PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Walking Dead 1x06 - TS-19

GTVSBot
6 Δεκεμβρίου 2010, 02:00
Σειρά : The Walking Dead
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 06
Τίτλος : TS-19

Κανάλι : AMC
Πρώτη Προβολή : 05/12/2010

Περίληψη :

Οι επιζώντες έχουν πλέον πρόσβαση στο C.D.C. αλλά μαθαίνουν ότι το κτίριο είναι έχει μπει σε φάση αυτοκαταστροφής.

Prison Breaker
6 Δεκεμβρίου 2010, 21:13
Ωραιότατο το 6!Φινάλε κιόλας...:(
Ένιωσα ότι δόθηκε ένα είδος closure σαν season finale,αφού ούτε cliff έχουμε,ούτε κάποια τρομερή εκκρεμότητα στο story,επομένως αναμένουμε να δούμε τι θα κάνουν τώρα που έμειναν μόνοι τους.
Ωραία η όλη φάση στο κτίριο με τον επιστήμονα,εκνευρίστηκα με την Andrea λιγάκι,γιατί καθυστερεί γενικά με την κλάψα της (οκ,καταλαβαίνουμε,αλλά..)
Στην αρχή που τους ρώτησε αν είναι κανείς μολυσμένος και λέει ο Rick ότι κάποιος από την ομάδα τους ήταν έλεγα από μέσα μου "μην τους πεις να τον φέρουν,μην τους πεις να τον φέρουν" κι ευτυχώς έπιασε. :P Φτάνουν τα πισωγυρίσματα!
Μου άρεσε το flashback με τον Shane στο νοσοκομείο.Θα ήθελα να δω και flashbacks και από τους άλλους και γενικά να αναπτυχθούν λίγο και οι πιο δευτερεύοντες,με ποιο τρόπο γλίτωσαν κλπ...
Στην αναμονή για season 2!

smallville
6 Δεκεμβρίου 2010, 22:03
Το φινάλε ήταν Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο.
Πολλοί καυγάδες και τσακωμοί για να πάνε στο CDC και με το ζόρι κάθισαν μια μια ημέρα.Μου άρεσε το flash back του Σέιν στο νοσοκομείο.Αν μας έδειχναν περισσότερο θα ήταν ακόμα πιο ωραίο.Ο Γιατρός μου άρεσε αρκετά και θα τον ήθελα περισσότερο στην σειρά.
Ελπίζω στην επόμενη σαιζόν να μας δείξουν περισσότερα για τον ιό και απο άλλες χώρες αποσπασματικά,θα είχε ενδιαφέρον όπως και flash backs που είπε και ο Prison.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι είπε ο γιατρός στον Ρικ.
Πιστεύω μάλλον καμία τοποθεσία κάποιου καταφυγίου ώστε να πάνε εκεί.
Άντε τώρα αναμονή 10 και κάτι μηνών για την επόμενη σαιζόν.Πάνω που κολλήσαμε με την σειρά το AMC μας αποτοξινώνει άγρια:mad:.

Kircheis
7 Δεκεμβρίου 2010, 01:01
:thumbdown Μακράν το χειρότερο επεισόδιο της σειράς, επίσης κάπου στα κενά ξέχασαν να βάλουν το σήμα...

http://img194.imageshack.us/img194/6217/lostw.gif

...γιατί το "νοσταλγικό" τραγουδάκι στο τέλος όπου ο ένας κοιτάζει τον άλλο κλπ σίγουρα δεν το ξέχασαν.

great
7 Δεκεμβρίου 2010, 10:40
Μέτριο πολύ, δέκα λεπτά σύνολο επεισοδίου θα μπορούσε να είναι και κράτησε 45. Περίμενα κάποιο cliff κάποιο twist για φινάλε αλλα τελικά δεν ήρθε, μια μετριότητα γενικώς η σειρά και υπερβολικά αργή.

Επίσης οποιος από τα comics ξέρει τι του είπε στο αυτί ας το γράψει σε ένα βαρύ spoiler καθώς δεν με νοιάζει κι όλας μην μου χαλάσει την έκπληξη.

Strange Loop
7 Δεκεμβρίου 2010, 12:32
Επίσης οποιος από τα comics ξέρει τι του είπε στο αυτί ας το γράψει σε ένα βαρύ spoiler καθώς δεν με νοιάζει κι όλας μην μου χαλάσει την έκπληξη.

Tου είπε..

"Δεν υπάρχει αυτή η σκηνή στο comic"

Μέτρια σειρά, είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά οι καλές τις στιγμές ήταν ελάχιστες.

freedoom
7 Δεκεμβρίου 2010, 14:53
Ευχάριστο φινάλε, με ωραία μουσική επένδυση.
Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο το επεισόδιο. Ναι είναι αργή η σειρά, αλλά εμένα μ αρέσει αυτό γιατί είναι η 1η φορά που βλέπουμε τους χαρακτήρες να αναλύονται πλήρως, σε μια σειρά με θέμα ζόμπι.
Άντε τώρα, σε 1 χρόνο η συνέχεια. Είναι τεράστιο το κενό.

GEORGE77
7 Δεκεμβρίου 2010, 15:00
Καλο επεισοδιο...Συμφωνω οτι δεν ηταν και το τελειο φιναλε...Βεβαια εκνευριζομαι που θα βγει μετα απο τοσο καιρο η επομενη season..Θα μπορουσαν καλλιστα να την πανε μεχρι τα 10 επεισοδια φετος(εστω μεχρι τα Χριστουγεννα )και μετα να την τελειωσουν...Τελος παντων...Τα λεμε τον Οκτωβριο του 11...:p

nakos26
7 Δεκεμβρίου 2010, 16:12
Απογοητευτική η 1η σαιζόν συνολικά.Δεν έχω διαβάσει το κόμικ,αλλά απορώ που την βρίσκεται όλοι την ωραία ατμόσφαιρα.Κανένας τρόμος,κανένα ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, γενικά καμία ατμόσφαιρα.:P :P Ακόμα και η σκηνή που επιτίθενται τα ζόμπια στον καταυλισμό στο 4ο επεισόδιο μου φάνηκε τρελά κακογυρισμένη,δεν τρόμαξα καθόλου
Ίσως τελικά οι φήμες που θέλουν την απόλυση όλης της συγγραφικής ομάδας για την 2η σαιζόν,αν πραγματοποιηθούν,να κάνουν καλό στη σειρά.Μέχρι τότε βέβαια,έχουμε καιρό.

anthony_88
7 Δεκεμβρίου 2010, 16:41
Τελικα ειναι αμερικανια σε μεγαλο βαθμο η σειρα.
Ποια η χρησιμοτητα των 2 τελευταιων επεισοδιων;
Γιατι επικεντρωθηκε τοσο πολυ στους χαρκατηρες; Νομιζαν οτι μας καιγεται καρφακι για το ποιος θα ζησει και ποιος οχι; Ζομπια θελαμε να δουμε και ζομπια δεν ειδαμε...

Rorschach
7 Δεκεμβρίου 2010, 19:58
Και εγω ειμαι απογοητευμενος απο τη σειρα που δε δικαιωσε τις προσδοκιες. Τουλαχιστον να βλεπαμε και κανενα ζομπι να ηταν εστω "guilty pleasure". Τίποτα...
Συγκριτικα για post-apocalyptic σειρές, το Jericho χωρίς να πρόκειται για έπος ήταν άνετα μια κλάση πάνω από το The Walking Dead.

SaPiLaS
7 Δεκεμβρίου 2010, 21:26
Τρελή μάπα το επεισόδιο,ειδικά για season φινάλε,απαράδεκτο!:thumbdown
Δεν είναι ότι έχω τρελές απαιτήσεις απο την σειρά αλλά δείξε μας κάτι αξιόλογο τουλάχιστον ρε παιδάκι μου,τι μας δείχνεις 45 ανούσια λεπτά και φτου απ'την αρχή...θ'αρχίσει δηλαδή η δεύτερη σεζόν και θα τους βλέπω πάλι να περιπλανιούνται μέχρι να βρουν καταφύγιο.

Krasas
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:06
Μου άρεσε το επεισόδιο, απλά όχι για season φινάλε. Και αν μου έλεγαν να βρω το πιο "αδύναμο" επεισόδιο από τα 6, θα έλεγα εύκολα αυτό.

Νομίζω ότι 6 επεισόδια ήταν πολύ λίγα για να προλάβω να απογοητευτώ, είμαι ακόμα στο στάδιο του ενθουσιαμού. Kαι το θέμα και η προσέγγιση της σειράς με έχουν ψιλοκερδίσει ενώ δε με χαλάει που δεν έχει σκηνή-παρά-σκηνή zombie, αρκεί που υπάρχει το όλο σκηνικό zombie-apocalypse και η αίσθηση ότι κάπου παραμονεύουν και αυτά.

Από την άλλη βέβαια, μετά και το 6 (btw το μοτίβο στο φινάλε, είναι και μοτίβο στο κομικ από όσο έχω διαβάσει), δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτηκαν όταν σχεδίασαν τη season ξέροντας εκ των προτέρων ότι θα έχουν 6 επεισόδια. Δεν βγάζει πολύ νόημα ως season αυτό που είδαμε. Πιο πολύ σαν παρατεταμένος πρόλογος. Επίσης, θα προτιμούσα λιιιγη παραπάνω ανάπτυξη των δευτερευοντων χαρακτήρων, ειδικά αν πρόκειται να τους χάσουμε με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Όπως και των διαπροσωπικών σχέσεων τους γιατί πέρα από το κεντρικό τρίγωνο και 1-2 άλλους χαρακτήρες σχεδόν οι υπόλοιποι είναι ένα ελαφρώς πιο πάνω από απλοί κομπάρσοι.

gigi
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:07
Όταν πριν κανά δυο βδομάδες χαρακτήρισα τη σειρά σαν filler, μου την είπαν ότι δεν ξέρω τι πάει να πει η λέξη....πόσο χαίρομαι που βλέπω τώρα κι άλλους να συμφωνούν μαζί μου....άντε, πάμε να δούμε το 28 days, ή το 28 weeks, τουλάχιστον εκεί είχε και κάποια αγωνία, θα δείξει και τέλος.

Ειλικρινά, με το χέρι στην καρδιά, αν όλοι έμεναν μέσα, θα έλειπε σε κανέναν μας κάποιος ήρωας του χρόνου;
Δήθεν σειρά χαρακτήρων και τα μυαλά τους μούσμουλα....

Krasas
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:25
Δήθεν σειρά χαρακτήρων...

Πιο σωστό θα ήταν: σειρά χαρακτήρων σε σενάριο zombie-apocalypse με μόλις 6 επεισόδια στην πρώτη season. Εννοώ ότι σου διαφεύγουν κάποιες παράμετροι από το συμπέρασμά σου.

black_market
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:30
Συμφωνώ με τους από πάνω για το ότι η σειρά δεν δικαίωσε τις προσδοκίες (δεν έχω διαβάσει το κόμικ πάντως). Ενώ ξεκίνησε πολύ καλά κατά τη γνώμη μου, μετά κάπου το έχασε το "mojo" της. Συνολικά, πιο πολύ για prequel μου έκανε αυτή η σεζόν.
Οι Αμερικανοί πάντως διαφωνούν καθέτως απ'ότι φαίνεται.http://smiles.kolobok.us/light_skin/prankster2.gif

bill667
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:40
Είδα κι εγώ το επεισοδιο... πολυ δυνατοτερο θα ηταν σαν season finale, αν ακολουθουσε τη ροη του κομικ (που δεν την ακολουθησε).

Ευτυχως όμως δεν φαγανε καμια δεκαρια επεισοδια μεσα σε αυτες τις εγκαταστασεις οπως φοβομουνα, αλλα φυγανε... Ετσι υπαρχει η ελπιδα οτι επιτελους θα ακολουθησουν την κανονικη ροη.

Εντομεταξυ δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμμονη που εχει η αμερικανικη τεχνη να εξηγει τα παντα επιστημονικα και να μην αφηνει τιποτα αναπαντητο. Ευτυχως την αιτια του κακου την αφησαν άγνωστη. Και οπως ελεγε ενα καιρο ο μεγαλος συγγραφεας τρόμου H.P. Lovecraft, ο μεγαλυτερος φοβος του ανθρωπου είναι ο φοβος προς το άγνωστο.

Ο Ρομέρο ως εφευρέτης των ζομπι οπως τα ξερουμε σημερα, ακολουθησε αυτη τη συνταγη και έτσι στις ταινιες του προτεινονται διαφορες θεωριες για το τι ήταν αυτο που ξεκινησε το ολο μπαχαλο, αλλα ουδεποτε υπηρξε επισημο πορισμα.

Ομως μου αρεσε το επεισοδιο, σαν επεισοδιο. Είχε αρκετα στοιχεια που μου άρεσαν μεσα. Και σιγουρα προτιμουσα ενα κλειστο τέλος παρα ενα cliffhanger που θα κράταγε ένα χρόνο.

Εύχομαι στην επομενη σεζον τα εμβολιμα subplots να ειναι πιο προσεγμενα και την προσδοκω. Κάπου η σειρα δείνει την εντυπωση οτι τραβαει την ιστορια απο τα μαλλια προκειμενου να δωσει πολλες σεζον. Αυτο δεν ειναι καλο, ομως την προσδοκώ...

Και μεχρι τοτε, θα ξαναδω τις ταινιες του Ρομερο που αναφερονται στο ιδιο γεγονος και στην ιδια περιοδο...

-Το night of the living dead στο ριμεικ του Tom Savini (1990) έτσι για να το δω έγχρωμο.
-Το dawn of the dead αλλα και το ριμεικ του που έγινε στις αρχες της δεκαετιας που μας περασε.
-Το day of the dead
-Το land of the dead
-To diary of the dead
-Το Zombie 2 του αειμνηστου Lucio Fulci.
- Τις ελληνικες προσπαθειες "το κακο" και "Το κακό στην εποχη των ηρώων", παρόλο που δεν τοποθετουνται στο ρομερικό σύμπαν γιατι η κατασταση ξεκιναει αλλιώς...

Και βέβαια υπάρχουν κι αλλα αξιολογα οπως η σειρα ταινιων "τα ζομπι δεν ειναι χορτοφαγα" και τα 2 "after"...

Δεν νομιζω να μου λειψουν λοιπον τα ζομπι μεχρι την επομενη σεζον. Την οποια την προσδοκώ παραυτα :grin:

Kircheis
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:49
Όταν πριν κανά δυο βδομάδες χαρακτήρισα τη σειρά σαν filler, μου την είπαν ότι δεν ξέρω τι πάει να πει η λέξη....πόσο χαίρομαι που βλέπω τώρα κι άλλους να συμφωνούν μαζί μου....

Αφού φάνηκε πως δεν ξέρεις, ολόκληρη η σειρά δεν είναι φίλερ, για να ήταν όλη η σειρά φίλερ θα έπρεπε να μην έχουν κρατήσει σχεδόν τίποτα από το κόμικ. Μόνο τα 2 τελευταία επεισόδια μπορούν να χαρακτηριστούν φίλερ, ιδιαιτέρως το τελευταίο αφού δεν έχει ούτε 1 δευτερόλεπτο που να είναι απ'το κόμικ. Τα υπόλοιπα 4 επεισόδια ήταν περισσότερο απ'το κόμικ και λιγότερο συμπλήρωμα (φίλερ), όχι πως αυτό τα κάνει καλά επεισόδια η σωστά ως μεταφορές κλπ, όμως δεν τα κάνει φίλερ.

Βέβαια μου φαίνεται πως αυτή μου η απάντηση είναι λίγο "στου κουφού την πόρτα..." αλλά ok.

bill667
7 Δεκεμβρίου 2010, 22:58
Επισης πολλοί ρωτάνε "γιατι τα ζομπι τα βλεπουμε λιγο και βλεπουμε πολυ τους πρωταγωνιστες"...

Αυτο λοιπον συμβαινει διοτι πολυ απλα ετσι ειναι και το κομικ. Και η επιτυχια του κομικ βασιζεται σε αυτην ακριβως τη συνταγη. Ας μην ξεχναμε οτι αν εδειχναν πολυ ζομπι και λιγοτερα κοινωνικα, θα ειχαμε τα ακριβως αντιθετα παραπονα...

Υπαρχει μαλιστα ενας ωραιος προλογος απο τον Kirkman που ειναι πολυ κατατοπιστικος. "Αν κατα λάθος τρομαξω καποιον με αυτή την ιστορια, συγχωρέστε με, δεν ειναι αυτη η προθεση μου"... Έτσι ξεκιναει και συνεχιζει λεγοντας καποια ωραια πραγματα... κανονιζω με εναν φιλο να μεταφρασουμε ολοκληρο αυτον τον προλογο και να τον αναρτησουμε στο ριβιου του κομικ...

Και επειδη ξεχασα να το αναφερω πριν, η Sarah στο ντουζ ηταν καυτη. Απορω πως τα καταφερνει αυτη η γυναικα να ειναι τοσο καυτη και τοσο κρυα συναμα. Κριμα που η ιδιωτικη τηλεοραση δεν μας εδειξε και βυζακι...

oasic1988
7 Δεκεμβρίου 2010, 23:04
Και επειδη ξεχασα να το αναφερω πριν, η Sarah στο ντουζ ηταν καυτη. Απορω πως τα καταφερνει αυτη η γυναικα να ειναι τοσο καυτη και τοσο κρυα συναμα.

Ηθοποιάρα. :thumbsup1

Above
7 Δεκεμβρίου 2010, 23:26
Έχω δηλώσει εξ αρχής, ότι από τις νέες σειρές, την θεωρώ από τις καλύτερες! (Τις πολλές που είχαμε δηλαδή, που χάλια ήταν οι περισσότερες νέες, έκοψαν και το εξαιρετικό terriers τρομάρα τους…)

Έχω μάθει να κατευνάζω προσδοκώμενα ( όχι πάντοτε με χειρουργική ακρίβεια ) και να αξιολογώ αυτό που βλέπω και όχι αυτό που αναζητώ ως προσωπική δικαίωση. Αλλά κακά τα ψέματα, το season finale, το βρήκα μουδιασμένο, και με αυτήν την ροη και ανάλυση χαρακτήρων, και με την διαφορετική ματιά πάνω στο μύθο των ζόμπι… Χαλαρό αρκετά…

Το ότι απολύθηκαν οι σεναριογράφοι, μου λέει πολλά για το μέλλον της σειράς, και ότι τα υψηλα νούμερα τηλεθέασης παρέμειναν ή αυξάνονταν, μου δείχνει ότι και με αυτόν τον τρόπο εξιστόρησης και προσέγγισης, το κοινό παραμένει πιστό…

Δεν έχει σημασία τι θα ήθελα ή όχι, σημασία έχει τι προσωπικά είδα και κέρδισα εγώ… Και στο συγκεντρωτικό αποτέλεσμα, το Walking Dead κέρδισε τις εντυπώσεις, και ξεπέρασε τις συνηθισμένες προσδοκίες μου… Του χρόνου τώρα…:thumbsup1

gigi
8 Δεκεμβρίου 2010, 00:07
Αφού φάνηκε πως δεν ξέρεις, ολόκληρη η σειρά δεν είναι φίλερ, για να ήταν όλη η σειρά φίλερ θα έπρεπε να μην έχουν κρατήσει σχεδόν τίποτα από το κόμικ. Μόνο τα 2 τελευταία επεισόδια μπορούν να χαρακτηριστούν φίλερ, ιδιαιτέρως το τελευταίο αφού δεν έχει ούτε 1 δευτερόλεπτο που να είναι απ'το κόμικ. Τα υπόλοιπα 4 επεισόδια ήταν περισσότερο απ'το κόμικ και λιγότερο συμπλήρωμα (φίλερ), όχι πως αυτό τα κάνει καλά επεισόδια η σωστά ως μεταφορές κλπ, όμως δεν τα κάνει φίλερ.

Βέβαια μου φαίνεται πως αυτή μου η απάντηση είναι λίγο "στου κουφού την πόρτα..." αλλά ok.

Μπορεί στα κόμικς να είναι κορυφή και δεν αμφιβάλλω σ'αυτό, σαν σειρά το μόνο που προσφέρει είναι filler ακόμα και ακριβώς με την έννοια της λέξης, σαν ενδιάμεσο τηλεοπτικό προγραμματάκι.
Αν συνεχίσει έτσι, δεν την βλέπω να την βγάζει τη δεύτερη σεζόν, στα μέσα θα την κόψουνε....κάτι ξέραν και γύρισαν μόνο 6 επεισόδια....
Και μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι εννοώ μετο φίλερ, όχι ότι δεν ακολουθάει τη ροή των κόμικς, απλά, η σειρά, σαν τηλεοπτικό προιόν, δεν έχει τίποτα να προσφέρει έτσι όπως μας δίνεται, καμία αγωνία, και ακολουθεί το μονοπάτι κλασσικών ταινιών με ζόμπι, κάποιος σε κώμα ξυπνάει στο νοσοκομείο και όλοι είναι νεκροζώντανοι και ψάχνει για ζωντανούς, βρίσκει κάποιον που παρολίγο να τον σκοτώσει γιατί τον νομίζει για νεκροζώντανο, κάνουν λίγο παρέα, μαθαίνει τα νέα, χωρίζουν και μετά βρίσκει άλλους....
Μεγάλη πρωτοτυπία, τι να σου πω....

Αν τα επεισόδια πήγαιναν πιο γρήγορα και δεν κοίμιζαν τετράχρονο ενώ τα βλέπει με τη βαρεμάρα τους, ίσως να έλεγε κάτι, προς το παρόν δεν λέει απολύτως τίποτα. Αν είναι δυνατόν, 15 λεπτά έκανε ο γιατρός να τους πει τι κάνει η αντίστροφη μέτρηση, έλεος δηλαδή....
Ακόμα μία προσπάθεια που ενώ είχε προοπτικές, έχει καταλήξει σε μεγάλη πατάτα....

bill667
8 Δεκεμβρίου 2010, 00:12
^Δεν υπαρχει ολοκληρη σειρα που να ειναι filler...

filler ειναι οταν εχεις μια κεντρικη πλοκη και παρεμβαλεις μεσα σε αυτην κατι υποδεεστερης σημασιας.

