PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Walking Dead 5x12 - Remember

GTVSBot
2 Μαρτίου 2015, 02:00
Σειρά : The Walking Dead
Σαιζόν : 5
Επεισόδιο : 12
Τίτλος : Remember

Κανάλι : AMC
Πρώτη Προβολή : 01/03/2015

Περίληψη :

Η ομάδα φτάνει στην Αλεξάνδρεια.

darko_wicked
2 Μαρτίου 2015, 16:01
Εξαιρετικό ακόμα μια φορά, φοβερές οι σκηνές που έδειχναν απλά πράγματα και έκαναν σαν να τα βλέπουν πρώτη φορά. Και είναι ένα απο τα επεισόδια που επισημαίνεται στο φουλ το πως αλλάζει ο Ρικ κατά τη διάρκεια της σειράς.

Φοβερή η νέα προσθήκη, για όσους δεν κατάλαβαν
16971

princeG
2 Μαρτίου 2015, 16:43
Καιρός ήταν να του "φέξει" και του Ρικ ;)

GeorgeCR7
2 Μαρτίου 2015, 20:27
Πάρα πολύ καλό επεισόδιο!!!! :):):)

Ένα επεισόδιο εισαγωγικό θα έλεγα κάπως ως προς τη νέα κοινότητα και την νέα ζωή της ομάδας μας!!!Πολλοί νέοι χαρακτήρες,νέες προσωπικότητες κάποιοι μου φάνηκαν καλοί κάποιοι λίγο πιο δυσπτροποί θα έλεγα και όχι απαραίτητα κακοί!!!Επιτέλους η ομάδα βρήκε ένα μέρος να ξαποστάσει και να ηρεμήσει,αλλά βέβαια αυτό το μέρος είναι υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό,λογικά κάτι θα γίνει προς το τέλος της σεζόν και θα έχουμε πάλι κάποια ανατροπή των πραγμάτων!Ωραίο το νέο λουκ του Ρικ όπως τον είχαμε συνηθίσει στην 1η σεζόν,αλλά βέβαια με τα μούσια ήταν λιγάκι πιο bad-ass!!!Το χτύπησε και το γκομενάκι του,φαίνεται αυτή η καινούργια να τον γουστάρει...πολύ ωραία κοπέλα πάντως!!! :):)
Ο καθένας πήρε και απο μια δουλειά εκτός απο τον Ντάριλ ο οποιος φαίνεται να μην συμφωνεί καθόλου με την όλη φάση για να δούμε θα έχει δίκιο ή όχι.....

blackys88b
2 Μαρτίου 2015, 21:09
to be honest...και μια ολοκληρη σεζον να ξοδεψουμε στην Αλεξανδρια εγω δεν εχω κανενα προβλημα...μου αρεσει να βλεπω τους χαρακτηρες σε οποια φαση και να ειναι...πολυ καλο το επεισοδιο..ηρεμο...μονο στο τελος ειχαμε θεμα...αλλα και παλι σαν να πηραμε θετικη καταληξη για αρχη....ο Ρικ χωρις τα μουσια μου ηταν αγνωριστος..:P

evangeline
2 Μαρτίου 2015, 21:34
Rest in peace, epic Rick’s beard.:cry3::cry:

http://33.media.tumblr.com/0dd8628547667ec004947e8b86d28437/tumblr_nkki4qPiVz1rnikqmo1_500.gif
http://38.media.tumblr.com/060cd806d7bb8f5e8b3af10bbae5fb89/tumblr_nkki4qPiVz1rnikqmo4_500.gif
http://38.media.tumblr.com/8f7c29c33334bebfc020079a31c86828/tumblr_nkki4qPiVz1rnikqmo3_500.gif
http://38.media.tumblr.com/1fac46955761fc261dca73a32b961dcd/tumblr_nkki4qPiVz1rnikqmo5_500.gif
http://38.media.tumblr.com/afb8b7b218a1b829c26be06d7f9e0b46/tumblr_nkki4qPiVz1rnikqmo2_500.gif
Δεν θέλω να πω κατι αλλο ,δεν ειμαι σε θέση, ειμαι απαρηγόρητη really:lol:
:inlove:http://38.media.tumblr.com/4bebaab2f6352c97237657734dbf8d8c/tumblr_njummidF5Q1qfzg3fo3_250.gif

hakinen
2 Μαρτίου 2015, 21:51
Αυτο ήταν ενα πολύ καλό επεισόδιο! Η διαφορα μεταξυ καλου - κακού αρχίζει να θολωνει.

Reben
2 Μαρτίου 2015, 23:39
https://33.media.tumblr.com/03a5a3a86c303006667ede35665ccf72/tumblr_nkkpdoc2gk1tzin3bo8_r1_250.gif
Απ' την πρώτη στιγμή φαινόταν οτι το τραβάει ο οργανισμός του.
Ο τύπος έχει προηγούμενα με το ζόμπι γιατί του έφαγε έναν δικό του λέμε. Τέρμα μπετόβλακας!
Το επεισόδιο ήταν γαμάτο και γεμάτο υπονοούμενα. Ο Ντάρυλ σε άρνηση και ξεκοιλιάζει λαγούς, ο Γκλεν έχει μάθει αλλιώς και δεν σηκώνει νταηλίκι, ο Καρλ καχύποπτος, η Μισόν παρότι θέλει να μείνουν λέει οτι πρέπει να είνα επιφυλακτικοί, η Κάρολ ανησυχεί μήπως γίνουν "σοφτ" και ο Ρικ, με "επίσημη" πλέον εξουσία στα χέρια, δίνει το στίγμα: "Το πολύ πολύ αν δεν μας κάνουν οι άλλοι τους παίρνουμε το σπίτι". Έτσι απλά και όμορφα. Και επειδή είναι και φοβερός γκόμενος τώρα που ξυρίστηκε, δεν το χάλασε το γκομενάκι το οφθαλμόλουτρο. (ωραίο το γκομενάκι Btw). Τον άντρα της μάλλον χάλασε:

- Η γυναίκα μου σου έκοψε τα μαλλιά...
- Ναι μου τα έκοψε. Πρόβλημα;

Τελικά ποιος πρέπει να αισθάνεται ανασφάλεια και ποιος πρέπει να φοβάται ποιον;
Διαισθάνομαι που θα πάει η ιστορία και γουστάρω τρελά. :yes:

baspav
3 Μαρτίου 2015, 00:08
Μετά από πολυυυυυυυυυυυυυ καιρό και αρκετααααααααααααααα επεισόδια (ξανά)συμπάθησα το Ρικ.
Επιτέλους σε ένα επεισόδιο που έπρεπε να είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Σε πολλά επεισόδια μου θύμιζε (και θα δανειστώ τη φράση σου φίλε Reben) τον μπετόβλακα γιατρό του Lost.

Πολύ καλό το επεισόδιο, τα είπε όλα ο Reben, μεγάλη η αντίθεση του καθαρού περιποιημένου σπιτιού και του Ντάριλ να ξεκοιλιάζει το λαγό στην είσοδο, να μην θέλει να κάνει μπάνιο και γενικά να μην θέλει.
Το ξανθό γκομενάκι πράγματι καλό, για να δούμε τι θα γίνει. Αν το χειριστούν σωστά έχει ψωμί στο κακοσάλεσι που πήγαν να μείνουν.

vasp
3 Μαρτίου 2015, 00:40
Αρκετά καλό το επεισόδιο....Ήρεμο το επεισόδιο αλλά εμένα προσωπικά η όλη ατμόσφαιρα με είχε στην τσίτα και το άγχος...Αυτό το μέρος δεν μου γεμίζει το μάτι...Για την ώρα οι μόνοι που μου φαίνονται συμπαθητικοί και ίσως όχι και τόσο κακοί είναι η Ντιάνα (αν και κρατάω πισινή για την συγκεκριμένη) δείχνει να είναι δίκαιη και η νεαρή κοπελίτσα που αν και ο Καρλ νομίζει ότι δεν τον συμπαθεί εγώ νομίζω το αντίθετο...Και ίσως να είναι αυτή που πήρε το όπλο που έκρυψε ο Ρικ...Αν όχι είμαι πολύ περίεργη
Βλέπουμε πόσο πολύ έχει αλλάξει ο Ρικ και μου αρέσει γιατί μία τέτοια "αποκάλυψη" δεν μπορεί να σε αφήσει όπως ήσουν πρώτα... Respect στην τελευταία του κουβέντα...

Και επίσης είχαμε ξεχάσει το ωραίο του προσωπάκι με τόσα μούσια όχι ήταν αδέξιος, απλώς τώρα είναι πιο καθάριο το πρόσωπο του...

Και επίσης ο Ντάρυλ καλά κάνει και δεν το αρέσει η όλη κατάσταση, αλλά μπορεί να συνεχίσει να μην του αρέσει αφού κάνει και αυτός ένα μπανάκι και ρίξει ένα κουρεματάκι :p :giggle:

johny f
3 Μαρτίου 2015, 03:12
Το σοκ της κανονικοτητας συντροφοι,κατι σαν οαση μετα απο μια ερημο γεματη ζομπια,η "Αρκαδια" του μετααποκαλυπτικου τοπιου,που σιγα σιγα την ψηλαφουν οι ηρωες μας,καποιοι ειναι ακομα σε αρνηση,ενω αλλοι αντι να πουν και ευχαρστω που καποιοι που ξερουν τους σωζουν στον εξω κοσμο κανουν και τους μαγκες,οι μπετοβλακες.Ενδιαφερουσα αλλαγη και με μια σοβαρη φατσα για αρχηγο,για να δουμε ποσο θα αντεξουν ολοι,παλιοι και καινουριοι,το σοκ της κανονικοτητας...

Jane1
3 Μαρτίου 2015, 05:36
Άριστο το επεισόδιο (το πρώτο για τη φετινή σεζόν), κάθε σκηνή είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Μου άρεσαν πάρα πολύ (σχεδόν) όλοι οι χαρακτήρες από την ομάδα του Ρικ και η στάση που κράτησαν. Μπορεί να αποδειχτεί έξυπνη η κίνηση της Κάρολ να φανεί ως αδύναμη. Ο γιος της αρχηγού φαίνεται να είναι αυτός που θα δημιουργήσει προβλήματα, αλλά μπορεί να εξελιχτούν αλλιώς τα πράγματα τελικά. Ενώ έχει ενδιαφέρον ακόμα και το τι κρύβει η μικρή που το έσκασε κρυφά. Δυνατή η αποκάλυψη της τελευταίας σκηνής για τις πραγματικές διαθέσεις του Ρικ. "Αν δεν μπορούν εκείνοι, τότε θα καταλάβουμε το μέρος". Τα επόμενα 4 επεισόδια που απέμειναν είναι πολλά υποσχόμενα.

tasoskratos
3 Μαρτίου 2015, 11:25
Διαισθάνομαι που θα πάει η ιστορία και γουστάρω τρελά

πες μου, πες μου και θα σκάσω.
1. Βιντεοσκόπιση των ΄΄νέων΄΄
2. Μη κάλεσμα όλης της κοινότητας για γνωριμία με τα νέα μέλη.

Αυτοί είναι 2 βασικοί λόγοι για να υποπτευτεί κανείς ότι το νέ ΄΄σπίτι΄΄ έχει τα μυστικά του.
Να βάλω τώρα και κάτι άλλα που είδαμε, όπως τον άντρα της ξανθούλας, την κίνηση της πιτσιρίκας που πηδάει τις μάντρες...
Περιμενα να πέσουν περισότερες ερωτήσεις, τύπου που βρίσκετε τα τρόφιμα, ασχέτως εάν ο βλάκας είπε ότι βγαίνουν για αναζήτηση. Μέχρι και κολοpaper τους έφερε η γκόλφω. Εχει super market δίπλα?:)

Σωστός ο Ντάρυλ που δεν μασάει από κυριλέ καταστάσεις.
Ακόμη πιο σωστός όμως και ο Ρικ με την τελευταία του ατάκα.

ΥΓ. Όσο αφορά τον μπετόβλακα, παντού υπάρχει ένας λαλάκας.

Reben
3 Μαρτίου 2015, 12:53
πες μου, πες μου και θα σκάσω.
1. Βιντεοσκόπιση των ΄΄νέων΄΄
2. Μη κάλεσμα όλης της κοινότητας για γνωριμία με τα νέα μέλη.

Αυτοί είναι 2 βασικοί λόγοι για να υποπτευτεί κανείς ότι το νέ ΄΄σπίτι΄΄ έχει τα μυστικά του.
Έχω κάνει διαφορετική ανάγνωση του επεισοδίου.

Δεν βλέπω κάτι ύποπτο στην βιντεοσκόπηση των συνεντεύξεων, ούτε αποτελεί ιδιαίτερο μυστήριο το μη κάλεσμα ολόκληρης της κοινότητας στην εν λόγω διαδικασία. Ας το σκεφτούμε λίγο πρακτικά το ζήτημα. Έστω οτι όλα είναι όπως φαίνονται και οτι δεν κρύβεται κάποια επικίνδυνη συνωμοσία πίσω απ' το καλωσόρισμα των νέων μελών με ανοιχτές αγκάλες στην Αλεξάνδρεια. Υπάρχει λοιπόν ο ηγέτης της κοινότητας , στην προκειμένη η κ. Ντιάνα, που υποδέχεται τα νέα μέλη και σε μια προσπάθεια να γνωριστούν καλύτερα τους καλεί έναν έναν ξεχωριστά σε μια μίνι συνέντευξη. Ξεχωριστά, για να έχει η συνέντευξη προσωπικό χαρακτήρα και να είναι ευκολότερη, ειλικρινέστερη και βαθύτερη η επικοινωνία. Είναι δεδομένο πως σε μια ομαδική συζήτηση η ψυχολογία του όχλου θα έπαιζε το ρόλο της και θα ήταν πιο δύσκολο να γίνει εποικοδομητική συζήτηση. Για τον ίδιο λόγο στην περίπτωση που όλη αυτή η προσπάθεια γινόταν με ολόκληρη την κοινότητα παρούσα, η πίεση προς τους νεοφερμένους θα ήταν μεγαλύτερη, θα ενίσχυε ακόμη περισσότερο το αίσθημα του "εμείς" και "αυτοί" και θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να καρποφορήσει. Με το τετ α τετ τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα για όλους, υπάρχει αμεσότητα στην επικοινωνία και ο καθένας μπορεί να "μετρήσει" τον συνομιλητή του καλύτερα. Η γνωριμία με την υπόλοιπη κοινότητα μπορεί άνετα να γίνει στη συνέχεια, όπως και έγινε, ενώ η βιντεοσκόπηση των συνεντεύξεων γίνεται για λόγους διαφάνειας. Έτσι, οποιοσδήποτε επιθυμεί να δει τι ακριβώς ειπώθηκε και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα έχει τη δυνατότητα να το κάνει.

Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό και ύποπτο σε όλα τα παραπάνω λοιπόν. Βεβαίως, δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να είναι όλα μέρος ενός σκοτεινού, ύπουλου και επικίνδυνου σχεδίου. Όμως σ'αυτήν την περίπτωση το κρίσιμο ερώτημα δεν είναι "γιατί ένας ένας" ή "γιατί μας βιντεοσκοπούν". Η όποια ανησυχία και καχυποψία έγκειται εν τέλει στο αν τους εμπιστεύεσαι ή όχι. Και αυτό είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και ελάχιστη σχέση έχει με τις συνεντεύξεις.

Σε αντίθεση με τους περισσότερους, εκτιμώ πως η συνέχεια δεν θα είναι μια απο τα ίδια. Δεν περιμένω να δω κάποιο ύπουλο σχέδιο να αποκαλύπτεται, ούτε περιμένω να δω μια νέα φυλακή ή ένα νέο Τέρμιναλ. Το ένστικτό μου λέει πως το καλωσόρισμα στην κοινότητα είναι αληθινό, οι προθέσεις ειλικρινείς και πως πράγματι όλα είναι τόσο ωραία όσο φαίνονται. Και οτι τα ερωτήματα που θα τεθούν στη συνέχεια αφορούν το πόσο έτοιμοι, πρόθυμοι και ικανοί είναι πλέον οι "δικοί μας" ν' αφήσουν πίσω τους τη λογική της αγέλης και επαναπροσδιορίζοντας εαυτούς να ψάξουν να βρουν (ή αν προτιμάς να θυμηθούν, όπως επισημαίνει ο τίτλος του επεισοδίου) ό,τι ανθρώπινο έχει απομείνει μέσα τους ώστε να προσαρμοστούν και να ενταχθούν στην ουτοπία που βρέθηκε ξαφνικά μπροστά τους.

Ο "μπετόβλακας" δεν είναι κακός. Είναι απλά ""μπετόβλακας". Είναι αυτό που οι δικοί μας αποκαλούν "σοφτ", αυτό δηλαδή που δεν θέλουν να συμβεί και στους ίδιους. Ο τύπος νομίζει οτι είναι σκληρός, αλλά δεν είναι. Νομίζει οτι ξέρει τι συμβαίνει εκεί έξω, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει ιδέα. Οι άνθρωποι της κοινότητας αυτής είχαν την πολυτέλεια να διασφαλίσουν τα βασικά και απαραίτητα απο την αρχή, να συντηρήσουν μεγάλο κομμάτι του πρότερου εαυτού τους, να αποφύγουν όλα όσα πέρασαν ο Ρικ και η παρέα του, όλα όσα συνάντησαν στο δρόμο τους, όλα όσα χρειάστηκε να κάνουν για να επιβιώσουν. Και μπορεί να τους παρακολουθούσαν για ένα διάστημα, αλλά δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει να είσαι Walking Dead. Η Ντιάνα το έχει συνειδητοποιήσει, γι' αυτό τους έχει ανάγκη. Και γι' αυτό λέει στον Γκλεν οτι ο γιος της χρειαζόταν αυτό το μάθημα.

Πόσο "dead" είναι πλέον οι δικοί μας λοιπόν; Μπορούν να επιστρέψουν σε μια φυσιολογική ζωή ή έχουν περάσει το σημείο δίχως επιστροφή. Αυτά είναι τα ερωτήματα πάνω στα οποία διαισθάνομαι οτι θα κινηθεί ο βασικός άξονας της ιστορίας στην συνέχεια. Και είναι μια προοπτική που με ενθουσιάζει και με γεμίζει αισιοδοξία για ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Stinkfist
3 Μαρτίου 2015, 14:14
Το 'χει χάσει ο Ρικ.

tasoskratos
3 Μαρτίου 2015, 15:32
Σε αντίθεση με τους περισσότερους, εκτιμώ πως η συνέχεια δεν θα είναι μια απο τα ίδια. Δεν περιμένω να δω κάποιο ύπουλο σχέδιο να αποκαλύπτεται, ούτε περιμένω να δω μια νέα φυλακή ή ένα νέο Τέρμιναλ.

Ίσως ξεχνάς αγαπητέ reben ότι μια φορά κι έναν καιρό ήμουν κι ΄΄εγώ΄΄ αρχηγός ενός ...ville. Μάλιστα ΄΄εγώ΄΄ δεν το έδειχνα μόνο αλλά το δήλωνα. <<we Are The Good Guys>> και κάτι τέτοιες συνεντεύξεις τις έστελνα ΄΄στους ανωτέρους μου΄΄.!
Ευχομαι να μην υπάρχει κι εδώ κάποιος... ΄΄Ιάκωβος΄΄.

Ας το δούμε όμως το θέμα με όλη την καλή διάθεση που σε διακατέχει.
Η λογική, εάν υπάρχει σε μία τηλεοπτική σειρά, λέει πως αυτή τη φορά δεν θα έχουμε μία επανάληψη των όσων έχουμε δει έως τώρα. Κυβερνήτης, terminal κλπ κλπ.
Δέχομαι λοιπόν ότι αυτοί είναι καλοί άνθρωποι και οι προθέσεις τους είναι απόλυτα ειλικρινείς. Επςειδή όμως η σειρά θα έχει πολλούς κύκλους ακόμη και δεν πρόκειται να τελειώσει σε λίγα επεισόδια, αφού πλέον οι δικοί μας βρήκαν την Ιθάκη τους, κάτι πρέπει να γίνει.
Εάν πέσουμε πάνω σε γνωστά κοινωνικά προβλήματα και προβλήματα προσαρμοστικότητας, τότε θα πρέπει να γίνει αυτό που είπε ο Ρικ. <<Τα άγρια να διώξουν τα ήμερα>>.
Εάν ο σύζυγος βγάλει ζήλειες και πάει να ζητήσει τον λόγο από τον Ρικ, μάυρο φίδι που τον έφαγε.
Εάν ο Ντάρυλ όμως κόψει κανά δυό κώλους, τότε ο Ρικ παίρνει την ομάδα και φεύγει, διότι δεν μπορεί να ΄΄τιμωρήσει΄΄ ως μπάτσος τον ΄΄συναγωνιστή του΄΄ και φίλο του. Με άλλα λόγια, με οποιοδήποτε περιστατικό ο Ρικ δεν θα διαλύσει την ομάδα. θα προτιμήσει να την πάρει και γειά σας, οπότε εμείς θα μπούμε σε ανεξάντλητες συζητήσεις για το εάν έπραξε σωστά.
Του λέει ότι τους παρακολουθούσαν καιρό. Για μένα τολογικόθα ήταν να μαζευτεί όλη η κοινότητα και τους υποδεχτεί και οι μεν να γνωρίσουν τους δε. Έστω και φυσιογνωμικά.
Οι συνεντεύξεις είναι άλλο θέμα και για μένα είναι περίεργες. Πιστεύω ότι η τύπισσα κάπου δίνει αναφορά.
Τώρα μάλιστα μου ήρθε στο μυαλό και το Revolution. Γιατί? Διότι και εκεί είδαμε περίεργα που είχαν μέσα στο σενάριο πολιτικούς.
Η εξουσία, όπως είμαι σίγουρος ότι συμφωνείς, είναι γλυκιά. Η κυρία είναι πρώην Γερουσιαστής. Που ξέρω εγώ εάν κάπου εκεί κοντά δεν είναι και ο Πρόεδρος, ή από εκεί θέλουν να ξεκινήσει η new generation με όποιο κόστος χρειαστεί;)

Reben
3 Μαρτίου 2015, 16:21
Ίσως ξεχνάς αγαπητέ reben ότι....
Ας το δούμε όμως το θέμα με όλη την καλή διάθεση που σε διακατέχει
Ούτε ξεχνάω, ούτε όσα είπα είναι θέμα καλής διάθεσης. Απλώς εστιάζουμε σε διαφορετικά σημεία.

Εσύ διερωτάσαι, αναλύεις και ψάχνεις απάντηση στο ερώτημα "είναι όλα όπως φαίνονται ή κάποιο λάκκο έχει η φάβα;". Πολύ ωραία είναι όλα αυτά και έχουν ενδιαφέρον, όμως εγώ εστιάζω σε κάτι που θεωρώ απείρως σημαντικότερο. Ανεξάρτητα απ' την απάντηση στο δικό σου ερώτημα, ανεξάρτητα δηλαδή απ' το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και απ' το αν αποδειχτεί τελικά οτι η υπόθεση βρωμάει ή όχι, βρίσκω άκρως ελκυστική την εκ βαθέων διερεύνηση των χαρακτήρων στο επίπεδο που ανέλυσα πριν. Το κατά πόσο δηλαδή είναι έτοιμοι ν' αποδεχτούν και ν' αφομοιώσουν τη νέα κατάσταση. Και δεν είναι επιφανειακό το ερώτημα. Αντιθέτως είναι βαθύτατο, εύστοχο, με έντονες κοινωνικές, πολιτικές και φιλοσοφικές προεκτάσεις και έχει σαφέστατο αντίκτυπο στην ψυχοσύνθεση των χαρακτήρων, σε ποιο βαθμό τους έχουν αλλάξει όσα έζησαν και αν τελικά υπάρχει ελπίδα σωτηρίας για τους ίδιους, αλλά και για την ανθρωπότητα. Αποτελεί ίσως το σημαντικότερο ερώτημα που έχει θέσει η σειρά απ' το ξεκίνημα μέχρι τώρα. Και δεν έχει να κάνει με το αν "οι άλλοι" αποδειχτούν "καλοί" ή "κακοί". Αυτό θα φανεί στην πορεία. Η διερεύνηση που περιγράφω έχει ήδη ξεκινήσει και τα ερωτήματα έχουν ήδη τεθεί.

Παραφράζοντας λίγο αυτό που πολύ εύστοχα ανέφερε ο φίλος blacky, θα μπορούσαν άνετα να αφιερώσουν (και όχι να ξοδέψουν) μια ολόκληρη σεζόν σ'αυτό το θέμα.

tasoskratos
3 Μαρτίου 2015, 16:58
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Όλα αυτά όμως που αναφέρεις έχουν να κάνουν με το τι τελικά υπάρχει εκεί.
Εάν είναι κακοί, δεν το συζητάμε.
Εάν πάλι είναι καλοί, τότε ναι, θα δοκιμαστούν φιλίες και σχέσεις.
Επαναλαμβάνω όμως ότι, υποψιάζομαι πως όλα θα παιχτούν στο να σπάσει η ομάδα. Εκεί θα μπουν τα διλλήματα για τον Ρικ και την παρέα του.
Να μην ξεχνάμε όμως ότι κάποιοι είναι μαζί από την αρχή και κάποιοι μπήκαν στην πορεία.
Να βάλω στο κόλπο και το ερωτευμένο ζεύγος, οπου πλέον άρχισε να χαλάει η μαγιονέζα.
Πάντως μας πρόλαβαν. Πάνω που μιλούσαμε για ενέσεις ενδιαφέροντος...

Reben
3 Μαρτίου 2015, 17:20
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Όλα αυτά όμως που αναφέρεις έχουν να κάνουν με το τι τελικά υπάρχει εκεί
Οχι! Ολα όσα αναφέρω δεν εξαρτώνται απο το τι τελικά θα αποδειχτεί οτι υπαρχει εκεί. Για να στο πω πιο απλά, εγώ αναφέρομαι στη θεματική ανάπτυξη του επεισοδίου. Εσυ αναφέρεσαι στην εξέλιξη της πλοκής. Σαφώς και συνδέονται μεταξύ τους (σενάριο το λένε) ειναι όμως εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις/συζητήσεις.

baspav
3 Μαρτίου 2015, 17:35
Η φάβα έχει λάκκο και μάλιστα βαθύ.
Η δική μου γνώμη είναι ότι θα αναπτυχθεί λίγο η σχέση και οι σχέσεις, μεταξύ καλών κ κακών, μεταξύ καλών κ καλών κ μεταξύ κακών κ κακών. Ανάμεσα σε όλους δηλαδή. Ποιοι είναι οι καλοί κ οι κακοί θα το δούμε.
Και μένα η όλη φάση μου θύμισε Revolution. Ο Μάιλς έλλειπε.
Τέλος, γιατί θα πρέπει αυτό το Lost να αναφέρεται σχεδόν παντού; Το μούφα και 3 λαλούν και 2 χορεύουν σενάριο έφαγε τον Ιάκωβο γιατί δεν ήξερε τι να τον κάνει. Καμία σχέση το WD με το Lost.

dalas9
3 Μαρτίου 2015, 19:57
[...]ανεξάρτητα δηλαδή απ' το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και απ' το αν αποδειχτεί τελικά οτι η υπόθεση βρωμάει ή όχι, βρίσκω άκρως ελκυστική την εκ βαθέων διερεύνηση των χαρακτήρων στο επίπεδο που ανέλυσα πριν. Το κατά πόσο δηλαδή είναι έτοιμοι ν' αποδεχτούν και ν' αφομοιώσουν τη νέα κατάσταση.[...]

Κι εγώ, απλά χρειάζεται λίγο και το μυστήριο για να κρατήσει θεατές (όχι ότι έχει και πολύ ανάγκη). Πιστεύω θα κινηθεί και στα δύο επίπεδα, απλά σ' αυτή τη φάση το δεύτερο το κάνει πολύ καλύτερα από την περίοδο της φάρμας.

baspav
3 Μαρτίου 2015, 21:40
Παρατήρησε κάνεις ότι το όπλο που είχε κρύψει ο Ρικ πριν πάνε εκεί εξαφανίστηκε; Πήγε και δεν το βρήκε.
Αυτό δεν ενισχύει το λάκκο που έχει η φάβα;

oasic1988
3 Μαρτίου 2015, 22:29
Παρατήρησε κάνεις ότι το όπλο που είχε κρύψει ο Ρικ πριν πάνε εκεί εξαφανίστηκε; Πήγε και δεν το βρήκε.
Αυτό δεν ενισχύει το λάκκο που έχει η φάβα;

Εγώ πιστεύω ότι το πήρε η μικρή μελαχρινή. Την ακολουθούσε ο Κάρλ και κατέληξε σε εκείνο το σημείο. Επίσης νιώθω ότι ούτε αυτή εμπιστεύεται τους ανθρώπους της Αλεξάνδριας, και δεν ξέρουμε τίποτα για το δικό της γκρούπ και τί απέγιναν.

Τα είπατε όλα για το επεισόδιο, το highlight για μένα ήταν το θεατράκι της Κάρολ και έχω να πώ ότι ο Chandler Riggs ήταν πολύ καλός στη σκηνή που γνωρίζει τα άλλα παιδιά. Δεν το περίμενα.

tasoskratos
4 Μαρτίου 2015, 11:04
Τέλος, γιατί θα πρέπει αυτό το Lost να αναφέρεται σχεδόν παντού;

Κατ' αρχή, εγώ δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη Lost:p
Έπειτα, το lost είναι σαν την Coca Cola, πάει με όλα:p

Μην κάνεις τον jack. Ξέρεις πολύ καλά γιατί το ανέφερα.
Τόσες και τόσες σειρές έχουμε δει, με θέμα ανθρώπινες καταστροφές και τι ακολουθεί έπειτα. Γιαυτό ανέφερα το revolution. Θα μπορούσα να αναφέρω και το Jerico.

Ίσως, ίσως λέω, έφτασε η ώρα να δούμε και στο WD το γνωστό σενάριο.
Μεταξύ μας, κάποια στιγμή θα φτάναμε στο σημείο όπου θα βλέπαμε κάποιους ΄΄καλούς΄΄ ανθρώπους που σκοπός τους είναι να ξαναρχίσουν από την αρχή ότι χάλασε, ένας ιός, ένας σεισμός, ένας αστεροειδής κλπ κλπ. Πόσο μάλλον όταν εμπλέκονται και στελέχη της κυβέρνησης.
Το θέμα είναι τώρα εάν αυτοί οι καλοί άνθρωποι έχουν ως στόχο να εφαρμόσουν ΄΄Σπαρτιάτικες συνήθειες΄΄. Δηλαδή θα πρέπει να πάνε στον Καιάδα όλα τα ΄΄κακά΄΄ στοιχεία, αφού θέλουν να δημιουργήσουν έναν καλό, αγνό κόσμο μπλα μπλα μπλα.
Εάν, ΕΑΝ λέω, πάμε σε ένα τέτοιο σενάριο, κάποιοι από την ομάδα, που δεν θα συμμορθωθούν με τους νέους κανόνες θα πρέπει να ΄΄αποβληθούν΄΄ από την κοινότητα.
Εδώ λοιπόν κολλάει και η αναφορά που έκανα. Ακολουθώντας πάντα το σενάριο που αναφέρω, η καλή κυρία (το είπε και η ίδια) ξέρει πάρα πολύ καλά να αξιολογεί τους ανθρώπους και τους διαχειρίζεται όπως θέλει. Ήδη ΄΄πάτησε το κουμπί΄΄ του Ρικ και ήδη έδωσε συγχαρητήρια που βρέθηκε κάποιος να δείρει τον άτακτο γιο της. Δηλαδή κατάλαβες.
Οι βιντεοσκοπήσεις, ΕΜΕΝΑ, με παραπέμπουν στο ότι κάπου δίνει αναφορά. Σε κάποιον με ψηλότερο αξίωμα στην κοινότητα.
Πάμε τώρα στο θέμα που πολύ σωστά βάζει στο τραπέζι ο reben.
Αλάνια, μέχρι τώρα κυριαρχούσε το θέμα επιβίωση. Πλέον ξεχάστε το και συμμορφωθείτε με με τους νέους νόμους που θα σας επιβάλλουν. Εξάλλου και πριν την καταστροφή είσασταν πολίτες και ακολουθούσαε τους νόμους τους κράτους. Ειδικά εσύ κύριε Ρικ που αυτή ήταν και η δουλειά σου. Αφού λοιπόν τότε συλλάμβανες τους κακούς κάντο και τώρα. Και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κάτι μεμπτό.
Are You Ready λοιπόν, ή μέσα σας θέλετε να συνεχίσετε να ακολουθείτε τους νόμους της ζούγκλας που βρίσκεται εκεί έξω?
Φαίνεται όμως ότι υπάρχει κάτι. Ενας μεγάλος λάκος στην φάβα. Τα ελάχιστα στοιχεία που μας έδειξαν, κυρίως με την κοπελίτσα που πήδηξε την μάντρα εκεί μας οδηγούν, χω΄ρια βέβαια που έχουμε ακόμη πολλές σεζόν για να φτάσουμε στο <<είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα>>.

baspav
4 Μαρτίου 2015, 16:56
Εμ πως; Είπες "αρχηγός ενός ...ville" και "Ιάκωβος". Δεν παραπέμπουν προφανώς στον πόλεμο των άστρων. Να υποθέσω ούτε εσένα σου άρεσε ο Jack :P (ειδικά αν σκεφτώ τα conflict του με τον τιτανομέγιστο).

Το ότι κάτι μυρίζει η υπόθεση, μυρίζει. Τα είπατε/είπαμε. Η σκαρφαλοσκουφίτσα, το όπλο που λείπει, οι βιντεοσκοπήσεις, η πρώην κυβερνητική που προσπαθεί να δαμάσει τα άγρια άλογα (Ρικ, Μισόν, Ντάριλ). Δεν θα πάει καλά ούτε βρήκαμε τη γη της επαγγελίας. Τα πάντα θα δοκιμαστούν. Μένουν ακόμη 4 επεισόδια. Οι ρυθμοί έχουν πέσει. Δεν ξέρω τι εξελίξεις θα προλάβουν να μας δείξουν και φυσικά με ποιο cliff θα μας αφήσουν.
Ένα ακόμη ερώτημα που τίθεται είναι ΠΩΣ τους παρακολουθούσαν; Και από που; Κάποιοι στην ομάδα είναι γατόνια. Δεν τους πήραν χαμπάρι; Με παραδοσιακό τρόπο; Αμαξί και πόδια; Ή άλλο;
Ίδωμεν.

tasoskratos
4 Μαρτίου 2015, 17:14
Ίδωμεν.

...και μέσα σε αυτή την τρελλή χαρά ξεχασαμε και τον τύπο, τον γνωστό ντε, με το καλλυμένο πρόσωπο που τους είχε από κοντά;)

t0ny3
28 Μαρτίου 2015, 17:54
Εγω μια αλλη απορια εχω και δεν ειδα να αναφερεται καπου. Ο ιερεας ο Γκαμπριελ που χαθηκε; Εχει παρει παρα πολυ λιγο χρονο στο δευτερο μισο και στα τελευταια δυο επεισοδια βρισκεται απλα στο πισω μερος του πλανου και υποψιαζομαι μηπως δεν ειναι καν ο ιδιος ο ηθοποιος, αφου δεν φαινεται ξεκαθαρα. Θελω να ξερω αν εχει υποχρεωσεις σε καποια αλλη δουλεια του ή ειναι επιλογη των σεναριογραφων να παραμερισουν τον χαρακτηρα.

Στα του επεισοδιου, αρκετα αργο και μεταβατικο στο υφος των τελευταιων επεισοδιων. Θιγει το κατα ποσο αισθανονται ετοιμοι οι χαρακτηρες να ριξουν τις αμυνες τους και να ενταχτουν και παλι σε μαι κοινωνια και στον πολιτισμο. Αυτο το κομματι ειναι πολυ ενδιαφερον, αν και ειμαι με τον Νταριλ εγω, κι οπως ανεφερε και ο Καρλ δε θελω να γινουν αδυναμοι και δε θελω να γινει η Αλεξανδρεια μια δευτερη Φαρμα.

Υ.Γ. Ρικ ησουν πολυ badass με το μουσι και τωρα φλωρεψες!

Marcheline
29 Μαρτίου 2015, 14:32
Μου άρεσε πολύ! Μου άρεσε η αλλαγή παραστάσεων. Επιτέλους τους βλέπουμε σε έναν φυσιολογικό περιβάλλον, ιδανικό θα έλεγα, αλλά είναι λογικό να έχουν καχυποψία. Όταν έχεις ζήσει τόσο καιρό έξω, δεν μπορείς να πιστέψεις πως τόσο εύκολα θα σου δοθεί πάλι μία φυσιολογική ζωή.

Δυστυχώς κάτι μου αποπνέει αυτό το μέρος και δεν είναι κάτι θετικό. Ενώ η Ντιάνα μου φαίνεται ειλικρινής, μου δίνεται η αίσθηση πως κάτι δεν λένε στους δικούς μας.
Η ξαφνική εξαφάνιση του όπλου επίσης είναι ύποπτη. Ποιος θα μπορούσε να ξέρει πως βρίσκεται εκεί το όπλο, εάν πριν δεν είχε δει τον Ρικ να το κρύβει εκεί? Μου φαίνεται απίστευτο απλά κάποιος να άνοιξε το μπλέντερ για να δει τι έχει μέσα.

Η κοπέλα που κούρεψε τον Ρικ ήταν πολύ όμορφη και συμπαθητική. Δυστυχώς όμως έχει άντρα και μάλιστα από το λίγο που τον είδαμε προμηνύεται κακή η παρουσία του. Ο Ρικ πάλι χωρίς μούσι φαίνεται 10 χρόνια νεότερος!

baspav
29 Μαρτίου 2015, 15:06
Η ξαφνική εξαφάνιση του όπλου επίσης είναι ύποπτη. Ποιος θα μπορούσε να ξέρει πως βρίσκεται εκεί το όπλο, εάν πριν δεν είχε δει τον Ρικ να το κρύβει εκεί?

Παίζει να το έχει πάρει ο τύπος που τους παρακολουθεί εδώ και καιρό. Ο μαυρούλης.

Marcheline
29 Μαρτίου 2015, 15:31
Παίζει να το έχει πάρει ο τύπος που τους παρακολουθεί εδώ και καιρό. Ο μαυρούλης.
Ποιός? Δεν θυμάμαι τίποτα:(

baspav
29 Μαρτίου 2015, 15:42
Αυτός
http://www.imdb.com/name/nm0416694/
Morgan.

t0ny3
29 Μαρτίου 2015, 16:39
^ Τωρα που ειπες Morgan, περιμενα να χρησιμοποιηθει στο δευτερο μισο της σεζον, μετα το teaser που επεσε.

Hrisa76
5 Απριλίου 2016, 18:54
Μου αρέσει πάρα πολύ το θέατρο της Κάρολ. Κάνει αυτό που μου αρέσει να κάνω κι εγώ. Θα την υποτιμήσουν, θα την θεωρήσουν νοικοκυρούλα και αν χρειαστεί θα δούνε και την άλλη πλευρά της. lol
Πάντως θεωρώ ότι είναι απο τη μια το κάνει γι αυτό τον λόγο κι απο την άλλη γιατι θέλει μια φυσιολογική ζωή.

Πρέπει να πω ότι κι εγώ γούσταρα τον Ρικ με το μούσι. Τώρα έγινε πολύ φλώρος για τα γούστα μου.

Αυτός ο γιος της μαντάμ θέλει χαστούκια τουλάχιστον.
Την πιστεύω την τύπισσα αλλά το σάπιο της κοινότητας είναι το βλαστάρι της.

Μου αρεσε αυτό που είπε ο Ρικ στο τέλος.

Ντάρυλ σ΄αγαπώ, αλλά κάνε μπάνιο ρε μανούλα μου.

Για να δούμε τι θα γίνει.