PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Walking Dead 6x13 - The Same Boat

GTVSBot
14 Μαρτίου 2016, 02:00
Σειρά : The Walking Dead
Σαιζόν : 6
Επεισόδιο : 13
Τίτλος : The Same Boat

Κανάλι : AMC
Πρώτη Προβολή : 13/03/2016

Περίληψη :

Με την Alexandria να μην είναι πλέον ασφαλής, ο Rick και οι υπόλοιποι ανακαλύπτουν έναν μεγαλύτερο κόσμο με νέους κινδύνους αλλά και ευκαιρίες.

greekie
14 Μαρτίου 2016, 15:17
Ok, that was good.

nwosu
14 Μαρτίου 2016, 16:03
Εεε όχι! Έχει καταντήσει βαρετό να ξεφεύγουν συνεχώς τόσο εύκολα από καταστάσεις ομηρίας. :thumbdown

Εύχομαι τουλάχιστον το μαχαίρι της τύπισσας (που μαχαίρωσε τη Μάγκι στη κοιλιά) να ήταν μολυσμένο με αίμα νεκροζώντανων και να έχουμε καμιά μακάβρια μετάλλαξη του μωρού. Παρακαλούσα να συμβεί το ίδιο πράγμα στη ξυνή, αλλά πού τέτοια τύχη. :giggle:

Reben
14 Μαρτίου 2016, 16:17
Ok, that was good.
Really? Με ξαφνιάζεις... :D

To "we are all Negan" μου άρεσε. Και οτι πήραν χρόνο η Maggie και η Carol. Αν και βλέποντας τι έκαναν με το χρόνο που πήραν, καλύτερα να μη τον έπαιρναν... η Maggie έχει καταντήσει κομπάρσα επιπέδου Eugene. Μια τη βάζουν στην εξέδρα που περιμένει να τη σώσουν σαν την πριγκίπισσα στον πύργο, μια τη βάζουν να φυτεύει ντομάτες, μια ν' αναλαμβάνει απ' το πουθενά τις διαπραγματεύσεις, ξανά μανά αιχμάλωτη... της έδωσαν και μια εγκυμοσύνη να 'χουμε ν' ασχολούμαστε. Υποθέτω πως έπρεπε να τιναχτώ απ' την καρέκλα με την ξώφαλτση μαχαιριά που έσκισε το μπλουζάκι στην κοιλιά. Τύφλα να 'χει η Talisha... και η Carol... ένας χαρακτήρας υπήρχε που πήγαινε καλά φέτος... πάει και αυτή... κόλλησε Μοργκανίτιδα... γιατί ξέρεις... οι άνθρωποι ξέρουν να γράφουν και να αναπτύσσουν τόσο καλά το συγκεκριμένο ζήτημα και ήταν τόσο πετυχημένο το πείραμα Mοrgan, που αποφάσισαν να το επεκτείνουν.

Τραγικό characterization. Πάντα αποτελούσε αχίλλειο πτέρνα της σειράς, αλλά φέτος έχουν σπάσει τα κοντέρ. Τραγικό επεισόδιο, κακής ποιότητας filler, με υλικό 10λεπτου που ξεχειλώθηκε σε 45'. Ό,τι να 'ναι, για να γεμίσει το επεισόδιο, να γεμίζει και η σεζόν... Τραγικό και το σενάριο. Έψαχνα τον σεναριογράφο στο imdb και δεν αναφέρεται πουθενά... μα γιατί; Ποιος είναι να του στείλω τα εύσημα για την παγκόσμια πρωτοτυπία να βάλει έναν απαγωγέα να μας πει την ιστορία της ζωής του; (έβραζε αυγά και καρότα λέει.... πσσσσσσσσσσ... συγκλονιστικό!) Ή την ατάκα "do it" όταν την σημαδεύουν με όπλο, που δεν έχουμε δει ποτέ ξανά στην ιστορία της μικρής και μεγάλης οθόνης; Τα σέβη μου και στον σκηνοθέτη. Ειδικά στη σκηνή που η μαστόρισσα παλεύει με την Carol και καρφώνεται σαν σουβλάκι, έδωσε ρέστα... καλά για μοντάζ δεν συζητάμε... χασαποταβέρνα όπως πάντα. Αγαπημένες φετινές σκηνές τα ζόμπια που εμφανίζονται στο ξεκάρφωτο, σαν περαστικοί απ' το στούντιο, με την απαραίτητη σπλατεριά, έτσι για να θυμόμαστε σε τι κόσμο βρισκόμαστε.

Αυτά... πάω να σκουπίσω τα δάκρυα συγκίνησης απ' τη συνάντηση Glenn - Maggie...

Α ρε κατακαημένε Bear που έχεις μπλέξει... απορώ πως δεν έχεις αρκουδέψει ακόμα....

greekie
14 Μαρτίου 2016, 16:50
^
Sorry, mate. All women's episode, me likes :happy:

Μ' άρεσε το focus στην Κάρολ.
Θέλω να δω πώς θα την αντιμετωπίσουν τώρα, θα επανέλθει ή θα πάει κυριολεκτικά με τον σταυρό στο χέρι; Γιατί έχει φτάσει εκείνη η ώρα πάλι που κάποιοι θα μας αδειάσουν τη γωνιά και αυτό το επεισόδιο με έκανε να φοβάμαι για τη μοίρα της.

johny f
14 Μαρτίου 2016, 19:05
Οκ,τα γνωστα και μη εξαιρεταια με ο,τι σημαινει αυτο.Καθαρισαν και τους υπολοιπους σαν αυγα και παμε γι'αλλα.Παντως η ξωφαλτση μαχαιρια εχει ενδιαφερον να δουμε αν θα επηρεασει καπως ή εγινε για το εφε,οπως και το αιμα στο τελος απ'το χερι της Καρολ.

blackys88b
14 Μαρτίου 2016, 21:07
πολυ ωραιο το επεισοδιο με Καρολ και Μαγκι...δυνατη δραση οταν χρειαζοταν.!! τους καθαρισαν τους αντιπαλους.!!

smallville
15 Μαρτίου 2016, 01:32
Πολύ καλό επεισόδιο, μου άρεσε πώς το έπαιξε η Κάρολ σε όλη την διάρκεια, αλλά δεν μου αρέσει
πού το πάνε με τον χαρακτήρα της.

GeorgeCR7
15 Μαρτίου 2016, 06:40
Μέτριο προς καλούτσικο θα έλεγα το τρέχων επεισόδιο!!!

Είχαμε κάποιες καλές σκηνές δράσης αλλά μέχρι εκεί!Το υπόλοιπο επεισόδιο εστίασε ειδικότερα στον χαρακτήρα της Κάρολ,σε κάποια σημεία ήταν αρκετά βαρετό με ανούσιους διαλόγους που δεν ωφελούν το κοινό θεατή σε τίποτε απολύτως,παρά μόνο τους σεναριογράφους να γεμίσουν ένα επεισόδιο με άχρηστες πληροφορίες!!Τελικά,η Μάγκι και η Κάρολ κατάφεραν να ξεφύγουν με μεγάλη ευκολία απο τους ανθρώπους του Νίγκαν,για άλλη μια φορά είδαμε ότι όλη η ομάδα του Ρικ είναι ικανή για τα πάντα!!Ωραία η επανένωση Γκλεν/Μάγκι και Κάρολ/Ντάριλ στο τέλος!
Αναμένουμε λοιπόν την συνέχεια που ελπίζω να μην είναι ανάλογη αυτού του επεισοδίου........!:P:P:P

Βαθμολογία: 6/10.

tasoskratos
15 Μαρτίου 2016, 10:38
Αυτοί ήταν λοιπόν οι τρομεροί και φοβεροί συναγωνιστές του πολύ Νίγκαν.
Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Πάνε κι αυτοί, πάμε γι΄άλλα.
Τώρα πρέπει να επιστρέψουν στο αρχηγείο του Νίγκαν, να μαζέψουν ότι υπάρχει σε τρόφιμο και οπλισμό, να γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι τον γλυκούλη, ξανθούλη και μοντέλο jesus, μαζί με όλη του την παρέα και να πάνε πίσω στην Αλεξάνδρεια. θα γίνει όμως έτσι? Μπααααααααα, όλο και κάτι ΄΄περίεργο΄΄ θα προκύψει, διότι έχουμε και τον Μόργκαν.
Να βάλω μέσα στο σενάριο και θέμα με την εγκυμοσύνη της Μάγκυ, διότι εάν ήμουν σκηνοθέτης, σπλατεριές βλέπουμε, θα έδειχνα το έμβρυο να κρέμεται...:p
Πλάκα κάνω, διότι μετά από 6 σεζόν βλέπω ότι η σειρά περισσότερο κράζεται παρά αποθεώνεται. Εάν εξαιρέσουμε την καλή θέληση που υπήρξε από τους ανθρώπους της Αλεξάνδρεια όλοι οι άλλοι επιζήσαντες ήταν εχθρικοί. ΟΚ, είπαμε επιβίωση, αλλά δεν θα έπρεπε οι άνθρωποι να αρχίσουν να μαζεύονται, να δημιουργήσουν κάτι? Έτσι όπως πάμε η λογική λέει ότι στο τέλος δεν θα μείνει ουδείς ζωντανός.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει στο κόμικ, αλλά η ΄΄ιστορία΄΄ λέει ότι σειρά που τραβάει πολλές σεζόν, που ανακυκλώνεται, επαναλαμβάνεται και κυρίως δεν έχει στόχο/προορισμό/κατάληξη, την τρώει η μαρμάγκα.

baspav
15 Μαρτίου 2016, 10:48
Πολύ καλό το επεισόδιο! Όταν βλέπεις Maggie και Carol μαζί είναι σαν το vidal sassoon, 2 σε 1!

Κάποιος σε προηγούμενο επεισόδιο είπε πως ο Rick είναι ο νέος "κυβερνήτης". Δεν έχει άδικο. Το λέω εδώ και πολλά επεισόδια πως ο Rick έχει ξεφύγει και βάζει μεγάλους κινδύνους την ομάδα και δε λογαριάζει άνθρωπο. Serial killer έχει γίνει. Φαίνεται πως αυτή η "κυβερνητίλα" ποτίζει και τους υπόλοιπους σιγά σιγά και είδαμε πως σκότωναν τους άλλους εν ψυχρώ και στον ύπνο τους. Η 6η σαιζόν μας δείχνει (περισσότερο) πως οι κίνδυνος δεν είναι μόνο οι "μουρμούρηδες" αλλά οι ίδιοι οι ζωντανοί.

Χαίρομαι που "γύρισε" η Maggie, την είχαν παραμελήσει εδώ και πάρα πολλά επεισόδια. Μου άρεσε που το επεισόδιο ήταν σχεδόν όλο γυναίκες και έδειξαν την (όποια) αλληλεγγύη όταν τους είπε η Carol να μην καπνίζουν μπροστά στην έγκυο. Πολύ δυνατά τα τελευταία λεπτά του επεισοδίου με σκληρές σκηνές που η Maggie δεν μας έχει συνηθίσει (αλλά ένεκα έγκυος θα κάνει τα πάντα για να προστατέψει το έμβρυο). Την Πρωτοψάλτη την ξέρουμε, είναι ο θηλυκός Rambo της ομάδας. Δεν ξέρω αν η μαχαιριά ήταν κάτι. Και ο Rick είχε τραυματιστεί στα πρώτα επεισόδια της 6ης, εκεί που είχε κοπεί στο χέρι αλλά δεν είδαμε συνέχεια που να αφορά αυτό. Η τελευταία σκηνή είναι πραγματικά πολύ σκληρή. Τους καίνε ζωντανούς. Περάσαμε σε άλλο επίπεδο πλέον.

Αναμένω 3 επεισόδια-φωτιά!

greekie
15 Μαρτίου 2016, 10:55
Αυτοί ήταν λοιπόν οι τρομεροί και φοβεροί συναγωνιστές του πολύ Νίγκαν.
Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Πάνε κι αυτοί, πάμε γι΄άλλα.
Τώρα πρέπει να επιστρέψουν στο αρχηγείο του Νίγκαν, να μαζέψουν ότι υπάρχει σε τρόφιμο και οπλισμό, να γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι τον γλυκούλη, ξανθούλη και μοντέλο jesus, μαζί με όλη του την παρέα και να πάνε πίσω στην Αλεξάνδρεια. θα γίνει όμως έτσι? Μπααααααααα, όλο και κάτι ΄΄περίεργο΄΄ θα προκύψει, διότι έχουμε και τον Μόργκαν.
Να βάλω μέσα στο σενάριο και θέμα με την εγκυμοσύνη της Μάγκυ, διότι εάν ήμουν σκηνοθέτης, σπλατεριές βλέπουμε, θα έδειχνα το έμβρυο να κρέμεται...:p
Πλάκα κάνω, διότι μετά από 6 σεζόν βλέπω ότι η σειρά περισσότερο κράζεται παρά αποθεώνεται. Εάν εξαιρέσουμε την καλή θέληση που υπήρξε από τους ανθρώπους της Αλεξάνδρεια όλοι οι άλλοι επιζήσαντες ήταν εχθρικοί. ΟΚ, είπαμε επιβίωση, αλλά δεν θα έπρεπε οι άνθρωποι να αρχίσουν να μαζεύονται, να δημιουργήσουν κάτι? Έτσι όπως πάμε η λογική λέει ότι στο τέλος δεν θα μείνει ουδείς ζωντανός.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει στο κόμικ, αλλά η ΄΄ιστορία΄΄ λέει ότι σειρά που τραβάει πολλές σεζόν, που ανακυκλώνεται, επαναλαμβάνεται και κυρίως δεν έχει στόχο/προορισμό/κατάληξη, την τρώει η μαρμάγκα.

Να πω ότι δεν έχω διαβάσει τα κόμικς για να εξηγούμαστε.
Διαφωνώ λοιπόν ότι τέλειωσαν με τον Νήγκαν. Ο τρόπος που τον διαφημίζουν και η σειρά αλλά και οι γνωρίζοντες δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια παρερμήνευσης.
Πολύ καλή οργάνωση, πολλά safe houses, πολλές μικρές ομάδες.
Οπότε τείνω να πιστέψω ότι όσοι είδαμε έως τώρα ήταν οι αντίστοιχοι Αλεξανδριανοί του Ρικ. Η σάρα κι η μάρα
δηλαδή, τα παιδιά για τα θελήματα.
Το ιππικό δεν έφτασε ακόμα.

Γιατί αν αυτό ήταν το ιππικό του Νήγκαν, τζάμπα καίει η λάμπα!

tasoskratos
15 Μαρτίου 2016, 11:39
Η σάρα κι η μάρα
δηλαδή, τα παιδιά για τα θελήματα.
Το ιππικό δεν έφτασε ακόμα.

Ποιό Ιππικό φιλινάδα?
Φάγανε με το RPG τους μηχανόβιους, κάνανε ντου στο Αρχηγείο, φάγανε φρουρούς, φάγανε τους μέσα και κανείς άλλος δεν εμφανίστηκε. Χθες φάγανε και κάτι σκόρπιους που υποτίθεται ήταν η ομάδα ανίχνευσης.
Που να είναι δηλαδή κρυμμένο το Ιππικό?

Γιατί αν αυτό ήταν το ιππικό του Νήγκαν, τζάμπα καίει η λάμπα!

3 έμειναν. να δούμε στα 2 επόμενα τι κατέβασε το κεφάλι του Μόργκαν, να πάμε και για ένα τελευταίο με τίποτα άλλους ΄΄Νήγκαν΄΄ και του χρόνου πάλι.
Το θέμα είναι ότι τα ζόμπια πέρασαν σε 2η μοίρα. Από πρωταγωνιστές, κομπάρσοι έγιναν!:)

blackys88b
15 Μαρτίου 2016, 11:58
εμμμ βασικα τα ζομπι παντα ηταν κομπαρσοι και ποτε πρωταγωνιστες.!! :P

greekie
15 Μαρτίου 2016, 12:19
Ποιό Ιππικό φιλινάδα?
Φάγανε με το RPG τους μηχανόβιους, κάνανε ντου στο Αρχηγείο, φάγανε φρουρούς, φάγανε τους μέσα και κανείς άλλος δεν εμφανίστηκε. Χθες φάγανε και κάτι σκόρπιους που υποτίθεται ήταν η ομάδα ανίχνευσης.
Που να είναι δηλαδή κρυμμένο το Ιππικό?

Οι μηχανόβιοι φάνηκε ότι ήταν ξέμπαρκοι, part of a larger group thing, δεν τους ένοιαξε καθόλου.
Το αρχηγείο ξεκάθαρα το φυλούσαν τα "γυναικόπαιδα". Και αυτοί που ήρθαν μετά ήταν η εμπροσθοφυλακή.

Εγώ περιμένω τον κανονικό Νήγκαν, γιατί αυτά τα "we are all Negan" τα ακούω βερεσέ, με το ιππικό.

johny f
15 Μαρτίου 2016, 13:09
Εγώ περιμένω τον κανονικό Νήγκαν, γιατί αυτά τα "we are all Negan" τα ακούω βερεσέ, με το ιππικό.

Αυτη η ατακα "we are all Negan" μπορει να ειναι ακριβως ενδειξη οτι απλα καθαρισαν μια ομαδα απ'αυτους αλλα υπαρχουν κι αλλες που ειναι οπαδοι του Νιγκαν που κανει το τελικο κουμαντο και να εμφανιστει σε καποιο επομενο επισοδειο φαντης μπαστουνι,κατι που θα ειναι απολυτως λογικο.Οποτε ασχετα απ'το οτι καθαρισαν αυτους σαν αβγα ειναι πιθανο να εχουμε κι αλλους.Αλλωστε απ'οτι ξερω ειναι να εμφανιστει κι ο Jeffrey Dean Morgan στο τελος της σαιζον.;)

vasp
15 Μαρτίου 2016, 13:22
Το ποιοι φύλαγαν το Αρχηγείο και η έλλειψη του αρχηγού, μου δίνει πολύ απλά την αίσθηση, ότι δεν ήταν η βάση του Νίγκαν... Κάπου αλλού την έχει και την φαντάζομαι πιο οργανωμένη και με πιο αδίστακτους μαζί του...
Το ότι είχε οπλοστάσιο δεν λέει κάτι, γιατί πολύ απλά και αυτοί χρειάζονται το οπλικό τους σύστημα...

Στα του επεισοδίου, πολύ χάρηκα την κατακεφαλιά που έριξε η Μάγκι...
Τώρα το πως θα διαχειριστούν την Κάρολ, δεν μένει παρά να δούμε... Αλλά από την στιγμή που πάει να αλλάξει ο χαρακτήρας της, αυτό μπορεί να την οδηγήσει σε άσχημο δρόμο...

princeG
15 Μαρτίου 2016, 13:46
"You are not the good guys."

Αυτό.

tilemaxos
18 Μαρτίου 2016, 17:58
:clap::clap::clap:

freedoom
19 Μαρτίου 2016, 18:33
Φανταστικό επεισόδιο. Όχι τόσο για το βάθος του, αλλά για την ένταση κάποιων στιγμών. Η Κάρολ μας έχει χαρίσει πολλές όμορφες σκηνές.
Ρικ και Κάρολ σφάζουν σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλά guess what, δεν υπάρχει αύριο!
Ωραία μουσική, ωραίες λήψεις, καλό Walking Dead.

Stinkfist
20 Μαρτίου 2016, 00:21
Θα ηταν πολυ ωραιο το κομματι της Καρολ, αν δεν ηταν τοσο αντιθετο με την ολη πορεια του χαρακτηρα μεχρι τωρα. Ασυνεπες γραψιμο το θεωρω και δεν με επεισε.
Θελουμε περισσοτερη Μαγκι!

t0ny3
31 Μαρτίου 2016, 16:33
Μου αρεσε το επεισοδιο. Πηραν χρονο Μαγγι και Καρολ, ενω ηταν πολυ καλα γυρισμενο το ολο σκηνικο!

Εχουν γινει τοσο cruel οι καταστασεις, σε ανησυχητικο βαθμο. Μη μασατε ο Νιγκαν δεν εχει αποκαλυψει ακομα τη δυναμη του (θελω να πιστευω).

Hrisa76
8 Απριλίου 2016, 03:27
Jeananne Goossen, σε ποσες σειρές θα σε δω φέτος?
Νομίζω ότι όλο αυτό με την Κάρολ είναι και καλά η επιρροή του Μόργκαν.
Τρεχω για το επόμενο.