Ετσι ο Kircheis ως "κεντρικη πλοκη" χαρακτηριζει αυτη του κομικ... Εγω παλι αντιμετωπιζω ολοκληρη την ιστορια σαν ενα εννοιαιο συνολο, στο οποιο fillers μεχρι στιγμης δεν εχω εντοπισει...

Το να αποκαλεσεις ομως μια ολοκληρη σειρα filler δεν στέκει με καμια λογικη.

επισης βαλε spoiler tags στα spoilers που λες

saya
8 Δεκεμβρίου 2010, 00:22
Tα πρωτα επεισοδια ηταν καλα .Το πεμπτο και το εκτο ηταν filer.Ειδικα στο εκτο μεινανε στασιμοι καπου και δεν ειχαμε καθολου εξελιξεις μονο καποιες πληροφοριες για τον ιο και για τον αστυνομικο .[]Αντε να δουμε ποτε θα ξαναδουμε δραση

tonypapadovic
8 Δεκεμβρίου 2010, 00:29
Ένα βασικό αρνητικό διέκρινα στην σειρά, το ότι ήταν μόλις 6 επεισόδια. Ήταν απλά πολύ λίγα για μία σειρά που έχει σκοπό να κινηθεί σε τέτοιους ρυθμούς, οι οποίοι με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο κατά τ' άλλα.

Γενικά μου άρεσαν πάρα πολλά στοιχεία της. Η ατμόσφαιρα σε πρώτη φάση, η οποία είναι ακριβώς ό,τι μας υποσχέθηκαν. Δεν έχω ιδέα τι παίζει στο comic, αλλά αυτά που διάβαζα πριν την έναρξη της σεζόν, μιλούσαν για μία σειρά, η οποία θα μας έδειχνε τις τις σχέσεις κάποιων ανθρώπων κατά την διάρκεια αυτού του σκηνικού, τις αντιδράσεις τους στις δυσκολίες που θα αντιμετώπιζαν. Σεναριακά, με κράτησαν όλα τα επεισόδια και με το παραπάνω, σίγουρα υπήρχαν και στιγμές με λιγότερο ενδιαφέρον, και κλισεδιάρικοι διάλογοι ή αναμενόμενες εξελίξεις... Αρκετές οι έντονες στιγμές της σεζόν πάντως, μια χαρά δηλαδή. Και τα ζόμπι φυσικά, φοβερά κάθε φορά που εμφανιζόντουσαν.

Επίσης μου άρεσαν αρκετοί χαρακτήρες, αν και εδώ είναι κυρίως, κατ' εμέ, που τα 6 επεισόδια φάνηκαν λίγα για να προλάβουμε να δεθούμε με κάποιους δευτερεύοντες χαρακτήρες. Εκτός του πρωταγωνιστή, ξεχώρισα τον παππού, τον Daryl, την Andrea αλλά και τον μικρό Carl. Και ο γιατρός κέρδισε τις εντυπώσεις στα τελευταία επεισόδια, ενώ δεν ξεχνάμε και τον Lennie James στην πρεμιέρα. Την Callies ούτε να την βλέπω, απαπαπα

Τώρα για την μουσική, μετά το 2ο-3ο επεισόδιο :respect:

Και μερικά γενικά σχόλιά, να τα συζητήσουμε δηλαδή, όχι ότι θέλω να προκαλέσω ή τίποτα τέτοιο.

Αλήθεια, τι είναι filler; (να, ορίστε ένα ξεχωριστό θέμα συζήτησης!)

Γιατί εγώ πιστεύω ότι η κάθε σειρά ορίζει τα filler επεισόδιά της, και όχι το τι μπορεί να περιμένει μερίδα τηλεθεατών. Στην συγκεκριμένη σειρά λοιπόν, όλα τα επεισόδια, αυτά τα λίγα δηλαδή, ήταν - πάνω κάτω - πιστά σε αυτό που μας είχαν κάνει να περιμένουμε.

Βέβαια, συμφωνώ ότι έχει βασιστεί στο αντίστοιχο comic από την μία. Αλλά και ακόμη και σε αυτό το θέμα, με τους δημιουργούς του να έχουν βασικό λόγο και στην σειρά, πως μπορούμε να χαρακτηρίσουμε filler σε σχέση με το comic από την στιγμή που η σειρά - απ' ότι καταλαβαίνω - παίρνει, εν γνώσει όλων, και διαφορετικό δρόμο (τουλάχιστον σε κάποια θέματα);

Τέλος, όσον αφορά το σχόλιο του φίλου anthony_88 περί αμερικανιάς, πραγματικά με βρίσκει αντίθετο και στην χρήση της λέξης (όπου γενικά είμαι αντίθετος στην χρήση της - να κι άλλο θέμα συζήτησης!, δηλαδή τι, τελικά αμερικανιές είναι τα δράματα που θέλουν να έχουν κι ένα βάθος στους χαρακτήρες, ακόμη ακόμη και αν δεν το καταφέρνουν; ) αλλά και περί του αν μας ενδιαφέρουν οι χαρακτήρες και το ποιος πεθαίνει κ.λπ.. Και γω θέλω να δω και ζόμπια, όπως και τον πρωταγωνιστή να σκοτώνει λες και παίζει Modern Warfare, αλλά εντάξει, μην το παρακάνουμε κιόλας. Ή τέλος πάντων, ας τα βλέπουμε όλα αυτά σε ικανοποιητικό επίπεδο. :)

edit:

Αν συνεχίσει έτσι, δεν την βλέπω να την βγάζει τη δεύτερη σεζόν, στα μέσα θα την κόψουνε....κάτι ξέραν και γύρισαν μόνο 6 επεισόδια....

Τα νούμερα της σειράς τα έχεις δει; Γιατί αν κρίνουμε βάσει αυτών και της τάσης τους...

gigi
8 Δεκεμβρίου 2010, 00:58
^Δεν υπαρχει ολοκληρη σειρα που να ειναι filler...

filler ειναι οταν εχεις μια κεντρικη πλοκη και παρεμβαλεις μεσα σε αυτην κατι υποδεεστερης σημασιας.

Ετσι ο Kircheis ως "κεντρικη πλοκη" χαρακτηριζει αυτη του κομικ... Εγω παλι αντιμετωπιζω ολοκληρη την ιστορια σαν ενα εννοιαιο συνολο, στο οποιο fillers μεχρι στιγμης δεν εχω εντοπισει...

Το να αποκαλεσεις ομως μια ολοκληρη σειρα filler δεν στέκει με καμια λογικη.

επισης βαλε spoiler tags στα spoilers που λες

Ποια spoilers?
Εγώ στο σενάριο του 28 days αναφέρομαι :innocent:
Και filler σημαίνει αυτό ακριβώς το πράγμα, ενδιάμεσο τηλεοπτικό προγραμματάκι, άλλο αν κάποιοι το έχουν καθιερώσει τα τελευταία χρόνια σαν κάτι υποδεέστερης σημασίας στην κύρια πλοκή.
Και με αυτήν την σημασία κιόλας, πάλι φίλερ είναι, 45 λεπτά επεισόδια με τα 35 να είναι φίλερ στην υπόθεση και σε μια υπόθεση, που στο κάτω κάτω μόνο πρωτότυπη δεν είναι.

Επαναλαμβάνω, σαν κόμικ μπορεί να τα σπάει, απευθύνεται και σε άλλο κοινό κιόλας, είναι και το ασπρόμαυρο στη μέση που πάντα τραβάει περισσότερο στο κόμικ, σαν σειρά αν την πρόσεχαν ίσως κάτι να έλεγε, έτσι που την έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους δεν τους βλέπω για πολύ ακόμα.....

Τα νούμερα της σειράς τα έχεις δει; Γιατί αν κρίνουμε βάσει αυτών και της τάσης τους...

Για τα νούμερα της επόμενης χρονιάς αναφέρομαι, όχι για τα φετινά.
Φέτος την είδα κι εγώ, κι ας την κράζω από το πρώτο κιόλας επεισόδιο.

anthony_88
8 Δεκεμβρίου 2010, 01:10
το οτι ειναι σειρα χαρακτηρων και το οτι το κομικ ειναι και αυτο χαρακτηρων, δε μου λεει κατι. Ακομα και ετσι να ειναι και τα ζομπι να περνανε σε δευτερο πλανο, δεν καταφεραν οι σεναριογραφοι να με κανουν να ενδιαφερθω για κανεναν απο τους χαρακτηρες. Δεν στεναχωριομουν ρε παιδι μου οταν η ξανθια αποφασισε να μεινει μεσα, ουτε οταν πηγε ο γερος να κατσει μαζι της. Ουτε οταν ειδαμε οτι παρεμεινε η μαυρη. Σορρυ, αλλα ουτε τα ονοματα δεν ξερω. Δεν εχεις τετοιο μοτιβο, σε μια σεζον των 6 επεισοδιων. Ο κοσμος δεν προλαβαινει να συνδεθει. Θυμαμαι που παρομοια πλανα ειχε το φιναλε της 1ης σεζον του λοστ, με κοντινα δακρυβρεχτα, ενας ενας οι χαρακτηρες μπαινοντας στο αεροπλανο. Ε, τοτε ηταν αλλιως, γιατι ειχες τριφτει 24 επεισοδια, ειχες μαθει τι ειχε τραβηξει ο καθενας και ελεγες, κοιτα να δεις τι επαθαν οι καημενοι. Εδω, για ποιον να κλαψεις; Για να μην αναφερθω σε εκεινον που ειχαν αφησει στο δεντρο και τον εφαγε η μαρμαγκα.
Γενικα, ακομα και ετσι οπως το τελειωσαν, τουλαχιστον να μας αφηναν ενα κλιφ, κατι ρε παιδι μου. Δηλαδη τωρα φτου και απο την αρχη; Πιο πολυ θα το ευχαριστιομουν ας πουμε αν τελειωνε και εμεναν στο κτιριο, 10 sec πριν το τελος του countdown, εχοντας ελαχιστες ελπιδες διαφυγης. Πουστια και αυτο, αλλα θα ηταν κλιφ. Τωρα τι εγινε δηλαδη; Ψαχναμε το καταφυγιο και τωρα ψαχνουμε αλλο καταφυγιο;
Ποιο το νοημα των 2 τελευταιων επεισοδιων;

gigi
8 Δεκεμβρίου 2010, 01:25
Ειλικρινά, μόλις βρω χρόνο, για Φλεβάρη το βλέπω, θα βρω τα κόμικς και θα τα διαβάσω, είμαι σίγουρη ότι καμία, μα καμία σχέση δεν θα έχουν.
Όχι από άποψη υπόθεσης, αλλά από άποψη βαρεμάρας.

Το ένα επεισόδιο της σειράς, άνετα χωράει σε ένα τεύχος των 20, άντε 30 σελίδων χωρίς να το βαρεθεί ο αναγνώστης και να έχει και την αγωνία να πάρει το επόμενο τον επόμενο μήνα.
Φαντάσου όμως, ένα κόμικ με ζόμπι να έχει 200 σελίδες και να παρουσιάζει αυτό που βασικά δίνει η σειρά, μισό επεισόδιο δηλαδή πάνω από 100 σελίδες για να πάρουνε απόφαση να μπούνε στα φορτηγά και να την κάνουν.

Αν δεν έχει αγωνία η υπόθεση, κόμικ να γίνει σειρά, ανά τεύχος, δεν επιζεί με τίποτα χωρίς να σε κοιμίσει.

Θα επανέλθω όταν διαβάσω τα κόμικς έχοντας πιο ολοκληρωμένη αντίληψη.

Kircheis
8 Δεκεμβρίου 2010, 01:43

Δεν έχουν νόημα Anthony, κάποιος που έχει δει μέχρι το τέταρτο επεισόδιο μπορεί άνετα να πάει απευθείας να δει την δεύτερη σεζόν, το "previously on The walking dead" στην αρχή του επεισοδίου θα του φτάσει. Γι'αυτό λογαριάζω εγώ τα φίλερ σχετικά με την ιστορία του κόμικ, και όχι σχετικά με το ας πούμε προσαρμοσμένο σενάριο της σειράς όπως κάνουν άλλοι. Γιατί προφανώς οι σεναριογράφοι δεν έχουν προσαρμόσει το σενάριο της σειράς αρκετά ώστε τα σημεία που είναι φίλερ (σχετικά με την αυθεντική ιστορία) να μην ξεχωρίζουν ως περιττά και ανούσια.

bill667
8 Δεκεμβρίου 2010, 10:04
Θα επανέλθω όταν διαβάσω τα κόμικς έχοντας πιο ολοκληρωμένη αντίληψη.

Να παρεις καλυτερα τα ελληνικα απο τη Jemma... λεγονται "Οι ζωντανοι νεκροι" (έτσι το μετεφρασαν)

m0rpheas
8 Δεκεμβρίου 2010, 18:17
Εγώ είμαι από αυτούς που τους άρεσε αρκετά και το φινάλε και γενικότερα η σαιζόν. Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει και ούτε πρόκειται, καθώς δεν θέλω να ξέρω το παραμικρό για τη σειρά και την πορεία της.

Τώρα, για το τι ήταν αυτή η 1η σαιζόν, εγώ θα πάω με τον krasas που τη χαρακτήρισε «παρατεταμένο πρόλογο». Και τι άλλο θα μπορούσε να ήταν δηλαδή με τη 2η σαιζόν να προβάλλεται 11 μήνες μετά; Μας έδωσε τα βασικά στοιχεία, τις βασικές κατευθύνσεις, μας έδωσε την εκπληκτική αυτή ατμόσφαιρα για την οποία αξίζει πραγματικά να κάθεσαι και με τις ώρες να τους βλέπεις να πηγαίνουν άσκοπα γύρω-γύρω.

Τι δεν μας έδωσε; Δεν μας έδωσες σφαγές και μακελειά γιατί απ' ότι φαίνεται δεν θέλει να δώσει εκεί βαρύτητα η σειρά. Ας είναι, εμένα μου αρέσει :thumbsup1

...είναι η σκηνή που ο επιστήμονας ψιθυρίζει κάτι στο αυτί του Ρικ. Έχει γίνει πλέον τόσο κλισέ, τόσο χιλιοπαιγμένο, που απλώς σε εκνευρίζει κάθε φορά που το βλέπεις. Κάνε το ποιο κομψά ρε κύριε σκηνοθέτα!

tonypapadovic
8 Δεκεμβρίου 2010, 19:20
το οτι ειναι σειρα χαρακτηρων και το οτι το κομικ ειναι και αυτο χαρακτηρων, δε μου λεει κατι. Ακομα και ετσι να ειναι και τα ζομπι να περνανε σε δευτερο πλανο, δεν καταφεραν οι σεναριογραφοι να με κανουν να ενδιαφερθω για κανεναν απο τους χαρακτηρες. Δεν στεναχωριομουν ρε παιδι μου οταν η ξανθια αποφασισε να μεινει μεσα, ουτε οταν πηγε ο γερος να κατσει μαζι της. Ουτε οταν ειδαμε οτι παρεμεινε η μαυρη. Σορρυ, αλλα ουτε τα ονοματα δεν ξερω. Δεν εχεις τετοιο μοτιβο, σε μια σεζον των 6 επεισοδιων. Ο κοσμος δεν προλαβαινει να συνδεθει. Θυμαμαι που παρομοια πλανα ειχε το φιναλε της 1ης σεζον του λοστ, με κοντινα δακρυβρεχτα, ενας ενας οι χαρακτηρες μπαινοντας στο αεροπλανο. Ε, τοτε ηταν αλλιως, γιατι ειχες τριφτει 24 επεισοδια, ειχες μαθει τι ειχε τραβηξει ο καθενας και ελεγες, κοιτα να δεις τι επαθαν οι καημενοι. Εδω, για ποιον να κλαψεις; Για να μην αναφερθω σε εκεινον που ειχαν αφησει στο δεντρο και τον εφαγε η μαρμαγκα.
Γενικα, ακομα και ετσι οπως το τελειωσαν, τουλαχιστον να μας αφηναν ενα κλιφ, κατι ρε παιδι μου. Δηλαδη τωρα φτου και απο την αρχη; Πιο πολυ θα το ευχαριστιομουν ας πουμε αν τελειωνε και εμεναν στο κτιριο, 10 sec πριν το τελος του countdown, εχοντας ελαχιστες ελπιδες διαφυγης. Πουστια και αυτο, αλλα θα ηταν κλιφ. Τωρα τι εγινε δηλαδη; Ψαχναμε το καταφυγιο και τωρα ψαχνουμε αλλο καταφυγιο;

Πρόσεξε, ουσιαστικά όλα αυτά που τονίζεις είναι και τα αρνητικά που και γω διαπίστωσα. Ότι δηλαδή, τα 6 επεισόδια είναι πολύ λίγα και πράγματι, δεν υπάρχει δέσιμο με τους χαρακτήρες. Και μαζί σου, από την στιγμή που ξέρανε ότι 6 επεισόδια θα είναι η πρώτη σεζόν, δεν φταίμε εμείς που δεν δεθήκαμε και τόσο πολύ.

Ποιο ήταν το νόημα των 4 πρώτων; :D

Θέλω να πω, πως δεν βλέπω τι παραπάνω μπορεί να πρόσφεραν τα 4 πρώτα σε σχέση με τα δύο τελευταία. Στο ίδιο επίπεδο τα βάζω. Μάλιστα, και για να το συνδέσω και με την προηγούμενη συζήτηση σε σχέση με το πόσο καταφέραμε να δεθούμε με τους χαρακτήρες, στα δύο τελευταία, πολύ πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό τα εξής, από την μία το πρώτο 20λεπτο (; ) του 4ου όπου είδαμε τον πόνο των χαρακτήρων μετά την επίθεση, αλλά και αντίστοιχα, στην αρχή του 6ου, τις πραγματικά ανθρώπινες αντιδράσεις στον "παράδεισο" που βρέθηκαν. Από κει και πέρα, χωρίς να προσπαθώ να αναλύσω τίποτα, μάθαμε και κάποια πραγματάκια επιπλέον για το όλο θέμα στην τελική.

dalas9
9 Δεκεμβρίου 2010, 00:27
Tου είπε..

"Δεν υπάρχει αυτή η σκηνή στο comic"

Όχι ρε φίλε, περίμενα πώς και πώς να δω την σκηνή και να έρθω να διαβάσω τι σκατά του είπε! :lol: :lol:

Βλέπω ο χαρακτηρισμός φίλερ έχει σουξέ πάλι... πάντως παιδιά για να μην μπερδεύεστε ένα φίλερ επεισόδιο δεν είναι εξ ορισμού κακό, όπως και ένα νον-φιλερ δεν είναι απαραίτητα καλό. ;)

p.s. η ηθοποιός που παίζει την Lori δεν χωνεύεται με τίποτα...

stelios_313
9 Δεκεμβρίου 2010, 05:33
My $0.02:
Απλά και ωραία η σειρά με κέρδισε. Οτι περίμενα το είδα και ακόμη περισσότερα. Όχι απλα δεν βαριέμαι αλλά καθε 5 λεπτά κοίταγα το timer του player γιατί δεν ήθελα να τελειώσει!!! Ναί σίγουρα τα αρνητικά θα συμφωνήσω και γω είναι η μικρή διάρκεια της σεζόν και η αδυναμία σύνδεσης με μερικούς δευτερεύοντες χαρακτήρες. (?)

Πέρα απο αυτό δηλαδή τί άλλο έπρεπε να κάνει η σειρά? Ενδιαφέρον στορυ έχει...dark mood το πετυχαίνει...ατμόσφαιρα που σε βάζει στο κλίμα (ερημωμένες πόλεις ειναι πάντα cool να βλέπεις:P) Τα πιο πειστικά ζόμπια που εχω δεί!! και ας μη τα βλέπουμε συχνά βλέπουμε Norman Reedus FFS!!!!!!
με crossbow!!! :worthy:

Με διαφορά οτι καλύτερο είδα φέτος..
11 months is too long...

menes
22 Δεκεμβρίου 2010, 23:28
Έχοντας διαβάσει το κόμικ -αν και δεν έχει καμιά τέτοια σκηνή- εικάζω ότι του λέει Η γυναίκα σου είναι έγκυος

great
23 Δεκεμβρίου 2010, 10:30
^ χαχαχα, sorry αλλά αν είναι αυτό όντως τότε είναι για γέλια!

Krasas
23 Δεκεμβρίου 2010, 11:06
Πέρα από αυτό (που στο κόμικ δεν γίνεται έτσι και επίσης έχει και υπονοούμενο (όπου είναι και το "ζουμί") -κάτι που ο επιστήμονας μπορεί να είπε ξεκάθαρα (...) ), υπάρχει και κάτι άλλο που σίγουρα γνώριζε ο επιστήμονας -στο κόμικ νομίζω αποκαλύπτεται κάπου στο #14 ή στο #13.

nikarella
27 Δεκεμβρίου 2010, 23:41
μόλις είδα και τα 6 επεισόδια της σειράς, και οφείλω να πω πως είναι πολύ καλή! όμως μια απορια... Πώς γέμισε ο τόπος ζόμπι έτσι ξαφνικά; πώς βρέθηκε αυτή η αρρώστια; δεν μας εξηγησαν.. και μπερδευτηκα.. είναι παγκόσμια ή μονο στην χώρα τους;

bill667
28 Δεκεμβρίου 2010, 00:11
μόλις είδα και τα 6 επεισόδια της σειράς, και οφείλω να πω πως είναι πολύ καλή! όμως μια απορια... Πώς γέμισε ο τόπος ζόμπι έτσι ξαφνικά; πώς βρέθηκε αυτή η αρρώστια; δεν μας εξηγησαν.. και μπερδευτηκα.. είναι παγκόσμια ή μονο στην χώρα τους;

Κανονικα αυτο δεν το εξηγουν γιατι ετσι ειναι και στις ταινιες του Ρομερο... Υποτιθεται πως ειναι παγκοσμιο το φαινομενο, γιατι καμια χωρα δεν επεμβαινει για βοηθεια...

Οι θεωριες που ακουγονται στις ταινιες του Ρομερο ειναι οι εξης

- Πρόκειται για εναν ιο που ηρθε απο τον πλανητη Αφροδιτη
- Προκειται για αποτελεσμα βιοχημικής τρομοκρατικης ενεργειας
- Η κόλαση δεν χωράει αλλες ψυχες και έτσι οι νεκροι σηκωθηκαν απο τους ταφους

Νομιζω λενε αλλη μια θεωρια αλλα δεν τη θυμαμαι.... Παντως officially δεν παιρνουν καμια θεση και αφηνουν τον θεατη να βγαζει τα δικα του συμπερασματα...

kostassssst
14 Ιουνίου 2011, 13:08
Πριν κάτι μέρες τελείωσα την 1η σεζόν... Μου άρεσε πολύ, ειδικά η ανάπτυξη των χαρακτήρων και το σασπένς που είχε σε αρκετά επεισόδια, αν και δεν μου έφτασαν τα 6 επεισόδια... Ελπίζω σε μια αντάξια 2η σεζόν!:thumbsup1

Maxus
17 Ιουνίου 2011, 20:42
K εγω μολις τελειωσα το 6 επεισόδιο. Λοιπόν τα σπαει,μου άρεσε πολυ εκτος απο ενα επεισοδιο που οι gangsters προστατευαν παππουδες...ελεος αυτο ηταν το τελευταιο που περιμενα να δω.Μα καλα πως το σκεφτηκαν αυτο? anyway περιμενω κ εγω τον δευτερο κυκλο και που ξερεις μπορει στο μελλον να δουμε και το Highschool of the Dead ;)
(http://en.wikipedia.org/wiki/Highschool_of_the_Dead)

Jane1
25 Αυγούστου 2011, 01:07
Ωραία σειρά, πολύ μου άρεσε, αν και ομολογουμένως τρόμαξα σε αρκετές σκηνές.
Περιμένω με αγωνία τη δεύτερη σεζόν να δω πως θα καταφέρουν να επιβιώσουν.

goggits
1 Σεπτεμβρίου 2011, 23:22
Πριν λίγο τέλειωσα την σαιζόν... Είχα δει ένα επεισόδιο πριν τρεις μήνες αλλά μετά δεν την συνέχισα λόγω εξεταστικής και μετά καταπιάστηκα με το Fringe οπότε ήρθε σε δεύτερη μοιρα...:P
Τώρα όμως συνέχισα και την είδα την σειρά '' πολλοί φίλοι επέμεναν να την συνεχίσω'' μου άρεσε πάρα πολύ παρόλο που δεν τρελαίνομαι για ταινίες με ζόμπι... Αυτή η σειρά έχει και μια παρουσίαση στους χαρακτήρες και την απαραίτητη δράση για να μην καταντάει βαρετή... Το μόνο επεισόδιο που δεν με ενθουσίασε τόσο ηταν το 6ο...
Ελπίζω τώρα σε μια πολύ καλή δευτερη σαιζον και με περισσότερες εξελίξεις!!!:P

kKKK
1 Νοεμβρίου 2011, 19:37
Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη σεζόν. Καλούτσικη σειρά. Ούτε ΤΟ αριστούργημα ούτε πατάτα. Αρκετά καλή παραγωγή (πολύ καλή θα έλεγα αλλά υπήρχε μια έκρηξη τόσο ψεύτικη που ούτε σε 90s video game δεν θα την έβλεπες). Κι επίσης αρκετά τολμηρή σε κάποια πράγματα (αν και αρκετά άτολμη και "γκλάμουρους" σε άλλα)
Αν εξεραίσω λοιπόν τον πολλλλλλύ αργό πιλότο, την υπόλοιπη σεζόν την είδα ευχάριστα.

Προσωπικά είμαι φαν ταινιών τρόμου με ζόμπι και έχω δεί παρα πολλές στη ζωή μου, οπότε το ζόμπι στοιχείο απο μόνο του δεν με εντυπωσιάζει. Αυτό το λέω γιατί θεωρώ οτι η μεγάλη επιτυχία της σειράς οφείλεται στο ότι δείχνει σπλατεροκαταστάσεις που το τηλεφίλ κοινό (δεν ξέρω κατα πόσο είναι δόκιμος ο όρος αλλα..) που δεν ασχολείται με το horror σινεμά δεν έχει ξαναδεί στην τηλεόραση (σίγουρα όχι στην ελεύθερη). Παρ' όλα αυτά το οτι υπάρχει μια τέτοια σειρά το θεωρώ πολύ θετικό βήμα για την αμερικάνικη τηλεόραση αλλά και όλο το horror genre.

Επίσης είμαι φαν του κόμικ στο οποίο βασίστηκε η σειρά κι εκεί ουσιαστικά ξεκινούν οι διαφωνίες μου μαζί της. Θεωρώ μεγάλο λάθος και μεγάλο κ#*$δάχτυλο στους φανς το να αργεί τόοοοοσο πολύ η εξέλιξη της ιστορίας. Όλη την πρώτη σεζόν μετα βίας τελείωσαν περίπου τον πρώτο τόμο (και αυτό με αλλαγές). Αν δεν ήξερα το κόμικ δε θα με πείραζε τόσο γιατί δεν θα είχα να περιμένω το παρακάτω και αυτό να αργεί να έρθει.
Σαν φαν του κόμικ θα πρότεινα σε άλλους φαν ή να μην ασχοληθούν με τη σειρά ή να την δουν σαν κάτι πολύ ανεξάρτητο απο το κόμικ. Στο κάτω κάτω υπάρχουν αλλαγές που υποδεικνύουν οτι μπορεί να μην ακολουθηθεί έτσι κι αλλιώς το storyline του κόμικ. Κάτι που ίσως εν τέλει να είναι και για καλό της σειράς. Το λέω αυτό γιατί στο τελευταίο ενάμισι επεισόδιο που ξέφυγε εντελώς απο το κόμικ, μπόρεσα ήσυχος και μακριά απο συγκρίσεις και προσμονές να απολαύσω τη σειρά. Σίγουρα θα προτιμούσα μια πιστή μεταφορά όπου μέσα στην πρώτη σεζόν θα ξεπετούσαν τους 2-3 πρώτους τόμους και στη δεύτερη τους τόμους 4 ως 8, αλλά αφού αυτό δεν έγινε ελπίζω σε ενδιαφέρουσες εμβόλιμες ιστορίες.

Επίσης θέλω να πώ οτι ούτε στο κόμικ ούτε στο σύμπαν του Ρομέρο στο οποίο ο Κίκμαν θεωρεί οτι εντάσσεται το κόμικ του δίνουν κάποια λύση στο γιατί συνέβη ότι συνέβη, ούτε υπάρχει κάποια θεραπεία με την οποία όλα θα διορθωθούν. Οπότε όσοι βλέπεται τη σειρά πιστεύοντας οτι θα πάει κάπου, πιστεύω οτι θα απογοητευτείτε.
Η σειρά δεν είναι για τα ζόμπι αλλά για όσους έμειναν πίσω. Για την επιβίωση στη νέα εποχή και για το ξαναχτίσιμο της κοινωνία (μιας κοινωνίας με πολύ διαφορετικές δομές απο την παλιά). Ουσιαστικά είναι ένα κοινωνικό δράμα σε ένα zombie apocalypse setting.

Όπως είπα η σειρα μου άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα. Θα τη συνεχίσω κάποια στιγμή αλλά σίγουρα δεν θα είναι εκείνη η σειρά την οποία θα περιμένω με αγωνία να δω μόλις βγεί κάθε νέο επεισόδιο.

johnchatzo
30 Νοεμβρίου 2011, 13:43
Τέλειωσα και γω την πρώτη σεζόν ύστερα από παρότρυνση της ξαδέρφης μου που τη λατρεύει.
Γένικα ούτε βλέπω πολλές σειρές,ούτε ξέρω το κόμικ στο οποίο βασίστηκε.
Μου άρεσε το κόνσεπτ(το οποίο έχουμε δει σε πάρα πολλές ταινίες) και τα εφέ που χρησιμοποιήθηκαν στα ζόμπι αλλά μέχρι εκεί.Αδιάφοροι οι περισσότεροι χαρακτήρες(αυτή τη Σάρα από το prison break δεν μπορώ να τη βλέπω),πολύ αργή η εξέλιξη,αστείες οι εκρήξεις στο τελευταίο επεισόδιο (:P)..
Επίσης αν θέλει να βασιστεί σε χαρακτήρες πρέπει να υπάρχει περισσότερη ανάπτυξη αυτών..Καλά το πήγανε στο πρώτο επεισόδιο (το οποίο είναι το αγαπημένο μου της πρώτης σεζόν) αλλά από κει και πέρα μέτρια τα πράγματα.
Γενικά περνούσε η ώρα και μπορεί κάποια στιγμή να δω την δεύτερη αλλά όπως είπε ο kkkk δεν θα το επιδιώξω άμεσα

sofia24
7 Δεκεμβρίου 2011, 19:03
Μόλις είδα και τα 6 επεισόδια σήμερα!
Εντάξει δεν τρελάθηκα κιόλας και παρόλο που δεν ήταν γεμάτο με δράση και πολλές εξελίξεις, είχε την όποια αγωνία του και σε κρατούσε να δεις το επόμενο.
Δυστυχώς δεν μας δείχναν πολύ τα ζόμπια εκτός από κάποιες σκηνές στα πρώτα επεισόδια που γούσταρα τρελά! :thumbsup1
Από χαρακτήρες δεν ξεχώρισα κάποιον, λίγο πολύ αδιάφοροι...
Περιμένω να δω τώρα πως θα τα καταφέρουν μόνοι τους, ο Μερλ πού στα κομμάτια βρίσκεται (γιατί πιστεύω σίγουρα ότι δεν μας άφησε) και φυσικά το περιβόητο μυστικό που είπε ο γιατρός στον Ρικ.
Ευτυχώς δε θα περιμένω και για πολύ, πάω ευθύς αμέσως για το 2x01. ;)

EviRules
13 Μαρτίου 2012, 02:19
Hello! Κι εγώ άρχισα πρόσφατα την σειρά και τολμώ να πω πως με κερδίζει σιγά σιγά αν κι με απογοητεύει σε κάποια θέματα που δεν μπορώ να εξηγήσω τι! Κάτι το κλίμα, κάτι τα ζόμπι που είναι τόσο πολύ χαζά και αργοκίνητα, οι χαρακτήρες... Δεν ξέρω!
Πάντως μια είναι η επική σκηνή που με πώρωσε απίστευτα :D :D
http://img705.imageshack.us/img705/4163/lolam.jpg

Τρελά, επικά :respect: :respect: :respect: σε αυτόν/αυτήν/αυτούς που έκαναν αυτή τη μετάφραση! Έλιωσα λέμε στο γέλιο! :respect: :respect: :respect:

geolof
13 Απριλίου 2012, 12:44
Τελειωσα την πρωτη season και εσω ξεκινησει ηδη την 2η. Η σειρα εχει τον αερα του Lost. Προσπαθω να προσεχω τι ψαχνω στο internet και τι διαβαζω για να μην πεσω πανω σε spoilers. ξερουμε αν στο μελλον μας εξηγησουν πως εγινε, αν εχουν μεινει επιζησαντες σε αλλες χωρες. Αν υπαρχουν κυβερνησεις? (α λα Jericho)?

infe
13 Απριλίου 2012, 18:25
Φαντάζομαι να καταλαβαίνεις το παράδοξο του ότι προσέχεις να μην πέσεις πάνω σε spoiler στο internet και στην αμέσως επόμενη πρόταση ρωτάς κάτι που η απάντηση του είναι spoiler. Και έξτρα bonus ειρωνείας ότι είσαι στο ίντερνετ!

geolof
13 Απριλίου 2012, 23:39
Νομιζα οτι η ιστορια ηταν ηδη γνωστη... (εν μερη). Και δεν πολυχαχνω στο Ιντερνετ κυριως στο εξωτερικο (τουλαχιστον μεχρι να τελειωσω και την 2η σεζον)

jakegate7
14 Απριλίου 2012, 21:14
@geolof
(spoiler από τα comic)
αν ακολουθήσουν τα comic τότε αρκέτα μετά θα έχουμε κάτι ανάλογο του jericho. δε έχουν πει όμως τι γίνεται σε άλλες χώρες

depy13
20 Σεπτεμβρίου 2012, 15:57
Μόλις τελείωσα και γω την πρώτη σαιζόν *τι περίεργο να το λες μόνο μετά από 6 επεισόδια*
Είναι καλή,άλλα όχι ΤΡΕΛΑ καλή. Στα δύο τελευταία επεισόδια θα έλεγα ότι έκανε κοιλιά.Βασικά μ'αρέσει να βλέπω δράση περισσότερο και ΛΙΓΟ μπλα μπλα και "ανάπτυξη χαρακτήρων" η οποία μεταξύ μας δεν έχει γίνει και πολύ καλά. Για παράδειγμα το μόνο που θα με έκανε να "λυπηθώ" θα ταν αν πάθαινε κάτι ο κινέζος,ο σερίφης και περιέργως ο μαυρούλης με το παιδάκι του,του pilot (τους οποίους ελπίζω να ξαναδούμε!) Γενικά για το camp δεν υπάρχει πολύ ενδιαφέρον.Η δεύτερη σαιζόν ελπίζω να συνεχίσει στο πνεύμα των πρώτων επεισοδίων,όχι στο "ψάχνουμε θεραπεία" μόνο και όχι στις μακρόσυρτες συζητήσεις. Και περισσσότερα ζόμπι!! Ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να περιμένω! :p

t0ny3
23 Δεκεμβρίου 2012, 03:25
Ολοκληρωσα την πρωτη σεζον και ενω στην αρχη με κερδισε, το τελος της σεζον δεν ηταν αναλογο των προσδοκιων μου. Υπαρχουν και αλλες σειρες που εχουν αργη εξελιξη, αλλα εκεινες εχουν αυτο το στυλ, στο Walking Dead δεν ταιριαζει κατι τετοιο. Δε λεω να μην υπαρχει character development, αλλα εμενα στα τελευταια επεισοδια που δεν υπηρχε καμια εξελιξη, απλα κλαψες, δεν μου αρεσε. Το 2ο επεισοδιο ηταν το καλυτερο για μενα και απο τα λιγα που προσεφεραν αρκετη δραση και αγωνια. Το φιναλε τραγικο, ουτε απαντησεις πηραμε, ουτε καποιο twist ειχαμε, ουτε cliffhanger.

Zombie apocalypse εχουμε, το βασικο στοιχειο της σειρας ειναι η επιβιωση, δειξτε μας ομως και λιγο ζομπια, με το πολυ μπλα μπλα απλα κουραζεις...

Anyway δεν ηταν και πολυ ασχημη στο συνολο η σεζον, αλλα οχι κατι wow. Συνεχιζω με την 2η και βλεπουμε.