλασμπακς πιανουν ανετοτατα παραπανω απο το 1/3 καθε επεισοδιου δε μπορεις να λες οτι δεν ειναι σημαντικο το γεγονος οτι επρεπε να φτιαξουν ενδιαφεροντες χαρακτηρες με αδυναμιες,σκοτεινο παρελθον κλπ.Αμα ηταν,θα καθομασταν να βλεπαμε τον Τζακ να εγχειριζει,την Κεητ να πινει καφεδακι και να πηγαινει για ψωνια με τις φιλες της,τον Λοκ να πηγαινει για κυνηγι και τον Σαγιντ να εκπαιδευεται στο στρατοπεδο.

di99
2 Φεβρουαρίου 2007, 21:28
Ξέρει κανείς αν θα δείξει flashback των Others???

nik21
2 Φεβρουαρίου 2007, 22:05
@ Yannakis : Έχω 2 απορίες για το ποστ σου.
1) Πώς ξέρουμς ότι πατέρας της Πένυ έχει κάποια σχέση με την Νταρμα ;
2) Η κοπέλα που μιλάει με τον Τζακ στο 03χ07 (μάλλον) πώς ξέρουμε ότι είναι η αεροσυνοδός ;Δεν θυμάμαι να την είχε δείξει κάπου!

sheik
2 Φεβρουαρίου 2007, 22:16
Ειναι οντως η αεροσυνοδος η Σιντυ.Την εδειξε στο πρωτο επεισοδιο της σειρας οπως επισης επαιξε και στο 2ο κυκλο σε πολλες σκηνες,πριν την απαγαγουν στο 2χ06.

chrsv7
2 Φεβρουαρίου 2007, 22:37
Ξέρει κανείς αν θα δείξει flashback των Others???

Βασικά αν δεν κάνω λάθος στο επόμενο επεισόδιο έχει flashback της Juliet, που είναι Other! Αν εννοείς όλων μαζί όσο είναι στο νησί δε γνωρίζω.
Κι εγώ πάντως πιστεύω ότι έχουν επιλεγεί από τη DHARMA και είμαι υπέρ της (τραβηγμένης) θεωρίας ότι
ο συγκάτοικος του Desmond στην καταπακτή τον καθυστέρησε επίτηδες τη συγκεκριμένη μέρα ώστε να μην προλάβει το κουμπί, αφού γνωρίζει ότι o Desmond τον παρακολουθεί..
Όσο για τα κριτήρια, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα ώστε να τα μάθουμε...

di99
2 Φεβρουαρίου 2007, 22:54
Βασικά αν δεν κάνω λάθος στο επόμενο επεισόδιο έχει flashback της Juliet, που είναι Other! Αν εννοείς όλων μαζί όσο είναι στο νησί δε γνωρίζω.
Κι εγώ πάντως πιστεύω ότι έχουν επιλεγεί από τη DHARMA και είμαι υπέρ της (τραβηγμένης) θεωρίας ότι
ο συγκάτοικος του Desmond στην καταπακτή τον καθυστέρησε επίτηδες τη συγκεκριμένη μέρα ώστε να μην προλάβει το κουμπί, αφού γνωρίζει ότι o Desmond τον παρακολουθεί..
Όσο για τα κριτήρια, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα ώστε να τα μάθουμε...

Είμαι και εγώ υπέρ αυτής της τραβηγμένης θεωρίας. Πιστεύω ότι όποτε οι Others ήθελαν να ρίξουν ένα αεροπλάνο στο νησί έκαναν κάτι ώστε να μην πατηθεί το κουμπί άμεσα....Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να έγινε και με το πλοίο μέσα στο οποίο ήταν η μάνα της Άλεξ..
Επίσης, αν θυμάσαι όταν έγινε η ανίχνευση της ηλεκτρομαγνητικής ανωμαλίας από τους επιστήμονες που είχε βάλει η Πέννυ, αυτοί είπαν μέσα στον πανικό τους "Δεν πρέπει να το χάσουμε πάλι" ή κάτι τέτοιο...Πράγμα που αποδεικνύει ότι πτώσεις αεροπλάνων έχουν ξαναγίνει με τον τρόπο αυτό........ Εδώ υπάρχει δηλαδή ένα οργανωμένο σχέδιο...............:shock:

Yiannakis
3 Φεβρουαρίου 2007, 05:12
@ Yannakis : Έχω 2 απορίες για το ποστ σου.
1) Πώς ξέρουμς ότι πατέρας της Πένυ έχει κάποια σχέση με την Νταρμα ;
2) Η κοπέλα που μιλάει με τον Τζακ στο 03χ07 (μάλλον) πώς ξέρουμε ότι είναι η αεροσυνοδός ;Δεν θυμάμαι να την είχε δείξει κάπου!

1)Επειδή τα φάρμακα της Dharma γράφουν το όνομά του.Αυτό είναι το ξεκάθαρο και αναμφισβήτητο αφού φαίνεται με zoom.:thumbsup1
Υπάρχει κι ένας άλλος λόγος για μένα : Η Penny πως ήξερε πως για να βρει τον Desmond θα πρέπει να ψάξει εκεί όπου εντοπίζεται υψηλή ηλεκτρομαγνητική ενέργεια?Μόνο αν έχει κάποια πληροφόρηση εκ των έσω.;)

2)Απάντησε ο Sheik.:)

Όσο για τα flashback των others :
Ανυπομονώ τρελά για το flashback του Ben.(1η φορά ανυπομονώ για flashback.)To κόβω όμως να το κρατάνε για το season 3 finale.:yes:

nectar
3 Φεβρουαρίου 2007, 12:54
Δεν ξέρω με τι κριτήρια επιλέχθηκαν οι losties... αυτό όμως που για μένα είναι το πιο παράξενο απ' όλα δεν είναι το αμαρτωλό παρελθόν τους (άλλωστε για κάποιους δεν ισχύει αυτό, όπως Μπερνάρντ και Ρόουζ ή δεν έχουμε ακόμα στοιχεία να να πιστέψουμε κάτι τέτοιο), αλλά το ότι τόσοι πολλοί έχουν συναντηθεί-συσχετισθεί στο παρελθόν, χωρίς καν οι ίδιοι να το γνωρίζουν. Αυτό παραείναι σύμπτωση για μένα και πιστεύω ότι σίγουρα κάτι κρύβει... και φυσικά ίσως να σημαίνει και προεπιλογή κάποιων ή όλων για την συγκεκριμένη πτήση με κάποιο άγνωστο απώτερο σκοπό:shock:

Elfstone
3 Φεβρουαρίου 2007, 13:06
Για μένα σημαντικό στοιχείο περί επιλογής είναι και η εμφάνιση της Libby για να δώσει το σκάφος στον Desmond, αλλά και το βλέμμα που δίνει στην κοπέλα που "αναστήθηκε" (στο αεροδρόμιο με τον Eko), λες και της έλεγε "καλά πάει το σχέδιο" :P

Yiannakis
3 Φεβρουαρίου 2007, 13:16
Σωστά ,ξεχάσαμε να τα βάλουμε αυτά.:thumbsup1

di99
3 Φεβρουαρίου 2007, 17:07
1)
Όσο για τα flashback των others :
Ανυπομονώ τρελά για το flashback του Ben.(1η φορά ανυπομονώ για flashback.)To κόβω όμως να το κρατάνε για το season 3 finale.:yes:

Το flashback του Ben θα μας αποκαλύψει πολλά.........Το κόβω όχι για αυτή αλλά για την επόμενη season (που μάλλον θα υπάρξει)........

johnels001
3 Φεβρουαρίου 2007, 18:06
ego psifhsa nai...an k dn eimai sigouros giati pos tha to katafernan auto??!! tespa dn prepei na mas apasxolei auto!

Mathias
3 Φεβρουαρίου 2007, 22:38
Ψηφίζω κατά τη λογική του σλόγκαν που στο παρελθόν έχουν χρησιμοποιήσει οι διαφημιστές πάντα με τη σύμφωνη γνώμη των παραγωγών: " Δεν είναι οι επιζώντες που νομίζουν πως είναι".
Θα επιμείνω προς το παρόν στη θεωρία μου.
Έχουν επιλεχτεί από τη Dharma, αλλά δεν είναι αυτή η πτήση που νομίζουμε -ουν και δεν είναι οι άνθρωποι και χαρακτήρες που νομίζουμε -ουν.

Άσχετα από τα παραπάνω.
Είμαστε μέσα σ΄ένα αεροπλάνο μιας υπερατλαντικής πτήσης. Σε τέτοια πτήση με τόσους επιβάτες είναι φυσιολογικό κάποιοι να έχουν αμαρτωλό παρελθόν. Δεν είναι το ίδιο με μια πτήση Αθήνα Λονδίνο για παράδειγμα.
Πρώτον γιατί σε αυτές τις πτήσεις συναντάς ένα συνοθύλευμα ανθρώπων και διαφορετικής πολιτιστικής κουλτούρας και δεύτερον ο αριθμός επιβατών είναι τριπλάσιος plus.

di99
3 Φεβρουαρίου 2007, 22:53
Είμαστε μέσα σ΄ένα αεροπλάνο μιας υπερατλαντικής πτήσης. Σε τέτοια πτήση με τόσους επιβάτες είναι φυσιολογικό κάποιοι να έχουν αμαρτωλό παρελθόν. Δεν είναι το ίδιο με μια πτήση Αθήνα Λονδίνο για παράδειγμα.
Πρώτον γιατί σε αυτές τις πτήσεις συναντάς ένα συνοθύλευμα ανθρώπων και διαφορετικής πολιτιστικής κουλτούρας και δεύτερον ο αριθμός επιβατών είναι τριπλάσιος plus.

Ναι, είναι δυνατόν κάποιοι να έχουν αμαρτωλό παρελθόν, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η συντριπτική πλειοψηφία έχει κάνει φόνους, έχει ανάμειξη με ναρκωτικά κτλ.
Εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να είναι τυχαίο.....τόσοι εγκληματίες σε μία πτήση είναι στατιστικά απίθανο ενδεχόμενο........όπως και ότι όλοι είχαν κάποια σχέση με τους υπόλοιπους στο παρελθόν.....(βλ.επίσημο site του Lost όπου έχει όλες τις σχέσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών)......
Το σλόγκαν μου είναι "Τίποτα δεν είναι τυχαίο στο Lost"...Η παραγωγή πιστεύω ότι ξέρει καλά τι κάνει...Όλα πιστεύω στο τέλος θα εξηγηθούν..Αν όχι θα απογοητευτώ οικτρά..........:(

Mathias
3 Φεβρουαρίου 2007, 23:20
Ο κινέζος : Έχει κάνει φόνο ...

:shock:
Η Kate :Σκότωσε τον πατριό της Φόνος
Σώγιερ : Έχει κάνει φόνο Φόνος
Ο αστυνομικός : Διαφωνώ. Που το ξέρουμε; Και να έχει σκοτώσει κάποιον είναι πάνω στη δουλειά του. Το ίδιο μπορεί να έχει συμβεί στον μπάτσο στη γειτονιά σου.
Ο κινέζος : Από που προκύπτει; Αφού κι όταν χρειάστηκε δεν έκανε; (Καράφλας)
Ο Sayid : Στρατιωτικός με πολύ κακή ειδικότητα.
Ο Χέρλι : Ε δεν είναι έγκλημα ούτε κάτι τραγικό.
Liby :Ε δεν είναι έγκλημα ούτε κάτι τραγικό.
Ο Τσάρλι : Ναρκομανής - συνηθισμένο
Ο Λοκ : Δεν ξέρουμε τι ρόλο έπαιζε.
Ο Έκο : Ναρκωτικά και φόνους Φόνος
Η Άννα-Λουσία : δολοφονία Φόνος
Ο Τζακ : Δεν έχουμε ιδέα.

Σ΄ενα αεροπλάνο με πάνω από τριακόσια άτομα (μιλάω με πραγματικές συνθήκες) που πάει από Σίντευ στο LA, υπάρχουν τρεις Αμερικανοί που έχουν διαπράξει φόνο και ένας Αφρικανός που έχει κάνει το ίδιο σε μια χώρα που κάθε πέντε λεπτά γίνεται και μια δολοφονία.

Για όλα τα υπόλοιπα διαφωνώ. Τα στατιστικά είανι πολύ μικρά. (Άσε που η Κέιτ είναι στην πτήση ως κρατούμενη-συνηθισμένο και αυτό).
Και συγνώμη που επιμένω αλλά μια πτήση Αθήνα Παρίσι δεν έχει καμία σχέση. Το 99% των επιβατών είναι Έλληνες και Γάλλοι. Εδώ μιλάμε για κεντρα διερχομένων, κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι σε τέτοιες πτήσεις. Γι αυτό λέω ότι τα στατιστικά είναι πολύ μικρά.

sarasker
4 Φεβρουαρίου 2007, 04:33
Από που και ως που προμελετημένο το ποιοι θα είναι στο αεροπλάνο? Αν δείτε προσεκτικά την αρχή του 301, όπου μας δείχνει μια αναπαράσταση της συντριβής του αεροπλάνου, ο ben και οι αλλοι διαταράσσονται από τον σείσμο και έπειτα βγαίνουν τρέχοντας έξω από τα σπίτια για να ανακαλύψουν τι γίνεται. Η όλη σκηνή δηλαδή και το πως είναι σκηνοθετημένη δείχνει ότι μόνο προμελετημένη δεν ήταν η πτήση, το αντίθετο μαλιστα, ούτε που το περίμενε κανείς.

Τώρα το γιατί έχουν οι περισσότεροι πρωταγωνιστές "βρώμικο" παρελθόν, αυτό φαντάζομαι ότι εξυπηρετεί τα flashbacks της σειράς, γιατί ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές, θα τους είχαμε σκυλοβαρεθεί τους χαρακτήρες. Πιστεύω δηλαδή ότι βρέθηκαν τυχαία στο νήσι, άσχετα από το παρελθόν τους και τις όποιες "συμπτώσεις".

sheik
4 Φεβρουαρίου 2007, 19:23
Τώρα το γιατί έχουν οι περισσότεροι πρωταγωνιστές "βρώμικο" παρελθόν, αυτό φαντάζομαι ότι εξυπηρετεί τα flashbacks της σειράς, γιατί ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές, θα τους είχαμε σκυλοβαρεθεί τους χαρακτήρες. Πιστεύω δηλαδή ότι βρέθηκαν τυχαία στο νήσι, άσχετα από το παρελθόν τους και τις όποιες "συμπτώσεις".

Ακριβως!Οτι ειπα δηλαδη κι εγω πιο πανω.Καποια πραγματα γινονται ετσι επειδη ΠΡΕΠΕΙ να γινουν ετσι για χαρη του ενδιαφεροντος,του σεναριου και επειδη στο κατω κατω ειναι μια σειρα.Αν ολοι ηταν απλοι ανθρωποι τοτε απο τα πρωτα κιολας φλασμπακς θα ειχαμε βαρεθει τη ζωη μας.Επισης αυτο που λεει ο Mathias ειναι πολυ λογικο.

MiLtOsGR
10 Φεβρουαρίου 2007, 19:56
Pedia nai exoun epilegi

di99
10 Φεβρουαρίου 2007, 20:41
Pedia nai exoun epilegi

Μετά το τελευταίο επεισόδιο, και το flashback της Τζούλιετ, είμαι πλέον σίγουρη ότι έχουν επιλεγεί..Πιστεύω ότι όλοι παρακολουθούνταν από τους Άλλους....πολύ καιρό πριν την πτώση του αεροπλάνου και σε καμία περίπτωση δεν βρέθηκαν τυχαία στη συγκεκριμένη πτήση..........:shock:

sheik
10 Φεβρουαρίου 2007, 21:33
Μη ξεχνας οτι αρκετοι απο αυτοι ειχαν την επιλογη να μην παρουν τη πτηση.
Η Σαν που στο παρα-τσαφ αποφασισε να ΜΗΝ παρατησει τον κερατά(Τζιν) ενω η λιμουζινα την περιμενε εξω,ο Χερλυ που δεν προλαβε τη πτηση αλλα τελευταια στιγμη μπηκε,ο Λοκ που δε μπορεσε να παει στο Walkabout και τελικα γυρισε πισω κλπ κλπ κλπ....

Mathias
10 Φεβρουαρίου 2007, 21:39
Μην ξεχνάτε και αυτό που είπε ο Lindelof:

LINDELOF: In terms of the pragmatic reality, Oceanic 815 never would have crashed had Desmond pushed the button. But is there a larger, more faith-based, spiritualized reason that these people happened to be on that plane when he failed to press the button? If Desmond hadn't run into Jack at that stadium, would he have made the same choices that he made in his life? They all impact each other's lives. The fact that that guy is on that plane up there, and Desmond brings that plane down, it speaks to an interrelatedness among characters, why these people, why do they all connect. No amount of mythological answers will ever speak to this. That's the one thing that when the show ends, you won't have a causal explanation for why did all these people interconnect. Why some, why not others? The answer is just that they just do. The show is a massive Rube Goldberg device, in which all the components of the machinery are humans.

di99
10 Φεβρουαρίου 2007, 22:52
Μη ξεχνας οτι αρκετοι απο αυτοι ειχαν την επιλογη να μην παρουν τη πτηση.
Η Σαν που στο παρα-τσαφ αποφασισε να ΜΗΝ παρατησει τον κερατά(Τζιν) ενω η λιμουζινα την περιμενε εξω,ο Χερλυ που δεν προλαβε τη πτηση αλλα τελευταια στιγμη μπηκε,ο Λοκ που δε μπορεσε να παει στο Walkabout και τελικα γυρισε πισω κλπ κλπ κλπ....

Αυτό που λες έχει μία βάση..Ωστόσο, κάποι άλλοι, π.χ. Κλερ, που της είπε το μέντιουμ να πάρει την πτήση 815, αναγκάστηκαν να το κάνουν...Τώρα για αυτούς που λες ότι είχαν την επιλογή να μην μπουν στο αεροπλάνο και ότι θα μπορούσαν να μην είχαν μπει, η θεωρία μου έχει ως εξής : Η Ντάρμα τους παρακολουθούσε όλους, και με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο(έμμεσα ή άμεσα) έφερε έτσι κάποια γεγονότα στη ζωή τους ώστε να τους οδηγήσει στην Αυστραλία και μετά να φύγουν με αυτή την πτήση....Τους είχε όλους φακελομένους(θυμήσου τις σημειώσεις ππου έδειξε η Τζούλιετ στον Τζακ , όπου μέσα εκεί ήταν γραμμένα τα πάντα για αυτόν). Από εκεί και πέρα, έβαλε η Ντάρμα το χεράκι της (π.χ. επέτραψαν στον Τζακ να μεταφέρει το φέρετρο του πατέρα του αν και δεν επιτρεπόταν γιατί είχε διαδικασίες, και έτσι να μπορέσει να πάρει την πτήση αυτή)...Πιστεύω ότι μέσα στην Ντάρμα ήταν και άτομα από την αεροπορική εταιρεία (π.χ. η αεροσυνοδός και ίσως και άλλοι)...Τώρα για αυτό που λες ότι κάποιοι θα μπορούσαν να μην είχαν πάρει την πτήση, συμφωνώ, αλλά η Ντάρμα δεν είχε τίποτα να χάσει...Απλά θα ήταν μερικοί λιγότεροι από αυτούς που ήθελε να φέρει στο νησί...........Και τι έγινε?

eLIP
11 Φεβρουαρίου 2007, 02:04
Η Σαν που στο παρα-τσαφ αποφασισε να ΜΗΝ παρατησει τον κερατά(Τζιν) ενω η λιμουζινα την περιμενε εξω,

Καλα ουτε και η Σαν ειχε πολλες επιλογες. Ας μην ξεχναμε οτι δν την περιμενε κανενας αφου ο (δν θυμαμαι πως τον λενε) πεθανε και η Σαν το ηξερε.

alexdeli
11 Φεβρουαρίου 2007, 03:28
Με τα δεδομενα που εχουμε τωρα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι επιλεχθηκαν.Μπορει ναι,μπορει κι οχι..Μπορει μερικοι..Νομιζω οτι αρκετες απαντησεις θα δοθουν απο τα flashbacks των Others.

sheik
11 Φεβρουαρίου 2007, 04:02
Καλα ουτε και η Σαν ειχε πολλες επιλογες. Ας μην ξεχναμε οτι δν την περιμενε κανενας αφου ο (δν θυμαμαι πως τον λενε) πεθανε και η Σαν το ηξερε.

Ναι αλλα μετα απο τον θανατο αυτουνου,αν θυμασαι(στα πρωτα πρωτα φλασμπακς) ειχε απελπιστει και λογω του θανατου και λογω της πιεστικης ζωης με τον Τζιν και ειχε κανονισει να φυγει.Μαλιστα ΕΔΕΙΞΕ να την περιμενουν εξω απο το αεροδρομιο,αλλα αυτη αλλαξε γνωμη και δε πηγε.
Τεσπα,τι καθομαι και συζηταω.Τα φλασμπακ τον Κορεατων τα βαριεμαι οσο τιποτα αλλο στη γη.ΕΛπιζω να μη ξαναδουμε ποτε...

Elesar
11 Φεβρουαρίου 2007, 07:30
Συμφωνώ μαζί σου...Επίσης μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ξέρει να χειρίζεται τόσο καλά τα όπλα......Πού έμαθε?????.......Πιστεύω ότι έχει σκοτώσει άνθρωπο........
Όταν πάω και εγώ με το καλό φαντάρος (αν και είμαι 25 :lol:) θα μάθω να "λύνω, να δένω και να ρίχνω" με G3, ή δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο όπλο...Αυτό υποδηλώνει ότι έχω σκοτώσει κιόλας???(οι γάτες δεν πιάνονται σαν φόνος 8))
Πέρα από την πλάκα, μπορεί και να είναι όπως το αναφέρεις di99, αν και δεν αποκλείεται να έχει υπηρετήσει στους πεζοναύτες! Από την άλλη πάλι, στις Η.Π.Α. 12χρονα, έχουν όπλα μαζί τους στα σχολεία. Ο Jack (του Lost e!!!!), δεν θα ήξερε??? Και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες υπέρμαχους της εκ των προτέρων επιλογής των επιβένοντων. Θα το πω ξανά, μην ξεχνάτε ότι η Dharma έκανε έρευνες για να ανακαλύψει πώς επηρεάζεται η "μοίρα" των ανθρώπων και πώς μπορεί να την "αλλάξει". Και όπως ειπώθηκε, αρκετοί από τους main characters (ας μου επιτραπούν οι λέξεις), "οδηγήθηκαν - εξωθήθηκαν", να πάρουν την συγκεκριμένη πτήση.
Τους επέλεξαν (ορισμένους τουλάχιστον!), τους έδωσαν τους λόγους να πάρουν την "Oceanic 815", και τους "άφησαν" να πράξουν κατά βούληση!!! (το τελευταίο που είπα μάλον "μπάζει".....Είναι και 8 το πρωί, έχω ελαφρυντικά :oops:)

Υ.Γ.Και κάτι λιιιιιιιιιίγο :offtopic: Φόνοι, βασανιστήρια, κρατούμενοι, νησιά που " επιβραδύνουν - καμπυλώνουν τον χρόνο" και ξανά φόνοι κτλ κτλτ.... Χμμμμμ.... Τελικά αν όντος η Dharmatianoi του Yanaki (:thumbdown) τους είχαν επιλέξει από την αρχή, ΠΩΣ είναι δυνατών να άφησαν έξω από τη λίστα τους πρώτους διδάξαντες των παραπάνω, Jack Bower & Hiro?????:p

gregkerkyra
11 Φεβρουαρίου 2007, 09:28
Εγω οπως το εχω αναφερει αρκετες φορες πιστευω οτι εχουν επιλεχθει τα συγκεκριμενα ατομα αν οχι ολα τουλαχιστον αρκετα. Εξαλλου ποσα ατομα ειδαμε να μπαινουν στο αεροπολανο οχι απο δικη τους επιλογη...

Συμφωνώ απόλυτα με το Σωτήρη. Οι πέρισσότεροι αναγκάστηκαν να πάρουν τη συγκεκριμένη πτήση... Αυτό λέει πολλά.

di99
11 Φεβρουαρίου 2007, 19:14
Από την άλλη πάλι, στις Η.Π.Α. 12χρονα, έχουν όπλα μαζί τους στα σχολεία.

Έχεις δίκιο.....Μαζί με το κρουασάν, το τετράδιο, και τους μαρκαδόρους,ένα περίστροφο στη τσάντα χρειάζεται για ώρα ανάγκης......!!!8)

GEO111
13 Μαρτίου 2007, 01:16
ΜΑΓΚΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΠΟΣΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ? ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΙ Η ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΟΝΗ !

EDIT[Sotos_2002]: Aπαγορευεται να γραφετε με κεφαλαια.

lan-di
13 Μαρτίου 2007, 03:18

Να προσθέσω ότι κατά την άποψη μου, ο Λοκ έχει σκοτώσει τον Έντι. Όταν ο Έκο ήταν λυπόθυμος είπε: "Άλλωστε είσαι κυνηγός, Τζον". Ήταν σαν να του μιλάει ο Έντι μέσω του Έκο και το όλο σκηνικό θύμησε την περίπτωση της Κέιτ, όπου επικοινώνησε με τον πατρειό της μέσω του Σώγιερ.

phgmalionas
13 Μαρτίου 2007, 19:17
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο...Αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι είναι πρακτικά αδύνατον να μας δείξουν την ιστορία 100+ ατόμων..Υπάρχουν κάποιοι πρωταγωνιστές που είναι αυτοί που προανέφερα στη λίστα παραπάνω και τυχαίνει (?)όλοι να έχουν εγκληματικό και πάράνομο παρελθόν...Και αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο...Είναι δυνατόν πιστεύεις σε μία απλή πτήση να βρεθούν τυχαία τόσοι πολλοί εγκληματίες, ναρκομανείς, και ψυχάκια???? Εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο................. :shock:

emena mou fainetai oti me to megalo pososto narkomanwn kai dolofonwn theloun oi skinothetes na mas deiksoun ti krubetai katw apo thn epifaneia(diladi ti mporei na krubei mia aplh sugkentrwsh anthrwpwn opws se mia pthsh)

anna chr
23 Μαρτίου 2007, 14:25
Και εγώ πιστεύω ότι κατ' αρχήν έχουμε πολλές συμπτώσεις που συνδέουν τους επιβάτες της πτήσης 815 μεταξύ τους. Και θέλω να προσθέσω ότι ο Χερλι ήταν σε ψυχιατρείο όπου έμαθε για τους αριθμούς, και για αυτό τον λόγο βρέθηκε στην πτηση.Αλλα αν υποθέσουμε ότι οι επιβάτες είχαν επιλεγεί από την DARMA ,και πως η DARMA προκάλεσε το ατύχημα για να βρεθούν οι εκλεκτοί στο νησί πως είναι δυνατόν όπως να είναι σίγουρη ότι δεν θα σκοτώνονταν κατά την διάρκεια της συντριβής????

adis
15 Μαΐου 2007, 20:38
Πολύ σωστα όλα αυτα που λέτε αλλά πιστεύω ότι δεν επιλέχθηκαν μόνο γιατί ήταν τα κακά παιδιά, όσοι έχουν δεί το 20ο επισόδιο θα καταλάβουν ότι δεν επιλέχθηκαν απο τους κατοίκους του νησιού αλλά ίσως από τους Darma, και αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε γιατί οι επίλεκτοι της εταιρίας δολοφωνήθηκαν απο τους κατοίκους του νησιού. Επομένως άπλα περιμένουμε να δούμε την συνέχεια όπου προφανώς θα μας εξηγ΄ξσουν γιατί είναι στο νησί όλοι αυτοί οι άνθρωποι...
Αυτά απο εμένα και ελπίζω να δούμε μια καλή εξήγηση απο τους συντελεστετές της σειράς.

ifigeneiavip
16 Μαΐου 2007, 17:15
Δε νομίζω να επιλέχθηκαν γιατί όταν έπεσε το αεροπλάνο ο Βen έδωσε εντολές να μαζευτούν πληροφορίες για τους επιβάτες και αυτό εξηγεί το ότι οι "άλλοι" έστειλαν τον Ethan να τους "κατασκοπεύσει".Kάτι τέτοιο δείχνει ότι μάλλον τυχαία βρέθηκαν στο νησί....

antreas9
29 Μαΐου 2007, 11:14
συμφωνώ με την ιφιγένεια!
δε μπορεί να επιλέχθησαν , και μάλιστα από τη στιγμή που προχθές,στο επεισόδιο the answers, οι παραγωγοί απαντούν καθαρά ότι η πτώση του αεροσκάφους οφείλεται στο οτι αργησε ο ντέσμοντ να πατησει το κουμπί..... (δηλαδή, αν είχε προλάβει να το πατήσει,θα είχαν σωθεί)!