PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Doctor Who 6x12 - Closing Time

GTVSBot
24 Σεπτεμβρίου 2011, 22:35
Σειρά : Doctor Who
Σαιζόν : 6
Επεισόδιο : 12
Τίτλος : Closing Time

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 24/09/2011

24-400
25 Σεπτεμβρίου 2011, 12:34
Είδα το Closing Time αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου...Μέσα στα 5 χειρότερα επεισόδια ever...

joel_barris
26 Σεπτεμβρίου 2011, 03:13
Και εγώ το βρήκα χαλαρό και ευχάριστο το επεισόδιο και ίσως μετά από 6 σεζόν να βρήκαν το αντίδοτο για το πως κάνουμε υποχρεωτικό επεισόδιο με τους outdated και τρομερά lame για το κοινό του σήμερα villains του κλασσικού who χωρίς να βγει ψιλοπίπα. Τους υποβαθμίζεις σε κομπάρσους και στήνεις μια χαριτωμένη κωμωδία ως το βασικό στόρι του επεισοδίου. Και επειδή ο Craig είχε και από πέρυσι τρομερή χημεία με τον Ντόκτορ δούλεψε τέλεια.

Τρομερό και το φινάλε μας προετοιμάζει για μεγάλα πράγματα και θα ήταν ενδιαφέρον να επιβεβαίωθει η θεωρία σου κΚΚΚ με τον Ντόκτορ να πεθαίνει και οι όσες επόμενες σεζόν ακολουθήσουν να είναι τα χρόνια ανάμεσα. Θα ήταν τέλειο και σαν φινάλε μιας τόσο καταπληκτικής σεζόν και την συνέχεια της σειράς δεν θα την επηρέαζε.

Bouzouxis7
26 Σεπτεμβρίου 2011, 05:00
με τον Ντόκτορ να πεθαίνει και οι όσες επόμενες σεζόν ακολουθήσουν να είναι τα χρόνια ανάμεσα. Θα ήταν τέλειο και σαν φινάλε μιας τόσο καταπληκτικής σεζόν και την συνέχεια της σειράς δεν θα την επηρέαζε.

Eκτός του ότι δεν θέλω να γίνει, επίσης νομίζω ότι δεν θα γίνει κιόλας..

Πρώτον:

Ποιά χρόνια ανάμεσα; Αφού από την αρχή της σεζόν, μέχρι το τέλος, ακολουθούσαμε τον ντόκτορ..Δεν μας έμεινε κανένα κενό στην ζωή του..Εκτός κι αν δεν θυμάμαι κάτι καλά εγώ..!

elliest_5
26 Σεπτεμβρίου 2011, 13:06
Πάρα πολύ ωραίο το Closing Time, είχαμε ανησυχήσει το καλοκαίρι μήπως την παραφόρτωσαν τη σεζόν με μυστήρια που δε θα λύσουν, αλλά ο τρόπος που δίνουν πάσα στο φινάλε δείχνει ότι γυρνάμε εκεί απ' όπου ξεκινήσαμε για να δοθούν όλες οι απαντήσεις.

Ηταν κι αστείο επεισόδιο, εμένα μ' αρεσε και το the Lodger περσι και φέτος ταίριαξε πολύ ωραία η επιστροφή του Craig.

Αν όντως το φινάλε ανταποκριθεί στις προσδοκίες, η σεζόν μπορεί να χαρακτηριστεί εξαιρετική!

HristinaB
4 Οκτωβρίου 2015, 18:34
6Χ12, "Closing Time"

Το βρήκα πολύ χαριτωμένο, τουλάχιστον μέχρι το σημείο που ο Κρεγκ γλύτωσε τη μετατροπή του σε Σάιμπερμαν, λόγω της αγάπης για το μωρό του. Αυτό, όπως είπε και ο Ντόκτορ, ήταν "υπερσυναισθηματικό και υπεραπλουστευμένο" και ήταν ακριβώς αυτή η απάντησή του που έσωσε την παρτίδα για μένα.

Craig Owens: The Cybermen - they blew up! I blew them up with love!
The Doctor: No, that's impossible. And also grossly sentimental and over-simplistic. You destroyed them because of the deeply-ingrained hereditary human trait to protect one's own genes. Which in turn triggered a... a... Um. Yeah. Love. You blew them up with love.

Κατά τα άλλα, ήταν αστείο (μου άρεσε πολύ που ο Ντόκτορ μιλούσε με το μωρό), η χημεία του με τον Κρεγκ ήταν πολύ καλή (γιατί ο Ντόκτορ επέστρεψε να τον δει; Θα μπορούσα να γράψω κάμποσες παραγράφους αναλύοντας την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα), χώρεσαν μερικές πιο μελαγχολικές ατάκες σχετικά με το πόσο χειρότερη γίνεται η ζωή όταν μεγαλώνει κανείς (ακούτε, παιδάκια-θεατές; ), ενώ είχαμε και το αγαπημένο μου αυτομαστίγωμα του Ντόκτορ, ως προς το πόσο επικίνδυνο είναι να τον ακολουθούν οι άνθρωποι. (Σ' εκείνο το σημείο, είχα έναν μικρό μονόδρομο διάλογο μαζί του μέσω της τηλεόρασης, όπου του εξηγούσα πόσο λάθος κάνει.) Επίσης, κι αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό απ' όλα, ο ίδιος ήταν ενδιαφέρων ως χαρακτήρας, παιχνιδιάρης αλλά και σοβαρός, έως και συγκινητικός, όταν αναφέρεται στον επικείμενο θάνατό του. (Αναπόφευκτα flashback στον Δέκατο...) Γιατί δεν μπορούσαν να τον γράφουν έτσι εξαρχής;

Για την εμφάνιση των Cybermen δεν έχω να πω τίποτα, έχω σταματήσει πια να αναρωιέμαι από πού εμφανίζονται όλη την ώρα εξωγήινοι που υποτίθεται ότι έχουν εξολοθρευτεί ολοκληρωτικά ήδη 5-6 φορές στη σειρά. Τσίνισα με τα 5'' που είδαμε την Έιμι (γουάου, στ' αλήθεια δεν την πάω μία αυτή τη γκόμενα) και στην αρχή νόμιζα ότι τη βλέπουμε αμέσως μετά τα γεγονότα του "God Complex": έχει προχωρήσει στη ζωή της, έχει γίνει μοντέλο (lame όσο δεν πάει, αλλά μήπως είχε προσόντα για οτιδήποτε άλλο; ) κι έχει πάψει πια να περιμένει τον Ντόκτορ. Όμως, διαβάζοντας τα σχόλια εδώ, συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι, καθώς ο Ντόκτορ που είδαμε (και που θα πεθάνει στα επόμενα επεισόδια) είναι 1100 χρονών, οπότε έχει γυρίσει από το μέλλον για το θάνατό του και κανένα από τα γεγονότα της έκτης σεζόν δεν έχουν ακόμα συμβεί για την Έιμι και τον Ρόρι. Βέβαια, αυτό δεν εξηγεί το θεματάκι με το όνομα του αρώματος (κλείσιμο του ματιού από το σεναριογράφο; ) και με κάνει να αναρωτιέμαι πότε ακριβώς είχε το χρόνο η Έιμι να ασχοληθεί με κάτι άλλο, εκτός του να ταξιδεύει με το Τάρντις. Η μόνη περίοδος που ΔΕΝ ήταν με τον Ντόκτορ ήταν μετά το "A good man goes to war" και πριν το "Lets kill Hitler", όταν ο Ντόκτορ υποτίθεται ότι "είχε όλο το καλοκαίρι" (προφανώς μόνος του, αν και δεν ξέρω γιατί) για να βρει την μπέμπα Μέλοντι.

Είμαι περίεργη για το φινάλε.