PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 2x01 - Waiting for Dutch

GTVSBot
13 Οκτωβρίου 2015, 05:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 01
Τίτλος : Waiting for Dutch

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 12/10/2015

Περίληψη :

Ένα απρόσμενο γεγονός ταράζει τις ζωές των κατοίκων μιας μικρής πόλης της Μινεσότα.

ATHENA1971
16 Οκτωβρίου 2015, 21:34
Μού άρεσε πολύ η πρεμιέρα. Βλέπω ότι έχει το ίδιο υψηλό επίπεδο η σειρά.
Πάλι, θα παίξουμε με το διάβολο ή ήταν τυχαία η ιστοριούλα της εισαγγελέως;
χμμμμ όσο περνάει η ώρα, συνειδητοποιώ τί είδα......
Έχει φοβερή μουσική, έχει τρελά σκηνικά, μέχρι να συνέλθεις από το ένα, έρχεται το επόμενο!!!
Φίλε, οδήγησε με τον χτυπημένο περασμένο στο παρμπρίζ;

darko_wicked
18 Οκτωβρίου 2015, 20:02
Εξαιρετικό όπως και ο περσινός πιλότος.

hakinen
19 Οκτωβρίου 2015, 18:53
The... Truth Is Out There. :p

johny f
19 Οκτωβρίου 2015, 21:20
Εξαιρετικη η πρεμιερα με το ενα σκηνικο να διαδεχεται το αλλο ειδικα η σκηνη στο Drive-in restaurant που το καρτουν καθαριζει τη δικαστινα και τους αλλους 2 θεικο και στα καπακια τον παταει η αλλη η ξανθια που τα εκανε μανταρα μετα.Παντως ο τυπακος θα λειψει απ'τη συνεχεια,ηταν θεικη μορφη με μολις 20 λεπτα στο ενεργητικο του.Και φετος η σειρα βγαζει εναν αερα κι ενα στυλ που σε κερδιζει απ'τα αποδυτηρια με καταπληκτικη σκηνοθεσια και αψογη ηθογραφικη απεικονηση των χαρακτηρων,φυσικα με τους μαφιοζους που εδειξε στο τελος θα γινει μεγαλο πανυγηρι στα επομενα.Ακομα και η αρχικη σεκανς ηταν θεικη.
Οσο για το σκηνικο με το The... Truth Is Out There νομιζω πως ηταν φορος τιμης στη ταινια Στενες επαφες 3ου τυπου.;)

christin10
20 Οκτωβρίου 2015, 09:35
Πω!Πω!! τι ειδαμε παλι. Τελεια η πρεμιερα. Αυτός ο Rye μου θυμιζε τρομερά τον Ziggy από το The Wire. Για αυτό και το περιμενα το σκηνικό στο εστιατοριο.Το σοκ το επαθα υστερα, με την ξανθιά την κοπελιά. Περιμενουμε μεγαλες στιγμές στα επομενα επεισοδια.

tasoskratos
20 Οκτωβρίου 2015, 11:18
Απορώ πως καταφέρνουν και βρίσκουν τόσους βλαμένους?:)
Εγώ κατάλαβα ότι άνευ προτότυπου υλικού, οκ λέει πως πρόκειται για αληθινή ιστορία και φέτος θα κινηθούμε στο ίδιο μοτίβο.

enlightened_black_gnosis
20 Οκτωβρίου 2015, 14:44
οκ λέει πως πρόκειται για αληθινή ιστορία και φέτος θα κινηθούμε στο ίδιο μοτίβο.

Ξέρεις ότι πρόκειται για αστειάκι το "true story" και ότι δεν ισχύει, έτσι;

tasoskratos
20 Οκτωβρίου 2015, 15:10
Ξέρεις ότι πρόκειται για αστειάκι το "true story" και ότι δεν ισχύει, έτσι;

Οχι:)
Γιαυτό έγραψα <<που τους βρισκουν τόσους βλαμμένους>>
Τωρα πείστηκα ακόμη περισσότερο ότι πήρανε τους χαρακτήρες του original και τους ανακατασκεύασαν με ολίγες διαφορές!
Ταραντινίζει αρκετά!

ATHENA1971
20 Οκτωβρίου 2015, 19:00
^Έχεις δει την ταινία;

goggits
21 Οκτωβρίου 2015, 00:05
Πολύ καλή η πρεμιέρα... Με έψησε πολύ για την συνέχεια...
Κρίμα που φάγαν τον τύπο τόσο νωρίς και τον είχα ψιλοσυμπαθήσει...:P

blackys88b
1 Νοεμβρίου 2015, 21:05
πολυ καλο εννοειται το ξεκινημα...μου αρεσε..ειχε τρελα..ακομη και απο αυτους που απλα δεν το περιμενεις..!

WiredMan
17 Νοεμβρίου 2015, 17:38
Εξαιρετικός πιλότος για την δεύτερη σεζόν!!!

Ελπίζω να εχουμε μπόλικο μυστήριο και επιστημονική φαντασία για να δώσει κάτι διαφορετικό από την πρώτη σεζόν!!

t0ny3
10 Δεκεμβρίου 2015, 04:06
Περιεργη πρεμιερα... μπερδεμενη και πολυ εισαγωγικη. Δεν ενθουσιαστηκα με αυτο που ειδα, αλλα προφανως και μου κινει το ενδιαφερον να προχωρησω παρακατω, αφου τους εχω εμπιστοσυνη!

Μια παρατηρηση σχετικα με το hit and run. Αρχικα μας δειχνει το αυτοκινητο να χτυπαει τον Ραι και λιγο μετα να φευγει, αλλα οταν η γυναικα του χασαπη αποκαλυπτει στον αντρα της το συμβαν, την βλεπουμε να κατεβαινει απο το αυτοκινητο. Σκηνοθετικο λαθος ή ηθελα κατι αλλο να πει;

Κι αυτη η εναρκτηρια σκηνη...

Κακως καλεσαν τον Σολβερσον και τον πεθερο του. Μολντερ και Σκαλυ επρεπε!

baspav
13 Δεκεμβρίου 2015, 22:25
Πω πω πω πρεμιέρες!!! Με τη γκόμενα του Spiderman, τον Todd από το Breaking Bad και τον άλλο από Damages και CSI.
Μόνο Μώλντερ και Σκάλι έλειπαν στην σκηνή με το ούφο χαχα. Υποθέτω λόγω μαστούρας το "είδε";

Αν ξεκίνησε με τέτοιο χαμό φαντάζομαι τη συνέχεια. Good job!!

constadine
14 Δεκεμβρίου 2015, 08:32
Ο πιλότος της δεύτερης σεζόν δεν με ενθουσίασε όπως η πρώτη σεζόν .
Το ότι έχει κάποιους γνωστούς ηθοποιούς και λογικά θα έχει παρόμοιο στυλ με την πρώτη είναι οι λόγοι που θα τη δω .

ΥΓ:Το "αληθινή ιστορία" το πίστεψα στην αρχή , όταν έκατσα να δω και την ταινία και είδα άλλα πράγματα , κατάλαβα ότι μάλλον έτσι το βάζουν .

χάρις2106
15 Δεκεμβρίου 2015, 08:08
Πολύ ωραία ξεκινήσαμε, προβλέπω ότι θα κολλήσω και τώρα όπως και στην 1η σεζόν που δεν καταλάβαινα πως φεύγουν τα επεισόδια. Όλοι οι ηθοποιοί πολύ καλοί, προσωπικά την Dunst δεν την φοβήθηκα όταν είχε ακουστεί το όνομα της.

Υπέροχη και η μουσική επένδυση.

Μια παρατηρηση σχετικα με το hit and run. Αρχικα μας δειχνει το αυτοκινητο να χτυπαει τον Ραι και λιγο μετα να φευγει, αλλα οταν η γυναικα του χασαπη αποκαλυπτει στον αντρα της το συμβαν, την βλεπουμε να κατεβαινει απο το αυτοκινητο. Σκηνοθετικο λαθος ή ηθελα κατι αλλο να πει;

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ όταν το έβλεπα. Πολύ χοντρό μου φαίνεται για σκηνοθετικό λάθος όμως.

Reben
15 Ιανουαρίου 2016, 14:53
http://i.imgur.com/RSxOgBP.png?1http://i.imgur.com/ZOjfWc6.png?1

Με εντυπωσίασε η σκηνοθεσία, απο τις καλύτερες που παίζουν στην τηλεόραση. Καταπληκτική η φωτογραφία, προσεγμένη με εντυπωσιακή λεπτομέρεια, άψογη τεχνικά και πολύ μέσα στα γούστα μου αισθητικά. Τέλεια η απόδοση της εποχής, με τα μουντά χρώματα να φτιάχνουν ατμόσφαιρα και το ζεστό φως σε πλήρη αντίθεση με την παγωμένη Μινεσότα που σε εκλύει και ταυτόχρονα σε απωθεί. Όπως και οι άνθρωποι που παρακολουθούμε, μια ποικιλία απο ενδιαφέροντες χαρακτήρες που δεν έχασε το χρόνο να μας συστήσει. Κάθε καρυδιάς καρύδι και ανυπομονώ να δω πως θα ξετυλιχθεί το κουβάρι της ιστορίας που τους δένει όλους μαζί. Πολλές οι ευχάριστες εκπλήξεις στο καστ. Michael Hogan (frak yeah!), Patrick Wilson, Kirsten Dunst, Cristin Milioti, Jesse Plemons, Ted Danson, Nick Offerman... Γνώριμα και αγαπημένα πρόσωπα παντού με υψηλού επιπέδου ερμηνείες απο όλους.

Με κέρδισε σε όλα τα επίπεδα με το καλημέρα. Και μου αρέσει πολύ που δεν είναι καθόλου εύκολο να το εντάξεις σε κάποιο είδος. Ακουμπάει τα πάντα και παντρεύει διάφορα στοιχεία με απόλυτη ισορροπία και αρμονία. Σπουδαία δουλειά, το Fargo δικαιωματικά βρίσκει τη θέση του ανάμεσα στις ποιοτικότερες τηλεοπτικές δημιουργίες. Δεν κρατιέμαι για τη συνέχεια.

Ως προς αυτό που σχολιάστηκε με το αυτοκίνητο και το hit n run, η δική μου ανάγνωση της σκηνής είναι πως οι δυο εκδοχές αντικατοπτρίζουν τις δυο όψεις της Peggy Blumquist. Απ' τη μια αθώα και φοβισμένη, απ' την άλλη ένοχη και ψυχρή, ακριβώς όπως χτίστηκε το προφίλ της και κατά τη διάρκεια του επεισοδίου. Δεν αποκλείω να προκύψει κάτι άλλο στην πορεία, μέχρι αποδείξεως του εναντίου μένω στην αρχική και ενστικτώδη μου εντύπωση.

dalas9
15 Ιανουαρίου 2016, 16:04
Πολλές οι ευχάριστες εκπλήξεις στο καστ. Michael Hogan (frak yeah!),

Πω ρε φίλε, μιλάμε δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου ότι ήταν αυτός...