PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Stranger Things 1x08 - Chapter Eight: The Upside Down

GTVSBot
15 Ιουλίου 2016, 08:01
Σειρά : Stranger Things
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Chapter Eight: The Upside Down

Κανάλι : NetFlix
Πρώτη Προβολή : 15/07/2016

Περίληψη :

O Dr. Brenner κρατά για ανάκριση τους Hopper και Joyce ενώ τα αγόρια περιμένουν με την Eleven στο γυμναστήριο. Στο σπίτι του Will, η Nancy και ο Jonathan ετοιμάζονται για μάχη.

great
16 Ιουλίου 2016, 22:33
Την λάτρεψα την σειρά! από την αρχή μέχρι το τέλος την λάτρεψα.
Εποχή, γεγονότα, ιστορία, αγωνια, 3 πιτσιρίκια να κλέβουν την παράσταση, μουσική. Απ ολα είχε.

Πρώτη φορά μετά από χρονια που καταπίνω έτσι τα επεισόδια σε σειρά.
Μπράβο netflix.

zymaroulis1980
18 Ιουλίου 2016, 03:23
Respekt στη σειρα απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο επεισοδιο!!

pansp32
19 Ιουλίου 2016, 20:49
Η σειρά έσπειρε!
Αν μπορούσα να βάλω βαθμολογία τότε θα ήταν 10/10! Από τις πιο καλές νέες σειρές!

Well done Netflix.

greekie
19 Ιουλίου 2016, 20:58
Μόνο αγάπη γι' αυτή τη σειρά. Μου θύμησε τα νιάτα μου.
Πάρα πολύ ωραία γυρισμένη, έδωσε πολύ όμορφα το vibe των 80ς ακόμα και το creepy στοιχείο ήταν ανάλογο εκείνης της εποχής.
Τα μικρά ήταν απίστευτα, όπως και η Ryder και οι υπόλοιποι ήταν πολύ καλοί.
Κρίμα που είχε μόνο 8 επεισόδια, έβλεπα άνετα άλλα τόσα.

t0ny3
20 Ιουλίου 2016, 15:36
1.01-1.08

http://imguol.com/blogs/136/files/2016/07/stranger-things-.gif

Το απολυτο homage στην δεκαετια και τις ταινιες του '80. Εξαιρετικη και πρωτοτυπη παραγωγη απο το Netflix που παντα βρισκει τροπο να μας εντυπωσιαζει. Η σειρα ειναι ενα περιεργο συνονθυλευμα δουλειας των Steven Spielberg, Stephen King και John Carpenter. Οι επιρροες ειναι πολλες απο ταινιες οπως The Goonies, E.T. The Extra-Terrestrial, Poltergeist και Stand by Me, εγω ομως μολις εισηλθα στον κοσμο της σειρας αναφωνησα με ενθουσιασμο "ενα Freaks and Geeks με στοιχεια στοιχεια τρομου και επιστημονικης φαντασιας". Δεν μπορεις να μη διαπιστωσεις τα influences της μουσικης απο το Blade Runner και το Tron. Μηπως πιστεψε κανεις για μια στιγμη πως οι Daft Punk βρισκονται πισω απο τη μουσικη της σειρας; Φοβερο score απο τους Kyle Dixon & Michael Stein!

Τρομερο το casting. Τα πιτσιρικια εχουν φοβερο ταλεντο!

http://i292.photobucket.com/albums/mm17/tony_4me/Screenshot_1_zps68ejyjjn.png

https://www.youtube.com/watch?v=VPDZkbq0Zp8

enlightened_black_gnosis
20 Ιουλίου 2016, 21:23
Xαλαρά και ξεκούραστα η έκπληξη του καλοκαιριού. Παντοτινή αγάπη απ' το πρώτο κιόλας επεισόδιο.
Εύγε στο Νέτφλιξ για ακόμη μια φορά.

Hrisa76
21 Ιουλίου 2016, 13:51
Πολύ καλή η πρώτη σεζον αλλά θα ήθελα να μην συνεχιστεί αυτή ιστορία αλλά να πηγαίναμε σε νέα.
ΛΑΤΡΕΨΑ τη μικρή που έκανε την 11. Εξαιρετικά όλα τα παιδιά και μου άρεσε πολύ κι αυτός που έκανε τον σερίφη.
Η γνώμη μου για την Ραιντερ δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο. Η γυναίκα αυτή είναι χρυσή μετριότητα. Ενα, ΕΝΑ δάκρυ δεν κύλησε απ τα μάτια της. ΜΙΑ αναθεματισμένη σκηνή που πραγματικά να με κάνει να νιώσω την αγωνία, τον πόνο, την απόγνωση της, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ.

για τους δε γονείς που δεν ξέρανε τι γίνεται μέσα στο ίδιο τους το σπίτι, το αφήνω ασχολίαστο.

Psofimis
22 Ιουλίου 2016, 02:29
Δεν είμαι φαν του ΕΤ.
Δεν είμαι φαν των X-Files.
Δεν είμαι φαν των ταινιών τρόμου/μυστηρίου.

Παρόλα αυτά η σειρά παίρνει ανετότατα το 10/10 απο μένα.

Τα παιδιά και οι έφηβοι έκλεψαν την παράσταση απο όλους τους ενήλικες ηθοποιούς.
Ακόμη και απο την Ράϊντερ η οποία αν και πολύ καλή είχε πολύ μικρότερο ρόλο απ'ότι περίμενα.

Η έκπληξη της χρονιάς.
Μη τη χάσετε!

solonlakis
22 Ιουλίου 2016, 22:27
Η σειρά είναι απλά καταπληκτική! Μόλις την τελείωσα! Τα πιτσιρίκια είναι όλα για βραβείο και η Ράιντερ πάντα μου άρεσε. Η ατμόσφαιρα του 80 απλά μαγική για εμάς που την ζήσαμε έστω και χωρίς τα χλιδάτα αμερικανικά σχολεία. Από τις καλύτερες εφετινές σειρές. Με άριστα το 10 της βάζω 9. Ελπίζω να έχει και δεύτερη σεζόν!

dimitriscranfan
29 Ιουλίου 2016, 00:24
Μολις την τελειωσα!!! πολυ καλη σειρα τα πιτσιρικια κλεβουν την παρασταση νομιζω, πολυ καλη Winona. Eξαιρετικο soundtrack (New Order, Joy Division, Clash, Echo & the Bunnymen) ειναι μονο μερικα απο τα ονοματα που ακουμε σε αυτην την υπεροχη σειρα.

constadine
29 Ιουλίου 2016, 18:12
Την τελείωσα και εγώ τη σεζόν .

Πολύ αναπαράσταση της δεκαετίας του 80 .
Περισσότερο νόμιζα πως έβλεπα μια σειρά που βγήκε εκείνη την εποχή και την βλέπω σήμερα με τέλεια ποιότητα εικόνας (την είδα την σειρά σε 2160p x264 , 10 με 14 gb κυμαίνονταν τα επεισόδια).

Φοβερά τα πιτσιρίκια και ο αστυνομικός , το στόρι ήταν καλό αλλά όχι αυτό που σε καθήλωνε ,σε καθήλωναν όλα τα άλλα που ανέφερα πριν .

blackys88b
30 Ιουλίου 2016, 15:47
ολοκληρωθηκε η πρωτη σεζόν και ήταν σπουδαια...το ειδος το πηραν εντελως επιτυχημενα...το ειδος που μονο 80ς μπορω να το χαρακτηρισω αφού ειχε λιγο απο ολα...κανενα παραπονο.!!! οι πιτσιρικαδες εξαιρετικοι.! το υπολοιπο καστ επισης...στην τελικη η υποθεση δεν ειναι κατι που θα κατσεις να εξηγησεις..αλλα μαλλον αυτος ήταν ο σκοπος..!! well done...το τελος του ήταν καπως με τον αστυνομο...θελω να πιστευω οτι εχει να κανει με την Ελ...και να μην πεθανε...και ο μικρος τι?? dimension traveller?

ανετα θελω δευτερη σεζον.!

tasoulis1980
31 Ιουλίου 2016, 22:33
Μόλις την τέλειωσα και εγώ. Όπως ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο επεισόδιο έτσι και έκλεισε στο τελευταίο.
Μικρές αδυναμίες κάπου στη μέση αλλά ασήμαντες.

Το τελευταίο επεισόδιο άφησε πολλά ανοιχτά μέτωπα για την επόμενη(ελπίζω) σεζόν.

Τα παιδιά ήταν όντως εκπληκτικά όπως και όλες οι εικόνες του χειμωνιάτικου τοπίου των 80s στην Ιντιάνα.

Μόνο αγάπη για τη σειρά.Όσοι γεννηθήκαμε στα 80's και κυρίως όσοι προλάβαμε να τα ζήσουμε έχουμε μια γλυκεία νοσταλγία.

GeorgeCR7
3 Αυγούστου 2016, 15:10
Μόλις ολοκλήρωσα την σειρά!!!!

Μπορώ να πω ότι την βρήκα απλά τρομερή!Η ατμόσφαιρα των 80's στην σειρά ήταν φοβερή,όπως και η μουσική επένδυση του κάθε επεισοδίου ήταν απλά μοναδική!Το καλύτερο κομμάτι της σειράς ήταν χωρίς καμμία αμφιβολία τα πιτσιρίκια που σε κάθε σκηνή έκλεβαν την παράσταση κυριολεκτικά όμως!!!!Τα εφέ της σειράς ειδικότερα προς τα τελευταία επεισόδια που χρειάστηκαν περισσότερο (όσο έχουν δεί την σειρά καταλαβαίνουν τον λόγο!) ήταν πάρα πολύ καλά!Το Netflix για ακόμη μια φορά μετά το τρομερό Daredevil έδωσε πραγματικά ρέστα με ένα ακόμη αριστούργημα!Όση έχουν εμμονή με τα 80's και με επιστημονικής φαντασίας ταινίες και σειρές όπως το Alien και Ε.Τ την προτείνω να την δουν αμέσως,θα τους αρέσει πάρα πολύ αλλά γενικότερα αυτή η σειρά είναι για όλα τα είδη θεατών πιστεύω!Ελπίζουμε σε μια δεύτερη εξίσου αξιόλογη σεζόν κάποια στιγμή στο άμμεσο μέλλον,αν και το Netflix αργεί πολύ σε τέτοια θέματα τέσπα....τι να κάνουμε θα περιμένουμε,το καλό πράγμα αργεί να γίνει όπως λένε!

Αυτά....τρομερή σειρά!!!!:):):)

veronica1
5 Αυγούστου 2016, 00:21
Ολοκλήρωσα κι εγω την σειρά, μου άρεσε αρκετά, εννοείται πως θα επιστρέψω και για τον 2ο κύκλο [κάπου διάβασα οτι ανανέωθηκε;]. Τα πιτσιρίκια όλα τα λεφτά, η ατμόσφαιρα μοναδική και η μουσική εκπληκτική....

ATHENA1971
7 Αυγούστου 2016, 08:23
Την είδα κι εγώ. Όλα αυτά που αναφέρουν οι υπόλοιποι ως θετικά, εγώ τα εκλαμβάνω ως αρνητικά.
Τέλος πάντων, δεν με κέρδισε, ίσως γιατί το να βλέπεις μία αντιγραφή αχταρμά, ενώ έχεις ζήσει το real thing, και μία wynona που έκανε γκριμάτσες σαν καθυστερημένη (ιδίως στην κηδεία) δεν είναι το καλύτερό μου.
Τα πιτσιρίκια, εννοείται ήταν φοβερά και ο σερίφης.
Θα πω κι εγώ κάτι, για την ομοιότητα της Ελ με την Νάταλι Πόρτμαν στο Λεόν!!!!

thapostol
15 Αυγούστου 2016, 13:02
Προχτές την άρχισα και σήμερα θα δω το τελευταίο :)

Πολύ καλή σειρά. Μουσική, ερμηνείες από τα παιδιά, ειδικότερα του Dustin (Gaten Matarazzo) και της Eleven (Millie Bobby Brown), του Chief! Η Winona το παλεύει.

Αναμνήσεις!

GEORGE77
11 Οκτωβρίου 2016, 00:53
Την είδα σε 2 μέρες τη σειρά.Μου άρεσε.Τα παιδιά ήταν εξαιρετικά. Είναι μόνο 12 χρονών αλλά πολύ ταλαντούχα.Με όλο το πανικό που έκανε η σειρά είναι σημαντικό να τα προστατέψουν γιατί είναι σε μικρή ηλικία .Από τους υπόλοιπους ηθοποιούς ξεχώρισα το Σερίφη. Η Winona μου φάνηκε πολύ υπερβολική στο ρόλο της,δεν μου άρεσε.

Παρακολουθώντας τη σειρά μου ήρθε αμέσως στο μυαλό το Elfen Lied. Τελειώνοντας τη λοιπόν, έψαξα να δω αν ήμουν ο μόνος που του το θύμισε και διαπίστωσα ότι έχει όντως επηρεαστεί από το anime αυτό σύμφωνα με τον Matt Duffer. Κοίτα να δεις...

ATHENA1971
12 Οκτωβρίου 2016, 21:45
Παρακολουθώντας τη σειρά μου ήρθε αμέσως στο μυαλό το Elfen Lied. Τελειώνοντας τη λοιπόν, έψαξα να δω αν ήμουν ο μόνος που του το θύμισε και διαπίστωσα ότι έχει όντως επηρεαστεί από το anime αυτό σύμφωνα με τον Matt Duffer. Κοίτα να δεις...
Εχμμμ..... καλά, δεν είναι και τίποτα τρομερό να βρεις μία "επιρροή" στο stranger things.....:wasntme:

morfeas2002
26 Οκτωβρίου 2016, 09:55
Δεκάρι στη σειρά από εμένα. Τα 2 πρώτα επεισόδια αναγνωριστικά, από το 3ο και μετά ο χαμός.
Ωραία 80`s ατμόσφαιρα, αρκετά creepy σκηνές σε πολλά σημεία.
Στο τελευταίο επεισόδιο, εκεί που βάζει γλυκά ο σερίφης στο κουτί στο δάσος γιατί το κάνει; Είναι κάτι σαν τάφος για την Ελ ή ξέρει κάτι περισσότερο, που το έμαθε όταν τον πήραν με το αμάξι οι άντρες της κυβέρνησης; Μήπως η Ελ είναι ζωντανή αλλά την κρύβουν αφου είναι πείραμα;

goggits
2 Ιανουαρίου 2017, 22:45
Φοβερή σειρά!
Παρόλο που δεν έχω ζήσει την δεκαετία των 80 καθόλου μπήκα πολύ εύκολα στο κλίμα,
Το στόρυ μου άρεσε πολύ και υπάρχουν αρκετά ζητήματα για τυν συνέχεια!
Οι ερμηνείες των παιδιών φοβερές οπως και ο σερίφης μου άρεσε!

johny f
28 Οκτωβρίου 2017, 10:47
Την ολοκληρωσα κι εγω τωρα για να την εχω φρεσκια,μιας που βγηκε η 2η σεζον.Γενικα πολυ καλη σειρα και ειδικα απ'το 3ο και μετα ανεβαινε σε καθε επισοδειο με τα παιδακια να ειναι καταπληκτικα και την ατμοσφαιρα του 80 που τη διεπννεε οπως και την ατμοσφαιρα τρομου στα εργαστηρια της Χωκινς και του παραλληλου κοσμου.
Περιτο να πω οτι το 8ο ηταν το κορυφαιο ολων και ελπιζω η Ελ που εσωσε τα παιδια να μη χαθηκε αλλα να τη δουμε και στη 2η σεζον!