PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Περιμένανε οι Others την άφιξη;

Haros
23 Μαρτίου 2007, 17:28
Θέτω αυτό το ερώτημα με αφορμή το 3x01 όπου όταν συνέβει ο σεισμός(ηλεκτρομαγνητικός παλμός) στην αρχή του επεισοδίου ο Ben βγήκε έξω και ήταν ο μοναδικός που έψαχνε τον ουρανό. Αν παρατηρήσει κανείς οι υπόλοιποι τον ακολουθούν κοιτάζοντας και αυτοί εκεί που κοιτάζει κι ο Ben (ίσως να ήταν ο μόνος που γνώριζε). Όμως αυτός φαινόταν σίγουρος για αυτό που θα έβλεπε. Μετά οι οδηγίες στον Ήθαν και τον άλλον ήταν συγκεκριμένες και σχεδόν έτοιμες. Μέχρι και η επιλογή των ατόμων ήταν αυτόματη. Ήταν λες και ήξερε οτι το αεροπλάνο θα κοπεί στη μέση. Αν πραγματικά την περίμενε ο Ben την άφιξη των Lost τότε νομίζω οτι πολλα πράγματα εξηγούνται όπως η γνώση του ιστορικού του καθενός. Πάντα υποθετικά όλα βέβαια στηριζόμενος μόνο σε ένα στοιχείο. Έτσι για την αμφιβολία και μόνο.

GP force
23 Μαρτίου 2007, 17:43
Δεν νομίζω ότι το γνώριζαν γιατί όπως είδαμε στο πρώτο επεισόδιο της τρίτης σεζόν, ξαφνιάστηκαν όταν έπεσε το αεροπλάνο και επίσης δεν ήξεραν αν θα υπάρχουν επιζώντες...Τώρα πώς ξέρουν κάθε λεπτομέρεια για τη ζωή του καθενός, θα σε γελάσω....:???:
Ίσως λόγω της επικοινωνίας με τον έξω κόσμο, μόλις έμαθαν ποιοι είναι οι επιζώντες, έψαξαν πληροφορίες για τη ζωή τους...

skywalker00
23 Μαρτίου 2007, 17:43
Αυτο το ειχα αναφερει οταν ειχε παιχτει το επεισοδιο.Ειχα παρατηρησει οτι βγαινει απο το σπιτι ο Μπεν και κοιταει αμεσως προς τον ουρανο σαν να ξερει τι συμβαινει.Τοτε ειχα αναρωτηθει μηπως εχει ρανταρ και το εντοπισε οποτε ηξερε που να ψαξει

Haros
23 Μαρτίου 2007, 18:01
Δεν ήξερα skywalker οτι το είχες αναφέρει είμαι λίγο καινούριος εδώ. Εγώ διερωτώμαι μήπως όλοι οι επιζήσαντες ήταν διαλεχτοί και ήταν προσχεδιασμένο να πέσουν εκεί. Άλλωστε ο Lock έπεσε από τον 8ό και έζησε. Επίσης ο Ben χρειάστηκε τον Jack να του κάνει την εγχείρηση. Φυσικά δεν τον πιστεύω όταν του λέει οτι ο θεός τον έστειλε εκεί για αυτό το λόγο, πολύ απλά γιατί ο Ben είναι ψεύτης.

Tigran
23 Μαρτίου 2007, 18:06
Δεν ήξερα skywalker οτι το είχες αναφέρει είμαι λίγο καινούριος εδώ. Εγώ διερωτώμαι μήπως όλοι οι επιζήσαντες ήταν διαλεχτοί και ήταν προσχεδιασμένο να πέσουν εκεί. Άλλωστε ο Lock έπεσε από τον 8ό και έζησε. Επίσης ο Ben χρειάστηκε τον Jack να του κάνει την εγχείρηση. Φυσικά δεν τον πιστεύω όταν του λέει οτι ο θεός τον έστειλε εκεί για αυτό το λόγο, πολύ απλά γιατί ο Ben είναι ψεύτης.

Συγνώμη για το off-topic αλλά πρίν λίγο καιρό, ένας έπεσε απο τον 11ο και συνέβει κάτι παρόμοιο με τον Lock. Επέζησε αλλά με κινητικά προβλήματα...κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι πού...μόλις βρώ πηγή θα το αναφέρω...

skywalker00
23 Μαρτίου 2007, 18:13
Δε το πα γι'αυτο απλως μου θυμησες οτι μου ειχε κανει εντυπωση η συμπεριφορα τοτε του Μπεν.Οσο για τον Μπεν συμφωνώ οτι εινα ψευτης για περισσοτερα αν θες δες αυτο που ποσταρα χθες εδω http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=5814&page=13

skywalker00
23 Μαρτίου 2007, 18:16
Συγνώμη για το off-topic αλλά πρίν λίγο καιρό, ένας έπεσε απο τον 11ο και συνέβει κάτι παρόμοιο με τον Lock. Επέζησε αλλά με κινητικά προβλήματα...κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι πού...μόλις βρώ πηγή θα το αναφέρω...
Εγω ειχα δει και εναν αλεξιπτωτιστη που του χαλασε το αλεξιπτωτο και ελεγε στη καμερα (βιντεοσκοπουσε την πτωση) οτι παει θα πεθανει ηρθε το τελο και εν τελει σωθηκε πεφτοντας πανω σε κατι θαμνους με κατι σπασιματα

Haros
23 Μαρτίου 2007, 18:31
Καλα και εμένα η γάτα μου κάποτε έπεσε απο τον 4ο και δεν έπαθε τίποτα αλλά κάποια άλλη φορά καποιος σκόνταψε στο πεζοδρόμιο, χτύπησε στο σβέρκο και πάπαλα...

Tigran
23 Μαρτίου 2007, 18:33
Καλα και εμένα η γάτα μου κάποτε έπεσε απο τον 4ο και δεν έπαθε τίποτα αλλά κάποια άλλη φορά καποιος σκόνταψε στο πεζοδρόμιο, χτύπησε στο σβέρκο και πάπαλα...

Θέλω να πώ οτι μην τα βλέπουμε όλα τόσο μυστήρια...
(Οι γάτες είχαν ανέκαθεν αυτό το χαρακτηρήστικο...να πηδάνε απο ψηλά μέρη χωρίς να πάθουν τίποτα);)

Haros
23 Μαρτίου 2007, 18:41
Εννοείται Tigran αστειευόμουνα δεν το είπα ειρωνικά. Υπάρχουν πολλές ιστορίες με επιζήσαντες από αεροπορικές τραγωδίες και μάλιστα πολλές έχουν γίνει και ταινίες. Όμως στο Lost όλα πια, τουλάχιστον εγώ, τα βλέπω απότη σκοπιά του μυστηρίου

Tigran
23 Μαρτίου 2007, 18:56
Εννοείται Tigran αστειευόμουνα δεν το είπα ειρωνικά. Υπάρχουν πολλές ιστορίες με επιζήσαντες από αεροπορικές τραγωδίες και μάλιστα πολλές έχουν γίνει και ταινίες. Όμως στο Lost όλα πια, τουλάχιστον εγώ, τα βλέπω απότη σκοπιά του μυστηρίου

Sorry brotha...δεν το έπιασα...

Haros
23 Μαρτίου 2007, 19:13
Πάντως μ'αρέσει η δημοσκόπηση. Είναι πολύ αμφιλεγόμενη

Mathias
23 Μαρτίου 2007, 20:40
Εγω ειχα δει και εναν αλεξιπτωτιστη που του χαλασε το αλεξιπτωτο και ελεγε στη καμερα (βιντεοσκοπουσε την πτωση) οτι παει θα πεθανει ηρθε το τελο και εν τελει σωθηκε πεφτοντας πανω σε κατι θαμνους με κατι σπασιματα
Just for thge record, το συγκεκριμένο ήταν καθαρά δημοσιογραφική υπερβολή και περίεργο λόγω κάμερας.
Ο τύπος είχε μερική εμπλοκή του αλεξιπτώτου που σημαίνει ότι ανέπτυξε μια πλάγια συνισταμένη ταχύτητα περίπου στα 40- 50 χλμ την ώρα. Αν είχε ολική εμπλοκή θα είχε κάθετη ταχύτητα με πάνω από 350 χλμ την ώρα.
skywalker00 δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος (ειδικά σ΄εσένα) απλά μου τη δίνουν οι υπερβολές στα κανάλια.8)

Πάντως επί του θέματος νομίζω πως και ο Μπεν δεν ήξερε. Κατά τη γνώμη μου βγήκε από το σπίτι κοίταξε δεξιά - αριστερά και μετά προς τα επάνω.
Οδηγίες θα έδωσε τόσα γρήγορα γιατί σ΄'ιγουρα ξέρουμε ότι δεν ήταν η πρώτη φορά.

sheik
23 Μαρτίου 2007, 20:59
Δεν ηξεραν για τη πτωση.Φανηκαν οτι ειναι ξαφνιασμενοι.Αλλιως δεν θα καθονταν να μιλανε για βραδιες βιβλιου κλπ.
Απλα,το πιο φυσικο που θα κανει καποιος αν νιωσει παρομοιο ταρακουνημα ειναι να βγει αμεσως εξω,να κοιταξει δεξια,αριστερα και τελος στον ουρανο.Οτι εκανε κι ο Μπεν...

Τις πληροφοριες για τις ζωες τους τις εμαθαν μεσω επικοινωνιας με τον εξω κοσμο.Ειδαμε πως εχουν ολοκληρο φακελο για τον Τζακ,ενω ο Μπεν ξερει τα παντα για τον Λοκ.
Πιστευω πως μετα την πτωση,τους ηρθαν στην ουσια ουρανοκατεβατα....πειραματοζωα ή ακομα και βοηθοι/συνεργατες

skywalker00
23 Μαρτίου 2007, 21:57
Just for thge record, το συγκεκριμένο ήταν καθαρά δημοσιογραφική υπερβολή και περίεργο λόγω κάμερας.
Ο τύπος είχε μερική εμπλοκή του αλεξιπτώτου που σημαίνει ότι ανέπτυξε μια πλάγια συνισταμένη ταχύτητα περίπου στα 40- 50 χλμ την ώρα. Αν είχε ολική εμπλοκή θα είχε κάθετη ταχύτητα με πάνω από 350 χλμ την ώρα.
skywalker00 δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος (ειδικά σ΄εσένα) απλά μου τη δίνουν οι υπερβολές στα κανάλια.8)

Πάντως επί του θέματος νομίζω πως και ο Μπεν δεν ήξερε. Κατά τη γνώμη μου βγήκε από το σπίτι κοίταξε δεξιά - αριστερά και μετά προς τα επάνω.
Οδηγίες θα έδωσε τόσα γρήγορα γιατί σ΄'ιγουρα ξέρουμε ότι δεν ήταν η πρώτη φορά.
Δεκτον σιγουρα δεν εκανε καθετη πτωση χωρις καν να ανοιξει το αλεξιπτοτο απλως βλεπουμε πολλα που μας ''κουφαινουν'' οπως καποιες διασωσεις η τον ασιατη που καταφερε να επιβιωσει μες τα χιονια για 5 αν θυμαμαι καλα μερες.

Elfstone
23 Μαρτίου 2007, 22:20
Εγώ πιστεύω ότι ήξεραν αλλά απλά δεν ηξέραν το ΠΟΤΕ θα έρθουν. Για ποιο λόγο να ζητήσει ο Ben λίστες με τα ονόματά τους; Μήπως για να τα συγκρίνει με την λίστα του Jacob?

Haros
23 Μαρτίου 2007, 22:52
Αν θυμάμαι καλά η πτώση του αεροπλάνου ήταν λάθος του Daesmond που δεν πάτησε το κουμπί έγκαιρα και έτσι οι ηλεκτρομαγνήτες τράβηξαν το αεροπλάνο. Απ'οτι φαίνεται ο Ben δεν γνωρίζει μόνο το παρελθόν του καθενός αλλά και τις ιδιότητές του (αλλιώς πώς ξέρει οτι ο Lock έχει ιδιαίτερη σχέση με το νησί (Δεν ξέρω πως το κάνει αυτό)). Ο Daesmond από την πλευρά του δεν φαίνεται να εκπλήσεται για τις προφητικές του ικανότητες παρα μόνο όλοι οι υπόλοιποι. Μήπως ο Ben γνώριζε το λάθος που θα έκανε ο Daesmond και τους περίμενε? Μήπως το μυαλό μου ξέφυγε τελείως και κάνω υποθέσεις τρελές? Μήπως κάποιος να με σταματήσει?...

chrsv7
23 Μαρτίου 2007, 23:01
Μην αγχώνεσαι εγώ έχω πει σε ανύποπτη φάση το πιο κουφό... Ότι ο Ben έβαλε το συγκάτοικο του Desmond να τον παρασύρει έξω από την καταπακτή! Οπότε όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν και χειρότερα!!:P :P

anthony_88
23 Μαρτίου 2007, 23:47
Mπα αυτο που λες chrsv7 δεν ειναι και τοσο κουφο. Ηταν το πρωτο που μου ειχε ερθει στο μυαλο βλεποντας το επεισοδιο!
(Αλλο αν τωρα ξερουμε οτι μαλλον δεν ισχυει)

jim_papa1234
24 Μαρτίου 2007, 03:09
Εγώ πιστεύω ότι ήξεραν αλλά απλά δεν ηξέραν το ΠΟΤΕ θα έρθουν. Για ποιο λόγο να ζητήσει ο Ben λίστες με τα ονόματά τους; Μήπως για να τα συγκρίνει με την λίστα του Jacob?

Συμφωνώ με τον Elfstone. To να κοιτάξουν όλοι προς τον ουρανό είναι λογικό εφόσον έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο αεροπλάνο που πετάει πολύ χαμηλά με "φούλ" τις μηχανές.

Tigran
24 Μαρτίου 2007, 05:21
Συγνώμη για το off-topic αλλά να ρωτήσω κάτι. Έχει αναφέρει κανένας την περίπτωση, ο Jacob να αποτελεί έναν προφήτη για τους others ο οποίος άφησε την λίστα αυτή με τα ονόματα? Τα ονόματα των εκλεκτών δηλαδή...αν υπάρχει ας μου δώσει κάποιος link δεν την παλεύω να ψάχνομαι τώρα!!! Λίγη κατανόηση!

KoRnygR
24 Μαρτίου 2007, 15:32
edit

*wrong topic

LOSTtoo
24 Μαρτίου 2007, 15:44
megalo derby h dhmskophsh auth e????

arfic
25 Μαρτίου 2007, 14:05
sigoura kai egw to skefthka , alla-den thumamai akrivws se pio epeisodio tou S03 htan-alla o desmond suneidhtopoiei oti autos erixe to aeroplano twn losties kai tous to leei.opote an dextoume oti oi others hxeran gia to aeroplano paizei polu megalutero thema me ton elegxo twn stations apo tous others.:???:

dduke
25 Μαρτίου 2007, 14:55
Συγνώμη για το off-topic αλλά να ρωτήσω κάτι. Έχει αναφέρει κανένας την περίπτωση, ο Jacob να αποτελεί έναν προφήτη για τους others ο οποίος άφησε την λίστα αυτή με τα ονόματα? Τα ονόματα των εκλεκτών δηλαδή...αν υπάρχει ας μου δώσει κάποιος link δεν την παλεύω να ψάχνομαι τώρα!!! Λίγη κατανόηση!

Όχι αλλά το αντίθετο, ότι προφητεύτηκε από κάποιον προφήτη (π.χ. το Oracle του Desmond) ότι θα έρθει ο Jacob. Η λίστα φτιάχτηκε από τους others ώστε ο Ben να τους τσεκάρει και να προετοιμάσει το έδαφος για την έλευση του JAckOb.

karaman
27 Μαρτίου 2007, 17:32
Επειδή νομίζω πως μια παλιά θεωρία είναι σωστή,

δε νομίζω ότι το αεροπλάνο έπεσε ποτέ. Όταν είδα το 3*01, μπερδεύτηκα, αλλά μετά παρατήρησα ότι βλέπουμε τη σκηνή πάντα από τη ματιά ενός, εκτός του Ben, ίσως του Goodwin ή του Ethan που ο Ben φωνάζει κοντά του. Άρα, μπορεί κάποιοι να έπρεπε να νομίζουν ότι όντως έγινε κάποιο δυστύχημα.

Πάντως, νομίζω ότι γενικότερα για αλλού πήγαινε η σειρά και αλλού έχει καταλήξει.

Haros
28 Μαρτίου 2007, 01:09
Πάντως, νομίζω ότι γενικότερα για αλλού πήγαινε η σειρά και αλλού έχει καταλήξει. [/spoiler]

Αυτό karaman είναι μια άλλη επίπονη συζήτηση. Ξέρεις... κλάματα και τέτοια...:cry3:

Sorin
9 Μαΐου 2007, 01:44
οχι ρε παιδια δεν το γνωριζαν!