PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Doctor Who 9x04 - Before the Flood

GTVSBot
10 Οκτωβρίου 2015, 23:35
Σειρά : Doctor Who
Σαιζόν : 9
Επεισόδιο : 04
Τίτλος : Before the Flood

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 10/10/2015

Περίληψη :

Μπορεί ο Doctor να σταματήσει τον διαβολικό Fisher King? Και αλήθεια, ποιος συνέθεσε την 5η Συμφωνία του Μπετόβεν?

panagiotis1988
11 Οκτωβρίου 2015, 00:11
ειδα μεχρι λιγο μετα τους τιτλους εναρξης γιατι δυσκολευομαι πολυ να καταλαβω τα αγγλικα του καπαλντι...οι τιτλοι αρχης ηταν πολυ γαματοι...

https://www.youtube.com/watch?v=aksxZTPx7PU

ειδα και το τρειλερ για τ επομενο...αναμενεται μεγαλη μουφα εκτος αν μας εκπληξει η μικρη...(να ειναι πχ η κορη του ντοκτορ...)

kKKK
12 Οκτωβρίου 2015, 16:36
Πολύ γαμάτο επεισόδιο. Απο την πρώτη σκηνή ήξερα ότι θα μου αρέσει. Μέσα απο το παράδειγμα με τον Μπετόβεν ο Ντόκτορ μας εξήγησε την παραδοξότητα του time loop αλλά και τη μαγεία του.
Και είχαμε και τον Ντόκτορ να ροκάρει για άλλη μια φορά.

Και φυσικά για άλλη μια φορά ο Ντόκτορ "έκλεψε" για να ζήσει και εκμεταλλεύτηκε τη θεωρία που λέι ότι το fix-άρισμα του χωροχρόνου έχει να κάνει με τον/τους παρατηρητή/ες. Έτσι όπως τη γλίτωσε στο τέλος της 6ης σεζόν, τη γλίτωσε κι εδώ.

Εν τω μεταξύ η ιδέα του πλανήτη που όλο τον κατακτούν μου θύμισε το κλασικό διήγημα Η Απελευθέρωση της Γης (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Liberation_of_Earth) του William Tenn με μια έξυπνη παραλλαγή που ήταν κι αυτή που πυροδότησε την ιστορία.

Τέλος να πώ ότι μου άρεσε πολύ ο "κακός". Θα ήθελα να ξαναδούμε τη φυλή του.

PS Μ' έψησε η αναφορά στον Minister of War. Μετά την "προφητεία" του ημίαιμου time lord τώρα αυτό. Μάλλον ο Μόφατ στήνει το arc της σεζόν.

nwosu
13 Οκτωβρίου 2015, 23:09
Εξαιρετικό το επεισόδιο!

Αλλά μιας που ο Δόκτορ μπορεί να σβήσει αναμνήσεις, μήπως γίνεται να ξεχάσω το επεισόδιο της 1ης σεζόν με τους πτεροδάκτυλους; :whip::lol:

zymaroulis1980
13 Οκτωβρίου 2015, 23:44
Η σεζον εχει ξεκινησει πολυ καλα. Το θεμα μου ειναι μονο οτι σαν να εχουν ξεχασει λιγο τον Galifrey και θα ηθελα να μας δειξουν αν ο Doctor θα προσπαθησει οντως να τον βρει καποια στιγμη.

blackys88b
14 Οκτωβρίου 2015, 21:17
ακομη ενα εξαιρετικο επεισοδιο...γενικα η σειρα παει εξαιρετικα στα πρωτα τεσσερα επεισοδια...επικο και mindfuck γουσταρω..!

t0ny3
15 Οκτωβρίου 2015, 01:49
Μου βαζεις δυσκολα ρε Doctor βραδιατικα και γι αυτο σε γουσταρω. Λοιπον το επεισοδιο αν και δεν με εντυπωσιασε στην αρχη του, ο τροπος που εξελιχθηκε και η καταληξη του με τον Μπετοβεν ηταν εξαιρετικα πανεξυπνο!

Τεσσερα επεισοδια στη φετινη σεζον και ηδη εχουμε φτασει το επιπεδο της προηγουμενης. Ειμαι πολυ αισιοδοξος για τη συνεχεια.

Υ.Γ. Το μοναδικο στοιχειο που δεν μου αρεσε ηταν το τηλεφωνημα...

Hrisa76
15 Οκτωβρίου 2015, 21:07
Και διακόπτω το επεισόδιο πριν το τρίτο λεπτό. Αυτός ο μονόλογος του Καπάλντι, δεν ξέρω γιατί αλλά με συγκίνησε. Μου θύμισε λίγο τον αγαπημένο μου τον τρελιάρη τον 11. Έχω αρχίσει ν' αγαπάω τον 12ο. Είναι γκρινιάρης, γεροπαράξενος, αλλά είναι ροκάς και διαφορετικού είδους τρελός.
οι τίτλοι αρχής είναι πολύ ωραίοι.

Μου άρεσε το επεισόδιο. Η φετινή σεζόν είναι πολύ καλή.

WiredMan
21 Οκτωβρίου 2015, 13:34
Πολύ δυνατό κλείσιμο για μια πολύ ωραία ιστορία που ουσιαστικά έπαιξε με τα time loops που όλοι μας αγαπάμε να μισούμε....

Ο Capaldi έχει μπει βαθιά στον ρόλο του Doctor και τείνει να γίνει ο αγαπημένος μου....

Mister 94
24 Νοεμβρίου 2015, 00:36
ηταν καπως βαρετο το επεισοδιο... το προηγουμενο επεισοδιο ηταν καλυτερο και περιμενα κατι αντιστοιχο..

το παιρνω πισω μια χαρα ηταν το επεισοδιο

Οταν το ειδα σε πρωτη προβολη ενιωσα οτι δεν με καλυψε η λυση του μυστηριου αλλα οταν το ειδα σε επαναληψη δεν ειχα προβλημα

HristinaB
26 Νοεμβρίου 2015, 22:03
Έχω αυτές τις βασικές απορίες:

1.
Clara: You can change things.
The Doctor: I can't. Even the tiniest change, the ramifications could be catastrophic... could spread carnage and chaos across the universe like ripples on a pond.
WHAT???? (https://www.youtube.com/watch?v=PDXrXBsTFSE) ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ, ΡΕ ΦΙΛΕ;;;;; http://www.pic4ever.com/images/4fvgdaq_th.gif

2.
The Doctor: You can't just go back and cut off tragedy at the root.
Μα, αυτό ακριβώς δεν έκανε κι αυτός, επιστρέφοντας στην εποχή ΠΡΙΝ την πλημμύρα; Αυτό δεν είπε στο προηγούμενο επεισόδιο; "I'm going back in time to when this spaceship landed. If I can understand why this is happening, I can stop them killing anyone else."

3. Γιατί το Τάρντις μπορούσε να ταξιδέψει από το 2119 στο 1980, αλλά όχι το αντίθετο; Επειδή ο Ντόκτορ, λέει, "κλειδώθηκε στο ίδιο του του time stream". Και γιατί αυτό δε συνέβη σε καμιά από τις άλλες 158 τρισεκατομμύρια φορές που έκανε το ίδιο κόλπο στο παρελθόν; (Ειδικά ο Έντεκα το είχε ξεσκίσει το σπορ.)

4. Γιατί η (τοσοδούλα) μπαταρία του θαλάμου αναστολής αναζωογόνησης λειτούργησε ως βόμβα, καταστρέφοντας ένα θηριώδες φράγμα;

5. Πότε θα ξεφορτωθούμε τα απαίσια ηχητικά γυαλιά;;;; Τα οποία, αν παρατηρήσατε, τα χώνει σε μια υποδοχή ακριβώς όπως έμπαινε και το κατσαβίδι. Θέλω πίσω το κατσαβίδιιιιι!

6. Ο θάλαμος αναστολής αναζωογόνησης (ΘΑΑ για συντομία) ταξιδεύει στο χωροχρόνο; Γιατί καθόλου δεν κατάλαβα πώς ο Ντόκτορ μεταφέρθηκε από το 1980 πίσω (μπροστά) στο 2119. Και το Τάρντις; Τι ενεργοποίησε το πρωτόκολλο ασφαλείας 712; Τι είναι αυτό το πρωτόκολλο; Πώς ήξερε το Τάρντις πού να πάει;

7. Δεν κατάλαβα ούτε μισή συλλαβή σχετικά με το πώς, πότε και, κυρίως, ΓΙΑΤΙ δημιουργήθηκε το ολόγραμμα-φάντασμα του Ντόκτορ. Ποιο σκοπό εξυπηρέτησε η ύπαρξή του, εκτός από το να δημιουργήσει το cliff του προηγούμενου επεισοδίου;

8. "Somehow I doubt that Rose or Martha or Amy lost their breakfast on their first trip." Δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να θυμηθούν να αναφέρουν και την Ντόνα, ε; Μπου.

9. Τελικά, γιατί τα φαντάσματα μπορούσαν να χειριστούν μόνο μεταλλικά αντικείμενα;

10. Ποιο μέλλον άλλαξε ο Ντόκτορ; Είδατε εσείς να αλλάζει κάτι από όσα είχαν συμβεί το 2119, εκτός από το γεγονός ότι ο ΘΑΑ μεταφέρθηκε από τη βυθισμένη εκκλησία στη βάση; (Ναι, ΟΚ, υποτίθεται ότι εκεί έπρεπε να βρίσκεται και ο Fisher King, αλλά πόσο σίγουροι είμαστε γι' αυτό, αφού ποτέ δεν τον είδαμε; ) Εξάλλου, αν το μέλλον είχε αλλάξει λόγω των πράξεων του Ντόκτορ το 1980, τότε δε θα έπρεπε τα μέλη του πληρώματος που είχαν πεθάνει το 2119 να είναι ζωντανά;

4/10, γιατί μου άρεσαν τα ζευγάρια των ανθρώπων (και κυρίως οι γυναίκες). Είχαν απείρως περισσότερο ενδιαφέρον από την (εντελώς αναιμική) Κλάρα ή τον Ντόκτορ και, φυσικά, και από τον εξωγήινο, που, μες στην πρωτοτυπία, μόνο του σκοπό είχε να κυριεύσει τη Γη -- ξεμασελιάστηκα από το χασμουρητό. (Είχε ωραίο παρουσιαστικό, όμως, αρκούντως σκιαχτικό.) Επίσης, μου άρεσε η μικρή λεπτομέρεια του continuity, ο Τιβολιανός εξωγήινος (το επεισόδιο 6Χ11, "The God Complex", όπου πρωτοείδαμε έναν τέτοιο, ήταν από τα ελάχιστα που μου άρεσαν στην έκτη σεζόν).