PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ο Desmond μηπως είναι ο ...

ge.l
5 Μαρτίου 2007, 15:35
Η φιγουρα του DEsmond ειναι αινιγματικη και περιεργη.Καθως εβλεπα τα επεισοδια για πολλοστη φορα διαπιστωσα οτι ο χαρακτηρας του μπορει να ταυτιστει-προσσεγγιστει με αυτον του Οδυσσεα απο την Οδυσεια του Ομηρου.Οι ομοιοτητες οι αλλγοριες και οι παραμπομπες μεσω του Desmond στην εικονα του Οδυσσεα ειναι παρα πολλες.
Μερικές από αυτές είναι οι εξής
- Περιπλανιέται με το ιστιοπλοϊκό και χωρίς αυτό για πολύ καιρό
- Δίνει λύση στην καταπακτή αφού απενεργοποιεί τον μηχανισμό με το γύρισμα του κλειδιού (Αντίστοιχα Οδυσσέας στην Τροια με τον Δούρειο ίππο)
- Η γυναίκα που τον αγαπάει και τον περιμένει ονομάζεται Penny δηλαδή Πηνελόπη .
Είμαι πεπεισμένος ότι αυτό το γεγονός δεν είναι τυχαίο από τους σεναριογράφους και ότι η ταύτιση αυτή θα γίνει πιο σαφής στα επόμενα επεισόδια.
Τέλος δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω και ο Οδυσσέας έβλεπε μελλοντικά οράματα

Tigran
5 Μαρτίου 2007, 15:56
Αν τα συσχετίσουμε όλα αυτά με κάτι που είχε πεί ένα παλικάρι σχετικά με το σημάδι που έκαναν στην Τζουλιέτ(μοιάζει με τα αντίρροπα Ε της Ομάδας Ε) τότε μπορεί να γίνει μιά σύνδεση και να πούμε οτι οι τυπάδες θα μπλέξουν και την Αρχαία Ελλάδα στο παιχνίδι. Τιμή μας αν το κάνουνε αν και το θεωρώ λίγο δύσκολο. Αν στην συνέχεια εμφανιστούν περισσότερα στοιχεία που να βοηθούν στην ταύτιση Οδυσσέα-Ντέσμοντ, θα το συζητήσω...προς το παρόν είναι ελλειπή...
Πάντως ενδιαφέρουσα θεωρία και εμένα θα μου άρεσε!

Mathias
5 Μαρτίου 2007, 16:04
Υπάρχει και άλλο στοιχείο οι μνηστήρες είναι 108. Δεν το λέω εγώ τώρα. Τα έχουμε ξαναπεί. Πάντως δεν βλέπω κάτι παραπάνω. Όσο για το σημάδι προσωπική άποψη δεν είναι της ομάδας ε. Δέν έχει το ίδιο σχήμα, μοιάζει αλλά δεν είναι. Παραμένω πιστός σε αυτά που είπαμε στο 03Χ09. To σχήμα του ανάποδου σταυρού είναι ολόιδιο.:yes:
http://bp0.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/Rd3CBtC3pHI/AAAAAAAABYY/VXf3RBTkOO0/s400/julietmarklargenew.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/4651/150pxomadaejpgiv7.jpg

Βέβαια όλα άυτά είναι εικασίες και απόψεις. Μπορεί να μην είναι τίποτα από τα δύο.

lan-di
5 Μαρτίου 2007, 16:45
Σ'έχουν προλάβει οι Sanctuar και Sheik από τις 30 Μαΐου! Look here (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=8696&highlight=%EC%ED%E7%F3%F4%DE%F1%E5%F2#post8696)...
Ήταν το μεταlost καλοκαιρινό κάψιμο! Είσαι καινούργιος εδώ οπότε θα διαπιστώσεις πως ότι κι αν γίνει στο Lost θα έχει ειπωθεί σίγουρα εδώ μέσα. Κάποιος μάλιστα (δε θυμάμαι ποιος), είχε πει πως με τόσα πράγματα που έχουμε γράψει(από ηλεκτρομαγνητισμούς...μέχρι και θεωρία της κούφιας), δεν έχει μείνει και τίποτα διαφορετικό για να σκεφτεί ο σκηνοθέτης και να μας στείλει όλους αδιάβαστους, και συμφωνώ μαζί του! Ένα από όλα αυτά θα συμβεί οπωσδήποτε και τότε θα βγει ένας και θα πει την εξής φράση:"Σας το΄πα!!!" Ίσως αυτός να είμαι κι εγώ! Ποιος ξέρει...;

Tigran
5 Μαρτίου 2007, 16:54
Σ'έχει προλάβει ο Sheik από τις 30 Μαΐου! Look here...LOL με τοσα τόπικ που έχω διαβάσει, το είχα ξεχάσει τελείως...

Κάποιος μάλιστα (δε θυμάμαι ποιος), είχε πει πως με τόσα πράγματα που έχουμε γράψει(από ηλεκτρομαγνητισμούς...μέχρι και θεωρία της κούφιας), δεν έχει μείνει και τίποτα διαφορετικό για να σκεφτεί ο σκηνοθέτης και να μας στείλει όλους αδιάβαστους

Ακόμα και αυτό έχει ειπωθεί πολλές φορές. LOL!! :-)

Sotos_2002
5 Μαρτίου 2007, 17:01
Φαινομενικά φαίνεται σωστος...
Aν δεν κανω λαθος καπου έχει ξαναναφερθει αυτος ο παραλληλισμος.

dduke
5 Μαρτίου 2007, 18:46
Θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίο, αλλά δεν πρέπει μάλλον να είναι κάτι πέρα από έναν απλό συμβολισμό. Δεν νομίζω να εμβαθύνουν πάνω σε αυτό το θέμα.

24-400
5 Μαρτίου 2007, 21:23
Σ'έχουν προλάβει οι Sanctuar και Sheik από τις 30 Μαΐου! Look here (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=8696&highlight=%EC%ED%E7%F3%F4%DE%F1%E5%F2#post8696)...
Ήταν το μεταlost καλοκαιρινό κάψιμο! Πω πω, όταν επιβεβαίωσα την πληροφορία του Sheik για τους μνηστήρες είχα πάθει μεγάλη πλάκα:shock::shock:
:lol:
Edit:Lan-di να υποθέσω πως έχεις διαβάσει όλο το Lost Forum?Ενημερωμένος...:P

brazdas
5 Μαρτίου 2007, 21:38
Η φιγουρα του DEsmond ειναι αινιγματικη και περιεργη.Καθως εβλεπα τα επεισοδια για πολλοστη φορα διαπιστωσα οτι ο χαρακτηρας του μπορει να ταυτιστει-προσσεγγιστει με αυτον του Οδυσσεα απο την Οδυσεια του Ομηρου.Οι ομοιοτητες οι αλλγοριες και οι παραμπομπες μεσω του Desmond στην εικονα του Οδυσσεα ειναι παρα πολλες.
- Δίνει λύση στην καταπακτή αφού απενεργοποιεί τον μηχανισμό με το γύρισμα του κλειδιού (Αντίστοιχα Οδυσσέας στην Τροια με τον Δούρειο ίππο)
- Η γυναίκα που τον αγαπάει και τον περιμένει ονομάζεται Penny δηλαδή Πηνελόπη .
Είμαι πεπεισμένος ότι αυτό το γεγονός δεν είναι τυχαίο από τους σεναριογράφους και ότι η ταύτιση αυτή θα γίνει πιο σαφής στα επόμενα επεισόδια.
Όντως έχεις δίκιο ρε φίλε.Θα το δούμε πάντως και στη συνέχεια των επεισοδίων και θα βεβαιωθούμε πλήρως. Σίγουρα όμως δεν θα είναι κάτι το τυχαίο.

Mathias
5 Μαρτίου 2007, 23:41
Εγώ πάλι φίλοι μου δεν συμφωνώ. Το μόνο κοινό που βλέπω είναι μια γυναίκα που την λένε Πηνελόπη και περιμένει κάποιον που λέγεται Ντέμοντ, όπως η Πηνελόπη περίμενε τον Οδυσσέα. Δηλαδή το κοινό είναι στην Πηνελόπη όχι στον Ντέσμοντ.
Μόνο το νούμερο 108 θεωρώ σύμπτωση, ούτε στο κλειδί βλέπω παραλληρισμό ούτε στο ιστιοφόρο και βέβαια καμία σχέση ως χαρακτήρες.
Η εξήγηση που έχω εγώ για τον συσχετισμό είναι η ίδια που έχω για όλα τα ονόματα (Ρουσσώ,Ντέμοντ, Λοκ, Σέπαρντ κλπ). Δύο δηλ. μια προχωρημένη και μία απλή και λίγο ξενέρωτη. Πάντως το κατατάσω στην ίδια κατηγορία, αυτή των ονομάτων.;)
Sorry βρε παιδιά που διαφωνώ, αλλά το βλέπω αλλιώς.:(

fania
6 Μαρτίου 2007, 01:06
εγω παλι δεν ξερω, δεν μου φαινεται και απιθανο..θα δειξει..θελω μονο να υπενθυμισω πως στο τελευταιο επεισοδιο του 2ου κυκλου, οταν ο σαιντ και οι κορεατες ηταν στην βαρκα, ειχαμε δει ενα μαρμαρινο γλυπτο, ενα ποδι με σανδαλι, γλυπτο αρχαιοελληνικου υφους..οποτε ισως καποια στιγμη να μας το γυρισουν καπως ετσι..

achilleas19
6 Μαρτίου 2007, 01:44
Η αλήθεια είναι ότι τα στοιχεία τυχαία η όχι μπορούν ασθενώς βέβαια να υποστηρίξουν αυτόν τον παραλληλισμό....Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω είναι πως αυτός ο παραλληλισμός θα εισχωρήσει κ πως θα εξηγηθεί στο σενάριο....Ο Ντέσμοντ δηλαδή ζει τη μοίρα του Οδυσσέα...?,Είναι ο Οδυσσέας?Τι ακριβώς?

sheik
6 Μαρτίου 2007, 02:25
Δεν ειπαμε ρε παιδια οτι προκειται για τον Οδυσσεα.Οι πολυ παρατηρητικοι θα εχετε δει οτι στη σειρα υπαρχουν παμπολες αναφορες σε αλλες σειρες,μυθους,ταινιες,βιβλια κλπ.
Μια εμμεση αναφορα στην Οδυσσεια ειναι και το ολο θεμα του Ντεσμοντ με την Πηνελοπη.

lan-di
6 Μαρτίου 2007, 02:48
Πω πω, όταν επιβεβαίωσα την πληροφορία του Sheik για τους μνηστήρες είχα πάθει μεγάλη πλάκα

Edit:Lan-di να υποθέσω πως έχεις διαβάσει όλο το Lost Forum?Ενημερωμένος...

Λοιπόν...για να φανταστείς πόσο καμένος είμαι...ξεκίνησα να βλέπω Lost 29 Ioυλίου 11:30 και τελείωσα και τα 49 επεισόδια στις 30 Ιουλίου 23:30! Μιλάμε για 36 ώρες σερί με κάτι μικρά διαλλείματα για να πάω τουαλέτα και να παραγγείλω να φάω!!! Στα καπάκια διάβασα 25 σελίδες posts από το Season2 Finale και μετά κοιμόμουνα μέχρι τις 18:00 το απόγευμα! Όταν διάβαζα εκείνο το thread, βρισκόμουνα σε τέτοια υπερένταση, που ακόμα θυμάμαι και την παραμικρή λεπτομέρεια! Αν έχετε όρεξη και το ξαναδιαβάσετε τώρα από την αρχή θα ρίξετε πολύ γέλιο! Ο καθένας έμπαινε και έλεγε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι!
Ας πω και κάτι όμως για τον φίλο μας τον...Ντέσι! Συμφωνώ με τις θεωρίες περί Οδύσσειας! Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου και να βρέθηκε στο νησί. Μετά από 3 χρόνια καθισιού και ξυσίματος, γύρισε το κλειδί, εκτοξεύτηκε στη ζούγκλα όπου βρήκε μια χρονοπύλη που σε γυρίζει στον κανονικό κόσμο! Λίγο πριν όμως διαβεί την χρονοπύλη, εμφανίστηκε ο ένας, ο μοναδικός και τρανός Μπέντζαμιν Λάινους και τον τάισε με λοτούς (έχει ξεχάσει πλέον που είναι η χρονοπύλη)! Στην συνέχεια τον πήγανε στο απέναντι νησί (το νησί των Λοτοφάγων) για πλήση εγκεφάλου στο δωμάτιο 42 (αριστερά στην απέναντι γωνία από το 23 που ήταν ο Καρλ), όπου του εμφύτεψαν τις αναμνήσεις για τον Τσάρλυ. Έπειτα φώναξαν τον καπνό, ο οποίος με ταχύτατες μαεστρικές κινήσεις τον επανετοποθέτησε στην ζούγκλα. Την ώρα που συνήρθε, πέρασε τυχαία από εκεί η Ρουσώ, με την οποίο ο Ντέσμοντ έκανε παθιασμένο sex και στη συνέχεια, έδωσε τα ρούχα του στη Ρουσώ για να τα μυρίζει το βράδυ πριν κοιμηθεί. Φυσικά το γεγονός δεν αναφέρθηκε για να μη ζηλέψει ο Σαγίντ.
Όλα αυτά θα τα δείτε στο επεισόδιο 17!

Elesar
6 Μαρτίου 2007, 02:56
Εγώ πάλι φίλοι μου δεν συμφωνώ. Το μόνο κοινό που βλέπω είναι μια γυναίκα που την λένε Πηνελόπη και περιμένει κάποιον που λέγεται Ντέμοντ, όπως η Πηνελόπη περίμενε τον Οδυσσέα. Δηλαδή το κοινό είναι στην Πηνελόπη όχι στον Ντέσμοντ.
Μόνο το νούμερο 108 θεωρώ σύμπτωση, ούτε στο κλειδί βλέπω παραλληρισμό ούτε στο ιστιοφόρο και βέβαια καμία σχέση ως χαρακτήρες.
Sorry βρε παιδιά που διαφωνώ, αλλά το βλέπω αλλιώς.:(
Δεν έχεις φαντασία.......:grin::haha:8)

Elesar
6 Μαρτίου 2007, 02:59
Λοιπόν...για να φανταστείς πόσο καμένος είμαι...ξεκίνησα να βλέπω Lost 29 Ioυλίου 11:30 και τελείωσα και τα 49 επεισόδια στις 30 Ιουλίου 23:30! Μιλάμε για 36 ώρες σερί με κάτι μικρά διαλλείματα για να πάω τουαλέτα και να παραγγείλω να φάω!!! Στα καπάκια διάβασα 25 σελίδες posts από το Season2 Finale και μετά κοιμόμουνα μέχρι τις 18:00 το απόγευμα! Όταν διάβαζα εκείνο το thread, βρισκόμουνα σε τέτοια υπερένταση, που ακόμα θυμάμαι και την παραμικρή λεπτομέρεια! Αν έχετε όρεξη και το ξαναδιαβάσετε τώρα από την αρχή θα ρίξετε πολύ γέλιο! Ο καθένας έμπαινε και έλεγε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι!
Ας πω και κάτι όμως για τον φίλο μας τον...Ντέσι! Συμφωνώ με τις θεωρίες περί Οδύσσειας! Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου και να βρέθηκε στο νησί. Μετά από 3 χρόνια καθισιού και ξυσίματος, γύρισε το κλειδί, εκτοξεύτηκε στη ζούγκλα όπου βρήκε μια χρονοπύλη που σε γυρίζει στον κανονικό κόσμο! Λίγο πριν όμως διαβεί την χρονοπύλη, εμφανίστηκε ο ένας, ο μοναδικός και τρανός Μπέντζαμιν Λάινους και τον τάισε με λοτούς (έχει ξεχάσει πλέον που είναι η χρονοπύλη)! Στην συνέχεια τον πήγανε στο απέναντι νησί (το νησί των Λοτοφάγων) για πλήση εγκεφάλου στο δωμάτιο 42 (αριστερά στην απέναντι γωνία από το 23 που ήταν ο Καρλ), όπου του εμφύτεψαν τις αναμνήσεις για τον Τσάρλυ. Έπειτα φώναξαν τον καπνό, ο οποίος με ταχύτατες μαεστρικές κινήσεις τον επανετοποθέτησε στην ζούγκλα. Την ώρα που συνήρθε, πέρασε τυχαία από εκεί η Ρουσώ, με την οποίο ο Ντέσμοντ έκανε παθιασμένο sex και στη συνέχεια, έδωσε τα ρούχα του στη Ρουσώ για να τα μυρίζει το βράδυ πριν κοιμηθεί. Φυσικά το γεγονός δεν αναφέρθηκε για να μη ζηλέψει ο Σαγίντ.
Όλα αυτά θα τα δείτε στο επεισόδιο 17!
Σε αντίθεση με τον προλαλήσαντα, που μπορώ να πω ότι η φαντασία του οργιάζει:yes::dance:8)

eugchem
6 Μαρτίου 2007, 11:24
... Την ώρα που συνήρθε, πέρασε τυχαία από εκεί η Ρουσώ, με την οποίο ο Ντέσμοντ έκανε παθιασμένο sex και στη συνέχεια, έδωσε τα ρούχα του στη Ρουσώ για να τα μυρίζει το βράδυ πριν κοιμηθεί...
Καλά. μιλάμε για ΤΗΝ φαντασία, την ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ φαντασία!!! Η καλύτερη εξήγηση που διάβασα για την έλλειψη ρούχων όταν ξύπνησε...
:respect: :respect: :respect:

lan-di
6 Μαρτίου 2007, 12:14
Εικασίες λένε ότι η Ρουσώ είναι αδερφή της φίλης, της κουνιάδας της Μάγισσας Κίρκης. Έτσι εξηγείται ότι μάγεψε τον Ντέσμοντ με την παρουσία της!

24-400
7 Μαρτίου 2007, 23:35
ξεκίνησα να βλέπω Lost 29 Ioυλίου 11:30 και τελείωσα και τα 49 επεισόδια στις 30 Ιουλίου 23:30! Μιλάμε για 36 ώρες σερί με κάτι μικρά διαλλείματα για να πάω τουαλέτα και να παραγγείλω να φάω!!! Στα καπάκια διάβασα 25 σελίδες posts από το Season2 Finale και μετά κοιμόμουνα μέχρι τις 18:00 το απόγευμα! Όταν διάβαζα εκείνο το thread, βρισκόμουνα σε τέτοια υπερένταση, που ακόμα θυμάμαι και την παραμικρή λεπτομέρεια!!:shock::shock: Αυτό πρέπει να είναι Ρεκόρ....Απίστευτο...Κι εγω έχω δει σερί επεισόδια σε αρκετές σειρές 24,Lost,Alias όμως δεν πρέπει να έχω ξεπερασει τις 15 ώρες

gregkerkyra
8 Μαρτίου 2007, 00:37

Me esteiles twra me tous mnhsthres... Den to hksera... Les? Alla dn blepw nohma na uparxei susxetish... H uparxei?

jowl_tnt
24 Φεβρουαρίου 2008, 22:43
Θα σας φανεί περίεργο που γράφω εδώ μετά από τόσο καιρό αλλά αυτό το LOST με έχει τρελάνει τελείως!

Έχω το νέο παιχνίδι "Lost: Via Domus".
Εκεί που έπαιζα λοιπόν, βρίσκομαι στα συντρίμμια του κομματιού του αεροπλάνου που είχε πάει Jack-Kate-Charlie στην πρώτη σεζόν και ο καπνούλης "έφαγε" τον πιλότο.
Και τι βρίσκω εκεί μέσα;
Ένα βιβλιαράκι.
Και ποιο βιβλιαράκι ήτανε;
Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ!
:shock: :shock: :shock: :shock:

Παναγία μουουουουου!

takisant
25 Φεβρουαρίου 2008, 10:33
Ο μονοφθαλμος που δεν πέθαινε λετε να ειναι ο Κύκλωπας.

xifomaxos
25 Φεβρουαρίου 2008, 10:42
Θα σας φανεί περίεργο που γράφω εδώ μετά από τόσο καιρό αλλά αυτό το LOST με έχει τρελάνει τελείως!

Έχω το νέο παιχνίδι "Lost: Via Domus".
Εκεί που έπαιζα λοιπόν, βρίσκομαι στα συντρίμμια του κομματιού του αεροπλάνου που είχε πάει Jack-Kate-Charlie στην πρώτη σεζόν και ο καπνούλης "έφαγε" τον πιλότο.
Και τι βρίσκω εκεί μέσα;
Ένα βιβλιαράκι.
Και ποιο βιβλιαράκι ήτανε;
Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ!
:shock: :shock: :shock: :shock:

Παναγία μουουουουου!

:shock::shock::shock::shock: Έχεις ήδη το Via Domus;

tasoskratos
25 Φεβρουαρίου 2008, 10:47
Εγώ ήξερα ότι κυκλοφορεί αυτή την εβδομάδα!
Θα το ψάξω αμέσως σε κάποιο κατάστημα.

ΟΔΥΣΣΕΙΑ?
Ποιός ακούει την natasa τώρα.
Πόσους μνηστήρες είχε η Πηνελόπη?:)

xifomaxos
25 Φεβρουαρίου 2008, 11:28
Ναι αλλά η Πηνελόπη στην Οδύσσεια δεν είχε μπαμπά σαν τον Widmore και ο Οδυσσέας ήταν ο Βασιλιάς του νησιού που έφυγε αλλά ξαναγύρισε:???:

pipikikinos
25 Φεβρουαρίου 2008, 13:42
Αφου ειπαμε(οι παραγωγοι) οτι για τα ονοματα εμπνεονται και απο την αρχαια Ελλαδα.Αυτο μονο.Δεν υπαρχει κατι παραπερα για την πλκη,μπορει-ισως για τις ιδιοτητες του καθε χαρακτηρα,αλλα σιγουρα οχι για το σεναριο της σειρας.

xifomaxos
25 Φεβρουαρίου 2008, 13:43
Και είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό, επειδή;........

jowl_tnt
25 Φεβρουαρίου 2008, 14:53
:shock::shock::shock::shock: Έχεις ήδη το Via Domus;

Εγώ ήξερα ότι κυκλοφορεί αυτή την εβδομάδα!
Θα το ψάξω αμέσως σε κάποιο κατάστημα.

Ναι, το έχω από το Σαββάτο! Για Xbox360.
Κανονικά το παιχνίδι βγαίνει 26-27 του μηνός.
Τώρα που το βρήκανε, οι Warezάκιδες, νωρίτερα, ένας θεός ξέρει!

pipikikinos
27 Φεβρουαρίου 2008, 14:44
Και είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό, επειδή;........

.....μου το ειπε ο Μπεν!!!:P

Για τπτ δεν εισαι σιγουρος στο Λοστ ,απλως δεν βλεπω καμια αλλη συνδεση εκτος ονοματος με την Οδυσσεια (λεπτομερειες δλδ).
Το ιδιο θα ισχυε και για την Π.Διαθηκη και τα ονοματα που "εκλεψαν απο εκει.
Της μαμας του Μπεν(Μπεντζαμιν-Βενιαμιν) που στην Π.Δ πεθανε στην γεννα και εκεινη,
το επιθετο του Σεπαρντ(βοσκος-Τζακ-Ιακωβ),και παει λεγοντας.
Εσυ τι λες?Να βλεπουμε την Οδυσσεια και να μην το καταλαβαμε?

xifomaxos
27 Φεβρουαρίου 2008, 15:57
.....μου το ειπε ο Μπεν!!!:P

Για τπτ δεν εισαι σιγουρος στο Λοστ ,απλως δεν βλεπω καμια αλλη συνδεση εκτος ονοματος με την Οδυσσεια (λεπτομερειες δλδ).
Το ιδιο θα ισχυε και για την Π.Διαθηκη και τα ονοματα που "εκλεψαν απο εκει.
Της μαμας του Μπεν(Μπεντζαμιν-Βενιαμιν) που στην Π.Δ πεθανε στην γεννα και εκεινη,
το επιθετο του Σεπαρντ(βοσκος-Τζακ-Ιακωβ),και παει λεγοντας.
Εσυ τι λες?Να βλεπουμε την Οδυσσεια και να μην το καταλαβαμε?

Οδύσσεια δε βλέπουμε αλλά δε μπορείς να αποκλείσεις να υπάρχουν στοιχεία που ίσως μας οδηγούν κάπου (και δεν εννοώ στο ψυχιατρείο). Δεν αντιλέγω, το ίδιο ισχύει και για την Π.Δ.
Benjamin: Ο 12 γιος του Jacob και ο πιο αγαπημένος :???:
Linus: Γιος του Απόλλωνα, τον κατασπάραξαν σκυλιά και ο Απόλλωνας έστειλε τιμωρία να κατατρώγονται τα έμβρυα:???:

fragonard
27 Φεβρουαρίου 2008, 19:17
Ακριβως.Δεν μπορουμε να πουμε οτι η σειρα εξελισσεται με βαση τις αναφορες που γινονται σε καποια προσωπα ωστοσο οι χαρακτηρες διατηρουν καποια χαρακτηριστικα στο χαρακτηρα η στις αποψεις τους με αυτα των προσωπων στα οποια γινεται αναφορα....Τυχαιες οι αναφορες δεν ειναι δεν ξερω ομως κατα ποσο αυτο επηρρεαζει ουσιαστικα την εξελιξη...μπορει ελαχιστα μπορει καθολου....

gate13
25 Απριλίου 2008, 16:44
εχει καποια κοινα οντος!!

Hol-land
1 Ιουνίου 2008, 19:43
Εγώ θα δώσω και άλλη διάσταση (πάντα ...ελληνική ).

Στο επεισόδειο 3Χ09 που έγινε η αναφορά στην ζωή και στα deja vu του Ντέσμοντ , ακούμε για πρώτη φορά την εταιρεία Mittelos Bioscience που δημιουργεί ζωή ακόμα και σε κατεστραμμένες μήτρες.:cool:

Πόσο τυχαίο λέτε να είναι το όνομα της εταιρείας ?
Mittelos : Mi-ttelos δηλ. μη - Τέλος κατι που συνεχίζεται αεναα και επαναλαμβάνεται ...

xifomaxos
1 Ιουνίου 2008, 21:01
Το Mittelos είναι αναγραμματισμός του Lost time

omfg
2 Ιουνίου 2008, 00:34

εμένα πάλι η μόνη του ομοιότητα με όλα αυτά που αραδιάζεις είναι ότι φέρνει πράγματι φατσικά στον πρωταγωνιστή της Οδύσσειας του.. Διαστήματος!!

remember dude???:p

Lost Lady
5 Ιουνίου 2008, 14:13
Kαταρχήν καλησπέρα. Νέα στην παρέα σας και έχω δεί ως τώρα όλα τα seasons! Διαβάζοντας για τον Desmond.... ψάχτηκα λίγο και κατέληξα ότι σίγουρα οι σεναριογράφοι έχουν μελετήσει την κάθε κίνηση... τα ονόματα και τα νούμερα δεν νομίζω να είναι τυχαία στο Lost..

Οι μνηστήρες της πηνελόπης ήταν 108.
Ψάχνοντας στο google για τους μνηστήρες της Πηνελόπης … βρήκα την ραψωδία (Οδύσσεια π 245, π 250) στην οποία αναφέρεται ο Όμηρος και λέει:

Κι ο γνωστικός Τηλέμαχος του απάντησε και του είπε
<<Πατέρα, πάντα τ' άκουγα το δοξαστό όνομά σου,
πόσο στο χέρι μαχητής, στο νου μεγάλος ήσουν·
όμως αυτός ο λόγος σου τα φρένα μου σαστίζει·
πως δυό νομάτοι θα πιαστούν με τόσους αντρειωμένους ;
Κι αυτοί δεν είναι μήτε μιά μήτε και δυό δεκάδες,
μόνε πολύ περσότεροι· θα μάθης τώρα πόσοι.
Από Δουλίχι πρόβαλαν πενήντα δυό μνηστήρες,
νέοι ένας κι ένας, και μ' αυτούς δούλοι έξ ακολουθάνε·
έχουμ' εικοσιτέσσερεις λεβέντες από Σάμη.
Από τη Ζάκυθο είκοσι παιδιά Αχαιών μας ήρθαν,
κι από το Θιάκι δώδεκα μετρούμε παλληκάρια..>>

Άρα: 52 + 24 + 20 + 12 = 108

Kαι στο Lost: 4+8+15+16+23+42 = 108

Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει το παραπάνω αλλά εμένα μου κέντρισε το ενδιαφέρον!!

Πάντως αν δεν τρελαθούμε με το Lost......δεν θα τρελαθούμε ΠΟΤΕ!! :yes:

Και πάλι καλώς σας βρήκα:)

smile88
5 Ιουνίου 2008, 15:22
Χμ,ενδιαφερον,αλλα δεν εχει καμια σχεση η Πηνελοπη ή η μυθολογια της με το LOST...Μπορει καλλιστα να πηραν στοιχεια απο κει...

Lostopliktos
7 Σεπτεμβρίου 2008, 22:23
Καλησπέρα σας, και εγω προσωπικά απο την πρώτη στιγμή τάυτισα τον Δεσμοντ με τον Οδυσσέα και αυτο κάνει τον Δέσμοντ εναν απο τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.
Ωστόσο έχω την εξής απορία> Ο Δέσμοντ σε Όραμα είδε την Κλαίρη και το μωρό να μπαίνουν σε ενα ελικόπτερο δαι΄σωσης στον 321 αν δεν κανω λάθος. Και μάλιστα έπρεπε να πεθάνει ο Τσάρλυ για να συμβεί αυτο η διασωσή τους...όμως ως τώρα τίποτα απο αυτά δεν συνέβησαν...γιατι άραγε; Μήπως ήταν ενα όραμα ενός μακρυνου μέλλοντος; η μηπως το μελλον εξελήχθηκε εναλλακτικά οπότε το συγκεκρυμμένο συμβαν ακυρώθηκε;
εσείς τι λέτε γιαυτο; χαιρετήσματα :) ωωω LOST :worthy:

oth_dimitra
7 Σεπτεμβρίου 2008, 23:07
Καλησπέρα σας, και εγω προσωπικά απο την πρώτη στιγμή τάυτισα τον Δεσμοντ με τον Οδυσσέα και αυτο κάνει τον Δέσμοντ εναν απο τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.
Ωστόσο έχω την εξής απορία> Ο Δέσμοντ σε Όραμα είδε την Κλαίρη και το μωρό να μπαίνουν σε ενα ελικόπτερο δαι΄σωσης στον 321 αν δεν κανω λάθος. Και μάλιστα έπρεπε να πεθάνει ο Τσάρλυ για να συμβεί αυτο η διασωσή τους...όμως ως τώρα τίποτα απο αυτά δεν συνέβησαν...γιατι άραγε; Μήπως ήταν ενα όραμα ενός μακρυνου μέλλοντος; η μηπως το μελλον εξελήχθηκε εναλλακτικά οπότε το συγκεκρυμμένο συμβαν ακυρώθηκε;
εσείς τι λέτε γιαυτο; χαιρετήσματα :) ωωω LOST :worthy:

εγω νομιζω οτι ειπε οτι η κλαιρ και το μωρο θα σωθουν....οχι οτι θα ανεβουν σε ελικοπτερο...δν ειμαι και σιγουρη βεβαια
αλλα και παλι μπορει να του το ειπε απλα για να τον πεισει οτι πρεπει να θυσιαστει...για της ζωες των υπολοιπων και της κλαιρ με το μωρο παντα

οσο για τον συσχετισμο με την οδυσσεια και γενικοτερα με την αρχαια ελλαδα πιστευω οτι απλα εχουν αντλησει καποια στοιχεια απο εκει
:offtopic: και βλεπονταs και prison break
στο 1ο επεισοδιο του 4ου ειδαμε οτι αναφερονται στην σκυλλα (και χαριβδη) και σε ενα αποσπασμα απο την οδυσσεια! βρες πως ασχολουνται οι ξενοι σεναριογραφοι με τν ελληνηκη μυθολογια!
τιμη μας:offtopic:

Lostopliktos
7 Σεπτεμβρίου 2008, 23:44
εγω νομιζω οτι ειπε οτι η κλαιρ και το μωρο θα σωθουν....οχι οτι θα ανεβουν σε ελικοπτερο...δν ειμαι και σιγουρη βεβαια
αλλα και παλι μπορει να του το ειπε απλα για να τον πεισει οτι πρεπει να θυσιαστει...για της ζωες των υπολοιπων και της κλαιρ με το μωρο παντα

οσο για τον συσχετισμο με την οδυσσεια και γενικοτερα με την αρχαια ελλαδα πιστευω οτι απλα εχουν αντλησει καποια στοιχεια απο εκει
:offtopic: και βλεπονταs και prison break
στο 1ο επεισοδιο του 4ου ειδαμε οτι αναφερονται στην σκυλλα (και χαριβδη) και σε ενα αποσπασμα απο την οδυσσεια! βρες πως ασχολουνται οι ξενοι σεναριογραφοι με τν ελληνηκη μυθολογια!
τιμη μας:offtopic:

Μόλις πριν λίγο ξανα-είδα το επισόδειο...ακριβώς αυτα που ανέφερα του είπε, για ελικόπτερο και διάσωση...μάλλον θα άλαξε το μέλλον....

MasterMind567
8 Σεπτεμβρίου 2008, 00:10
Ο Ντέσμοντ είναι ο οδυσσέας και ο Μιχαλάκης μελετάει τα κατορθωματά του στο PB :lol: