PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Τι συμβαίνει με τους παραγωγούς ;;;

di99
7 Μαρτίου 2007, 22:15
Όσο περνάει ο καιρός, και το Lost συνεχίζεται ποικίλα σενάρια ακούγονται σχετικά με τους παραγωγούς του Lost και τα σχέδια τους.
Οι ίδιοι οι παραγωγοί ισχυρίζονται ότι έχουν σκεφτεί τα πάντα από την αρχή.
Γνωστό είναι πλέον το σλόγκαν "Everything happens for a reason".
Άλλη θεωρία που έχω ακούσει είναι ότι πλέον το σενάριο διαμορφώνεται σύμφωνα με τις απόψεις-ιδέες των τηλεθεατών στα διάφορα forum (θεωρία reality show).:shock::shock::shock:
Άλλοι λένε ότι οι παραγωγοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.:mad::mad:
Εγώ πιστεύω ότι οι παραγωγοί είχαν σκεφτεί πως θα εξελιχθεί το σενάριο. Όμως λόγω τηλεθέασης και πιέσεων από το ABC, και μετά από κάποιες συνεντεύξεις των παραγωγών που λένε ότι πιέζονται από το ABC για τη συνέχιση της σειράς, πιστεύω ότι τελικά οι παραγωγοί δεν είναι αυτοί που θα αποφασίσουν πότε και κυρίως πώς θα τελειώσει το Lost, αλλά το κανάλι θα έχει και αυτό λόγο.:(:(
Εσείς τι πιστεύετε;;;;;;;;

koontz76
7 Μαρτίου 2007, 22:22
Egw pistevw oti an den ypirxe senario se arxh-mesh-telos den tha ksekinouse kan i seira.

Sotos_2002
7 Μαρτίου 2007, 22:42
Λοιπον εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το σεναριο υπαρχει εχει γραφτει και εχει τελειωσει. Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι το σεναριο της σειρας ειναι εντελεως διαφορετικο απο το σεναριο των επεισωδιων...
Τα επεισοδια ειναι ο τροπος που θα μας πασαρουν το κυριο σεναριο της σειρας.
Αυτο που επηρεαζει το ABC ειναι το σεναριο των επεισοδιων και οχι της σειρας, δλδ τι τελειωσει το Lost σε 3 τι σε 103 επεισοδια το τελος θα ειναι το ιδιο.

Και για να ξερετε τι συμβαινει με την παραγωγη...
το ABC δεχτηκενα υποστηριξει το Lost xωρις να εχει δει καν το σεναριο, μονο ενα plotline ειδαν και την δεχτηκαν.

Ion13
7 Μαρτίου 2007, 22:48
Kαι εγώ αυτό πιστεύω. Το πώς θα τελειώσει η σειρά είναι γνωστό. Αποκλείεται να ξεκινάνε μια σειρά που δεν θα ξέρουν πώς να την τελειώσουν. Τώρα από κει και πέρα στο κάθε επεισόδιο θα παρουσιάζονται καινούρια στοιχεία τα οποία πολύ πιθανό να μην τα είχαν σκεφτεί οι σεναριογράφοι απ'την αρχή, αλλά μετά από σκέψεις (είτε δική τους είτε παραγωγών και τηλεθεατών) να θεώρησαν ότι ταιριάζουν.

di99
7 Μαρτίου 2007, 22:50
Λοιπον εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το σεναριο υπαρχει εχει γραφτει και εχει τελειωσει. Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι το σεναριο της σειρας ειναι εντελεως διαφορετικο απο το σεναριο των επεισωδιων...
Αυτο που επηρεαζει το ABC ειναι το σεναριο των επεισοδιων και οχι της σειρας, δλδ τι τελειωσει το Lost σε 3 τι σε 103 επεισοδια το τελος θα ειναι το ιδιο.

το ABC δεχτηκενα υποστηριξει το Lost xωρις να εχει δει καν το σεναριο, μονο ενα plotline ειδαν και την δεχτηκαν.

Soto, έχεις δίκιο σε αυτό που λές, όμως πρόσφατα διάβαζα μία συνέντευξη-συνάντηση παραγωγών και S.King, την έχω παραθέσει και σε άλλο θέμα, και από ότι κατάλαβα το ABC έχει λόγο και στο γενικότερο σενάριο της σειράς και στην κατάληξη που θα έχει.
Ένα απόσπασμα είναι το εξής :
King: But my point is just...if you decided to end it, I don't see how the network could stop you.

EW: Could they veto a script? Could they say they're just not going to produce it?

Lindelof: Absolutely. We wrote a script last year called ''Dave.'' It plays out a version of the idea that all of this is happening in Hurley's head. The original draft was a great cause of concern; ABC felt it was advancing an idea that offered an explanation for the entire show

Ολόκληρη η συνέντευξη είναι εδώ :
http://www.ew.com/ew/article/0,,1562722,00.html (http://www.anonym.to/?http://www.ew.com/ew/article/0,,1562722,00.html)

(http://www.anonym.to/?http://www.ew.com/ew/article/0,,1562722,00.html)

Sotos_2002
7 Μαρτίου 2007, 22:56
Νομιζω ομως di99 οτι ειναι και η μονη περιπτωση που εχει συμβει αυτο και απ' οτι ακουσα o JJ και ο Lindelof την αρνηθηκαν κατηγορηματικα.;)

Το πανω χερι το εχουν αυτοι;)

di99
7 Μαρτίου 2007, 22:59
Νομιζω ομως di99 οτι ειναι και η μονη περιπτωση που εχει συμβει αυτο και απ' οτι ακουσα o JJ και ο Lindelof την αρνηθηκαν κατηγορηματικα.;)

Το πανω χερι το εχουν αυτοι;)

Μακάρι Soto να είναι έτσι, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το ABC θα έχει τον πρώτο λόγο....
Οι παραγωγοί τι να πουν???Ότι αυτοί έχουν το πάνω χέρι.. ;)

sheik
8 Μαρτίου 2007, 00:15

Ακριβως.Οταν ξεκινησαν να γραφουν την σειρα,την δημιουργησαν εχοντας στο μυαλο τους,μια αρχη,μια μεση και ενα συγκεκριμενο τελος.Το ΠΩΣ θα εξελιχθει η σειρα ειναι αυτο που αλλαζει και που φυσικα ουτε οι παραγωγοι μπορουν να προβλεψουν.Δεν μπορεις να προβλεψεις χημεια μεταξυ πρωταγωνιστων ουτε συμβολαια και απροβλεπτες καταστασεις που μπορουν να τα σπασουν και να "σκοτωσουν" συγκεκριμενο χαρακτηρα στη σειρα.Ολα αυτα ερχονται στη πορεια και οι παραγωγοι προσπαθουν να τα ενσωματωσουν στο αρχικο σχεδιο,ωστε στην ουσια η καταληξη να ειναι η ιδια αλλα η διαδρομη ισως να διαφοροποιηθει καπως στη πορεια.
Οταν κανεις τηλεοραση πρεπει να περιμενεις τα παντα.Ετσι λειτουργουσαν και ετσι θα λειτουργουν τα παντα στο τομεα της τηλεορασης.
Γι'αυτο πιστευω πως ολα μια χαρα σχεδιασμενα ειναι,εστω με καποιες αποκλισεις και προσαρμοσεις στην εκααστοτε κατασταση οπως ειπα στην αρχη.Αυτα...

EDIT:Επισης,το ABC ειναι αυτο καλως η κακως(κακως πιστευω) αυτο που θα καθορισει ΠΟΤΕ θα τελειωσει η σειρα.Επομενως αν οι παραγωγοι εχουν να πουν μια ιστορια 100 επεισοδιων και το καναλι τους αναγκασει να την κανουν 130 επεισοδια,αναγκαστικα,θα τσονταρεις πραγματα αναμεσα που δεν ειχες σκεφτει αρχικα ή θα καθυστερησεις το πλανο σου,ωστε το τελος να μεινει το ιδιο.

Mathias
8 Μαρτίου 2007, 15:08
Συμφωνώ με τον Soto.
Μην ξεχνάμε κι αυτό:

What is the meaning or significance of the two skeletons that Jack and Kate found in the cave of season 1?
CUSE: The answer to that question goes to the nature of the timeline of the island. We don't want to say too much about it, but there are a couple Easter eggs embedded in [the Feb. 7 episode], one of which is an anagram that actually sheds some light on the skeletons and hints at a larger mythological mystery that will start to unfold later in the season.
LINDELOF: There were certain things we knew from the very beginning. Independent of ever knowing when the end was going to be, we knew what it was going to be, and we wanted to start setting it up as early as season 1, or else people would think that we were making it up as we were going along. So the skeletons are the living — or, I guess, slowly decomposing — proof of that. When all is said and done, people are going to point to the skeletons and say, ''That is proof that from the very beginning, they always knew that they were going to do this.''

Haros
8 Μαρτίου 2007, 23:39
Opws oi perissoteroi symfwnw oti to senario sto myalo toy sygrafea exei ftasei mexri to telos. Apla ginontai pros8hkes sthn poreia, sigoura. Pantws an enas apo toys heroes twn lost htan sygrafeas tote sigoyra aytos tha itan o Benjamin

winter_sun
9 Μαρτίου 2007, 00:03
νομιζω πως οι παραγωγοι ειχαν στο μυαλο τους αρχικα τη ραχοκοκαλια της σειρας - δλδ,οπως εχουν πει κ οι ιδιοι,ηξεραν αρχικα οτι η πρωτη σεζον θα ειναι για τους επιζωντες,στη δευτερη θα μαθαιναμε για μια αλλη ομαδα ανθρωπων κ τωρα στην τριτη για τη ζωη των Others(για την τεταρτη σεζον δεν λενε τι ειχαν σκεφτει8) )

παντως αυτο που με κανει να πιστευω οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν ειναι κατι που ειπαν σε μια συνεντευξη,οτι δλδ εχουν ενα πολυ συγκεκριμενο πλανο στο μυαλο τους κ πως αν το ABC τους πιεσει να ξεφυγουν απο αυτο το πλανο τοτε αυτοι θα φυγουν!!!

δοξα και τιμη στους παραγωγους του LOST :thumbsup1

ΥΓ Mathias βοηθησε πολυ το ποστ σου!:thumbsup1

εδιτ,αν οι παραγωγοι αλλαζαν τα σεναρια κ επηρεαζονταν απο το ABC τοτε γιατι ο Παολο κ η Νικη ζουν ακομα ενω ολοι τους βριζουν κ τους μισουν?
αγαπητοι στο κοινο χαρακτηρες οπως ο Μιστερ Εκος,η Λιμπυ και ο Μπουν εφονευθησαν χωρις ενδοιασμο

chrsv7
9 Μαρτίου 2007, 00:41
Θα συμφωνήσω μαζί σας ως προς το ότι υπάρχει μια αρχή... και ένα τέλος... Για τη μέση δεν είμαι σίγουρος. Και εξηγούμαι:
Πιστεύω ότι σίγουρα οι παραγωγοί είχαν στο μυαλό τους τη γενική υπόθεση, την ιστορία που θα εκτυλιχθεί τελοσπάντων..
Όμως για το πώς θα εκτυλιχθεί δεν είμαι σίγουρος. Δηλαδή πιστεύω ότι ανάλογα με την τηλεθέαση που θα υπήρχε, θα αποφάσιζαν για το τι θα μας παρουσιάσουν. Και το πιο κραχτό για μένα παράδειγμα είναι η Nikki και ο Paulo. Αυτοί οι 2 χαρακτήρες μας παρουσιάστηκαν στην 3η σεζόν. Για φανταστείτε να μην πήγαινε καλά η σειρά όταν πρωτοπαίχτηκε και αναγκάζονταν να την τελειώσουν σε 2 ή 3 το πολύ σαιζόν. Τι θα κάνανε τότε;;; Θα χωρούσε η ιστορία τους;
Και αν αποδειχτεί σημαντική η συμβολή τους στη σειρά εγώ θα το θεωρήσω παρέμβαση του abc για να εξυπηρετηθεί ο σκοπός του να κρατήσουμε τη σειρά για μεγάλο διάστημα... Αν όντως δηλαδή κουφαθούμε από το flashback τους, εγώ θα πιστεύω ότι η ιστορία αυτή θα έχει "σκαρφιστεί" μετά την έναρξη της σειράς μετά από πίεση του abc, ώστε να έχουμε περισσότερα επεισόδια.

di99
9 Μαρτίου 2007, 01:06
Παραθέτω το ακόλουθο :

Worse, the story seemed to meander in directions that led some observers to conclude that writers were just making stuff up for the heck of it. The Daily Show's Jon Stewart famously asked whether Lost's writers knew what they were doing anymore, or if viewers could expect to see dancing dwarves and cherry pies, making sly reference to the entertainment disaster that once was David Lynch's popular Twin Peaks.

But it seems now that the writers of Lost are just as sly. When faced with the reality of falling ratings, and the legacy of shows like the X-Files which may have run at least two seasons too long, they've decided to revert to some of their older, tighter, storytelling methods.

More impressively, they announced today that they have started discussions with ABC over when to end the show so that they can plan their storylines accordingly.........

Όλα λοιπόν εξαρτώνται από το πότε θα θελήσει το ABC να τελειώσει η σειρά...;) :mad:

chrsv7
9 Μαρτίου 2007, 01:09
di πού το βρήκες αυτό, έχεις link? Θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένα. Κάνε edit please!

di99
9 Μαρτίου 2007, 01:23
di πού το βρήκες αυτό, έχεις link? Θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένα. Κάνε edit please!

Chrsv7, μπορείς να το διαβάσεις ολοκληρωμένα εδώ :
http://www.associatedcontent.com/article/125482/abcs_lost_has_an_end_in_sight.html

Επίσης, δές και αυτό :

http://www.lostremote.com/index.php?tag=abc

ABC is discussing with Lost producers how and when to end the TV series, said Stephen McPherson, the president of ABC Entertainment. The show is in its third season, and one of its executive producers says he expects it to end after the fifth season. “We’re no longer going up the hill,” said Damon Lindelof. “We’re starting to come down now.”

LOSTserpent
9 Μαρτίου 2007, 02:12
Ψήφισα "Το σενάριο διαμορφώνεται σύμφωνα με θεωρίες τηλεθεατών"
γιατι ειχα ακουσει τους ιδιους σε συνεντευξη και ομολογησαν οτι μερικα πραγματα που εβαλαν στη σειρα δεν τα ειχαν καν σκεφτει και τους τα ειπαν τηλεθεατες, φιλοι, ισως και απο το forum, ποιος ξερει. ;)

dduke
9 Μαρτίου 2007, 02:34
Μπορεί να μην το είχαν σκεφτεί από την αρχή, μπορεί να δέχονται αλλαγές, μπορεί πολλά αλλά. Το μόνο σίγουρο για μένα είναι, πως το τέλος το είχαν σκεφτεί από την αρχή που ξεκίνησαν να γράφουνε την σειρά.
Δηλαδή πρώτα ξεκίνησαν κατά την γνώμη μου από το τέλος.

Γενικά νομίζω πως το σενάριο διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες, εκτός από το γενικό πλάνο.

Timwros
13 Μαρτίου 2007, 23:14
Τα έχουν μπλέξει πιστεύω... Τα αποφασίζουν κατά τη διάρκεια...

gregkerkyra
14 Μαρτίου 2007, 11:42
Τα έχουν μπλέξει πιστεύω... Τα αποφασίζουν κατά τη διάρκεια...

Συμφωνώ μαζί σου... Στην αρχή τα είχαν όλα υπο τον έλεγχό τους, φοβάμαι ότι χάνουν το μπαλάκι σιγά σιγά...:shock:

tasia
14 Μαρτίου 2007, 12:44
Οταν ξεκινησε η σειρα οι παραγωγοι σεναριογραφοι ηταν 3
J.J.Abrams
Damon Lindelof
Carlton Cuse
O J.J.πηρε μεταγραφη με συμβολαιο 50 εκατ.δολλαριων στην Paramount,και δεν προλαβαινει πλεον να ασχοληθει με τη σειρα.Πιστευω οτι η απουσια του απο την τριαδα εγινε αισθητη σε ολους μας.

sheik
14 Μαρτίου 2007, 16:15
Ο Abrams με τον Lindelof ηταν οι 2 που ξεκινησαν το Lost.Αυτοι εφτιαξαν το γενικο πλανο της σειρας,για ενα αεροπλανο με επιζωντες σε ενα νησι γεματο μυστικα κλπ.Ο Abrams στα ΜΟΝΑ επεισοδια που συμμετειχε ως συγγραφεας ηταν τα 2 πρωτα(Pilot) και το 3χ01.

ifigeneiavip
15 Μαΐου 2007, 17:10
Εγώ λέω πως ήδη το έχουν σκεφτεί απο την αρχή ως το τέλος.Γιατί δεν γίνεται μια τόσο περίπλοκη και καλοδουλεμένη - καλογυρισμένη σειρά,να γράφεται επεισόδιο-επεισόδιο χωρίς να γνωρίζουν το που θέλουν να το φτάσουν.Προφανώς το έχουν μελετήσει πολύ καλά μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια το όλο plot.Αυτό που ίσως να αλλάζει στην πορεία είναι το πώς θα επιλέξουν να μας το παρουσιάσουν και το σε ποιούς χαρακτήρες θα δίνουν έμφαση,αναλόγως της πλοκής.Παρόλα αυτά όμως προσωπική μου αίσθηση είναι ότι κάποιες φορές σε μερικά επεισόδια,φαίνεται σαν να ήταν "κενά" δηλαδή σαν να μην συμβάδιζαν με τα προηγούμενα όσον αφορά στην ποιότητα του σεναρίου.Αυτο ίσως να σημαίνει πως και οι ίδιοι οι σεναριογράφοι να έχουν "χαθεί" ανάμεσα στα σενάρια :P

XOTiC
15 Μαΐου 2007, 18:04
μου αρέσει που 70 έχουν ψηφίσει "Δεν ξέρουν τι τους γίνετε" . Ετοιμαστείτε να αναθεωρήσετε :D

alexdeli
15 Μαΐου 2007, 18:16
μου αρέσει που 70 έχουν ψηφίσει "Δεν ξέρουν τι τους γίνετε" . Ετοιμαστείτε να αναθεωρήσετε :D

+108..!!:lol:

anthony_88
15 Μαΐου 2007, 18:24
Mην τολμησετε παντως να γραψετε εδω κανα spoiler απο τα επομενα γιατι σας εφαγα..!!! :dance:
Το οτι θα αναθεωρησουμε μας αρκει!! :haha:

spyros13 gwf
15 Μαΐου 2007, 19:20
Εγω πιστευω οτι οι παραγωγοι εχουν ενα ξεκαθαρο σχεδιο για το τι προκειται να γινει.Δεν πιστευω οτι επηρεαζονται απο φορουμ κτλ.Αυτο θα ηταν τελειως ανοητο.Βαδιζουν πανω στο σχεδιο που εχουν οργανωσει απο την αρχη της σειρας και δεν πιστευω οτι θα το αλλαξουν τωρα.Νομιζω επισης πως εχουν ηδη αποφασισει το τελος

Masta Killah
15 Μαΐου 2007, 20:05
Κοίταξε, σίγουρα οι παραγωγή είχε από την αρχή κάποιο τέλος για την σειρά και για κάποια ορισμένα γεγονότα που θα γίνουν μέχρι τότε, το ABC όμως πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο πλέον καθώς η απληστία τους αναγκάζει τους σεναριογράφους να κάνουν ότι μπορούν ώστε η σειρά να τελειώσει όσο το δυνατόν αργότερα απ' ότι είχε αρχικά οριστεί. Για να επιτευχθεί αυτό από την παραγωγή είτε θα κάνουν επεισόδια τα οποία δεν θα προσφέρουν κάτι σημαντικό στην πλοκή προχορώντας την σιγά σιγά είτε μπορεί επίσης να έχουν αλλάξει το αρχικά προγραμματσμένο τέλος ώστε να της δώσουν μεγαλύτερο βάθος για να τραβήξει τα χρόνια που απαιτεί το κανάλι.
Πάντως κάτι τέτοιες απληστείες είναι που καταστρέφουν σειρες, που ενώ θα έπρεπε να τελειώνουν αναλίσκονται στα ίδια και τα ίδια. Όπως και στο Prison Break (ίσως η καλύτερη σειρά που έχω δει) που ενώ θα έπρεπε να τελειώσει στη 2η σεζόν να μαστε πάλι στην φυλακή, πάλι από την αρχή. Και το Lost πιστεύω ότι θα έπρεπε να ήταν άντε το πολύ για άλλη μια σεζόν. Ποτέ δεν ξέρεις όμως τι μπορεί να σου δώσει η ευφυία των σεναριογράφων...

Krasas
16 Μαΐου 2007, 01:04
Ψήφισα "δεν ξέρουν τι τους γίνεται". όχι γιατί είναι αυτό που πιστεύω, αλλά είναι η πιο κοντινή επιλογή.

Υποθέτω στην αρχή υπήρχε ένα βασικό σχέδιο με αρχή μέση και τέλος. Ένα εντελώς όμως διαφορετικό σχέδιο απο αυτό που βλέπουμε να υλοποιείται. Δεν μπορώ να πιστεψω ότι υπήρχε εξ'αρχής σχέδιο για την Dharma και τον "Smokie". Και θέλω να πιστεύω ότι το αρχικό σχέδιο, που δε θα δούμε να υλοποιείται, ήταν πιο 'νορμάλ'. Τώρα η κατασταση έχει παράξεφύγει από τα όρια της 'φυσιολογικής' εξήγησης, ενώ ήδη αρχίσαν να αποδίδουν κάποια πράγματα σε συμπτώσεις, άλλα σε τύχη, άλλα σε ψέμματα που ειπε κάποιος σε κάποιον άλλο ... Επίσης έχουμε δει παραδείγματα σεναρίων που "δεν τους βγήκαν". (πχ tailies και οι δύο νέοι φετεινοί Losties που ξεφύτρωσαν από το πουθενά).

Πάντως, σε δικό τους πλεονέκτημα έχουν το ότι έχοντας δόσει πολύ θολές απαντήσεις (όπου έχουν δόσει) μπορούν ακόμα να διαλέξουν μεταξύ μιας μεγάλης ποικιλίας (ψευδοεπιστημονικών-μεταφυσικών) απαντήσεων. Απόδειξη οι τεράστια ποικιλία απο θεωρίες που έχουν βγάλει οι fan από τα κομμάτια που εχουμε στη διάθεσή μας.

Φυσικά, έχω διαψευσθεί στο παρελθόν σε άλλες σειρές, όποτε τίποτα δεν είναι απόλυτο. Εδώ που τα λέμε δηλαδή περιμένω να κάνω λάθος, γιατι αλλιώς χάνω τον καιρό μου :P

lostmymind
16 Μαΐου 2007, 01:20
krasas

Συμφωνώ. Οι συγγραφείς είδαν την ανταπόκριση του ψαγμένου κοινού κατά τα πρώτα επεισόδια και μπήκαν στο παιχνίδι αντιπαράθεσης και ανατροπών με τους φαν της σειράς. Έκαναν και θα κάνουν αλλαγές για να κρατήσουν την κυριαρχία μέσα σε όλα όσα έχουν γραφεί δεξιά και αριστερά. Το είδαν σαν πρόκληση. Από την άλλη το ABC πιέζει για more and more και στο τέλος θα πέσει πολύ γέλιο αλλά και κλάμα. :lol::cry3::cry::mad::haha: