PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Doctor Who 6x09 - Night Terrors

GTVSBot
3 Σεπτεμβρίου 2011, 22:35
Σειρά : Doctor Who
Σαιζόν : 6
Επεισόδιο : 09
Τίτλος : Night Terrors

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 03/09/2011

elliest_5
4 Σεπτεμβρίου 2011, 12:21
για το 6x09 Night Terrors βλέπω ανάμεικτες κριτικές αλλά εμένα μου άρεσε πολύ - είναι όπως θέλω να βλέπω το DW. Και παρόλο που υποτίθεται δεν τρομάζω πια, έχοντας δει τόσα θρίλερ, είχε μερικές σκηνές που τρόμαξα.

Doctor + παιδάκια = συνταγή επιτυχίας (καλά όχι πάντα αλλά σχεδόν πάντα)

Bouzouxis7
4 Σεπτεμβρίου 2011, 21:35
Απο πλευρας εξελιξης της υποθεσης ειχε να προσφερει κατι ή μπα;

elliest_5
5 Σεπτεμβρίου 2011, 01:19
Απο πλευρας εξελιξης της υποθεσης ειχε να προσφερει κατι ή μπα;
τίποτα απολύτως (εκτός κι αν υπήρχε κανα easter egg / ατακα με υπονοούμενο που δεν πρόσεξα -- πρόσεξα μία δλδ, αλλά είναι λίγο τραβηγμένο) οτι λεει στο παιδακι "όταν ήμουν στην ηλικια σου, πριν απο 1000 χρόνια..." και είπα μήπως αυτός ο Doctor, που εμφανίστηκε στους Amy/Rory οταν τον καλεσαν στο 6x08, είναι 100 χρόνια μεγαλύτερος απ' όσο τον αφήσαμε όταν εφυγε να ψάξει το μωρό στο 6x07

Παντως οχι, είναι ένα τελείως τυπικό Monster of the Week αυτόνομο επεισόδιο, το οποίο imo είναι ένα πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο διάλειμμα...

berlo
5 Σεπτεμβρίου 2011, 10:28
Προβλέψιμο ότι ήταν μέσα στο κουκλόσπιτο με το που έδειξαν την ξυλινη κατσαρόλα-τηγάνι,αλλά κατα τ'άλλα εντάξει ήταν χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.
τίποτα απολύτως (εκτός κι αν υπήρχε κανα easter egg / ατακα με υπονοούμενο που δεν πρόσεξα -- πρόσεξα μία δλδ, αλλά είναι λίγο τραβηγμένο) οτι λεει στο παιδακι "όταν ήμουν στην ηλικια σου, πριν απο 1000 χρόνια..." και είπα μήπως αυτός ο Doctor, που εμφανίστηκε στους Amy/Rory οταν τον καλεσαν στο 6x08, είναι 100 χρόνια μεγαλύτερος απ' όσο τον αφήσαμε όταν εφυγε να ψάξει το μωρό στο 6x07Το πρόσεξα και εγώ αλλά το'χω κάψει πολύ με το χρονικό διάγραμμα οπότε το προσπέρασα σαν να το είπε χοντρικά.

Bouzouxis7
8 Σεπτεμβρίου 2011, 00:33
Μολις το ειδα το ενατο..."Ανουσιο" ως προς την εξελιξη...Βεβαια καλυτερο απο τους πειρατες..

Παλι καλα που εχουμε αυτη τη βδομαδα επεισοδειο τορτσγουντ που τα σπαει...:P

EDIT: Nα ξεκινησω The Sarah Jane Adventures; Εχει ολοκληρωθει;

elliest_5
8 Σεπτεμβρίου 2011, 13:53
EDIT: Nα ξεκινησω The Sarah Jane Adventures; Εχει ολοκληρωθει;
Εχμ...δεν είναι και πολύ για άνω των 15. Εξαρτάται κι απ' τα γούστα σου φυσικά, αλλά αν έχεις δει πολύ sci-fi στη ζωή σου, αυτό εδώ δεν έχει να σου πει κάτι καινούριο, οι ιστορίες είναι παιδικές και τα εφέ κάπως αφελή.

Αν είσαι φαν του Classic Who βέβαια (ειδικά του 3ου και του 4ου) το να βλέπεις τη Sarah Jane, που ήταν η ενσάρκωση της ιστορίας της σειράς (σχεδόν 40 χρόνια στον ίδιο ρόλο!) ήταν ευχάριστο και γλυκό...Επίσης και ο 10 και ο 11 περνούν απ' τη σειρά, οπότε αν σου λείπει ο 10 ή αν δε χορταίνεις τον 11 θα τους βρεις κι εκεί σε 2-3 επεισόδια ;)

Δυστυχώς φέτος ήταν μια πολύ δυσάρεστη χρονιά για την "οικογένεια" του Doctor Who, καθώς, μετά το θάνατο του Nicholas Courtney (του companion που μοιράστηκε περιπέτειες με τους περισσότερους Doctor, ως "Brigadier" στο classic Who) ο πρόωρος θάνατος της Elisabeth Sladen ήταν σοκ για τους φαν και σήμανε το τέλος του The Sarah Jane Adventures :(. Η 4η σεζόν πρόλαβε να ολοκληρωθεί κανονικα, ενώ από την 5η είχαν γυριστεί 6 επεισόδια τα οποία θα προβληθούν τη φετινή σεζόν στη μνήμη της Elisabeth Sladen/Sarah Jane.

Εdit:
Βεβαια καλυτερο απο τους πειρατες.. Καλά μην αρχίσω με τους πειρατές... όταν είχε προβληθεί είχα θυμώσει κανονικά! Εκτός του ότι με είχε πάρει ο ύπνος όταν το παιζε κι αναγκάστηκα να το κατεβάσω την επόμενη μέρα για να δω το υπόλοιπο, μου είχε φανεί ίδιο με τα βιντεάκια που φτιάχνουν στη Disneyland (ή, εν προκειμένω, στο Doctor Who experience) που είναι καθαρά για promotional σκοπούς και δεν έχουν καλλιτεχνική ή σεναριακή αξία αλλά μόνο κοστούμια και ειδικά εφέ που εντυπωσιάζουν τα παιδάκια. Με λίγα λόγια, καμία σχέση με το Night Terrors, που παρόλο που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ήταν ένα αξιοπρεπέστατο επεισόδιο, με δικό του κλίμα και χαρακτήρα και δουλεμένο σενάριο.

Naelyn
8 Σεπτεμβρίου 2011, 14:05
Εγω λεω να ξεκινησω το torchwood.

Το επεισοδιο εμενα μου αρεσε, ενταξει, περασα ευχαριστα μια ωριτσα και παμε παρακατω.
Τιποτα περισοτερο τιποτα λιγοτερο.

Bouzouxis7
8 Σεπτεμβρίου 2011, 15:36
Πρωτον, καποτε στα "ανουσια" επεισοδεια βλεπαμε βαν κονγκ..Ουτε κουκλες, ουτε πειρατες...Α, και αγκαθα κριστι..Αυτο, ο καθενας το μεταφραζει οπως θελει..Εγω το προτιμουσα παντως..

Δευτερον, το τορτσγουντ, μονο και μονο απο τις 2 τελευταιες σεζον (την τριτη, και την τεταρτη που τρεχει τωρα και ειναι εξισου γαματη) το ξεκινας χθες...Ισως στην αρχη να μην σου αρεσει, αλλα αντεξε, δεν θα χασεις..;)

Ξερουμε σε ποια επεισοδεια στο σαρα τζεην εμφανιζεται ο δοκτωρ; Αν ειναι να δουμε μονο αυτα..:yes:

ΥΣ: Απο το τρεηλερ παντως του επομενου επεισοδειου, δεν μου φαινεται οτι θα ναι και τοοσο καλο(ως προς την εξελιξη της υποθεσης παντα, αφου δεν ειχε ριβερ..:( )..Ελπιζω να διαψευστω..

Naelyn
8 Σεπτεμβρίου 2011, 15:42
Ξερουμε σε ποια επεισοδεια στο σαρα τζεην εμφανιζεται ο δοκτωρ; Αν ειναι να δουμε μονο αυτα..:yes:

IMDB is your best friend.

http://www.imdb.com/character/ch0009587/

Ευχαριστω για τις πληροφοριες για το torchwood, θα το ξεκινησω πιθανοτατα σημερα το βραδυ :)

elliest_5
8 Σεπτεμβρίου 2011, 19:57
Πρωτον, καποτε στα "ανουσια" επεισοδεια βλεπαμε βαν κονγκ..Ουτε κουκλες, ουτε πειρατες...Α, και αγκαθα κριστι..Αυτο, ο καθενας το μεταφραζει οπως θελει..Εγω το προτιμουσα παντως..

κατα πρώτον: καλέ μην τα λες "ανούσια"! πες τα "αυτοτελή", "ανεξάρτητα", "self-contained", "non-story-arc" ή "Monster of the Week" ... :yes:
Το "ανούσια" είναι σα να τα κρίνεις εκ των προτέρων, το οποίο είναι άδικο, ειδικά αν σκεφτούμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία των επεισοδίων της RTD εποχής ήταν αυτού του φορματ.

κατά δεύτερον: και παλι μέσα στα αυτοτελή επεισόδια υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι : τα προσωποκεντρικά (που συναντούν ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Vincent και ο Shakespeare), τα ιστορικά (που τοποθετούνται σε συγκεκριμένη γήινη ιστορική περίοδο, όπως της Πομπηίας και του London Blitz), τα σύγχρονα (που τοποθετούνται στη γη και στην εποχή μας) και τα διαστημικά (που κι αυτά με τη σειρά τους μπορούν να χωριστούν σε εκείνα που εστιάζουν σε πληρώματα διαστημοπλοίων/διαστημικών σταθμών και σ' εκείνα που εξερευνούν άλλους πλανήτες).

Τώρα πολύ χοντρική κατηγοριοποίηση και με ο,τι παραδείγματα είχα πρόχειρα, αλλά το νόημα είναι ότι ο Doctor Who είναι μια σειρά με άπειρες δυνατότητες και πιθανότητες διαφορετικών ιστοριών, και κατά συνέπεια πολλούς διαφορετικούς τύπους επεισοδίων που και δύσκολο να συγκριθούν μεταξύ τους είναι και αδύνατο να αρέσουν όλοι το ίδιο σε όλους.

Για το πιο πρόσφατο επεισόδιο, που είναι του τύπου "κάτι δεν πάει καλά σε μια κατά τα άλλα φυσιολογική γήινη γειτονιά", μπορείς να το συγκρίνεις με επεισόδια όπως το "The Lodger", το "Fear Her", το "The Idiot's Lantern" ή και το "Rose". Όμως είναι δικαιολογημένα πολύ διαφορετικό από τα "προσωποκεντρικά" επεισόδια που αναφέρεις, από τα οποία παρεμπιπτόντως, το μεν "Vincent" είναι ίσως και το αγαπημένο μου όλης της σειράς, η δε "Unicorn & the Wasp" είναι από τα πιο hit-and-miss (ελληνιστί: "ο,τι να ναι") επεισόδια, που παρά το ενδιαφέρον στυλ μυστηρίου καταλήγει σε χοντράδες με την ιστορία της γιγαντιαίας σφήκας.

κατά τρίτον: μια και βλέπω ψάχνεστε για "καινούριες" σειρές, γιατί δε δοκιμάζετε το classic Who, αν δεν το χετε ήδη δει? Άπειρα επεισόδια, που δεν ξεμένεις ποτέ, πανέξυπνες πλοκές, που υπερκαλύπτουν την έλλειψη ειδικών εφέ/ποιότητας παραγωγής, και 7 απίστευτοι Doctors, που ο καθένας τους είναι μοναδικός αλλά με έναν περίεργο τρόπο νιώθεις κι ότι όλοι μαζί είναι μέρος του ίδιου τρελού/εκκεντρικού/υπέροχου κι ανεπανάληπτου χαρακτήρα.

Naelyn
10 Σεπτεμβρίου 2011, 21:47
κατά τρίτον: μια και βλέπω ψάχνεστε για "καινούριες" σειρές, γιατί δε δοκιμάζετε το classic Who, αν δεν το χετε ήδη δει? Άπειρα επεισόδια, που δεν ξεμένεις ποτέ, πανέξυπνες πλοκές, που υπερκαλύπτουν την έλλειψη ειδικών εφέ/ποιότητας παραγωγής, και 7 απίστευτοι Doctors, που ο καθένας τους είναι μοναδικός αλλά με έναν περίεργο τρόπο νιώθεις κι ότι όλοι μαζί είναι μέρος του ίδιου τρελού/εκκεντρικού/υπέροχου κι ανεπανάληπτου χαρακτήρα.

Το ειχα ξεκινησει αλλα το εκοψα για καποιο αδιευκρινιστο λογο :P

Μου φαινεται θα σε ενοχλησω με PM μιας και δε θελω να γεμισω το τοπικ spoilers.