PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Τι συνέβη με τον Ντέσμοντ τελικά;

di99
16 Φεβρουαρίου 2007, 01:55
Το θεμα αποτελει Spoiler για οσους δεν εχουν δει το επεισοδιο 3x08.

Στο θέμα "Flashes before your eyes" πολλοί ισχυριζόμαστε ότι έγινε time travel, και συγκεκριμένα ταξίδι στο παρελθόν, άλλοι λένε ότι ήταν flashback, όνειρο κτλ.Τι πιστεύετε???Ας κάνουμε μία ψηφοφορία να δούμε τι λέει η κοινή γνώμη....!!!!!:yahoo:Εγώ ψηφίζω time travel δαγκωτο!!!:mad::mad:

chrsv7
16 Φεβρουαρίου 2007, 02:17
Κατ'αρχάς ευχαριστώ που έφτιαξες το θέμα που ζήτησα γιατί εγώ βαριόμουνα!!:dance: :grin: :thumbsup1
Λοιπόν όπως είπα και στο θέμα για το 3χ08 πιστεύω πως υπήρχε ταξίδι στο χρόνο. Θα αρχίσω με τεχνικά ζητήματα, όπως ότι δεν ακούσαμε το χαρακτηριστικό ήχο του flashback , ότι μας τα έδειξαν έτσι ώστε να πιστέψουμε ότι έγιναν με χρονική σειρά(βέβαια το "χρονική σειρά" είναι σχετικό θα μου πείτε, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ!).
Πιο ουσιαστικά ζητήματα, το ότι βλέπουμε πάρα πολλές λεπτομέρειες από το νησί, το ότι το αναφέρει και ο ίδιος σαν πιθανότητα, και ότι στο τέλος λέει κοιτώντας τη φωτό: "Άφησε με να γυρίσω πίσω. Μία ακόμη φορά. Θα κάνω το σωστό αυτή τη φορά!", που σημαίνει ότι ο ίδιος πιστεύει ότι γύρισε πίσω!
Τεσπα το ότι το πιστεύω δε σημαίνει ότι μου αρέσει κιόλας γιατί αν όντως ισχύει περνάμε στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας, κάτι που ήλπιζα να μη συμβεί.

Sotos_2002
16 Φεβρουαρίου 2007, 10:12
Eγω πιστευω οτι αυτο που ειδαμε ηταν ενα απλο φλασμπακ και εξηγουμαι...
Οταν ο Ντεσμοντ ειχε καβαλισει τον Τσαρλυ του ηρθε στο μυαλο τι ειχε γινει οταν γυρισε το κλειδι ετσι παρακολουθουσαμε κατι που εχει ηδη συμβει(εστω και 2 φορα). Δηλαδη δεν του ηρθε τωρα αυτη η αναλαμπη αλλα οταν ειχε γυρισει το κλειδι, τωρα απλα τα θυμοταν

Mathias
16 Φεβρουαρίου 2007, 10:33
Το ότι υπάρχει στην περίπτωση του Desmondo χρονικά διαταραχή είναι σίγουρο. Δεν φαίνεται μόνο από παρελθόν που ζει αλλά και επειδή προβλέπει το μέλλον και στο νησί.
Το γεγονός του χρονικού φλας (χρονική σπείρα που μπήκε) ο ίδιος δεν σημαίνει πως και το όλο σενάριο του Lost έχει να κάνει με το χρόνο.
Τα παραπάνω για εμένα είναι συμπεράσματα, όχι θεωρίες.

Η έκφραση ταξίδι στο χρόνο ακούγεται περίεργα και έχουμε συνηθίσει από το Χόλυγκουντ να έχουμε μια εικόνα πλαστική για αυτήν.
Το όλο θέμα δεν μόνο υλικό. Μην το βλέπετε ως ταξίδι. Αν το μυαλό του του Desmond πάιζει παιχνίδια που όμως έχουν επιβεβαίωση τότε ξέρει.
Εγώ την χρονική διαταραχή τη θεωρώ δεδομένη.
Δεν έγινε στο 3Χ08 συμφωνώ με τον Soto έγινε στο 2x24.

Jos3ph
16 Φεβρουαρίου 2007, 11:15
Εγώ νομίζω πως είχε μία δεύτερη ευκαιρία να αλλάξει το συγκεκριμένο γεγονός που θα οδηγούσαν όλους αυτούς στο νησί ... Οταν έκανε τα ίδια λάθη , ήθελε δεν ήθελε , και την στιγμή που έφαγε την ροπαλιά έχασε την ευκαιρία του και γύρισε πίσω στο νησί , άρα για μένα δεν είναι ούτε όνειρο , ούτε flashback ούτε time travel ... Είναι κάτι σαν εναλλακτική διάσταση το οποίο το νησί έδωσε την ευκαιρία να την ζήσει ο Des με κάποιες παρενέργιες ...

brazdas
16 Φεβρουαρίου 2007, 12:44
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με τον φίλο soto. Ότι δηλαδή δεν ήταν κάποιο ταξίδι στο χρόνο, αλλά ένα flashback εκείνη τη στιγμή που βρισκόταν πάνω στον Τσάρλι. Όταν όμως γύρισε το κλειδί στην καταπακτή το πιο πιθανό είναι να είχε γίνει κάποιο ταξίδι στο χρόνο. Θα δούμε.

memento
16 Φεβρουαρίου 2007, 13:05
Παιδια εγω νομιζω οτι και το νησι για το Ντεσμοντ ειναι flashback μεγαλυτερης διαρκειας. Οπως "γυρισε" πισω και ηξερε τι θα συμβει, ετσι και στο νησι ξερει τι θα γινει σε λιγο. Νομιζω οτι το παρον ειναι πιο μπροστα απ'ότι φαινεται....

kyrmall
16 Φεβρουαρίου 2007, 14:14
Μέσω του flashback ή time travel(όπως το συνέλαβε ο καθένας ας το θεωρήσει) όμως,δε μας εξηγείται το γεγονός ότι γνωρίζει το μέλλον στο νησί-δλδ πώς γνώριζε για τον κεραυνό κ τον πνιγμό της Claire-παρά μόνο αυτά που θυμόταν από το νησί όταν ήταν στο Λονδίνο.Επομένως πολύ πιθανό όλα όσα είδε να συνέβαιναν στο μυαλό του και μόνο.

KeyserSoze
16 Φεβρουαρίου 2007, 14:34
Αποκλειουμε την πιθανοτητα να πηγαινει ο χρονος πιο αργα στο νησι ΣΧΕΤΙΚΑ παντα με το ιδιο το νησι στο οποιο καποια οντοτητα(ο καπνος η κατι) να κινηται ΣΧΕΤΙΚΑ γρηγοροτερα, βλεποντας στο "μελλον" ΤΟΥΣ και περνοντας εικονες στο μυαλο του Ντεσμοντ?

Εξηγουμε

Ο Ντεσμοντ γυρναει το κλειδι, παθαινει τραμπακουλο που ομως του το "δειχνει΄" το "νησι"-οπου νησι ας θεωρησουμε μια οντοτητα Χ- για το οποιο ο χρονος κυλαει γρηγοροτερα απο τους ναυαγους.Βλεποντας το παρελθον του εχωντας γνωση του μελλοντος, με το φλαςμπακ,το νησι στην ουσια προπονει τον Ντεσμοντ ωστε να μπορει να δεχθει τα επομενα μηνυματα που θα του στειλει.

stavros88
16 Φεβρουαρίου 2007, 15:03
εγω πιστευω πως μολις γυρισε το κλειδι γυρισε πισω στο χρονο και τοτε θυμοταν ολα οσα ειχαν γινει πριν παει στο νησι μεχρι τη στιγμη της εκρηξης.ετσι προσπαθησε να αλλαξει καποια πραγματα και να παντρευτει την πεννυ

Mathias
16 Φεβρουαρίου 2007, 15:07
εγω πιστευω πως μολις γυρισε το κλειδι γυρισε πισω στο χρονο και τοτε θυμοταν ολα οσα ειχαν γινει πριν παει στο νησι μεχρι τη στιγμη της εκρηξης.ετσι προσπαθησε να αλλαξει καποια πραγματα και να παντρευτει την πεννυ
... και μετά την έκρηξη (αλεξικέραυνο, πνιγμό, λόγο του Λοκ);) .

koontz76
16 Φεβρουαρίου 2007, 17:12
Υποθεσεις: :oops:
Οι 'αλλοι' εχουν μια μηχανη του χρονου..8)
Ο Ντεσμοντ ειναι προθυμος να κανει το ταξιδι στο χρονο και να επιστρεψει, θελοντας να αλαξει τα πραγματα(επιστρεφει την ωρα που βαφει και πεφτει απ' τη σκαλα) θυμαται ομως αποσπασματικα καποια πραγματα...:shock:
Η υπαλληλος ειναι σταλμενη στο παρελθον (απ' τους 'αλλους') για να καθοδηγηση τον Ντεσμοντ...:???:
Δεν νομιζω να το παρακανα;;;:closed-to

eugchem
16 Φεβρουαρίου 2007, 17:41
Νομίζω οτι πολλές φορές λέει ο ίδιος ο Ντεσμοντ οτι είδε όνειρο όλα αυτά. Εξάλλου η σκηνή στο γραφείο του παρατρίχα πεθερού του με την εικόνα στον τοίχο τη μια κανονική, την άλλη αντεστραμμένη σαν σε καθρέπτη, είναι κατ' εμέ όλα τα λεφτά, εκεί φαίνεται οτι δεν είναι αληθινά αλλά τα φαντάζεται/θυμάται όλα αυτά που παρακολουθήσαμε σε "φλασιά". Εξού και η γιαγια με το δαχτυλίδι είναι η συνείδησή του όπως ο ίδιος λέει.

Εξάλλου κάνω και την (απλοϊκή κάπως) σκέψη, οτι αν όντως ταξίδευε μπρος-πίσω στο χρόνο/σε άλλη διάσταση, δεν θα (μας δείχνανε οτι) ξύπναγε αξύριστος στη σκάλα με τα χρώματα, όπως και δεν επέστρεφε ξυρισμένος στη ζούγκλα γυμνός;

Πάντως φοβάμαι οτι θα προκύψει το όλο σενάριο τύπου Vanilla Sky-Matrix και θα ξενερώσουμε κάπως (εγώ τουλάχιστον)

manoula
16 Φεβρουαρίου 2007, 18:12
Κατ'αρχήν πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο πως το flashback του Des συνέβη όταν γύρισε το κλειδί αλλά μας το έδειξαν με αφορμή τον καυγά με τον Charlie.

Προσωπικά δεν ψηφισα το ταξίδι στο χρόνο αλλά ούτε και το flashback γιατί:
1. Αν ήταν flashback δεν θα ειχε καμμιά γνώση για το μέλλον και άρα δεν θα αναγνώριζε τα deja vu γεγονοτα. Αντιθετα είδε το παρελθόν- που τον οδήγησε στο νησι- έχοντας γνώση και για ότι τα έχει αυτά ξαναζήσει και για το πως εξελιχθηκαν πχ η νίκη της ομάδας, το ξύλο του άλλου κτλ
2.Θα ήταν καθαρό ταξίδι στο χρόνο ή εστω "Μερα της Μαρμότας" δηλαδή συνεχες loop αν δεν είχε εμφανιστεί η "Προφήτης" (σκέτο Matrix εδώ όπως και πολλοί τονισαν). Δεν είναι όμως γιατί σε ένα ταξίδι στο χρόνο κάποιος ζει τα γεγονότα όπως τα είχε ξαναζήσει και δεν εμφανίζονται τυποι με δυνάμεις να του εξηγούν το μέλλον.Η "Προφήτης" για μένα χαλάει τη θεωρια του time travel. Κάπου και με το επισόδειο αυτό (και από τοτε που ο Ντεσμοντ άρχισε να βλεπει το μελλον) περασαμε στη σφαιρα του supernatural. Matrix θα γίνει, 13ο πατωμα θα γίνει, Dark city θα γίνει πάντως καλό θα ήταν να το κλείσουν πριν το ξεμαλλιάσουν τελείως.

koontz76
16 Φεβρουαρίου 2007, 18:44
Κάπου και με το επισόδειο αυτό (και από τοτε που ο Ντεσμοντ άρχισε να βλεπει το μελλον) περασαμε στη σφαιρα του supernatural. Matrix θα γίνει, 13ο πατωμα θα γίνει, Dark city θα γίνει πάντως καλό θα ήταν να το κλείσουν πριν το ξεμαλλιάσουν τελείως.

Εμενα μου θυμισε το "12 πιθηκοι":respect:

Yiannakis
16 Φεβρουαρίου 2007, 19:05
-Aπό τη στιγμή που ο Desmond ξεκινά να διηγείται τί έγινε μετά το γύρισμα του κλειδιού έχουμε flashback.Δεδομένο αυτό.

-Aν time travel=πάω μπρος πίσω στο χρόνο με σώμα μου τότε ΟΧΙ δεν έχουμε time travel μέσα στο flashback

-Αν time travel=πάω μπρος πίσω στο χρόνο με τη σκέψη μου τότε ΝΑΙ έχουμε time travel μέσα στο flashback

Εχουμε μια κρίσιμη ουσιαστική στιγμή (δείτε από το 36' έως το 38΄) :
Ο Desmond τρώει την ροπαλιά στο κεφάλι , επιστρέφει στο νησί,συνέρχεται ,πιάνει το κεφάλι ,βλέπει το χέρι του και...δεν μας δείχνουν αν έχει αιμα γμτ!:mad:
Επίσης το έπιασε από πόνο ή επειδή ήθελε να δει αν πράγματι είχε φάει την ροπαλιά?Αν το χέρι του είχε αιμα και αν νιώθει να πονάει τότε ναι έχουμε ξεκάθαρο ταξίδι στο χρόνο ψυχή και σώματι.Αν όμως έπιασε το κεφάλι του για να διαπιστώσει αν είχε φάει την ροπαλιά τότε δεν έχουμε ταξίδι στο χρόνο με το σώμα αλλά μόνο με τη σκέψη.

Άρα...ψηφίζω "άλλο";)

psydoctor
16 Φεβρουαρίου 2007, 19:15
ή απλά παρουσίασαν βλάβες τα... εμφυτεύματα μνήμης του Desmond.

Mathias
16 Φεβρουαρίου 2007, 19:36
Μ΄αρέσεις:thumbsup1
Δεν θυμάμαι :???: γιατί, αλλά μου αρέσεις.:yes:

Yiannakis
16 Φεβρουαρίου 2007, 19:38

...από 2 τρελούς Έλληνες θεωρητικούς του Lost πρέπει να έχεις επηρεαστεί εσύ...;)
Tελικά η πλύση εγκεφάλου εδώ στο forum που και που πετυχαίνει:P

Lost_in_english
16 Φεβρουαρίου 2007, 19:53
Αποκλειουμε την πιθανοτητα να πηγαινει ο χρονος πιο αργα στο νησι ΣΧΕΤΙΚΑ παντα με το ιδιο το νησι στο οποιο καποια οντοτητα(ο καπνος η κατι) να κινηται ΣΧΕΤΙΚΑ γρηγοροτερα, βλεποντας στο "μελλον" ΤΟΥΣ και περνοντας εικονες στο μυαλο του Ντεσμοντ?

Εξηγουμε

Ο Ντεσμοντ γυρναει το κλειδι, παθαινει τραμπακουλο που ομως του το "δειχνει΄" το "νησι"-οπου νησι ας θεωρησουμε μια οντοτητα Χ- για το οποιο ο χρονος κυλαει γρηγοροτερα απο τους ναυαγους.Βλεποντας το παρελθον του εχωντας γνωση του μελλοντος, με το φλαςμπακ,το νησι στην ουσια προπονει τον Ντεσμοντ ωστε να μπορει να δεχθει τα επομενα μηνυματα που θα του στειλει.

Ανα μπράβο! Κι εγώ αυτό εννοούσα στο post μου στο thread με το σχολιασμό επεισοδίου. Νομίζω αυτή είναι μια πολύ ωραία εξήγηση που ξεφεύγει κι από τη sci-fi ξενέρα, την οποία ελπίζω να αποφύγουν οι παραγωγοί στο μέλλον της σειράς. :yes:

levis
16 Φεβρουαρίου 2007, 21:32
ego pisteuo oti h psuxh ths prohgoumenhs zohs tou desmont,ksanaphge sto soma tou,kai oxi se allon,ara thimatai entona arketes skhnes...

Hyarmendacil
17 Φεβρουαρίου 2007, 00:24
Το ότι υπάρχει στην περίπτωση του Desmondo χρονικά διαταραχή είναι σίγουρο. Δεν φαίνεται μόνο από παρελθόν που ζει αλλά και επειδή προβλέπει το μέλλον και στο νησί.
Το γεγονός του χρονικού φλας (χρονική σπείρα που μπήκε) ο ίδιος δεν σημαίνει πως και το όλο σενάριο του Lost έχει να κάνει με το χρόνο.
Τα παραπάνω για εμένα είναι συμπεράσματα, όχι θεωρίες.

Η έκφραση ταξίδι στο χρόνο ακούγεται περίεργα και έχουμε συνηθίσει από το Χόλυγκουντ να έχουμε μια εικόνα πλαστική για αυτήν.
Το όλο θέμα δεν μόνο υλικό. Μην το βλέπετε ως ταξίδι. Αν το μυαλό του του Desmond πάιζει παιχνίδια που όμως έχουν επιβεβαίωση τότε ξέρει.
Εγώ την χρονική διαταραχή τη θεωρώ δεδομένη.
Δεν έγινε στο 3Χ08 συμφωνώ με τον Soto έγινε στο 2x24.

Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης, συμφωνώ με Soto ότι έγινε στο 2x24, οπότε στο 3x08 είναι flashback.

Ας μην ξεχνάμε και την περίπτωση του Mr. Eko στο 3x05 που τη στιγμή που πεθαίνει βλέπει τον εαυτό του με το Yemmi όταν ήταν μικροί που παίζουν μπάλα. Θα ήθελα να πιστέψω ότι ουσιαστικά δεν είναι μια χαρούμενη στιγμή που βλέπει ο Eko πριν πεθάνει, αλλά ότι το "νησί" τον γυρίζει πίσω για να διορθώσει τα λάθη του. Τελικά ο Eko δεν μεταννόησε στο 3x05, ο φανταστικός Yemmi-Καπνός-Τέρας τον σκοτώνει και κάνει αυτό που θέλει και πρέπει, δηλαδή να τον γυρίσει πίσω! Ίσως, η ημέρα που βλέπει πριν πεθάνει, να είναι μια μέρα ακριβώς πριν έρθουν οι πρεζέμποροι στο χωριό του που είναι και η πρώτη φορά που ο Eko αφαιρεί μια ανθρώπινη ζωή και αλλάζει για πάντα! Ίσως, πάλι, απλά να ψόφησε και να ελπίζω τζάμπα...:cry3:
(Αν αυτό το τελευταίο που λέω έχει συζητηθεί αλλού, συγχωρήστε με δεν είδα κάτι...:oops: είμαι και νουμπάς...:oops:)

dskoul
17 Φεβρουαρίου 2007, 06:24
Οτι και να επαθε ... ειτε ταξιδεψε στο χρονο ειτε ηταν απλα μια αναμνηση ....
ενα ειναι σιγουρο ..... αυτο ηταν μακραν το πιο βαρετο επισοδειο LOST ....
ισως τοσο καιρο να συνηθισα αλλους ρυθμους λογο prison break και Heroes
αλλα ρε παιδια ..... Πραγματικα πολυ βαρετο επισοδειο .... ηρθε και περασε σαν ΑΝΑΜΝΗΣΗ !!!

Mathias
18 Φεβρουαρίου 2007, 13:41
Έχω να κάνω δύο προτάσεις:
1) Ν΄αλλάξει ο τίτλος του Topic και να γίνει ίδιος με το poll.
2)Να προστεθούν οι περιπτώσεις:
Flash recall = αυτό που λέμε είδα όλη μου τη ζωή να περνά μπροστά μου σ΄ενα δευτερόλεπτο.
Επίσης δεν θα απέκλεια την περίπτωση μπερδέματος στις "μνήμες" ή στον "εικονικό κόσμο" που του έχουν τοποθετήσει στο μυαλό με κάποιο πείραμα.
(Το τελευταίο ξέρω ότι δεν το πιστεύεται και μάλλον οι περισσότεροι δεν το θεωρούν πιθανό αλλά δεν έρχεται σε αντίθεση με τη θεωρία μου, για όσους την έχουν διαβάσει. Απλά σκέφτομαι όλα τα σενάρια).

Apostolis78
18 Φεβρουαρίου 2007, 18:19
Προσοχή το παρακάτω μπορεί να αποτελεί SPOILER για κάποιον που δεν έχει δει όλα τα επεισόδια της σειράς.

H σειρά μας παρουσιάζει τον Desmond μαζί με την Πηνελόπη.

Τι φανταζόμαστε και τι ξέρουμε από αυτά που έχουμε δει.
Ο Desmond πήγε στον πατέρα της Penny για να ζητήσει το χέρι της, αλλα ο πατέρας της του το αρνήθηκε, αφού ο Desmond δεν έχει ούτε στρατιωτική θητεία, αλλά ούτε και έχει κάνει ποτέ κάτι άξιο ωστε να μπορεί να έχει την κόρη του.
Έτσι ο Desmond καθώς έφυγε από εκεί, πήγε στο στρατό, όπου και φυλακίστικε για ανηπακοή εντολών απο ανωτέρους του.
Όταν αποφυλακίζεται ο αξιωματικός του δίνει ένα επιχρυσομένο ρολόι, την φωτογραφία του Desmond και της Penny με τους πύργους και ένα βιβλίο (Our Natural Friend του Τσαρλ Ντίκενς. (Θέλει να το διαβάσει πριν πεθάνει. Ο αξιωματικός του λέει, Ναι αν ξέρεις ποτε θα πεθάνεις.)

Βγαίνοντας λοιπόν απο τη φυλακή τον περιμένει ο πατέρας της Penny και του λέει ότι η Penny δεν έχει λάβει κανένα γράμμα του όσο ήταν ο Desmond στη φυλακή, αφού της τα έκρυβε.
Του δίνει αρκετά χρήματα ώστε να μείνει μακρυά απο την κόρη του, τα οποία και ο Desmond τα αρνήται.

Έτσι και αφού πλέον έχει στρατιωτική θητεία, το μόνο που του μένει είναι να κάνει κάτι μεγάλο, κάτι άξιο ώστε να μην μπορεί να του πεί τίποτα ο πατέρας της.
Αποφασίζει να κάνει την κούρσα με το σκάφος και θα κάνει ότι μπορεί για να την κερδίσει.

Πηγαίνει στην Αμερική για να βρεί χρήματα και σκάφος και να ξεκινήσει την κούρσα.
Εκεί συναντεί τυχαία( ; ) την Elisabeth και του δίνει το σκάφος του άντρα της για να κάνει την κούρσα.

Έχει 8 μήνες για να αποκτήσει φόρμα. Και έτσι κάθε βράδυ πηγαίνει στο γηπέδο και τρέχει.
Ένα βράδυ τον βρίσκει η Penny. Της λέει την απόφασή του για την κούρσα.
Της λέει ότι σε ένα χρόνο θα είναι πίσω και θα την παντρευτεί.

Εκεί επίσης συνατάει τον Jack. Του λέει έμμεσα οτι την κοπέλα που χειρουργούσε την έκανε καλά, αλλα ο Jack δεν μπορεί να το πιστέψει.

Με τα πολλά ξεκινάει την κούρσα όπου και πέφτει πάνω στο νησί. Για 2 χρόνια πατάει το κουμπί με τον Κέβιν Ινμαν. Μετά από 2 χρόνια ο Desmond τον σκοτώνει κατα λάθος και έτσι μένει μόνος του για έναν χρόνο να πατάει το κουμπί.

Στη συνέχει έρχονται οι Losties και αποφασίζει να φύγει.
Ξεκινάει προς Δυτικά και μετά απο 2,5 εβδομάδες ταξίδι το πρώτο νησί που συναντάει είναι το νησί των Losties.

Λίγες μέρες μετά αποφασίζει ο Lock να μην πατήσει το κουμπί και έτσι αναγκάζεται να γυρίσει το κλειδί ασφαλείας.

Τι έγινε τελικά όταν γύρισε το κλειδί δεν είμαι σίγουρος και έτσι το αφήνω κενο.
Κατά τη γνώμη μου πήγε στο παρελθόν και έτσι δεν πήγε στον στρατό, αλλα επειδή το σύμπαν κάνει τα πάντα ώστε να διατηρήσει μια ισορροπία, χωρίσανε.
(στο 2χ23-24) δεν φαίνεται να έχουν χωρίσει ποτέ μέχρι που έφυγε για ταξίδι.

Βρίσκεται γυμνός μέσα στο δάσος με ικανότητες να προβλέπει το μέλλον.
Έτσι και σώζει τον Τσαρλι 2 φορές μία απο κεραυνό και μία απο πνιγμό( ενώ θα πήγαινε να σώσει την Claire.

Τα υπόλοιπα (αν υπάρχουν) όταν μας τα δείξει η σειρά.

di99
18 Φεβρουαρίου 2007, 20:22
Έχω να κάνω δύο προτάσεις:
1) Ν΄αλλάξει ο τίτλος του Topic και να γίνει ίδιος με το poll.
2)Να προστεθούν οι περιπτώσεις:
Flash recall = αυτό που λέμε είδα όλη μου τη ζωή να περνά μπροστά μου σ΄ενα δευτερόλεπτο.
Επίσης δεν θα απέκλεια την περίπτωση μπερδέματος στις "μνήμες" ή στον "εικονικό κόσμο" που του έχουν τοποθετήσει στο μυαλό με κάποιο πείραμα.
(Το τελευταίο ξέρω ότι δεν το πιστεύεται και μάλλον οι περισσότεροι δεν το θεωρούν πιθανό αλλά δεν έρχεται σε αντίθεση με τη θεωρία μου, για όσους την έχουν διαβάσει. Απλά σκέφτομαι όλα τα σενάρια).

Πολύ καλή η πρόταση σου Mathias...:)Απλά εγώ δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό...:oops::oops:Αν μπορεί ο Sotos ας παρέμβει!!

Sotos_2002
18 Φεβρουαρίου 2007, 20:33
Done, απλα δεν προσθεσα επιλογη στην δημοσκοπηση γιατι εχουν ψηφισει ηδη παραπολλα ατομα.

lan-di
19 Φεβρουαρίου 2007, 03:12
Παιδιά είναι απλά τα πράγματα. Δεν ταξίδεψε στο χρόνο. Ήταν απλά ένα όνειρο το οποίο το έζησε πολύ έντονα και του φάνηκε σαν πραγματικότητα. Εγώ είμαι της άποψης ότι το νησί του έδωσε να δει αυτές τις σκηνές. Ας μη ξεχνάμε τον πατέρα του Jack, το μαύρο άλογο, το αγριογούρουνο... Το νησί γνωρίζει τι έχει κάνει ο καθένας τους στη ζωή του και χρησιμοποιεί τις αναμνήσεις αυτές.
Όσων αφορά αυτά που ξέρει ο Desmond για το μέλλον...τα ίδια έχουν συμβεί με τον Τσάρλι που είδε στο όνειρό του ότι πρέπει να σώσει το μωρό (ίσως αυτό τελικά σχετίζεται με τον πνιγμό της Κλαιρ), τα ίδια έχουν γίνει και με τον Λοκ που καθώς κοιτούσε τον Μπουν, τον είδε ξαφνικά με ματωμένο πρόσωπο κι άλλα πολλά...
Και κάτι για να κλείσω. Το ταξίδι στον χρόνο δεν αφορά μεταφορά της σκέψης
άλλα μεταφορά ύλης. Κι αν υποθέσουμε ότι μέσω ηλεκτρομαγνητισμού πήγε πίσω στον χρόνο, τότε πώς εξηγείτε την επιστροφή του; Μ'ένα χτύπημα στο κεφάλι;

Lunargap
19 Φεβρουαρίου 2007, 14:18
Όταν είδα το επεισόδιο, το συζήτησα με τον Houan 200 και μου είπε το εξής έξυπνο:

Αν στις 12 τα μεσάνυχτα καταστρεφόταν ο κόσμος, και έχεις μία χρονομηχανή και ξέρεις πως ό,τι κι αν κάνεις δεν μπορείς να το αποτρέψεις, τι κάνεις;
Πας πίσω στο χρόνο και αποτρέπεις να κυλήσει ο χρόνος προς τις 12 η ώρα. Δηλαδή το κουμπί σε φέρνει πάντα 5 λεπτά πίσω. Ε, μόνο που στην δική μας περίπτωση τα λεπτά είναι 108.

Σκέφτηκα λοιπόν τα εξής:

Το κουμπί υπήρχε για να προστατεύει τον έξω κόσμο αποτρέποντας το χρόνο να κυλήσει προς το τέλος του. Στο νησί είχαν ανακαλύψει τρόπους να υπερβαίνουν το χωροχρόνο (γι’ αυτό το ανάστροφο μήνυμα έλεγε ότι μόνο οι ανόητοι υποδουλώνονται στο χρόνο και στο χώρο).
Οι παρατηρητές των άλλων καταπακτών, έβλεπαν τι έκαναν αυτοί που πατούσαν το κουμπί για να δουν αν το πείραμα με το κουμπί έχει πετύχει ή αν επαναλαμβάνονταν, κάνοντας ακριβώς τις ίδιες κινήσεις κάθε 108 λεπτά. Αν δηλαδή η υπέρβαση του χωροχρόνου είχε επιτευχθεί. Φαίνεται ότι ο στόχος τους εξετελέσθη, γι’ αυτό ο πνευματικός σωλήνας κατέληγε πλέον σε ένα χωράφι. Επίσης κάθε καταπακτή «σφραγιζόταν» με κάποιο τρόπο από το υπόλοιπο νησί/κόσμο για να κάνουν πειράματα και οι άνθρωποι όπως και οι παρενέργειες των πειραμάτων να μην επηρεάζουν τους υπόλοιπους.

Το failsafe key, είναι η δικλείδα ασφαλείας που προστατεύει το νησί και όχι τον έξω κόσμο, όταν πλέον αποτύχει η διαδικασία με το κουμπί και εκλυθεί τρομερή ηλεκτρομαγνητική ενέργεια από τη γεννήτρια της καταπακτής.
Όταν λοιπόν ο Λοκ έσπασε τον υπολογιστή, άρχισε ο χρόνος να κυλάει προς το τέλος του κόσμου και όταν πατήθηκε η δικλείδα, το νησί προστατεύτηκε από ένα θόλο οπότε σταμάτησε η επικοινωνία με τον έξω κόσμο που πιθανόν να έχει καταστραφεί (αυτό μάλλον πήγε να πει ο Τομ στον Τζακ όταν ο δεύτερος τον ρώτησε γιατί δεν πάνε τον Μπεν σε κανονικό νοσοκομείο).

Σε παλιότερο επεισόδιο το “Outlaws” ο πατέρας του Jack ο Christian Shepherd είχε πει όταν μιλούσε με τον Sawyerστο bar: “Some people are just supposed to suffer. That's why the Red Sox will never win the damn series”. Και στο “The Glass Ballerina” που έπεται της καταστροφής της καταπακτής, ο Μπεν είπε πως τελικά οι Red Socks πήραν το πρωτάθλημα. Αυτό τι σημαίνει; Ότι τελικά έχει αποτραπεί η μοίρα μερικών ανθρώπων;

Ανάμεσα σε πολλά, αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι πως ο έξω κόσμος λειτουργεί κάτω από αυτές τις συνθήκες. Δηλαδή επαναλαμβάνονταν τα ίδια πράγματα κάθε 108 λεπτά; Και οι άνθρωποι θα έκαναν ακριβώς τα ίδια έπ’ άπειρόν;
Εκτός αν ο έξω κόσμος βρισκόταν σε κάποιο είδους Matrix και τα σώματά τους χρησίμευαν σαν ενέργεια για τη τροφοδότηση της κεντρικής γεννήτριας του νησιού (πολύ τραβηγμένο το ξέρω, αλλά αυτά παθαίνει κανείς αν του αρέσουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας).
Είπαν λοιπόν οι αρχηγοί της Dharma, αφού θα καταστραφούν που θα καταστραφούν γιατί να μην τους προσφέρουμε μια πλασματική φυσιολογική ζωή και να επωφεληθούμε κι εμείς δεόντως;
Βέβαια, αυτό επειδή είναι πολύ τραβηγμένο, μπορούμε να το απορρίψουμε αλλά τα παραπάνω έχουν μία σοβαρή πιθανότητα να ισχύουν, τι λέτε;

Σε κάποιο από τα παραπάνω posts ο φίλος Marios78, ανέφερε τη λέξη «Παρατηρητής», ως ένα άτομο που είναι υπεύθυνο για τη διατήρηση της ισορροπίας. Καλή θεωρία. Έτσι όπως το σκέφτομαι, μέχρι τώρα έχουμε δει 3 παρατηρητές α) το μέντιουμ που παρότρυνε την Κλαιρ (είδε το «μέλλον» που στην ουσία μπορεί να ήταν και παρελθόν β) την κόρη του μέντιουμ που παρότρυνε τον Εκο (του είπε πως της έστειλε μήνυμα ο Γέμι όταν ήταν “betweenplaces” και γ) την κυρία με τα άσπρα μαλλιά στο παρόν επεισόδιο που παρότρυνε τον Ντέσμοντ.
Άρα οι παρατηρητές μπορεί να ελέγχουν και τη ροή των ανθρώπων στο νησί. Τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία επιλέχθηκαν/στρατολογήθηκαν (βλ. Τζούλιετ) αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι για όλους ξεκάθαρα.
Σκεπτόμενη αυτό, καμία φορά αναρωτιέμαι γιατί ο Λοκ στο όραμά του είδε τον Χάρλεϋ στον έλεγχο εισιτηρίων….

lan-di
19 Φεβρουαρίου 2007, 15:06
Πώς είναι δυνατόν ρε lunargap να καταστράφηκε ο κόσμος ενώ δύο τύποι στην Αλάσκα παίζουν σκάκι και μετά παίρνουν τηλ την Πενέλοπε; Ας ξεκαθαρίσουμε ότι ο έξω κόσμος υπάρχει. Και για να μη ξεχνιόμαστε, όσων αφορά τον Τομ, στο 4ο επεισόδιο, στη φάση που κάνουν την ένεση στον Σώγιερ, λέει ξεκάθαρα "We lost communities". Δε μιλάει για καμιά συντέλεια του κόσμου.

sheik
19 Φεβρουαρίου 2007, 15:29
Κι αν υποθέσουμε ότι μέσω ηλεκτρομαγνητισμού πήγε πίσω στον χρόνο, τότε πώς εξηγείτε την επιστροφή του; Μ'ένα χτύπημα στο κεφάλι;

Συμφωνω.Τις σκεψεις μου τις ειπα στο αλλο τοπικ.Ο Ντεσμοντ ειδε τη ζωη να περνα μπροστα απο τα ματια του,μονο που βλεποντας την,ειχε και μνημες απο το παρον που ζει στο νησι.Μα το ξεκαθαρισε ο Ντεσμοντ στον Τσαρλι στο τελος.Δεν ταξιδεψε πισω.Στην αρχη ετσι νομισε κι ο ιδιος,αλλα τελικα οχι.Εξαλλου πως γυρισε πισω,με ενα χτυπημα στο κεφαλι?Ελεος...και οι αλλοι στο μπαρ τι,ειδαν ξαφνικα τον Ντες να εξαφανιζεται?Ειδε απλα τη ζωη του να περνα εμπρος του(+ σκηνες του μελλοντος ισως επειδη ΟΛΟΚΛΗΡΟ το νησι βρισκεται σε time loop,οποτε ολα αυτα επαναλαμβανονται).Η γριουλα ηταν οντως το υποσυνειδητο του.

Εξαλλου,ΠΡΙΝ παιχτει το επεισοδιο,διαβασα συνεντευξη παραγωγων στην οποια ειχαν πει οτι κατα τη διαρκεια του επεισοδιου θα ειμαστε μπερδεμενοι,δε θα ξερουμε τι συμβαινει,τι ακριβως βλεπουμε αλλα "by the end of the episode" θα ειναι ξεκαθαρο.

Για μενα,ειναι παρομοιο επεισοδιο με το 2χ18 - Dave.Αυτα.

Yiannakis
19 Φεβρουαρίου 2007, 16:32
ισως επειδη ΟΛΟΚΛΗΡΟ το νησι βρισκεται σε time loop,οποτε ολα αυτα επαναλαμβανονται.

Επιτέλους !!! Έστω και που το υποθέτεις αυτό μου φτάνει :thumbsup1

christos312
19 Φεβρουαρίου 2007, 17:02
Mia erotisi...
Gt apokliume to endexomeno ayta pu ide o Des na einai i zoi tu prin to nisi(opws vlepun oloi oi iroes se kathe epeisodio sinithos) me tin MONI diafora oti to nisi tu edose tin eykeria na allajei ta dedomena na pantreyti telika tin Penny na min xriasti na simetexi ston agona na min parei to skafos ke na min ftasei pote se ayto...?

Vlepontas tin skini stin opoia o Des pigeni na agorasei to daktilidi katalava(diki mu gnomi)oti o Des janavrethike ekei...oti ginotan janaegine palia...Politria itan i idia griulla ke telika o Des pire to daktilidi...pige vrike tin Penny eygalan mazi tin photografia(apodeiji oti egine prin na paei sto nisi afu akoma tin exei) ke amesos meta tis eipe na xorisun.I moni diafora ayti tin fora itan oti i gria ton proidopiise prin kan na ta kanei san na tu elege oses eykeries ke na su thothun panta tha kaneis to idio lathos ke tha vrethese sto nisi einai grafto.
Lete i gria na einai to Nisi??Ke to opio emessa tu leei oti pote den tha glitosi apo ayti tin katara?????

Ayto vevea aneri to pio pano pu egrapsa...:shock::shock:

Alla ayto einai to LOST:yahoo:

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 17:41
Το ταξίδι στον χρόνο δεν αφορά μεταφορά της σκέψης
άλλα μεταφορά ύλης. Κι αν υποθέσουμε ότι μέσω ηλεκτρομαγνητισμού πήγε πίσω στον χρόνο, τότε πώς εξηγείτε την επιστροφή του; Μ'ένα χτύπημα στο κεφάλι;

Το ταξίδι στο χρόνο είναι σχετική και θεωρητική έννοια. Το ίδιο σχετική είναι και η έννοια της ύλης σε σχέση με την ενέργεια. Για αυτό ο Αινστάιν (και όχι μόνο την ονόμασε θεωρία της σχετικότητας).
Πάντως η σκέψη, αν και δεν εννοούσα αυτήν όταν είπα μη το σκέφτεστε υλικά, ταξιδεύει παντού.:P
Εγώ μιλούσα για ενέργεια.

Εξαλλου πως γυρισε πισω,με ενα χτυπημα στο κεφαλι?Ελεος...και οι αλλοι στο μπαρ τι,ειδαν ξαφνικα τον Ντες να εξαφανιζεται? Ειδε απλα τη ζωη του να περνα εμπρος του(+ σκηνες του μελλοντος ισως επειδη ΟΛΟΚΛΗΡΟ το νησι βρισκεται σε time loop,οποτε ολα αυτα επαναλαμβανονται).Η γριουλα ηταν οντως το υποσυνειδητο του.

Για εμένα όλα τα σενάρια είναι πιθανά (σίγουρα κυρίαρχο είναι το travel time, αλλά βάσει πιθανοτήτων. Το όνειρο είναι το δεύτερο στις προτιμήσεις μου.)

Πάντως σχετικά με την επιστροφή με το χτύπημα του μπαστουνιού θέλω να πω το εξής:
Όταν κάποιος μεταφέρεται στο χωροχρόνο δεν εξαφανίζεται από κάποια στιγμή στο παρελθόν του, συνεχίζει να είναι και εκεί.

:offtopic: Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που ο Ανστάιν κατέληξε ότι το ταξίδι στο χρόνο δεν γίνεται, επειδή θα συναντηθείς με τον εαυτό σου. Άσχετο μεν αλλά οι πιό σύγχρονοι (Hawking) θεωρούν ότι γίνεται.

Tigran
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:05
Πάντως σχετικά με την επιστροφή με το χτύπημα του μπαστουνιού θέλω να πω το εξής:
Όταν κάποιος μεταφέρεται στο χωροχρόνο δεν εξαφανίζεται από κάποια στιγμή στο παρελθόν του, συνεχίζει να είναι και εκεί.

Δηλαδή μεταφέρθηκε η ψυχή του; Και άν ναι, η ψυχή που ζούσε ώς τότε μέσα στο σώμα του Des(τον κανονικό όχι τον ναυαγό) πού πήγε;
Δέν πιστεύω ρε εσείς, να πάνε τόσο βαθιά οι σεναριογράφοι...είναι πράγματα τα οποία θα ξενίσουν έναν απλό τηλεθεατή-γιατί πολύ απλά δέν θα βγάζει άκρη-αλλά θα ξενίσουν και τον πιό ψαγμένο και έμπειρο γιατί αυτά τα πράγματα πολύ απλά δέν στέκουν. Δέν είναι μια σειρά η οποία παίζει με σενάρια επιστημονικής φαντασίας, παίζει με θεωρίες οι οποίες αν και υπάρχουν, δέν εξηγούνται με απλή λογική. Τέτοια φαινόμενα παρατηρούνται σε θεωρίες κβαντομηχανικής και σε καμιά περίπτωση δέν μπορούν να εφαρμοστούν πάνω σε ένα ανθρωπόμορφο όν. Θα είναι ανόητο να μπούνε σε τέτοια μονοπάτια αφού στο τέλος δέν θα ξέρουν πώς να δώσουν απαντήσεις. Προτείνω να το ψάξουμε λίγο πιό γήινα το θέμα...Ναι μέν να είναι κάτι σε σχέση με το μεταφυσικό(π.χ. τη δύναμη της πίστης) αλλά να είναι και κάτι το οποίο ο απλός τηλεθεατής θα το χωνέψει σαν εξήγηση. Και το Matrix μας έδειχνε οτι νά'ναι τρελα πράγματα αλλά μας είχε ξεκαθαρίσει οτι όλα αυτά συμβαίνουν σε ένα τεχνητό κόσμο που δημιουργήθηκε και έλεγχεται απο κάποιον Χ.

nectar
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:08
Όταν είδα το επεισόδιο, το συζήτησα με τον Houan 200 και μου είπε το εξής έξυπνο:

Αν στις 12 τα μεσάνυχτα καταστρεφόταν ο κόσμος, και έχεις μία χρονομηχανή και ξέρεις πως ό,τι κι αν κάνεις δεν μπορείς να το αποτρέψεις, τι κάνεις;
Πας πίσω στο χρόνο και αποτρέπεις να κυλήσει ο χρόνος προς τις 12 η ώρα. Δηλαδή το κουμπί σε φέρνει πάντα 5 λεπτά πίσω. Ε, μόνο που στην δική μας περίπτωση τα λεπτά είναι 108.

Σκέφτηκα λοιπόν τα εξής:

Το κουμπί υπήρχε για να προστατεύει τον έξω κόσμο αποτρέποντας το χρόνο να κυλήσει προς το τέλος του. Στο νησί είχαν ανακαλύψει τρόπους να υπερβαίνουν το χωροχρόνο (γι’ αυτό το ανάστροφο μήνυμα έλεγε ότι μόνο οι ανόητοι υποδουλώνονται στο χρόνο και στο χώρο).
Οι παρατηρητές των άλλων καταπακτών, έβλεπαν τι έκαναν αυτοί που πατούσαν το κουμπί για να δουν αν το πείραμα με το κουμπί έχει πετύχει ή αν επαναλαμβάνονταν, κάνοντας ακριβώς τις ίδιες κινήσεις κάθε 108 λεπτά. Αν δηλαδή η υπέρβαση του χωροχρόνου είχε επιτευχθεί. Φαίνεται ότι ο στόχος τους εξετελέσθη, γι’ αυτό ο πνευματικός σωλήνας κατέληγε πλέον σε ένα χωράφι. Επίσης κάθε καταπακτή «σφραγιζόταν» με κάποιο τρόπο από το υπόλοιπο νησί/κόσμο για να κάνουν πειράματα και οι άνθρωποι όπως και οι παρενέργειες των πειραμάτων να μην επηρεάζουν τους υπόλοιπους.

Το failsafe key, είναι η δικλείδα ασφαλείας που προστατεύει το νησί και όχι τον έξω κόσμο, όταν πλέον αποτύχει η διαδικασία με το κουμπί και εκλυθεί τρομερή ηλεκτρομαγνητική ενέργεια από τη γεννήτρια της καταπακτής.
Όταν λοιπόν ο Λοκ έσπασε τον υπολογιστή, άρχισε ο χρόνος να κυλάει προς το τέλος του κόσμου και όταν πατήθηκε η δικλείδα, το νησί προστατεύτηκε από ένα θόλο οπότε σταμάτησε η επικοινωνία με τον έξω κόσμο που πιθανόν να έχει καταστραφεί (αυτό μάλλον πήγε να πει ο Τομ στον Τζακ όταν ο δεύτερος τον ρώτησε γιατί δεν πάνε τον Μπεν σε κανονικό νοσοκομείο).

Σε παλιότερο επεισόδιο το “Outlaws” ο πατέρας του Jack ο Christian Shepherd είχε πει όταν μιλούσε με τον Sawyerστο bar: “Some people are just supposed to suffer. That's why the Red Sox will never win the damn series”. Και στο “The Glass Ballerina” που έπεται της καταστροφής της καταπακτής, ο Μπεν είπε πως τελικά οι Red Socks πήραν το πρωτάθλημα. Αυτό τι σημαίνει; Ότι τελικά έχει αποτραπεί η μοίρα μερικών ανθρώπων;

Ανάμεσα σε πολλά, αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι πως ο έξω κόσμος λειτουργεί κάτω από αυτές τις συνθήκες. Δηλαδή επαναλαμβάνονταν τα ίδια πράγματα κάθε 108 λεπτά; Και οι άνθρωποι θα έκαναν ακριβώς τα ίδια έπ’ άπειρόν;
Εκτός αν ο έξω κόσμος βρισκόταν σε κάποιο είδους Matrix και τα σώματά τους χρησίμευαν σαν ενέργεια για τη τροφοδότηση της κεντρικής γεννήτριας του νησιού (πολύ τραβηγμένο το ξέρω, αλλά αυτά παθαίνει κανείς αν του αρέσουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας).
Είπαν λοιπόν οι αρχηγοί της Dharma, αφού θα καταστραφούν που θα καταστραφούν γιατί να μην τους προσφέρουμε μια πλασματική φυσιολογική ζωή και να επωφεληθούμε κι εμείς δεόντως;
Βέβαια, αυτό επειδή είναι πολύ τραβηγμένο, μπορούμε να το απορρίψουμε αλλά τα παραπάνω έχουν μία σοβαρή πιθανότητα να ισχύουν, τι λέτε;

Σε κάποιο από τα παραπάνω posts ο φίλος Marios78, ανέφερε τη λέξη «Παρατηρητής», ως ένα άτομο που είναι υπεύθυνο για τη διατήρηση της ισορροπίας. Καλή θεωρία. Έτσι όπως το σκέφτομαι, μέχρι τώρα έχουμε δει 3 παρατηρητές α) το μέντιουμ που παρότρυνε την Κλαιρ (είδε το «μέλλον» που στην ουσία μπορεί να ήταν και παρελθόν β) την κόρη του μέντιουμ που παρότρυνε τον Εκο (του είπε πως της έστειλε μήνυμα ο Γέμι όταν ήταν “betweenplaces” και γ) την κυρία με τα άσπρα μαλλιά στο παρόν επεισόδιο που παρότρυνε τον Ντέσμοντ.
Άρα οι παρατηρητές μπορεί να ελέγχουν και τη ροή των ανθρώπων στο νησί. Τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία επιλέχθηκαν/στρατολογήθηκαν (βλ. Τζούλιετ) αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι για όλους ξεκάθαρα.
Σκεπτόμενη αυτό, καμία φορά αναρωτιέμαι γιατί ο Λοκ στο όραμά του είδε τον Χάρλεϋ στον έλεγχο εισιτηρίων….

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο:???:
Δηλαδή εννοείς ότι επαναλαμβανόταν συνεχώς μία σκηνή 108 λεπτών (η ίδια); Τότε πως άλλαζαν τα πρόσωπα στην συγκεκριμένη διαδικασία; Κι αν αυτό ίσχυε (πράγμα, που απ' αυτά που έχουμε δει ως τώρα στο Lost δεν συνέβαινε... τότε τι γινόταν στον έξω κόσμο;)
Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις λιγάκι καλύτερα αυτό... γιατί ίσως εγώ δεν το κατάλαβα καλά.

Όσο για την τελευταία παρατήρησή σου σχετικά με τον Χέρλυ... τι εννοείς; Πως συνδυάζεις την συγκεκριμένη σκηνή; Μ' ενδιαφέρει γιατί είναι κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση όταν είδα το 03χ03, το είχα επισημάνει τότε, αλλά κανείς δεν επεκτάθηκε :(

Συμφωνω.Τις σκεψεις μου τις ειπα στο αλλο τοπικ.Ο Ντεσμοντ ειδε τη ζωη να περνα μπροστα απο τα ματια του,μονο που βλεποντας την,ειχε και μνημες απο το παρον που ζει στο νησι.Μα το ξεκαθαρισε ο Ντεσμοντ στον Τσαρλι στο τελος.Δεν ταξιδεψε πισω.Στην αρχη ετσι νομισε κι ο ιδιος,αλλα τελικα οχι.Εξαλλου πως γυρισε πισω,με ενα χτυπημα στο κεφαλι?Ελεος...και οι αλλοι στο μπαρ τι,ειδαν ξαφνικα τον Ντες να εξαφανιζεται?
Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι ισχύει η εκδοχή του ταξιδιού στον χρόνο εννοείται ότι αυτό κάποια στιγμή θα έπρεπε να τελειώσει. Ας πούμε ότι "Σκηνοθετική αδεία" η τελευταία σκηνή (του ταξιδιού) είναι αυτή του μπαστουνιού...για μένα εννοείται ότι μετά το χτύπημα με το μπαστούνι ο Ντέσμοντ δεν εξαφανίστηκε και (όπως συμπεραίνουμε από αυτά που είπε αργότερα στον Τσάρλυ ότι δηλαδή "δεν μπορείς να τ' αλλάξεις") απλά συνέχισε τη ζωή του με τρόπο που τον οδήγησε στα ίδια ακριβώς αποτελέσματα, γι' αυτό και ξύπνησε-συνήλθε στο ίδιο σημείο. Επιπλέον δεν θεωρώ ότι ο Ντέσμοντ είναι απαραίτητο να ξέρει ακριβώς τι του συνέβη (ταξίδι στο χρόνο, όνειρο ή απλά η χιλιοειπωμένη διαδικασία κατά την οποία πριν πεθάνει κάποιος όλη του η ζωή περνάει μπροστά απ' τα μάτια του). Αυτό το λέω ως απάντηση σ' αυτά που είπε στο τέλος στον Τσάρλυ... δηλαδή ότι κι αν συνέβη θα το θεωρούσα κουφό να έλεγε στον Τσάρλυ "ξέρεις... ταξίδεψα στο χρόνο και τώρα είμαι πίσω"... φαντάζομαι κι ο Τσάρλυ θα το θεωρούσε κάπως έτσι:yes:

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:24
Δηλαδή μεταφέρθηκε η ψυχή του; Και άν ναι, η ψυχή που ζούσε ώς τότε μέσα στο σώμα του Des(τον κανονικό όχι τον ναυαγό) πού πήγε;
Δέν πιστεύω ρε εσείς, να πάνε τόσο βαθιά οι σεναριογράφοι...είναι πράγματα τα οποία θα ξενίσουν έναν απλό τηλεθεατή-γιατί πολύ απλά δέν θα βγάζει άκρη-αλλά θα ξενίσουν και τον πιό ψαγμένο και έμπειρο γιατί αυτά τα πράγματα πολύ απλά δέν στέκουν. Δέν είναι μια σειρά η οποία παίζει με σενάρια επιστημονικής φαντασίας, παίζει με θεωρίες οι οποίες αν και υπάρχουν, δέν εξηγούνται με απλή λογική. Τέτοια φαινόμενα παρατηρούνται σε θεωρίες κβαντομηχανικής και σε καμιά περίπτωση δέν μπορούν να εφαρμοστούν πάνω σε ένα ανθρωπόμορφο όν. Θα είναι ανόητο να μπούνε σε τέτοια μονοπάτια αφού στο τέλος δέν θα ξέρουν πώς να δώσουν απαντήσεις. Προτείνω να το ψάξουμε λίγο πιό γήινα το θέμα...Ναι μέν να είναι κάτι σε σχέση με το μεταφυσικό(π.χ. τη δύναμη της πίστης) αλλά να είναι και κάτι το οποίο ο απλός τηλεθεατής θα το χωνέψει σαν εξήγηση. Και το Matrix μας έδειχνε οτι νά'ναι τρελα πράγματα αλλά μας είχε ξεκαθαρίσει οτι όλα αυτά συμβαίνουν σε ένα τεχνητό κόσμο που δημιουργήθηκε και έλεγχεται απο κάποιον Χ.
Όχι βρε παιδιά ποιά ψυχή του και ποιές σκέψεις του; Δεν τα είπα εγώ αυτά.
Ταξίδι στο χρόνο σημαίνει πάω στο μέλλον ή πάω στο παρελθόν.
Για ύλη και ενέργεια μίλησα. Μετατροπή της ύλης σε ενέργεια και το αντίστροφο.
E=m x c2.
Κάτι σαν το Fax είναι. Έχεις ένα χαρτί με γράμματα, μετατρέπεται σε κωδικοποιημένο ήχο, μετατρέπεται σε θερμότητα, στο τέλος έχεις ένα ίδιο χαρτί με τα ίδια γράμματα. (Τρομερή απλόυστευση αλλά είναι ένα απλό παράδειγμα.):grin:

Όσο για το αν είναι πολύπλοκες οι εξηγήσεις, Ναι είναι πολύπλοκες, οι αναλυτικές εξηγησεις, αυτές που κάνουμε εμείς. Στη σειρά δεν θα χρειαστούν. Απλά θα μας πουν ένα travel time του Desmonsd.(Και το back to the future, star gates, κλπ ταξίδι στο χρόνο ήταν και δεν χρειάστηκε κανείς να τ΄ αναλύσει, απλά το καταλάβαμε. Επίσης εκεί δεν είδαμε αυτούς που ταξίδεψαν να συναντούν τους εαυτούς τους; Γενικότερα το συγκεκριμένο γιατί σου κάνει εντύπωση; ).
Σιγά το παράξενο για μια σειρά με νησιά που γιατρεύουν, καπνούς που σκοτώνουν, σκανάρουν κλπ.:yes:

Επιπλέον δεν θεωρώ ότι ο Ντέσμοντ είναι απαραίτητο να ξέρει ακριβώς τι του συνέβη (ταξίδι στο χρόνο, όνειρο ή απλά η χιλιοειπωμένη διαδικασία κατά την οποία πριν πεθάνει κάποιος όλη του η ζωή περνάει μπροστά απ' τα μάτια του). Αυτό το λέω ως απάντηση σ' αυτά που είπε στο τέλος στον Τσάρλυ... δηλαδή ότι κι αν συνέβη θα το θεωρούσα κουφό να έλεγε στον Τσάρλυ "ξέρεις... ταξίδεψα στο χρόνο και τώρα είμαι πίσω"... φαντάζομαι κι ο Τσάρλυ θα το θεωρούσε κάπως έτσι:yes:
Συμφωνώ, μια παρατήρηση. Το recall flash (η ζωή μπροστά από τα μάτια μου) έγινε με το γύρισμα του κλειδιού και την είδαμε σε καρε. ;) Μετά άνοιξε τα μάτια του και ήρθαν τ΄ άλλα.

Tigran
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:40
Περίμενε Mathias για να το καταλάβω...
Έχουμε έναν Desmond το έτος 2001π.χ. ο οποίος ζεί κανονικά την ζωή του και δέν ξέρει οτι μετά απο λίγο καιρό θα κάνει την κούρσα.
Έχουμε και έναν Desmond ο οποίος είναι στο 2005 στο νησί και ξαφνικά με το γύρισμα του κλειδιού, ταξιδεύει στο παρελθόν(μετατρέπεται η ύλη σε ενέργεια για τη μεταφορά και το αντίστροφο γίνεται ξανά για να γίνει ύλικό σώμα (κάτι σαν τη γραμμή του τηλεφώνου δηλαδή(η φωνή γίνεται ραδιοκύμματα-μεταφέρεται-και μετά ξαναμεταρέπεται σε φωνή για να μας ακούσει ο άλλος)). Όταν λοιπόν ο Des κάνει το ταξιδάκι, και φτάνει στο παρελθόν, για να γίνει ξανά υλικό σώμα, θα πρέπει να πάρει το σώμα του Des εκείνης της εποχής. Το πέρνει λοιπόν αλλά έχει κρατήσει τις σκέψεις και την συνείδηση του Des που ήταν στο νησί. Το σώμα όμως που πήρε, είχε και αυτό μια άλλη συνείδηση... Αυτά που πήγαν; Αυτή είναι η ερώτησή μου.

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 18:51
Περίμενε Mathias για να το καταλάβω...
Έχουμε έναν Desmond το έτος 2001π.χ. ο οποίος ζεί κανονικά την ζωή του και δέν ξέρει οτι μετά απο λίγο καιρό θα κάνει την κούρσα.
Έχουμε και έναν Desmond ο οποίος είναι στο 2005 στο νησί και ξαφνικά με το γύρισμα του κλειδιού, ταξιδεύει στο παρελθόν(μετατρέπεται η ύλη σε ενέργεια για τη μεταφορά και το αντίστροφο γίνεται ξανά για να γίνει ύλικό σώμα (κάτι σαν τη γραμμή του τηλεφώνου δηλαδή(η φωνή γίνεται ραδιοκύμματα-μεταφέρεται-και μετά ξαναμεταρέπεται σε φωνή για να μας ακούσει ο άλλος)). Όταν λοιπόν ο Des κάνει το ταξιδάκι, και φτάνει στο παρελθόν, για να γίνει ξανά υλικό σώμα, θα πρέπει να πάρει το σώμα του Des εκείνης της εποχής. Το πέρνει λοιπόν αλλά έχει κρατήσει τις σκέψεις και την συνείδηση του Des που ήταν στο νησί. Το σώμα όμως που πήρε, είχε και αυτό μια άλλη συνείδηση... Αυτά που πήγαν; Αυτή είναι η ερώτησή μου.
Ρε συ Tigran αυτά που έγραψα είναι αυτά που εγώ έχω καταλάβει από ότι έχω διαβάσει για το ταξίδι στο χρόνο. Δεν είναι απλά. Εμένα με μπερδεύουν πολύ. Νομίζω πως δεν πρέπει να σταθούμε σε αυτά, τα έγραψα μόνο για να πω, πως μετά το χτύπημα του μπαστουνιού δεν εξαφανίζεσαι.
Το ταξίδι στο χρόνο, όπως είπα και πριν είναι κάτι θεωρητικό. Δεν έχει γίνει από κανέναν
(τουλάχιστον όσο ξέρω εγώ):P , οπότε που να τις βρω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου;:yes:
Το νόημα στα προαναφερθέντα είναι γιατί το θεωρούμε τόσο τραβηγμένο σε μια σειρά σαν το Lost, τι στιγμή που το έχουμε δει σε πιο απλά σενάρια και τη στιγμή που το Lost έχει κι άλλα τραβηγμένα και τα έχουμε δεχτεί;

Tigran
19 Φεβρουαρίου 2007, 19:05
Νομίζω πώς βρήκα την απάντηση....Έχεις δίκιο Mathias!!!!Λοιπόν!

Υπάρχουν στον κόσμο μας παράλληλοι χρόνοι δηλαδή αυτό που γράφω εγώ αυτή τη στιγμή, θα γίνεται αιώνια...Θα υπάρχει ένας άλλος Tigran ο οποίος θα γράψει τα ίδια σε άλλη χρονική διάσταση, κι άλλος, κι άλλος κλπ.
Ο Des όταν ταξίδεψε στο παρελθόν δέν πήγε στον δικό μας κόσμο πίσω...αλλά πήγε σε μιά παράλληλη διάσταση της γής η οποία χρονικά είναι πιό πίσω απο την δικιά μας. Μαζί του μετέφερε και τα βιώματα και τις αναμνήσεις αλλά όχι το σώμα...
Όταν λοιπόν πήγε στο παρελθόν, μπήκε στο σώμα του παρελθοντικού εαυτού του και λόγω των αναμνήσεών του ήξερε τα πάντα. Όταν έφυγε λοιπόν ξανά μπροστά στο χρόνο, άφησε πίσω στον παρελθοντικό εαυτό του, τις αναμνήσεις του. Έτσι απο εκείνη την στιγμή ο παρελθοντικός εαυτός του ήξερε τι θα γίνει στο μέλλον και ξαφνικά απέκτησε την ικανότητα να βλέπει το μέλλον.
Συνεχίζω λοιπόν: Την ίδια στιγμή όμως που ο Des του νησιού πήγε πίσω, ένας άλλος Des...ένας μελλοντικός...μπήκε στο μυαλό του Des του νησιού. Έτσι μεταφέρθηκαν σε αυτόν αναμνήσεις απο το μέλλον.
Πώς το βρίσκετε?

di99
19 Φεβρουαρίου 2007, 19:10
Νομίζω πώς βρήκα την απάντηση....Έχεις δίκιο Mathias!!!!Λοιπόν!

Υπάρχουν στον κόσμο μας παράλληλοι χρόνοι δηλαδή αυτό που γράφω εγώ αυτή τη στιγμή, θα γίνεται αιώνια...Θα υπάρχει ένας άλλος Tigran ο οποίος θα γράψει τα ίδια σε άλλη χρονική διάσταση, κι άλλος, κι άλλος κλπ.
Ο Des όταν ταξίδεψε στο παρελθόν δέν πήγε στον δικό μας κόσμο πίσω...αλλά πήγε σε μιά παράλληλη διάσταση της γής η οποία χρονικά είναι πιό πίσω απο την δικιά μας. Μαζί του μετέφερε και τα βιώματα και τις αναμνήσεις αλλά όχι το σώμα...
Όταν λοιπόν πήγε στο παρελθόν, μπήκε στο σώμα του παρελθοντικού εαυτού του και λόγω των αναμνήσεών του ήξερε τα πάντα. Όταν έφυγε λοιπόν ξανά μπροστά στο χρόνο, άφησε πίσω στον παρελθοντικό εαυτό του, τις αναμνήσεις του. Έτσι απο εκείνη την στιγμή ο παρελθοντικός εαυτός του ήξερε τι θα γίνει στο μέλλον και ξαφνικά απέκτησε την ικανότητα να βλέπει το μέλλον.
Συνεχίζω λοιπόν: Την ίδια στιγμή όμως που ο Des του νησιού πήγε πίσω, ένας άλλος Des...ένας μελλοντικός...μπήκε στο μυαλό του Des του νησιού. Έτσι μεταφέρθηκαν σε αυτόν αναμνήσεις απο το μέλλον.
Πώς το βρίσκετε?

:shock::shock::shock: Ενδιαφέρον ακούγεται...Αλλά είναι λίγο μπέρδεμα!Πάντως η θεωρία αυτή είναι πολύ προχωρημένη.....:mad:

Tigran
19 Φεβρουαρίου 2007, 19:19
Πρόχειρη γραφική παράσταση της θεωρίας...

http://img470.imageshack.us/img470/3499/93294595894394895396495fx1.jpg

Δέν είναι πολύ προχωρημένη di99. Στην πραγματικότητα είναι η πιο διαδεδομένη θεωρία για τη μεταφορά στο χρόνο και την δυνατότητα ταξιδιού μες μεγαλύτερες ταχύτητες απο την κλασσική του φωτός. Έτσι λέγεται οτι μάλλον λειτουργούν οι "σκουληκοτρυπες". Επίσης, αν υπάρχουν εξωγήινοι, αυτή η θεωρια δίνεται ώς απάντηση για την ταχύτατη μεταφορά τους στο σύμπαν. Μπαίνουν σε μιά σκουληκότρυπα και αυτόματα μεταφέρονται σε μια άλλη χρονική διάσταση η οποία όμως είναι πολύ κοντά στην κανονική τους ροή.

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 20:02
Tigran μπράβο έχεις κάνει καλή προσέγγιση στο θέμα. Νομίζω όμως πως δώσαμε πολλές εξηγήσεις και θα είμαστε off topic σε λίγο αν συνεχίσουμε να αναλύουμε το θέμα χωροχρόνος.;) :thumbsup1

di99 έχεις δίκιο ακούγεται πολύπλοκο. Αλλά όλες αυτές οι αναλύσεις είναι εδώ, στο Topic. Αν βγει αυτή η πιθανότητα στο Lost, το μόνο που θα μας πουν είναι ότι ο Ντέσμοντ λόγω της ηλεκτρομαγνητικής εκτόνωσης ή κάτι άλλο τέλος πάντων, είχε ένα είδος ταξίδι στο χρόνο.:)

Λοιπόν τα βάζω με τη σειρά πιθανοτήτων, πάντα κατά τη γνώμη μου:

1) Time travel
2) Όνειρο μετά το Flash recall
3) Βλάβη στις εμφυτευμένες μνήμες ή συνείδηση ή ... (Αυτό είναι το τραβηγμένο);) :P

thmv
19 Φεβρουαρίου 2007, 21:15
Συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με τους προλαλήσαντες και κυρίως με την άποψη του Mathias και θέλω να επεκταθώ λίγο.
Οι συντελεστές της σειράς δεν στα δίνουν όλα έτοιμα στο πιάτο. Δεν θέλουν παθητικούς θεατές και είμαι απόλυτα πεπεισμένος γι' αυτό. Αλλά σου δίνουν αρκετά στοιχεία ώστε να κατευθύνουν την σκέψη σου προς αυτό που θέλουν να περάσουν (τώρα, αν θέλουν να μας παραπλανήσουν θα αποδειχτεί στη συνέχεια).
Στην αρχή ήμουν κάθετα αντίθετος προς το ταξίδι του χρόνου. Τώρα αφήνω ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα. Για την ακρίβεια δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για ταξίδι
στο χρόνο ή κάποια άλλη χρονική διαταραχή ή time sliding (μετατόπιση μεταξύ παράλληλων συμπάντων) ή ακόμα και time manipulation το οποίο έχουν καταφέρει με πειράματά τους οι επιστήμονες της Dharma ή Mittelos και αγγίζει μόνο τον Desmond λόγω της άμεσης έκθεσής του στην ηλεκτρομαγνητική ανωμαλία που προκάλεσε το Implosion του σταθμού Swan, ή τέλος χρονική ανωμαλία που έχει ως αποτέλεσμα να ζει ο Desmond σε ένα εναλλακτικό παρόν το οποίο είναι μέλλον για τους υπόλοιπους .

Πάντως κατέληξα στο ότι έχει να κάνει με τον χρόνο και αφορμή ήταν τα πολλά στοιχεία στα δύο τελευταία επεισόδια (307 - Not in Portland & 308 - Flashes before your eyes) που έχουν άμεση ή έμμεση αναφορά στον χρόνο.

1) Το βιβλίο του Stephen Hawking "A Brief History of Time" που διαβάζει ο Αλντο,
2) το ανάποδο μήνυμα "only fools are enslaved by time and space" στο βίντεο της πλύσης εγκεφάλου, που προέρχεται απο μια φράση του Βούδα ""The wise know how to use time and space perfectly, they lead free and harmonious lives. Fools are enslaved by time and space, they are busy running around all day. Wise or foolish, the difference is obvious." (Ο Βούδας ανάποδα υπάρχει και στο κάδρο στο γραφείο του widmore).
3) η κόκκινη μπογιά στο σπίτι του Desmond είναι μάρκας "Future"
4) Η ασπρομάλλα κυρία (Ms Hawking) στο κατάστημα περιβάλλεται απο 5 ρολόγια (και το όνομα της παραπέμπει στον επιστήμονα Stephen Hawking).
5) Στον ποδοσφαιρικό αγώνα που βλέπει ο Desmond υπάρχει ένα διαφημιστικό της εταιρείας Kronos TitanDioxid (Xρόνος = Τιτάνας στην ελληνική μυθολογία - Θεός
του χρόνου) - (άσχετο αλλα στον ίδιο αγώνα υπάρχουν διαφημιστικές ταμπέλες της Hanso Foundation και Oceanic)
6) Η λέξη Mittelos με αναγραμματισμό μας δίνει το Lost Time = χαμένος χρόνος (υπήρχε και το Time Slot = Χρονική σχισμή αλλά απορρίφθηκε απο τους σεναριογράφους).
και πολλές ακόμα αναφορές σε ρολόγια, ώρα, χρόνο κλπ. - βλέπε 108 λεπτά ή ώρα 1:08 όταν κοίταξε το ρολόι ο Desmond κλπ.

Το σίγουρο είναι ότι οι δημιουργοί της σειράς αρέσκονται στο να παίζουν αυτο το παιχνίδι (είμαι σίγουρος πως τη βρίσκουν να βλέπουν όλους εμάς να
βασανιζόμαστε) δίνοντας μας κομμάτια σιγά σιγά απο το τεράστιο παζλ που έχουν στο μυαλό τους.
Πιστεύω οτι το 6 (Lost Time) είναι απο τα πιο σημαντικά και κρύβει όλο το μυστικό για το τι συμβαίνει τελικά.

Ελπίζω μόνο να μην προκύψει "χαμένος χρόνος" όλο αυτό που κάνουμε εδώ. :lol:

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 21:54
Συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με τους προλαλήσαντες και κυρίως με την άποψη του Mathias και θέλω να επεκταθώ λίγο.
Οι συντελεστές της σειράς δεν στα δίνουν όλα έτοιμα στο πιάτο. Δεν θέλουν παθητικούς θεατές και είμαι απόλυτα πεπεισμένος γι' αυτό. Αλλά σου δίνουν αρκετά στοιχεία ώστε να κατευθύνουν την σκέψη σου προς αυτό που θέλουν να περάσουν (τώρα, αν θέλουν να μας παραπλανήσουν θα αποδειχτεί στη συνέχεια).
Στην αρχή ήμουν κάθετα αντίθετος προς το ταξίδι του χρόνου. Τώρα αφήνω ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα. Για την ακρίβεια δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για ταξίδι
στο χρόνο ή κάποια άλλη χρονική διαταραχή ή time sliding (μετατόπιση μεταξύ παράλληλων συμπάντων) ή ακόμα και time manipulation το οποίο έχουν καταφέρει με πειράματά τους οι επιστήμονες της Dharma ή Mittelos και αγγίζει μόνο τον Desmond λόγω της άμεσης έκθεσής του στην ηλεκτρομαγνητική ανωμαλία που προκάλεσε το Implosion του σταθμού Swan, ή τέλος χρονική ανωμαλία που έχει ως αποτέλεσμα να ζει ο Desmond σε ένα εναλλακτικό παρόν το οποίο είναι μέλλον για τους υπόλοιπους .

Πάντως κατέληξα στο ότι έχει να κάνει με τον χρόνο και αφορμή ήταν τα πολλά στοιχεία στα δύο τελευταία επεισόδια (307 - Not in Portland & 308 - Flashes before your eyes) που έχουν άμεση ή έμμεση αναφορά στον χρόνο.

1) Το βιβλίο του Stephen Hawking "A Brief History of Time" που διαβάζει ο Αλντο,
2) το ανάποδο μήνυμα "only fools are enslaved by time and space" στο βίντεο της πλύσης εγκεφάλου, που προέρχεται απο μια φράση του Βούδα ""The wise know how to use time and space perfectly, they lead free and harmonious lives. Fools are enslaved by time and space, they are busy running around all day. Wise or foolish, the difference is obvious." (Ο Βούδας ανάποδα υπάρχει και στο κάδρο στο γραφείο του widmore).
3) η κόκκινη μπογιά στο σπίτι του Desmond είναι μάρκας "Future"
4) Η ασπρομάλλα κυρία (Ms Hawking) στο κατάστημα περιβάλλεται απο 5 ρολόγια (και το όνομα της παραπέμπει στον επιστήμονα Stephen Hawking).
5) Στον ποδοσφαιρικό αγώνα που βλέπει ο Desmond υπάρχει ένα διαφημιστικό της εταιρείας Kronos TitanDioxid (Xρόνος = Τιτάνας στην ελληνική μυθολογία - Θεός
του χρόνου) - (άσχετο αλλα στον ίδιο αγώνα υπάρχουν διαφημιστικές ταμπέλες της Hanso Foundation και Oceanic)
6) Η λέξη Mittelos με αναγραμματισμό μας δίνει το Lost Time = χαμένος χρόνος (υπήρχε και το Time Slot = Χρονική σχισμή αλλά απορρίφθηκε απο τους σεναριογράφους).
και πολλές ακόμα αναφορές σε ρολόγια, ώρα, χρόνο κλπ. - βλέπε 108 λεπτά ή ώρα 1:08 όταν κοίταξε το ρολόι ο Desmond κλπ.

Το σίγουρο είναι ότι οι δημιουργοί της σειράς αρέσκονται στο να παίζουν αυτο το παιχνίδι (είμαι σίγουρος πως τη βρίσκουν να βλέπουν όλους εμάς να
βασανιζόμαστε) δίνοντας μας κομμάτια σιγά σιγά απο το τεράστιο παζλ που έχουν στο μυαλό τους.
Πιστεύω οτι το 6 (Lost Time) είναι απο τα πιο σημαντικά και κρύβει όλο το μυστικό για το τι συμβαίνει τελικά.

Τά περισσότερα από αυτά που αναφέρεις τα θυμάμαι και συμφωνώ:thumbsup1 επίτηδες τα κάνουν (όπως επίσης ότι τα ρολόγια της κυρίας, πίσω από την πλάτη της δείχνουν διαφορετική ώρα ή ότι στους παράλληλους κόσμους ταιριάζουν και κάποια πράγματα που έχουν γραφτεί σε άλλα topic, π.χ. Οι σκηνές από το γραφείο του Γουίντμορ ή η αντιστροφή στις ποδοσφαιρικές ομάδες) αλλά δεν θυμάμαι για τ΄ονομα της κυρίας με τα άπρα μαλλιά. Που γίνεται βρε φίλε thmv αναφορά στ΄ονομά της; Το έψαξα λίγο αλλά δεν το βρήκα.

Κι αν προκύψει... θα κάνουμε μια επαναφορά. :P

thmv
19 Φεβρουαρίου 2007, 22:46
Ακριβώς!! Δεν αναφέρεται πουθενά μέσα στο επεισόδιο. Οι συντελεστές συνεχίζοντας τα παιχνίδια τους όπως λες βάφτισαν έτσι την Fionnula Flanagan. Μπορείς να δεις το cast του επεισοδίου εδώ: imdb (http://imdb.com/title/tt0928284/fullcredits#cast)

Mathias
19 Φεβρουαρίου 2007, 22:52
Ακριβώς!! Δεν αναφέρεται πουθενά μέσα στο επεισόδιο. Οι συντελεστές συνεχίζοντας τα παιχνίδια τους όπως λες βάφτισαν έτσι την Fionnula Flanagan. Μπορείς να δεις το cast του επεισοδίου εδώ: imdb (http://imdb.com/title/tt0928284/fullcredits#cast)

http://ia.ec.imdb.com/media/imdb/01/I/24/25/22t.jpg
Fionnula Flanagan... Ms. Hawking:haha: Ε δεν έχουν το Θεό τους.:lol: :grin: ......:???:
Σ΄ευχαριστώ.:yes:

Τώρα ήθελα να έχω τον J.J. Abrams μπροστά μου για να του πω ότι ξέρω ποιός είναι ο Jacob και η λίστα του.
Είναι αυτός αφού το μεσαίο του όνομα είναι Jacob. :mad:Χμ... Αντε κε Άμπραμς.:P

dduke
20 Φεβρουαρίου 2007, 01:33
Ταξίδεψε στον χρόνο. Αν και η βασική μου θεωρία είναι ότι στο νησί δεν κυλάει ή τουλάχιστον δεν κυλούσε πριν το γύρισμα του fail-safe key, ο χρόνος όπως τον ξέρουμε. Η Juliet π.χ. ήρθε για 6 μήνες αλλά είναι τρία χρόνια εκεί από ότι θυμάμαι. (there is no time for us)

Διαβάζοντας τα post είδα ότι μας διαφεύγει το εξής: Ο Des χτυπάει το κεφάλι του και υποτίθεται ότι γυρνάει πίσω. Είναι σίγουρο αυτό, ή απλά σκηνοθετικό εύρημα της Dharma για να τον μεταφέρουνε στο "σήμερα". Μήπως έζησα και τα επόμενα χρόνια ξέροντας τι θα γίνει και του τα αφαιρέσαν από την μνήμη του τις πρώτες ημέρες στο swan?

Πίστεψε στην μοίρα του να κάνει κάτι πραγματικά μεγάλο στην ζωή του, πατώντας το κουμπί? Μήπως τον έδωσε και ένα χέρι βοήθειας η Dharma δωρίζοντας του κατά σύμπτωση ένα πλοίο? Εγώ πάντως θα το πίστευα πως όλα είναι προαποφασισμένα όταν θα ερχόταν η Libby με το πλοίο στο "χέρι".
(it's all decided for us).

Προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση για την λειτουργία του Fail-Safe Key. Πρέπει να έχει σχέση με time loop... μπερδεύτηκα. Φτάνει.

Lunargap
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:06
όσων αφορά τον Τομ, στο 4ο επεισόδιο, στη φάση που κάνουν την ένεση στον Σώγιερ, λέει ξεκάθαρα "We lost communities". Δε μιλάει για καμιά συντέλεια του κόσμου.
Δηλαδή έχασαν τις κοινότητες;;;:P

Από όλα αυτά που έγραψα, εσένα σου έμεινε μόνο αυτό;

Μη μου συγχύζεσαι lan-di, η θεωρία μου έχει κενά αλλά μερικές ιδέες που παρέθεσα είναι πολύ πιθανές, νομίζω.

Έχεις κάθε δικαίωμα βέβαια να λες τη γνώμη σου, αλλά έτσι όπως τα γράφεις είναι σαν να σου χαλάω το συνειρμό και να τσαντίζεσαι με τις μ...κίες μου. Ας είναι λοιπόν, σιωπώ. Θα αφήσω τους ειδικούς να μιλάνε από εδώ και πέρα και θα κρατάω τη γνώμη μου για τον εαυτό μου και τα άτομα που ξέρουν να διαλέγονται.:yes:

Tigran
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:25
Ρε παιδιά μην δημιουργείται άδικα κόντρες...
Σιγά την προσβολή ρε εσύ Lunargap...απλά είπε οτι αυτό που λές δέν βασίζεται κάπου συγκεκριμένα...μην παρεξηγήται τα λεγόμενα των άλλων...Άλλωστε μέσα απο 2-3 σειρές μέσα σε ένα forum δέν μπορείς να είσαι σίγουρος αν ο άλλος σε ειρωνεύεται ή απλά επισημαίνει κάτι!
Φιλικά πάντα!

Lunargap
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:31
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο:???:
Δηλαδή εννοείς ότι επαναλαμβανόταν συνεχώς μία σκηνή 108 λεπτών (η ίδια); Τότε πως άλλαζαν τα πρόσωπα στην συγκεκριμένη διαδικασία; Κι αν αυτό ίσχυε (πράγμα, που απ' αυτά που έχουμε δει ως τώρα στο Lost δεν συνέβαινε... τότε τι γινόταν στον έξω κόσμο;)
Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις λιγάκι καλύτερα αυτό... γιατί ίσως εγώ δεν το κατάλαβα καλά.

Όσο για την τελευταία παρατήρησή σου σχετικά με τον Χέρλυ... τι εννοείς; Πως συνδυάζεις την συγκεκριμένη σκηνή; Μ' ενδιαφέρει γιατί είναι κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση όταν είδα το 03χ03, το είχα επισημάνει τότε, αλλά κανείς δεν επεκτάθηκε :(

Όχι δεν εννοώ αυτό. Ο χρόνος στο νησί δεν κυλάει όπως στον υπόλοιπο κόσμο, τουλάχιστον γι΄αυτό έγιναν τα πειράματα. Για να επιτύχουν ακριβώς αυτό, να ξεφύγουν από την λογική έννοια του χρόνου, όπως την αντιλαμβανόμασταν μέχρι τώρα.

θα ονομάσω τα άτομα στο question mark, α και τα άτομα στην swan, β.
Οι (α) έδιναν πλήρη αναφορά από την (β) για να δουν αν οι άνθρωποι εκεί επαναλαμβάνονταν κάθε 108 λεπτά, αν δηλαδή ακολουθούσαν την ίδια "ρουτίνα" κάθε 108 λεπτά ή αν ξέφευγαν από την κυλιόμενη ιδέα του χωροχρόνου. Δηλαδή ήθελαν να δουν αν ο χρόνος μπορούσε να κυλήσει διαφορετικά στην καταπακτή της Swan. Δεν ξέρω πως να το θέσω αλλιώς:( Υπάρχει η πιθανότητα οι (α) να ήθελαν να δουν πως το κουμπί που απέτρεπε το χρόνο να κυλήσει για τον υπόλοιπο κόσμο, μπορούσε να επιδράσει τα δρώμενα των (β). Να συσχετίσουν δηλαδή με λεπτομέρειες την επίδραση του χρόνου του έξω κόσμου με τη ζωή μέσα στην καταπακτή με το κουμπί.

Όσον αφορά τον Hurley, κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί ήταν στον έλεγχο των εισητηρίων. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ανήκε στους "παρατηρητές" που έλεγχαν το ποιος θα μπει στο νησί και του έδιναν το εισητήριο τελικά.

Tigran
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:39
Όχι δεν εννοώ αυτό. Ο χρόνος στο νησί δεν κυλάει όπως στον υπόλοιπο κόσμο, τουλάχιστον γι΄αυτό έγιναν τα πειράματα. Για να επιτύχουν ακριβώς αυτό, να ξεφύγουν από την λογική έννοια του χρόνου, όπως την αντιλαμβανόμασταν μέχρι τώρα.

θα ονομάσω τα άτομα στο question mark, α και τα άτομα στην swan, β.
Οι (α) έδιναν πλήρη αναφορά από την (β) για να δουν αν οι άνθρωποι εκεί επαναλαμβάνονταν κάθε 108 λεπτά, αν δηλαδή ακολουθούσαν την ίδια "ρουτίνα" κάθε 108 λεπτά ή αν ξέφευγαν από την κυλιόμενη ιδέα του χωροχρόνου. Δηλαδή ήθελαν να δουν αν ο χρόνος μπορούσε να κυλήσει διαφορετικά στην καταπακτή της Swan. Δεν ξέρω πως να το θέσω αλλιώς:( Υπάρχει η πιθανότητα οι (α) να ήθελαν να δουν πως το κουμπί που απέτρεπε το χρόνο να κυλήσει για τον υπόλοιπο κόσμο, μπορούσε να επιδράσει τα δρώμενα των (β). Να συσχετίσουν δηλαδή με λεπτομέρειες την επίδραση του χρόνου του έξω κόσμου με τη ζωή μέσα στην καταπακτή με το κουμπί.

Όσον αφορά τον Hurley, κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί ήταν στον έλεγχο των εισητηρίων. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ανήκε στους "παρατηρητές" που έλεγχαν το ποιος θα μπει στο νησί και του έδιναν το εισητήριο τελικά.

Too much mου φένεται αν και ποτέ μην λές ποτέ...
Μια ερώτηση...εμείς ξέρουμε οτι η Dharma απέτυχε έτσι; ή κάνω λάθος; Οπότε αν όντως απέτυχε αυτο σημαίνει οτι αυτά που λές δεν γίνετε να ισχύουν μιάς και τελικά δέν κατάφεραν να ελέγξουν το χωροχρόνο...

Lunargap
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:42
Ρε παιδιά μην δημιουργείται άδικα κόντρες...
Σιγά την προσβολή ρε εσύ Lunargap...απλά είπε οτι αυτό που λές δέν βασίζεται κάπου συγκεκριμένα...μην παρεξηγήται τα λεγόμενα των άλλων...Άλλωστε μέσα απο 2-3 σειρές μέσα σε ένα forum δέν μπορείς να είσαι σίγουρος αν ο άλλος σε ειρωνεύεται ή απλά επισημαίνει κάτι!
Φιλικά πάντα!

Δεν προσβάλλομαι τόσο έυκολα Tigran:)
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όταν κάποιος λέει τη γνώμη του σωστή ή λάθος, αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα, δεν τον "κόβεις" έτσι. Αν δεν σου αρέσει, απλά δεν απαντάς.
Δεν παίρνεις το 10% από αυτά που λέει και τον απορρίπτεις.
Άλλωστε κι εγώ δεν είπα ότι κάποια σημεία είναι τραβηγμένα;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεις αυτό που θες, φτάνει να ξέρεις να διαλέγεσαι. Και ειδικά μέσα σε ένα φόρουμ που οι αντιδράσεις των συμμετεχόντων είναι πολύ πιο ελεγχόμενες και τα στιγμιαία συναισθήματά μας περισσότερο κρυμμένα. Αυτό είπα, έτσι απλά.

Εν πάση περιπτώσει, είμαι πολύ ήρεμη και ειρηνική φυσιογνωμία για να κάθομαι να μαλώνω για το Lost. Αυτό κι αν θα ήταν αστείο...

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν.:yes:

Too much mου φένεται αν και ποτέ μην λές ποτέ...
Μια ερώτηση...εμείς ξέρουμε οτι η Dharma απέτυχε έτσι; ή κάνω λάθος; Οπότε αν όντως απέτυχε αυτο σημαίνει οτι αυτά που λές δεν γίνετε να ισχύουν μιάς και τελικά δέν κατάφεραν να ελέγξουν το χωροχρόνο...

Είναι όντως too much, η Dharma δεν ξέρουμε αν απέτυχε σε αυτό το σημείο. Μπορεί οι "διάδοχοί" της να συνέχισαν και να βελτίωσαν κάποιες θεωρίες (εξ΄ου και τα ανάστροφα μηνύματα που έβλεπε και άκουγε υποσυνείδητα ο Καρλ).

Αλλά δεν θέλω να σταθώ εκεί. Εμένα ανάμεσα σε όλα όσα έγραψα, μου άρεσε περισσότερο ο ρόλος του κουμπιού και της δικλείδας ασφαλείας. Αυτό νομίζω είναι το πιο καίριο σημείο;)

Sotos_2002
20 Φεβρουαρίου 2007, 14:49
Σας παρακολουθω εδω και τοση ωρα και ειπα να μην παρεμβω.
Τωρα ομως που τελειωσατε εχω να πω οτι δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο δημιουργηθηκε θεμα...
Οπως και να εχει το θεμα ληγει εδω. Οτι αλλο θελετε μεσω πμ.

Lunargap
20 Φεβρουαρίου 2007, 15:21
Σας παρακολουθω εδω και τοση ωρα και ειπα να μην παρεμβω.

Δηλαδή αν το φόρουμ ήταν η Dharma εσύ θα ήσουν ο ... Μπεν;;;:shock::shock::shock:
(για να δώσουμε μία αστεία νότα σε όλο το θέμα, sorry για το off topic brother, I am done:grin::grin::grin:)

happy feet!!!
20 Φεβρουαρίου 2007, 15:39
ωραιες αποψεις αλλα μαλλον παλι δν θα βγαλουμε ακρη για το τι πραγματικα εγινε...!!εγω παντως πιστευω πως πεθανε,του δοθηκε μια δευτερη ευκαιρια,δν την εκμεταλλευτηκε,αρα μοιραια γυρισε στα ιδια.......

Tigran
20 Φεβρουαρίου 2007, 16:00
ωραιες αποψεις αλλα μαλλον παλι δν θα βγαλουμε ακρη για το τι πραγματικα εγινε...!!εγω παντως πιστευω πως πεθανε,του δοθηκε μια δευτερη ευκαιρια,δν την εκμεταλλευτηκε,αρα μοιραια γυρισε στα ιδια.......

Κάτσε ρε εσυ να τον σκοτώσεις τον άνθρωπο. Κρίμα είναι!:P

happy feet!!!
20 Φεβρουαρίου 2007, 16:06
ε οχι απλα κατι σαν μεταμψυχωση???:???: δν θα μπορουσε?lost ειναι αυτο....

Thakou
20 Φεβρουαρίου 2007, 18:55
Θα συμφωνησω με το Yiannaki οτι πρεπει να γινει διαχωρισμος αναμεσα σε time travel ψυχοσωματικο και σε time travel αποκλειστικα νοητικο.Το πρωτο απορριπτεται πανηγυρικα,ενω το δευτερο ειναι πιθανο,αλλα χωλαινει κι αυτο.Η ροπαλια σαν αιτιο επιστροφης της ψυχης-νου του Ντεσμοντ στο νησι δε μου γεμιζει το ματι,καθως οι σεναριογραφοι δε μας εχουν συνηθισει σε τετοιου ειδους ευκολιες.Αντιθετα,αυτη η σκηνη ενισχυει τη θεωρια του ονειρου.Απλα σκεφτειτε ποσες φορες ενα ονειρο σας εχει διακοπει αποτομα επειδη χτυπησατε η πεσατε απο υψος,δηλαδη γενικα εξαιτιας ενος ισχυρου σοκ,οπως η ροπαλια.Το να εχουμε ενα απλο φλασμπακ μοιαζει εξαιρετικα χλωμο.Ο Ντεσμοντ απεκτησε τις μαντικες του ικανοτητες μετα το γυρισμα του κλειδιου, αφου δεν ειχε γινει καμια αναφορα σε αυτες ουτε στο προηγουμενο φλασμπακ του(μεταγενεστερο χρονικα του τωρινου),ουτε στη ζωη του στο νησι.Τι γινεται ομως με τη γριουλα?Αν ειναι φανταστικο προσωπο η απλα το υποσυνειδητο του Ντεσμοντ(κατι που προσωπικα το πιστευω),δε μας βοηθαει να αποκλεισουμε καποια περιπτωση.Η θεωρια του ονειρου βοηθαει ωστε να εξηγηθουν ολα τα αντιφατικα στοιχεια,(ονειρο ειναι,της που....ς γινεται),ομως ολες αυτες οι αναφορες των τελευταιων επεισοδιων στο χωροχρονο(only fools are enslaved by space and time,βιβλιο του hawking κ.τ.λ.) δε μπορει να ειναι τυχαιες.Αλλο επομενως και την πληρη εξηγηση γι'αυτο πιστευω οτι θα αργησουμε να τη μαθουμε, αφου σχετιζεται με το σεναριακο πυρηνα της σειρας... Υπαρχει βεβαια και μια ξενερωτικη καπως θεωρια. Οι σεναριογραφοι εφτιαξαν ενα ψαρωτικο στυλιστικα επεισοδιο για να μπερδεψουν επιτηδες τους φανς,το οποιο υπερτιμηθηκε οσον αφορα το ρολο του στην εξελιξη του στορυ.Ανεμειξαν δηλαδη στοιχεια πραγματικα απο τη ζωη του ντεσμοντ με φανταστικα στοιχεια,αφηνοντας ελευθερη την ερμηνεια στο θεατη(κλασικη τεχνικη David Lynch δηλαδη).Το τι εγινε ακριβως τελικα μικρη σημασια εχει αρκει να λαβαμε τα βασικα μηνυματα¨Ο Ντεσμοντ ηταν γραφτο να παει στο νησι,το πεπρωμενον φυγειν αδυνατο και φυσικα το οτι μετα το γυρισμα του κλειδιου μπορει να προβλεπει το μελλον(πραγματα δηλαδη που ηδη ξεραμε).Απλο θα μου πειτε.Ουκ εν το πολλω το ευ! Και σιγουρα πιο πιθανο απο καποιες παρατραβηγμενες θεωριες που αν και τρομερα ενδιαφερουσες,ειναι αδυνατο να εξηγηθουν τηλεοπτικα...

nectar
20 Φεβρουαρίου 2007, 21:17
Θα συμφωνησω με το Yiannaki οτι πρεπει να γινει διαχωρισμος αναμεσα σε time travel ψυχοσωματικο και σε time travel αποκλειστικα νοητικο.Το πρωτο απορριπτεται πανηγυρικα,ενω το δευτερο ειναι πιθανο,αλλα χωλαινει κι αυτο.Η ροπαλια σαν αιτιο επιστροφης της ψυχης-νου του Ντεσμοντ στο νησι δε μου γεμιζει το ματι,καθως οι σεναριογραφοι δε μας εχουν συνηθισει σε τετοιου ειδους ευκολιες.Αντιθετα,αυτη η σκηνη ενισχυει τη θεωρια του ονειρου.Απλα σκεφτειτε ποσες φορες ενα ονειρο σας εχει διακοπει αποτομα επειδη χτυπησατε η πεσατε απο υψος,δηλαδη γενικα εξαιτιας ενος ισχυρου σοκ,οπως η ροπαλια.Το να εχουμε ενα απλο φλασμπακ μοιαζει εξαιρετικα χλωμο.Ο Ντεσμοντ απεκτησε τις μαντικες του ικανοτητες μετα το γυρισμα του κλειδιου, αφου δεν ειχε γινει καμια αναφορα σε αυτες ουτε στο προηγουμενο φλασμπακ του(μεταγενεστερο χρονικα του τωρινου),ουτε στη ζωη του στο νησι.Τι γινεται ομως με τη γριουλα?Αν ειναι φανταστικο προσωπο η απλα το υποσυνειδητο του Ντεσμοντ(κατι που προσωπικα το πιστευω),δε μας βοηθαει να αποκλεισουμε καποια περιπτωση.Η θεωρια του ονειρου βοηθαει ωστε να εξηγηθουν ολα τα αντιφατικα στοιχεια,(ονειρο ειναι,της που....ς γινεται),ομως ολες αυτες οι αναφορες των τελευταιων επεισοδιων στο χωροχρονο(only fools are enslaved by space and time,βιβλιο του hawking κ.τ.λ.) δε μπορει να ειναι τυχαιες.Αλλο επομενως και την πληρη εξηγηση γι'αυτο πιστευω οτι θα αργησουμε να τη μαθουμε, αφου σχετιζεται με το σεναριακο πυρηνα της σειρας... Υπαρχει βεβαια και μια ξενερωτικη καπως θεωρια. Οι σεναριογραφοι εφτιαξαν ενα ψαρωτικο στυλιστικα επεισοδιο για να μπερδεψουν επιτηδες τους φανς,το οποιο υπερτιμηθηκε οσον αφορα το ρολο του στην εξελιξη του στορυ.Ανεμειξαν δηλαδη στοιχεια πραγματικα απο τη ζωη του ντεσμοντ με φανταστικα στοιχεια,αφηνοντας ελευθερη την ερμηνεια στο θεατη(κλασικη τεχνικη David Lynch δηλαδη).Το τι εγινε ακριβως τελικα μικρη σημασια εχει αρκει να λαβαμε τα βασικα μηνυματα¨Ο Ντεσμοντ ηταν γραφτο να παει στο νησι,το πεπρωμενον φυγειν αδυνατο και φυσικα το οτι μετα το γυρισμα του κλειδιου μπορει να προβλεπει το μελλον(πραγματα δηλαδη που ηδη ξεραμε).Απλο θα μου πειτε.Ουκ εν το πολλω το ευ! Και σιγουρα πιο πιθανο απο καποιες παρατραβηγμενες θεωριες που αν και τρομερα ενδιαφερουσες,ειναι αδυνατο να εξηγηθουν τηλεοπτικα...

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά θα ήθελα να παρατηρήσω δύο πράγματα.
Καταρχάς, όσον αφορά στην ροπαλιά θεωρώ ότι ήταν σκηνοθετική...τι εννοώ;
Ας υποθέσουμε ότι ο Ντέσμοντ ταξίδεψε στον χρόνο και αυτό ήταν που ήθελαν να υπονοήσουν και οι σεναριογράφοι σε όλο αυτό το επεισόδιο. Η συγκεκριμένη, ας πούμε αναδρομή, δεν θα έπρεπε, σκηνοθετικά τουλάχιστον κάποτε να τελειώσει; (ένα επεισόδιο κράτησε:P). Αν υποθετικά, πάρουμε ως δεδομένο το ταξίδι στο χρόνο τι θα έπρεπε να μας δείξουν; Όλη τη ζωή του Ντέσμοντ από εκείνη τη στιγμή μέχρι την άφιξή του στο νησί; Θεωρώ ότι ίσως απλά εννοήθηκε ότι όλα τα υπόλοιπα κύλησαν με τέτοιο τρόπο, ώστε να οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή την άφιξη του Ντέσμοντ στο νησί κλπ. κλπ. (Μην ξεχνάμε και αυτά που έλεγε στο τέλος του επεισοδίου στον Τσάρλυ, ότι δηλαδή στην πραγματικότητα "δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα"). Μια ροπαλιά, λοιπόν ήταν ένα ωραίο σκηνοθετικό τέχνασμα, ώστε να τελειώσει αυτή η αναδρομή....λέμε τώρα. Δεν θεωρώ τίποτα ως δεδομένο, αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μία τηλεοπτική σειρά.
Όσο για τις μαντικές του ικανότητες, αν δεν κάνω λάθος, έχουμε ένα στοιχείο που δείχνει ότι ο Ντέσμοντ είχε κάποιες ικανότητες και στο προηγούμενο φλασμπάκ του (που είναι μεταγενέστερο χρονικά του τωρινού -αν εννοούμε το ίδιο). Στην σκηνή με τον Τζακ στο στάδιο, του αναφέρει κάτι σχετικά με την εγχείρηση της μελλοντικής του συζύγου, που δείχνει ότι ξέρει, ότι ο Τζακ τελικά την γιάτρεψε (ή θα την γιάτρευε), κάτι που δεν ήταν γνωστό ούτε στον Τζακ ακόμα.

dduke
20 Φεβρουαρίου 2007, 22:04
Μπράβο Nectar, μοιραζόμαστε τουλάχιστον σε αυτό το θέμα τις ίδιες απόψεις, αλλά τις εξέφρασες καλύτερα. Αυτό έγραψα και γω σε προηγούμενο post, όσο αφορά την σκηνοθετική μετάβαση με το ρόπαλο. Κάποια στιγμή έπρεπε να ξυπνήσει ο Desmond.
Επίσης συμφωνώ με Lunargap όσο αφορά την σημασία του κουμπιού και του Fail Safe Key. Τώρα ποιός ο ακριβής ρόλος τους...?
Βέβαια παραμένει ένα κενό λογικής αλληλουχίας όσο αφορά το Time Loop, που φαίνεται να υπάρχει.

lan-di
20 Φεβρουαρίου 2007, 23:52
Lunargap, απλά διάβασα το post σου, κάτι δε μου κόλλησε και σε παρέπεμψα σε δυο σκηνές από το τελευταίο επεισόδιο. Αν έγραφα εγώ σ'ενα post για παράδειγμα ότι υποθέτω πως ο Έκο αυτοκτόνησε, εννοείται ότι δε θα το δεχόσουνα γιατί έχεις δει το επεισόδιο και ξέρεις ότι τον σκότωσε ο καπνός. Σε διόρθωσα λέγοντας κάποια τεκμηριωμένα γεγονότα. Σε καμία περίπτωση δεν εκμηδένησα το μήνυμα σου γιατί περιέχει απόψεις στις οποίες συμφωνώ κι εγώ και πολλοί άλλοι. Ο λόγος που δε σου στέλνω αυτό το μήνυμα σε pm είναι γιατί αυτά που θέλω να πω σε σένα, αφορούν και όλους όσους γράφουν στο forum. Οι απόψεις πάντα θα δυίστανται και οφείλουμε όλοι να δεχόμαστε είτε κριτικές,είτε επισημάνσεις, και να τις δεχόμαστε καλοπροαίρετα.

pakisantreas
21 Φεβρουαρίου 2007, 13:59
http://www.lostpedia.com/wiki/Official_Lost_Podcast/February_20%2C_2007 μου φαίνεται εδώ μας λένε ότι ο desmond ταξίδεψε στο χρόνο.εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

Lunargap
21 Φεβρουαρίου 2007, 16:48
http://www.lostpedia.com/wiki/Official_Lost_Podcast/February_20%2C_2007 μου φαίνεται εδώ μας λένε ότι ο desmond ταξίδεψε στο χρόνο.εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

Ναι σωστά κατάλαβες:) .

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κοιτάξεις από http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=55669&postcount=266 και κάτω.

di99
21 Φεβρουαρίου 2007, 17:25
Παιδιά, άκουσα όλο το podcast των παραγωγών και λένε ξεκάθαρα ότι δεν είναι ούτε όνειρο, ούτε ένα flashback,αλλά ό,τι συνέβη στον Ντέσμοντ ήταν πραγματικό....βρέθηκε μερικά χρόνια πίσω, λίγο πριν χωρίσει με την Πένυ και ότι ο Ντέσμοντ είχε την ευκαιαρία να αλλάξει το μέλλον..
Με λίγα λόγια εμμέσως πλην σαφώς, οι ίδιοι οι παραγωγοί λένε ότι ήταν TIME TRAVEL!!!!!!!!:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

anthony_88
21 Φεβρουαρίου 2007, 17:27
Aλλα τελικα δεν το αλλαξε το μελλον...
Το πως εγινε το time travel δε μας το εξηγησαν.

di99
21 Φεβρουαρίου 2007, 18:36
Aλλα τελικα δεν το αλλαξε το μελλον...
Το πως εγινε το time travel δε μας το εξηγησαν.

Αυτό θα το μάθουμε σε 3-4 season......!:P

dduke
21 Φεβρουαρίου 2007, 19:06
Και που το ξέρουν εκεί στην παραγωγή ότι ήταν Time Travel. :lol:
Μερικές φορές νομίζω ότι γράφουνε στην τύχη. Σύγνωμη που χάνω την πίστη μου ώρες ώρες, μέγιστε σεναριογράφε.

greektorrent
22 Φεβρουαρίου 2007, 04:04
Auto einai to proto mou post sto forum.Katarxas na po oti an ontos einai time travel ego prosopika tha xeneroso poly:thumbdown.Ego posteyo pos einai flashback gia tous eksis logous.
1)An prokeitai gia time travel giati apla de gyrnaei to xrono piso kai na allaksei auta pou thelei na allaksei??Ektos an prokeitai gia time travel mono sto mellon to opoio den paizei dioti an boreis na pas sto mellon logika boreis na pas kai sto parelthon...
2)To hfos tis seiras den einai tetoia gia na to ermineusoume san time-travel ektos kai an to gyrisoun se epistimonikis fantasias
3)Pisteyo to deixnoun na fanei san time travel gia na prokalesoun perissotero endiaferon kai na valoun tous tiletheates se skepseis

Episis einai pithano to endexomeno na vlepei sto mellon alla auto prokyptei mono apo to gegonos oti o charlie den ton thimatai eno o desmond ton anagnorizei(logika epeidi prokeitai na ton dei sto nhsi sto mellon)

Genika pantos einai poly berdemeni i katastasi

naf1213
22 Φεβρουαρίου 2007, 11:30
Μπερδεμενη η κατασταση και οσο παει μπερδευεται περισσοτερο!!!:yawn: :thumbdown

phgmalionas
1 Μαρτίου 2007, 03:03
Ανεξάρτητα πάντως απο τό ποία είναι η επικρατέστερη θεώρια πραγμάτικα χαίρομαι βλέποντας το επίπεδο της συζήτησης και του forum, που για τα Ελληνικά δεδομένα ειναι ασυνήθιστα υψηλό.

tasia
1 Μαρτίου 2007, 09:44
Διαβασα μονορουφι ολες τις θεωρειες και ειναι σιγουρα οχι μονο συναρπαστικες αλλα και βασιμες.
Αυτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι υπαρχει μια περιπτωση το νησι να ειναι μια πυλη του χρονου,και αυτοι που βρισκονται εκει να μπορουν οταν υπαρχουν ορισμενες συνθηκες να γυρισουν πισω στο παρελθον και να προσπαθησουν να το αλλαξουν.
Δηλαδη πιστευω οτι στα λεγομενα flashback δεν ειναι οτι ο εκαστοτε πρωταγωνιστης τρωει ενα φλας απο το παρελθον αλλα ζει ταυτοχρονα δυο πραγματικοτητες -το νησι και το παρελθον.Για να εξηγηθω καλυτερα:οταν στο νησι προκυπτει μια κρισιμη κατασταση για καποιον απο τους χαμενους,τοτε γινεται η στιγμιαια επιστροφη στο παρελθον μα οχι καπου τυχαια αλλα στη στιγμη που αν γινει αλλιως αποτι εγινε παλια,τοτε τα πραγματα θα αλλαξουν,η ζωη του θα αλλαξει και οι πραξεις του δεν θα τον οδηγησουν στη μοιραια πτηση.Αυτο ενισχυεται σαν υποθεση και απο το οτι στα φλασμπακ βλεπουμε συνηθως γεγονοτα σταθμο στη ζωη του καθενος,που αν ειχαν εξελιχθει αλλιως ολα θα ηταν διαφορετικα.
Ελπιζω να βγει ενα νοημα απαυτα που εγραψα,αν οχι,μη με παρεξηγειτε εχω περασει μια αυπνη νυχτα.
:shock: :shock: :???: :???:

Mathias
1 Μαρτίου 2007, 10:45
Διαβασα μονορουφι ολες τις θεωρειες και ειναι σιγουρα οχι μονο συναρπαστικες αλλα και βασιμες.
Αυτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι υπαρχει μια περιπτωση το νησι να ειναι μια πυλη του χρονου,και αυτοι που βρισκονται εκει να μπορουν οταν υπαρχουν ορισμενες συνθηκες να γυρισουν πισω στο παρελθον και να προσπαθησουν να το αλλαξουν.
Δηλαδη πιστευω οτι στα λεγομενα flashback δεν ειναι οτι ο εκαστοτε πρωταγωνιστης τρωει ενα φλας απο το παρελθον αλλα ζει ταυτοχρονα δυο πραγματικοτητες -το νησι και το παρελθον.Για να εξηγηθω καλυτερα:οταν στο νησι προκυπτει μια κρισιμη κατασταση για καποιον απο τους χαμενους,τοτε γινεται η στιγμιαια επιστροφη στο παρελθον μα οχι καπου τυχαια αλλα στη στιγμη που αν γινει αλλιως αποτι εγινε παλια,τοτε τα πραγματα θα αλλαξουν,η ζωη του θα αλλαξει και οι πραξεις του δεν θα τον οδηγησουν στη μοιραια πτηση.Αυτο ενισχυεται σαν υποθεση και απο το οτι στα φλασμπακ βλεπουμε συνηθως γεγονοτα σταθμο στη ζωη του καθενος,που αν ειχαν εξελιχθει αλλιως ολα θα ηταν διαφορετικα.
Ελπιζω να βγει ενα νοημα απαυτα που εγραψα,αν οχι,μη με παρεξηγειτε εχω περασει μια αυπνη νυχτα.
:shock: :shock: :???: :???:
Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, μην ανυσηχείς. Μου αρέσει όπως το έθεσες.:thumbsup1
Έχω σκεφτεί μερικές φορές κάτι παρόμοιο.
Άλλες ότι τα flashback (αν εξαιρέσω αυτό που υποστηρίζω πιο πολύ fake memories) δεν είναι πάντα σε στωστό χρόνο αλλά στο παρελθόν και άλλες στο μέλλον. Έτσι όπως το λες και εσύ, το νησί να είναι μια πύλη του χρόνου. Να έχει αυτή την ιδιότητα από πολύ παλιά, δες topic «BlacK Rock ίσως η αρχή όλων;» , να την ανακάλυξε η Dharma και εκεί να στηρίζεται όλο το σενάριο.
Απλά το έχω αφήσει λίγο πίσω στις «μνήμες» μου:P , γιατί βρίσκω αρκετά σημεία άτοπα ειδικά σε κάποια flash back, όπως του Locke. Αν θες να δεις αναλυτικά δες το topic που ανέφερα.
Επίσης εντάξει δεν πιστεύω 100% αυτά που λένε οι παραγωγοί και επέμενα από παλιά ότι υπάρχει θέμα χρόνου στον Ντέσμοντ αλλά δεν νομίζω να βγουν ανακόλουθοι και να υπάρχει θέμα χωροχρόνου στην κυρία ιδέα του σεναρίου ή όχι;;)

tasia
1 Μαρτίου 2007, 14:19
Ουτε γω πιστευω οτι η λυση θα ειναι σε κατι που αφορα το χωροχρονο,δυσκολη η προσεγγιση για οσους δεν εχουν ασχοληθει συγκεκριμμενα με τετοια,δεν ειναι και οτι ολοι οι φαν παιζουμε τη φυσικη στα δαχτυλα.
Κατι μου λεει οτι θα το ριξουν στη μοιρα και στο παραψυχολογικο(αφου κανουν αναφορες στο Stephen King).
Κι ενα τελευταιο,ετσι για χαβαλε:
οσον αφορα το πως σχετιζονται οι πρωταγωνιστες,τι εχετε να πειτε για τη θεωρια οτι ο καθενας απεχει απο οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο μονο εξι τηλεφωνηματα;:haha:
P.S.Ωραια η θεωρια για το Black Rock.
Ευχαριστω Μαthias:thumbsup1

Mathias
1 Μαρτίου 2007, 14:35
οσον αφορα το πως σχετιζονται οι πρωταγωνιστες,τι εχετε να πειτε για τη θεωρια οτι ο καθενας απεχει απο οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο μονο εξι τηλεφωνηματα;:haha:

Αυτό τώρα τι είναι Αμερικάνικη στατιστική; Σαν αυτή που λέει ότι για να σου γίνει κάτι συνήθεια πρέπει να το κάνεις 47 φορές (Γιατί εγώ πάντα σταματάω στο 46 :P ) ή έχει όντως υποθεί ως θεωρία για το Lost;:???:

tasia
1 Μαρτίου 2007, 14:41
Αυτό τώρα τι είναι Αμερικάνικη στατιστική; Σαν αυτή που λέει ότι για να σου γίνει κάτι συνήθεια πρέπει να το κάνεις 47 φορές (Γιατί εγώ πάντα σταματάω στο 46 :P ) ή έχει όντως υποθεί ως θεωρία για το Lost;:???:
Οχι δεν ειναι θεωρια σχετικη με το Lost,ειναι περισσοτερο σημειολογικης φυσεως χωρις καμια απαιτηση να ειναι πειστικη και εγκυρη.Κοινως,πλακα κανω ...sorry Mathias:)

Mathias
1 Μαρτίου 2007, 14:46
Οχι δεν ειναι θεωρια σχετικη με το Lost,ειναι περισσοτερο σημειολογικης φυσεως χωρις καμια απαιτηση να ειναι πειστικη και εγκυρη.Κοινως,πλακα κανω ...sorry Mathias:)
Τι;;;;;;;;;;;; Sorry. Έλα ρε. ΣΥνέχισε την πλάκα σου.
Απλά αυτά που λέμε εμείς για πλάκα κάποιοι τα έχουν επιστήμη.

Έχεις ακούσει το ανέκδοτο: «τι γράφει το κουτί της Coca Cola από κάτω, σε αυτά (τα κουτιά) που είναι για πωλήσεις εντός της Αμερικής;»

tasia
1 Μαρτίου 2007, 14:49
Oχι αλλα ψαρωσα και θελω να μαθω...

Mathias
1 Μαρτίου 2007, 14:52
Oχι αλλα ψαρωσα και θελω να μαθω...

« ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ » :lol:

Edit: Μάλλον όμως βγήκαμε off topic.:(
Σιωπώ και ζητώ συγνώμη Soto :worthy:

Piros
1 Μαρτίου 2007, 15:50
Το παλικάρι είναι απο την Σκωτία (απο την προφορά νομίζω), οι σκωτζέζοι πίνουν τον άμπακο, δεν πολυγουστάρουν τους Άγγλους και γενικώς είναι στον κόσμο τους...

Αυτό ισχύει και για τον Ντέσμοντ....

Ή ενδεχομένως να ζει την μέρα της μαρμότας (παλιά ταινία με τον Bill Marey).

Δεν αποκλείεται βέβαια να τα έχει ζήσει και να προσπαθεί να τα αλλάξει.

violator83
1 Μαρτίου 2007, 19:43
Πολυ καλες ολες οι θεωριες πραγματικα!
Τα δεδομενο ειναι τα εξης------>α)ο Ντεσμοντ μπορει να προβλεψει καποια γεγονοτα αφου γυριζει το κλειδι.Σωστα?
Ποιος αλλος στο νησι μπορουσε να κανει το ιδιο πραγμα(προβλεψη)?ο Λοκ(ας θυμηθουμε τον θανατο του Μπουν).ο Λοκ ομως ειχε κοιταξει τον μαυρο καπνο στο 4ο επεισοδειο!
β)ο Ντες ειπε οτι ειδε καποιες εικονες απο την ζωη του να περνανε μπροστα απο τα ματια του(ισως και να τις εζησε)
Ποιος αλλος ειδε εικονες απο την ζωη του να προβαλονται μπροστα του?ο Εκο στο 10ο επεισοδειο σεασον 2 οταν κοιταξε τον μαυρο καπνο.
γ)η γρια στο κοσμηματοπωλειο επεμενε οτι η μοιρα υπαρχει και καθοριζει τα παντα.ο Λοκ στο Exodus part 3 λεει στον jack η μοιρα υπαρχει και οτι απλα δεν το ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ(you just don't know it yet)και ηταν σιγουρος επειδη οταν κοιταξε τον καπνο ειδε τον εαυτο του να βρισκει την καταπακτη,να την ανοιγει,να παταει το κουμπι και γενικα να ξερει οτι ολα αυτα θα συνεβαιναν!Θυμηθειτε την εκφραση του οταν συνανταει πρωτη φορα τον Εκο και τον τυπο με το eyepatch.(σαν να τους ηξερε)

Συμπερασμα ολων αυτων ειναι οτι ο Ντες εβλεπε εκεινη την στιγμη την ζωη του προβαλλομενη απο τον μαυρο καπνο.Το γιατι εκεινη ειδικα την στιγμη και γιατι ειδικα αυτον,δεν μπορω να το ξερω.Ισωσ για να του δωσει πληροφοριες οπως στον λοκ και στον εκο.Τωρα το ερωτημα αμα ο μαυρος καπνος μπορει να σε γυρισει πισω και να σε κανει να αλλαξεισ πραγματα,ειναι αξιο αποριας!

Yiannakis
3 Μαρτίου 2007, 16:28
Έκτακτη ανακοίνωση :

Σε συνέντευξή τους μετά το flashes before your eyes οι σεναριογράφοι επιβεβαίωσαν επίσημα ότι στο επεισόδιο είχαμε ταξίδι στο χρόνο.Η δήλωση αυτή έκανε αρκετούς τηλεθεατές να δυσανασχετίσουν αφού στο παρελθόν οι Damon & Carlton είχαν δηλώσει ότι δεν θα δούμε time travel.Από δω και πέρα φράσεις όπως "η τάδε θεωρία έχει απορριφθεί επίσημα από την παραγωγή" μπαίνουν υπό αμφισβήτιση.

Για μένα τα πράγματα ξεκαθαρίζονται πλέον και δείχνουν προς τα που κινούνται σεναριακά οι δημιουργοί. Η μεταβολή του χωροχρόνου για αλλαγή της μοίρας(πως αλλιώς να την επηρεάσεις) φαντάζει πλέον ως η πιθανότερη απάντηση στο μεγαλύτερο μυστήριο του Lost.

Βασιζόμενος στα παραπάνω δίνω πλέον και μεγάλη πιθανότητα να βγει αληθινό το τεράστιο spoiler που είχε βγει το καλοκαίρι και έλεγε ότι η σκηνή που θα μας κουφάνει όλους θα είναι όταν :
η Πηνελόπη θα δει στις ειδήσεις ότι οι χαμένοι αγνοούνται μόνο 2 εβδομάδες αντί για μήνες

sheik
3 Μαρτίου 2007, 17:25
Bασικα κι εγω ψιλοξενερωσα οταν ειπαν οτι ο Ντεσμοντ μαλλον πηγε οντως πισω στο χρονο.Λενε και ξε-λενε δηλαδη,μας κοροιδευουν?
Αν και μπορει να πει κανεις οτι οταν ειπαν "there isn't any time travel" εννοουσαν οτι δεν εκανε ταξιδι στο χρονο το αεροπλανο και δεν βρισκονται καποια χρονια μπροστα και οχι οτι δεν μπορει καποιος χαρακτηρας να ταξιδεψει στο χρονο.
Τεσπα,μπηκαμε ξεκαθαρα πλεον σε sci-fi μονοπατια.

still_free
3 Μαρτίου 2007, 18:04
to xero oti akoygete paralogo alla kati mou leei oti o dez pethane kai anastithike

Tigran
3 Μαρτίου 2007, 20:29
still_free αυτό το αποκλείω. Είναι too much για την σειρά και δέν πιστεύω οτι προσφέρει τίποτα στο σενάριο γενικότερα. Το να έπεσε σε κατάσταση nirvana, δηλαδή μεταξύ ζωής και θανάτου(περισσότερο προς το δεύτερο), είναι ψιλοπιθανό και το σκεφτόμουν και εγώ.

Mathias
3 Μαρτίου 2007, 20:36
Για εμένα το θέμα Desmond έχει λήξει, όπως έχω αναφέρει. Yiannaki, Sheik, και εγώ ταλαντεύομαι ή εννούσαν δεν υπάρχει θέμα χρόνου ως κεντρικό σημείου του σενάριου ή είναι ανακόλουθοι με τις συνεντεύξεις τους.
Εγώ απλά θα τους δώσω ακόμη μία ευκαιρία. ( Πιστεύω όμως πως πολύ σύντομα θα διαψευστούν και άλλα που έχουν πει ;) )
Tigran εννοείς φαντάζομαι, το σκεφτόσουν πριν το αποκαλύψουν οι παραγωγοί, έτσι;

Yiannakis
4 Μαρτίου 2007, 02:33
Στην ουσία συμβαίνει αυτό που έχουμε πει.Πχ στην ερώτηση περί time travel μπορούν να μας πουν ότι εννοούσαν πως δεν ταξίδεψε το αεροπλάνο στο χρόνο και γι ' αυτό έδωσαν αρνητική απάντηση.Οι ερωτήσεις δεν είναι ακριβείς οπότε και οι απαντήσεις δίνονται με βάση τη γενικότητα των ερώτησεων.

di99
4 Μαρτίου 2007, 15:21
Έκτακτη ανακοίνωση :

Σε συνέντευξή τους μετά το flashes before your eyes οι σεναριογράφοι επιβεβαίωσαν επίσημα ότι στο επεισόδιο είχαμε ταξίδι στο χρόνο.Η δήλωση αυτή έκανε αρκετούς τηλεθεατές να δυσανασχετίσουν αφού στο παρελθόν οι Damon & Carlton είχαν δηλώσει ότι δεν θα δούμε time travel.Από δω και πέρα φράσεις όπως "η τάδε θεωρία έχει απορριφθεί επίσημα από την παραγωγή" μπαίνουν υπό αμφισβήτιση.

Για μένα τα πράγματα ξεκαθαρίζονται πλέον και δείχνουν προς τα που κινούνται σεναριακά οι δημιουργοί. Η μεταβολή του χωροχρόνου για αλλαγή της μοίρας(πως αλλιώς να την επηρεάσεις) φαντάζει πλέον ως η πιθανότερη απάντηση στο μεγαλύτερο μυστήριο του Lost.

Βασιζόμενος στα παραπάνω δίνω πλέον και μεγάλη πιθανότητα να βγει αληθινό το τεράστιο spoiler που είχε βγει το καλοκαίρι και έλεγε ότι η σκηνή που θα μας κουφάνει όλους θα είναι όταν :
η Πηνελόπη θα δει στις ειδήσεις ότι οι χαμένοι αγνοούνται μόνο 2 εβδομάδες αντί για μήνες

Yiannaki, στο podcast (αν εννοείς αυτό)μετά το επεισόδιο Flashes before your eyes είχαν πει ξεκάθαρα οι παραγωγοί ότι ο Ντέσμοντ ταξίδεψε στο χρόνο....Είπαν ότι δεν είναι ένα απλό flashback, και αυτό που συνέβη ήταν πραγματικό!
Άρα δικαιώνομαι, γιατί όταν είχα δει το επεισόδιο, είχα την αίσθηση ότι ήταν time travel...:)
Πάντως αν συνέβη κάτι τέτοιο, θα ήθελα και να μας εξηγήσουν αργότερα το πως έγινε.....

Yiannakis
4 Μαρτίου 2007, 18:45
Ναι σε αυτό αναφέρομαι.:yes: Το είχατε ποστάρει ? Αν ναι ,sorry δεν το είδα:)

di99
4 Μαρτίου 2007, 18:52
Ναι σε αυτό αναφέρομαι.:yes: Το είχατε ποστάρει ? Αν ναι ,sorry δεν το είδα:)

Το είχα αναφέρει στη σελίδα 7 αυτού του θέματος όταν είχα δει το podcast.Δεν πειράζει:):):)
Χαίρομαι που καταλήξαμε τελικά μετά από τόσες συζητήσεις ότι στον Ντέσμοντ συνέβη time travel.....!
Μου αρέσει αυτή η εξέλιξη αρκεί βέβαια να εξηγηθεί το πώς......:shock::shock:

blueshark
9 Μαρτίου 2007, 23:48
time travel logika (parelthon)