PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Gotham Awards 2017: Οι υποψηφιότητες



blackys88b
21 Οκτωβρίου 2017, 23:52
Τα 27α ετήσια IFP Gotham Awards έκαναν αυτό που λογικά δεν θα τολμήσει να κάνει η Ακαδημία αφού χάρισε τις περισσότερες υποψηφιότητες στην ταινία τρόμου των Blumhouse/Universal που σάρωσε το box office, Get Out, που ήρθε από τον μέχρι εκείνη την στιγμή γνωστό για τα κωμικά του χαρίσματα, Jordan Peele.

Ως γνωστό στις υποψηφιότητες μπαίνουν ταινίες με κόστος κάτω από 20 εκατομμύρια και το Get Out που προβλήθηκε και στο Sundance Film Festival είχε μόλις 4,5 εκατομμύρια για κόστος. Καλύτερη ταινία, σενάριο, νέος σκηνοθέτης για τον Peele και πρώτο αντρικό για τον Daniel Kaluuya ήταν ανάμεσα στα βραβεία. Από κοντά και η νέα ταινία του Sean Baker, The Florida Project, που ανάμεσα σε άλλα πήρε και υποψηφιότητα για την ερμηνεία του Willem Dafoe αλλά και για πρωτοεμφανιζόμενο στον Brooklyn Prince. Ανάμεσα στους υποψήφιους κάποιος θα βρει και τα Lady Bird, The Disaster Artist, It Comes at Night, Good Time, Menashe και Call Me By Your Name. τα βραβεία θα δοθούν στις 27 Νοεμβρίου του 2017 και θεωρείται η έναρξη της σεζόν όσον αφορά τα βραβεία.



Υποψηφιότητες

Best Feature

Call Me by Your Name
Luca Guadagnino, director; Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman, producers (Sony Pictures Classics)

The Florida Project
Sean Baker, director; Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou, producers (A24)

Get Out
Jordan Peele, director; Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm, Jr., Jordan Peele, producers (Universal Pictures)

Good Time
Josh and Benny Safdie, directors; Paris Kasidokostas-Latsis, Terry Dougas, Sebastian Bear-McClard, Oscar Boyson, producers (A24)

I, Tonya
Craig Gillespie, director; Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley, producers (NEON)

Best Documentary

Ex Libris – The New York Public Library
Frederick Wiseman, director and producer (Zipporah Films)

Rat Film
Theo Anthony, director; Riel Roch-Decter, Sebastian Pardo, producers (MEMORY and Cinema Guild)

Strong Island
Yance Ford, director; Yance Ford, Joslyn Barnes, producers (Netflix)

Whose Streets?
Sabaah Folayan, Damon Davis, directors; Sabaah Folayan, Damon Davis, Jennifer MacArthur, Flannery Miller, producers (Magnolia Pictures)

The Work
Jairus McLeary, director; Alice Henty, Eon McLeary, Jairus McLeary, Miles McLeary, producers (The Orchard and First Look Media)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Maggie Betts for Novitiate (Sony Pictures Classics)

Greta Gerwig for Lady Bird (A24)

Kogonada for Columbus (Superlative Films/Depth of Field)

Jordan Peele for Get Out (Universal Pictures)

Joshua Z Weinstein for Menashe (A24)

Best Screenplay

The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani (Amazon Studios)

Brad’s Status, Mike White (Amazon Studios)

Call Me by Your Name, James Ivory (Sony Pictures Classics)

Columbus, Kogonada (Superlative Films/Depth of Field)

Get Out, Jordan Peele (Universal Pictures)

Lady Bird, Greta Gerwig (A24)

Best Actor

Willem Dafoe in The Florida Project (A24)

James Franco in The Disaster Artist (A24)

Daniel Kaluuya in Get Out (Universal Pictures)

Robert Pattinson in Good Time (A24)

Adam Sandler in The Meyerowitz Stories (New and Selected) (Netflix)

Harry Dean Stanton in Lucky (Magnolia Pictures)

Best Actress

Melanie Lynskey in I Don’t Feel at Home in This World Anymore (Netflix)

Haley Lu Richardson in Columbus (Superlative Films/Depth of Field)

Margot Robbie in I, Tonya (NEON)

Saoirse Ronan in Lady Bird (A24)

Lois Smith in Marjorie Prime (FilmRise)

Breakthrough Actor

Mary J. Blige in Mudbound (Netflix)

Timothee Chalamet in Call Me by Your Name (Sony Pictures Classics)

Harris Dickinson in Beach Rats (NEON)

Kelvin Harrison, Jr. in It Comes at Night (A24)

Brooklynn Prince in The Florida Project (A24)

* The 2017 Best Actor/Best Actress nominating committee also voted to award a special Gotham Jury Award for ensemble performance to Mudbound, The award will go to actors Carey Mulligan, Garrett Hedlund, Jason Clarke, Jason Mitchell, Mary J. Blige, Rob Morgan, and Jonathan Banks.

Breakthrough Series – Long Form

Atlanta (FX Networks)

Better Things (FX Networks)

Dear White People (Netflix)

Fleabag (Amazon)

Search Party (TBS)

Breakthrough Series – Short Form

555, Kate Berlant, Andrew DeYoung and John Early, creators (Vimeo)

Inconceivable, Joel Ashton McCarthy, creator (YouTube)

Junior, Zoe Cassavetes, creator (Blackpills and VICE)

Let Me Die a Nun, Sarah Salovaara, creator (Vimeo)

The Strange Eyes of Dr. Myes, Nancy Andrews, creator (YouTube)

blackys88b
28 Νοεμβρίου 2017, 13:15
Best Feature
Call Me by Your Name
Luca Guadagnino, director; Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman, producers (Sony Pictures Classics)

Best Documentary
Strong Island
Yance Ford, director; Yance Ford, Joslyn Barnes, producers (Netflix)

Best Director
Jordan Peele, Get Out

Best Actor
James Franco in The Disaster Artist (A24)

Best Actress
Saoirse Ronan in Lady Bird (A24)

Breakthrough Series – Long Form
Atlanta, Donald Glover, creator; Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, executive producers (FX Networks)

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Jordan Peele for Get Out (Universal Pictures)

Audience Award
Get Out

Breakthrough Series – Short Form
The Strange Eyes of Dr. Myes, Nancy Andrews, creator (YouTube)

Breakthrough Actor
Timothée Chalamet in Call Me by Your Name (Sony Pictures Classics)

Best Screenplay
Get Out, Jordan Peele (Universal Pictures)