PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The 100 3x09 - Stealing Fire

GTVSBot
1 Απριλίου 2016, 04:00
Σειρά : The 100
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 9
Τίτλος : Stealing Fire

Κανάλι : CW
Πρώτη Προβολή : 31/03/2016

Περίληψη :

#ΨοφοςστηνΟνταρι

greekie
1 Απριλίου 2016, 11:46
Άλλη μία αυτοκαταστροφική σειρά.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είχε, τους Grounders, και πάει και το χαλάει μόνη της.
Και φυσικά σκοτώνουμε τους καλούς Grounders γιατί πρέπει να δώσουμε πάτημα για να φανούν πάλι ως οι καλοί της ιστορίας οι αποικιοκράτες Skaikru όταν επιτεθούν οι "κακοί απολίτιστοι γηγενείς" Grounders στο τέλος και τους εξολοθρεύσουν πλήρως.
Να υποθέσω επόμενη στη λίστα είναι η Indra έτσι;

Πάει και ο Λίνκον λοιπόν, με εκτέλεση εν ψυχρώ σαν σκλάβος φυσικά γιατί είπαμε δεν μπορούν να γίνουν πιο προφανείς οι συσχετισμοί που θέλει να περάσει η σειρά. Η Οκτάβια κοίταγε το θέαμα από μακριά γιατί έτσι και βεβαίως ο Μπέλαμι, που δεν ήξερε ο κακομοίρης, κρίμα, έπεσε θύμα, γι' αυτό σκότωσε τόσο κόσμο μες τη μαύρη νύχτα, δεν ήταν παρών γιατί πρέπει από κάπου να αρχίσει το redemption arc του και αν ήταν παρών θα τον έσωζε άρα φταίει η Οκτάβια που τον είχε φυλακισμένο. Περιμένω να γυρίσει και η Κλαρκ να την κατηγορήσει και για τον θάνατο του Λινκον γιατί μάλλον θέλει να του κρατάνε το χέρι για να παίρνει σωστές αποφάσεις, από μόνος του δεν μπορεί είναι ανάπηρος στο μυαλό.

Τα τεκταινόμενα στην Polis πάλι δεν έβγαλαν νόημα από όπου κι αν το πιάσεις.
Εμφανίζεται η Ontari και επειδή σκιάζεται μάλλον τα μικρά, δεν περιμένει μέχρι το πρωί και τα σκοτώνει στον ύπνο τους γιατί έτσι της κάπνισε. Δε δείχνει weakness ότι δεν ήθελε να παλέψει με τα μικρά, καμία σχέση καλέ, τι σκέφτεσαι κι εσύ τώρα.
Παρόλα αυτά επειδή δεν υπάρχουν άλλοι Nightbloods, γιατί ως γνωστό όταν ζητάς special people φροντίζεις να τους σκοτώνεις μαζικά και όχι να τους αφήνεις να διαιωνίσουν το είδος τους, γιατί έτσι διαλέγει σοφά το πνεύμα του διοικητή με hunger games, hail the new heda.
Αλλά χωρίς τσιπάκι γιατί ποιος θα ξέρει μωρέ ότι δεν το έχω;; lololol
Δε θα αναρωτηθεί κανείς όταν δεν δει τον flamekeeper δίπλα της;;
Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έκανε μπάνιο μπροστά στον Μέρφι, που αποσκοπούσε αυτή η σκηνή;:punch:

Έχουμε και το άλλο τραγικό, τα παιδιά nightbloods μαζεύονται στην Polis από μικρά με προοπτική να γίνουν ο επόμενος commander, αλλά ο flamekeeper δεν έχει αντικαταστάτη, ούτε καν μαθητευόμενο, γιατί έτσι βολεύει το plot:rotfl:
Και φυσικά επειδή όλοι οι Grounders είναι άχρηστοι δίνουμε το τσιπάκι στην κοπελιά που δεν ξέρει τίποτα από τις χαζομάρες που πιστεύουν οι Grounders, ούτε καν πώς λειτουργεί το όλο θέμα, και την στέλνουμε να ψάξει μια Luna που έφυγε από το κονκλάβιο και δεν αξίζει για commander, αλλά τώρα έχουμε μαντικές ικανότητες και υποθέτουμε ότι θα είναι καλύτερη από την Ontari πάλι γιατί έτσι.
Τώρα γιατί δεν ψάξανε να βρούνε την Luna όταν το έσκασε και να την σκοτώσουν, ε πού να τρέχουν τώρα.(Πιο προφανές ποια είναι η Luna δεν μπορεί να γίνει).
Το καταλάβαμε, θέλετε να κάνετε την Κλαρκ commander με τσιπ ή χωρίς δεν έχει σημασία, είδαμε ότι δεν παίζει ρόλο.

Δεν φταίει η σειρά, εγώ φταίω που είχα υψηλές προσδοκίες για φέτος μετά την περσινή σεζόν.
Περίμενα να δω Ice Queen, Ice Nation, και το τέλειωσαν τσακ μπαμ σε 3-4 επεισόδια.
Περίμενα να δω πώς διαλέγει the spirit of the commander και τελικά δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή και είναι απλά επιλογή τύπου hunger games. Epic fail.
Οπότε και το όλο στόρι με την CoL περιμένω να είναι ένα ακόμη μεγάλο fail.

Πολλά είπα αλλα σίγουρα θα ξέχασα πράγματα που ήθελα να αναφέρω, δεν πειράζει.

endorama
1 Απριλίου 2016, 20:36
Και φυσικά επειδή όλοι οι Grounders είναι άχρηστοι δίνουμε το τσιπάκι στην κοπελιά που δεν ξέρει τίποτα από τις χαζομάρες που πιστεύουν οι Grounders, ούτε καν πώς λειτουργεί το όλο θέμα, και την στέλνουμε να ψάξει μια Luna που έφυγε από το κονκλάβιο και δεν αξίζει για commander, αλλά τώρα έχουμε μαντικές ικανότητες και υποθέτουμε ότι θα είναι καλύτερη από την Ontari πάλι γιατί έτσι.
Τώρα γιατί δεν ψάξανε να βρούνε την Luna όταν το έσκασε και να την σκοτώσουν, ε πού να τρέχουν τώρα.(Πιο προφανές ποια είναι η Luna δεν μπορεί να γίνει).
Το καταλάβαμε, θέλετε να κάνετε την Κλαρκ commander με τσιπ ή χωρίς δεν έχει σημασία, είδαμε ότι δεν παίζει ρόλο.

σωστοοοος ! ωραιος!
ωστε η Λούνα είναι η Κλαρκ πιστευεις?'μα πώς? ήταν στο κονκλάβιο κι εφυγε? δεν θυμάμαι κατι τετοιο. Νομίζω η Ανια ήταν η προηγούμενη αλλά δεν θυμάμαι να μας εδειξαν τιποτα απο το κονκλαβιο που ακολουθησε τον θανατο της κι έφερε την Λεξα, ποσο μαλλον αν ήταν η Κλαρκ εκεί

greekie
2 Απριλίου 2016, 11:45
σωστοοοος ! ωραιος!
ωστε η Λούνα είναι η Κλαρκ πιστευεις?'μα πώς? ήταν στο κονκλάβιο κι εφυγε? δεν θυμάμαι κατι τετοιο. Νομίζω η Ανια ήταν η προηγούμενη αλλά δεν θυμάμαι να μας εδειξαν τιποτα απο το κονκλαβιο που ακολουθησε τον θανατο της κι έφερε την Λεξα, ποσο μαλλον αν ήταν η Κλαρκ εκεί

Όχι, δε με κατάλαβες καλά.
Η Λούνα δεν είναι η Κλαρκ.
Το πιθανότερο είναι η Λούνα να είναι συγγενής/αδερφή της Λέξα ή της Κόστια, αλλιώς δε θα είχε κανένα λόγο η Λέξα να την αφήσει ζωντανή μετά τη φυγή της αφού είχε ήδη σκοτώσει άλλους 7 υποψήφιους.

Το ότι θέλουν να κάνουν την Κλαρκ commander είναι τόσο προφανές που είναι αστείο. Απλά το πάνε, ή μάλλον νομίζουν ότι το πάνε, λάου-λάου. Τώρα την κάνανε flamekeeper και της δώσανε το τσιπάκι για να το φυλάει και κάποια στιγμή θα πάρει προαγωγή σε commander ή σκοτώνοντας άμεσα τη Λούνα(όχι η Κλαρκ, η σειρά) όπως την Ice Queen, ή που δε θα το πάρει καθόλου το τσιπ η Λούνα και θα το βάλει στον εαυτό της η Κλαρκ για να μην το πάρει η Οντάρι.

johny f
2 Απριλίου 2016, 19:53
Άλλη μία αυτοκαταστροφική σειρά.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είχε, τους Grounders, και πάει και το χαλάει μόνη της.
Και φυσικά σκοτώνουμε τους καλούς Grounders γιατί πρέπει να δώσουμε πάτημα για να φανούν πάλι ως οι καλοί της ιστορίας οι αποικιοκράτες Skaikru όταν επιτεθούν οι "κακοί απολίτιστοι γηγενείς" Grounders στο τέλος και τους εξολοθρεύσουν πλήρως.

Η σειρα ενω μπορει να ειναι πολυ καλη,εχει τοσα επαναλαμβανομενα μοτιβα που πανω που παει να γινει ενδιαφερουσα ξανακυλαει στο τετριμενο με γεγονοτα οπως αυτα που ειπες και αρχιζεις να βαριεσαι για τα καλα.Αν το συνεχισουν σε τετοια φαση θα ειναι πολυ κριμα για το συμπαν που εχουν χτισει.

HristinaB
19 Απριλίου 2016, 18:20
Πάει και ο Λίνκον λοιπόν, με εκτέλεση εν ψυχρώ
Εγώ τον Λίνκολν και τον Κέιν είχα να με κρατάνε σ' αυτή τη σειρά (όπως είχα παλιότερα τον μακαρίτη τον Φιν, πριν τον ξεσκίσουν ως χαρακτήρα) κι αυτό το επεισόδιο μου τους έφαγε και τους δύο. Τον πρώτο κυριολεκτικά (μα να σκοτώσουν τον κούκλο τον βαρβάτο, που ήταν και καλό παιδί, και ο άλλος ο *&^%$#@ ο Μπέλαμι και το ζώον η Κλαρκ να είναι ακόμα ζωντανοί; Γυρεύω το δίκιο μου και δεν το βρίσκω πουθενά), το δεύτερο με το να τον ζευγαρώσουν με την Άμπι. Κέιν αγόρι μου, λογικέψου, μάνα και κόρη είναι μαύρες χήρες, δηλητηριώδεις ταραντούλες, πουλάνε στο Χάρο χονδρική, μείνε μακριά μη σε κλαίμε κι εσένα!

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έκανε μπάνιο μπροστά στον Μέρφι, που αποσκοπούσε αυτή η σκηνή;:punch:
Fanservice, λόγω της υποψίας γυμνού και ερωτισμού; Βέβαια, δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να είναι ο Μέρφι στη σκηνή, δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το και καλά τελετουργικό της κάθαρσης, άσε που ούτε η Οντάρι θα τον ήθελε παρόντα όταν είναι γυμνή και, θεωρητικά, άοπλη και ευάλωτη, μιας και θεωρεί τους Ουράνιους εχθρούς.

Το καταλάβαμε, θέλετε να κάνετε την Κλαρκ commander με τσιπ ή χωρίς δεν έχει σημασία
Πράγματι, κι εγώ αυτό σκέφτηκα αμέσως. Βρίσκω την ιδέα τραγική κι ελπίζω η σειρά να το δει λίγο περισσότερο GoT και να τη φάει το μαύρο χώμα. (Γιατί, όμως, ακόμα πιστεύω ότι θα παίξει πίτσι-πίτσι με τον βασιλιά του Ice Nation; )

Η αυτοκτονία του Τάιτους ήταν ωραία ανατροπή, δεν το περίμενα. Τα μπρος-πίσω του Μπέλαμι, όμως, έχουν κουράσει πολύ εδώ και πολύ καιρό. ΚΑΜΙΑ εξιλέωση στο δολοφόνο του Λίνκολν! :punch:

Απορία: θυμάται κανείς τον Λίνκολν (ααχ, πάει το παλικάρι, πάει) να αναφέρει αυτή τη Λούνα, όπως είπε η Κλαρκ;

greekie
19 Απριλίου 2016, 18:41
Απορία: θυμάται κανείς τον Λίνκολν (ααχ, πάει το παλικάρι, πάει) να αναφέρει αυτή τη Λούνα, όπως είπε η Κλαρκ;

Στην πρώτη σεζόν είχε πει στην Κλαρκ να πάνε στη Λούνα, και επίσης εκεί ήθελε να πάει με την Οκτάβια.

johny f
19 Απριλίου 2016, 18:53
Κέιν αγόρι μου, λογικέψου, μάνα και κόρη είναι μαύρες χήρες, δηλητηριώδεις ταραντούλες, πουλάνε στο Χάρο χονδρική, μείνε μακριά μη σε κλαίμε κι εσένα!

Οκ,ενταξει,δεν υπαρχεις,απλα δεν υπαρχεις!:rotfl::lol::worthy::respect:

t0ny3
26 Απριλίου 2016, 01:36
Τι πιο προβλεψιμο, εφοσον γνωριζεις τα tv news, ο θανατος του Lincoln. Η Lexa εχει το Fear the Walking Dead, ενω ο Lincoln πρωταγωνιστει στο νεο μεγαλο στοιχημα του Starz, το American Gods, οποτε καθολου παραξενες οι απωλειες τους. Παντως μου αρεσε που βλεπουμε τολμηρες κινησεις στο σεναριο με θανατους.

Γενικα πολυ δυνατο επεισοδιο, ομως βρισκω εντελως fail να σκοτωνονται στην δοκιμασια για την διαδοχη οι Nightbloods. Δηλαδη τωρα ο επομενος Commander απο που θα προκυψει;

Παμε λοιπον να βρουμε την Luna!

greekie
26 Απριλίου 2016, 11:05
Τι πιο προβλεψιμο, εφοσον γνωριζεις τα tv news, ο θανατος του Lincoln. Η Lexa εχει το Fear the Walking Dead, ενω ο Lincoln πρωταγωνιστει στο νεο μεγαλο στοιχημα του Starz, το American Gods, οποτε καθολου παραξενες οι απωλειες τους. Παντως μου αρεσε που βλεπουμε τολμηρες κινησεις στο σεναριο με θανατους.

Το είπες μόνος σου, "προβλέψιμο".
Επειδή το είδαμε πολλές φορές φέτος, το ότι ένας ηθοποιός θέλει για τον άλφα-βήτα λόγο να φύγει ή βρήκε αλλού δουλειά δεν σημαίνει ντε και καλά ότι πρέπει να σκοτώσουμε τον χαρακτήρα. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να τον εξαφανίσεις.
Πριν 20 χρόνια μπορεί να ήταν τολμηρή κίνηση, πλέον θεωρείται απλά lazy writing. Κι αν θες σώνει και ντε να τον "σκοτώσεις", κάν' το σωστά.

Η Lexa ήταν τραγική αντιγραφή από την Buffy, έγινε απλά για το υποτιθέμενο shock value γιατί υπήρχαν άλλοι χίλιοι δυο τρόποι να μας δείξει ότι είχε το τσιπ.
Ο θάνατος του Λίνκον είναι ακόμα πιο τραγικός γιατί απλά έγινε για να γίνει.

Και μέσα σε όλα αυτά, η φόλα που τρώγανε επί έναν χρόνο οι clexa fans από τους ίδιους τους δημιουργούς, πληρώθηκε όπως έπρεπε με ένα άνευ προηγουμένου κράξιμο από κριτικούς και fans και συνεχιζόμενη πτώση των ratings.