PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Γιατί "Stranger in a Strange Land"; - Το βιβλίο

Mathias
22 Φεβρουαρίου 2007, 21:33
Spoiler μέχρι το s03ε09

Έψαξα από βγήκε ο τίτλος του επεισοδίου, από το tattoo; Όχι.
Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το "Θα πληρώσεις τις συνέπειες" και μόνο αυτή η έκφραση κόλλαγε με τον τίτλο... και το ξύλο στην παραλία.
Από τα πρώτα αποτελέσματα της αναζήτησης και σχεδόν όλα έδειξαν αυτό το βιβλίο:

http://www.scifi.com/sfw/issue164/classic.html (http://www.scifi.com/sfw/issue164/classic.html)

...και κάτι κωμικό. Το site έχει πάνω πάνω μια διαφήμιση ενός έργου: The Host. Τα γράμματα μοιάζουν με του Lost και βλέποντας το τρέιλερ νομίζω πως είδα τη Sun, τον Κέλβιν και τον Μπεν :P

ntrncx
22 Φεβρουαρίου 2007, 22:39
den mou arese to episodio asxeta me ton titlo tou :( pados i senariografi mallon den exoun katalavi pos toulaxiston emena den apotelei mistirio pou apoktise o jack ta tatoo tou k thelisan na mas to exigisoun.

Mathias
22 Φεβρουαρίου 2007, 23:02
den mou arese to episodio asxeta me ton titlo tou :( pados i senariografi mallon den exoun katalavi pos toulaxiston emena den apotelei mistirio pou apoktise o jack ta tatoo tou k thelisan na mas to exigisoun.
Βρε φίλε μου φαίνεται πως χωρίς να το ξέρεις μου έλυσες μια απορία. Είπα πως νομίζω ότι κάτι δεν έπιασα αλλά δεν ξέρω τι.
Μάλλον αυτό είναι. Γιατί οι σκηνοθέτες θεωρόύν σημαντικό το να μας εξηγήσουν το tattoo ενώ εμείς όχι; Συμφωνώ μαζί σου εδώ.
Ρε μπας και δεν πιάσαμε κάτι;

happy feet!!!
22 Φεβρουαρίου 2007, 23:43
Γιατί οι σκηνοθέτες θεωρόύν σημαντικό το να μας εξηγήσουν το tattoo ενώ εμείς όχι;Ρε μπας και δεν πιάσαμε κάτι;
και τι θα μπορουσε να ειναι αυτο???:???: εχω δει ηδη 3 φορες το επισοδειο κ δν εχω παρατηρησει ακομα κατι...!!α!επισης,αυτες οι συνεπειες που ελεγε η κινεζουλα/ταιλανδεζα σε τι ακριβως αναφεροταν??στο ξυλο που εφαγε μετα η μηπως σε κατι αλλο...???:???:

sheik
23 Φεβρουαρίου 2007, 00:09
Βρε φίλε μου φαίνεται πως χωρίς να το ξέρεις μου έλυσες μια απορία. Είπα πως νομίζω ότι κάτι δεν έπιασα αλλά δεν ξέρω τι.
Μάλλον αυτό είναι. Γιατί οι σκηνοθέτες θεωρόύν σημαντικό το να μας εξηγήσουν το tattoo ενώ εμείς όχι; Συμφωνώ μαζί σου εδώ.
Ρε μπας και δεν πιάσαμε κάτι;

Mπα,απλα ωρες ωρες ειναι πραγματικα ηλιθιοι.Αφου σε μια συνεντευξη ο lindelof τολμησε να πει πως "πιστευω οτι ειναι περισσοτεροι αυτοι που θελουν να μαθουν ποιον θα επιλεξει η Κεητ απο αυτους που θελουν να μαθουν ποιοι ειναι οι Others" κλπ.
Μη χεσω....

Mathias
23 Φεβρουαρίου 2007, 00:17
Mπα,απλα ωρες ωρες ειναι πραγματικα ηλιθιοι.Αφου σε μια συνεντευξη ο lindelof τολμησε να πει πως "πιστευω οτι ειναι περισσοτεροι αυτοι που θελουν να μαθουν ποιον θα επιλεξει η Κεητ απο αυτους που θελουν να μαθουν ποιοι ειναι οι Others" κλπ.
Μη χεσω....
Να σου πω δεν έχεις και άδικο... πιθανόν αυτό το " Θα υποστείς τις συνέπειες " να μην έχει και πολύ μυστήριο τελικά.

dias66
23 Φεβρουαρίου 2007, 02:32
(epireasmenos apo xardavela) Re paidia ayto to simadi stin mesi ths Jouliet den miazei me to simadi ths omadas Epsillon? (asxeto)

Mathias
23 Φεβρουαρίου 2007, 02:41
Τώρα που βράδιασε και το φιλοσόφησα σκέφτηκα κι αυτά:

1) Τίτλος σε ελεύθερη μετάφραση: "Ένας ξένος σε μια ξένη γή"
2) Η εξήγηση του τατού από τη γριά μάγισσα "Περπατάς ανάμεσά μας αλλά δεμ είσαι ένας από εμάς"
3) Το χάρισμα της σχιστομάτας '΄Βλέπω τι άνθρωπος είσαι" και "Θα υποστείς τις συνέπειες..." Είδε τα προηγούμενα 1 και 2 και προέβλεψε κατά κάποιο τρόπο αυτά που συμβαίνουν τώρα στον Τζακ.
4) "Great man" - "Leader"
5) O συμβολισμός του ανάποδου σταυρού: Η ανωτερότητα.
6) Το έκανα γιατί το είχα υποσχεθεί.
7) Θέλω να θέλεις να κάνεις την ε...
Νομίζω πως παίζει πάλι το θέμα μοίρα, πεπρωμένο και ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Ο Τζακ είναι δέσμιος της μοίρας του. Αυτό είναι το πεπρωμένο του. Είναι διαφορετικός, είναι φυσικός ηγέτης θα κάνει αυτό που θεωρεί σωστό με όποιο κόστος και θα υποστεί τις συνέπειες. Και αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει. Αυτά μας είπαν σήμερα οι παραγωγοί.

kaloboli
23 Φεβρουαρίου 2007, 16:31
εγω παντως πιστευω οτι ο τιτλος αναφεροταν στο γεγονος οτι ο jack αρχίζει και ενσωματώνεται στη κοινωνια των "άλλων" και αποτελει ενα stranger σε μια κοινωνια περιεργη (strange land). Εξου κ το λογοπαιγνιο Strange-Stranger

tzot
23 Φεβρουαρίου 2007, 17:36
Δεν έχω δει ακόμα το επεισόδιο, και παρότι έχω διαβάσει (και είναι από τα αγαπημένα μου) το βιβλίο του Heinlein, υποψιάζομαι ότι η αναφορά είναι περισσότερο στη Βίβλο (πιο πιθανό είναι το target group της σειράς στην Αμερική να έχουν διαβάσει/ακούσει τη Βίβλο παρά το βιβλίο του Heinlein).

Νομίζω ότι είναι αναφορά στο Μωυσή (αλλά δεν είμαι και εντελώς σίγουρος). Σίγουρα πάντως η επιλογή του τίτλου του βιβλίου ήταν λόγω της φράσης στη Βίβλο.

nectar
24 Φεβρουαρίου 2007, 00:29
Θα συνοψίσω την σχέση του τίτλου με το επεισόδιο σε τρία πράγματα:
1) Ταιριάζει απόλυτα με την κατάσταση και την εξέλιξη της ιστορίας στην Ταϋλάνδη (ήταν ένας ξένος σε μία ξένη/παράξενη χώρα)
2) Ταιριάζει απόλυτα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Τζακ αυτή τη στιγμή
3) Τέλος, ταιριάζει με την περιγραφή που του έκανε η "χαρισματική" σχιστομάτα, σύμφωνα με την οποία είναι leader, ξεχωριστός και great και αυτό τον κάνει μοναχικό.

Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

winter_sun
25 Φεβρουαρίου 2007, 00:24
καλα ρε παιδια,κανεις δεν σκεφτηκε τους Iron Maiden δλδ?

απο το αλμπουμ "Somewhere In Time" το εκτο κομματι λεγεται "Stranger In A Strange Land"

δεν θα μπορουσαν δλδ οι παραγωγοι να ειναι μεταλα?8)

οριστε και οι στιχοι του ρεφρεν

[Chorus:]
Stranger in a strange land
Land of ice and snow
Trapped inside this prison
Lost and far from home

ολοι οι στιχοι εδω
http://www.darklyrics.com/lyrics/ironmaiden/somewhereintime.html#6

Solari
25 Φεβρουαρίου 2007, 01:14
winter_sun exei 3anaanafer8ei gia to kommati...
btw...diskara to somewhere in time

les omws na doume tous paragwgous 11 marti stin sinaulia? :P

Mathias
25 Φεβρουαρίου 2007, 01:46
winter_sun exei 3anaanafer8ei gia to kommati...
btw...diskara to somewhere in time

les omws na doume tous paragwgous 11 marti stin sinaulia? :P
... και live on the stage ο καπνός!!!:shock:

winter_sun
25 Φεβρουαρίου 2007, 01:51
LOOOOOOOL

και για support group τους Driveshaft!

θα παιξει τρελο χεντμπανγκινγκ ναπουμε με Χερλι και το τρελο το μεταλα τον Ντεσμοντ και το μαλλια τον Σαγιντ

ΥΓ οι μαλλιαδες του LOST ειναι θεοι!

Mathias
25 Φεβρουαρίου 2007, 02:12
Επί τη ευκαιρία, επειδή είμαι λίγο πιο παλιός και πιο σκληρός (ίσως), κα΄ποιος πρέπει να πει του Jack:
"Don't talk to strangers." από ...;)

Solari
25 Φεβρουαρίου 2007, 12:27
Don't talk to strangers
'Cause they're only there to do you harm

Ronnie James Dio

Piros
27 Φεβρουαρίου 2007, 17:25
Παίδες, μπορεί ο Τζακ να είναι ο μελλοντικός αρχηγός όλων των επιζήσαντων αλλά και των "άλλων". Απο την σκηνή που κάνουν πλύση εγκεφάλου στον Καρλ "Ο θεος σε αγαπάει όπως ο Τζέικομπ", το τατουαζ (ερμηνεία) μήπως ο Τζάκ θα λειτούργήσει σαν καταλύτης στα επόμενα επεισόδια;

Κοινο είναι:
- το αρχικό γράμμα "J",
- και οι δυο οργάνωσαν την επιβίωση του λαού τους - ο Τζεικομπ στην Γραφή και ο Τζακ στο νησί (είναι και γιατρός και δεν θέλει να χάνει τους ασθενείς του (Μπουν)).
- είχαν αμφιβολίες για το τι έπρεπε να κάνουν

Piros
27 Φεβρουαρίου 2007, 17:32
:lol::lol::lol::lol: Και ο Eddie να βγει απο μια καταπακτή :lol::lol::lol::lol::lol: